KERKDIENSTEN Spaarndam zal óók om de paling bekend blijven Beperkingvan aantal boventallige leerkrachten te Bloemendaal Verontreinigd Spaarnewater bedreigde traditioneel en levendig bedrijf Kennemer Dans- en Balletstudio SLOT DEFECT? Invoering rioolbelasting Radio Moors HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 NAAST HANSJE BRINKERS. Onteigeningsplan omgeving Delftplein goedgekeurd UIT STAD EN STREEK Tentoonstelling in de Vishal verlengd Jeugdige wielrijdster bij aanrijding ernstig gewond Avond van pacifistische socialisten in Haarlem Burgerlijke stand Haarlem Nieuwe verkeersregeling voor Stuyvesantplein OPENING DAMESKAPSALON Dr. Drees veroordeelt boycot tegen Israel ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 yjIE AAN EEN AMERIKAAN vraagt wat hij weet van het Nederlandse dorpje Spaarndam kan ervan verzekerd zijn (in het Engels) ten antwoord te krijgen: „Is dat niet de plaats van Hans Brinkers?" Het is merkwaardig hoe sterk dit verhaal van het Nederlandse jongetje, dat met zijn duimpje een waterstroom door een dijk tegenhield, in de verbeelding van de buitenlanders leeft. Zó sterk zelfs, dat zij de naam van Spaarndam slechts kunnen associëren met die van de heroïsche Neder landse jongen aan wiens bestaan historici zelfs ernstig menen te moeten twijfelen waardoor zoveel andere dingen, waardoor het typische en rustieke plaatsje aan hei Spaarne bekend is, in het vergeetboek raken. Zoals bijvoorbeeld de paling haven. Voor mensen, die beter met de aard van het vroegere vissersplaatsje op de hoogte zijn, is de naam Spaarndam altijd steevast verbonden geweest met de heer lijke, maar glibberige vis. En niet omdat in Spaarndam zoveel paling gevangen wordt, maar wel omdat in dit kleine dorpje, onder de rook van Haarlem en sinds geruime tijd ook behorende tot de gemeente Haarlem, een voornaam deel van de internationale palinghandel is gevestigd. En toch heeft het niet veel gescheeld, of dit typische bedrijf was geheel voor Spaarndam verloren gegaan. Het was al geruime tijd zo, dat de drie voornaamste palingrokerijen en -handelaren hun tenten ver buiten de grenzen van het palingdorp hadden opgeslagen. V/at was er namelijk aan de hand? Sinds aan het Spaarne een chemische in dustrie was gevestigd, d:'e haar afvalstof fen via het water loosde, beweerden de palinghandelaren uit Spaarndam, dat de vis, die levend in karen, die in het Spaarne dreven, werd bewaard, een nare bijsmaak kreeg. Veel consumenten merkten nauwelijks Iets bijzonders aan de paling, maar de ken ners en vooral de grotere afnemers hiel den vol, dat de vis een bijzondere en on aangename smaak had. Het gevolg is ge weest, dat de paling steeds moeilijker kon worden verkocht en de palinghandelaren ten lange leste besloten Spaarndam de rug toe te keren. Zij namen dit besluit niet dan met de grootste tegenzin, omdat hun bedrijven al sinds jaar en dag in het vroegere vissersplaatsje aan het Spaarne gevestigd waren en de naam Spaarndam door ingewijden steeds werd geassocieerd met het begrip paling. Naar Den Oever Toch dwong de toenemende verontreini ging van het water van het Spaarne tot deze maatregel en zo gebeurde het, dat de firma Joh. Kntften in 1951 met haar paling opslag naar Den Oever by de Afsluitdyk trok, spoedig gevolgd door de firma W. Kok. Ook de palingrokerij van de firma S.W.Baim vertrok gedeeltelijk uit Spaarn dam en vestigde de palingopslag in Aker sloot. Deze drie bedrijven waren echter te veel aan Spaarndam gehecht om voor goed te verhuizen en zij bepaalden zich er slechts toe het gedeelte van hun bedrijf, dat door de verontreinigingen het meest te lijden had, te verplaatsen. De kantoren, rokerijen en vrieskamers bleven dus nog in de plaats van oorspronkelijke vestiging. Inmiddels werd het echter steeds moei lijker om voor de opslag heen en weer te rijden naar Den Oever: ook bedrijfsecono misch betekende dit een te grote schade post en zo kwam het, dat de palinghande laren er langzamerhand over begonnen te denken hun gehele bedrijven naar elders over te brengen. Gelukkig is het dit keer zover niet ge komen: de chemische industrie, waaraan men de smaakbederving van de palingen toeschreef, is inmiddels verkocht aan een scheepswerf en de Spaarndamse paling- handelaren hopen, dat zij verder hun tra ditioneel bedrijf weer langs het Spaarne kunnen voortzetten. De eerste van hen, de firma W. Kok, heeft al reeds een groot gedeelte van haar opslagkaren grote dryvende bakken, waarin het water dank zy vele openingen vrij toegang heeft uit Den Oever ge haald en het ziet er naar uit, dat spoedig ook de andere bedry ven dit voorbeeld zul len volgen. Daarmee zal dan een korte tyd onder broken traditie hersteld zijn en zullen de Spaarndammers, die hun brood in de By Koninklijk Besluit is bepaald, dat ten name van het ryk zullen worden ont eigend voor de aanleg en verbetering van de rijksweg Haarlem-Velsen percelen grond, die ter hoogte van de Slaperdijk en de Hoofdstraat te Santpoort liggen. Deze onteigening is ten behoeve van het reorganisatieplan omgeving Delftplein, dat wij in ons blad van 23 april uitvoerig hebben besproken en waarbij het verkeer in de toekomst naar en van de Velser tunnel niet langer via de Rijksweg door Haarlem zal worden geleid, maar via de Delftlaan, welke dan zonder onderbreking in de rijksweg Haarlem-Velsen zal over gaan. Het plan gaat in het bijzonder over de verbetering van het verkeersknooppunt bij het Delftplein in Oud-Schoten. In to taal betreft het een oppervlakte van veer tien hectaren grond en enige opstallen. Ongeveer honderd vijf tig meter voor het bestaande verkeersplein, waar de Delft laan op de Rijksstraatweg uitmondt, zal een nieuwe weg worden aangelegd welke twee door een meter brede berm geschei den rijbanen van zes meter vijfentwintig breed omvat. Nieuws in het kort ADVERTENTIE De duur van de tentoonstelling „Het portret rond Jan Sluyters", die in de Haarlemse Vishal wordt gehouden, is we gens de grote belangstelling verlengd tot 7 oktober. ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING g ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.per Jaar voor hei gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid Tegen autoportier gereden. Vrijdag morgen omstreeks twaalf uur is een 34- jarige wielrijdster in de Zijlstraat ter hoogte van de Zoetestraat in Haarlem te gen het portier van een personenauto ge reden. De onfortuinlijke wielrijdster viel en werd met een gebroken rechterarm en een gebroken linkerknie naar het Marine hospitaal in Overveen overgebracht. Eén van de inzittenden van de personenauto heeft waarschijnlijk niet voldoende uit gekeken, toen zij het portier opende. Jonge Kerk Hillegom. Dinsdagavond 24 september houdt de afdeling Hillegom van de Jonge Kerk in „Weltevreden" te Hillegom een bijeenkomst, waar de heer G. Braakhekke een toespraak zal houden. Opbrengst. De opbrengst van de col lecte, die van 4 tot en met 14 september gehouden werd voor het fonds ter bestrij ding van de tuberculose „Draagt Elkan ders Lasten", uitgaand van het C.N.V., heeft in Haarlem f 3.559,96 opgebracht. Contactbijeenkomst bejaardenzorg. De commissie bejaardenzorg te Hillegom zal op donderdag 26 september een con tactbijeenkomst houden in een der zalen van het jeugdhuis „Weltevreden" in Hil legom. Evangelisatiedienst. Woensdag wordt in „Weltevreden" te Hillegom een evan gelisatiedienst gehouden. De heer Klein Hanevelt uit Bodegraven zal een toe spraak houden. Een 12-jarige wielrijdster werd vrijdag middag omstreeks drie uur, na op het kruispunt ZijlwegPieter Kiesstraat Coornhertstraat in Haarlem door een auto te zijn aangereden, met een schedelbasis- fractuur en een hoofdwond naar het Grote Gasthuis overgebracht. Het meisje werd door een auto ingehaald, juist op het ogenblik, dat zij naar links uitweek, waarschijnlijk om de Pieter Kies straat in te rijden. De bestuurder van de wagen kon haar niet meer ontwijken. Zij werd aangereden en vloog enige meters door de lucht. Haar fiets werd geheel ver nield. Haar ouders, die in het buitenland verbleven zouden die dag naar Nederland terugkeren. De politie verzoekt getuigen van het ongeval zich te melden voor het geven van inlichtingen. De Pacifistisch Socialistische Partij, af deling Haarlem, houdt op donderdag avond 26 september in het gebouw van de Protestantenbond aan de Berkenstraat 10 te Haarlem een openbare bijeenkomst. Dr. O. Noordenbosch zal daarin de vraag „Waarom een nieuwe partij" behandelen en ds. N. van der Veen uit Westzaan spreekt onder het motto „Op socialisten, sluit de rijen". De partij beoogt die mensen te vereni gen, die de bewapening afwijzen en ge meenschappelijk willen zoeken naar we gen om een samenleving zonder geweld en militairisme op te bouwen. palinghandel verdienen, aan het werk kunnen blijven. Zes miljoen En dat het hierby niet om kleine zaken gaat, moge blyken uit de cijfers: men schat, dat de palinghandel in Spaarndam een jaarlijkse omzet heeft van bijna zes miljoen gulden. Behalve aan dit imponerende cijfer kan men het belang van de palinghandel af meten aan de zeeschepen, die eigendom zijn van de Spaarndamse palinghandelaren- reders. Deze coasters zijn speciaal inge richt voor het paling vervoer: zij hebben ruimen, die door gaten in de wand in ver binding staan met het zeewater, waarin somse wel 55.000 kilogram levende vis tegelijk kan worden vervoerd. Deze sche pen komen in alle kustwateren van Euro pa: van Noorwegen, Denemarken en de Oostzee af tot aan Portugal, Spanje en de Middellandse Zee toe. Overal halen zij de paling op, die hun eigenaars kopen en vervoeren de lading naar Spaarndam, waar de paling wordt opgeslagen in de karen. Daar kan de vis soms wel maanden blij ven leven, voordat hij gerookt wordt of ingevroren. Daarna worden de gerookte palingen per vrachtauto's en schepen ver voerd naar de plaatsen, waarheen de vis wordt verkocht. En ook dan voert hun weg vaak door geheel Europa. Want de Spaarndamse palingkoningen beheersen op hun gebied een groot deel van de Euro pese markt en zij gaan voor buitenlandse concurrentie slechts zelden uit de weg. En het centrum van deze levendige han del zal dus voorlopig, dank zij het „her- gezuiverde" Spaarnewater, in Spaarndam blijven. Daarom kan het misschien in de toekomst nog wel eens gebeuren, dat, als men een Amerikaan naar Spaarndam vraagt, hij antwoordt: „Oh ja, dat be roemde palingdorp Dit beeld is voor Spaarndam niets bijzonders: deze gladde spartelende palingen zorgen voor een belangrijk deel voor de welvaart van het vroegere vissersdorp, waar nu hoofdzakelijk nog slechts vis wordt verhandeld. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 HAARLEM, 20 SEPTEMBER 1957 ONDERTROUWD: 20 sept.: D. van der Vlies en T. Terpstra. GEHUWD: 20 sept.: F. G. de Wilde en M. van Wijngaarden; G. van Leeuwen en J. Demmenie. BEVALLEN van een zoon: 19 sept.: C. A. Jonker-Koek; M. C. de Boer-Loos; 20 Sept.: J. Pieters-Tigchelaar; D. van den Heuvel-Van Aalst; A. van der Hoeff- Pijpe. BEVALLEN van een dochter: 19 sept: W. Geerlings-Vos; C. M. J. van Haas- fer-Schoorl; E. M. van Beelen-Jansen; G. G-Nelis-Van Huijssteeden; W. van Weert- Lander; 20 sept.: M. M. A. van Dam- Thijssen; A. van der Hoeff-Pijpe. OVERLEDEN: 17 sept.: I. M. Harmsen, H, Gasthuisvest; 19 sept.: C. Berk, 66 j., Kamperlaan; W. Nooij-Cobelens, 80 j., Hélène Swarthstraat. Op het Stuyvesantplein in Haarlem wa ren de beide banen tot dusver opengesteld voor verkeer uit beide richtingen. De zui delijke rijbaan werd dus bij herhaling be reden in de richting oost-west. Bij de toe neming van het verkeer wordt dit echter steeds gevaarlijker, vooral ook door het slechte uitzicht op de kruising Jan Haring- straat-Stuyvesantplein. B. en W. hebben daarom besloten de zuidelijke rijbaan ge sloten te verklaren voor het verkeer in de richting oost-west en de noordelijke baan voor het verkeer in de richting west-oost. In de raadsvergadering van Bloemen daal van 10 juli deelden B. en W. aan de gemeenteraad mede, dat het tekort van de gewone dienst 1958 naar globale raming 550.000 zou bedragen. Sindsdien heeft echter een sterke stijging van de rekening courant- en kasgeldrente plaats gevonden, terwijl nog geen rekening was gehouden met de huurcompensatie en de salarisver hoging van de z.g. topfunctionarissen. De hogere lasten kunnen globaal worden ge steld op f 80.000.waardoor het tekort dan bij benadering 630.000 zou bedragen. Aangezien voor 1959 de wet op de finan ciële verhoudingen tussen het rijk en de gemeenten dient te worden herzien, heb ben enige gemeenten, die zich voor de zelfde moeilijkheden geplaatst zien als de gemeente Bloemendaal, gemeend het voor- zieningspeil voor 1958 nog te kunnen hand haven, daarbij het tekort dekkende uit de nog beschikbare saldi-reserves en met de gedachte, dat de nieuwe financiële verhou ding de gemeente de benodigde inkomsten zal verschaffen. B. en W. van Bloemendaal hebben zich afgevraagd of in deze ge meente deze gedachte ook toepassing kan vinden. Daarbij is het college tot de over tuiging gekomen, dat dit niet mogelijk is. Enerzijds beschikt de gemeente Bloemen daal nagenoeg niet meer over saldi-reser ves, anderzijds betekent doorvoering van het rapport van de commissie-Oud slechts een hogere bate van ongeveer 100.000, Het dan nog resterende tekort, groot 500.000,zou dan dienen te worden ge dekt uit de in te voeren woonplaatsbelas ting, aannemende althans, dat deze belas ting zal kunnen worden ingevoerd en de uitgaven voor 1959 niet noemenswaard zul len stijgen ten opzichte van 1958. Een be drag van 500.000 achten B. en W. echter een onaanvaardbaar zware belasting van de ingezetenen. Het college is van mening, dat teneinde een gezond financieel be heer ook onder de tegenwoordige bijzon- ADVERTENTIE Dinsdag 24 september 3 ANSSE HAZEPATERSLAAN 16 - HAARLEM Receptie van 25 uur. TELEFOON 12747 dere omstandigheden te blijven voeren met leedwezen reeds thans gemeentelijke taken tijdelijk dienen te worden afgestoten B. en W. hebben bij de samenstelling van de ontwerp-begroting gedacht aan het opvoeren van de inkomsten door het ver hogen, c.q. invoeren, van belastingen. Het berekede tekort bedraagt 630.000 Bezunigd zal worden publieke werken rond 200.000; onderwijs rond 130.000 andere hoofdstukken rond 44.000; in totaal 374.000. Daarbij komt voor verho ging, c.q. invoering van belasting 56.000 Een tekort resteert van 200.000. Verder gaande bezuiniging komt het college niet verantwoord voor. B. en W. merken op, dat zij beseffen dat met deze bezuinigingen het peil en de verzorging in de gemeente ernstig worden aangetast en ondermijnd. Een gezond fi nancieel beleid eist evenwel het nemen van een aantal zeker op zichzelf niet ge wenste maatregelen. Voor enige overwogen bezuinigingen is een besluit van de gemeenteraad nodig. Willen deze bezuinigingen voor het dienst jaar 1958 effect sorteren, dan is het on danks het feit, dat het bezwaarlijk is be sluiten tot bezuiniging te nemen op een moment, dat de definitieve cijfers van de begroting 1958 nog niet bekend zijn, terwijl evenmin bekend is of de gemeente Bloe mendaal een hogere uitkering uit het ge meentefonds zal verkrijgen.noodzake lijk, dat de raad zijn standpunt ten aan zien van bedoelde bezuinigingen vóór oktober a.s. bepaalt. B. en W. stellen de raad voor te beslui ten tot het beperken van het aantal boven tallige onderwijzers aan de openbare la gere scholen tot één per school 12.000) tot intrekking van de subsidieregeling ten behoeve van de bijzondere scholen voor het m.o. en v.h.o. 32.400); tot beperking van het vakonderwijs op de openbare lage re scholen 31.930); een principebesluit tot wijziging van de hondenbelasting 7.000); een principebesluit tot wijziging van de begrafenisrechten 4.000; een prin cipebesluit tot invoering van een rioolbe lasting 45.000). Boventallige onderwijzers Hoewel de aanwezigheid financieel zwaar op de begroting drukt, kunnen B. en W. voor een algehele afschaffing van dit instituut, gelet op de grote belangen die hierbij voor het onderwijs op het spel staan, thans nog niet gevoelen. Voorgesteld wordt het aantal voor de Bornwaterschool en Julianaschool terug te brengen tot één per school. Op de post van 15.000 voor zwem onderwijs kan een bedrag van 10.000 be zuinigd worden, aldus het voorstel van de meerderheid van B. en W. Les zal gege ven worden aan die leerlingen van de vijfde klasse die een diploma moeten be halen. GLORIA en M. TSCHERNOFF - JAN LEO ZIELSTRA INSCHRIJVING NIEUWE CURSUS GEOPEND Ballet-Bewegingskunst Volwassenen, Kinder- en Kleuterclubs Dagelijks vak- en amateurklassen BALLETLESSEN: óók in Stoop's Bad - Overveen en Jeugdhuis - Santpoort Inlichtingen en aanmelding dagelijks: Wagenweg 208, telef. 18888 Moderne Dansen Foxtrot - Tango - Calypso - Jive SNELPRIVéLESSEN TAPDANCE ZONDAG 22 SEPTEMBER 1957 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Ds. J. van der Wiel. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Dr. G. Snijders. Noorder- kerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. R. BijL Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. W. M. van Asperen. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Wika W. Veenstra. 10.30: Jeugddienst. Ds. R. H. Oldeman, van Zand- voort. Gebouw Vryz. Hervormden, Jacob- straat. 10.30: Dr. A. van Biemen, van Bent veld. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. R. Wijers. 10.45: Ds. G. J. Waardenburg. Aula Chr. Lyceum, Emma- kade. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, van Heemstede. Diaconessenhuis, Hazepa terslaan. 4.30: Ds. J. van der Wiel. Jans kapel, Jansstraat 36. 10.30: Dienst. Jeugd- kapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost, Zomerkade 10: Dhr. J. de Smalen. West, Leidsestraat 10: Dhr. P. Knijff. Centrum, O. Groenmarkt. 10: Dhr. E. Kool. Eglise Wallonne, 10 h. 30: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deut sche Ev. Gemeinde, Waalse Kerk. 20 Uhr: Pfarrer P. Stein. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstr. 16. 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7.30: Bidstond. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelm straat 3, 15: Dienst met H. Avondmaal. Dinsdag 19.30: Bijbelstudie o.l.v. Br. Ch. Hermes. Vrijdag 19.30: bidstond t. h. Spoor wegstraat 4 rood. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeenkomsten met gerepatrieer- den in de Pastorie der Broederkerk, Park laan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking Broederkerk, Parklaan 34. Herv. Evangelisa tie op Geref. grondslag, Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. M. Vroon, van Amsterdam. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: W. F. Kloos, Evangelist, Gouda. Met koorzang. Woensdag 8: Opwekkingssamenk. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. J. Kits, directeur van 't Brandpunt te Doorn. 4.30: Doopdienst in het Sportfondsenbad. Frederikspark. o.l.v. Ds. J. Visser, Amster dam, met medewerking van het zangkoor uit IJmuiden. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Herman Spoor. Dinsdag 8: Bijbelbespreking en Bidstond. Zaterdag 7.30: Openluchtsamen komst a. d. Dreef. Opwekkingssamenkom sten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. P. J. Mietes, Vrij Evang. predikant te A'dam. Vrij Evang. Gemeente, Parklaan 21. 6.30: Ds. A. H. van Gent. Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag. 10.30: Ds. Schutz, 12: Zondagsschool. O. R. G. Centrum, Westerhoutstraat 1A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Vereniging De Vrije Gemeente, Rest. Brinkmann, Gr. Markt. 10.30: E. Frater Smid. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Prof. Dr. P. Boendermaker, van Hil versum. 10.30: Ds. G. Kroes, Foyer van het Minerva Theater te Heemstede. Donderdag 8: Vrijz. Luth. Kring. Rustoord. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. Soutendijk. 19.30: Wijkgeb. N. H. Kerk, Zomerkade. Ds. C. P. Hoekema. Geref. Kerk. Wilhelminakerk. 9.30: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. D. J. Roos. Zuid-Oosterkerk 9.30: Ds D. J. Roos. 5: Ds. C. Goeman. Ly ceum-Aula. 9: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. L. Hoorweg. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Ger. Gem., L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Vrijdag 19.30: Dr. C. Steenblok. Oud-Geref. Gemeente in Nederl., Park laan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptistengemeente, Begijnhofkapel. 10.30 en 19: Ds. J. van Dam, 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 20: Zus- terhulp. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligingssamenkomst. 6.45: Openlucht samenkomst. 7.30: Verlossingssamenkomst o.l.v. Kapitein P. Vons. Vergadering van Ge lovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samen komst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, Koudenhorn 46 A rd. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samen komsten. Volle Evangelie Gemeente, (Pink stergemeente), Elim-kapel, Paul Krugerstr. 36. 10: Openbare samenkomst. Prediker Max Huysen, uit Ludenscheid, Duitsland. 12-13: Zondagsschool. 7: Bijzondere samenkomst. Prediker Max Huyssen, uit Ludenscheid. Donderdag 8: Opwekkingssamenkomst. Ver schillende sprekers. Immanuël-Kapel, Nieu- Kruisstraat 14. 10: Dhr. J. v. d. Bergh, uit Wassenaar. 10: Zondagsschool. 7.30: Grote jeugddienst. Donderdag 8: Bidstond. Vrijdag 7: Jeugddienst voor 814 jaar. 7.45: Idem voor 1530 jaar. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10: Dhr. J. de Geest, Amsterdam. 5: Dhr. E. Schuurman. 10.30: Zondagsschool in de Co- lensostraat 2. Donderdag 8: Bidstond, Scho tersingel 99. De Christengemeenschap, Wilhelminastr. 60 9.30: Zondagsdienst v oor kinderen. 10: Men- senwijdingsöienst. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Onderlinge sa menkomst. 7: Br. samenkomst. 8: Evangeli satiebijeenkomst. Donderdag 8: Speciale dienst. B. Richardson. Vrijdag 8: Duven- voordestraat 61. Br. vergadering. Maandag 30 sept. Duvenvoordestr. 61. 7: Jeugdbijeen- komst. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Bap- tisten Gemeente, Parklaan 21. 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zon dagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Kerkdienst. Apostolische Gemeente, Jaco- bijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening Jehova's Getuigen, Kamerlingh Onnesstraat 83. Van 6 tot 7 u. Vrijdag van 7.309.30 u. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. J. O. Norel, kinderzorgpastor. Immanuëlkerk. 10: Dr. G. Ph. Scheers, 7: Ds. J. J. H. v. d. Ree, van Amsterdam. Zondags school: 12: Marnixschool, Jeugdhuis en Kleuterschool Colensostraat. Jeugdkapel, Jeugdhuis Schoterweg 10: Dhr. H. D. Ouw. Sionskerk, Eksterstraat. (Spaarndam-West) 10.30: Ds. Jac. Poort. 7: Ds. H. Aalbers, Am sterdam. Bijz. Kerkdienst. Kapel Sionskerk. 9.30: Jeugdkerk (12—16 jaar). 10.30: Oppas dienst (46 jaar). Zondagsschool: 10.30: Charlotte de Bourbonschool (P. C. Boutens- straat) voor kinderen ten Westen van Rijks straatweg: Elout v. Soeterwoudeschool (Muiderslotweg), Kon. Emmaschool (Raaf straat. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30 Ds. Mr. G. D. Boerlage. Zuiderkapel, afd. Noord. Verenigingsgebouw Volkstuin „Zonder werken niets". Verlengde van de Geusevesperstraat. 10: Dhr. F. H. v. d. Horst, evangelist te Leiden. Dinsdag 8: Bijbelbespreking, Maasstraat 8. Woensdag 10: Opwekkingssamenkomst. Dhr. A. H. Ag- tereek, evang. te Amsterdam. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersin gel 55—57. 9.30: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. P. de Ruig Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. P. de Ruig. 3.30: Ds. J. van Arkel. Noord- Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 9.30: Ds. J. van Arkel. 5: Ds. H. W. Wierda. Geref. Kerk, in geb. N. P. B., Berkenstraat 10. 9: Lees dienst. 2.45: Ds. A. Bos. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10: Ds. J. C. Maris. 5: Ds. D. H. Biesma. Jehova's Getuigen, geb. N.P.B., Berkenstr. 10. 6.45—7.45. Woensdag 7.30—9.30. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. van Dijl, Jeugd dienst. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch 10: Dhr. De Vries. Ned. Prot. Bond, Post- laan 16. 10.30: Ds. P. v. d. Veer, em. pred. te Amsterdam. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. W. C. van den Brink, van 's Gravenhage- Oost. 5: Dr. A. Dondorp. Pinksterkerk. 10: Ds. C. Goeman. 5.30: Ds. W. C. van den Brink. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. Doopsgez. Kring, in „De Olijftak". 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Jeho va's Getuigen, Binnenweg 79 c. 23: Geza menlijke Bijbelstudie. Woensdag 7.309.30: Praktische toerusting voor de prediking van het evangelie. Maandag, Ir. Lelylaan 63. 89: Huisbijbelstudie. Donderdag, Craye- nestersingel 7, 89: Huisbijbelstudie. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Voor kinderen: 10.30: Theo v. Eeghen Instituut. 512 jaar. Jeugdkapel in wijkgebouw „de Stal" van 1215 jaar. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. L. H. Ruitenberg, N.H., Den Haag. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. A. v. d Most, Rotterdam. Geref. Kerk. 10 en 5: Candidaat Heersink uit Aalten. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. Rijnders, van Hilversum. 10.30: Dr. J. H. Stelma. Zondagsscholen: 10.30: Kleuterschool Boslaan 12 en Jeugdhuis Donkerelaan 20. 11.45: Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgie- terweg 4. 10.30: Ds. F. W. Boers, Hv., Hoorn. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G. Toornvliet. 3.30: Ds. J. Wiersma, van Amsterdam-West. 7.30: Ds. G. Toornvliet (voor belangstellen den). Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Completen en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. K. Straatsma, van 's Gravenhage. Zondags scholen: Ramplaankwartier 12-13: gebouw Irene, Elswoutslaan 1. 10.1511.15: Juliana- kwartier, Kon. Wilhelminaschool, Domp- vloedslaan. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Ringnalda. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. D. ter Steege. 19: Dr. W. Vol ger, Amsterdam-Nrd. Adventskerk (Zieken- huiskerk) 10: Ds. G. H. van Willenswaard. Chr. Geref. Kerk. Pniël-kapel, Pastorieweg 10: Ds. D. H. Biesma. 4: Ds. J. C. Maris SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: Ds. Jac. Poort. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 „Nederland is mede-verantwoordelijk voor Israels soevereine bestaan De minister van Buitenlandse Zaken ad interum, dr. W. Drees, heeft de verzekering gegeven dat de regering nog altijd het standpunt inneemt, dat Nederland als lid van de UNO inderdaad mede verantwoor delijk is voor het voortbestaan van Israel als soevereine natie. Verder zegt dr. Drees dat de regering „volledig afwijzend staat tegenover het Arabische streven naar een boycot van Israel voor zover dit op een ont kenning van het bestaansrecht van Israel als zodanig neerkomt". „Er is geen sprake van, dat voor zulk een economische boycot enige rechtsgrond bestaat en Nederland of de Nederlanders zouden er verstandig aan doen, zich door zulke, „niet geheel serieuze manifestaties van bepaalde Arabische zijde niet te laten beïnvloeden". Dit alles vormde het antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid P. Kapteijn (P.v. d.A.) naar aanleiding van een grootscheep se campagne van Egypte ter verscherping van de boycot van Israel. De minister herinnert in dit verband aan een door de Britse regering in het Lager huis afgelegde verklaring, volgens welke het besluit van de British Petroleum en Shell om hun verkooporganisatie in Israel op te heffen, is genomen uit zuiver com merciële overwegingen. De overeenkom stige inlichtingen heeft de minister ontvan gen van de Koninklijke-Shellgroep. De in Arabische landen gevoerde actie voor een economische boycot van Israel heeft een tweeledig aspect. Als een middel tot voortzetting van de strijd tegen Israel acht dr. Drees deze boycotactie onrecht matig, aangezien zij indruist tegen de wa penstilstandsovereenkomsten. Voor wat be treft dit aspect van de boycotactie is de minister van oordeel, dat het tot de taak behoort van de UNO, te streven naar na koming van de bepalingen der wapenstil standsovereenkomsten. Het is voorts mogelijk aldus dr. Drees dat boycotmaatregelen worden getroffen, die naar internationale rechtsopvattingen tevens als onrechtmatige handelingen je gens derde staten zijn te beschouwen. Wanneer door dergelijke maatregelen Ne derlandse belangen zouden worden ge schonden, zal de regering uiteraard niet nalaten om, eventueel in overleg met an dere betrokken landen, zich daartegen te verzetten. (ADVERTENTIE) van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11