LONG RUN Adenauer's kabinet wordt druk besproken in Bonn GRIEP Van dag tot dag King Size met koelfilter <:Pracitótoel j Opnieuw Cyprus Touwtrekken kan nog wel 4 weken duren NAAIMACHINES 3 Kernwapen ondergronds tot ontploffing gebracht Tunnel zal een eeuw niet toegankelijk zijn Is verkwikking: het gezonde samenspel van felle zon en koele sneeuw - van Amerika3s zonnige tabakken en Long Run3s koelfilter Rook koel.... rook Long Run. Hongarije op de agenda van de UNO-Assemblee Besluit met dertien tegen twee stemmen genomen Zwitserse smokkelaar door vergiftigde pijl gedood AKKERTJES" Proces verbaal tegen zeepfabriek wegens „Kijk u rijk"-puzzel Krachtige taal op congres van gemeente-ambtenaren Agenda van de Tweede Kamer Intocht van de Senaat Wellicht demonstratieve actie voor salarisverbetering Op de -X Amsterdamse kunstschilder Sam van Beek overleden Toneelspeler Willem de Vries overleden Internationaal festival voor amateurtoneel VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 De kwestie Cyprus, die naar alle waar schijnlijkheid een der onderwerpen van de nieuwe UNO-agenda zal zijn ook al is er al dadelijk meningsverschil gerezen over de formulering, waaronder deze aan gelegenheid als agendapunt zou kunnen worden geaccepteerd is in de loop der laatste jaren zozeer gecompliceerd, dat een afdoende en bevredigende oplossing moeilijk aanwijsbaar is. Ofschoon de communistische leden- staten der UNO zich rijkelijk hebben in gespannen deze kwestie uit te spelen in hun streven tot verdachtmaking der wes telijke mogendheden, is het vraagstuk Cy prus in aanleg zuiver een intern weste lijk geschil. De betrokkenen zijn verbon den in westelijke verdragen: Griekenland, Engeland en Turkije zijn leden van de Raad van Europa en het Atlantisch Pact, zij hebben nauwe banden met de West- europese economische organisaties en zij staan alle drie aan de kant van het Wes ten ten aanzien van de geschillen tussen Oost en West. In de kwestie Cyprus echter zijn zij bittere tegenstanders. Griekenland werpt zich op als „procureur van het volk van Cyprus", eist zelfbeschikkingsrecht voor het eiland en beschuldigt Engeland van wanbeheer en terreur. Turkije komt op voor de Turkse minderheid en eist een verdeling van het eiland naar bevolkings groepen. Engeland blijft met straffe hand de „orde" op het eiland verdedigen, dat wil zeggen de door Engeland gevestigde orde van gekoloniseerd militair steunpunt. Het is zeer betreurenswaardig, dat in westelijke kring dergelijke tot bloedige vijandschap aanleiding gevende geschillen blijven bestaan, niet alleen omdat een duidelijk onhoudbare situatie wordt ge continueerd, waaronder de bewoners van Cyprus lijden, doch ook omdat het pres tige van het Westen er jammerlijk door wordt geschaad. Het Westen met zijn principiële opvat tingen over menselijke rechten en vrij heden, zijn democratische koersbepaling en zijn streven naar herordening van ver ouderde politieke situaties, die aanleiding tot onvrede kunnen zijn, zou toch een op lossing moeten kunnen vinden en durven aanvaarden van deze Cyperse kwestie, zonder dat zij tot voorwerp van vruchte loos gemarchandeer in de UNO zou be hoeven te worden. Griekenland stelt zich op het standpunt, dat de Turkse minderheid (18 percent van de bevolking) niet het recht heeft zijn verlangen tot verdeling van het eiland aan de meerderheid op te leggen. Turkije vreest dat die minderheid in onrecht zal worden gesmoord als de meerderheid het zelfbeschikkingsrecht zal krijgen. Enge land wil het eiland beperkt zelfbestuur in het kader van de Engelse „moederpoli- tlek" toestaan en zo komt er van geen der drie wensen iets terecht. Het is niet duidelijk, waarom de Turk se minderheid niet een waarborg voor haar rechten zou kunnen bedingen in de zelfbeschikking, zo deze een feit werd. Een federatief verband, waarin de Turkse minderheid een zekere geborgenheid zou kunnen erlangen, lijkt de aangewezen weg. Dat Griekenland zich simpelweg op het standpunt stelt: „de minderheid moet buigen voor de meerderheid" kan wel een democratische stelregel lijken, die in de praktijk vaak toepassing vindt, doch prin- cipieel-democratisch kan het een schreeuwend onrecht betekenen, vooral wanneer de kunstmatig opgewekte tegen stellingen tussen de groepen zo groot zijn als op Cyprus het geval is. Er wordt een wijs en moeilijk besluit van Engeland geëist, het land dat welis waar niet de bakermat maar toch wel een bolwerk der toegepaste democratie kan worden genoemd. LAS VEGAS (UP) Op de proefterrei- nen In de Amerikaanse staat Nevada is donderdag, In een tunnel een kernwapen tot ontploffing gebracht. De ontploffing had ten doel te onderzoeken, hoe ver tril- lingsgolven zich in de aardkost voort planten. In één der heuvels van Yucca Fiat was een zeshonderdvyftig meter lan ge tunnel geboord, 250 meter onder de op pervlakte met vier scherpe hoeken, om het vrijkomen van radio-actief stof tegen te. gaan. De ingang was luchtdicht afgesloten. Het zal wegens de radio-activiteit ten minste honderd jaar duren eer men de tunnel kan betreden. Op het ogenblik van de ontploffing leek de heuvel zich enkele millimeters te ver heffen. Losliggende stenen vielen langs de hellingen naar beneden en een betrekke lijk zwak de bom had een sterkte van een tot drie kiloton T.N.T. gerommel was hoorbaar. Het was de 21ste ontploffing in de huidige serie. De Amerikaanse commissie voor kern energie deelde mee dat de kracht van de ontploffing te vergelijken was met een duizendste van „een nauwelijks te regis treren" aardbeving die op een afstand van 320 kilometer niet voelbaar zou zijn. In Las Vegas op 145 kilometer van het proef- terrein, werd niets gevoeld. In het seismo- grafisch instituut te Pasadena, op onge veer 480 kilometer afstand, werd de ont ploffing 45 seconden later geregistreerd. De kracht van de explosie vijf op de richterschaal was te vergelijken met die van een aardbeving, waarbij in een be volkt gebied gebouwen zouden zijn be schadigd. Het seismografisch station te Berkeley, on ongeveer 640 kilometer, re gistreerde de ontploffing op 530 kilometer afstand. De trilling was twee minuten voelbaar en had een intensiteit van vier op de richter-schaal. CANBERRA (AFP) Premier Menzies van Australië heeft in het parlement ver klaard, dat het voor kleine mogendheden, zoals Australië, beter is geen kernwapens te bezitten. Als andere landen behalve Groot-Britlannië, de Sovjet-Unie en de V.S. eveneens kernwapens vervaardigden zou het gevaar van het uitbreken van een conflict vergroot worden, zo meent hij. ADVERTENTIE Long Run Fresh Flavor Filter (Van onze correspondent in Bonn) Het touwtrekken om de ministerzetels is al begonnen hoewel de nieuwe bonds kanselier pas op een van de eerste bijeen komsten van de Bondsdag na 15 oktober zal worden gekozen, en hy pas daarna zijn lyst van ministers aan de bondspresident kan aanbieden. Omdat de „Duitse partij", ondanks haar fusie met de „Vrye volks partij" (een afsplitsing van de „Vrije de mocraten") maar zeventien zetels in de nieuwe Bondsdag heeft gekregen en de C.D.U. 270, neemt men aan dat de kleine conservatieve groep niet meer dan twee portefeuilles zal krijgen. Het ziet er niet naar uit dat de Vrije democraten, die 41 zetels hebben verworven, en op twee na de grootste party vormen, er veel voor voelen deel van de coalitie-regering uit te maken. Dr. Adenauer heeft al op de eerste kabinetszitting na de verkiezingen verklaard dat hij de Vrije democraten ook een uitnodiging wil sturen, maar de vice- voorzitter van die partij, dr. Mende, zei reeds by voorbaat dat deelneming van zyn party uitgesloten is. In Adenauer's oude kabinet zaten ook twee ministers van de „Duitse partij". Een van die twee, Von Merkatz, zal wel minis ter van Justitie blij'* -n maar men gelooft dat de dagen van d° .'inister van Verkeer zijn geteld. De sociaai democratische „Neue Rheinzeitung" bestempelde hem als de on bekwaamste minister van de wereld. „De chaos op onze verkeerswegen is zijn werk", hetgeen de kiezers wel weten, gezien het feit dat hij in zijn eigen kiesdistrict niet herkozen is. In het oude kabinet van Adenauer be hoorden vier ministers tot de Vrije volks partij, die zich met de Duitse partij heeft verbonden. Het is mogelijk dat Adenauer één van hen behouden wil, namelijk Blü- cher, die al sedert de formatie van de eerste bondsregering, in 1949, zijn vice- kanselier is geweest. Hij is echter geen markante persoonlijkheid en er gaat niet veel kracht van hem uit. Het was opval lend dat als Adenauer in het buitenland vertoefde, niet Blücher, doch de minister van Financiën Schaffer officieel het waar- nemend hoofd van de regering was. Voor de functie van vice-kanselier werden ge noemd de minister van Verdediging Franz Joseph Strauss, een dynamische en zeer doortastende figuur en Von Brentanö, die daarbij aan het hoofd van „Buitenlandse Zaken" zou kunnen blijven. Intussen vragen verschillende politici zich af of Adenauer eens bondspresident van West Duitsland zal worden. De grond wet schrijft voor dat een Westduitse bonds president slechts één keer mag worden herkozen en in 1959 komt de functie thans door president Heuss vervuld vrij. Adenauer zal dan 83 jaar oud zijn. Hij zou dan de hoogste positie hebben bereikt welke de republiek kan bieden en zou dat als een bekroning van zijn levenswerk kunnen beschouwen. Von Hindenburg was 78 jaar toen hij rijkspi-esident werd en 87 jaar toen hij nog steeds in die waar digheid kwam te overlijden. (DPA) De huidige voorzitter van de Westduitse Bondsdag, Gerstenmaier, heeft voor de radio-omroep van Hessen ver klaard, dat hij voorstander is van een spoedige hervorming van de parlementaire werkzaamheden, om tot een beter gebruik van de beschikbare tijd te komen. Men moet voorkomen, aldus Gerstenmaier, dat de afgevaardigden politieke functionaris sen worden. Men moet de werkzaamheden van de Bondsdag zo verdelen, dat de afge vaardigden voldoende tijd over houden voor hun gewone beroepswerkzaamheden. Ook dient men de vergoeding van de af gevaardigden meer in overeenstemming met de huidige omstandigheden te brengen. Gerstenmaier meent voorts, dat. men de ontwikkeling van een twee-partijenstelsel niet forceren moet, als de omstandigheden nog niet rijp zijn voor zo'n stelsel. Hij waarschuwde, dat door het verdwijnen van de kleinere partijen de verschillende stromingen in de resterende fracties groter zullen worden en het bereiken van eens gezindheid in de fracties meer tijd zal gaan kosten. NEW YORK (Reuter) De agendacom missie van de UNO-Assemblée heeft met dertien tegen twee stemmen besloten het Hongaarse vraagstuk op de UNO-agenda te plaatsen. De Sovjet-vertegenwoordiger Koeznetsov, verklaarde dat de toestand in Hongarije zich thans „gunstig ontwikkelt". „De contra-revolutie is neergeslagen", zo zei hij. De Amerikaanse afgevaardigde, Henry Cabot Lodge, bracht in herinnering dat de elfde UNO-Assemblée verleden week het Russische optreden in Hongarije met zestig tegen tien stemmen had ver oordeeld, waaraan hij toevoegde: „Is deze stemmingsuitslag niet duidelijk genoeg?" Koeznetsov stelde de vraag: „Wie heeft Hitier aan de macht gebracht?". Hierop zei voorzitter Sir Leslie Munro dat de agendacommissie zich niet bezig houdt met het bespreken van de „levensloop van wijlen Adolf Hitler". Voor opneming van de Hongaarse kwes tie op de agenda stemden: Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten, Frankrijk, Ne derland, Noorwegen, Nationalistisch Chi na, Ceylon, Paraguay, Tunesië, Perzië, Guatemala, Thailand en Venezuela. Tegen stemden de Sovjet-Unie en Tsjechoslowa- kije. GENèVE (Reuter) In Genève is door middel van een giftige metalen pijl een aanslag gepleegd op de 55-jarige Zwitserse zakenman Marcel Leopold, die op 28 ja nuari samen met een andere Zwitser en twee Franse Algerijnen is gearresteerd op beschuldiging van een poging om wapens en ontplofbare stof naar Algerije te smok kelen ten behoeve van de opstandelingen. Het viertal is later op borgtocht vrijgela ten. Leopold stierf voor de deur van zijn woning. Bij onderzoek is gebleken, dat Leopold is gedood met een geïmproviseerd geluid loos schiettuig, een soort windbuks. In de hartstreek is hij door een stalen projectiel getroffen. In de mouw van het slachtoffer is een stalen werpspeer gevonden. De aan wezigheid daarvan kan men niet verkla ren. Zijn laatste woorden waren: „Zij trachten me te vergiftigen". Een getuige heeft gehoord dat er in de lift, waarmee Leopold naar zijn woning ging, gevochten is. Hij heeft een man in derhaast het flatgebouw zien verlaten. Plet signalement is naar alle grensposten door gegeven. Het wapen is in beslag genomen. (UP) Het projectiel is hoogstwaar schijnlijk bestreken geweest met Curare, een door Indianen gebruikt gif dat ogen blikkelijke verlamming in het centrale ze nuwstelsel doet ontstaan, en in verdunde vorm, onder andere als „curarine", ge bruikt wordt in geneeskundige behande ling van bepaalde krampverschijnselen. ADVERTENTIE kunt U bouwen Het onderzoek, dat de Rotterdamse politie op last van de Justitie heeft inge steld naar de „Kijk u rijk"-puzzel van een grote fabriek van zeepprodukten, heeft tot gevolg gehad, dat er proces-verbaal is op gemaakt. Er zijn prijswinnaars en niet- prijswinnaars gehoord om na te gaan in hoeverre de geluksfactor bij het oplossen van de puzzel een rol kan spelen. Het proces-verbaal is reeds bij Justitie ge deponeerd. In de Tweede Kamer heeft de voorzitter gisteren meegedeeld, dal het de bedoeling is op 1 oktober te beginnen met de be handeling van de Europese verdragen. Op 15 oktober zullen de algemene politieke beschouwingen worden gehouden. In de week van 22 oktober worden wetsontwer pen van ondergeschikte betekenis behan deld, waarna op 29 oktober wordt begon nen met de behandeling van de Deltawet. De financiële beschouwingen over de rijks begroting 1958 zullen worden gehouden op 6 november en volgende dagen. Getracht zal worden de begrotingen van alle departementen vóór Kerstmis af te handelen. Om dit doel te bereiken is een nieuwe werkwijze voorgesteld. Van een aantal begrotingen zullen slechts de hoofd punten van het beleid in discussie komen, nadat schriftelijk in het voorlopig verslag en de memorie van antwoord aan de de tails aandacht is besteed. De andere be grotingen zullen uitvoerig worden be handeld. In de Philipsschouwburg in Eindhoven is gisteren de plechtige openingsverga dering van Nederlands tweede Techni sche Hogeschool gehoudenHier slaan Koningin Juliana en Prins Bernhard de intocht gade van de Academische Senaat. Geheel rechts minister president dr. Drees. Op het te Utrecht gehouden congres van de bij het Ambtenarencentrum aangeslo ten Nederlandse Bond van Gemeente ambtenaren is scherpe critiek geuit op het door de regering gevolgde salarisbeleid, in het bijzonder naar aanleiding van de recente verhoging van de salarissen van de topambtenaren. Gezegd werd dat het vertrouwen in het overleg met de regering tot het nulpunt dreigt te dalen. De ver hoging van de bezoldiging van de top functionarissen werd een ondemocratische maatregel genoemd. Even urgent als deze salarisverbetering was volgens de ver gadering een verhoging van de middelbare en lagere ambtenaren-salarissen. Men vroeg zich af of de regering de nood, wel ke onder deze groepen van haar personeel heerst, thans niet totaal miskent. De nu bestaande situatie is dusdanig, dat zij alle gevoelens van sociale recht vaardigheid tart, aldus verscheidene spre kers. De vice-voorzitter, de heer A. van As, sprak de hoop uit, dat de regering nog be reid zal blijken ook voor de lagere en middelbare ambtenaren maatregelen te treffen. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal het Ambtenarencentrum naar zijn me ning genoodzaakt zijn tot een krachtige openbare actie over te gaan. De vergadering nam een motie aan, waarin het bestuur wordt uitgenodigd voor het einde van dit jaar een gezamen lijke actie, zo mogelijk ook met andere organisaties, te gaan voeren door middel van demonstratieve vergaderingen en in schakeling van het parlement, indien mocht blijken dat de regering niet bereid is de achterstand in de salariëring weg te nemen. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Diëetje Wij hebben u daar, in het centrum en in de buitenwijken, wel voor de modewin kels zien staan, één en al aandacht, één en al spanning, één en al concentratie op het lieflijke beeld dat, achter uw oogap pels, oprees. Het beeld van uzelve in juist ddt jurkje, dat jasje, dat tweedje, dat cot- tonnetje, dat jerseytje, dat nylonnetje, dat terylenkaatje, ddt orrelonnetje, dat impri- meetje, en hoe in-mooi het u zou staan. Als u er tenminste niet net iets te dik voor was. Iets te vetjes rondom de midden delen, de zitpartijen en de maagstreken. Gij dacht, lieve lezeres, en gij dacht dat zichtbaar voor de oplet tende beschouwer, gij dacht het als het ware in zo'n denkballonnetje van een beeldroman, gij dacht: „Als ik er nou 'es een kilootje af zou k r ij g e n, d a nEn toen zijt gij doorgewandeld, weifelend, onzeker en in elke spiegelruit hebt gij uzelf waar genomen als een belachelijk voorthompe- lend vetzakje, een opgedroest kwabje-op- pootjes en gij hebt gewalgd van uzelf. En die elegante, aalvlugge heer, die u van achter de winkeldeur gadesloeg met zijn fijne, maar toch zeer snelle gazelle-ogen, zei tegen zijn rap tussen de vakken voort bewegende collega's: „Je ziet er nou maar zelden een waar iets van te maken zou zijn. Het zijn allemaal vetkeesjes, kwabjes, dik kerdjes. Ze stikken op het ogenblik van het geld maar kunnen er niks meer mee doen omdat ze te dik zijn". En gij, brave lezeres, stapte voort en dacht aan dat ene kilootje. En hoe gij, als gij daar vanaf zoudt zijn, voort zou schrijden als de Mei van Gorter: „toen ijlde ze al voort op rode voetjes, wit zand werd verstoord, in haar blanke kleedje en het gouden haar daarover heen en met ruim gebaar van arme' en handen als een kind en schel een uitroep, rinklend als een arrebel". Ja, zo zou dat zijn in de Grote Hout straat-onder-andere. In een lekker blank kleedje. Met gouden haar. In een fijn tweedje. Met lange elegante benen en dan roepen als de arrebel. En toen, toen be raamde gij een dieet. Een beetje minder zus, een beetje minder zo en van alles een kalorietje-of-wat af en daar had je het dan: voortijlen op rode voetjes, wit ver stoord zand en zelfs de heren (en vergeet ook de dames niet!) der modemagazijnen belangstellend en geboeid, gevangen-ja, toekijken. Naar u! Hier is uw dieet. In korte woorden. Bij het wakker schieten, des morgens dus, opspringen en een half uur zeer diep in de knieën gaan staan buigen. Tanden poet sen (niet tegen de spiegel spatten!). Aan kleden (altijd goed) en aan het ontbijt. Dit bestaat uit het optillen van de theebus, even intens schudden, de Vijf Theeregels luidop reciteren en weer wegzetten. Het ritselende geluid van de thee wel zeer diep indrinken. Dat wel. Nu de deksel van de broodtrommel enkele malen snel open en dicht doen. Viermaal is voldoende. Dan: in één ruk, en geheel zonder ademhalen, aan 't werk. In één ruk dus. Looppas achter de tram of bus (ook trein kan die nen) is heel nuttig. Huisvrouwen mogen even een ongekookt ei voorzichtig vast houden. Om elf uur enkele malen diep ademhalen. De lunch? Enkele minuten boven het rooster van een bakkerij de geur insnui ven: bakgeuren zijn voedzaam. Daarna een kwartier tegen de pui van een slagerij leu nen. Geen minuut langer. Dan geruime tijd alleen aan citroenen denken. Houdt het op citroenen en ivees hier niet zwak. Na de lunch niet rusten; die neiging ontstaat n.l. heel gemakkelijk. Nee, men dient in beweging te blijven: dribbelen, tippelen, hippen, looppas, looppas-met-opgetrokken knieën. Passen op de plaats. Zwaaioefe- ningen. Dan doorwerken tot avondmaal: twee maal diep ademhalen. Daarna op de fiets zeer snel langs alle slagerijen van de stad. Vervolgens enkele menus voor de betere restaurants aandachtig lezen; zij staan meestal tegen de gevel aangeplakt. Vermijd hier vetrijke menu's. Des avonds voor het naar bed gaan enkele appels beruiken en terugleggen op de keukenkast. En nooit, denkt u daar vooral aan, nooit tussen de maaltijden door aan eten denken. Dat is funest! Binnen een week bent u het ge- wicht van een volwassen mens afgevallen. Wel nog even dit: u mag niet overdrijven; dat kan schadelijk zijn voor de gezondheid. Duif De Amsterdamse kunstschilder Samuel Jozeph van Beek is in de nacht van don derdag op vrijdag op 79-jarige leeftijd in het Binnengasthuis in Amsterdam over leden. Sam van Beek werd op 11 juni 1878 in de hoofdstad geboren en heeft daar zijn hele leven gewoond en gewerkt. Hij was lid van „Arti et Amicitiae" en van „St. Lucas". Öp de tentoonstellingen van deze verenigingen heeft hij vele keren geëxpo seerd. Sam van Beek kreeg in Amsterdam vooral bekendheid door zijn stadsgezich ten en zijn dierenstudies. De ter aardebe- stelling is vastgesteld op 24 september om 11 uur te Zorgvliet. Donderdag is in de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht in Amsterdam na een langdurige ziekte op achtenvijftigjarige leeftijd overleden de acteur Willem de Vries. Na zijn opleiding aan de Amster damse Toneelschool is hij onder andere verbonden geweest aan „Het Schouw toneel" en „Het Nederlands Toneel". In 1945 kwam hij bij de hoorspelkern van de Nederlandse Radio Unie. De teraardebe stelling geschiedt maandag 23 september op de begraafplaats Zorgvlied in Amster dam. De Algemene Vergadering van het In ternationale Genootschap voor Amateur toneel heeft in een te Monaco gehouden vergadering besloten iedere vier jaar een internationaal festival voor het amateur toneel in Monaco te houden. De vergade ring verkoos de algemeen voorzitter van de Nederlandse Amateur Toneel Unie, de heer mr. P. Cleveringa, voor de duur van twee jaar tot eerste ondervoorzitter.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5