Televisie „Gelukkig zijn geen knipperbollen in de gemeente nodig" van den Berg Volksonderwijs tegen omzetting bestuursvorm Coornhertlyceum Vier jonge inbrekers uit Velsen voor Haarlemse rechtbank Haarlems Dagblad RAAD VAN BLOEMENDAAL I I I I H. J. MAERTENS N.V. presenteert H. J. IVSAERTENS N.V. Gevangenisstraffen van twee jaar tot vier maanden met aftrek geëist A anme Uings formulier HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IJ. „Keurig, wat?" Vreemd geval van brand stichting op Schiphol Jaar met aftrek tegen emballeur geëist Burgerlijke Stand van Haarlem Bijeenkomst Broederschap der Notarissen Basculebrug misschien dit jaar nog gereed PHILIPS AUTORADIO AUTORADIO SPECIALISTEN MARTIN UITTENBOGAARD Antilopen gaat basketbal- toernooi houden Programma Vereniging voor Paedagogiek Haarlemse rechtbank Moeizaam transport van wederspannige in Beverwijk Politieman kwam uit strijd met gescheurde rib Uitreiking diploma's aan cursisten „Snelverband" Charmant comfort meubelen/Tj Filmavond van Haarlemse Dierenbescherming VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 De uit achttien punten bestaande agen da van de vergadering van de gemeente raad van Bloemendaal was donderdag middag in een snel tempo afgewerkt. Twee punten werden afgevoerd, namelijk dat over het treffen van enige voorzie ningen aan de I.V.O.-school en dat inzake verkoop van grond in het plan-Bovenweg. Het eerste voorstel komt in de volgende vergadering aan de orde. De verkoop van grond gaat niet door. Naar aanleiding van de mededeling, dat een beroepschrift is gezonden aan de Kroon inzake het streekplan Zuid-Kenne- merland, bracht mr. Vliegen (Arbeid) hulde aan de samenstellers; met de vorm en inhoud kan hij zich volkomen vereni- ■en. De voorzitter, burgemeester dr. D h. peereboom Voller, dankte mr. Vlie gen en deelde mee, dat aan de samenstel ling veel zorg besteed is. Bij het voorstel tot aanvulling van het delegatiebesluit ingevolge het wegenver keersreglement informeerde mevrouw Daim e ij er (Arbeid) of er in Overveen en Bloemendaal oversteekplaatsen voor voetgangers gemaakt worden. Komen er knipperbollen? De voorzitter antwoordde, dat op enkele plaatsen „zebra-strepen" zullen worden aangebracht. Het verkeer is ge lukkig nog niet zo intensief, dat knipper bollen nodig zijn. Het voorstel werd aan vaard. Verdrinkingsgeval Bij de rondvraag werd uitvoerig van gedachten gewisseld over het verdrin kingsgeval op 23 augustus. Een Duitse jongen is liggend op een luchtbed afge dreven en verdronken. ADVERTENTIE ,J«, als ik de stad in ga, zie ik er graag netjes uit. Daarom koopt mijn moeder altijd de Amerikaanse Playtex Tailored Party broekjes voor mij. Grappig gekleurd nylon met een waterproof voering van nylon marquisette die zo zacht als zijde is èn blijft! In rose, wit, zachtgeel en blauw. De verpakking it zo leuk dat het kopen al een feest is, net als de Playtex schort jes en slabbetjes trouwens!" AMERIKAANSE HAUTB COUTURE- VOOR UW BABY ▼erlcrijgbur bij baby-speciaalzaken, dro- de baby-afdelingen van grote Indien niet verkrijgbaar, schrijf dan naar de importeur: Jacq. Mot N.V. Afd. Playtex, Vondelstr. 93, Amsterdam. Iyerkrijgbi gisten en De Haarlemse rechtbank stond heden morgen voor een nogal raadselachtig ge val: een 29-jarige emballeur, beschuldigd van brandstichting in een loods met ver pakkingsmateriaal op Schiphol, had het lenlastegelegde achtereenvolgens ontkend, bekend, gedeeltelijk ontkend en tenslotte weer geheel ontkend. En ofschoon hij in deze laatste houding volhardde achtte de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, de brandstichting wettig en over tuigend bewezen. Hij eiste een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. Zowel op 8 als op 13 mei van dit jaar was er brand uitgebroken in de houten barak 71 op Schiphol, in welke nabijheid zich ook een accumulatoren-laadstation bevond. Beide branden ontstonden onge veer op dezelfde plaats en werden spoedig geblust. De aanwijzingen gingen bij het onderzoek weldra naar de verdachte en (leze werd na de tweede brand ingesloten. „Ik bekende na twee dagen omdat het me allemaal te veel werd. Ik wilde er vanaf zijn", zo zeide de verdachte heden morgen tot de president, mr. E. J. W. Top. Deze vond dat nogal vreemd, want de verdachte had het feit tegenover de politie lot in details omschreven: hij had terpen tine over een paar kisten gegoten en vervolgens in de daarbij liggende houtwol oen brandende lucifer geworpen. Zelfs het motief had hij opgegeven: weerzin tegen het saaie werk waar hij in was be land, wrok tegen de maatschappij. Het psychiatrisch rapport, dat over de verdachte was ingewonnen, beschreef hem als een „vreemde, wisselvallige" jonge man. Wisselvallig was inderdaad wel het woord, zo commentariseerde de officier van Justitie het moeizame vooronderzoek. Vooral de laatste verklaring was orakel taal: „Ik erken beide feiten te hebben ge ploegd. Ik word toch niet geloofd. In wer kelijkheid weet ik dat ik het niet heb ge daan". De verdediger, mr. R. P. Kokosky uit Amsterdam, vestigde er de aandacht op, dat het juist voor een type als de ver dachte niet ondenkbaar was dat hij be kend zou hebben, hoewel hij niets had ge daan. Hij achtte het wettig bewijs niet ge leverd en vroeg daarom primair vrijspraak en secondair (indien een veroordeling zou volgen) geen lang» vrijheidsstraf, mede gezien het rapport van de psychiater, die een gevangenisstraf niet goed voor de man achtte. Mevrouw D a 1 m e ij e r bracht deze aangelegenheid ter sprake en merkte op, dat kampeerders getracht hebben in het bezit te komen van een vlet van de Bloe- mendaalse Reddingsbrigade; de post was op dat ogenblik niet bezet. Hierdoor is een vertraging ontstaan. Later is groot alarm gemaakt en leden van de brigades uit Zandvoort, Bloemendaal en IJmuiden kwamen in actie. Voorts merkte spreek ster op, dat vele ongelukken gebeuren bij gebruik van luchtbedden. Kan het ge bruik niet verboden worden? De voorzitter antwoordde, dat de reddingsbrigade uit particulieren bestaat, die zoveel mogelijk in hun vrije tijd de post op het strand bezetten. Toen de jongen op die dag zoek was, was de post niet bezet. Wel hebben kampeerders ge tracht de beschikking te krijgen over de vlet, maar het is gevaarlijk hulp te ver lenen, als men niet geroutineerd is. Ge bruik van luchtbedden is niet verboden. Spreker wil contact opnemen met ambt genoten en deskundigen om de vraag te bespreken of maatregelen getroffen die nen te worden. Meestal zijn de slacht offers jonge mensen, die ver van de zee afwonen. De voorzitter zeide, dat de red- ringsbrigade prachtig werk verricht. On voorzichtige baders dienen er aan te den ken, dat zij zich in gevaar brengen, maar dat er ook gevaren ontstaan voor de red ders. Ir. T i r i o n (V.V.D.) herinnerde er aan, dat een gemeente in de omgeving meege deeld heeft niet bereid te zijn een sub sidie aan de brigade te verstrekken, om dat het werkterrein in Bloemendaal ligt en deze gemeente dient te zorgen voor de veiligheid van bezoekers van het strand. Dat standpunt achtte spreker onjuist. De voorzitter merkte op, dat de in druk gevestigd is, dat een eventuele sub sidie bestemd zou zijn voor de gemeente Bloemendaal. Dat is onjuist. Op ambtelijk niveau zal dit worden recht gezet. Wachthuisjes Ir T i r i o n betreurde het, dat er voor de buspassagiers in Aerdenhout nog geen wachthuisjes zijn geplaatst, waarna de voorzitter meedeelde, dat donder dagmorgen bij het gemeentebestuur een verzoek van de N.Z.H. is binnengekomen wachthuisjes te plaatsen bij de haltes Leeuweriklaan en Viersprong. Gevraagd is, dat de gemeente zorgt voor het onder houd en het schoonmaken. Hierover moe ten B. en W. nog hun gedachten laten gaan. Ir. T i r i o n vond twee wachthuisjes te weinig. Bouw woningen Mevrouw P o u 1 u s informeerde of het bericht juist was, dat de bouw van wo ningen op het terrein van de Stichting „De Goede Herder" voorlopig niet zal door gaan. De voorzitter antwoordde bevesti gend. Getracht was te bouwen volgens artikel 20 van de Wederopbouwwet, maar doordat bezwaren zijn binnengekomen moet de procedure volgens de woningwet worden gevolgd. Te verwachten is, dat bezwaren zullen worden ingediend, zodat het geruime tijd kan duren alvorens met de bouw begonnen kan worden. Een raadscommissie heeft onderzocht of de in gediende bezwaren steekhoudend ge noemd kunnen worden en was van me ning, dat dat geenszins het geval was. Ir. T i r i o n herinnerde aan hetgeen in de Troonrede is gezegd over de financie ring van woningbouw en vroeg welke de consequenties zullen zijn voor Bloemen daal. De voorzitter antwoordde, dat de woorden goed waren; de daden zijn op komst en als de besluiten en circulaires binnengekomen zijn, kan nagegaan wor den welke resultaten bereikt kunnen worden. Spreker verwacht, dat de ge meente er niet slechter op zal worden. Twee wethouders en vijf raadsleden waren verhinderd de vergadering bij te wonen. De heer Smidt van Gelder is waarnemend burgemeester en de voor zitter bracht hulde voor diens hulp in de dagelijkse werkzaamheden. De heer Van Haastert is ziek; hem is namens het ge meentebestuur fruit gezonden. ADVERTENTIE PHILIPS - GRUNDIG Voor ruime keuze, vakkundige service le klas afwerking en gemakkelijke betaling Televisie- en Radio-specialisten ZIJLSTRAAT 87 TELEFOON 11110 HAARLEM, 19 september 1957 GEHUWD: 19 sept.: M. Bestebreurtje en C. van Oers; J. Jonkman en D. Nijbroek K. M. Wildschut en H. J. Hendriks; F. J Bahlen en A. G. Wijker; W. A. Ebes en J. D. Spek; Chr. U. de Vreeze en G. Keu- ning; J. A. W. H. Dreijer en C. Moer kerken. BEVALLEN van een zoon: 18 sept. A. M. C. Vork-Mathezing, 2 zoons; J. Ob- dam-Prins; 19 sept.: D. A. D. Slebe-Van der Putten; W. H. van der Vossen-Van Ewijk; C. Chr. Jansen-Kraan, 2 zoons. BEVALLEN van een dochter: 18 sept B. M. J. A. de Bie-Brom; M. A. R. Tuk ker-Van der Storm; E. A. van Lit-Bijlsma H. P. Licher-Korver; 19 sept.: L. van der Linden-Boots; H. Tuijn-Van Wijk; J. B Th. Schneider-Meijer. OVERLEDEN: 16 sept.: A. C. Kleer, 57 j., IJdijk; 18 sept.: A. Eveleens, 81 j., W terhoutpark; M. Aussum, 85 j., Wester houtstraat. In het Concertgebouw te Haarlem is donderdag de jaarlijkse algemene vergade ring van de Broederschap der Notarissen in Nederland gehouden onder leiding van de voorzitter, mr. G. J. H. Kuijk, notaris te Geldermalsen. Aanwezig waren ruim driehonderd leden en een veertigtal geno digden, onder wie de oud-minister van Justitie, prof. mr. J. C. van Oven, de re geringscommissaris voor het nieuwe bur gerlijk wetboek, prof. mr. J. Drion, een aantal hoogleraren in het burgerlijk recht, ambtenaren van het ministerie van Justi tie en vertegenwoordigers van organisaties, die betrokken zijn bij het rechtsverkeer in onroerend goed. In zijn openingswoord besprak de voor zitter het onlangs bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot wijziging van de notariële studie. Hij verklaarde dat het hoofdbestuur er volledig mede instemt, dat de notariële studie naar de universiteit wordt overgebracht. Later bleek dat de vergadering zich achter het standpunt van het hoofdbestuur stelde en dat de notaris sen gaarne zullen zien, dat het wetsont werp spoedig tot wet verheven zal worden. Na afdoening van enkele punten van huishoudelijke aard stelde de voorzitter aan de orde de preadviezen over het nieu we huwelijksgoederenrecht, uitgebracht door mr. J. M. Polak, rechter in de arron- dissements-rechtbank te 's-Gravenhage en de heer A. Prakken, notaris te Arnhem. Aan het debat werd deelgenomen door prof. mr. J. C. van Oven, mr. dr. J. R. H. Buining, mr. A. G. Lubbers, mr. W. Hoe vers, mr. P. W. van der Ploeg, mr. P. A. Stein, prof. mr. G. de Grooth en H. J. Zweers. Talrijke vragen, die zich in de praktijk voordoen tengevolge van de op heffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw werden aan de preadviseurs voorgelegd. De middagvergadering werd bijgewoond door de minister van Justitie, prof. dr. I. Samkalden. In de daarna volgende besloten verga dering werd een wijziging van de collec tieve arbeidsovereenkomst voor het nota riaat door de vergadering aangenomen. Des avonds verenigden genodigden en leden zich in de Vleeshal aan een maaltijd. Onder de gasten waren de minister van Justitie, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, de president van de Haarlemse rechtbank, de directeur van 's rijksbelastingen en een der kanton rechters. Vandaag maakte een deel der leden een excursie naar de Koninklijke Papierfa brieken Van Gelder en een ander deel be zocht het Frans Halsmuseum. Tot besluit kwamen de leden in hotel Bouwens te Zandvoort bijeen voor een dejeuner, aan geboden door de ringen Haarlem en Alk maar van de Broederschap der Notarissen. Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Vereniging Volksonderwijs heeft zich in een brief tot het bestuur van de oudervereniging van het Coornhertlyceum gericht, waarin het zijn verontrusting uit spreekt over de stappen, die men van de zijde van het Coornhertlyceum heeft on dernomen, waarbij men de rijksinspecteur voor het gymnasiaal en middelbaar on derwijs verzocht heeft bij het ministerie voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen te polsen in hoeverre de mogelijkheid bestaat om de bestuursvorm van het ly ceum om te zetten in die van een bijzon der neutrale school. Tijdens de viering van het tienjarig be staan van het Coornhertlyceum op 4 sep tember heeft de rector, dr. L. M. van Dis, gezegd, dat de voortdurende stagnatie in de voltooiing van het gebouw er de oor zaak van was, dat men had besloten tot een „wanhoopsdaad". Het bestuur van de oudervereniging van het Coornhertlyceum was de mening toegedaan, dat de afbouw var. het lyceum bespoedigd zou kunnen worden, als de bestuursvorm die van een bijzonder neutrale school zou zijn. Het bestuur van de Vereniging Volks onderwijs komt hiertegen op: „Als bij de status van bijzonder onderwijs de moge lijkheid om tot een snellere voltooiing van het gebouw te komen groter is dan bij Bouw Prinsenbrug De Haarlemse machinefabriek voorheen Gebroeders Figee heeft, zoals wij enige tijd geleden berichtten, in haar jaarverslag meegedeeld, dat aan levering van het be-* weegbare deel van de Prinsenbrug in Haarlem dat wil zeggen de stalen bo venbouw en de bijbehorende machinerieën pas in het begin van het volgende jaar zou kunnen worden voldaan. Nu vernemen wij van de zijde van de machinefabriek, dat de basculebrug waarschijnlijk toch nog dit jaar zal worden aangebracht. De ver traagde levering van de stalen bovenbouw is, zoals wij reeds meedeelden, te wijten aan het feit, dat bepaalde onderdelen, die van groot belang zijn en in Nederland niet kunnen worden vervaardigd, nog niet uit het buitenland konden worden betrokken. ADVERTENTIE u in samenwerking met de Gebr. H. en F. KIMMAN een geheel nieuwe serie passend in uw OPEL, welke u getoond zullen worden op de OPEL-SHOW, die gehouden wordt a.s. ZATERDAG en ZONDAG in het H.K.B.-GEBOUW, Tempeliersstraat, Haarlem Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Levering uitsluitend via de erkende handel Tel. 15229 ADVERTENTIE VOOR BLIJVEND GELUK NAAR DE VERLOVINGSRINGENSPECIALIST Schoterweg 37 - Haarlem - Tel. 16261 Bel ons voor een afspraak De substituut-officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. dr. R. W. H. Pitlo eiste donderdagmorgen gevangenis straffen van twee jaar tot zeven maanden met aftrek waarvan drie voorwaardelijk tegen vier jeugdige inbrekers, die in de maanden mei en juni van dit jaar ver schillende inbraken in IJmuiden zouden hebben gepleegd. De tenlastelegging vermeldde inbraken en diefstallen bij „Plastic Packing", waar bij zij f200 hadden weggehaald, de Vis serij school, het scheepstimmerbedrijf Mul der en Rijke, de Hoogovens, de factorij Parlevliet, de Centrale Bakkerij en een ha ring inlegger ij. De zwaarste straffen werden geëist tegen een 24-jarige los-arbeider, die de leiding van de bende had, en tegen een 18-jarige los-arbeider. Er werd tegen hen respectievelijk anderhalf jaar gevange nisstraf en twee jaar jeugdgevangenis ge- eist. Hun raadslieden, mr. W. N. Felhoen Kraal en mr. J. O. Baron vestigden de aan dacht op hun milieu en bepleitten matiger straffen. De derde van het stel, een 18-jarige machine-bankwerker, in wiens voordeel het pleitte dat hij zich slechts aanvanke lijk had laten meeslepen, maar nog vóór de politie er aan te pas kwam, het beden kelijke gezelschap de rug toekeerde, hoor de een jaar met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar tegen zich eisen. Zijn raadsman, mr. A. Beets, deelde mede, dat de jongeman thans in een heel wat gezonder omgeving verkeert en ver zocht het onvoorwaardelijke deel van de straf te beperken tot de in voorarrest door gebrachte maanden. De vierde was een 18-jarige leerling lasser, een broertje van de reeds in het begin genoemde hoofdschuldige, voor wie de inbraken meer een opwindend spel waren geweest. Hij drong bijvoorbeeld in zijn eentje in de Centrale Bakkerij binnen om er koek weg te halen en onmiddellijk te consumeren. Bij andere kraakjes stond hij op de uitkijk. De officier van Justitie eiste tegen hem zeven maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Het probleem met deze jongen en zijn oudere broer was dat de ouders geen toezicht van de reclas sering wilden aanvaarden. De raadsman van de jongste, mr. J. F. M. M. Brons, deelde echter mede, dat zijn werkgever, die in het gezin zeer gezien is. gaarne het toezicht op zich zou nemen. Hij vroeg clementie voor deze jongste, wiens misdrijven volgens hem slechts aan „domme infantiliteit" toe te schrijven zijn. Deze was pas zeventien jaar toen hij de feiten pleegde. De rechtbank zal 3 oktober in deze vier zaken uitspraak doen. In navolging van de organisatie van het bekende FAMOS-toernooi, welk toernooi elk jaar in Amsterdam wordt gehouden, heeft ook het bestuur van de Haarlemse vereniging Antilopen het plan opgevat ieder jaar voor de Haarlemse vereni gingen een dergelijk toernooi te organi seren. De plannen zijn nu reeds in een verge vorderd stadium en teneinde de deel nemende teams nog in de gelegenheid te stellen dit toernooi te kunnen gebruiken als „springplank" voor de komende com petitie 1957-1958, zullen de eerste toernooi- wedstrijden reeds donderdag 26 septem ber vanaf des avonds zeven uur in de grote zaal van het Krelagehuis worden gespeeld. De winnende ploegen zullen elkaar daarna op zaterdagavond verder de fraaie prijzen betwisten. De verliezende teams zijn voor verdere deelneming volgens af- valsysteem uitgeschakeld. Ook spelen de verenigingen momenteel nog vriendschappelijke wedstrijden. Op het buitenveld van de Stadsdoelen in Haarlem speelt het damesteam van Sport club Haarlem zaterdagmiddag om drie uur tegen de Antilopen dames; het herenteam van de Sportclub treedt om vier uur aan tegen Antilopen. Donderdagavond speelde het dames team van Antilopen in de zaal van de P. H. van der Leyschool in Haarlem een oefenwedstrijd tegen The White Stars. Nadat de rust reeds met een kleine voor sprong was ingegaan (1614), eindigde deze snelle wedstrijd in een kleine 3530 overwinning voor de Stars. een gemeentelijke bestuursvorm, dan zou dit betekenen, dat van een belangrijke achterstelling van het openbare onderwijs zou moeten worden gesproken". Boven dien meent het bestuur van Volksonder wijs, dat met de „min of meer opportu nistische denkwijze een bepaald beginsel wordt aangetast". Volgens de brief houdt het beginsel van de openbare school In, dat de overheid verantwoordelijk is voor de school en het onderwijs. Het wel en wee van de school kan daarbij in het openbaar in de gemeenteraad worden be sproken. „Hoewel ons bestuur", aldus gaat de brief verder, „het ten zeerste betreurt, dat de voltooiing van het Coornhertlyceum zo lang op zich laat wachten, meent het, dat om deze reden nimmer het karakter van het lyceum als openbare school mag worden veranderd". Tenslotte dringt het bestuur van Volks onderwijs er bij de oudervereniging van het Coornhertlyceum op aan, dat dit zijn mening opnieuw zal overwegen. Ter gegelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Vereniging voor Paedago giek in Nederland heeft het bestuur der afdeling Haarlem en omstreken gemeend de leden een programma aan te bieden, waarbij de verschillende facetten van het werk der vereniging naar voren komen, namelijk de opvoeding van de jeugd, de zorg voor de labiele jeugd, het moderne onderwijs en de vrije-tijdbesteding. Het seizoen zal besloten worden met een dis cussie-avond, waarbij vragen over opvoe ding aan de orde komen. De eerste bijeenkomst is bepaald op woensdag 2 oktober. De film „Fears of children" zal vertoond worden, waarbij drs. H. G. Bos een inleiding zal houden. Op 11 november spreekt de heer J. de Groot over de zorg van de sociaal labiele jeugd in de kampen en internaten van de afdeling jeugdvorming en volksontwikkeling van het ministerie van onderwijs, op 15 januari behandelt de heer C. Meerten het onder werp „De noodzaak van didactische research bij de onderwijsopleiding" en op 14 februari spreekt de heer E. J. Lode- wijks over „Automatisering en onderwijs". Het forum voor de slotavond op 19 maart bestaat uit de heren D. J. A. Geluk, mej. C. Cramer, dr. H. van der Loos, drs. H. G. Bos, M. J. F. Ehrbecker en drs. D. Fokkema. Voor de Haarlemse rechtbank stond donderdag een 36-jarige los werkman uit Beverwijk terecht, die verdacht werd van het fietsen onder invloed van sterke drank, wederspannigheid en mishandeling van een politieman. Er werd een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, tegen hem geëist. Hij had in de Kerkstraat in Beverwijk een aanrijding gehad met een motorrijder en was later door een politieman aangehouden, die hem sommeerde mee te gaan naar het politie bureau. Daarbij had hij nogal tegengespar- teld, hetgeen er toe leidde, dat de politie man een gescheurde rib kreeg. De officier van justitie noemde hem „een vooraan staande dronkaard" en herinnerde er aan dat hij in alle café's in Beverwijk op de zwarte lijst stond. Gezien het feit dat de man een gezin met zes kinderen heeft achtte de officier van justitie het niet uitgesloten, dat dit gezin nog eens onder curatele zou moeten worden geplaatst. De raadsman van de verdachte, mr. J. F. M. M. Brons achtte het onder invloed fietsen nauwelijks bewezen. De politie had de aanrijding niet gezien en het was vol gens de raadsman geenszins onmogelijk, dat de motorrijder de botsing had ver oorzaakt vooral gezien het feit, dat deze hem had verzocht het geval „stil" te hou den aangezien hij geen rijbewijs had. De wederspannigheid komt volgens mr. Brons in een ander licht te staan, wan neer men weet, dat de politie hem de reden van zijn ontbieding op het bureau niet be kend had gemaakt. De politie is volgens hem op een ontactische manier geweld gaan gebruiken om de man mee te krijgen, maar van opzet van de zijde van de ver dachte was volgens de verdediger geen sprake. Deze vermeldde voorts dat de ver dachte volgens het medisch consultatie bureau iemand is, die iedereen graag mag en die veel voor anderen over heeft. Hij heeft al heel lang tegen zijn drinkgewoon te gestreden en liet zich daarom vrijwillig op de „zwarte lijst" zetten. Mr. Brons achtte geen termen aanwezig om de man nog langer te laten zitten en verzocht de in preventief doorgebrachte tijd hem als onvoorwaardelijk aan te rekenen en de eventuele rest als voorwaardelijk. De officier van justitie protesteerde tegen de in het pleidooi gewekte indruk, dat de politie de verdachte zou hebben mishan deld inplaats van het tegendeel. „De poli tieman had een gescheurde rib, niet hij!", aldus de officier. Uitspraak op 3 oktober. Tevens afscheid van J. M. Segaar en installatie van W. E. Ulrici Maandagavond heeft in het gebouw van de H.J.M.V. aan de Lange Margaretha- straat in Haarlem de diploma-uitreiking plaats aan de geslaagde cursisten van de E.H.B.O.-vereniging „Snelverband". Te vens zal op deze avond afscheid worden genomen van de medisch leider, dokter J. M. Segaar. Bovendien zal de nieuwe medische leider, dokter W. E. Ulrici uit Aerdenhout, worden geïnstalleerd. ADVERTENTIE Een damesfauteuil die door zijn elegance in elk opzicht past bij haar, wier comfort hij dient. Het is één voorbeeld van sfeer volle HAAG-meubelen, die door hun bijzondere distinctie een eigen plaats hebben veroverd. U kunt zich daarvan in onze toon- kamers persoonlijk overtuigen. een compliment voor hun bezitter Nw.Spiegelstr. 34-40 Amsterdam De propaganda-filmavond van de Haar lemse Dierenbescherming, welke donder dag in de goed bezette toneelzaal van hotel „De Leeuwerik" werd gehouden, stond reeds voor een groot gedeelte in het teken van de komende „Dierendag". Zoals be kend is deze voor dit jaar vastgesteld op vrijdag 4 oktober. In het openingswoord van de voorzitter, de heer K. J. Aanstoot, werd hiervoor de nodige aandacht ge vraagd, evenals voor de huis aan huis collecte van 23 tot en met 27 september, de straatcollecte op zaterdag 28 september en de diverse in te richten stands (Boter markt, Julianaplein en Binnenweg-Heem stede). De directeur van de Algemene Neder landse Vereniging voor Dierenbescher ming, de heer G. Nieuwenhuijsen, hield vervolgens een met grote aandacht en in stemming beluisterde rede, waarin hij deze bijeenkomst een ware feestavond noemde. Want men heeft immers een punt gezet achter alle leed en druk van het verleden en besloten niet om te zien, maar vooruit. In Nederland leven ongeveer tweemaal zoveel dieren als mensen en daarom is de dierenbescherming geen „hondjes- of kat jesvereniging", maar een organisatie die zich voor alle dieren verantwoordelijk voelt. De heer Nieuwenhuijsen vestigde in het vervolg van zijn betoog nog eens de aan dacht op het vele leed, dat de dieren hier wordt aangedaan; als voorbeeld noemde hij de vijftig- a zestigduizend kettinggan- gers en de kistkalveren. Toch doet de die renbescherming wat zij kan, er werden reeds vierenveertigduizend auto's voor veevervoer gekeurd en ook in de slacht huizen wordt geregeld toegezien, dat de dieren zo weinig mogelijk leed geschied. Volgens spreker is dierenbescherming een vorm van zelfverloochening en daar om wenste hij het bestuur van de Haar lemse afdeling veel zegen en geluk bij zijn taak, het vertrouwen te overwinnen en te trachten opnieuw het vertrouwen te verwerven. Hierna werd een tweetal films vertoond: „Jeugd en natuur" en „Vluchtige ontmoe tingen". Hiervan heeft de eerste onge twijfeld de meeste indruk achtergelaten, omdat deze de schrille tegenstelling bevat tussen de liefde van het kind voor de levende natuur en hetgeen de ouderen zich uit onbegrip of onwetendheid tegenover 't dier durven te veroorloven. Zo waren bij voorbeeld met de telelens opnamen ge maakt van veevervoer voor diverse mark ten, waarbij de zich onbespied wanende boeren de toeschouwers volkomen onbe wust duidelijk hebben gemaakt, dat die renbescherming ook in ons land nog lang geen overbodige zaak kan worden ge noemd. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal f 7.65. Handtekening: doorhalen wat niet verlangd wordt Z(j die zich met Ingang van 1 oktober 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 september 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- In kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13