Opel Rekord 1958 Opel Rekord en Opel Kapitan de Luxe Onze lezers schaakten met Deel animo tegen Haarlem5 Vuilnisauto ramt pui van woning aan J. Gijzenkade Hogere exportcijfers dan in eerste half jaar van 1956 STAD EN STREEK DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Expositie Rusland importeerde - voor het eerst sinds 1917 - weer bloembollen HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Haagse Academie gaat omvangrijk feest vieren „De Schouwspelers" bestaan binnenkort tien jaar Tien jaar „Donemus" Restauratie-deskundigen vergaderen in Amsterdam Begroting Zuiderzeefonds ruim 10 miljoen lager Vrouw van emigrant in Californië vermoord Nederlands sanatorium in Davos jubileert Kort nieuws AUTOMOBIELBEDRIJF Gebr. H. en F. KIMMAN n.v. gebouw H.K.B. - Tempeliersstraat UITVOERSTATISTIEK BLOEMBOLLENHANDEL PARAPLU I E'S FAÜVS A Den Haag zonder stroom door ongeluk in schakelstation Faubus verzoekt vervanging van federale rechter Davies is vooringenomen zo beweert hij 100% WOL of ORLON bii NAALDKUNST VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 Donderdagavond hebben zevenenveertig lezers van onze krant de strijd op de vier enzestig velden aangebonden met de schaakclub „Haarlem". Onder de vele huis schakers bleken krachten te schuilen die heel wat in hun mars hadden. Op vele borden hadden de schakers van „Haarlem" de grootste moeite zich staande te houden. In vele gevallen echter bleek de grotere routine van de clubspelers uiteindelijk van beslissende invloed. Niet bij allen echter, omdat onze lezers in verscheidene geval len het behaalde voordeel niet meer lieten glippen. Om ongeveer half negen had de wed strijdleider van „Haarlem" zijn indeling gereed. Na een welkomstwoord van de vooratter ,de heer J. Haan Jr, werd met de strijd een aanvang gemaakt. Door de grote opkomst van de lezers, moesten en kele van Haarlems sterkste aanwezige spe lers meerdere borden tegelijk voor hun rekening nemen. Maar dat belette niet dat ook hier gezellige partijen werden ge speeld. Reeds spoedig na het begin hoorde men op enkele borden een dreigend „schaak" weerklinken, dat in vele gevallen enige tijd later door een vernietigend „mat" werd gevolgd. Spelers, die al vrij spoedig tot een beslissing kwamen besloten tot een tweede krachtmeting. De sterke Haarlem-speler j. Blokker bond de strijd aan met zeven thuisschakers, hij won er vijf (tegen C. H. Koppen, D. C. Th. Lavalette, G. Koster, F. C. Olie en mej. G. Palm). In twee ontmoe tingen moest hij met remise genoegen ne men, namelijk tegen B. Kradinger en A. G. Beets. Vooral de wijze waarop de heer Beets zijn tegenstander partij gaf toen hij nog alleen overbleef was werkelijk fraai. Met wat meer routine zou hij de partij wellicht hebben gewonnen. Terecht werd hem de plaquette van onze krant toege kend. C. Koster speelde simultaan tegen zes deelnemers. Hij besliste zijn partijen tegèn R. Kosters, K. v. Putten, W. Passchier, F. Hogewind en P. Stemink in zijn voordeel, maar moest tegen O. Iking de vlag strij ken. Tj. de Jong, die vier spelers te bestrijden had, liet zijn tegenstanders na de beslis sing de gelegenheid een tweede partij te spelen. Hij speelde zodoende zeven par tijen, waarvan hij er vier won. De heren H. Couzijnse en G. Schouten werden elk tweemaal het slachtoffer. N. Bottelier kwam uitstekend voor de dag met een remise en een overwinning. Tegen P. Bo- gaert kreeg de simultaan-speler een twee de nederlaag te slikken, zodat hij van de zeven partijen er vier won, een remise speelde en twee verloor. F. T. Namen maakte tegen de Haarlem speler P. J. Fris een fraaie combinatie, waardoor hij in het bezit kwam van de prijs, die door de schaakclub Haarlem be schikbaar was gesteld voor de mooiste combinatie. De heer H. Koning, die zijn partij tegen de Haarlemmer J. Twisk in 21 zetten in zijn voordeel besliste, kreeg de prijs voor de kortste winstpartij. De voorzitter van de schaakclub Haar lem reikte de prijzen met een toepasselijk woord aan de drie winnaars uit. Het was het vierde jaar dat dit treffen plaats vond. Bij 275-jarig bestaan De herdenking van het 275-jarig bestaan van de Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag begint zaterdag 21 september mot de opening van een tentoonstelling getiteld „Jonge Vorm" in een expositie ruimte aan de Grote Marktstraat. „Jonge vorm" is een soort werktentoonstelling, waarin leerlingen van alle afdelingen der academie de bezoekers een indruk geven van het onderwijs en de vorming, die zij in cursussen van drie tot vijf jaar ont vangen. De eigenlijke herdenking van het 275-jarig bestaan van de academie zal geschieden in een plechtige bijeenkomst, M mogelijk in de Ridderzaal, op 23 sep tember. Daar zal onder anderen het woord worden gevoerd door de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en de burgemeester van Den Haag. Tijdens deze plechtigheid zal de academie aan tien bedrijven in Nederland, die bij de vormgeving van hun produkten blijk geven de beginselen van het onderwijs der academie te onderschrijven, een officiële erkenning uitreiken in de vorm van een oranje lint waaraan het zogenaamde Pic- tura-beeldje. Op maandagmiddag 23 sep tember zal in het Gemeentemuseum de tentoonstelling „Levend Kunstonderwijs" worden geopend. Deze tentoonstelling geeft een doorsnede van het kunstonderwijs zo als het gezien wordt door de directeur en docenten van de academie. Zaterdag 28 september zullen de reünisten van de academie elkaar in hun oude school ont boeten bij een gezamenlijk diner. Om negen uur 's avonds worden de deuren van de academie geopend voor alle leer- lingen met hun introducées voor een groot nachtfeest. Aan dit feest zullen onder beer meewerken vier leden van het Ne derlands Ballet, Luc Lutz, Elisabeth An dersen, Paul Steenbergen,^Harriet Freezer bi het trio Gijf Reijns, hobo, Tineke ReijnsZeevenhooven, piano en Jolle de Wit, fluit. De uitslagen luidden: Haarlems Dagblad-S. C. Haarlem: E. H. HeymanF. D. Antonisse 01; J. Oosterbroek F. W. Meulenbeld 0-1; S. W. v. d. Pijl—G. Kruup 01; F. T. Namen—P. J. Fris 10; J. Uitenbogaard—H. I. van Es remise: H. Cohen RodriquesChr. Schaveling 01; J. A. Weijers— J. Bok 10; K. BoersmaJ. Jonckbloedt 1—0; H. Brunsing—Th. Thijseling 01; L. Koning— J. Verweij 10: P. v. KasteelenF. J. v. Ton geren remise: H. W. v. Dis—W.. Geus 01: A. van DrielP. Koeze 0—1; H. v. d. Bogaard H. Wesel 1—0: F. W. Oei—J. Haan jr. 1-0: A. GroeneveldIr. B. A. Geerlins 0—1; K. Verwer A. Bekman 01; R. de WolfMej. N. Bijs ter 0—1; J. de Graaf—F. W. Barthel 0-1; C. H. KrienerJ. C. Andersen 0—1; G. Zuider- duin—G. de Groot 0—1; H. de Koning-J. J. H. Twisk 1—0; J- A. BastiaanJ. J. H. Bauer 0—1; J. C. VermeulenP. Roüe 1—0; J. SnoekJ. Wagener 0—1 en A. de Maaker—P. i. d. Berken 1—0. De partij tussen F. T. Namen en P. J. Fris had het volgende verloop: F. T. Namen (wit)- P. J. Fris (zwart): 1. e4 e5; 2. Pf3 Pc6; 3. Lc4 Lc5; 4. Pc3 Pf6; 5. d3 0-0; 6. Lg5 h6; 7. Lh4 Te8; 8. Dd2 Lb4; 9. a3 Lxc3; 10. Dxc3 d6: 11. h3 Le6; 12. Lb5 Tb8: 13. Lxf6 gxf6; 14. Dd2 Kh7; 15. Ph2 f5. 16. exf5 Lxf5; 17. Pg4 Te6; 18. Pe3 Dg5; 19. Lc4 Te7; 20. Ld5 Pd4; 21. Pxf5. zwart geeft het op. De toneelgroep „De Schouwspelers" zal in oktober tien jaar bestaan. De voorkeur van dit gezelschap ging in de afgelopen jaren uit naar Nederlandse stukken en om het goede Nederlandse toneelstuk te pro pageren wil het bestuur nu komen tot de oprichting van een nieuwe stichting met deze doelstelling. Naar de directeur van „De Schouwspelers", de heer Th. van Duyn, mededeelde, is dit voornemen met sympathie ontvangen door de Bond van Nederlandse Auteurs en de Bond van Ne derlandse Schouwburgdirecties. Bovendien hebben enkele provincies subsidies in het vooruitzicht gesteld. Op 17 oktober zal het tien jaar geleden zijn, dat de stichting „Donemus" met haar werkzaamheden ten behoeve van de he dendaagse Nederlandse scheppende toon kunst een begin maakte. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum zal Donemus een drietal concerten worden aangeboden, res pectievelijk op 16 oktober door 't Utrechts Stedelijk Orkest, 22 oktober door het Ne derlands Kamerkoor en 29 oktober door Alma Musica en Hollands Strijkkwartet. Alle uitvoeringen worden gegeven in het Concertgebouw te Amsterdam. Tevens zal een uitgebreid programmaboekje getiteld „10 jaar Donemus" worden uitgegeven bij „Het Spectrum" in Utrecht. Naast de pro gramma's treft men daarin een verslag over de afgelopen tien jaar, benevens een aantal artikelen van bij „Donemus" aan gesloten componisten. TIENDUIZENDSTE BEZOEKER VAN ANTIEKBEURS MELDT ZICII NOG De tienduizendste bezoeker van de Oude Kunst- en Antiekbeurs in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" in Delft, die zondagmiddag wegens de grote drukte on vindbaar bleef, heeft zich thans gemeld. Hij is de heer D. Elias uit Eindhoven, die in de krant had gelezen dat hij met zijn toegangskaartje no. 27523, dat hij nog in zijn zak had, de tienduizendste was ge weest. Als aandenken wordt hem een boek over meubelkunst van dr. Anna Berend sen toegezonden. Tot 25 september wordt in het Rijks museum in Amsterdam de tweejaarlijkse gemeenschappelijke vergadering gehouden van de commissie voor restauratie van schilderijen en het comité voor museum laboratoria van de internationale mu- seumraad. De begroting van het Zuiderzeefonds voteert voor 1958 op de gewone dienst f 1.572.720 en op de buitengewone dienst f89.064.660. Het totaal aangevraagde bedrag is f 10.400.000 lager dan voor 1957 werd toe gestaan. De gewone dienst kan met rond f 1,7 miljoen verminderd worden door teruggang van verplichtingen van de Zuiderzeesteunwet. Het beoogde elfjarenplan voor de vol tooiing van Oostelijk Flevoland en het negenjarenplan voor de waterbouwkun dige werken van de Markerwaard wordt gehandhaafd. Het ligt in de bedoeling van de Markerwaard eerst de dijk Marken LelystadEnkhuizen te voltooien en daar na in vier jaar de dijk tussen Marken en Enkhuizen. De brugverbindingen tussen Noordholland en de Markerwaard benoor den Amsterdam en die tussen Oostelijk Flevoland en de Noordoostpolder bij Zwol- sehoek zullen dan ook klaar moeten zijn, evenals de sluizen complexen bii Enkhui zen en in het Oostvaardersdien bij Lely stad. De sluisbouw kan in 1958 beginnen. REDWOOD CITY (UP) De politie van Redwood City in Californië houdt zich op het ogenblik bezig met de moord op de echtgenote van de in Nederland geboren botenbouwer Joseph Hartog. Diens vrouw Carola (44 jaar) overleed dinsdagavond, vier uur nadat een man haar op een een zaam strand had aangevallen. Zij heeft echter nog lang genoeg geleefd om haar moordenaar te kunnen beschrijven als een man van donker uiterlijk, met golvend haar, gekleed in een oranje shirt en rijdend in een oude groene auto. Zij zei dat de man haar van achteren genaderd was en haar geld had geëist. Zij had twaalf dollar uit haar portemonnaie gehaald en die de man voor de voeten geworpen. „Nu ga ik je vermoorden", had de man geroepen. Hij had haar de keel dichtgedrukt tot zij het bewustzijn verloor. Ook had hij haar met een mes gestoken. Na enige tijd kwam mevrouw Hartog tot bewustzijn. Zij strompelde naar een boer derij maar stierf enkele uren later in een ziekenhuis in de stad San Mateo. De dok ters vonden drie kleine steekwonden in de borst twee in het hart en een er vlak onder. Een lijkschouwing toonde aan dat de wonden veroorzaakt zijn door een lang dun mes, waarschijnlijk een chirurgisch instrument. Mevrouw Hartog was in Duitsland ge boren, doch in Nederland opgevoed. In 1940 huwde zij met de zoon van Arnold Hartog, eigenaar van een grote margarine- fabriek. Na de oorlog kwamen de Hartogs naar Californië en vestigden zich in een deftige buitenwijk op enkele kilometers ten zuiden van San Francisco. Het echt paar heeft drie jonge kinderen. El Nieuws in het kort Beroepen. Ds. J. P. Geels, predikant bij de Christelijk Gereformeerde Kerk van Haarlem-centrum, ontving een beroep naar Biezelinge (Zeeland). Ds. L. Kieboom, voorganger van de Gereformeerde Ge meente in Lisse, heeft een beroep ontvan gen van de Gereformeerde Gemeente te Kampen. Naar de tienduizend. De afdeling Haarlem van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" heeft thans bijna tien duizend leden. Het tienduizendste lid zullen een geschenk en een gratis lidmaatschap worden aangeboden. Jubileum. De heer J. West, magazijn bediende E bij de N.Z.H.V.M., zal op dins dag 24 september het feit herdenken, dat hij veertig jaar in dienst is bij de vervoers maatschappij. ADVERTENTIE AMSTERDAM In de niet-officiële ochtendhandel waren de koersen iets beneden de slotprijzen van woensdag als gevolg van een lager afko mend New York. De discontoverhoging in Engeland van 5 tot 7 pet. viel als een hevige donderslag bij heldere hemel in de markt. Deze drastische maatregel kan de voorloper zijn van een aantal verdere maatregelen om de inflatie te beteugelen en het pond sterling te beschermen. Aan gezien Nederland nauw betrokken is bij het sterlingblok, vreest men ter beurze, dat Nederland het voorbeeld van Engeland zou kunnen volgen. Door deze vrees liepen de koersen zeer snel terug en belandde Ko ninklijke Olie op f201.50 na f204, tegen woensdag f 205.60 als slotprijs. Unilever daalde tot 382 na 388, Philips 265 na 269. De officiële beurs opende voor Kon. Olie f 200.60, waarna de koers opliep tot f 201.40, op welk peil zo ongeveer gesloten werd. Unilever opende zeer flauw op 378, trok aan tot 381 en sloot op circa 380, waarmee de elf punten winst van woens dag volledig verloren gingen. Philips ver loor 5 punten en AKU 3. KLM kwam na een zeer flauwe opening op f 117.50, her stelde zich tot f 118.10, tegen woensdag f 120.30. De handel in de internationale waarden was zeer gering. De staatsfondsen lagen aangeboden en de staffellening en de 3</s 1956 moest een --voi- punt verlies incasseren. De overige fondsen verloren pet. De scheepvaartfondsen leden wederom grote verliezen, voornamelijk Van Omme ren (min 7), Scheepvaart Unie, Koninklijke Boot, Holland-Amerika Lijn min 3, Van Nievelt min 5 pet. Ook hier was de handel van weinig betekenis. Van de cultuurwaarden werden HVA 3 punten lager vernomen. De overige fond sen waren iets lager. N.v. Moluksche Handels-vennootschap passeert het dividend (6 pet.). De koers werd vernomen op 48. Prolongatie 5 pet. (A.N.P.). NEW YORK De totale waarde van de genoteerde aan delen liep gisteren weer met een miljard dollar terug als gevolg van een verkoop- golf, die kwam aan het eind van een dag van een onregelmatige handel met weinig schommelingen. Chemische aandelen, me talen, zwavel, staal en spoorwegen waren zwak, terwijl tabakswaarden zich flink herstelden en autofondsen weerstand bo den. Bij de voortdurende afwezigheid van impulsen om de stemming op de markt sterk te beïnvloeden, bleef dc omzet op een laag niveau met 1.520.000 aandelen (1.540.000 op woensdag). Sommige aandelen reageerden op aan kondigingen van maatschappijen en bij zonder marktnieuws. Zwavelfondsen rea geerden op prijsdalingen in de industrie waardoor Freeport meer dan zes dollar lager noteerde en Jefferson Lake meer dan twee dollar vertoor. Er ontstond vraag naai tabakswaarden als gevolg van het toege nomen sigarettenverbruik en het vooruit zicht op goede winsten. Het Dow Jones gemiddelde voor indus triële waarden liep terug van 478.60 op woensdag tot 476.12 op donderdag en dat voor spoorwegfondsen var 132.16 tot 130.82 terwijl dat voor openbare nutsbedrijven steeg van 68 11 tot «8 15 'UP) 3% °/o Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil. pref. Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren 8314 88% 166/4 312 17814 285 224 265 26514 13914 382 210% 94714 f 201,60 67 118,60 154 145 218 113 78 199 153 160% 158 5418/ie 44°/i« 64 41 */ie 83 31 Heden 13.45 uur 83% 87% 165 312 178 283 225 263 264 139%* 378 210 936 199,-- 66 f 119,50 153 142 211 111 77% 199 152% 161 158* 53% 44% 63 41% 82 30% Het Nederlandse sanatorium in Davos (Zwitserland) bestaat zestig jaar. Ter vie ring van dit jubileum is er op 12 oktober een reünie van oud-patiënten, waarvoor men zich kan opgeven bij de Vereniging tot behartiging der belangen van Neder landse longlijders, Dr. Kuyperstraat 10, Den Haag. Het Nederlandse sanatorium in Davos werd in september 1897 geopend. Het had een capaciteit van 30 bedden. Thans kan men er 160 patiënten opnemen. Een nieuwe afdeling kan 45 astmalijders herbergen. De Nederlander Peter Plantenga. die zelf zijn gezondheid in Davos hervond, legde de grondslag voor het Nederlands sana torium. Het nieuwe in 1940 geopende ge bouw dat 1560 meter boven de zeespiegel ligt, is het oudste Nederlandse sanatorium voor t.b.c.-lijders en reeds duizenden, meestal minder draagkrachtige patiënten, werden daar behandeld en zijn in de loop der jaren als genezen ontslagen. De medi sche afdeling rrvrt zijn longfunctielabora torium. die in 1951 werd geooend. gaf het sanatorium een grote faam zodat ook de Zwitsers thans hun moeilijke gevallen aan de aldaar werkzame artsen voorleggen. Verduistering. De Rotterdamse recht bank heeft twee aannemers uit Gouda ieder een boete van f 15.000 opgelegd we gens verduistering. Zij hadden partijen puin en gebruikte straatstenen weggehaald, afkomstig van een werk dat zij voor de Rijkswaterstaat uitvoerden. De rechtbank legde geen gevangenisstraf op, omdat het „sommige aannemerskringen niet duide lijk is, dat dergelijke feiten strafbaar zijn". Brug. De Rijkswaterstaat heeft aan besteed het bouwen van een brug van ge wapend beton over de Arnhemse Allee in Arnhem. De brug vormt een schakel in de nieuwe verbinding naar het Westduitse in dustriegebied als verlengstuk van de grote weg Utrecht-Arnhem. Laagste inschrijfster was de n.v. Nederlandse Aannemingmaat schappij H. F. Boersma in Den Haag met f 627.700. Het hoogst werd ingeschreven door Chr. Nielsen te Den Haag met f 694.000. Slapende nachtportier. De Centrale Raad van Beroep heeft uitspraak gedaan in de zaak van een nachtportier van het gemeenteziekenhuis te Den Helder, die disciplinair gestraft was omdat hij op een nacht slapende in een gemakkelijk stoel in het ketelhuis was aangetroffen in plaats van in de portiersloge. B. en W. hadden hem overgeplaatst in minder verantwoor delijke, maar ook minder betaalde functie. De Centrale Raad verwierp het beroep van de ex-portier. presenteert de nieuwste modellen op ZATERDAG en ZONDAG a.s. in Geopend van 1023 uur (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Nog nooit zullen de bloembollenkwekers en exporteurs met zoveel spanning hebben uitgezien naar de exportcijfers als dit jaar het geval is. Door allerlei factoren is de handel bijzonder onoverzichtelijk gewor den; de oogst was groot en volgens de exporteurs zou er niet veel meer verkocht zijn dan verleden jaar. Een lichte paniek stemming werd veroorzaakt doordat op een veiling in West-Friesland de aanvoer op een gegeven ogenblik niet kon worden verwerkt. Sindsdien is de situatie weer enigszins opgeklaard. De exporteurs zijn de laatste weken doorgegaan met kopen en het ziet er naar uit, dat het overschot niet zo onrustbarend groot zal worden. De uitvoerstatistiek van het Produkt- schap voor Siergewassen, die tot 1 sep tember loopt, toont aan, dat er in de neriode van januari tot september 5,6 mil joen kilo meer is verzonden dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De waarde steeg van tachtig mil joen tot bijna honderd miljoen. Trekt men hiervan de cijfers van de export tot 1 augustus af, die hoofdzakelijk betrekking hebben op de export van bijgoed, dan wordt het beeld nog gunstiger. Er is dan voor meer dan zeven miljoen kilogram bloembollen meer uitgevoerd dan in 1956. De waarde ligt echter ongeveer zeshon derdduizend gulden lager en bedraag 71 miljoen gulden. De verklaring voor deze verschillen is niet ver te zoeken. In de eerste plaats heeft men door het vroege voorjaar eerder kunnen exporteren en verder heeft Duitsland toegestaan, dat men al op twintig augustus met de export kon beginnen, tegenover verleden jaar 1 sep tember. De Verenigde Staten komen met bijna tien miljoen kilogram op de statistiek voor, hetgeen een miljoen gulden meer is dan verleden jaar. Duitsland heeft voor vier miljoen gulden geïmporteerd, tegenover twee miljoen vorig jaai\ Naar Ftankrijk daarentegen is in augustus maar dertien duizend kilo gegaan. Rusland staat voor PiwPTF.NTTV Kruisstraat 35 - Gen. Cronjéstraat 35 Vanmorgen omstreeks tien uur boorde een trommelwagen van de Haarlemse Ge meentereiniging zich met daverend geweld in de voorgevel van het huis van de fa milie Van Schie op de hoek van de Jan Gijzenkade en de Romeinenstraat in Haar lem-Noord. De chauffeur van de vuilnis auto bereed de Jan Gijzenkade in de rich ting van de Rijksstraatweg en wilde de Romeinenstraat inrijden. Plotseling be merkte hij tot zijn grote schrik, dat de stuurinrichting niet werkte. De auto vloog uit de bocht, het trottoir op en reed een voorkamertje van de woning van de fa milie Van Schie binnen. De chauffeur liep enige builen en schrammen op, maar kwam er verder met de schrik af. Toevallig be vond zich op dat ogenblik niemand in het kamertje. De 25-jarige dochter van me vrouw Van Schie was juist bezig in de aangrenzende woonkamer stof af te nemen. „Plotseling hoorde ik een vreselijke klap. Ik dacht, dat het huis in elkaar stortte", vertelde de dochter des huizes nog enigs zins ontdaan van de niet alledaagse ge beurtenis. „Ik gilde en rende naar het zij kamertje. En een ravage dat het was!" De chauffeur van de vuilnisauto stapte juist uit zijn auto en zei- „Er is niets aan de hand, blijft u maar rustig". Voorbij gangers en omwonenden kwamen op het horen van de hevige klap en het gillen van mejuffrouw Van Schie ijlings toe snellen. „Ze dachten, dat ik onder het puin bedolven was." Mejuffrouw Van Schie ver telde, dat het een toevallige omstandigheid was, dat er op dat ogenblik niemand in het kamertje was. „Meestal zit ik daar achter de naaimachine. Bovendien zit mijn zusje er vaak te studeren." Het spectacu laire ongeluk trok vele belangstellenden. Om twaalf uur stond het nog zwart van de mensen. In een schakelstation van het gemeen telijk elektriciteitsbedrijf in Den Haag is gisteren een 27-jarige hulpmonteur, P. Pronk uit Scheveningen, in aanraking ge komen met een hoogspanningsleiding. Hij werd zeer ernstig gewond en is korte tijd na zijn opneming in een ziekenhuis over leden. Als gevolg van het ongeval ontstond kortsluiting, waardoor in vrijwel geheel Den Haag, met uitzondering van het Be noordenhout, het Bezuidenhout en het Spoorwijkkwartier, de stroom uitviel. Pas na een half uur was de stroomvoorzie ning hersteld. het eerst sinds 1917 op de statistiek. Het importeerde 24.042 kg ter waarde van f75.974. Overigens is uit de cijfers ook het verloop van de handel in het binnenland te reconstrueren. De exporteurs hebben langer de tijd gehad om in te kopen en betaalden geen hoge prijzen. De spreiding van het exportseizoen wordt door vele exporteurs beschouwd als van doorslag gevende betekenis bij de prijsvorming. Dit sluit aan bij de ervaringen van het ogen blik, want zeer vele exporteurs beginnen weer uit de door de veilingen opgeslagen overschotten te putten, als ze niets van hun gading vinden tussen de langzaam kleiner wordende aanvoer aan de veilin gen. Men krijgt de indruk, dat er minder bollen doorgedraaid worden dan een of twee weken geleden. Er worden in door snee geen hoge prijzen betaald, maar er wordt wèl gekocht. Dit is waarschijnlijk een gevolg van nabestellingen. Alles bij elkaar genomen is men ge neigd aan te nemen, dat het surplus niet abnormaal groot zal zijn. Het belangrijk ste is echter, dat zoveel meer bollen naar de Verenigde Staten zijn gezonden en dat dit niet alleen kan worden toegeschreven aan de vervroegde export. LITTLE ROCK (Reuter). - De gouver neur van Arkansas, Orval Faubus heeft verzocht rechter Davies, voor wie hij vrij dag moet verschijnen, door een andere rechter te vervangen. Hij is van mening, dat Davies geen onbevooroordeelde uit spraak kan doen. Tegenover de pers heeft Faubus verklaard nog niet te weten of hij vrijdag zal verschijnen. Faubus heeft ook geweigerd als getuige te verschijnen voor de federale rechtbank in Little Rock bij de behandeling van vier rassenwetten die de wetgevende vergadering van Arkan sas heeft goedgekeurd. Hij verwierp de dagvaarding met de verklaring, dat het hof hem niet kan dwingen te verschijnen, omdat hij hoofd van de uitvoerende macht in de staat is. Het hof behandelde donderdag een be roep van tien negerpredikanten, die de grondwettigheid bestrijden van wetten in Arkansas die de opheffing der rassenschei ding trachten te verhinderen of te vertra gen. Volgens waarnemers is deze houding een mogelijke aanwijzing voor het standpunt dat de gouverneur zal innemen als hij voor hetzelfde gerechtshof moet verschijnen om te verklaren waarom hij de nationale gar de gebruikt om opheffing van de rassen scheiding op de middelbare school van r.ittle Rock te verhinderen. De federale ninister van Justitie, Brownell, heeft het hof gevraagd verdere inmenging van Fau- uis te verbieden. NEWPORT (UP). - Een woordvoerder 'an het Witte Huis heeft verklaard, dat tresident Eisenhower „diep teleurgesteld" is over de ontwikkeling in het integratie vraagstuk in Arkansas. De president, zo werd verklaard, had verwacht dat Faubus het rechterlijk bevel tot integratie zou hebben gehoorzaamd. Teruggenomen ANNAPOLIS. - Dr. Jones, een neger te Deale in Maryland, laat zijn zesjarig zoon tje niet langer naar de lagere school gaan, waar verder alleen maar blanke kinderen zijn. Sinds de jongen hier op school ging heeft dr. Jones bloot gestaan aan dreige- uenten van allerlei aard. ALEXANDRIA (UP). - De federale dis- rictsrechter Ryan is op zijn beslissing, dat literlijk maandag de scholen van Arling ton voor zeven neger-leerlingen toeganke- ijk moeten zijn, teruggekomen. De school raad had uitstel verzocht in afwachting van een beslissing van het Hof van Appèl. Rechter Ryan acht het onwaarschijnlijk, dat het Hof van Appèl de uitsluiting der negerleerlingen zal wettigen. NEWPORT (AFP). - Eisenhower heeft besloten de democratische afgevaardigde Clayton Powell, een neger, op diens ver zoek eerlang te ontvangen voor een ge sprek over de opheffing van de rassen scheiding bij het onderwijs. Powell is in de staat New York als afgevaardigde in het Huis gekozen. Tijdens de campagne voor de presidentsverkiezingen schaarde hij zich echter aan de zijde van Eisenho wer, de Republikeinse kandidaat omdat hij de voorkeur gaf aan diens opvattingen over de kwestie van de burgerrechten. Powell, die juist teruggekeerd is van een reis door Europa, zei, dat de moeilijkheden bij de opheffing van de rassenscheiding „een grote slag voor het prestige van de Verenigde Staten in het buitenland" zijn. ADVERTENTIE mohair, angora of katoen. Het beste en het nieuwste op breigebied vindt u tóch GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOR

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15