SPION IN BERLIJN Ouwe Job vertelt zijn avonturen Agenda voor Haarlem Bespreking vorming reserve in bloembollenbedrijf j.G.MARTIN ZONEN ^jj Kort en bondig Produktschap voor siergewassen Rapport over ontwerp nieuwe woningwet Er komt een keuring van bromfietsen Tegen drie Amsterdamse inbrekers-en-gros 2Vz jaar geëist CONSTANTRINGEN Melkverbruik drie pet. teruggelopen Verzending van zeepost Oud-directeur K.N.S.M. overleden Afrika-Instituut wil Europees beraad Prins Aschwin bezocht Antiekbeurs in Delft Indonesische drenkelingen door de „Bintang" gered D ANS-AC ADEM IE Nog 300 militairen ziek in kamp Sennelager Mond- en klauwzeer in Grafhorst Twaalf koeien afgemaakt Bibliotheek in Rotterdam uitgebrand ONS VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON Jongeman stal wapens uit legerwerkplaats DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1957 b De vergadering van het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen, die dinsdagmiddag in Den Haag werd gehou- ien is op tweeërlei wijzen uiterst merk waardig geweest. Bij de bespreking van het voorstel over de reservevorming in het bloembollensurplusfonds bleek in de eerste laats, dat de vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties in het bloembol lenbedrijf zich te zeer gebonden voelden om naar hun eigen mening te stemmen. In de tweede plaats bleek, dat het bestuur zich niet steeds zonder meer achter de aanbevelingen van de Commissie van Bij stand stelt. De kwestie van het al of niet reserveren in het bloembollensurplusfonds is al oud. Het vak" is van mening, dat de onderne mers wat op zij dienen te leggen voor magere" jaren en niet het surplusfonds. Enkele jaren geleden heeft het vak zich in die richting uitgesproken. Het toenmalige Bedrijfschap voor Siergewassen heeft deze uitspraak niet geheel overgenomen en daarop kwamen vele leden van de vakor ganisaties deze winter terug. Zij eisten een herziening van het principe. De Commissie van Bijstand heeft deze materie behandeld en deed de vakorganisaties voorstellen. Deze spraken zich in merendeel uit voor een bevriezing van de huidige reserves, die betrekkelijk gering zijn. Indien de ver schillen tussen de voorlopige kortingen en de definitieve' minder zouden zijn dan drie procent dan zouden zij worden „bewaard" om het volgend jaar de kortingspercen tages voor „opkoop surplus" te verminde ren. Zouden zij groter zijn dan dienden ze te worden gerestitueerd. Dit was volgens de voorzitter dr. A. J. Verhage, de grote lijn in de uitspraken. Het Landbouwschap sprak zich uit voor reservering, evenals de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond. De Commissie van Bijstand heeft maan dag in een vergadering een nieuw voorstel opgesteld, dat ongeveer overeenkwam met de wensen van de bloembollenvakorgani saties. Het liet echter nog wel enige ruimte tot handhaving van de reeds bestaande re serves en een reservering tot ongeveer tien procent van de exportwaarde in een jaar. De narcissen- en de tulpenreserves zijn ongeveer zo groot; de hyacinten ko men slechts op vier procent. Deze reserves wilde de commissie ook op tien procent stellen. Het bestuur behandelde deze aan beveling. De heer Hoogerland van de ANAB meen de, dat het noodzakelijk was een „con junctuur-reserve" in het bollenvak te vor men. Volgens hem konden de verschillen in uitbetaling beneden de drie procent be ter worden gereserveerd dan opgemaakt. Hij kreeg bijval van de heer Elfrink (Sr. Deusdedit). Dè heer Kralt (Bloemisterij) verklaarde het met deze heren eens te zijn, maar hij wilde niet tegen de wens van het vak stemmen. Dr, Verhage schaarde zich ook aan de zijde van de heer Hoogerland, evenals de heren Th. R. de Vroomen (Bond van Bloembollenhandelaren) en A. Braam (Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur en Katholieke Vereni ging van Ondernemers in het Bloembollen- bedrijf). Deze heren meenden ook naar de wens van het vak te moeten stemmen. De heer Sten-inga (Mercurius) vroeg naar de oorzaak van de onwil tot reserve ring en dr. Verhage verklaarde maar één argument te kunnen begrijpen en wel, dat men bij overlijden of liquidatie het gere serveerde geld kwijt is. Het argument sloeg niet erg in en bo vendien kon dr. Verhage, als voorstander van reservering, geen tegenargumenten vin der- Hij bracht tenslotte het voorstel van Commissie-Banning heeft voorkeur voor particuliere woningbouw Een door het bestuur van het R.-K. Cen trum voor Staatkundige Vorming inge stelde commissie, die de opdracht had haar zienswijze te geven over het ontwerp van een nieuwe Woningwet, heeft haar rapport uitgebracht en daarin medegedeeld, dat de bouw van woningen door woningbouw corporaties naar haar mening voorrang behoort te hebben boven de bouw recht streeks door de gemeente. De commissie, die onder voorzitterschap stond van mr. dr. J. P. D. Banning uit Ge leen, is van mening, dat in de bepalingen van het ontwerp ten onrechte een uitge sproken voorkeur ontbreekt voor de wo ningbouw door het particulier initiatief. Zij staat voorts afwijzend ten opzichte van de „instandhoudingsbeperking", waar mede beoogd wox-dt ongewenste vernieu wingen te voorkomen aan gebouwen, die volgens het bestemmingsplan toch zouden moeten verdwijnen. Anders dan door middel van instand houdingsbeperking zou een wettelijke mo gelijkheid dienen te worden geschapen om misbruik, waardoor de overheid in onrede lijke mate financieel wordt belast, te voor komen. Een regeling van de woningproduktie behoort volgens de commissie niet in de Woningwet thuis. De oorzaken, welke een regeling der woningproduktie noodzakelijk °f gewenst zouden maken, liggen namelijk voor het belangrijkste deel buiten het vlak van de volkshuisvesting in enge zin, aldus de commissie. Zij acht het gewenst, dat het centraal ge- rag een middel bij de hand heeft om meer eenheid te brengen in de bepalingen van de Plaatselijke bouwverordeningen. De Kroon ral zich evenwel bij de uitoefening van de haar toegedachte bevoegdheid slechts be horen in te laten met bouwtechnische cri teria en zal slechts dan mogen optreden, indien blijkt dat door de gemeenten niet voldoende wordt medegewerkt om de ge wenste eenheid tot stand te brengen. Het wetsontwerp opent de mogelijkheid om ook verenigingen, vennootschappen on stichtingen, welke mede in het belang van de verbetering van de volkshuisvesting werkzaam zijn, als woningbouwcorporatie toe te laten. Deze nieuwe figuur is voor de commissie wel aanvaardbaar, doch het verdient haars inziens aanbeveling de voor toelating in aanmerking komende catego rieën van verenigingen nader aan te dui den. Aan het winststreven van de vereni gingen, vennootschappen en stichtingen ware naar het oordeel van de commissie enige beperking te stellen, evenwel slechts voor de tijd dat er een financiële band met de overheid bestaat. de heer Hoogerland om verschillen, die groter zijn dan drie procent, te restitueren en kleinere te reserveren tot een hoogte van 10 pet. van de export, in feite de be staande situatie, en dat van de Commissie van Bijstand om de bestaande reserves te handhaven en slechts te gebruiken als het surplus groter was dan tien procent en de te kleine verschillen over te hevelen naar het volgend jaar in stemming. Het voorstel Hoogerland werd met elf tegen acht stem men aangenomen. Men besloot in overeenstemming met de wensen van de vakorganisaties de te be planten oppervlakten op dezelfde grootte te houden als verleden jaar. De bromfietsleveranciers in ons land hebben op verzoek van de minister van Verkeer en Waterstaat en in overleg met de Rijksdienst voor het Wegverkeer en met het R.A.I.-T.N.O.-instituut, voorstel len uitgewerkt voor een voorafgaande keuring van de complete bromfiets. Deze keuring zal te zijner tijd in de plaats ko men van de tot nu toe gebruikelijke type keuring van de losse hulpmotor. De nieuwe voorschriften, zoals die door de minister in het vooruitzicht zijn ge steld, hebben in* de eerste plaats betrek king op de maximumsnelheid van 40 km per uur en de meting daarvan. In het Wegenverkeersreglement zullen be palingen worden opgenomen ten aanzien van een maximum remvertraging, het ge bruik van een geluiddemper ter beteuge ling van het lawaai en ten aanzien van de zitplaats van de duopassagier. In het voorstel van de fabrikanten en importeurs van bromfietsen, georgani seerd in de Nederlandse Vereniging de Rijwiel- en Automobiel-Industrie (R.A.I.), is het bestaande voorschrift gehandhaafd, dat de bromfiets met uitgeschakelde mo tor zowel trappend als aan de hand moet kunnen worden voortbewogen. Daaren tegen heeft men de in de praktijk be zwaarlijk gebleken formulering, dat de bromfiets „met redelijke krachtinspan ning" moet kunnen worden bereden, laten vervallen. Het R.A.I.-T.N.O.-instituut te Delft is reeds begonnen met de snelheidsmeting. Op dit moment zijn ruim 50 bromfiets modellen door het instituut gekeurd. De merken en typen van deze bromfietsen zullen, na het van kracht worden der wetswijziging, in de Staatscourant wor den gepubliceerd. Drie Amsterdammérs Boorden voor de Zwolse rechtbank twee jaar en zes maan den gevangenisstraf 'tegen zich eisen. Zij pleegden in maart, april en mei niet min der dan 41 inbraken in de kop van Noord holland, op de Veluwe, in de omgeving van Dordrecht en in het Gooi. Hun activi teit werd tenslotte gestuit door een po litieman te Harderwijk, die op een nacht passerende auto's controleerde. Hij be vond hun papieren in orde, maar noteerde toch voor alle zekerheid het nummer van de auto, daar in die dagen juist een reeks inbraken op de Veluwe was gepleegd. Hij sloeg daarmee een goede slag, want het bracht de politie op het spoor van het drietal, dat in Harderwijk had ingebroken bij een aannemersfirma. De brandkast le verde geen moeilijkheden op, want een snijbrander stond voor het grijpen. De buit bedroeg 4500 gulden. In Aalsmeer haalden zij een sigaren winkel leeg. De waarde van de buit was drieduizend gulden. Minder fortuinlijk waren zij in Krimpen aan de Lek, waar zij met veel moeite een brandkast uit een fabriek sleepten en in de auto zetten. Toen zij de kast hadden opengebroken werd hun moeite beloond met een kwartje, een dub beltje en een cent Van de 41 inbraken waren slechts drie ten laste gelegd, één in Harderwijk en twee in Hattem. Op 24 september zal de rechtbank uit spraak doen. ADVERTENTIE Zij beloofden elkaar het „JA" woord ennatuurlijk kozen ze uit onze ringencollectie de beste: symbool van constant geluk. Een fraaie collectie in alle prijsklassen vanaf 47.— p. p. vindt u bij de kleine zaak wet de grootste keuze. Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 Ter openbare bestuursvergadering van het produktschap voor Zuivel in Gronin gen is gisteren meegedeeld dat het totale melkverbruik dit jaar in vergelij king tot 1956, met drie procent is vermin derd. Regelmatig wordt een steekproef genomen bij 25 bedrijven ten aanzien van de verschuiving van het consumptie- melkverbruik sedert de op 30 juni 1957 ingegane prijsverhoging. Van 30 juni tot en met 31 augustus liep, vergeleken bij dezelfde periode van het jaar 1956, het ge pasteuriseerde losse melkverbruik en ge pasteuriseerde flessenmelk-verbruik terug; aanvankelijk zelfs vrij sterk, maar in de laatste weken benaderde dit cijfer alweer dat van het vorige ;aar. Het verbruik van yoghurt-produkten en karnemelkproduk- ten steeg in belangrijke mate, mede onder invloed van het „zomerse weer". Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Highland chieftain", 17 sept.; s.s. „Westland" 19 sept, en s.s. „Men- doza" 21 sept. Australië: s.s. „Iberia" 19 sept.; Brazilië: m.s. „Uruguay Star" 17 sept. Canada: m.s. „Prins Johan Willem Friso" 18 sep. en m.s. „Noordam" 19 sept.; Chili: via New York 19 sept; Indonesië: s.s. „Laertes" 16 sept. en m.s. „Japara" 19 sept.; Ned. Antillen: m.s. „Attis" 16 sept. en s.s. „Bennekom" 17 sept; Ned. Nieuw Guinea: s.s. „Rondo" 19 sept.; Nieuw Zeeland: via Engeland 21 sept.; Suriname: m.s. „Hecu ba" 17 sept.; Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Bloemfontein" 18 sept. en m.s. „Stirling Castle" 21 sept.; Brits-Oost- Afrika via Frankrijk 21 sept. Inlichtingen over de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. De heer P. Dijkstra, oud-directeur van de Koninklijke Nederlandse Stoombootmaat schappij, is op 66-jarige leeftijd overleden. De heer Dijkstra trad op 1 april 1910 in .dienst.van de K.N.S.M.. Hij is werkzaam geweest in Trinidad en New'York. In 1925 werd hii adjunct-administrateur van de Holland-West-Afrika lijrfën in 1931 direc teur van de Holland-Afrika-Lijn en de Holland-West-Afrika-Lijn. Tijdens de oor log verbleef de heer Dijkstra in Londen. In mei 1940 werd hij secretaris van de Nederlandse Scheepvaart- en Handelscom missie. In 1944 werd hij benoemd tot waar nemend secretaris-generaal van Scheep vaart. Op 30 augustus 1945 werd hij direc teur van de K.N.S.M., welke functie hij tot 29 december 1955 vervulde. De begrafenis heeft in Amsterdam plaatsgehad. Samenwerking voor ontwikkeling van zwarte werelddeel Op initiatief van het Afrika-Instituut in Nederland zullen de in Europa gevestigde Afrika-verenigingen zich binnenkort be raden over de Euromarkt. De bestaande contacten zullen nu wor den gericht op de kwestie van samenwer king binnen de Euromarkt. Een van de voornaamste punten vormt het samenspel inzake de ontwikkeling van de Afrikaanse gebieden van de betrokken Europese landen. Het Afrika-instituut in Nederland zal zich in de naaste toekomst bezighouden met een heroriëntering van onze export naar Afrika. Nu door de gevolgen van de bestedings beperking de afzet in de consumptieve sector van de binnenlandse markt wordt afgeremd, komen meer goederen beschik baar voor de export. Het is dan aan de overheid, aldus de mening van de direc teur van het Afrika-Instituut, de gelegen heid te verschaffen om onze export op te voeren, ook naar Afrika, dat ondanks alle politieke verwikkelingen een van de be langrijkste afzetgebieden buiten Europa blijft voor het Nederlandse produkt. Frans Halsmuseum verrijkt zijn verzameling met wat zilver Prins Aschwin van Lippe Biesterfeld, de broer van Prins Bernhard, heeft woensdag middag de Oude Kunst- en Antiekbeurs in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" in Delft bezocht. De prins heeft nog geen jaar overgeslagen. Samen met zijn vrouw heeft hij de hele middag op de beurs door gebracht. De prins, die zoals men weet conservator is van de afdeling aziatische kunst van het Metropolitan Museum in New York, werd begeleid door de organi sator van de beurs, de heer Marcel B. Keezer. Het aantal bezoekers aan de beurs, die vorige week vrijdag geopend werd, is reeds groter dan vorig jaar na hetzelfde aantal dagen. Er is ook al veel voor musea aangekocht. De directie van het Frans Halsmuseum heeft ten behoeve van de zilververzame ling enkele aankopen gedaan op de Antiek beurs. De aanwinsten zijn een zilveren theebus met reliëfwerk versierd, Haarlemse keur, jaarletter 1696 en een stel zilveren gedreven zoutvaten, Haarlemse keur, jaar- letter 1724. Het m.s. „Bintang" van de Stoomvaart Maatschappij Nederland seinde gisteren, dat het tien Indonesiërs aan boord heeft genomen, wier vaartuig tijdens een storm in de Javazee was gekapseisd. De „Tabian", eveneens van de Maatschappij Nederland, meldde het wrak te hebben waargenomen, alsmede de stoffelijke overschotten van an dere opvarenden. TWINTIGDUIZENDSTE BEZOEKER OP DE DE RUYTERTENTOONSTELLING De De Ruytertentoonstelling in Vlissin- gen, die nog tot 16 september te bezichti gen is, trekt nog steeds grote belangstel ling. Woensdagmiddag noteerde men de twintigduizendste bezoeker. Het bleek een achttienjarig meisje uit Middelburg te zijn. De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, overhandigde haar het boek „Beste- vaer Michiel" over het leven van De Ruy- ter. In Amsterdam heeft deze tentoonstel ling gedurende drie maanden 24.767 bezoe kers getrokken. ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 7 oktober Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 1112 uur 1417 uur 1921 uur Dans-Aeademie MARTIN Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 s\ Kees en Ankie zaten in spanning te luisteren. Toen Ouwe Job vertelde, dat hij en Govert door de inboorlingen gevangen genomen waren, keken ze heel verschrikt. „Ooooo!" zei Ankie. „Wat erg, Job!" En Kees was ook onder de indruk. „Dusjullie zaten daar gevangen, Job? Was je niet erg ongerust Ouwe Job nam een lange trek aan z'n pruttelende pijpje. ,Jtou", zei hij. Om je de waarheid te zeggen: ik had op dat ogenblik liever in 't straf hok van de Annemarie gezeten, dan in die donkere hut! 6869 De Leger voorlichtingsdienst deelt mee, dat op het ogenblik nog een kleine 300 pa tiënten in de ziekenverblijven van kamp Sennelager worden verpleegd. Dit cijfer loopt nog steeds terug. Nadat gebleken was, dat de capaciteit van het ziekenverblijf in het kamp, 60 bedden, dat normaal gebruikt wordt bij een oefening van deze omvang, door het uitbreken van de griepepidemie niet toereikend was, is een beroep gedaan op de Engelse militaire autoriteiten in Duitsland. Er konden drie legeringsbarakken worden gehuurd, die tijdelijk tot ziekenverblijven werden inge richt met normale ijzeren bedden voorzien van stromatrassen. Ee en ander wordt, ge zien de aard van de ziekte en de korte verpleegperiode, volkomen verantwoord geacht, aldus de Legervoorlichtingsdienst. De chef van de generale staf, generaal B. R. P. F. Hasselman, brengt op het ogen blik een bezoek aan NAVO-kampen in Duitsland. Naar de Legervoorlichtings dienst meedeelt betreft het hier een be zoek, dat reeds enige tijd geleden was vastgesteld. Ook In Utrecht In het Utrechtse garnizoen heerst mo menteel ook een A-griep-epidemie. In de ziekenzalen van de Kromhoutkazerne lig gen 227 patiënten. In ziekenzalen van drie andere kazernes worden 70 militairen ver pleegd. De A-griep in het Utrechtse garnizoen heeft geen kwaadaardig karakter. Totnutoe behoefde geen der patiënten in een der militaire ziekenhuizen te worden opgeno men. M| rff Onder de koeien, die grazen op de ge meen teweide te Grafhorst, zijn gevallen van mond- en klauwzeer gesignaleerd. Als voorzorgsmaatregel zijn twaalf koeien af gemaakt. Als enige in West-Europa was de Ne derlandse rundveestapel de laatste tijd ge heel vrij van mond- en klauwzeer, mede door de verplicht gestelde inenting van het rundvee. In België, Duitsland en Frankrijk komt de ziekte nog zeer veel voor. Alle maatregelen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen zijn reeds getroffen. In een leesbibliotheek in Rotterdam-West heeft een felle brand gewoed. Van de 8000 boeken zijn er ongeveer 6500 verkoold. Het vuur trok via de trap naar de eerste etage, waar de eigenaar woont. Zijn uit vier per sonen bestaand gezin moest aan de ach terzijde uit het brandende pand vluchten. De totale schade wordt op ongeveer veertigduizend gulden geschat. De brand is ontstaan door een defect aan een oliekachel die in de bibliotheek stond. r~ .J 2. Luitenant Holden, ik stel voor dat wij nr. 789 laten binnenkomen. Zeker, majoor. Zonder haast ga ik weer achter het bureau zitten, dat mij is toegewezen, en de dienstdoende Britse soldaat laat nr. 789 binnen. Het gaat om Otto Heisier, geboren in Koblenz, 10 augustus 1918, komende uit Blumberg in de Russische zone, van beroep draaier, te werk gesteld bij de firma Falkenberg, wier zaak bezet is door de Russen. Hij heeft vrijwillig de Russische zone verlaten en vraagt asiel. Ik kijk de man aan, die heeft plaats genomen op de kruk, welke voor onze „klanten" speciaal is gereserveerd. Hij ziet er ouder uit dan hij is. Zijn gezicht zit vol rim pels en men voelt dat hij lichamelijk gesproken een ge slagen man is. Hij loopt krom, heeft warme handen. Een zeer goed verklaarbaar gevoel van medelijden spreekt uit de stem van majoor Hoyle. Meneer Heisier, wilt u me eens uitleggen waarom v uw woonplaats Blumberg heeft verlaten en uw baan in de steek gelaten? Nou ja, ik had er genoeg vanDrie jaar geleden heb ik mijn vrouw verloren. Mijn zoon is naar het Wes ten gevlucht en de Russen hebben represailles tegen mij genomen. Ik ben een half jaar in een werkkamp ge weest. Waar lag dat kamp? In Eiche, het is een oude ondergrondse fabriek, nog uit de tijd van Hitier. De Russen maken er automotoren. Zes maanden lang heb ik geen zonnetje gezien. Mijn leven was werkelijk een nachtmerrie. Elke dag werd ik ondervraagd over de daden van mijn zoon Ernst. Ze hebben me ook gevraagd brieven naar mijn zoon te sturen, waarin ik dan schreef dat zijn vertrek me erg had aangegrepen. Wie deed die brieven op de bus? Dat weet ik niet. Daar zorgden de Russen voor. En verder? De Duitser vertelt zijn verhaaltje dat precies lijkt op het verhaal van vele anderen. De Russen kennen het ge heim de opstandige gedachten de kop in te drukken, elke menselijke waardigheid te ontnemen aan degenen die hen hinderen. Het verhaal dat de man doet, is in velerlei opzichten hartverscheurend. Toch, terwijl hij zit te praten, bekijk ik hem rustig, ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) rook een sigaretje ter afwisseling van mijn pijp. De man heeft een afwijking: hij draait de hele tijd knikkers in zijn handen rond. Hij heeft plotseling moeite zijn woorden te vinden en het zweet breekt hem uit. Maakt de vermoeidheid hem zo zenuwachtig? Soms verandert zijn stem, die wordt rauwer, harder, en zonder aanwijsbare reden. Is hij ziek? Ik stel hem die vraag zodra majoor Alec Hoyle me daartoe de kans geeft. Hij geeft meteen antwoord. Ziek? WelneeWie zegt u dat ik ziek ben!? Ik heb er genoeg van, da's alles! Ik wil mijn zoon terugzien. Ik wil weer gelukkig zijn. Alles vergeten.... Nee, ik ben niet ziek.... hoe komt u er bijWaarom? Hij valt bijna over zijn eigen woorden en de majoor kijkt me zichtbaar ongerust aan. Kom, kom, meneer Heisier, blijft u rustig. Ik ben rustig. Nu leg ik mijn sigaret op de rand van de asbak en kijk de Duitser recht in de ogen. Onze blikken ont moeten elkaar. Zijn ogen beginnen vreemd te schitte ren en steeds meer zweetpareltjes verschijnen op zijn voorhoofd. Otto Heisier. Luistert u goed naar meAls u wilt, kunnen wij een dokter voor u halen. Een dokter. Nee! Waarom? Hij staat handenwringend op en strekt zijn lichaam, terwijl hij verscheidene malen naar het plafond staart. Otto Heisier. Ik wil een Amerikaan. Ik wil niet ondervraagd worden door Engelsen. Ik ben luitenant Holden van het Amerikaanse •leger. U bent in burger, u bent een Engelsman. Ik wil een AmerikaanMajoor Alec Hoyle staat op en loopt op de Duitser toe. Hij wil zijn hand op de schou ders van de Duitser leggen, maar die trekt zich terug en drukt zich tegen de muur. Kom niet dichterbijIk wil door een Ameri kaan ondervraagd worden. Ze hebben me verteld over een kapitein Douglas Majoor Hoyle keert zich om naar mij. Ken je die, Holden? Neede kerel liegt. Waarom? Ik lieg niet.als u dichterbij komt, geef ik nergens meer antwoord op. Een ogenblik is de blik van de Duitser strak op de majoor gevestigd. Hoyle, die een beetje kleiner is, voelt zich bijna de mindere van degene, die hij onder vraagt, en loop een paar passen terug. Ik zal om een dokter vragen. Neengeen dokter Nu zegt hij iets in het Engels en ik huiver, als ik het hoor. I want tocaptain Douglas. U krijgt geen kapitein Douglas te zien. We ken nen hem helemaal niet. Deze laatste opmerking van majoor Hoyle heeft een ontzettende uitwerking op de Duitser. Hij loopt op de Engelsman toe en grijpt hem bij de keel. Zijn stevige handen knijpen zich samen om de hals van de Engels man. Op mijn beurt loop ik op hem toe. Als ik niet tussenbeide kom, staat Hoyle een akelig kwartiertje te wachten. Ik wil de twee mannen scheiden, maar de Duitser geeft me een duw met de schouder. Dat gaat te ver! Ik ga zo staan, dat ik hem een goede rechtse kan verkopen en die verkoop ik hem dan ook! De Duitser staat te wankelen op zijn benen en stoot een hartverscheurende gil uit, voor hij op de grond valt. Ik kijk een ogenblik naar hem. Hij heeft kennelijk het bewustzijn verloren, maar zijn lichaam blijft ge spannen door allerlei zenuwtrillingen, die me ongerust maken. Majoor Hoyle trekt in alle waardigheid zijn boordje recht en bedankt me glimlachend. Zonder uw tussenkomt, luitenant, had 't er slecht voor me uit gezien. De man is gek geworden. Flegmatiek als de Engelsen nu eenmaal zijn, belt hij de medische dienst op zonder ook maar een ogenblik zijn zelfbeheersing te verliezen. Ik kijk nog eens naar het gezicht van de man, die aan mijn voeten op de grond ligt. Waarom heeft hij zo vreemd gedaan? Waarom? Er komen een paar verplegers. Ik heb om een ambulance gevraagd. Uitstekend majoor. (Wordt vervolgd) 1 Aanbesteding. De dienst der Zuider zeewerken heeft aanbesteed het bouwen van een schutsluis in Oostelijk Flevoland nabij Ketelhaven. De laagste inschrijver was B. Boerema te Bussum voor f 962.000 en de hoogste R. Kuiper en G. Jansma te Drachten voor f 1.487.249. Er waren 30 in schrijvingen. Voor studenten. Een novum voor Amsterdam en Nederland is het ontvangst centrum voor buitenlandse studenten dat in de hoofdstad is geopend. Dit gebouw is eigendom van het Nederlands Instituut voor Culturele Betrekkingen, dat thans enige kamers heeft ingericht om buiten landse studenten voor korte tijd een on derkomen te verschaffen. Er is plaats voor zeven personen. Rondweg of kruising. Voor de Hoge Raad heeft een principiële zaak tegen een rij-examinator uit Maastricht gediend, waarbij uitgemaakt zal worden of de wet een verkeersrotonde als een rondweg dan wel als een kruising beschouwt. Om een beslissing over deze kwestie uit te lokken heeft de rij-examinator zich destijds laten verbaliseren. De kantonrechter heeft hem veroordeeld tot 12 gulden boete. De recht bank bevestigde dit vonnis. De Hoge Raad zal over een maand uitspraak doen. Dan zal blijken of men volgens de wet op een rotonde rechts moet houden zoals op een doorgaande weg, of dat men er naar links mag voorsorteren, zoals op een normaal kruispunt. Burgemeester. Tot burgemeester der gemeenten Dinther en Heeswijk is be noemd mr. H. Breukel te Vught, thans hoofdcommies op de provinciale griffie van Noord-Brabant. Geschenk. Namens de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken heeft de Nederlandse ambassadeur in Nieuw Delhi aan premier Nehroe van India een album aangeboden met foto's, 'die genomen zijn tijdens het bezoek, dat Nehroe kort gele den aan Nederland heeft gebracht. In Parijs gepakt. Een inwoner van Utrecht had enige tijd geleden in Heer bij Maastricht een fiets en geld van een mede pensiongast gestolen, waarna hij vertrok zonder de pensionkosten te betalen. De fiets kon in België worden opgespoord. De dief is thans in Parijs gearresteerd, toen hij daar probeerde een inbraak te plegen. Insubordinatie. Op 11 juli was er he vig tumult in een soldatenkamer in de kazerne te Zeist. Een luitenant die ging kijken, werd door een soldaat bij de keel gegrepen en kreeg een klap in het gezicht. De soldaat had zich thans wegens insubor dinatie en mishandeling voor de krijgsraad te verantwoorden. Hij werd tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De auditeur militair had twee maanden gevorderd. Eervol ontslag. Op zijn verzoek is aan mr. J. E. Th. C. baron Speyart van Woer den eervol ontslag verleend met ingang van 1 januari 1958 als officier van Justi tie te Arnhem. Stukgewaaid. Te Vlissingen is de grote negenmasttent van de Youth for Christ, welke plaats biedt aan ruim 600 personen, in flarden gewaaid. Grote scha de werd aangericht aan banken, stoelen, de geluidsinstallatie en aan de verlichting. De recherche in Amsterdam heeft een jongeman gearresteerd die had ingebroken in een legerwerkplaats en daaruit acht ge weren en stenguns had gestolen. De wa pens waren ontvreemd uit een legerwerk plaats in de voormalige Fokkerfabrieken aan de Papaverweg te Amsterdam. De jon geman heeft behalve dit feit ook bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan auto diefstallen en andere inbraken. De wapens zijn teruggevonden in een afgelegen onbe woonde boerderij in de polder. DONDERDAG 12 SEPTEMBER Concertgebouw: Zomerconcert door het N.Ph.O., o.l.v. Henri Arends, Soliste is Eli sabeth Lugt, sopraan, 20.15.Elimkapel: Op wekkingssamenkomst, 20 uur. Linnaeus- hof: Zomertuin, dagelijks geopend. Roxy: „De wraak van de woudloper", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Hot Blood", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „De verloren zoon", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Club de femmes", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Symphonie in gv>ud", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Luxor: „In de macht der gangsters", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „De grote verleiding", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur Minerva: „Wien bleibt Wien", alle leeftijden, 20.15 uur. VRIJDAG 13 SEPTEMBER Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks ge opend. Minerva: „Gaby", 14 jaar, 20.15 uur. Cinema Palace: „Voor wie de klok luidt", 18 jaar, 14 en 19.30 uur. Roxy: „Inspecteur Callaghan en de geheime code", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur Studio: „East of Eden", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Bloed op de weg", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Attack", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Lido: „Der Zarewitsch", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Geen plaats voor wilde die ren", alle leeftijden, 14, 16.15 19 en 21.15 u.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7