Uitgaan in Haarlem N.Ph.O. zorgde voor verrassend besluit van zomerconcerten SPION IN BERLIJN Zwitsaletten OlrvTneyer Ouwe Job vertelt zijn avonturen VBLPOH Agenda voor Haarlem Kor! en bondig Kerko blouses Dezen en laten lezen v_. 5 toneel en dans diversen GROTE HOUTSTRAAT 16 tentoonstellingen Filmische vorming van de jeugd ONS VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON KOORTSIG, RILLERIG VRIJDAG 20 september 1957 MUZIEK 7a(erdag 21 september, Concertgebouw, 20 uur: Onder auspiciën van het con certbureau Alphenaar geeft de pianiste Berlhe Davelaar een recital. Haar pro gramma vermeldt werken van Bach, Schumann, Chopin, Debussy en Ravel. Maandag 23 september, Grote Markt, 15.30 tot 16.30 uur: Carillonbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Woensdag 25 september bespeelt Arie Peters het carillon van 15 tot 16 uur. Dinsdag 24 september, Grote Kerk, 20 tot 21 uur: De stadsorganist Piet Kee be speelt het orgel van Christiaan Müller. Zijn programma vermeldt composities van Sweelinck, Pachelbel, Mozart, Mes- siaen en Cor Kee. Woensdag 25 september, Frans Halsmu seum, 20 uur: Met begeleiding van de pianist Johan van den Boogert geeft de bas Bernd Süsskind een recital van vólksliederen. Deze avond staat onder auspiciën van het concertbureau Alphe- nónderdag 26 september, Grote Kerk, 15 tot 16 uur: Voor de tweede keer in deze week bespeelt de stadsorganist Piet Kee het orgel. Op zijn programma staan composities van Scheidt, Tunder, Stan ley, Rameau, Handel, Jongen en Vierne. Vrijdag 27 september, Heemstede, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Henri Arends en met solistische medewerking van de bas Hermann Schey een uit voering voor leden van de Heemsteedse Kunstkring. Het programma vermeldt de Eerste Suite en de Cantate nr. 56 van Johann Sebastian Bach, Serenata Not- turna van Mozart, „Greisengesang" en ,Dem Unendlichen" van Schubert en de Haydn-variaties van Brahms. Vrijdag 20 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneel gezelschap geeft onder regie van Frits van Dijk een voorstelling van „Mevrouw Warren's bedrijf" van George Bernard Shaw. Medewerkenden zijn onder an deren Nel Stants (als gast), John Gobau, Ger Smit en Ferd. Sterneberg. De decors werden ontworpen door Karei Brück- man. Zaterdag 21 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft on der regie van Jan Teulings een voor stelling van „Ontvluchting" van Bill Owen. Hieraan werken onder anderen mede Nell Koppen, Trees van der Donck, Adolf Rijkens, Ton van Duin hoven en Ab Abspoel. Ontwerper van het decor is Metten Koornstra. Dinsdag 24 september, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie speelt onder regie van Fons Rademakers „Het Ei" van Félicien Marceau. Medewerken den zijn onder meer Marie Hamel, So phie Köhler-Van Dijk, Adelheid van der Most, Guus Oster, Paul Huf en Frans 't Hoen. De vertaling is van Remco Campert. Woensdag 25 september, Stadsschouw burg, 20 uur: De toneelgroep „Puck" geeft nogmaals een voorstelling van „De knecht van twee meesters" van Carlo Goldoni onder regie van Egbert van Pa ridon. Medewerkenden zijn onder an deren Karin Haage. Tine de Vries, Greet Feldman, Wim van den Heuvel en Paul Stern. De decors werden ontworpen door Herman van Elteren. Donderdag 26 september, Stadsschouw burg, 20 uur: Het Ballet der Lage Lan den begint het nieuwe seizoen voor Haarlem met een eerste uitvoering van „Variazone con Machere" van Dennis Carey op muziek van Giovanni Reali. Daarna volgt de volledige uitvoering van „De Notenkraker" op muziek van Tsjaikofsky. De choreografie is een be werking van de oude zetting van Lev Ivanov door Walter Gore. De voor naamste rollen worden gedanst door Angela Bayley, Lieke de Leeuw, Milly Emmer, Ben de Rochemont en Filip Kac-sen. AMATEURTONEEL Maandag 23 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Haarlems Toneelensemble geeft een opvoering van het blijspel „Het witte schaap van de familie". FILMVOORSTELLINGEN Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur opnieuw vertoning van de Duitse ex peditiefilm „Naar het rijk der Inca's", met gesproken tekst door Paul Steen bergen. Sludiothcater: Zondagochtend 11 uur we- dervertoning van de expeditiefilm „Bij de kannibalen van Nieuw Guinea". Lidotheater: Zondagochtend 11 uur weder- vertoning van „Lassie's grootste avon tuur" met Paul Keilen en Gary Gray. ANDERE BIJEENKOMSTEN Zaterdag 21 september, Heemstede, 20.15 uur: In hotel Boekenroode te Heemstede houdt jhr. dr. J. C. Mollerus voor de oud-leerlingen-vereniging „De Garde" van de H.B.S.-B in Haarlem een lezing getiteld „Toerisme door de lucht". Daarbij vertoont hij kleurendia's en een ADVERTENTIE poplin - no iron wol 12.90, 14.50, 16.90 24.50 kleurenfilm getiteld „Mensen die de we reld kleiner maken". Zaterdag 21 september, gebouw St. Bavo, 20 uur: Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Amusementsvereniging Openbare Werken Haarlem wordt er een feestelijke bijeenkomst gehouden, waaraan medewerking wordt verleend door onder andere het dansorkest „The Red Stars" en de boerenkapel „De Hooi schelf". Zondag 22 september, Heemstede, 13.30 en 16 uur: Onder leiding van Tonny Ver- weij geven „De Jeugdspelers" twee op voeringen van „Dik Trom en z'n aap", naar de bekende jongensboeken van C. Joh. Kieviet. Dinsdag 24 september, Brinkmann, 20 uur: Op de openingsbijeenkomst in het nieuwe seizoen van de gemeenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond zal W. C. Koppenberg, lid van het hoofdbestuur in Amsterdam, spreken over „Levensvreugde". Hierop volgt een forumgesprek. De pianiste Miep van Luin verleent muzikale medewerking. Dinsdag 24 september, Frans Halsmuseum, 20 uur: Onder auspiciën van de Volks universiteit doet de voordrachtkunste naar Albert Vogel een keuze uit werk van Jacobus van Looy in een voor dracht, die bedoeld is als illustratie bij de achtste jaarlijkse tentoonstelling van werk van Van Looy in het museum „Het Huis Van Looy". Het programma van Albert Vogel bevat ook werk van enkele tijdgenoten van Van Looy en gedichten over schilderkunst. Woensdag 25 september, Haarlem-Noord, 20 uur: Ter gelegenheid van de Natio nale Reclasseringsdag wordt in de Im- manuelkerk een bijeenkomst gehouden, waarop het woord zal worden gevoerd door dr. H. van der Loos namens de Protestants Christelijke Reclasserings- vereniging, M. J. F. Ehrbecker namens het Genootschap tot Reclassering, pater L. Coumans namens de Katholieke Re- classeringsvereniging en majoor J. B. Hoevers van het Leger des Heils. Voor muzikale opluistering zorgt een koor onder leiding van André Kaart. Hij zal ook het orgel bespelen. Woensdag 25 september, Teylers Museum, 15 uur: Aan de winnaar van de Teyler- prijsvraag in 1956, dr. A. Knockelmans P. S. S. C. C. uit Valkenburg, zal in een openbare bijeenkomst uit handen van de directeuren van Teylers Stichting en Teylers Tweede Genootschap de hem toekomende prijs worden uitgereikt. Woensdag 25 september, „De Leeuwerik", 20 uur: Op de openingsbijeenkomst in het nieuwe seizoen zal voor de leden van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling een lezing worden gehouden over de „Andes-expeditie 1956". Vrijdag 27 september, Brinkmann, 14.30 uur: Tijdens de algemene vergadering van de christelijke vereniging „Zeden- opbouw" zal de zenuwarts dr. G. B. Mastenbroek een voordracht houden getiteld „Vragen rond de ongehuwde moederzorg". Vrijdag 27 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de leden van het genoot schap „Geloof en Wetenschap" spreekt prof. dr. J. van Laarhoven op de eerste bijeenkomst in het winterseizoen over „De mens zoekt God". Aan de bij eenr komst wordt muzikale medewerking verleend door „Die Haerlemsche Mu- syckcamer" onder leiding van André Kaart. Galerie Espace: Van 21 september tot 12 oktober exposeert de Haarlemmer Anton Heyboer etsen. De tentoonstel ling is dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. Kunsthandel Lohr: Aan de Zandvoortse- laan 69 in Heemstede exposeert van 20 september tot 4 oktober de beeld houwer J. van Stolk een collectie aarde werk. Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingen februari 1953. Geopend dage lijks van 9-12.30 en van 13.30-17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 10-12.30 uur en van 13.30- 17 uur en zondags van 13-17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10-17 uur en op zon- en feestdagen van 13-17 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen. Romans: Chilton, De sprong in het heelal; Gaddis, De vogelaar van Alcatraz; Schulberg, Havenkwartier; lm Rasthaus, 32 deutsche Er- 'ahlungen aus dieser Zeit; Cecil, Much in evi dence; Murdoch, The Sandcastle; Steinbeck, "he short reign of Pippin IV; Mallet-Joris, La cnambre rouge. Populair wetenschappelijke boeken: Staver en, Buitenkerkelijkheid in Friesland; Oud, He' jongste verleden, dL 5; Het economisch le- yon van Belgisch-Congo en van Ruanda-Urundi; •egting, Het algemeen Nederlands administra- «erecht, dl. 2; Seelmann, Opvoeding tot seksuele volwassenheid; de Wit, Aquariumplanten, dl. 1; Was voor bergwandelaars; 850 voettochten uit f1 Alpencentra; Snelder, Sneller koken; Dich terschap en zakelijkheid (leeszaal); Argan, Mar- eei Breuer; Gerhard, Muttergottes (Ikonene); tos, Muzlekwijzer, dl. 2, De grote zaal; van Over- skaeten, Gids voor Vlaanderen. Nel Stants en Manon Alving in „Mevrouw Warren's bedrijf" van Shaw, waarvan het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap heden avond te Haarlem de première geeft onder regie van Frits van Dijk. sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen, behalve maandag, van 10-17 uur, des zondags van 13-16 uur. Huis van Looy: Tot 7 oktober kan men de achtste jaarlijkse tentoonstelling van werken van Jacobus van Looy bezich tigen. Dit jaar werden er werken van diens tijdgenoot Isaac Israëls aan toe gevoegd. De expositie is op werkdagen geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur, zondags van 14-17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuur kundige instrumenten. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11-17 uur. Ie eerste zondag van elke maand van 13-17 uur. Vishal: Tot 23 september wordt onder de titel „Het portret rond Jan Sluyters" een tentoonstelling gehouden waarop onder meer werk is vertegenwoordigd van Jan Sluyters, Kees van Dongen, Jan Wiegers, Leo Gestel, Charley Toorop en Kees Verwey. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, dinsdag- en vrijdagavond tevens van 19.30-22 uur. De stichting „Filmcentrum" organiseert in de komende maanden voor jeugdleiders een schriftelijke cursus welke een globale kennis verschaft op de cinematografie, die men nodig heeft om de film op de juiste wijze te gebruiken in jeugd- en kerkewerk. De stichting, die is voortgekomen uit de vernieuwingsbeweging, die zich na de oor log in de Ned. Herv. Kerk heeft voorge daan, wil de film op een kerkelijk verant woorde wijze zo veel mogelijk aan het Nederlandse culturele leven dienstbaar ma ken. In aansluiting op deze cursus, die tot titel heeft „Inleiding tot de film", hoopt het filmcentrum gedurende het weekeinde van 15 en 16 maart 1958 een filmconferentie te houden in het Eijkmanshuis te Drieber gen. Deze conferentie zal zich onder meer bezig houden met het vraagstuk van de filmkeuring. Een tweede cursus, die binnenkort zal worden gehouden, draagt tot titel „Ver kenning in filmland". Voorts zijn er plan nen voor de oprichting van een kader- school in Hilversum. Zo bleef het enkele dagen. De inboorlingen hielden ons niet meer gevangen, we mochten vrij rondlopen. Ze waren ook werkelijk vriendelijk voor ons. Elke dag moest ik 'n paar uurtjes op m'n fluit blazen, en ze begeleidden me met hun trommels en hadden er veel plezier in. Maar Govert was toch niet helemaal tevreden. „Als je 't mij vraagt, Job, ziet het er naar uit, dat we hier voorlopig niet weg komen", zei hij„Ik zou toch graag willen, dat ik 'n middel wist om de benen te nemen!" 82-83 ADVERTENTIE Het laatste zomerconcert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest, dat don derdagavond in de Haarlemse Concertzaal plaats had, nodigde met een bont en veel zijdig programma het publiek uit zich open te steller, voor verrassende dingen. Immers van een onbekend werk van Darius Milhaud de pianosolist Sas Bun- ge zorgde voor de Nederlandse première van diens Pianoconcert nummer 2 kon men allicht wat nieuws en bevreemdends verwachten. Zinrijk werd deze noviteit (die al zo nieuw niet meer is, want het werk werd reeds in 1941 gecomponeerd) als het ware ingeleid door „Pour une fête de printemps" van Albert Roussel, een stuk waarmee de ADVERTENTIE Gedeponeerd handelsmerk componist, na de eerste wereldoorlog, met fris en durvend elan een nieuwe periode tegemoet ging, onbevangen „een nieuwe lente en een nieuw geluid" aankondigde. Het spontane levensgevoel, dat uit dit stuk spreekt en zich onweerstaanbaar meedeelt, bleek bij ons de passende gesteldheid te hebben gewekt om de al niet minder spon tane, zij het dan naar de vorm nog meer klassieke muziek van Milhaud te beluis teren, muziek die schijnbaar zeer tegen strijdige dingen tot eenheid brengt en zich tenslotte in al haar consequenties op tref fende wijze openbaart. Het concert is een voortdurende dialoog tussen solist en or kest, een samenspraak die wel eens even gemoedelijk verloopt maar ook op hoog spanning heftige conflicten suggereert, zelfs zo, dat men aan het slot nog in het onzekere blijft wie het pleit wint. Sas Bunge die het werk virtuoos en over tuigend verdedigde en Henri Arends die met het orkest een markant tegenspel leverde hebben met deze creatie een daad gesteld, waarvan wij hopen dat zij gevolgen moge hebben. Het succes, dat men ermee verwierf, was een bewijs dat het publiek ontvankelijk is voor verrassin gen, wanneer ze maar overtuigend ver klankt worden. En aan overtuigingskracht was geen gebrek. Intussen betekende het een aangename tractatie, dat we ook de Ballade voor piano en orkest van Fauré te horen kre gen en van deze nobele muziek treffende impressies mochten meenemen. De zeer poëtische interpretatie door Sas Bunge kon doen jvergeten hoeveel technische moeilijk heden in dit'stuk te overwinnen zijn. Het werd, mede door het orkest, tot een prach tige synthese gebracht. De „Treursymfo- nie" (in e mineur, no. 44) van Haydn zal voor velen ook als een nieuw geluid ge klonken hebben, want zij behoort niet tot de meest gespeelde werken. Maar de zeer mooi klinkende uitvoering bewees, dat naast de algemeen bekende symfonieën van Haydn ook deze haar plaats op het repertoire waardig is, dat men trouwens van nog zoveel andere kan zeggen. Arends mag ons ook wel eens vergasten op „La Chasse" en op de „Maria Theresia"-sym- fonie. De avond, die geopend werd met een „Marcia" van Mozart, werd op briljante wijze besloten met het „Scherzo" voor or kest van Paul Dukas, op de ballade „De Tovenaarsleerling" van Goethe, die in de versie van Staring deze zedeles meegeeft: „De kunst ten halve slechts aan meesters af te zien en voor volleerd zich in hun rij te zetten, loopt op beschaming uit". Dat mag dan, met het verhaaltje dat er aan vastzit, de aanleiding tot deze muziek ge weest zijn, maar het merkwaardige in dit meesterstuk is, dat het, hoe suggestief ook het gegeven erin verklankt is, naar vorm en uitwerking een brok pure muziek is, compleet op zichzelf. De reeks zomerconcerten heeft met deze avond een waardig besluit gekregen. Jos. de Klerk r~ 9. Een zachte stem met een vreemd accent ant woordt: Geef luitenant Holden een sigaret, ik weet dat hij graag rookt. Ik bedank die onbekende hartelijk, maar zij ant woordt met een effen stem: Zoiets spreekt toch vanzelf. Het begint goed. HOOFDSTUK V Met welbehagen zuig ik de rook van de sigaret naar binnen. Mijn ogen zijn nog steeds op die „raadselach tige" rug gericht. Zij heeft blond haar maar niet zo lang dat ik niet haar hals kan zien. Zij heeft een tere, welgevormde hals, die doet veronderstellen dat ook het gezicht een dergelijke natuurlijke gratie zal be zitten. De schouders zijn groot, zeker, maar lopen met een fijne, sierlijke ronding af naar de armen. Plotseling word ik door de ruwe stem van de man opgeschrikt. Luitenant Holden, mevrouw wil u een paar vra gen stellen. Moet ik er antwoord op geven. Ik raad het u ten sterkste aan. De jonge vrouw die ook rookt, blaast een wolk naar het plafond en kucht zachtjes voor zij begint te praten. Ik begrijp dat zij het timbre van haar stem zou willen veranderen. Maar daar komt de eerste vraag al: Wat is er van Heisier geworden? Hij is dood. Waarom? Luitenant Holden, u had vandaag dienst moeten doen op het Britsh Centre als secretaris van majoor Alec Hoyle. U hebt beiden verscheidene vluchtelingen uit de Oostzone ondervraagd. Onder hen was ook een zekere Otto Heisier. U ziet zeker wel dat ik goed ben ingelicht. Geen twijfel aan, mevrouw, nu u me dit zo zegt, maar ik begrijp werkelijk niet waarom u me vraagt wat er met Heisier is gebeurd. U hebt op het British Centre iemand, die voor u werkt. Die zou u toch kunnen in lichten? Een heel ondeugende opmerking, luitenant. Inder daad heb ik gehoord dat Otto Heisier een toeval heeft gehad en met een ziekenauto naar het Amerikaanse zie kenhuis is gebracht. U maakte deel uit van het groepje dat hem wegbracht. ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) Precies. Juist. Dus Heisier is dood Ja. Hebben ze u opgedragen een rapport op te stellen over de doodsoorzaak? Nog steeds goed ingelicht, mevrouw. Ik maak u werkelijk mijn compliment Welke doodsoorzaak heeft de dokter na de autop sie gegeven. Dood door vergiftiging. Wat?! Het lichaam van de vrouw krimpt in elkaar. Ik voel dat zij op het punt staat zich om te keren, maar nu liever wil doorgaan, omdat ik zojuist iets opvvallends heb gezegd. Ik trek aan mijn sigaret en val haar in de rede U had natuurlijk willen horen dat de diagnose van dok ter Hartmann zou luiden „Dood veroorzaakt door geestelijke en lichamelijke vermoeidheid" maar neen mevrouw het spijt me ontzettend, maar het feit dat Otto Heisier een kop koffie gedronken heeft, is de oor zaak van zijn dood. Ik glimlach tenslotte, waardoor de man die bij me staat, woedend begint te kijken. Ik zeg: Ongetwijfeld zullen zij op 't ogenblik bezig zijn met een lijkschouwing. En ik zou wel onder uw aandacht willen brengen, geachte mevrouw, dat geen van de vluchtelingen uit de oostzone voortaan nog een kop koffie zal krijgen, geen sterke en geen slappe koffie. We hebben die onverwachte sterfgevallen al meer bij de hand gehad. Men moet goede dingen nooit bederven. Die laatste opmerking doet de jonge vrouw opsprin gen. Luitenant Holden, met welk recht durft u deze verklaring af te leggen? Uw vraag verbaast me. U hebt me ontvoerd om me vragen te stellen. Ik geef antwoord, ik geef zelfs nog een persoonlijk commentaar, dat zou u toch ge noegen moeten doen. Ik kan uw humor niet erg waarderen, luitenant. Jammer. Nu ga ik een beetje te ver, want de man geeft me een geweldige opstopper, zodat mijn sigaret naar het andere eind van de kamer vliegt. Jammer, maar wat kon ik doen? Luitenant, binnen een uur zult u weer in West- Berlijn terug zijn. U hebt me verteld wat ik wilde weten. Ik dacht dat ik als gijzelaar moest dienen?! Niet meer. Maar laat mij u een raad geven. Ont houd u voortaan van een persoonlijk oordeel over de dingen die u ziet gebeuren. Ik heb u laten zien dat wij ook op het British Centre mensen in onze dienst aan het werk hebben. Het gebeurde met uw revolver is het bewijs dat zij hun vak verstaan. Uw ontvoering eveneens. Intussen moet u niet denken dat u kunt doen en laten wat u wilt. Als we merken dat uw gedrag te wensen overlaat, zullen wij ons haasten u snel en vol ledig uit de weg te ruimen. Is dat duidelijk? Heel duidelijk. Als u weer onder uw eigen mensen bent, luite nant Holden zullen we u nog één keer bewijzen dat wij snel kunnen optreden tegen mensen, die al te nieuwsgierig zijn. Zonder meer iets te zeggen, loopt de jonge vrouw naar de deur en verdwijnt. De man kijkt me aan en haalt glimlachend een rubber voorwerp uit zijn zak. Ik begrijp meteen wat hij wil. Hij wil me weer in be wusteloze toestand over de grens brengen. Maar dit keer zal hij er voor moeten vechten! Ik voel me weer behoorlijk sterk en we zijn maar met ons tweeën. We vechten op leven en dood, maar als ik hem ein delijk op de grond heb en hem een stoot wil geven, die hem voor zeker een paar uur buiten gevecht zou stellen, voel ik ergens een ontzettende klap tegen mijn achterhoofd. Dan weet ik niets meer. Ik geloof niet dat ik er knap uitzie. Als ik tenminste op de grijns afga van de jonge vrouw, die zich zojuist over mij heen heeft gebogen. Zij is in het wit en haar haren gaan schuil onder een wit mutsje dat ik maar al te goed ken, omdat het de hoofden van onze charmante verpleegsters van het Amerikaanse ziekenhuis siert. Hoe voelt u zich? Slecht. Na zo'n klap is dat geen wonder. Schaamt u zich niet, luitenant? (Wordt vervolgd) Benoeming. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 januari 1958 in vaste dienst benoemd tot directeur van het Ko ninklijk Conservatorium voor Muziek in Den Haag de heer C. L. van Baaren. Werkgeversverbond. Op 17 en 18 ok tober zal de algemene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse Werk gevers in Rotterdam worden gehouden. In de middagvergadering op 17 oktober zal de voorzitter, de heer T. J. Twijnstra, zijn jaarrede uitspreken. Hierna zal de mi nister van Financiën, de heer H. J. Hof- stra, een rede houden. Op 18 oktober tij dens een lunch zal het woord worden ge voerd door de president van de Neder- landsche Bank, dr. M. W. Holtrop. Ontgroening afgelast. De senaat van het studentenkorps aan de Vrije Universi teit te Amsterdam deelt mede, dat men met het oog op de Aziatische griep de ont groeningstij d van het studentencorps be ëindigd heeft. De komende week zullen de groenen de gelegenheid krijgen om op een andere wijze met het corps kennis te maken. Kerk en Vrede. De geloofsgemeen schap van Christen anti-militairisten „Kerk en Vrede" houdt zaterdag 12 en zondag 13 oktober een landelijke conferentie in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Na de opening door de voor zitter, prof. dr. J. de Graaf, op zaterdag middag, houdt dr. R. Fentener van Vlis- singen, psychiater te Rotterdam, een in leiding over „De wortels van het geweld, de kiemen van de oorlog". Zaterdagavond volgt een openbare bijeenkomst in de Wes- terkerk waar ds. Kr. Strijd uit Den Bosch, ds. H. J. Kater en dr. J. J. Buskes, beiden uit Amsterdam, zullen spreken. De confe rentie wordt zondag gesloten met een toe spraak van prof. dr. A. J. Rasker uit Leiden. Benoeming. Mr. Th. J. van der Peyl, hoofd van de financieel-economische afde ling van de directie Suriname en Ned. Antillen van het departement van Zaken Overzee, is benoemd tot directeur van het Planbureau Suriname, dat belast is met de uitvoering van het tienjarenplan voor de economische ontwikkeling van Suriname. Oplichting. De rechtbank te Dordrecht heeft de 40-jarige administratieve ambte naar J. S. te Dordrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar waarvan acht maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Hem was ten laste gelegd dat hij, als secretaris van een der afdelingen van de vereniging „Pro Juventute" verschei dene malen oplichting gepleegd had tot een totaal van f 1500. Kramp Geplaagd door maagkrampen heeft de 40-jarige Londenaar Wilfred Westley na 2 uur en 22 minuten zwemmen zijn poging het Nauw van Calais over te zwemmen, opgegeven. Hij had toen een afstand van ongeveer drie mijl afgelegd. ADVERTENTIE verjaag dat lome griepgevoel met: VRIJDAG 20 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands To neelgezelschap met „Mevrouw Warren's bedrijf", 20 uur. Gebouw Wilhelminastraat 22: Psychometrische avond van de Ver eniging van Spiritisten „Het Licht", 20 uur. Linnaeushof: Zomertuin de gehele dag geopend. Roxy: „Zwarte Jack de des perado", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Comanche Todd, de blanke indiaan", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „Witte broodsjaren", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „The wrong man", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: Tot de laatste man", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Schwarzwaldmelo- die", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Cine ma Palace: „Het kind van een ander", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva: „Het meisje van de rivier", 18 jaar, 20.15 uur. ZATERDAG 21 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „Ontvluchting", 20 uur. Linnaeushof: Zo mertuin de gehele dag geopend. Roxy: „Zwarte Jack, de desperado", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Comanche Todd, de blanke indiaan", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „Wittebroods jaren", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „The wrong man", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Tot de laatste man 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rem brandt: „Schwarzwaldmelodie", alle leef tijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Minerva: „Het meisje van de rivier", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Het kind van een ander", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7