SPION IN BERLIJN 1:1.1 Ouwe Job vertelt zijn avonturen Agenda voor Haarlem Doorgaande electrische lijn Amsterdam-Brus sel ingewijd Kort en bondig PONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 5 tfet ingang van 29 september duurt Amsterdam- Rotterdam langer dan Rotterdam-Antwerpen Rondvaartboten uit Amsterdam naar Parijs Kerkelijk Nieuws Betaling abonnementsgeld per giro Minister Staf en generaal Hasselman bezoeken Portugal Departementen gaan bezuinigen Radio-actie „Bijstand" Tweede boei op het wrak van de „Renate" Kostprijsberekening voor landbouwprodukten Nog vier emigranten schepen Sigarettenfabrikanten protesteren Van Hemert gaat film-ervaring opdoen Verhaal van zijn hand gegeven voor nieuwe Nederlandse film Verbetering Julianakanaal aanbesteed Minister Hofstra verwacht weinig werkloosheid Dit jaar geen eerste prijs in het vocalistenconcours „Dorus" procedeert tegen dubbelganger ONS VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON v. .J TWEKA VESTEN ƒ27.50 pE CHEF VAN HET STATION, waar nooit een sneltrein stopt, stond eenzaam <]e houding voor zijn kantoor, in het midden van het lange lege perron in het vlakke Hollandse landschap, toen gistermorgen de extra-trein, die de doorgaande elektrische verbinding naar België ging inwijden, voorbyraasde. Hy bracht met eerbied en trots een saluut aan zijn voortvarende directie, die met vele genodigden naar Antwerpen reisde voor de officiële opening van de lyn AmsterdamBrussel, die met ingang van 29 september in de dienstregeling wordt opgenomen. Was het ,asscrcn van de nieuwste treinstellen voor de stationschef niet meer dan een fwijking van het dienstrooster, voor de huisvrouwen die kleedjes klopten, de reizigers op de perrons en de voorbijgangers op de weg, was de blauwe trein met de brede gele band over de gehele lengte onder de ramen, kennelijk een verrassing. In Roosendaal ontmoette de trein uit Amsterdam een soortgelijke officiële trein uit "Brussel en de koppeling kwam tot stand onder marsmuziek, ten gehore ge bracht door een kapel van de Nederlandse Spoorwegen. Op het perron werd het woord gevoerd door burgemeester A. M. Freytjen van Roosendaal en de voorzitter van de raad van beheer van de Belgische Nationale Spoorwegmaatschappij, de heer ieys. De heer Freytjen bood de direc ties der beide maatschappijen een kristal len drijfschaal aan en daarna passeerde de „combineerde Belgisch-Nederlandse trein, zonder onderbreking, de „sluis", waarin óe overgang van de stroomsterkte van het Nederlandse net (1500 volt) en die van het Belgische (3000 volt) tot stand komt. De bovenleiding is daartoe ten zuiden van Roosendaal even onderbroken en de be stuurder schakelt in zijn cabine op de nieuwe stroomsterkte in. Onder de tonen van de Parachutisten mars, gespeeld door de harmonie van de Belgische spoorwegen, reed de trein het bevlagde station van Antwerpen binnen. Met auto's en bussen, begeleid door een motorescorte, ging het gezelschap naar de Grote Markt, waar burgemeester L. Craeij- beckx en de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander in het stadhuis het wootd voer den. De heer Craeijbeckx sprak er zijn vol doening over uit dat Antwerpen een betere verbinding krijgt met de randstad Holland en ir. Den Hollander wees op het belang van de nieuwe verbinding voor de Bene lux. De „culinaire geneugten en de bril jante speeches" die burgemeester Freytjen in Roosendaal in het vooruitzicht stelde, gingen, na een rit langs de uitgestrekte kaaien van de Antwerpse haven, in ver vulling in het Zeestation, waar de beide maatschappijen de gasten een lunch aan boden. Onderscheidingen De Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera benoemde hier, namens de Koningin, de directeur-gene raal van de Belgische Spoorwegen, de heer M. de Vos, tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau en de chef dienst materieel en inkoop van de Belgische maatschappij, tot officier in die Orde. De Belgische mi nister van Verkeerswezen, de heer L. An- seele, benoemde daarna, namens koning Boudewijn, ir. Den Hollander tot comman deur in de Kroonorde van België en hoofd ingenieur chef dienst materieel en elek trische inrichting, ir. J. P. Koster, tot offi cier in deze orde. Had minister Algera slechts voorzichtig de wens uitgesproken, dat deze verbinding te land gevolgd zou worden door over eenstemming over andere verbindingen, minister Anseele zei in een geestige toe spraak te hopen dat er spoedig overeen stemming zou komen over het vraagstuk der waterwegen. Als wij het, als technici onder ons, zonder inmenging van diplo maten mochten regelen, dan zouden onze wensen op dit gebied allang in vervulling zijn gegaan, zo zei hij. Beide ministers wezen op het belang van de verbinding voor de Benelux en mr. Algera sprak de hoop uit dat de elektrische lijn ook naar Luxemburg zal worden doorgetrokken. Sneller Volgens de nieuwe dienstregeling ryden dagelijks twaalf elektrische treinen van Amsterdam via Haarlem naar Antwerpen. Zes van deze treinen gaan door naar Brus sel en stoppen dan niet tussen Roosendaal en Antwerpen. Slechts vier van de twaalf treinen stoppen niet in Ileemstede-Aer- denhout. De rit van Rotterdam naar Ant werpen duurt vyf minuten korter dan de reis van Antwerpen naar Rotterdam, wan neer men gebruik maakt van de doorgaan de trein naar Brussel. De deuren van de trein hebben een dub bele sluiting. De deuren kunnen ook door de bestuurder, automatisch, gesloten wor den. Dit geschiedt alleen in België, omdat de Nederlandse reizigers niet aan dit sy steem gewend zijn. De stoffering in de tweede klas is donkergrijs en in de eerste Has donkerblauw. De deurpanelen zijn donkerbruin. De treinstellen bieden ac commodatie voor 98 reizigers en zijn uit gerust met een keuken en een douane afdeling. De visitatie geschiedt namelijk in de trein. Twaalf speciale treinstellen zijn door de Nederlandse en Belgische spoorwegen voor rCCO^WMCCCCCOOaxv^XOOOOCOOCCOOOOOOOCOOCCCCCOOCOOOOOOl beide netspanningen besteld. Voor de bouw van het mechanische gedeelte zijn de Ne derlandse constructies toegepast en de levering daarvan werd aan de Neder landse industrie opgedragen. Tractie en verwarmingsinstallatie werden door de Belgische industrie vervaardigd. Deze spe ciale treinstellen kunnen alleen of onder ling gekoppeld rijden. Ze kunnen ook ge koppeld worden met de elektrische trein stellen van het Nederlandse binnenlandse verkeer, tegelijkertijd is de lijn Antwer penRoosendaal ook in andere opzichten gemoderniseerd. Op het Belgische lijn gedeelte zijn alle armseinen vervangen door lichtseinen. Op het Nederlandse ge deelte is een automatisch blokstelsel met lichtseinen geïnstalleerd. Het overgaan van rechter naar linkerspoor, dat voorheen te Essen geschiedde, is overgebracht naar Roosendaal, zodat ook op het Nederlandse lijngedeelte links wordt fereden, ofschoon de treinen in Nederland normaal rechts rijden. Voorts is in België een ongeveer dertien kilometer lang gedeelte dubbel spoor tussen Antwerpen en Essen uitge rust met tot grote lengten (300 k 900 meter) aaneengelaste spoorstaven. Van alle elf Belgische tussenstations zijn de perrons verhoogd. Op enkele van deze stations worden de overpaden vervangen door tun nels. Ook zal de bouw van een aantal overbruggingen en onderdoorgangen de af schaffing van verscheidene gelijkvloerse kruisingen met openbare verkeerswegen mogelijk maken. Deze week zal een aantal Amsterdamse rondvaartboten naar Parijs vertrekken. Gedurende de Salon nautique in de licht stad, welke een maand zal duren, zullen deze boten de vloot van een Parijse onder neming gaan versterken. De belangstelling voor Seine-rondvaarten gedurende deze nautische expositie is dermate groot, dat de reeds jarenlang op de Seine varende onderneming de Amsterdamse boten heeft gehuurd met de Nederlandse stuurlieden en gidsen. De tocht naar Parijs zal zes da gen duren. De boten varen door de Maas langs Maastricht en door het oostelijk deel van België. Via verschillende kanalen in. Noord-Frankrijk bereiken zij tenslotte de Seine. Zij moeten 67 sluizen passeren. De gehele-maand oktober zullen de Am sterdamse rondvaartboten hun diensten te Parijs verrichten. Begin November aan vaarden zijn de terugtocht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sliedrecht (vac.-A. N. Lang- hout) T. Poot te Haaften. Beroepen te Noordwijkerhout (toez.) A. H. Smit, vicaris te Loosduinen. Bedankt voor Woerden A. den Hartogh te Amersfoort. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Middelharnis B. Bijleveld te Noordeloos en M. C. Tanis te Urk. Beereopen te Bussum (2de maal) M. Hol- trop te Leeuwarden. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen te Scheveningen M. A. Mieras te Krimpen a. d. IJsel. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Appingedam-Garrelsweer C. Bijl, kand. te Pernis. Baptisten Gemeenten Beroepen te Zandbulten Sj. Zijlstra te Eindhoven. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Net te gireren bedrag is 7.65, post- abonnés f8.15. V kunt het ons gemakkelijk maken door TJw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking, In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de 9iro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE De minister van Defensie, ir. C. Staf, en generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de Generale Staf, zijn met een Sabe- navliegtuig in Lissabon aangekomen voor een officieel bezoek van acht dagen. Vandaag hebben de minister en de ge neraal een bezoek gebracht aan de presi dent van Portugal. Vrijdag zullen zij mi litaire manoeuvres bijwonen. Verder staat een tweedaags bezoek aan centraal en noordelijk Portugal op het programma. Maandag keren minister Staf en generaal Hasselman terue in Lissabon. Dinsdag wonen zij manoeuvres van de Portugese luchtmacht bij. Op 25 september keren zij terug naar Nederland. Voor zijn vertrek van Schiphol zei mi nister Staf: „Dit is geen onverwachte reis. De generaal en ik zijn reeds maanden geleden door de Portugese minister van Defensie voor een bezoek uitgenodigd. Aanvankelijk waren wij geboekt voor een KLM-vliegtuig naar Paramaribo, hetgeen enig misverstand gewekt heeft. Van een bezoek aan Paramaribo is nimmer sprake geweest". Op de begroting van het ministerie voor Maatschappelijk Werk voor 1958 wordt voor de gewone dienst f 126.374.700 geraamd, hetgeen een vermindering betekent ten opzichte van 1957 met f 12.366.200. De mi nister. mej. dr. Klompé, deelt mede dat van de begroting van Maatschappelijk Werk voor dit jaar f 3.932.000 onbesteed zal blijven, namelijk f 2.182.000 voor maat schappelijk werk, f 250.000 voor gezinszorg, f 525.000 voor de sociale dienst in Indonesië en f 975.00 voor Ambonezenzorg. De be windsvrouwe verklaart, dat in de huidige periode van noodzakelijke beperking der overheidsbestedingen deze beperking der uitgaven moet worden aanvaard. Thans is subsidiëring in het algemeen slechts verantwoord, voorzover deze gericht is op instandhouding van het bestaand maat schappelijk werk. Slechts in beperkte mate zal tegemoet kunnen worden gekomen aan subsidies voor de intensivering en verdere ontplooiing van het maatschappelijk werk. De totale personeelssterkte van het mi nisterie van maatschappelijk werk is voor 1958 geraamd op 1270, 157 minder dan voor dit jaar. Met de reorganisatie is reeds een begin gemaakt. Het totale beeld van de begroting van het departement van Algemene Zaken voor 1958 geeft ten opzichte van de begro ting voor het dienstjaar 1957 een vermin dering te zien van f 1.901.000. Wegens de bezuiniging is de sterkte van de Rijksvoorlichtingsdienst met één per soon teruggebracht door het afvoeren van een bestaande vacature. Voor de radio-actie „Bijstand" zijn op grote schaal „Bijstand"-kranten verspreid. Aan ëen aantal van deze kranten.-was een „geheim" verbonden, dat gisteravond in een radio-uitzending is ontraadseld.Bezit ters van deze exemplaren, waarvan de tekeningetjes op één der pagina's verschil den met die in de rest van de oplaag, wa ren de winnaars van totaal 68 prijzen tot een gezamenlijke waarde van 25.000. Twee inwoners van Heemstede behoren tot de gelukkigen. De trekking van de „Bijstand"-loterij geschiedt op 28 september. De uitslag wordt op 4 oktober in een speciaal radio programma bekendgemaakt. Hoewel het er dinsdagavond alle schijn van had dat de heer P. Visser uit Wijde Wormer voor dit jaar het zoeken naar de goudschat van de „Renate Leonhardt" zou staken, is hij woensdag toch weer met de H.D. 47 naar het vermoedelijke wrak ge varen. Ondanks de ongunstige weersom standigheden is het de duikers gelukt een tweede boei op het wrak te bevestigen, waardoor het nu mogelijk is de kotter recht boven het wrak af te meren, zodat de duikers ook bij geringe getijstroom vrij wel loodrecht op de „Renate" kunnen worden neergelaten. Het overleg tussen de minister van Landbouw en het Landbouwschap over de waardering van enkele kostenbestand- delen in de kostprijsberekeningen voor landbouwprodukten heeft niet tot algehele overeenstemming bereikt. Het bestuur van het Landbouwschap heeft desondanks be sloten mede te werken aan het opstellen van een leidraad, gebaseerd op het rege ringsstandpunt, aan de hand waarvan het Landbouw Economisch Instituut de kost prijsberekening voor de oogst-1958 zal vaststellen. De onderdelen van het regeringsstand punt, waarmede het Landbouwschap zich niet heeft kunnen verenigen, hebben be trekking op de rentevoet over het gebou wenkapitaal, de algemene vervangings waarde als basis voor de berekening van rente en afschrijvingen, het peil van het ingecalculeerde minimum grondrentebe drag en de koppeling van de beloning voor de boer voor handenarbeid en bedrijfslei ding, waarbij deze totale beloning zal worden herzien aan de hand van de ont wikkeling van de algemene loonindex. Uit de begroting van het Scheepvaart fonds 1958 blijkt, dat wegens het teruglo pen van de emigratie naar Australië het charter van het s.s. „Sibajak" niet is ver lengd. Naast de drie eigen emigranten schepen „Grote Beer", „Waterman" en „Zuiderkruis" blijft nog slechts het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" voor het emi- grantenvervoer ingeschakeld. De sigarettenfabrikanten, verenigd in de Stichting Sigarettenindustrie, hebben geprotesteerd tegen de voorgenomen ver hoging van de accijns op sigaretten alleen. In een telegram aan de ministerraad geeft de stichting uiting aan haar zeer grote teleurstelling dat het overleg tussen het ministerie van Economische Zaken en de industrie over hogere belastingopbrengst uit tabaksprodukten is afgebroken door het thans uitgesproken voornemen deze alleen te verhalen op de sigarettenroker door verhoging van het huidige belasting tarief van 67 tot 70 percent. De stichting meent, dat de sigarettenindustrie hierdoor in een veel slechtere concurrentieverhou ding ten opzichte van de andere tabaks- verwerkende industrieën wordt gebracht. Men vreest dan ook een belangrijke daling van het sigarettenverbruik, waardoor enerzijds rentabiliteit van de industrie wordt ondergraven en anderzijds de tariefsverhoging niet aan het fiscale doel zal beantwoorden. De televisie-regisseur Willy van He mert, die op het ogenblik de Nederlandse speelfilm „Jenny" regisseert, zal binnen kort naar Italië vertrekken om een maand lang in de filmstudio's te Rome ervaring op te doen. Naar de directeur der Standaard films N.V., de heer Kemps, woensdagavond in een interview voor de televisie ver klaarde, ligt het in de bedoeling Van He mert bij de vervaardiging van nog meer Nederlandse speelfilms in te schakelen. Zo zal een verhaal van Van Hemert zeer waarschijnlijk dienen als gegeven voor een film, die men in de toekomst denkt te ma ken. Wat de film „Jenny" betreft: de bin nen opnamen zijn thans gereed. Het slech te weer vertraagt echter het werk buiten de studio. De rijkswaterstaat heeft in Maastricht aanbesteed de eerste faze der werkzaam heden tot verbetering van het Juliana kanaal, namelijk het maken van een bouw put te Born, waarin een dubbele schut sluis zal worden gebouwd. Er waren 35 inschrijf bil jetten. Laagste inschrijfster was de n.v. Van Hattem en Blankevoort te Be verwijk met 524.450.hoogste de aan nemer P. Verachtert te Kerkdriel met 1.089.000. De gunning is aangehouden. Het scheen werkelijk of ik met m'n fluitspel het hart van de inboorlingen gewonnen had Toen ik 'n poos gespeeld had, werden we niet meer in de hut opgesloten; nee, ze lieten ons op de grond plaats nemen en brachten ons allerlei lekkere dingen om te eten en te drinken. „Zo, zo, Joppie", lachte Govert, die het zich ook best liet smaken. „Ik geloof, dat we nou bij die snuiters geen kwaad meer kunnen doenWat 'n bof, dat je die fluit bij je had!" 80-81 Minister Hofstra verwacht ook voor 1958 een zo hoog peil der werkgelegenheid, dat het niet nodig zal zijn gelden beschikbaar te stellen ten behoeve van de bestrijding van conjuncturele werkloosheid. Reeds enkele jaren was hiervoor op de rijksbe groting voor onvoorziene uitgaven een post uitgetrokken zonder dat deze behoefde te worden aangesproken. Minister Hofstra heeft daarom een post pro memorie voor dit doel uitgetrokken. De jury van het Internationaal Vocalis ten-concours in Den Bosch, waarvan woensdag de finale werd gehouden, is tot de conclusie gekomen, dat geen enkele eer ste prijs diende te worden toegekend. Hoe wel waardevolle prestaties geleverd zijn was men van mening, dat het niveau niet van zodanige internationale allure was, dat het toekennen van een eerste prijs zou wet tigen. Het peil van het concours in de afge lopen jaren is dit keer niet bereikt. Bij sopranen werd een tweede prijs met onderscheiding behaald door Maria van Dongen uit Zaandam, die tevens de ver melding kreeg van de beste prestatie van het gehele concours. Ook Valerie Cardnell uit Surbiton (Engeland) behaalde een tweede prijs. De beide andere finalisten bij de sopranen, Inge Wolff uit Wenen en Ga- brielle Obremba-Wadja uit Warschau kre gen een eervolle vermelding. De beide fi nalisten bij de alten, Maria Verbruggen- Verhaert uit Antwerpen en Renate Gün- ther uit Berlijn en bij de tenoren Simon van der Geest uit Haarlem en Ferdinand Koen uit Coesfeld (Duitsland), kregen een eervolle vermelding. Bij de bassen behaal den zowel Derek Stroud uit Londen als Busby Ranken uit Ilford een tweede prijs met onderscheiding. Barr Peterson uit Mtinchen kreeg een eervolle vermelding. De door de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst beschikbaar gestelde aan moedigingsprijs ging naar de zangeres Nel lie van Dijkhuizen uit Voorburg, die het in het concours tot in de halve finale ge bracht heeft, 's Avonds heeft burgemeester mr. H. Loeff van Den Bosch in aanwezig heid van het bestuur van de stichting 's Her togenbosch Muziekstad, die het concours organiseerde, de prijzen van de jury en van het Bossche gemeentebestuur uitgereikt. De cabaretier Tom Manders, bij radio- en TV-bezitters beter bekend als „Dorus", heeft bij de Amsterdamse rechtbank een kort geding aanhangig gemaakt tegen een kapper, die op het ogenblik in de hoofd stad optreedt in het Jordaanfestival, ge heel in dezelfde stijl als de echte „Dorus", met dezelfde wijze van voordracht en in dezelfde kledij. In het kort geding stelt de advocaat van de heer Manders, mr. G. H. Steyn, dat het hier oneerlijke concurrentie betreft. Hij zal de president van de recht bank om onmiddellijke stopzetting van de cabaretvoorstellingen van de kapper vra gen. Het kort geding zal vrijdagmorgen behandeld worden. CW«OOOCCCCO 8. Stap in! Ik lees een blinde haat in zijn ogen, ik weet dat hij bij het minste of geringste zal schieten en daarom kan ik maar het bes'te gehoorzamen. Oké, ik stap in, maar juffrouw P Vlugvlug. Ik doe een stap vooruit en word meteen door een stevige arm beetgepakt en in de auto geduwd, waar een niet minder stevige arm me een knaap van een revolver onder de neus houdt. Hou je stil! Het portier slaat dicht en de auto scheurt weg. Ik wil omkijken om te zien wat er met Pola gebeurt, maar iemand draait meteen mijn hoofd weer om. Er zal u niets gebeuren luitenant, als u maar rus tig blijft. En als ik dat weiger? Ik heb nog andere middeltjes. Hij haalt een flesje uit zijn binnenzak, haalt er de kurk af en houdt het even onder mijn neus. De ether- lucht slaat me tegen Begrijpt u? Ja! Goed. De straten vliegen als schimmen voorbij en we zijn al heel gauw bij de grens van de Amerikaanse en Rus sische sectoren. De motor trilt uit alle macht en ik be grijp wat de chauffeur wil. Op een werkelijk virtuose manier omzeilt hij de versperringen, die de Amerika nen hebben opgeworpen en rijdt het pleintje over. Hij speelt met zijn koplampen, alsof hij een afgesproken teken geeft. En warempel, alsof er tovenaars stonden, gaat de slagboom aan de Russische kant omhoog en suist de wagen met een vaart van tachtig km langs de barrière. Knap gedaan, evengoed! Mijn rechterbuurman, die me de baas lijkt, praat tegen de chauffeur. Hij praat even slecht Russisch als Engels. Naar Wassing. De chauffeur laat een instemmend gegrom horen en gaat wat minder hard rijden. Mijn linkerbuurman volgt de bewegingen van mijn rechterhand die op weg is naar een binnenzak waar een wapen in zit. Hij be grijpt wat ik van plan ben en maakt er zich meester van voordat ik er zelf aan te pas kom, Jïïe hadden het allemaal al voorzien, luitenant. ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) Hij doet het magazijn open en haalt ereen paar onschadelijke losse flodders uit. Wie kan dat gedaan hebben? denk ik onmiddellijk. Het kan Pola niet ge weest zijn, want zelfs al had zij mijn revolver te pak ken kunnen krijgen dan zou zij toch zeker geen tijd ge had hebben de kogels te verwisselen. Men heeft het dus vanmorgen moeten doen! Ik heb mijn revolver op het Bx-itsh Centre achtergelaten.... De auto gaat langzamer rijden en houdt stil voor een grote poort waarvan de deuren meteen opengaan. Dan rijden wij naar binnen en blijven voorgoed stilstaan op een kleine binnenplaats. De koplampen verlichten een paar lage ramen. Stap uit, luitenant Ik gehoorzaam opnieuw, maar nauwelijks ben ik de auto uit, of ik zie een rood licht voor mijn ogen, flit send, als een bliksemschicht. Ik hoef niet eens meer na te denken wat het zijn kan, ik tol al rond, mijn lichaam valt tegen de grond. Ik hoor stemmen, ver weg, onwerkelijk. Ik beleef een vreemde sensatie, alsof ik wakker wordt door het ge rinkel van een telefoon. Men is met zijn gedachten nog half bij de nacht, bij de dromen, maar men vraagt zich toch af waar het geluid vandaan komt. Ja, zoiets is 't. Ik ben nog een beetje versuft, mijn hoofd gaat heen en weer, ik probeer mijn ogen open te doen. Maar nee, dat moet ik niet doen. Ik moet blijven lig gen en proberen iets af te luisteren. Die woorden hameren nu steeds maar door mijn hoofd: „Beweeg je nietbeweeg je niet Het heeft geen zin. De stemmen uit de verte komen dichterbij. Een van die stemmen klinkt als een luid spreker: „Wordt wakker, luitenant Holden". Ik krijg geen kans meer af te luisteren wat ze zeggen. Ik doe mijn ogen open, maar ook meteen weer dicht. Een verblindende lichtflits schiet door de ruimte. Zelfs met dichte ogen zie ik die bloodrode kleur nog. Kom luitenant, wordt eens wakker. Ik draai mijn hoofd naar rechts in de richting van waar de stem vandaan komt en langzaam gaan mijn oogleden van elkaar. Er verschijnt een volkomen on bekend gezicht. Een donkere baard, donkere brillegla- zen, een zwarte hoed.... meer ontdek ik het eerste ogenblik niet. Maar even later wordt alles duidelijker en kan ik de man beter onderscheiden. Om zijn lippen speelt een glimlach. Hoe voelt u zich? Het rauwe geluid, dat mijn keel voorbrengt, schenkt hem blijkbaar niet veel voldoening, want hij vraagt om een glas water en tilt mijn hoofd een beetje op door zijn hand onder mijn nek te leggen. Hij raakt me bijna niet aan, maar toch schreeuw ik het uit van de pijn. Hij heeft zijn vingers op een gevoelig plekje gelegd. Ik ril en alles wordt weer duidelijk. Ze hebben me een enorme klap in mijn nek gegeven en daardoor ben ik, wat ze gewoon lijk noemen, K.O. gegaan. Het koude glas trilt tegen mijn tanden, ik voel het vocht als ijswater door mijn mond lopen. Voelt u zich al wat beter, luitenant? Wie bent u? Een vriend. U ziet dat ik zorg als een moeder voor haar zoon. Ik zou 't wel zonder moeder stellen, als zij een baard had als u. Hij schatert van het lachen en zegt: Jullie zijn grote kinderen, jullie Amerikanen. Jullie moeten altijd iets te lachen hebben, zelfs in ellendige ogenblikken. Ben ik in gevaar? Nee. Nou dan Luitenant, wat ik u moet vertellen, is toch tamelijk ernstig. U bent in Oost-Berlijn. Dat heb ik gemerkt. Uw kameraden hebben me in hun auto over de grens gebracht. Luitenant Holden, u neemt een bijzondere plaats in. Wat dan? Weet u wat het woord gijzelaar betekent? Nee. Nou, het is anders nogal duidelijk. We hebben dit nachtelijke tochtje georganiseerd om wat wisselgeld te hebben. En toen ik bleef zwijgen: Zegt u niets meer? Ik ben uw gevangene. Wat moet ik zeggen? Wat zegt u ervan, beste vriendin? Automatisch volg ik de blik van de man en ontdek aan mijn voeteneinde het silhouet van een vrouw. Het laat me overigens niet meer zien dan een rug en een haardos en een kringeling van rook. (Wordt vervolgd) Overleden. In een huis aan de Billi- tonkade in Utrecht werd de 54-jarige be woonster levenloos in een badcel naast een elektrische wasmachine aangetroffen. Ver moed wordt dat de vrouw door de stroom is getroffen. De wasmachine, die ogen schijnlijk geen defect vertoonde, is door de politie voor een deskundig onderzoek in beslag genomen. Telegram. De centrale besturenbond van melk- en zuivelhandelorganisaties in Nederland heeft een telegram gezonden aan de minister van Economische Zaken, waarin ernstig wordt aangedrongen op een zeer spoedige beslissing inzake het verzoek van de Algemene Vereniging voor Melk- voorziening tot herziening van de detail- marge voor de melkdetailhandel. Huis van de Bruid. In de modelwo ningen „Het Huis van de Bruid", welke in gericht waren in bouwfondswoningen in 40 plaatsen in Nederland, zijn totaal 60.760 bezoekers genoteerd. De n.v. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft de ontvan gen entreegelden (pl.m. f 9800) aangevuld tot f 10.000 en ter beschikking gesteld van het instituut tot onderwijs van blinden te Huizen, het Chr. Blindeninstituut Barti- meus te Zeist en twee r.k. blindeninstitu ten te Grave. Opgelegd. In de Vlissingse binnenha ven wachten thans drie Liberty-schepen op het stijgen der vrachtprijzen, zodat zij weer in de vaart kunnen komen. Gisteren meerde het Panamese Libertyschip „Rio Mar" of en nam ligplaats naast de reeds afgemeerde „Margo", eveneens een Pana- mees en de „Zephyr" uit Port Limon. De' havendirectie heeft besloten geen verdere ruimte meer beschikbaar te stellen voor het opleggen van de Libertyschepen. Onderscheiding. President Garcia van de Philippijnen heeft de heer A. Merens, die van 1954 tot april 1957 gezant van ons land te Manilla was, onderscheiden met de orde van Sikatuna. De heer Merens werd onderscheiden wegens zijn verdien sten voor de versterking van de betrek kingen tussen Nederland en de Philip pijnen. Burgemeester. Tot burgemeester van Heerhugowaard is benoemd mr. A. F. Mol- leman. De heer Molleman is thans referen daris ter gemeentesecretarie te Arnhem. Hij is 42 jaar en is rooms katholiek. Uit trein gevallen. Tussen Roermond en Weert is een vijfjarig Engels jongetje uit een trein gevallen en om het leven ge komen. Het kind was met zijn ouders in een militaire verlofgangerstrein uit Duits land op weg naar Hoek van Holland. Het kind speelde in de trein en heeft waar schijnlijk een deur geopend. De ouders hadden van het ongeluk niets gemerkt en werden door medepassagiers gewaar schuwd. ADVERTENTIE GR. HOUTSTRAAT 96 TELEFOON 12210 DONDERDAG 19 SEPTEMBER Concertgebouw: Zomerconcert door N. Ph.O. o.l.v. Henri Arends, solist Sas Bunge piano, 20.15 uur. Zuiderkapel: ds. J. v. d. Schors over „Het evangelie van de eerste scheppingsdag, 20 uur. Stadsschouwburg: Toneelgroep „Puck" met „Taloelah", 20.15 uur. Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks geopend. De Leeuwerik: Filmavond voor de Dierenbescherming. Spreker G. Nieuwenhuijsen, 20 uur. Roxy: „Het grote spel", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Pa lace: „Voor wie de klok luidt", 18 jaar, 19.30 uur. Studio: „East of Eden", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Bloed langs de weg", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Attack", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Der Zarewitsch", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Geen plaats voor wilde dieren", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Minerva: „Het balboekje", 18 jaar, 20.15 uur. VRIJDAG 20 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met „Mevrouw Warren's bedrijf", 20 uur. Gebouw Wilhelminastraat 22: Psychometrische avond van de Ver eniging van Spiritisten „Het Licht", 20 uur. Linnaeushof: Zomertuin de gehele dag geopend. Roxy: „Zwarte Jack de des perado", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Comanche Todd, de blanke indiaan", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „Wittebroodsjaren", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „The wrong man", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Tot de la? Je man", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Schwarzwaldme- lodie", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Het kind van een ander", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Minerva: „Het meisje van de rivier", 18 i jaar, 20.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9