ESCAFE PRIJS VERLAAGD! Portugese oorlogsschepen gestrand tussen Zandvoort en IJmuiden Griep verspreidt zich in Europa Vreemde praktijken in een echtscheidingszaak NIEUWE PRIJZEN: Forum over de verhouding van toneel en toneelschrijver J.G.MARTIN ZONEN Qeen kwestie van eisen maar van gelooj Leraar zou arbeider tot meineed hebben willen verlokken Negen maanden geëist 7 Junior bus f 1.39 Coffeïnevrij: Normale bus f 2.48 Normale bus f 2.83 Familie bus f 8.95 Familie bus f 9.95 Espresso: Normale bus f 3.15 Velsen verlengt gascontract Weer 5 jaar geëist tegen vrouw die kind verdronk Kerkelijk Nieuws 'n Smakelijk stilleven Rijswijk (Z.h.). doeveer met KAAS Prinses Beatrix opende nieuwe CAWA-werkplaats Minder personeel bij Financiën Betaling abonnementsgeld per giro VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 ADVERTENTIE Wat eist de krantenlezer- van de verslag eer als die moet vertellen wat het to- J 'eiSt van de toneelschrijver volgens J mening van drie mensen, die met deze 1 ag in hun werk te maken hebben, maar "r nog geen in een formule samen te vat- l oplossing voor vonden en daarover een Lge avond praatten, praatten? Deze zin Uft misschien aanleiding met lezen op te Sen, maar het begin van dit verslag ,ou anders zijn geweest als het onder auspiciën van het Nederlands Toneelver- |;ond in Amsterdam gehouden forumge- <prek donderdagavond niet was besloten '"et de conclusie, dat we zolang we be staan nooit zullen kunnen zeggen hoe het 'heater moet of zal ontwikkelen. Die op merking was van professor Friedrich Schreyvogl, onderdirecteur en hoofddra maturg van het Wiener Burgtheater. Hij zei het met een komisch gezicht en met ironie en ontnam op die manier veel ernst aan een grote hoeveelheid zorgvuldig ge formuleerde gedachten van de beide an- 'dere forumleden. WerkpIaals Zij waren dr. Fritz Peter Buch, regis seur in Bremen en leider van de „Dramati ze Werkstatt" in Salzburg en dr. Hein- dch Schnitzler, regisseur in de Verenigde Staten en in Wenen en oud-leraar aan eên afdeling voor dramatische kunst van een Amerikaanse universiteit. De centrale raag van het forumgesprek „wat eist het toneel van de toneelschrijver?" is die in hoeverre er voor de toneelschrijver richtlijnen kunnen bestaan. En deze vraag is actueler nu op 7 oktober in Salzburg Kn „Dramatische Werkstatt" (een soort cursus voor toneelschrijvers) onder leiding ran dr. Buch wordt begonnen. Hij heeft dit initiatief, dat voortkomt uit een vooral in Oostenrijk dringende behoefte aan to neelschrijvers, toegelicht. Wil men in Salzburg toneelschrijvers gaan kweken? Nee. De „Werkstatt" is eigenlijk geen cur sus. De betekenis van dit woord impliceert te sterk een begin en een eind met daar tussen een langs banen gerichte doelma tigheid. „Werkstatt" betekent in hoofdzaak het tot stand brengen van een zo subtiel mogelijk contact tussen dramaturg en auteur. De schrijver, aldus dr. Buch, weet over het algemeen veel te weinig dét het theater eisen aan hem stelt als hij voor het toneel iets wil scheppen. Terwijl hij schrijft is hij zelf bezig te enscèneren. Als zijn stuk klaar is heeft hij zelf mensen ge bouwd, die in zijn voorstellingsvermogen anders bestaan dan ze zullen bestaan bij de regisseur, als die zijn stuk gelezen heeft. Voor de schrijver is de première dan ook gemakkelijk een teleurstelling als hij niet weet, dat hij (in de woorden dr. Buch) „niet méér is dan de vader van het toneel, als hij vergeet, dat de regisseur de moeder is". Het toneel kan niet bestaan in een van deze beiden afzonderlijk. Dit is onge veer de grondgedachte waarmee dr. Buch zijn medewerkers in Salzburg met „Werkstatt" de kloof tussen schrijver en schouwburg hoopt te overbruggen. Dat contact hopen zij te bereiken in discussies over technische problemen van net schrijven en van het regisseren, met lezingen en door de schrijvers, die voor het toneel willen werken, kennis bij te brengen over theatervorm, hetgeen niet kan bestaan in richtlijnen voor de realise ring van hun creatief vermogen, maar bedoelt hen inzicht te geven in de ontwik keling van de vormen, waarin de toneel speelkunst werd en wordt toegepast. Ver gelijking van stromingen en technieken, een grondige kennis van de ontwikkeling van het theaterleven moet hen inzicht ge ven in de mogelijkheden en moet hen hel pen een vorm te vinden waarin hun per soonlijkheden zich via het theater in an deren kan manifesteren. In Amerika Dit in het kort over wat dr. Buch heeft ezegd. Zo nuchter als hier gesteld waren zijn formuleringen niet. Het was boeiend te zien hoe veel gereserveerder hij over bet toneel sprak dan zijn opvolger dr. Schnitzler. Dr. Buch sprak als een Duit ser over cultuur zoals een Duitser over cultuur spreekt, dr. Schnitzler sprak als een Amerikaan over praktijk. Onmiddel- bleek, dat hij lang in de Verenigde Staten heeft gewerkt. Waar dr. Buch een ethische voorzichtigheid demonstreerde, 'iet dr. Schnitzler een zakelijke, soms af gebeten toon horen. Hij las hard en zo snel, dat hij herhaaldelijk struikelde over de vele in zijn referaat voorkomende ge tallen. Daarmee demonstreerde hij overi gens geen echte Amerikaan te zijn. Hij gaf een overzicht van de ontwikkeling in het Amerikaanse theaterleven en lichtte zijn toehoorders daarna puntsgewijs in over de voornaamste kenmerken van het toneel in de Verenigde Staten. De hier volgende samenvatting is niet sorter dan die van dr. Schnitzler: Een stuK jnoet opvoeringsmogelijkheden hebben, hetgeen wil zeggen, dat het vooral onder houdend moet zijn zodat het theater een 29groot mogelijk publiek trekt. Het toneel wordt in de Verenigde Staten intensief be oefend door amateurs, omdat de grote be roepsgezelschappen, die er sinds het begin van deze eeuw in aantal snel zijn afgeno- men» niet in staat zijn het hele land te be keken. De lessen, die op de „colleges" en universiteiten op het gebied van- de dra matische kunst worden gegeven, bedoe- Bij raadsbesluit van 13 april 1954 ver wende Velsens raad B. en W. machtiging om met het oog op de gasvoorziening in oo wintermaanden een overeenkomst met jfegemeente Haarlem aan te gaan, waar- "ij die gemeente zich bereid verklaarde 20 nodig een hoeveelheid gas van ten hoogste 8000 m3 per etmaal te leveren voor de jaren 1954 en 1955. Aangezien de levering van gas door Haarlem onder bepaalde omstandigheden u°g van nut kan zijn, acht Velsen het ge wenst de overeenkomst te verlengen tot '*•1 minste 1 januari 1959. De gemeente Haarlem heeft daartegen geen bezwaar. len het creatief vermogen in zoveel moge lijk jongeren te stimuleren ten dienst van het toneel. Hoe meer jongeren proberen voor het theater iets te presteren des te groter het percentage talenten, dat uit het Amerikaanse volk naar voren komt. Een voor de hand liggende conclusie hieruit is, dat de verdienstelijkheid, afgestemd op de hierboven genoemde voorwaarden, vóór de artistieke pretentie gaat. Het onderricht in het gebied van de dramatische kunst is veelzijdig. Het betekent niet alleen studie in acteren, enscèneren en regisseren, maar ook in ontwerpen van decor en kostuum, lichtbediening en zelfs in componeren. Dit gebeurt overal onder leiding van vakmen sen. Dat hierdoor de verhouding tussen het beroepstoneel en het amateurtoneel in de Verenigde Staten van een andere orde is dan de verhouding tussen het beroepstoneel en amateurtoneel in de Westeuropese lan den ligt voor de hand. Anekdotisch Professor Schreyvogl vond het niet no dig in dezelfde wetenschappelijke, ernsti ge trant voort te gaan. Hij begon althans met een anekdote over zijn eerste kennis making met het publiek. Dat was onmid dellijk na de première van zijn eerste stuk. Na het vallen van het doek was de toneel knecht de eerste, die enthousiast naar hem toe kwam. „Dat was nog eens een goed stuk", zei hij, „om tien uur al afgelo pen..." In hoeverre dit voorval zijn liefde voor de komedie heeft gestimuleerd ver telde prof. Schreyvogl er niet bij. Wat hij hierna zei, was voor een groot deel een vurig pleidooi voor de komedie, die voor hem de hoogste vorm van theaterkunst is. Zijn antwoord op de centrale vraag was compact: „Het theater moet geen estheti sche maar een ethische eis stellen aan de toneelschrijver". Hij begon even te lachen, bang mischien om te serieus te worden en vervolgde: „Maar de toneelschrijver hoeft geen enkele eis van het theater ernstig te nemen. De eisen aan zichzelf kan hij ech ter niet ernstig genoeg nemen. Hij moet al zijn gedachten tot het eind toe dóórden ken. Om tot een eigen, en voor het theater nieuwe vorm te kunnen komen moet hij geloven, dat het tenslotte alleen op hem zelf aankomt". Professor Schreyvogl is weliswaar geëindigd met de opmerking, dat we, zolang we in leven zijn, niet zul len weten hoe het theater moet en kan bestaan, hij maakte van de drie forum leden door zijn hartstochtelijke manier van spreken het sterkst overtuigend de indruk te weten waarom hij bij het theater is. In hoger beroep heeft voor het Arnhem se hof de 29-jarige vrouw G. H. P. uit Oosterbeek terechtgestaan die wegens moord (verdrinking) op haar zoontje van drie maanden door de rechtbank te Arn hem was veroordeeld tot een gevangenis straf van vijf jaar met aftrek en voor waardelijke ter beschikking stelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. De procureur bij het hof eiste bevesti ging van dit vonnis. De vrouw zou haar misdaad gepleegd hebben op 10 maart 1953. Drie jaar lang bleef de moord geheim, totdat in maart 1956 de controle van het bevolkingsbureau te Oosterbeek zich begon te interesseren voor de verblijfplaats van het jongetje. De politie bracht het misdrijf toen aan het licht. De procureur-generaal schilderde de vrouw als een slecht type, dat met jan en alleman meeging. Zij had zijns inziens moeten proberen het kindje opgenomen te krijgen in een inrichting. De raadsman vroeg het hof, de barm hartigheid niet uit het oog te verliezen. Deze vrouw, die volgens de psychiaters verminderd toerekeningsvatbaar is, moet in zekere zin als een zieke beschouwd wor den. De gevangenisstraf is niet alleen fu nest voor haar, doch ook voor haar twee de man en kinderen. Pleiter vroeg beper king van gevangenisstraf en, daarna, on voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. LONDEN (Reu ter) Alle Ame rikaanse militai ren in Groot-Brit- tannië zullen tegen de Aziatische griep ingeënt worden. Men verwacht dat de inenting de volgende week voltooid zal zijn. Sedert begin au gustus hebben zich 2400 gevallen van griep onder de Amerikaanse mili tairen in Groot- Brittannië voor gedaan. In Mid- den-Engeland zijn twee kinderen als gevolg van de griep overleden, een in Birming ham en een in West - Bromwich. In West-Brom- wich waren in het weekeinde reeds drie kinderen aan de griep bezweken. In Noord-Engeland zijn twintigduizend schoolkinderen ziek. Voorts wordt een toenemend aantal gevallen van griep gemeld onder de Britse militairen. In Londen hebben zestigduizend kinderen griep. ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 7 oktober DANS-ACADEMIE Inlichtingen Inschrijving Anno 1875) elke dag 11 12 uur 1417 uur 19—21 uur Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Geref. Kerken Beroepen te Hoogeveen (4de pred. pl.) L. Blij dorp te Aalten. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Bussum (2de beroep) M. Holtrop te Leeuwarden. Bedankt voor Woerden M. Vlietstra te Eemdijk. ADVERTENTIE treft altijd direct het oog van de kunstkenner. En zeker een stilleven met KAAS! Gelukkig hoeft hij zich niet tevreden te stellen met een ge schilderde kaas. Hij hoeft alleen maar even naar de winkelier te gaan en hij kan volop genieten van échte, voedzame en ge zonde kaas. Vraag het Kaasreceptenboekje (25 ets) bij Uw winkelier of schriftelijk (25 ets postzegel bijsluiten!) aan Het Nederlands Zuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, Publ. «an Het Nederlands Zuivelbureau 42 Prinses Beatrix heeft hedenmorgen in Amersfoort een nieuw gebouw van de Centrale Amersfoortse Werkplaats voor Aangepaste Arbeid (CAWA) geopend. De nieuwe werkplaats, waar reeds 120 gehan dicapten werkzaam zijn, biedt ruimte voor de arbeid van maximaal 175 personen. Bij haar aankomst werd de Prinses be groet door de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg. Voorts wa ren aanwezig mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. H. W. Bloemers, commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, de heer H. Molen dijk, burgemeester van Amersfoort en jhr. S. M. Snouck Hurgonje, voorzitter van de stichting C.A.W.A. en burgemeester van Hoevelaken. Verder waren er burgemeesters uit de omliggende plaatsen, fabrikanten uit Scher- penzeel, Bunschoten, Soest, Hoogland, Nij- kerk en Amersfoort, en bestuursleden van de K.A.B., het N.V.V. en het C.N.V Jhr. Snouck Hurgonje hield een korte toespraak, waarna hij de Prinses een plas tic koordzakje overhandigde. Deze koord- zakjes worden in de werkplaats vervaar digd. Met een verchroomd handlasapparaat laste Prinses Beatrix het haar overhandig de zakje dicht. Toen zij de hefboom van het lasapparaat naar beneden bewoog, loeide een sirene over het terrein, ten teken dat de werkplaats officieel geopend was. De voorzitter verzocht hierna de Prinses het koordzakje te openen. Het bevatte een aantal zakjes van verschillende formaten en uitvoeringen in rode, blauwe en groene kleuren, beschilderd met paarden, vissen, bloemen en scheepjes, die in de werkplaats waren vervaardigd. Na een rondgang door de werkplaats ver trok Prinses Beatrix weer naar paleis Soestdijk. Gelegenheid om doek te minderen moet er niet meer zijn geweest en zo werden ze onder vol zeil door wind en golven hoog op het strand gedreven. Nu liggen ze daar lussen enorme hoeveelheden aange spoeld zeewier en honderdduizenden pas gestorven kokkels, de Portugese Oorlogs schepen, die niet anders zijn dan kwal achtige dieren met een romantisch aan doende naam. Prachtig zijn ze, zelfs nu ze daar op ons kille strand liggen te sterven. Niet groot van stuk, de drijf- en zeilblaas, die we onwillekeurig geneigd zijn als hun lichaam te beschouwen, een centimeter of vijftien, twintig lang en aan één zijde voorzien van talloze koordachtige ten takels. De blaas gevuld met een gas dat heel veel op gewone lucht lijkt heeft kostelijk iriserende tinten als het fijnste parelmoer en bovendien een zoom van het onwaarschijnlijkste lilaroze, hard en fel, vooral bij de punten. De tentakelbos daar entegen is rijk en diep marineblauw. Wonderlijke dieren! Gelatineus als de kwallen die wij hier kennen, maar een tikje steviger. En niet als zij met klokken de zwembewegingen zich drijvende hou dend in het water, doch met de blaas bo ven het oppervlak fier en gemakkelijk voor de wind zeilend. Hun op het strand ingetrokken tentakels kunnen ze in het water uitstrekken tot vele meters lengte. En wee het visje dat ermee in aanraking komt! Want de (netel) batterij en van een Portugees Oorlogsschip zijn waarschijnlijk de sterkste van de hele kwallenvloot. Visjes van een decimeter worden er bin nen enkele seconden door verlamd en de mens, die ermee in aanraking mocht komen, ziet de geraakte plekken snel op zwellen, voelt een stekende pijnen zal hier ettelijke dagen last van blijven houden. Het wonderlijkst aan deze kwallen is echter, dat ze niet stuk voor stuk één dier zijn, doch kolonies van duizenden nauw met elkaar verbonden dieren, die elk een eigen functie in het grote geheel hebben te vervullen. De drijf blaas vertegenwoor digt het grootste van al deze individuen. Verder zijn er vangdieren (de tentakels) en eetdieren die voor de hele kolonie eten, benevens voortplantingsdieren, die de soort op een ingewikkelde wijze in stand houden. De naam Portugees Oorlogsschip, waarschijnlijk eeuwen geleden bedacht door Engelse zeelui die de dieren ter hoog te van Portugal leerden kennen, is dus wel heel juist. Want in de eerste plaats is zo'n oorlogsschip" een gevechtseenheid om eerbied voor te hebben, maar in de twee de plaats is het royaal bemand met zijn vele samenstellende dieren. Thuishorend in tropische en subtro pische zeeën worden deze dryvende kwal kolonies een enkele keer tot by de Engel se zuidwestkust gedreven door stroom en wind. Voorzover ik heb kunnen nagaan, vertoonden ze zich echter nog nooit aan onze stranden. Zo u ze wilt gaan bekaken, daar in de op het ogenblik zeer gevarieer de hoogwaterlyn, zult u er wel vlug by moeten wezen want het gaat hier om ver- gankelüke schoonheden! Kees Hana tot dusver 65.000 gevallen van griep ge meld. In verscheidene delen van Noord- Amerika zijn scholen gesloten. In het gebied van Parijs zijn enkele verspreide griepgevallen geconstateerd. In het zuiden van Frankrijk is de ziekte nog niet doorgedrongen. Het Pasteur instituut in Parijs treft maatregelen voor massale inenting in het oosten, westen en noorden van Frankrijk, waar de griep zich heeft uitgebreid. Ook uit België (vooral Antwerpen) wor den vele gevallen gemeld. In West-Duitsland zijn woensdag twee mensen aan de griep overleden, waardoor het aantal gevallen met dodelijke afloop tot vier is gestegen. In vele delen van de bondsrepubliek zijn de scholen gesloten. In Essen zijn dertienduizend kinderen ziek. In Wenen zijn tot op heden 150 school kinderen door de griep aangetast. In Athene liggen echter ongeveer hon derdduizend mensen, onder wie de burge meester, met griep in bed. Vaccin tegen verkoudheid BALTIMORE (AFP) De Amerikaanse dokter I-I. Price van de universiteit van John Hopkins heeft een doelmatig vaccin gevonden tegen een der virussen die de gewone verkoudheid veroorzaken. Dit virus, dat als „JH" bekend staat, is de oorzaak van dertig percent van alle ver koudheden. Bij vierhonderd mensen op wie het vaccin is beproefd, bleek het in tachtig percent der gevallen afdoende be scherming te bieden. Het vaccin levert immuniteit: op na twee inentingen, met een tussentijd van vier weken toegepast. Dr. Price,'dié "dit in een vraaggesprek met het blad „Baltimore Sun" heeft be kendgemaakt. kon niet zeggen hoelang de immuniteit zou duren. Uit de begroting van het departement van Financiën blijkt, dat rekening wordt gehouden met vermindering van het per soneel. De personeelsformatie van de Generale Thesaurie in de begroting 1958 is ten opzichte van die in de begroting voor 1957 met 137 plaatsen verminderd. Naar wordt verwacht, zal de gemiddelde sterkte van de personeelsbezetting van het bureau van het Commissariaat voor Oorlogs schade, de schade-enquêtecommissies, het Grootboek voor de Wederopbouw en de afdeling Financiën Publiekrechtelijke Lichamen tezamen met 103 man kunnen worden verminderd. Ook bij enkele andere diensten maakt een vermindering van werkzaamheden het mogelijk de perso neelsformatie in te krimpen. De perso neelsformatie van de belastingdienst !s ten opzichte van die van de begroting van dit jaar verminderd met 326 plaatsen. Hiervan hebben 114 plaatsen betrekking op inkrimping van de personeelsformatie. De overige plaatsen betreffen tijdelijke vacatures die worden verwacht wegens de moeilijkheden bij de aanwerving van personeel. De inkrimping met 114 plaatsen zal voor het grootste deel worden ver wezenlijkt door een verdergaande centra lisatie van bepaalde werkzaamheden van de actieve dienst, gepaard gaande met verdere modernisering van het vervoer. Voorts zullen het inspecteurskorps en het ontvangerskorps enige vermindering on dergaan. Als gevolg van het streven naar vermindering van uitgaven heeft de minister zich genoodzaakt gezien het pro gramma van uitvoering van werken door de Dienst der Domeinen te beperken. Indonesië De Indonesische regering heef4- 4 augus tus 1956 verklaard de schulden aan Ne derland, vastgelegd in de R.T.C.-overeen- komsten niet langer te erkennen en niet meer te zullen betalen. Bij de schatting van de post uitgaven, voortvloeiende uit de door het rijk aangegane garantieverplich tingen, is in vorige jaren geen rekening gehouden met het feit, dat schuldbewijzen die aan de republiek Indonesia of haar organen toebehoren, niet in aanmerking komen voor betaling, daar zij door schuld vermenging teniet zijn gegaan. De voor 1958 geraamde uitgaven kunnen op f45 miljoen worden gesteld. Verwacht wordt dat een bedrag van f 50 miljoen, tezamen met beschikbare restanten uit vorige jaren, voldoende zal zijn om alle nog resterende verplichtingen wegens oorlogsschade aan onroerende goederen af te wikkelen, behalve die voor toekenning van uitgestelde bijdragen. Bij de raming van de vergoeding aan provin cies en gemeenten voor de derving van inkomsten als gevolg van de verlaging van de personele belasting (ad f25.5 mil joen) is er enerzijds rekening mee gehou den dat de met de huurverhoging samen hangende hogere opbrengst van de per sonele belasting in mindering wordt ge bracht op de compensatie-uitkeringen, en anderzijds met enige normale toeneming in de opbrengsten der belasting. Urenlang heeft de Amsterdamse recht bank zich donderdagmiddag beziggehou den met een strafzaak tegen een 63-jarige leraar Duits uit Hilversum, die ervan be schuldigd is, een mislukte poging te heb ben gedaan tot uitlokking van meineed. Een gepensioneerde gemeente-arbeider uit Amsterdam verklaarde dat de verdach te in 1956 bij hem thuis gekomen was om te trachten hem over te halen tot meineed. Tegen een vergoeding van in totaal f 450 moest de arbeider in het echtscheidings proces tussen de verdachte en diens vrouw verklaren, dat hij met de leraars vrouw een verhouding had gehad. De leraar zelf gaf echter een heel an dere lezing van het gebeurde. Hij erkende, met de Amsterdammer gesproken te heb ben, nadat hij door een advertentie met hem in contact was gekomen. In die ad vertentie, waarvan een knipsel in het dos sier aanwezig was, had hij inlichtingen over zijn vrouw gevraagd. De gepen sioneerde zou hem hebben geschreven, dat hij maar eens langs moest komen. „Toen ik hem opzocht en vertelde, dat ik geen getuige tegen mijn vrouw had kunnen vin den, vertelde hij me, dat hij zelf een ver houding met haar had gehad". Verhouding ontkend De Amsterdammer had van de leraar f 150 gekregen en een schriftelijke verkla ring aan deze meegegeven. Toen hij en kele maanden later echter de oproep ont ving om als getuige te worden gehoord, viel een brief van de verdachte bij toeval in handen van de vrouw van de gepen sioneerde. Diens echtgenote was door de beide mannen namelijk onkundig gelaten van de besprekingen. Uiteraard riep deze vrouw haar man ter verantwoording. Deze ontkende echter te genover zijn wederhelft ooit een verhou ding met de leraarsvrouw gehad te heb ben. De vrouw verbood toen haar man, als getuige in het echtscheidingsproces op te treden. Het gevolg was, dat de procedure werd aangehouden. Korte tijd later ontving de gepensioneerde een tweede dringende op roep om voor de rechtbank te verschijnen. Op aanraden van zijn vrouw ging hij toen naar de politie, vertelde daar, dat de leraar getracht had, hem over te halen voor een meineed en vroeg wat hij doen moest. De politie raadde hem aan, toch als getuige op te treden en dan de waar heid te vertellen. Dit advies volgde de man op. Onder ede verklaarde hij voor de raadsheer-commissaris in het echtschei dingsproces, dat er van een verhouding geen sprake was geweest en dat hij de echtgenote van de leraar zelfs nog nooit ontmoet had. Wie bedroog wie? Zo volgde er de strafzaak tegen de leraar, die thans echter volhoudt, zelf door de gepensioneerde arbeider te zijn bedrogen. Hoewel er in de verklaringen van deze laatste, en met name uit enkele door hem geschreven brieven, die in het dossier la gen, tal van dingen onopgehelderd bleven, achtte de officier in zijn requisitoir het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewe zen. Hij eiste negen maanden gevange nisstraf tegen de leraar. Deze laatste was reeds ettelijke keren met de politie in aanraking geweest, tel kens onder verdenking van soortgelijke uitlokkingen of pogingen daartoe, doch hij had niettemin een blanco strafblad. Want nimmer was er voldoende bewijs, zodat de meeste zaken werden geseponeerd. In een geval was de vervolging doorgegaan, doch toen was hij vrijgesproken. De raadsman vestigde de aandacht op enkele tegenstrijdigheden in de getuige- verklaringen en vroeg vrijspraak. Uit spraak op 3 oktober. Y.r. ^c'jro.^YYYYyXXOOCOCOCOCOOOOOCOOCJOOOOOOOOCOl U A cl Uzelj gemakkelijk maken dooi hei abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f7.65, post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking, In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3