„Reclame kan het publiek tot verstandiger kopers opvoeden" Mode internationaal reclamecongres F. Terwindt bepleit rust op het gebied van lonen en prijzen Ferry Offerman toonde een aantrekkelijke najaarscollectie Slot van festival te Venetië getuigenis van kwaliteit Fa. b: engelenberg Sukarno en Hatta samen op een vergadering Laat Cannes in '58 verstek gaan? 11 Vrijheid van consument blijve echter onaangetast Zand voor Amsterdam uit Vinkeveense plassen PARLEMENTAIRE IND USTRIEREIS Ondernemingen gebaat met vervroegde afschrijving en investeringsaftrek Gompositiewedstrijd voor beiaardiers Ook Nederland heeft zijn modekoningen OrFiCiëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Gezwicht voor publiek Engeland gaat Salkvaccin invoeren Chaplin aan het woord De finalegroep in Emmen Nederlandse honkballers in Detroit aangekomen jjoinLLRDAG 12 SEPTEMBER 1957 Studies van de koopgewoonten van het publiek bewijzen, dat een groot deel van le aankopen zonder behoorlijke over wegingen wordt gedaan. 1-Iet zou dus ge makkelijk zijn de reklame op zodanige wijze te richten, dat steeds meer personen dezelfde goederen zouden gaan kopen, omdat men wil hebben, wat ook zijn buur man heeft. Het stimuleren daarvan leidt tot onvrijheid voor de kopers en tot een teveel aan conformiteit dat niet alleen na delig is voor de k°Per' doch ook voor de economie, die met grote industrieën alleen niet gebaat is. Juist door onderlinge con currentie, ook door kleine bedrijven, komen steeds weer nieuwere en betere goederen op de markt. De reklame heeft bij dat niet alleen tot taak, de goederen van opdrachtgevers aan te prijzen, doch eveneens het publiek tot betere, welover wogen koopgewoonten te brengen". pit verklaarde dr. G. van der Wal, voor zitter van de Utrechtse Jaarbeurs, woens dag in een referaat voor de eerste voltal lige zitting van het Internationale Rekla- mecongres in Scheveningen. „Ethiek betaalt zichzelf" Ir Edar Dessau uit Denemarken, direc teur van het Tuborg-bierconcern, sprak over de verantwoordelijkheid voor, en de ethiek van wereldomvattende reklame. On ethische reklamemethoden zijn op den duur niet lonend; zij dragen de kiem van ont binding in zich, niet alleen voor reklame en verkoop, doch ook voor onze vrije ge meenschap, voor het recht van de consu ment te kopen wat en waar of zij het wil, zo betoogde hij. Motiefonderzoek Dr. Mark Abrams, directeur van Research Services Ltd uit Engeland, hield een referaat over recente ontwikkelingen in de studie van consumenten-behoeften. Speciaal het „motiverings-onderzoek" nam hij onder de loep. Het contact tussen martkonderzoekers, zakenleven en de sociaal-wetenschappelijke universitaire faculteiten is niet nauw genoeg. Geheel bruikbare en betrouwbare technieken voor het motiveringsonderzoek zijn er niet. Nauwe samenwerking is wenselijk, ook met verkoopontwikkeling en distributie. Met reklame alleen, hoe subtiel-psycholo- gisch ook, verkoopt men geen goederen. Verbroederingsreklame Op de openingszitting van het congres in de Ridderzaal heeft de voorzitter van de ..International Advertisers Association", de heer E. Kendall, gisterochtend gepleit voor het gebruik van de reklame als psy chologische beïnvloedingsmiddel ten be hoeve van een beter onderling begrip der volken. Receptie in „De Witte" Een taptoe, bij fakkellicht, van de Mari nierskapel der Koninklijke Marine besloot woensdagavond een luisterrijke receptie die regering en gemeentebestuur van Den Haag in de Witte Sociëteit de deelnemers aan het internationale reklamecongres aanbood. Honderden congressisten, vele Neder landse autoriteiten en tal van leden van het corps diplomatique woonden deze fees telijke avond bij. Aan burgemeester, mr. Kolfschoten werden namens president Eisenhowers „Peoples tot Peoples move ment" honderdvijftig boeken aangeboden voor de Haagse Openbare Leeszaal. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten over te gaan tot het ontsluiten van een deel der Vinkeveense plassen ten behoeve van het winnen van zand voor de woningbouw in de hoofdstad .alsmede ten behoeve van recreatiedoeleinden. De raad stelde hiervoor f 3.950.000 beschikbaar. Over het winnen van zand uit de plas sen zijn langdurige onderhandelingen ge voerd tussen Gedeputeerde Staten van Utrecht en de gemeente Amsterdam. De vergunning werd tenslotte verleend onder voorwaarde dat door de zandwinning ook recreatiemogelijkheden zullen ontstaan. De ontzanding zal geschieden tot een diep te van ten hoogste 30 meter N.A.P. Dan zal ongeveer 30 miljoen kubieke meter zand kunnen worden gewonnen. Het zand zal worden vervoerd via een langs de nieuwe rijksweg Amsterdam-Utrecht te leggen pijpleiding en is hoofdzakelijk be stemd voor het industriegebied Amstel. De leden van de Eerste en Tweede Ka mer, die op uitnodiging van de vier cen trale werkgeversorganisaties een bezoek aan tal van industrieën in ons land bren gen, hebben gisteren een aantal bedrijven in West-Brabant bezichtigd. Tijdens een maaltijd in Breda heeft mr. P. van Boven, lid van het dagelijks bestuur van het Ka tholiek Verbond van Werkgeversvakver enigingen. in een toespraak betoogd, dat uitbreiding van de industrie in West-Bra bant noodzakelijk is. Voorts is verbetering nodig van de haven van Bergen op Zoom, verbetering van de aansluiting van be paalde gebieden op het grote wegennet en verbetering van weg- en waterwerken in West-Brabant. Scène uit de film van India „De on overwinnelijke", die te Venetië de eerste prijs verwierf. Zaterdagavond 14 september zal onder auspiciën van de Stichting Stadsontspan- ning te Utrecht op het carillon van de Utrechtse domtoren een nationaal beiaard concours worden gehouden. Het is een compositiewedstrijd, omdat er een grote behoefte bestaat aan uitbreiding van het repertoire van oorspronkelijke beiaardmu- ziek. Een jury heeft van de zevenentwintig ingezonden werken na selectie het aantal daarvan uit te voeren werken op vier be paald. Daarvan zal het werk, dat het meest bij het publiek inslaat de eerste prijs krij gen. De vier toe te kennen prijzen belopen een totaalbedrag van zeshonderd gulden. ADVERTENTIE Wij vonden het jammer dat het niet ge bruikelijk is dat een modeontwerper aan het einde van de show van zijn modellen zelf eens voor het voetlicht komt, want zo graag hadden we Ferry Offerman eens met een applausje gecomplimenteerd met zijn fraaie najaarscollectie. Met warme gevoe lens van bewondering hebben we deze zeer draagbare collectie gadegeslagen en het mag ons met trots vervullen dat er in ons eigen land mo4e gecreëerd wordt, die kan wedijveren met die van buitenlandse ont werpers. De collectie, die gebracht werd onder de titel „la belle Hollandaise", vormde een werkelijk goede vertaling vande najaarsr. en wintermode die in de grote Europese modecentra wordt gelanceerd. Offerman heeft er hier en daar een greep uit gedaan, maar heeft zich daarbij niet laten verleiden tot extravagances. Hij maakte er een „vrije Ooèistfjife» ."V -<;< - 25? FLEXA RIOMAT MUURVERF (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering is gezwicht voor de verontruste openbare mening. Zij heeft be sloten vóór de komende zomer voldoende vaccin tegen de kinderverlamming aan te kopen om alle kinderen onder de vijftien jaar te kunnen inenten. Ook zal er dan ge noeg entstof voor aanstaande moeders zijn. Tot nu toe steunde Engeland voor de uitvoering der massavaccinaties geheel op een veiliger geachte, zelfstandig in Groot- Brittannië ontwikkelde polio-entstof (be reid uit minder virulente virusstammen), waarvan echter nog niet voldoende gepro duceerd kon worden om het voorgenomen vaccinatieprogram voor dit jaar geheel af te werken. Toen dit in het buitenland be kend werd, heeft het Institut Pasteur in Parijs aan Engeland een hoeveelheid vaccin aangeboden van een type waarmee in Frankrijk reeds een kwart miljoen kinde ren waren ingeënt. Maar dit werd, tot ver ontwaardiging van de Fransen geweigerd: De Britse autoi-iteiten achten ook deze ent stof niet veilig genoeg. De afgelopen zomer was voor Engeland, wat polio betreft, de ergste sinds 1950. Tot nu toe zijn er reeds meer dan 3700 slacht offers geregistreerd. Zonder Salk-vaccin zou het ook volgend jaar onmogelijk geweest zijn, alle kinderen te immuniseren. Daarom heeft Londen nu bakzeil gehaald en tot invoer van Ameri kaanse Salk besloten. De woordvoerder van de Britse minister van gezondheid ver klaarde gisteren ter aanmoediging van de ouders op een persconferentie, dat hij zijn eigen dochters, die beide nog geen 15 jaar zijn, met het Salk-vaccin zal laten inenten. Tien miljoen kinderen en aanstaande moeders kunnen thans van het regerings aanbod gebruik maken. Zij kunnen echter ook wachten totdat het Britse vaccin in vol doende mate beschikbaar is. Tijdens een lunch van de vereniging van buitenlandse journalisten in Londen heeft oen filosofisch gestemde Charlie Chaplin woensdag een speech van een half uur ge houden, waarin hij zich zelf bestemde als een niet in politiek geïnteresseerde non conformist. „Ik ben niet pro-communistisch, ik ben geen communist en geen socialist. Ik heb nooit in mijn leven Marx gelezen ik ben een wereldburger" verklaarde hij. Hij beweerde, dat hij „zelfs nu" nog van Amerika houdt. matig bekoren: een velours blouse met lange mouwen gedragen op een wijd aange- rimpelde rok van angora, waaronder een yx pantalon van hetzelfde materiaal als de blouse. De goudkleurige ceintuur viel be slist uit de toon, maar zou het magnifiek gedaan hebben op dezelfde combinatie, maar dan met rok. De rijke cocktail- en avondjaponnen wer den gekenmerkt door eenvoud van lijn en kostbaarheid van materiaal. Veel lage dé colletés, geaccentueerde taille en strakke rok met sleepje een japon waarin men al leen kan „voortschrijden". Zeer smaakvol waren ook de hoeden uit eigen collectie, ,de prachtige fourrures van John Tolen en de schoenen van Bata Inter nationaal, welke laatste een enkele maal in- hetzelfde materiaal als de japon waren uit gevoerd. Het is Ferry Offerman gelukt in zijn ontwerpen, die eigenschappen naar voren te brengen, die de Nederlandse vrouw flat teren en typerend voor haar zijn. Katy (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Korte avondjapon: „la belle Hollandai se", waarvan de rok van achter de normale lengte heeft en van voren is opgenomen. vertaling" van en schiep zo kleding van een bewonderenswaardige allure. In soepele lij nen, vloeiend en hier en daar verdoezelend (wij Nederlandse vrouwen hebben nogal eens wat te verdoezelen in onze houding of ons figuur!) werd met de stoffen gespeeld. Met zorg koos hij die stoffen en ontwierp er modellen van die voor de Nederlandse vrouw, in het Nederlandse klimaat, werke lijk draagbaar zijn. Een echte Nederlandse mode, mogen we du,s wel zeggen, met een eigen karakter. Dat eigen karakter uitte zich voor het merendeel der modellen in grote eenvoud. Geun overdadige garnerin gen en hinder lij ke/draperieën, die storend kunnen zijn voofygiet oog en iedere bewe ging moeilijk ma.cen. Eenvoud van stijl. De ensembles werden in een rijke verscheiden heid gebracht en bekoorden ons door hun eenvoud van stijl en perfectie van lijn en coupe. Ze waren merendeels zeer simpel uitgevoei-d, en in een materiaal, dat ideaal is in ons klimaat: natté en tweed. De cein tuur was in allerlei variaties toegepast: op verschil' .ide plaatsen door een lusje ge haald, >>:an achteren op heuphoogte aange bracht, n soms naar voren gehaald en daar losjes s.' mengeknoopt. Slechts een enkele garnering van knoop, strikje of ceintuur was toegestaan, een eenvoud, die we ook bij de japonnen vaak terug vonden. De jasjes waren over het algemeen wijd uitspringend op de rug veel kragen ston den van' de hals af en gaven velerlei moge- lijkhedtn tot variëren. Een stukje bont of shawtje'kunnen voor de nodige afwisseling zorgen. |De schouders waren breed uitge bouwd, maar van daaruit liep het silhouet naar onderen smal toe. De rollrken waren korter (38-40 cm van de grond en kokervormig. De „loopruimte" werd verkregen door een splitje, waarach ter een los stukje stof voor de nodige ca mouflage zorgde. De après-skie ensembles konden ons maar Gisterenmiddag en -avond werd in het Haarlemse concertgebouw de najaars- en wintercollectie van de firma Stoutenbeek getoond. Geen schokkende verrassingen werden ons gepresenteerd, maar een col lectie, die aangepast was aan de smaak van het publiek. Enkele Parijse hoofd lijnen waren in gematigde vorm toegepast, zodat de modellen draagbaar waren voor de doorsnee vrouw. De hemdjurk van de twintiger jaren, zagen we ook hier ver tegenwoordigd: zeer eenvoudig en streng getailleerd maar het kon ons toch niet bekoren. Wél mét ceintuur, waardoor het een eenvoudig en smaakvol geheel werd. De mantels vertoonden de brede schou derlijn en de wijdvallende rug, die naar beneden smal toeliep. Veel grote zakken en dito knopen, en ook dit jaar weer rijke bontgarneringen. Ideaal in ons winderige en wisselvallige klimaat. Bijzonder mooi hierin was een beige fluwelen mantel, een zeer aparte zware stof, die afgezet was met persianer. Een afwisseling in het klas sieke thema was een wijde mantel, die aan de kraag met persianer was afgezet, en waar een strakke band van persianer onder aan de zoom, de ruimte bij elkaar nam. De collectie fourrures bestond uit prach tige mantels van kostbare bontsoorten: nerz blue back met zijn prachtige warme glans, persianer pattes, zobelfeh, bisam- buik en nog andere. Het klassieke tail leur is nog steeds favoriet en zal het ook wel blijven: de geaccentueerde taille, de ingezette mouwen en de korte revers, blijven bekoren en doen de typische vrou welijke lijnen het beste tot zijn recht komen. De japonnen toonden een enkele keer de door Parijs voorgeschreven bollende rug, maar dan in gematigde vorm toegepast: onder een klein plat stukje was de rest van de rug vaag aangerimpeld, waardoor een bloezend effect werd verkregen. De jersey was weer rijk vertegenwoordigd en vooral de Vetrix (Bleyle) modellen kenmerkten zich door eenvoud van lijn en perfectie van coupe. Jersey kwam in allerlei varia ties voor: met een fijn ribbeltje heette het jersey cotelé en met een zilverdraadje jersey zilvatine. Zeer geschikt voor een gekleed jurkje in de wintermaanden. De japonnen hadden slechts een een voudige garnering: een strikje, knoop ofedelbont brachten afwisseling in de strakheid van lijn. De hoeden eveneens uit eigen zaak had den vaak een rand die van het voorhoofd weggeslagen was; ook de baretten ont braken niet in de collectie. Het is voor de komende wintermaanden hoogst modieus om bij donkere kleding lichte accessoires te kiezen. Katy LIDO Dl VENEZIA Het zag er in het eerste gedeelte van het internationaal filmfestival te Venetië een beetje uit, of men te hoog had gemikt, toen men had aangekondigd, van deze filmmanifestatie een kwaliteitsfestival te willen maken: het leek of de films er eenvoudig niet waren om een uitstekend gemiddeld fes- tivalpeil te waarborgen. Men heeft even wel, naar een oude Venetiaanse festival traditie, de beste films tot het laatst be waard en zo kon men in de laatste week voor verscheidene verrassingen zorgen. In dit verband is het dan ook tekenend, dat de vier beschikbare prijzen alle zijn toe gekend aan films, die in de tweede helft van de laatste festivalweek in vertoning kwamen! Men heeft te Venetië reeds in het ver leden niet geschroomd, „outsiders" te be kronen. In 1951 bijvoorbeeld, toen, naar men in het westen meende, op filmgebied slechts de Verenigde Staten en Europa meetelden, kende men er de Gouden Leeuw van Sint Marcus, dat wil zeggen de eerste prijs, toe aan Japan. Nu is, zoals men in middels zal hebben gelezen, India be kroond: voor een film, die de bewondering van de jury verwierf door haar eenvoud en oprechte inspiratie. Van deze film moge hier iets meer wor den verteld. Aparajito (De onoverwinne lijke) is een werk in „zwart-wit" en voor scherm van normaal formaat, gemaakt door regisseur Satyajit Ray, van wie vorig jaar een andere film, Pather Panchali, op het internationaal filmfestival te Cannes een bescheiden prijs verwierf. Reeds toen bleek, dat hij belangstelling heeft voor feschiedenissen van gewone mensen, die eel hard moeten werken om een schamel stukje brood teverdienen. Wellicht zal de bekroning ertoe bijdragen, dat voor de films uit India in de toekomst een iets ruimer markt ook in Europa zal worden geopend, zoals dat voor de Japanse films geschied is. Filmexporteurs uit ons deel van de wereld plegen wat huiverig te staan tegenover de commerciële waarde van films uit het oosten, maar misschien durft men het nu, geruggesteund door de Vene tiaanse bekroning, hier en daar aan, deze film van India voor te zetten aan het bio scooppubliek van het westen. Witte Nachten De tweede prijs, de Zilveren Leeuw van Sint Marcus, was zoals bekend voor de Italiaanse film Notti Bianche (Witte Nach ten). Dat is, zoals men reeds uit de naam zal kunnen opmaken, de verfilming van Dostojewski's gelijknamige roman vol sen timent. Maria Schell, de Zwitserse actrice die graag geziene gast is in de filmstudio's van vele landen, speelt het meisje, de Ita liaan Marcello Mostroianni en de Frans man Jean Marais zijn haar voornaamste tegenspelers in deze film van Luchino Visconti. De rolbezetting en de sfeer be horen tot de sterkste kwaliteiten van het werk, dat overigens enigszins koel werd ontvangen. Blijkbaar had men eerder verwacht, dat de Amerikaanse film „A Hatful of Rain" (Een hoedvol regen) een belangrijke prijs zou krijgen. Dit is inderdaad een van de grote films van het festival geweest, een aangrijpend werk over een man, die aan verdovende middelen verslaafd is geraakt en tegen die verslaving vechten wil. Nu heeft men „A Hatful of Rain" toch niet geheel vergeten bij de prijzen: de bekro ning voor de beste mannenrol viel toe aan Anthony Franciosa, die er een van de be langrijkste rollen in speelt, zij het dan niet de hoofdrol. De prijs voor de beste vrou wenrol ging naar Zidra Ritenbergs, die de titelrol speelde in de film, waarmee dé Sovjet-Unie aan het festival deelnam Malva, naar de gelijknamige roman van Maxim Gorki. Zidra Ritenbergs is een naam, die u weinig Russisch in de oren klinkt? Dat klopt, want deze jonge actrice is geen Russin, maar een Letlandse. De regisseur van de film, Wladimir Braun die overal gezocht heeft naar een ideale vertolkster voor de moeilijke hoofdrol van zijn film, ontdekte haar in een theater te Riga. Haar bekroning te Venetië vormt een prachtige onderscheiding voor deze zeer aantrekkelijke jonge vrouw. schien gaat men dan over tot het organi seren van festivals om het jaar. In elk ge val verwacht men op het ogenblik onder de insiders, dat Frankrijk in 1958 met een breed gebaar zijn plaats zal afstaan aan Brussel. Daarmee zal de eer zijn gered en de franken gespaard, de Franse franken wel te verstaan. Het kon wel eens, dat de organisatoren van het festival te Venetië een dergelijke gang van zaken geenszins zouden betreuren, want Cannes is nog steeds de voornaamste concurrent van de internationale tentoonstelling van cine matografische kunst" op het Venetiaanse Lido Jan Koomen Met het festival van Venetië is de festi- valkoek voor dit jaar dan weer op. Er waren ditmaal vijf grote manifestaties op filmgebied, benevens een groot aantal klei nere van het genre als onze eigen interna tionale filmweek in Den Haag. Dat is van het goede te veel. Het volgend jaar komt er wéér een groot festival bij: te Brussel., ter gelegenheid van de daar ook te houden wereldtentoonstelling. Op het ogenblik is nog niet alles in kannen en kruiken, want de internationale federatie van filmprodu centen maakt enige bezwaren, maar alles ziet ernaar uit, dat Brussel zijn toestem ming zal krijgen. Daar staat echter tegen over, dat er een kans is, dat het festival te Cannes in 1958 geen doorgang zal vin den. Men heeft in Frankrijk met geldzor gen te kampen en het is weinig aanneme lijk, dat men er op korte termijn beter voor zal komen te staan. Dat betekent vermoedelijk een aanzienlijke verminde- i-ing van het festivalbudget, zo aanzienlijk, dat de organisatie van een jaarlijks festi val er bezwaarlijk door zou worden. Mis- Italiaans bezoek. Een opleidingsschip van de Italiaanse marine, de driemaster Amerigo Vespucci", arriveert zaterdag voor een vierdaags bezoek in de Amster damse haven. Het gemeentebestuur van Breda bood de deelnemers aan de industriereis een con cert aan, dat werd gegeven door het Bra bants Orkest. Als solist verleende zijn medewerking de hoboïst Evert van Tright. Het concert werd gegeven in de Grote Kerk welke geheel gevuld was. Ook de bisschop van Breda, mgr. dr. J. Baeten, was bij de gasten. De dag werd besloten met een ont vangst ten stadhuize. Een andere groep parlementariërs be zocht gisteren Gelderse industrieën. Tij dens een diner in Nijmegen hield de heer F. H. Terwindt, waarnemend voorzitter van het Katholiek Verbond van Werk geversvakverenigingen, een rede, waarin hij onder meer zei, dat de aanpassing, waartoe de moeilijkheden met de beta lingsbalans noodzaken en die plaats heeft via een program tot beperking der beste dingen, slechts kan slagen door een ver hoogde produktie-inspanning. De heer Ter windt betoogde, dat slechts verhoging van de nationale produktie de Nederlandse ex portpositie kan herstellen en de nationale middelen in overeenstemming kan brengen met het gestegen bestedingsniveau. Hij verklaarde voorts, dat in bepaalde sectoren de bestedingsbeperking reeds desastreus werkt. Hij bepleitte voorts met klem voor de ondernemingen de mogelijkheid tot ver vroegde afschrijving te verlengen, omdat de Nederlandse exportpositie en consump tiepositie op de Euromarkt en de wens tot een blijvende stijging van het nationale inkomen een hoog investeringspeil zullen blijven eisen. Ook de investeringsaftrek zal niet langer opgeschort mogen blijven dan strikt noodzakelijk is om de ondernemin gen middelen te verschaffen om in ieder geval hun vermogen geheel in stand te houden, aldus de heer Terwindt. Voorts zei hij, het van het grootste belang te achten, dat er rust is op het gebied der lonen en prijzen. Het parlementaire bezoek aan Gelder land werd in Nijmegen besloten met een voorstelling door de toneelgroep „Theater" van „Het dagboek van Anne Frank". DJAKARTA (ANP). President Su karno en oud-vice-president Hatta zullen samen een speciale vergadering over mi litaire vraagstukken bijwonen, zo heeft een woordvoerder van de nationale confe rentie tussen de centrale regering en de buitengewesten in Djakarta bekend ge maakt. De conferentie heeft woensdag drie commissies ingesteld ter besprekingen van administratieve zaken, financiële en eco nomische kwesties en „speciale aangele genheden",. waaronder kennelijk de Indo nesische aanspraak op Nederlands Nieuw- Guinea valt. Sukarno en Hatta kwamen gisteren bij een, nadat vele deelnemers aan 't nationale overleg tussen de centrale regering en de buitengewesten hadden aangedrongen op een hernieuwde samenwerking tussen de twee leiders, die twaalf jaar geleden ge zamenlijk de onafhankelijkheid van Indo nesië afkondigden. De dagbladen in Dja karta bestempelden Hatta als de kampioen van de ontevreden en anti-communisti sche buitengewesten, terwijl Sukarno werd aangeduid als de kampioen van Java, waar vijftig miljoen van de tachtig miljoen zie len tellende bevolking van Indonesië leeft en waar de communisten bij de jongste regionale verkiezingen grote winsten boek ten. Volgens deelnemers aan de conferentie, hebben vrijwel alle delegatieleiders, die tot dusver het woord hebben gevoerd, ver klaard dat herstel van de samenwerking tussen Sukarno en Hatta de enige manier zou zjjn om de huidige gecompliceerde problemen tussen de centrale regering en de buitengewesten en de legerproblemen op te lossen. „Zonde" De nationale conferentie heeft een tele gram ontvangen van het congres van is lamitische godsdienstleraren uit geheel Indonesië in Palembang, waarin wordt verklaard, dat dit congres het een „zonde" zou achten, als de islamieten door com munisten zouden worden geregeerd. Tevens verklaarde het congres het te be- Sukarno van staven der gewapende strijdkrachten, premier Djuanda (die tevens minister van Defensie is), en generaal Simatupang, de voormalige stafstef van de gewapende strijdkrachten, adviseur van de delegatie van Midden-Sumatra, deel. Tegelijkertijd besprak een andere commissie de kwestie van het herstel der samenwerking tussen Sukarno en Hatta. Volgens het linkse dagblad „Bintang Ti- mur" zou Sukarno bereid zijn Hatta uit te nodigen de functie van vice-president weer op zich te nemen, doch Hatta zou hebben vastgehouden aan zijn standpunt, dat het huidige kabinet en de nationale raad, die beide door Sukarno werden gevormd, geen enkele juridische basis hebben. Hatta treuren, dat communistische meelopers deel uitmaken van het huidige kabinet en de nationale raad, die beide door Sukarno zijn gevormd. Het congres dringt er bij de conferentie op aan, het kabinet te vervan gen door een nieuwe regering, met uitslui ting van de communisten en om de natio nale raad te ontbinden. Tenslotte werd vernomen, dat de dele gatie van West-Java aan de conferentie zal voorstellen Hatta opnieuw te benoe men tot vice-president, op voorwaarde dat hij met wezenlijke bevoegdheden zal wor den bekleed. Ook is deze delegatie van mening, dat de positie van het tegenwoor dige kabinet moet worden herzien en dat het moet worden vervangen door öf een zakenkabinet, óf een presidentieel kabinet. Aan de bijeenkomst van de speciale militaire commissie namen ook de chefs Loting voor de finalegroep en de beide classificatiegroepen in het toernooi om het wereldkampioenschap schaken voor da mes-landenteams had het volgende resul taat: Finalegroep: 1. Nederland: 2. Joegoslavië: 3. Hongarije; 4. U.S.S.R.; 5. Oost-Duitsland; 6. Bul garije: 7. Engeland: 8. Roemenië; 9. West-Duits- land. Classificatiegroep A: 1. Tsjechoslowakije; 2. Denemarken; 3. Polen; 4. Ierland; 5. Amerika; 6. Schotland. Classificatiegroep B: 1. België: 2. Oostenrijk; 3. Noorwegen; 4. Luxemburg; 5. Frankrijk; Finland. Woensdagavond is de eerste ronde ge speeld in de finalegroep van het toernooi. In deze eerste ronde was Nederland vrij. In de beide kwalificatiegroepen werd woensdag niet gespeeld. De uitslagen wa ren: Finalegroep, eerste ronde: JoegoslaviëWest Duitsland 20; HongarijeRoemenië 11; Rus land—Engeland l'-i1/2; Oost-DuitslandBul garije De Nederlandse honkbalploeg, die zal deelnemen aan de Global World Series, is per vliegtuig in Detroit gearriveerd. Door hun aankomst is het aantal ploegen com pleet, met uitzondering van de Canadese ploeg. Om de Canadese ploeg voor de Glo bal World Series aan te wijzen, werd giste ren in Edmonton gespeeld. Alle ploegen zouden deelnemen aan een receptie die voor hen gegeven zou. worden door de ploeg van Hawaii in een hotel in Detroit. De wedstrijd Japan-Canada, die vrijdag avond begint, is de enige wedstrijd van de eerste dag. Zaterdagmiddag om half twee speelt Venezuela tegen Nederland en za terdagavond 6 uur speelt de Verenigde Staten tegen Columbia, gevolgd door de wedstrijd Hawaii-Mexico. Zondagmiddag worden twee wedstrijden gespeeld en zondagavond weer twee. Zon dag vallen twee teams af. Maandagmiddag wordt één wedstrijd gespeeld en maandag avond volgen twee wedstrijden. De twee wedstrijden van dinsdagavond zullen het toernooi tot vier teams reduceren. De wed strijd om de derde en vierde plaats wordt woensdagavond gehouden en de finale donderdagmiddag. Voor geval wedstrijden door regen verschoven moeten worden, kan het program van donderdag uitgebreid worden. Het tornooi zal in totaal 15 wed strijden omvatten.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13