KEGELEN OM DE NEGENS De Tuinschuur" van Graham Greene ROXÏ ruiken is ROXÏ roken! i ja graag Openbare Wc. '.en viert feest 100% WOL SNAALDKUNST Goede opvoering van aanvechtbaar stuk 1 Geslaagde balletuitvoering balletschool To Venema Vernieuwde feestzaal HKB feestelijk geopend Plezierrijders aangehouden Bloemendaal comité voor bejaarden Weinig schade in Haarlem door storm en noodweer Schietwedstrijden voor reserve-politie ■s&; Wtes m WiSÊÊÊÈÊmÈ LOFWAARDIG DE KLOK LUIDT BERC-RUIMTE sf WINTERWERK Burgerlijke Stand van Haarlem Burgerlijke Stand Bloemendaal Albert Vogel draagt voor uit werk van Van Looy Lutherse kerkdiensten in Heemstede Riolering in Maarssen aan Hulsebosch gegund Burgerlijke Stand van Heemstede tyouvc/j Welf kelder dateert van einde zeventiende eeuw DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN'l ió Dank zij de even gevoelige als intelli gente regie van Joris Diels en de toege wijde inspanning van enige van de beste acteurs en actrices van de Haagse Comedie heeft men ook gisteravond in de Haarlem se Schouwburg lange tijd de illusie kunnen handhaven, dat Graham Greene een echte toneelschrijver zou zijn. Naar aanleiding van zijn vroeger vertoonde stuk „De ka mer waarin wij leven" kon men inderdaad hopen, dat hij dat zou worden. „De Tuin schuur" heeft mij dat geloof ontnomen. jViaar ja, de voornaamste bedoeling was dan ook de toeschouwers een ander geloof bij te brengen, namelijk het rooms-katho- lieke. Dat is het goed recht van deze schrij ver. Het zou zelfs prijzenswaardig kunnen zijn, dat hij ter verkondiging van zijn denkbeelden daaromtrent de middelen van het toneel gebruikt. Doch hij speelt niet eerlijk. En als men dat eenmaal ontdekt, bemerkt men tevens hoe bedriegelijk hij de mogelijkheden van het theater heeft toegepast. De onhandigheden, zoals de soms gebrekkige enscenering van het komen en gaan van personages, verzinken daarbij in het niet. De kwaliteiten, die daar ruimschoots tegenover staan, zijn typisch die van een bekwame romancier, die zijn figuren een gesloten persoonlijkheid weet te geven. Het merkwaardige is, dat zijn bellettrie veelal dramatisch aandoet en dat dit toneelstuk daarentegen in de eerste plaats een litte- Paul Steenbergen en Albert van Dal- sum in „De Tuinschuur" van Graham Greene. raire indruk maakt, ook door de wijze waarop een thema ontwikkeld wordt, uit gaande van een conflictsituatie in het ver leden. Dit is een uit zijn werk reeds lang bekend procédé: de behandeling in de trant van een psychologische detectiveroman van geloofsproblemen in een grensgebied tussen leven en dood. Het gaat daarbij ten slotte om de onthulling van wat achter de waarneembare feiten aan geestelijke wer kelijkheid verborgen ligt. Ondanks de ge laden, suggestieve dialogen was het mij onmogelijk dat alles even au sérieux te nemen als de zo uitmuntend door de spe lers verdedigde bedoeling was. Als men zijn denkkracht door de mysterieuze effec ten niet laat uitschakelen, maakt dp teleur stelling bij de openbaring van het verbor gene tenslotte plaats voor protesten. Hoofdpersoon is de journalist James Callifer, die niet wordt toegelaten bij het sterfbed van zijn vader, een eens beroemd geweest zijnde denker, die het als zijn le venstaak beschouwde het atheïsme weten schappelijk in zijn geschriften te funderen. Deze James Callifer leeft gescheiden van zijn vrouw, omdat hij zich niet tot lief hebben in staat voelt. De gebeurtenissen in zijn ouderlijk huis, waar hij zich door het waas van geheimzinnigheid zijn positie als buitenstaander als het ware aan den lijve bewust wordt, dwingen hem ertoe de speurtocht voort te zetten naar zijn jeugd herinneringen, die niet verder dan tot zijn veertiende jaar terug gaan. Door toedoen van een onschuldig nichtje - de brutale engel in de familie komt hij op een spoor, dat naar de tuinschuur leidt. Daar moet iets gebeurd zijn, dat door de betrokken Ondanks moeilijke omstandigheden Mevrouw To Venema heeft dinsdagavond ondervonden hoe moeilijk het in verband met de weersomstandigheden in ons land is om een openluchtvoorstelling te geven. Reeds twee keer zou mevrouw Venema in het tehuis voor bejaarden aan de Schoter singel in Haarlem optreden. Wegens de slechte weersomstandigheden moest het optreden van haar balletleerlingen beide keren worden uitgesteld. Ten einde de be woners van het tehuis niet al te zeer te duperen, werd besloten de balletuitvoering dit keer toch maar doorgang te laten vin den, zij het in de conversatiezaal. Het pro gramma, dat slechts in een beperkte ruim te kon worden gehouden, bestond voor de pauze uit een aanschouwelijke balletles. Mevrouw Venema gaf hierbij een uitvoe rige explicatie over ontstaan en ontwikke ling van het ballet en de manier, waarop de leerlingen de beginselen hiervan wor den bijgebracht. Evenals de oefeningen, werd deze uiteenzetting met grote belang stelling gevolgd en hebben de bejaarden enig inzicht gekregen in de vele moeilijk heden, die aan de voorbereiding van een ballet zijn verbonden. De primitieve entou rage, waarbij de tafeltjes bijvoorbeeld als harre moesten dienen, verleende een on miskenbare bekoring aan deze balletles. Na de pauze werd zo goed en zo kwaad als het ging een uitvoering gegeven van het ballet „Les Sylphides", waarbij de dan sers en danseresjes door de gladde vloer en de geringe ruimte danig in hun bewe gingen werden belemmerd. Toch kon reeds een gedegen voorbereiding en veel enthou siasme bij de uitvoerenden worden gecon stateerd, zodat wij met de grootste belang stelling uitzien naar de voorstelling, die bin nenkort in het Minerva-theater in Heem stede zal plaats vinden en waar de ballet school over een echt toneel met een be hoorlijke verlichting zal kunnen beschik ken. Opmerkelijk vaardig aan de piano uegeleid door Lilly Lepit, had de ballet avond zelfs in deze vorm een bevredigend succes. Een der bejaarden vertolkte na af loop de dank van het publiek en overtuig de mevrouw Venema en haar leerlingen ervan, dat zij de bewoners van het tehuis een bijzonder aangename en interessante avond hadden bezorgd. partijen sindsdien verzwegen of verdron gen is. Met behulp van een psychiater, die over slechtere informaties beschikt dan de toeschouwers, een aan de whiskey ver slaafd geraakte priester en uiteindelijk zijn moeder wordt in het laatste bedrijf de waarheid voor hem duidelijk. In die tuinschuur is namelijk iets ge beurd, dat blijkbaar als een wonder kan worden uitgelegd. De jongen James Calli fer heeft hier zelfmoord gepleegd, toen zijn vader gepoogd had hem ervan te overtui gen dat het christelijk geloof, hem door zijn priestelijke oom ingeprent, op waan denkbeelden zou berusten. Laatstgenoemde heeft toen in een gebed zijn liefste bezit in ruil aangeboden voor het jonge leven, dat inderdaad terugkeerde. Naar later blijkt zijn daardoor de rollen omgekeerd: de priester verloor zijn geloof, de vader kon - hoewel niet durvende dit te beken nen - zijn ongeloof niet volhouden. Wat dit laatste betreft: Graham Greene wil ons wijsmaken, dat een atheïst zijn eenmaal in het openbaar beleden overtuiging niet zou durven prijsgeven, hetgeen men op zijn zachtst een merkwaardige opvatting omtrent de kracht van de twijfel mag noe men.... Al met al is door deze wonder- doenerij de rede buiten spel gezet zolang de vertoning duurt. En nu lean Graham Greene zijn alter ego (er is naar de geest van bekering een sterk autobiografisch element in dit stuk) wel laten verklaren, dat deze niet zou kunnen geloven in een God, die hij kan begrijpen, het is mijner zijds bijzonder moeilijk wél te geloven in een schrijver, die ik niet kan begrijpen. Dit laatste zou helemaal niet aan de orde zijn, ware het niet dat de auteur voort durend werkte met aan de zielkunde ont leende methodes. Paul Steenbergen speel de echter het wonder klaar ons bijna in James Callifer te doen geloven. Zeker kon men dat ten aanzien van zijn gekweldheid en zijn drang om een oplossing voor zijn innerlijke onzekerheid te vinden. Jan van der Linden wist de overbodigheid van de psychiater niet te verbergen, Albert van Dalsum daarentegen een zekere ontroering te wekken als de priester, die met behulp van teveel sterke drank berust in het ver geten offer dat hij gebracht heeft. Max Croiset trachtte de onoverzichtelijkheid van zijn functie als dokter en huisvriend te camoufleren met een deftig pak en een gestrenge dictie, Fie Carelsen en Myra Ward vervulden met bereidwillige moeite de ondankbare rollen van moeder en lief hebbende vrouw. Er was nog een bijzon dere verrassing: de mooie, ongewrongen vertolking door Maria de Booy als het jonge, ondernemende meisje: een natuur lijke verschijning in een doorlopend kramp achtig milieu. David Koning Dezer dagen is de geheel vernieuwde grote feestzaal in het gebouw van de Haar lemse Kegelbond aan de Tempeliersstraat in Haarlem door de heer Jac. van Maris, voorzitter van de H.K.B., officieel geopend. In zijn toespraak bracht hij dank aan allen, die aan de restauratie van de zaal hebbèn méegewerkt en in het bijzonder- aan de aannemingsfirma's, die de werk zaamheden in de kortst mogelijke tijd heb ben uitgevoerd. Dat er hard moest worden gewerkt blijkt wel uit het feit, dat de mulo examens nog in de oude zaal werden ge houden. De zaal is geheel in moderne pasteltinten geschilderd. Bovendien is de geluidsinstallatie en de verlichting geheel vernieuwd. Ook is een nieuwe parketlaag op de dansvloer (een van de grootste in Haarlem) gelegd. De vele afgevaardigden van de diverse kegelclubs, die ter gelegen heid van de opening aanwezig waren, kon den op de muziek van een strijkje voor het eerst met de nieuwe dansvloer kennis maken. Het toneel is eveneens geheel ver nieuwd en uitgebreid, alsmede de twee kleedkamers, die zich achter het toneel bevinden. De toneelverlichting heeft even eens een zeer aanzienlijke verbetering ondergaan. De vele bloemstukken, die het bestuur van de Haarlemse Kegelbond ter gelegen heid van de ingebruikstelling van de ver nieuwde zaal in ontvangst mocht nemen, waren op het toneel uitgestald. In een tehuis voor werkende jongens te Rotterdam zijn aangehouden en aan het hoofdbureau van politie aldaar in bewa ring gesteld een negentienjarige automon teur uit Amsterdam en een achttienjarige leerling-drukker uit Den Haag, verdacht van diefstal van een auto, die zij in Aer- denhout hebben achtergelaten. Zij hadden een vrij weekeind en hebben zaterdag nacht uit een garage te Rotterdam, waar de Amsterdammer had gewerkt, een auto gestolen. Zij zijn hiermee in de richting Amsterdam gaan rijden. Zondagmorgen moesten zij de wagen te Aerdenhout ach ter laten, omdat zij geen benzine meer hadden. Zij zijn toen verder liftend naar de ouders van de monteur in Amsterdam gegaan en kwamen zondagavond in het te huis te Rotterdam terug. Het Comité voor de Bejaarden in Bloe mendaal stelt zich voor in de week van 16 tot en met 21 september een huis-aan- huis-collecte te houden. De opbrengst zal bestemd worden voor een uitstapje in de zomer en een gezellige middag in de win ter. Het organiseren daarvan kost uiter aard veel geld, maar als men weet met hoeveel vreugde op dergelijke ontspan- ningsdagen door de bejaarden wordt uit gezien en nadien wordt nagepraat, dan zijn de kosten daaraan besteed, alleszins ver antwoord. Het onweer, dat gisteravond laat boven Haarlem en omgeving woedde en de storm, die de gehele nacht heeft aange houden, hebben betrekkelijk weinig scha de aangericht in Haarlem. Op de Wagenweg is de kap van een boom gewaaid en een boom in een binnen tuin aan de Zomerkade is omgewaaid en tegen de Nederlands Hervormde kerk ge vallen. In de omgeving van de Middenlaan is een wilg door de bliksem getroffen. In Heemstede is ook weinig schade aan gericht: er zijn enige takken afgerukt van bomen in Groenendaal, maar de bomen zelf bleken stevig met hun wortels in de grond te iitaan. Op de schietbanen aan de Zeeweg te Overveen zullen zaterdagmiddag 21 sep tember door de provinciale commissie Noordholland van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" schietwedstrijden worden gehoudesn voor schutters op pistool en revolver. Schutters van de reserve- rij kspolitie, de reserve-maréchaussee en reserve-gemeentepolitie zullen deelnemen. Na afloop zal de uitslag in het paviljoen „Het Witte Huis" tegenover de ingang der schietbanen bekend gemaakt worden. ADVERTENTIE :#v,; liSili Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en. snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken vólrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: mi mm Zeven dagen Haarlem I??;!;. „Vijf centimeter langs de kant opzetten, dan heb je grote kans, dat je een negen haalt", is de mening van de heer G. F. Heidendaal, voor zitter van de keuze- en wed- strijdcommissie van de Haar lemse Kegelbond, toen hij zijn ervaringen in de kegel- sport uit de doeken deed De Haarlemse Kegelbond werd op 26 februari 1909 op gericht. Op 23 oktober 1923 kregen de Haarlemse kege laars de beschikking over een eigen gebouw, dat het grootste aantal banen (negen) in heel Nederland bezat tot de Amsterdamse bond een zaal in gebruik nam, waar de kegelaars hun spel op tien banen konden uitleven. In vroeger jaren, toen er nog geen eigen gebouw was. werd gekegeld in Brinkmann aan de Grote Markt en op twee banen in de open lucht achter het gemeentelijk con certgebouw. „Vroeger was het eigenlijk niets gedaan met het kege len. Toen was het echt een genoeglijkheidssport. Nu vor men de wedstrijden de hoofd schotel. En het belangrijkste hiervan is, dat de jongere mensen zich nu ook tot het. kegelen aangetrokken voe len. Er wordt nu veel meer getraind dan vroeger. En dat is duidelijk aan de resultaten te zien. In vroeger tijden hadden we een gemiddelde van vijf, nu van zeven", weet de heer Heidendaal te "prtoMen. Voor degenen, die de edele kegelsport niet be oefenen. zij meegedeeld, dat men bij een worp negen kegels kan omkogelen. Elke kegel telt voor een punt. Momenteel zijn in Haar- <em 27 clubs bij de H.K.B. aangesloten. Daarin zijn ook enige damesclubs begrepen. ,.De dames kunnen soms beter kegelen dan de heren", zegt de voorzitter, „maar daar moet je maar niet te veel over schrijven, want anders zou ik wel eens ruzie kunnen krijgenHet is of de heer Heidendaal even verontrust om zich heen blikt. Het kegelen geschiedt tegenwoordig op een andere wijze, dan in vervlogen ja ren. Toen waren de banen nog hol en was de zogenaam de „overgooi" in zwang. De bal, die 16 tot 24 pond mag wegen, werd dan rechts of links opgezet („opzetten" is het punt, waar de bal na de aanlooD wordt losgelaten) en naar de andere zijde over gegooid, zodat de bal rechts of links „in kwam". Met „in komen" wordt het ogenblik bedoeld, dat de bal de kegels raakt. Nu is het kegelen heel wat moeilijker feworden. De uit holling in de banen mag nu slechts een halve milimeter bedragen. Voordat een wed strijd olaats heeft, wordt de baan eerst gekeurd door een teehnisehe commissie. Dit -schiedt met behulp van een mal, waarmee de grootte van de uitholling kan wor den bepaald. Een Rotterdam se firma zorgt dat de Haar- 'emse banen op gezette tij den worden bijgewerkt. De deskundigen van deze firma worden onder kegelaars „vlakkers" genoemd. „Deze strenge keuring van de baan werkt een gedegen ontplooiing van het spel in de hand. Maar het belangrijkste van onze sport is, dat je zo geconcentreerd mogelijk soeelt, je niet laat afleiden. Er zijn zelfs kege laars. die na jaren training zover zijn gekomen, dat ze de bal over het randje kun nen laten rollen. Het is dan net alsof de bal buiten de baan hangt. Dat zijn de goeie. Die gooien de negens", vertelt de voorzitter enthou siast. „Maar het allerbelang rijkste is, dat je bewust weet, waar je de bal gaat opzet ten", voegt hij eraan toe. „Of er nog een bepaalde techniek bij het werpen van de bal wordt toegepast?" „Ja, als je wilt kun je ,<Je. feal met je duim of met de Pink W- \V enig effect geven. Maar ik ben van mening, dat het zonder effect even goed gaat", zegt hij gedecideerd en om zijn uitspraak kracht bij te zetten troont hij ons mee naar de kegelzalen in het gebouw aan de Tempe liersstraat. „Kijk zo moet je het doen". Hij weegt even de bal in zijn handen. Steekt dan zijn duim in het gat van de bal. Even een aanloop en een zekere opzet (zie foto). De bal suist over de baan. Dan zet een van de spelers zijn voet op de baan om de bal af te remmen. „Hé, dat had je niet moeten doen", roept de voorzitter teleurge steld uit, „het was vast een mooie negen geworden". „Als je eenmaal kan kege len, verleer je het nooit", zegt hij en dat bewijst hij dan rok wel. De heer G. F. Heidendaal is namelijk vijf enzeventig jaar. „En wat is nu de beste prestatie, die in Haarlem ooit is behaald door de kegelaars?" „Dat was een tijd geleden toen, eens even kijken, ja dat was Boeltjes. R. Boeltjes tien keer een negen gooide. De eerste keer, dat iets dergelijks in Nederland gebeurde Daarna is het wel meer voorge komen". Een aantal Haarlemse le- g veranciers aan kleuterscho- g len heeft het lofwaardige initiatief genomen een ten- g toonstelling van spel- en g ontwikkelingsmateriaal te g organiseren. De expositie wordt van- g daag en morgen gehouden g in hotel „De Leeuwerik" van g 10—22 uur. n Zaterdag 5 oktober geeft het Haarlems Kleinkunst- theater in gebouw St. Bavo een voorstelling ten bate van het sanatorium Hoog Laren, onder het motto „De klok luidt voor Hoog Laren". Deze avond is de eerste van een reeks van zestien, die in het komende seizoen onder meer in Gelderland, Brabant en Utrecht zullen worden gebracht Men heeft een keur van artiesten bereid gevonden aan de openingsavond in Haarlem deel te nemen. Zo zullen onder meer optreden Henriette Davids, John Elfe- rink's magische tempo-show, Richard Blanken, de Jenni- ta's met hun trapezewerk en de twee eerste prijswinnaars van het door Haarlems Bloei georganiseerde kleinkunst- concours. De n.v. Berg Electronica in de Zijlstraat 87 is uit haar steeds knellender wordende proporties gebroken en heeft de zaak aan de achterzijde grondig verbouwd en uitge breid naar de oostzijde tot waar de slagerszaak in het begin van de Barteljoris- straat een nieuwe grens stelde. Daarbij is een bin nenplaatsje met een aan grenzend tuinhuisje opge slokt door de nieuwe gram- mofoonplatenafdeling. Waar vroeger dus wellicht een tuinman met zijn gereed- schap rondscharrelde, zit nu cliënte|e aan de „luister- De amusementsvereniging van Openbare Werken Haar lem zal zaterdagavond in het gebouw „St. Bavo" in Haar lem haar eerste lustrum vie ren. En dat zal met de no dige feestelijkheden gepaard gaan. Zo is ondermeer een „entree-lied" ingestudeerd en staat er zelfs mastklim- men op het programma. Bo vendien zullen „Dc Alpen jagers" onder leiding van Willy van Baekel met zang van Coby Martens optreden. Voorts worden enige schets jes ten tonele gevoerd. Na het cabaretprogramma be staat de gelegenheid de be nen wat te strekken op de muziek van Ijet dansorkest „The red stars", onder lei ding van Frans Pennarts. bar" of in de geluidsdichte cellen platen te keuren. Boven in de aanbouw vindt men ook nog een smakelijk ingericht vertrek voor tele visievertoningen. Er kwam bovendien ruimte voor de afdeling elektrische huishou delijke apparaten, nadat het kantoor en de werkplaats naar achteren waren ver plaatst. Het bedrijf kan door deze verruiming thans ook aan al zijn aspecten meer recht doen. Mèt het winterseizoen ko men ook de wintercursussen en -lessen de aandacht vra gen. Zo begint op 23 septem ber de cursussenreeks van de r.-k. middenstandsver eniging in Haarlem. Er kan een keuze worden gemaakt tussen lessen in lak- en plak kaatschrift, etalage- en re clameschrift, decoreren en etaleren en handschriftver betering. De cursussen worden ge geven in het r.-k. midden standsbureau, Kruisstraat 25. ^Illlll! IIIIIF 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange Gemeente van Chistus. In het gebouw van de Gemeente van Chistus te Haarlem zal de evangelist B. Richardson heden, don derdagavond, spreken over „Een boodschap uit het dodenrijk". HAARLEM, 11 september 1957. ONDERTROUWD: 11 sept.: M. M. He vel en J. P. Hoogerbeets; J. Meijboom en E. C. Meijer; R. P. M. Louman en D. J. M. Scheefhals; C. van der Lubbe en M. Dus- sel; J. Reichman en G. Lapré; G. van de Reep en C. M. Mosseveld; J. Oerlemans en E. J. Brands; A. J. Pijst en E. M. van Bree; J. L. J. Consten en M. H. van Stip hout; P. G. Roza en A. Warlé; J. Holm en T. Fok; F. Stanco en W. C. M. van Roode; G. J. Scheelings en H. L. Thijssen; H. M. Steur en W. A. M. Nicolaas; A. J. Schuite maker en M. C. M. Nordsiek; B. J. van Koningsbruggen en H. M. Joosten. GEHUWD: 11 sept.: J. G. Kaandorp en J. Meesters; M. H. Agricola en Sj. Mar tens; W. M. M. Heemskerk en G. Giling; J. van Steijnen en M. C. Negrijn; J. P. Krom en J. C. J. Smit; T. Wester en D. Wijers; J. B. Brusik en W. H. van Dansik; H. J. Lammers en A. M. van Wees; A. Bakker en H. G. Metz; J. C. A. Bakker en A. J. Th. M. Bekkers. BEVALLEN van een zoon: 10 sept.: E. Havers-Woudhuizen; N. C. de Vries- Eriks; M. Allebes-Timmer. BEVALLEN van een dochter: 9 sept.: F. C. L. I. Timmermans-Réthans; J. de Lange-Houtman; 10 sept.: J. H. de la Court-Molenaar; E. Jongejan-Van der Leer; R. M. van der Meij-Van Til; C. M. J. van Leeuwen-Logger; Chr. A. Kuipers- Ruifrok; 11 sept.: A. F van Eendenburg- Pouwels. OVERLEDEN: 9 sept.: S. P. J. Stevens, 68 j., Rollandstraat; 10 sept.: M. P. H. van Hoesel, 3 j., Pieter Kiesstraat; A. Kre- mers-Koster, 74 j., Gasthuisvest. BEVALLEN C. M. Meijnema-Koele- meijer, dr.; M. A. Hoogewerf-Nederstigt, zn.; A. G. M. Witte-Van Nimwegen, dr. ONDERTROUWD: Jhr. O. J. L. van Nis pen tot Sevenaar en Jvr. M. J. Teixeira de Mattos; H. J. Scholte en J. M. Honschoten. GETROUWD: M. Voss en E. Meijer; C. L. J. A. M. Heijmeijer en A. M. E. Nieuwenhuijs. OVERLEDEN: J. W. Menagé Challa- Rühl, 69 jr.; T. Biallosterski, 74 jr.; W. M. Franssen-Schmitz, 62 jr. Dinsdagavond 24 september wordt in de renaissancezaal van het Frans Halsmu seum in Haarlem een voordracht gehou den uit werken van Jacobus van Looy en tijdgenoten door de voordrachtkunstenaar Albert Vogel. Deze avond wordt gehouden in samenwerking met de Volksuniversi teit voor Haarlem en omstreken. De kerkeraad van de Evangelische Lu therse gemeente te Haarlem heeft besloten om, evenals dit reeds in Haarlem-Noord geschiedt, ook in Heemstede een begin te maken met maandelijkse kerkdiensten, die voorlopig gehouden zullen worden in de foyer van het Minerva-Theater aan de Bin nenweg. De eerste dienst, waarin ds. G. Kroes hoopt voor te gaan, is bepaald op zondagmorgen 22 september. Aan het Aannemersbedrijf G. Hulse bosch te Bloemendaal hebben B. en W. van de gemeente Maarssen opgedragen de uit voering van de rioleringsaanleg en het maken van aarden banen met bijkomende werken, voor de door haar ingeschreven som van 333.790. ONDERTROUWD: P. A. Jonker en D. M. J. Schut; J. de Klerk en J. Hoogendijk; H. Moleman en E. J. de Ruig. GETROUWD: H. R. W. Gokkel en K. Egyedi; G. J. Lagas en N.J. Muller; G. P. Steenkamp en M. L. M. de Jong. GEBOREN: Willempje, dr. van A. C. Groenendijk en H. Bloemendaal; Erwin Alexius Maria, zn. van A. J. Mense en J. P. Baaij; Joannes Albertus, zn. van A. C. Roest en M. M. Schols; Adrianus Bar- tholomeus Maria, zn. van P. A. A. M. v. d. Laar en A. M. Duivenvoorden; Dymphna Therèse Margareth, dr. van W. N. Jonk man en D. Pirets; Patricia Gerritdina, dr. van G. Vogel en C. P. Schuit. OVERLEDEN: W. J. Weller, 57 j.; H. Ebbing, 59 jr. ADVERTENTIE Zonnekracht door Hoogtezon v.a. 79.50 Koninginneweg 6 - Telefoon 14024 OOK VOOR VERHUUR Ook de afdeling voor monumentenzorg van de Haarlemse gemeentelijke dienst van Openbare Werken heeft geen definitief uit sluitsel kunnen geven omtrent het tijdstip van de bouw van de welfkelder onder het pand Klein Heiligland 7 en 9a in Haarlem, van de vondst waarvan wij gisteren mel ding maakten. Wel is tijdens het onderzoek komen vast te staan, dat de kelder vermoedelijk dateert uit het einde van de zeventiende eeuw en heeft behoord tot een particulier woonhuis. De archivaris van de gemeente Haarlem, mejuffrouw dr. G. H.Kurtz, heeft op één van de oudste kaarten uit haar archief, die van het midden van de zestiende eeuw dateert, op de aangegeven plaats slechts een groene kleur gevonden, die erop wijst, dat in die tijd ter plaatse geen bebouwing was. Op een kaart van het einde van de zes tiende eeuw is het gebied in de nabijheid van het Klein Heiligland aangegeven met een kleur, die aangeeft, dat dit gebied bij de brand van 1576 is verwoest. De woning, waartoe de kelder behoort moet dus in ieder geval van latere datum zijn. In een oude verkoopacte uit 1807 wordt gesproken van een „ruime en overwelfde kelder". Dit document is het eerste dat van de kelder die dus van vroegere tijd da teert melding maakt. ADVERTENTIE Overtuigt u zich daarvan. n 730UI hebben. GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOR Friendships voor Spanje. De Spaanse luchtvaartmaatschappij „Aviacion Y Co- mercio" is van plan zes Fokker Friend- shipvliegtuigen aan te schaffen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15