Mode Elisabeth Lugt onderscheidde zich in operaconcert van N.Ph.O. WOL r Aantal verkeersongevallen neemt in Haarlem toe Gebouw en machines van Rids in openbare veiling verkocht Haarlems Dagblad Schilderijen van Ans Schmidt-Vos Opbrengst f 536.429 ïn NAALDKUNST WOL en Handwerken Aanmeldingsformulier VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 „Laatste nieuws uit Amerika!" Schietwedstrijd te Bloemendaal Wedstrijd voor jeugdige poppenspelers in Leiden I I Vermindering van bezoek aan Frans Halsmuseum Haarlemse bevolking met 374 mensen toegenomen Bevredigende industriële omzetten in Haarlem Burgerliike Stand van Haarlem Havenkantoor is thans zo goed als voltooid UIT STAD EN STREEK Kerst- en nieuwjaarspost voor militairen in Nieuw Guinea Broeder-overste Phillippus hartelijk gehuldigd Bemoedigend verloop bloembollenuitvoer Fotowedstrijd van De Keukenhof Werk van Van Duffelen in Overveens raadhuis GEBREIDE MODELLEN Haarlemse bijdrage kernreactorwerk Huizenveiling De stijging in het aantal verkeersonge vallen te Haarlem, die in 1954 en 1955 ge- stateerd kon worden, heeft zich in 1956 in sterke mate voortgezet, aldus deelt de afdeling regionaal onderzoek van het Ne derlands Economisch Instituut te Rotter dam mee in een beschouwing over de ver keersongevallen. Tn 1951 bedroeg het aantal ongevallen ,484- in 1952 1343; in 1953 1311; in 1954 547: in 1955 1777; in 1956 2345. Wat het aantal in 1955 en 1956 betreft zij ongemerkt, dat een toeneming van 32% is waar te nemen. De toeneming betreft in gelijke mate de categorie ongevallen met lichamelijk letsel (544 ongevallen te gen 412 in 1955) en de catagorie ongeval len met uitsluitend materiële schade (1801 ongevallen tegen 1365 in 1955). Het aantal personen, dat in 1956 om het leven kwam door een verkeersongeval, is even hoog als in 1955, namelijk 16. Tus sen 1951 tot en met 1956 bedroeg het aan tal doden 92. In 1956 is een kind beneden vijf jaar overleden; 8 zijn ernstig gewond en 14 licht gewond. In totaal 23. Tussen 6 en 11 jaar was er een dode; 28 ernstig en 21 licht gewond; in totaal 50. Tussen 12 en 18 jaar geen doden; 12 kinderen van 12 en 13 jaar en 33 van 14 tot 18 jaar zijn ern stig en respectievelijk 4 en 22 licht ge wond. Tussen 19 en 29 jaar 2 doden; 67 ernstig en 54 licht gewond; totaal 123. Tussen 30 en 39 jaar 1 dode; 48 ernstig en 24 licht gewond, in totaal 73. Tussen 40 en 49 jaar geen dode; 43 ernstig en 26 licht gewond; totaal 69. Tussen 50 en 59 jaar 4 doden; 49 ernstig en 24 licht gewond; to taal 77. Tussen 60 en 69 jaar 2 doden; 27 ernstig en 12 licht gewond; totaal 41. Van 70 jaar en ouder 5 doden; 29 ernstig en 15 licht gewond; totaal 49.- Het aantal ernstig gewonden bedroeg in 1956 344 en licht ge wonden 216. In de periode 1951 tot en met 1956 zijn 6 kinderen tot 5 jaar aan de gevolgen van een verkeersongeluk overleden; 7 kinde ren van 6 tot 11 jaar; 2 van 12 en 13 jaar; 4 personen van 14 tot 18 jaar; 7 van 19 tot 29 jaar; 10 van 30 tot 39 jaar; 11 van 40 tot 49 jaar; 16 van 50 tot 59 jaar; 14 van 60 tot 69 jaar; 70 jaar en ouder 15. Het aantal slachtoffers in de periode van 1951 tot en met 1956 boven de 50 jaar be droeg 45 van de 92. De gemiddelde leef tijd van degenen, die tengevolge van een verkeersongeval zijn overleden, bedroeg ruim 44 jaar. De gemiddelde leeftijd lag aan de hoge kant (de gemiddelde leeftijd van de Haarlemse bevolking was op het einde van 1953 33,4 jaar). De gemiddelde leeftijd van de ernstig gewonden was 36,7 jaar en van de lichtgewonden 34,7 jaar. In ADVERTENTIE aanmerking genomen, dat de hogere leef tijdsklassen in Haarlem minder dichtbezet zijn, blijkt hieruit, dat de kans op een ern stig verkeersongeluk bij het klimmen der jaren vrij sterk toeneemt. Van de 2345 ongevallen in 1956 zijn er 733 veroorzaakt door bestuurders van per sonenauto's; 476 ongevallen door bestuur ders van vrachtauto's en 466 door fietsers. Het aantal ongevallen, dat te wijten is aan bromfietsers, is in 1956 sterk toegenomen. In 1955 waren 137 ongevallen aan hen te wijten, in 1956 212, dat is meer dan ander half maal zo veel. Evenals in voorgaande jaren was ook in 1956 veruit de belangrijkste fout, waar door een ongeval werd veroorzaakt, het niet verlenen van voorrang. 872 verkeers ongevallen waren hiervan het gevolg, of 41% van het totale aantal verkeersonge vallen veroorzaakt door bestuurders. In aansluiting op deze mededelingen van het Nederlands Economisch Instituut delen wij mee, d t het aantal verkeersongeluk ken in het eerste gedeelte van 1957 in Haarlem groter is dan in 1956. Het aantal doden in acht maanden is reeds meer dan twintig. Op zaterdag 14 september zal op de mili taire schietbanen aan de Zeeweg te Over- veen een schietwedstrijd gehouden worden voor donateurs van de Politiesportclub „Bloemendaal". De wisselbeker voor de beste schutter op pistool en geweer teza men, die thans in het bezit is van de heer F. Franken te Bloemendaal, zal daar wor den betwist. Na afloop zal de uitslag in het paviljoen „Het Witte Huis", tegenover de ingang der schietbanen, bekend gemaakt woi-den. Haarlem en Heemstede ook vertegenwoordigd Ter afsluiting van een tentoonstelling over de aard van het poppenspel in ver schillende delen van de wereld, die thans in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden wordt gehouden, zal op 18 septem ber een wedstrijd plaats hebben voor poppenspelers. Twaalf groepen, gevormd door scholieren en leden van jeugdvereni gingen, zullen daarbij korte stukjes uit voeren met zelfgemaakte poppen. De pres taties zullen worden beoordeeld door een jury waarin enkele bekende Nederlandse poppenspelers zitting hebben, onder ande ren de heren Cuido van Deth en Feike Boschma. Haarlem en Heemstede worden in deze wedstrijd respectievelijk vertegen woordigd door de Kennemer Streekschool voor opleiding van kleuteronderwijzeressen en het poppentheater „Merlijn". De wed strijd begint 's ochtends om tien uur en gaat met onderbreking voor een lunch pauze tot vijf uur in de namiddag door. Playtex Dress- Eez Waterproof broekjes, 't laatste nieuws! Ze blijven altijd zacht, zelfs nadat mammie ze 116 keer wast! Flu weel-zacht en soepel en absoluut waterdicht! Zacht vinyl plastic met leuke ruitjesin rose, wit en blauw Denk ook aan de Playtex schortjes en slabbetjes! 't Laatste nieuws!!! verkrijgbaar bij baby-speciaalzaken, dro gisten en de baby-at'delingen van grote zaken, indien niet verkrijgbaar, schrijf dan naar de importeur: Jacq. Mot N.V.. Afd. Playtex. Vondclstr. 93. Amsterdam. Het bezoek aan het Frans Halsmuseum in Haarlem is in het tweede kwartaal van 1957 enigszins teruggelopen. Het getal be zoekers is lager dan dat in het overeen komstige kwartaal van het vorige jaar. Het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam, aan welks kwartaaloverzicht wij deze gegevens ontlenen, spreekt als zijn oordeel uit, dat de lagere cijfers van het museumbezoek van toevallige en voorbij gaande aard zijn. Sinds begin 1955 heeft namelijk het bezoek aan het museum een steeds stijgende lijn vertoond. Het aantal bezoekers bedroeg in het tweede kwartaal 1957: 22.195 tegenover 25.182 gedurende 't tweede kwartaal 1956. Sinds maart 1956 worden van gemeente wege gratis rondleidingen van schoolkin deren georganiseerd onder leiding van de heer W. Hamel en zijn assistenten. Deze kinderen leerlingen van de zesde klas sen van de lagere scholen en ook wel van het v.g.l.o. ontvangen op school voor bereidende lessen en bezoeken vervolgens vier keer het museum. Sinds het eerste kwartaal 1956 zijn door schoolkinderen 8358 bezoeken aan het Frans Halsmuseum gebracht, hetgeen wil zeggen dat het museum in die tijd door ruim tweeduizend kinderen is bezocht. In het tweede kwartaal van 1957 brach ten 2.498 schoolkinderen een bezoek aan het museum, tegenover 780 in het tweede kwartaal 1956. Volgens de cijfers van het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam is de bevolking in Haarlem in het tweede kwartaal van 1957 toegenomen met 374 personen en bedroeg aan het einde van het kwartaal 167.643 personen. Deze groei is ontstaan door 'n geboorte overschot van 454 en een vertrekoverschot van 80 mensen. Het betrekkelijk kleine vertrekoverschot is het gevolg van het relatief grote aantal woningen, dat in het eerste kwartaal van 1957 is gereed gekomen, namelijk 352. Het aantal geboorten was in het tweede kwartaal 78 hoger dan in het overeenkom stige kwartaal van 1956 en bedroeg 822. Vergeleken met het eerste kwartaal van 1956 zijn de omzetten van de Haarlemse industrieën in het eerste kwartaal van 1957 met acht miljoen gulden toegenomen tot tweeënzeventig miljoen gulden. Het Nederlands Economisch Instituut uit Rotterdam, waaraan wij deze cijfers ontlenen, noemt vooral opvallend de ver dubbeling van de omzet van de chemische industrie. Deze stijging zal mede te danken zijn aan de vestiging van de Amerikaan se chemische industrie van Merck Sharpe en Dome in de Waarderpolder. De grafische nidustrie heeft een omzet cijfer, van 1,4 miljoen en de voedings- en genotmiddelenindustrie heeft voor an derhalf miljoen gulden omgezet. By de donderdagmiddag in het Notaris huis te Haarlem gehouden veiling van ge bouwen, erven, terreinen en machinerieën der n.v. Chemische Industrie Rids aan de Waarderweg en het Noorder Buiten Spaar- ne te Haarlem hebben de heren J. W. van Santé jr. en G. H. Borghouts, makelaars te Heemstede en Haarlem, de gehele com binatie gekocht voor 536.429. De heer Van Santé had nog geen vryheid mee te delen in wiens opdracht hy als makelaar is opgetreden. Toen de uitslag bekend was heeft de heer M. C. IIoolc te Haarlem de machines en inventaris gekocht voor 150.000. Hy is voornemens een deel te verkopen aan wie by de inzet der goede ren tot de aspirant-kopers behoorden. Zo als bekend zyn de werkzaamheden in de fabriek stopgezet. Vorige week donderdag is de inzet ge houden. Toen werd het woonhuis, inge richt als kantoorgebouw, kantine, erven, wel, open terrein en oprijweg, ingezet voor 66.000 en het fabriekscomplex, bestaan de uit diverse gebouwen voor 110.000. Woensdag- en donderdagmorgen zijn de machines en de inventaris geveild, zowel individueel als in tweede combinatie. De eerste combinatie leverde 7.948 en een tweede 110.000 op. Bij de machines was er één, die voor anderhalf miljoen gulden was aangeschaft. In de veiling bracht zij 24.000 op. Voor de veiling van donderdagmiddag bestond grote belangstelling. Eerst werd de afslag gehouden van het woonhuis, waarvoor 66.000 geboden was. Een prijs van 200.000 werd extra gevraagd, maar de bezoekers hadden geen belangstelling; het perceel werd niet afgemijnd. Evenmin werd afgemijnd het fabrieks complex (inzet 110.000); hiervoor was een bedrag van 400.000 boven de inzet ge vraagd. Voor de combinatie van beide percelen bedroeg de inzet 176.000 66.000 en 110.000) en één miljoen gulden werd ge vraagd boven dit bedrag. De afslager raakte met dit hoge bedrag een keer de tel kwijt. Op 11.000 werd „mijn" geroe pen, zodat het totaal bedroeg 187.000. Vervolgens werden combinaties geveild van de percelen met de machines en in ventaris. Bij de combinatie woonhuis met een klein deel der machines kwam een af slag bij van 8.500. De inzet was 67.300. Van Ans Schmidt-Vos mocht ik al eens schilderijen zien op een tentoonstelling van Bloemendaalse kunstenaars. Haar werk viel daar vooral op als uitzonder lijk en beter is het dan ook dat zij alleen exposeert, zoals dit nu het geval is in Santee Landweers Tuinhuis le Amsterdam waar tot 26 september een behoorlijk aan tal schilderijtjes van haar te zien is. Men wordt nu niet afgeleid door werk, voor welker schilderkunstige- aard men voor keur heeft of door ergernis over prullen die een minder ontvankelijke stemming veroorzaken. Of Ans Schmidt-Vos een goed schilde res in traditionele zin zou kunnen zijn blijft een vraag, wanneer we tegenover haar werk staan, die echter geen antwoord behoeft als het gaat om waardering voor haar „sensations colorées". Deze benaming van Ans Schmidt-Vos' schilderijtjes mag niet afschrikken. Het gaat namelijk inder daad om in kleur weergegeven gevoelens, die deze schilderes ondervond naar aanlei ding van verschillende dingen, die op één of andere wijze tot haar kwamen. Hel kon bijvoorbeeld een reisbeschrijving zijn van iemand, die in haar geest een beeld deed ontstaan. Zij levert dan geen illustratie van het gelezene, maar veeleer het resultaat van een door het verhaal opgeroepen dag droom, resulterend mede uit iets dat zij wellicht zag in werkelijkheid, misschien foto's of verbeeldingen door anderen en wat er in haar onderbewustzijn leeft. Niet altijd, erkent zij ook zelf, is zij evenzeer geïnspireerd, als ik het zo noemen mag. Op deze expositie figureren welgekozen werken, waaronder dan enige zaken voor mij uitmunten. Dit waren vooral land schappen (onder meer Tibet betreffende) cn toch ook enige verbeeldingen, die we bloemen kunnen noemen. Onderwaterflora, koralen, schelpen, kalkoenenstaarfen en andere waaiervormen zijn de motieven waaraan zij mij herinnerde. Soms komt zij niet boven het zo maar lieve uit. In het algemeen is haar werk meer dan merk waardig alléén te noemen. Bob Buys Het zesde zomeravondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest was gewijd aan operamuziek. Henri Arends liet de avond beginnen met de petillante ouverture die Mozart bij de komedie „Der Schauspieldirektor" schreef, een gelegen heidswerkje dat behalve deze instrumen tale inleiding slechts vier zangnummers bevat, waarin rijkelijk geofferd wordt aan briljante coloratuur. Het was ee-- van de belangrijkste opdrachten van keizer Jozef II aan Mozart, toen deze tot hofcomponist benoemd was, want meestal bestond diens taak alleen in het leveren van dansmuziek. Het stuk moest dienen om in de oranjerie van Schönbrunn een feest op te luisteren ter ere van de intendanten der Oosten rijkse Nederlanden, die naar Wenen ge komen waren om over het beruchte bar rière traktaat met Holland te confereren. De pogingen om de zangstukken van deze partituur te redden door omwerking van de tekst hebben weinig succes gehad. De ouverture echter heeft dit lot niet gedeeld. In haar eenvoudige klaarheid typeert zij de spontane Mozart, die zich als een vis in het water voelde, wanneer hij in de stijl van de opera-buffa zijn goede luim kon luchten. Verder hoorden wij van het orkest een verzorgde uitvoering van de entr'acte-muziek uit „Rosamunde" van Schubert, alsmede de voorspelen van de eerste bedrijven uit „La Traviata" van Verdi en tenslotte de ouverture tot „De macht van het noodlot" van laastgenoem- de, waarvan de effectrijke uitvoering het publiek tot zodanige geestdrift bracht, dat het stuk herhaald moest worden. De artistieke hoogtepunten van het concert waren echter aan het optreden als soliste van de sopraan Elisabeth Lugt te danken. Voor mij was het een verrassing deze zangeres als een volmaakte opera diva te horen na haar voorkeur ir een ge heel ander genre te hebben leren kennen. Zij zong eerst aria's van Susanna en Che- rubino uit „De Bruiloft van Figaro", van Mozart, maar het was vooral in fragmenten uit „Bohème" en „Butterfly" van Puccini, dat wij haar stemgehalte en interpretatie kunst hebben bewonderd. Wat zou de Ne- Haarlem, 12 september. GEHUWD, 12 sept.: B. G. Sanders en F. L. C. Thorborg; A. Damen en M. M. de Haan; K. Romp en M. A. Kuiper; C. Duk en J. P. Hendriks. BEVALLEN van een zoon: 10 sept. J. Kant-Van Bueren; 11 sept.: M. J. Gilein- Loogman; W. C. Kroon-Zoet. BEVALLEN van een dochter: 10 sept.: B. J. Huitema-Hack; 11 sept.: A. M. J. G. Poelmann-Ten Berge; 12 sept.: E. L. Thijm-Van der Putten; E. C. van IJssel- dijk-Foss. OVERLEDEN, 9 sept.: W. Iken, 70 jr., Badelochstraat; 10 sept.: M. Sanders-Met- tes, 72 jr., Kleverlaan; 11 sept.: M. van Schaick, 84 jr., Schotersingel; J. B. Mons- ma, 69 jr., Djambistraat; Chr. Mienis-Van Egmond, 69 jr., Lange Heerenstraat: M. J. Ruighaver, 45 jr., Gasthuisvest; M. van Leuven-Snoeks, 67 jr., Amsterdamsevaart; M. C. C. Koster-Busé, 75 jr., Middenweg. derlandse Opera te Amsterdam ervan op knappen als zij deze zangeres aan haar bezetting wist te verbinden! Elisabeth Lugt bezit de uitzonderlijke gave om iedere ge moedsbeweging in haar rijk getinte, zuiver en licht aansprekende stem te laten reflec teren en wel op een wijze, die nooit ge forceerd of uiterlijk aandoet maar de be heersing verraadt die alleen door goede smaak kan worden ingegeven. Daarin her kent men tevens haar bijzondere geschikt heid als vertolkster van het lied (zij is een leerlinge van Pierre Bernac en verwierf vijf jaar geleden te Parijs de hoogste on derscheiding op het „Concours Gabriel Fauré" ter vertolking van het Franse lied). Doch ook haar dramatisch uitbeel dingsvermogen is opvallend (ik herin ner mij levendig haar frappante interpre tatie van de titelrol in „Jeanne d'Arc au bucher" onder Lodewijk de Vocht, na de ophefmakende creatie van Marthe Du- gard!) en ik maak mij sterk dat zij in de grote lyrische partijen op het opera toneel furore zou maken. Haar optreden in dit zomerconeert was een bijzondere tractatie. Jos. de Klerk Op 18 september verricht burgemeester officiële opening Het nieuwe kantoor voor het Haven en Marktwezen in Haarlem, dat enige tientallen meters ten noorden van de Prin senbrug werd gebouwd, is thans zo goed als voltooid. Op woensdag 18 september zal het gebouw door Haarlems burge meester, mr. O. P. F. M. Cremers officieel worden geopend. De ruimte, die de ambte naren van het Haven- en Marktwezen nu tot hun beschikking krijgen is aanmerke lijk groter dan die in het oude havenkan toor aan de Koudenhorn. De kamer voor de directeur bevindt zich in het uiterst zuidelijke gedeelte van het gebouw en biedt uitzicht op de Prinsenbrug en het Spaarne. Naast de directeurskamer is een kamer geprojecteerd voor de afdeling bui tendienst. Hiernaast bevindt zich weer een vertrek voor de plaatsvervangend direc teur. Het uiterst zuidelijke gedeelte is voor de administratie bestemd en wordt aan de voorzijde begrensd door de hal voor het publiek. Daar het gehele gebouw door pijlers is geschraagd, bestaat er de moge lijkheid twee boten van de havendienst of de havenpolitie te meren onder de kan toorruimten. Bovendien werd aan de ach terzijde een aanlegsteiger opgetrokken voor binnenvaartschepen. In het kanioor zijn zoveel mogelijk ruiten aangebracht; bo vendien is er een uiterst effectieve in directe buizenverlichting. De kleur, waarin de kantoorruimten zijn geschilderd zijn overwegend lichtgrijs. Aan de buitenzijde is het gebouw in lichte pasteltinten ge verfd. Tussen de wanden en het dak is een isolerende laag materiaal aangebracht, die ervoor instaat, dat te grote warmte in de zomermaanden wordt geweerd en de koude in de winter geen invloed heeft op de temperatuur, die binnen heerst. De vloe ren bestaan uit tegels. Naast de ingang, die via een trap kan worden bereikt, is een bergplaats voor fietsen ondergebracht Drie andere combinaties werden niet af gemijnd. Voor de eindcombinatie was de inzet 336.429. Eén miljoen gulden werd er boven gevraagd en op 200.000 mijnden de heren J. W. van Santé en P. H. Borg houts af. Het totale bedrag werd daarbij 536.429. Daarbij komen nog bedragen voor veilingkosten, „plokjes" enzovoort. Na afloop stelde de heer Hoole zich met de makelaars in verbinding nadat hem bekend was geworden, dat de opdracht- gever(ster) geen prijs stelt op de machines. Een bod van 150.000 werd gedaan. Uit het feit, dat de machines uit het fa briekscomplex gehaald worden kan men concluderen dat het bedrijf niet voortgezet zal worden. Nieuw» in het kort Kerstpakketten, alsmede Kerst- en Nieuwjaarspost, bestemd voor militairen, die in Nederlands Nieuw Guinea of op marineschepen in de Nieuwguinese wa teren dienst doen, kunnen per zeepost wor den verstuurd. Deze postpakketten en cor respondentie dienen uiterlijk op 19 oktober ter post te zijn bezorgd. Voor aan wal geplaatsten moeten in het adres vermeld worden rang, of kwaliteit, naam, marin^numraer, naam van de ka zerne of inrichting, plaatsnaam en Neder lands Nieuw Guinea. De adressering voor aan boord geplaatsten moet bevatten rang of kwaliteit, naam, marinenummer, naam van het schip, Nederlands Nieuw Guinea, Amsterdam CS-Marine. Zilveren kloosterfeest Donderdag heeft broeder-overste Phil lippus van het ziekenhuis St. Joannes de Deo aan de Maarten van Heemskerkstraat in Haarlem zijn zilveren kloosterfeest ge vierd. Van twaalf uur tot half twee heeft de broeder-overste gerecipieerd. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik om de jubilaris geluk te wensen. Onder de aanwezigen bevonden zich ondermeer de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers en vertegenwoordigers van de gemeente Haarlem en de Maatschappij voor de Ge neeskunde. De rector van het ziekenhuis, mgr. C. G. van Trigt, overhandigde de broeder-overste een geschenk onder cou vert voor het Deo-radiofonds. Des avonds werd in het Mendelcollege een uitvoering gegeven, die door het gezamenlijk perso neel werd verzorgd. Tijdens de uitvoering werd de jubilerende broeder-overste een schrijfmachine namens de doktoren en het personeel aangeboden. Voorts kreeg de jubilaris vele bloemen, bloemstukken en andere geschenken. ADVERTENTIE 350 KLEUREN IN 50 SOORTEN Neveda - Scheepjes - Spoeltjes - Parley enz. GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOR De eerste cijfers van de bloembollen- uitvoer tonen een bemoedigend beeld, zo wordt van het Centraal Bloembollen comité vernomen. In vergelijking tot de peildatum 8 september 1956 waren de cijfers op 7 september van dit jaar op nieuw hoger. Tot op die dag werden 33.205.000 kg tulpen, narcissen, hyacinten, en bijgoed voor een bedrag van f 92.826.000 uitgevoerd. De cijfers van 1956 waren 28.713.000 kg voor f80.325.000. Dat er moeilijkheden bij de bloembollen- uitvoer zijn, wordt naar de mening der exporteurs door deze voorlopige cijfers weersproken. Er is dit jaar een ruime oogst van voortreffelijke kwaliteit. Van enkele oudere handelssoorten is de voor raad in verhouding tot de vraag te groot. Men heeft daarom de slechtste partijen bij voorbaat uit de markt genomen. Dit be tekent niet, dat er verdere overschotten van enige omvang zullen zijn, zo menen de exporteurs, want de handel is willig. Radioconcert. De christelijke muziek vereniging „Sursum" uit Bloemendaal zal hedenavond van kwart over zes tot vijf minuten over half zeven voor de N.C.R.V. microfoon een concert geven. Holland-Nautic. B. en W. stellen de gemeenteraad voor een gedeelte van een hal van het voormalig Holland-Nautic- complex te verhuren aan de firma G. Oud en Co en aan de Koninklijke Handelmaat schappij Boeke en Huidekoper n.v., respectievelijk voor f 23.565 en voor f 9.418 per jaar. Dokterswoning. Ten behoeve van de bouw van een woonhuis met doktersprak tij daccomodatie stellen B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad voor aan de heer Th. H. Heeremans tegen de prijs van f 24.40 per vierkante meter te ver kopen de grond gelegen aan de westzijde van de Rijksstraatweg, groot 325 vierkante meter. De in het afgelopen voorjaar uitgeschre ven kleurenfotowedstrijd welke de Keu kenhof te Lisse als onderwerp moest hebben is een groot succes geworden. Uit alle delen der wereld kwamen in zendingen binnen; ook Japan was ver tegenwoordigd. Het totaal aantal ingezon den dia's en foto's bedroeg 2800 stuks en wanneer men denkt, dat als regel tevoren thuis reeds een selectie wordt toegepast dan kan men zich voorstellen hoeveel materiaal voor deze wedstrijd gebruikt is Van inzendingen was ±40% ofwel 1150 stuks uit het buitenland afkomstig en 60% bestond uit inzendingen van eigen bodem aangenomen mag worden, dat deze ver houding 4060 eveneens vrij aardig zal overeenkomen met de splitsing van het totale bezoek. De eerste prijs (f750,— en een fototoe stel ter waarde van f 452,is gewonnen door de heer G. Faase te Rotterdam tweede prijs (f 500) de heer J. Vorholt. Ibbenbüren (Duitsland): derde prijs (f250) de heer Th. Rabenberg te Heemstede De heer G. Bijlsma te Haarlem ontving de vijfde prijs. De heer Gerrit van Duffelen, sedert 1955 in Bloemendaal woonachtig, exposeert thans een zevental van zijn werken in de wachtkamer van het raadhuis te Over- veen. Hij is een veelzijdig schilder en heeft het geluk gehad, dat er in loon van de ja ren nogal wat werk van hem werd ver kocht, hier en in het buitenland. Hij schil dert vooral stadsgezichten, schepen, stil levens en portretten. Hij is ook etser. De schilder Gerrit van Duffelen werd 21 september 1889 in Rotterdam geboren. Hij studeerde aan de Academie voor Beelden de Kunsten aldaar, waar A. van Maasdijk en prof. F. Oldewelt zijn leermeesters wa ren. Hij haalde de akte M.O. tekenen en verkreeg in de periode 19141917 een ko ninklijke subsidie, waarmee hij in Frank rijk, hoofdzakelijk in Parijs, ging werken Daarna, in 1926, ging hij in Amsterdam wonen en werd hij lid van „Arti et Ami- citiae" en „St. Lucas". Zijn belangrijkste opdrachten waren tekeningen voor het gedenkboek van de Holland Amerika Lijn van dr. M. G. de Boer, affiches voor de Maatschappij Nederland, tekeningen van' industrieën en schilderijen in schepen van de Nederlandse Scheepsbouw Maatschap pij. Een schilderij, een groot doek van een zonnebloem werd door het Dordts Museum aangekocht, een schilderij van een schip in aanbouw door het Museum Boymans te Rotterdam. Tal van etsen van de heer Van Duffelen hangen in het Prentenkabinet. Hij maakte ook vele portretten van kinde ren. Ook ontwierp hij briefkaarten voor de actie ..Voor het Kind" in de jaren 1953 en 1956. In 1956 werkte hij in Italië, waar hij in Sestri Levante, ten zuiden van Ge nua, veel aquarelleerde. Drie aquarellen in die zomer gemaakt hangen nu in het raadhuis. Tevens ziet men er enkele bloemstukken en een tekening van een baby. Ter gelegenheid van een uitwisse ling is de heer Van Duffelen ook in de ge legenheid geweest in Bourganeuf bij Li- moge te exposeren, waar ook werk van hem werd verkocht. Deze zomer exposeer de hij in Ohio in Cleveland. Ook daar toonde men belangstelling voor zijn werk. Arts Van Papendrecht f. In Rijssen, waar hij de laatste jaren bedrijfsarts was. is op 54 jarige leeftijd de arts A. Th. H. van Papendrecht overleden. In de oorlogs jaren speelde hij in Delft en omgeving een belangrijke rol in het verzet en in de BS. (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Gistermiddag werd in het restaurant Dreefzicht door Ascot een modeshow ge houden, waarvan de opbrengst bestemd was voor de Stichting Kinderbewaarplaat sen te Haarlem. De zaal en het podium waren zeer smaakvol met kleurige dahliaboeketten versierd. Met bewondering hebben we de najaars- en wintercollectie gadegeslagen; we von den er veel ideeën van Dior in terug en een enkele keer zelfs een origineel ont werp van Dior, Balmain, Maggy Rouff, de Italiaanse Capucci en nog anderen. Bij de mantels zagen we de Parijse invloed in de moderne rugpas, waar de ruimte wijd aangerimpeld was en in de knieholte weer „inviel", waardoor een bollend effect werd verkregen. Hier ook weer veel bontgarne ringen in allerlei variaties toegepast: een Italiaanse tweedmantel in flessengroen met grote Alaska voskraag, en een cerise mantel (in Dior model) met naturel grijze persianer manchetten en losse persianer shawl, waren hierin bijzonder mooi. Even eens van Dior was een camel glacé mantel met aangeknipte mouwen en als sluiting een klein strikje; de beverkraag en een losse brede band met knoop, die de man chetten verving, maakten er iets zeer aparts van. De nieuwe afstaande halslijn kwam bij zonder mooi tot haar recht bij een don kergroen tailleur met diepe plooi in de rug, die vastgehouden werd met een laag ceintuurtje. Naast tweed, glacé, natté (klein grof ruitje) en fluweel zagen we een wollen kamgaren, waarvan het dessin geïnspi reerd was op oude Griekse en Egyptische afbeeldingen: apart en zeer gschikt voor feestelijke gelegenheden. De japonnen vertoonden ook de nieuwe halslijn, die vóór hoog is en achter laag uitgesnedenof andersom zoals bij een deux pièces in de nieuwe kleur blauw, met vóór een afgeronde vierkante hals, die naar achteren hoog opliep. De strakke ko- kerrok verkreeg zijn ruimte door inge- knipte splitjes, waar een band van stof was ondergelegd. Zoals steeds was ook nu de collectie Hanro-japonnen zeer smaakvol en gedis tingeerd: geen grillige mode-lijnen en on nodige draperieën. De cocktail- en avondjaponnen namen een zeer speciale plaats in. Ze waren van kostbare materialen vervaardigd zoals Zwitserse brodé, satin duchesse, fluweel en zuiver zijden organza. Enkele details, die de nieuwe mode kenmerken waren de drappé's, die door een strik bij elkaar wor den getrokken en lange stola's, die los over de schouder" worden gedragen. De bruid in een uiver zijden japon en met een wit hermelijn kapje uit de hoedencollectie van J. Knappers zorgde voor een waardig slot. Katy ADVERTENTIE Nieuwe collectie d ^ra^s Patroon 4" Tempeliersstraat 68 B. en W. van Haarlem hebben aan de gemeenteraad voorgesteld de bijdrage voor 1957 aan de n.v. K.E.M.A. te Arnhem, waar in opdracht van de stichting „Reactor Cen trum Nederland" (R.C.N.) gewerkt wordt aan de ontwikkeling van een zogenaamde homogene suspensiereactor, te verhogen. De bouw van kernreactorcentrales wordt met grote spoed voorbereid. Het research- werk zal jaarlijks een bedrag van ongeveer 400.000 vergen, terwijl voor de aanschaf fing van de vereiste outillage een kapitaal nodig zal zijn van 5.000.000. De jaarlijkse bijdrage van Haarlem zal aldus het voorstel voor het kernfysisch fonds verhoogd worden van 4.000 tot 10.800 en de bijdrage voor 1957 als toe kenning in het bedrag van 0,03 cent per verkochte kWh zal 32.100 vergen. In het Notarishuis te Haarlem zijn don derdag de volgende huizen geveild: Perceel Tetterodestraat 29 6900, Th. Bijman qq; Brouwersstraat 128 2300, H. I. van Goor qq: Eendrachtstraat. 6 en 8 uit de hand verkocht. Jan Haringstraat 82, 84, 86, 25.000, F. H. van Emmerik qq; Papen- torenvest 44 3700. C. Rose: Lange Heren- vest 60 en 62 3060, V. de Vries; Kenne- merstraat 35zw. en rd. uit de hand ver kocht; A. L. Dyserinckstraat 96 3005, N. N.; Roosveldstraat 11 3050, V. de Vries; Hoogerwoerdstraat 34 uit de hand ver kocht; Thomsonlaan 42 7600 opgehouden; Rollandslaan 6 en 8 16.120, J. M. Strijbis qq; Rollandslaan 18, 20, 22, 24 36.630, F. H. van Emmerik qq; Padangstraat 16, 18, 20 12.300, V. de Vries. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal 7.65. Handtekening: doorhalen wat niet verlangd wordt. zy die zich met ingang van 1 oktober 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 september 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13