K. P. Olthoff veertig jaar werkzaam op secretarie van Haarlem Hitchcock kan de werkelijkheid niet naar zijn hand zetten Wanhoopsdaad Deskundige op gebied van pensioenen en sociale verzekeringen R.ReR. Vals spel in The wrong man" Examens derde leerkring Rij kskweekschool WASSERIJ DUYN Zweedse houtboot in industriehaven Stopverbod voor de brandweerkazerne DE BORSTEL VOOR DE SCHOENZOLEN R.R.R. WIJCHEN'amSsvï Jaarverslag gymnastiek vereniging BATO Monteur valt van hoogte van acht meter Jan Strijbos houdt lezing voor „Haarlem-Zuidwest" Kappersdemonstratie in de Kegelbond VARA-televisie zendt orgelconcert uit Grote Kerk uit Boeiende western Huwelijksperikelen Bekend gegeven Een Hitchcock Heldhaftig A musant Steeds dikker Reprises Naar Parijs ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Toen de rector van het Haarlemse ge meentelijke Coornhertlyceum, dr. L. M. van Dis, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de school op 4 september mee deelde, dat de oudervereniging van de school stappen had ondernomen teneinde bii het ministerie van Onderwijs, Kunsten en wetenschappen te polsen in hoeverre de bestuursvorm van het lyceum zou kun nen worden omgezet in die van een neu trale bijzondere school, noemde hij deze noting een „wanhoopsdaad". Hij bedoelde daarmee te zeggen, dat de oudervereniging en de docenten zó teleur gesteld waren over de trage voltooiing van bet schoolgebouw, dat men ten einde raad naar een paardenmiddel had gegrepen, omdat men verwachtte dat een bestuur van een bijzondere school gemakkelijker bij het ministerie gehoor zou kunnen vin ben dan een gemeentebestuur, dat daar toch al met zoveel verzoeken moet aan kloppen. De rector verklaarde overigens nadruk kelijk niets dan lof te hebben voor het Haarlemse gemeentebestuur en speciaal voor de wethouder van Onderwijs voor de energieke wijze waarop steeds de belangen van de scholenbouw zijn behartigd. Ook wij hebben in onze nieuwskolom- men al herhaaldelijk de aandacht geves tigd op de teleurstellende gang van zaken ten aanzien van de bouw van het Coorn hertlyceum, dat al zo'n lange tijd wacht op de vierde en laatste etappe. Wij vol daan hier dan ook met te wijzen op de aard van de moeilijkheden, die alle hebben gelegen op het financiële terrein. Inmiddels heeft de suggestie van de oudervereniging een probleem gesteld, dat neerkomt op de vraag, in hoeverre het op praktische en principiële gronden gerecht vaardigd is de meentelijke bestuursvorm van een schooi te wijzigen, teneinde de voltooiing van een schoolgebouw te be spoedigen. Zoals men in ons blad van gisteren heeft kunnen lezen meent het bestuur van de af deling Haarlem van de Vereniging Volks onderwijs op deze vraag een ontkennend antwoord te moeten geven. Het komt ons voor, dat uit principiële overwegingen een bestuurswijziging zeker ontraden zal moeten worden. Immers het karakter van het openbaar onderwijs houdt in, dat de Overheid voor dit onder wijs in al zijn aspecten - dus óók wat be treft de scholenbouw verantwoordelijk is. Het onttrekken van scholen aan die verantwoordelijkheid tast daarom de ge hele structuur van het openbaar onderwijs aan. Wij houden ons ervan overtuigd, dat ook de oudervereniging van het Coornhert lyceum deze mening is toegedaan en dat de genoemde stap slechts voort komt uit een gemoedsbeweging van uiterste wan hoop. Blijft dus de praktische' kant van de zaak over. Er zijn inderdaad bijzondere scholen, die sneller voltooid zijn, dan menige gemeentelijke school. Maar ook het omgekeerde is het geval en er zijn ook talloze bijzondere scholen, die met even ernstige moeilijkheden als het Coornhert lyceum hebben te kampen. In zijn algemeenheid is de stelling, dat bijzondere scholen gemakkelijker aan hun trek komen dus onjuist. Maar het probleem heeft ook een andere kant. Gesteld, dat een omschakeling van bestuursvorm bij het Coornhertlyceum zou gelukken en het gewenste succes zou hebben. Dan zouden vele gemeentelijke scholen het voorbeeld willen volgen. Dit zou tot gevolg hebben, dat het ministerie zo'n lange lijst met aanvragen te verwer ken zou krijgen, dat afdoening hiervan op zijn minst even lang op zich zou laten wachten, als nu het geval is. De moeilijkheden van de scholenboyw zijn algemeen en zij kunnen slechts op landelijk niveau worden opgelost. De be stuursvorm van de scholen mag daarbij geen enkele rol spelen. Het is daarom, dat wij niet geloven in een eenvoudig aandoende oplossing als door de oudervereniging van het Coorn hertlyceum is aangegeven, hoe smartelijk de vertraging in de voltooiing van het schoolgebouw ook is. Dinsdag 1 oktober hoopt de heer K. P. Olthoff, chef van de afdeling pensioenen en sociale verzekeringen ter gemeentesecretarie van Haarlem, de dag te vieren, dat hij veertig jaar in gemeentedienst werkzaam is. Aan het eind van het jaar wordt de pensioengerechtigde leeftijd bereikt en daarom is hem met ingang van 1 januari 1958 eervol ontslag verleend. B. en W. hebben hem echter benoemd tot adviseur voor pensioenen en sociale aangelegenheden, zodat de gemeente nog van zijn adviezen kan profiteren. De heer Olthoff heeft de wens te kennen gegeven het jubileum en het afscheid te laten samenvallen, zodat op de receptie op 1 oktober des middags om vier uur in de ridderzaal van het stadhuis gelegenheid zal bestaan de jubilaris geluk te wensen en afscheid van hem te nemen. Dat de heer Olthoff een jubileum zou vieren bij de gemeente en een belangrijk deel van zijn leven zou wijden aan sociale aangelegenheden had hij in zijn jeugd niet gedacht. Zijn belangstelling ging vroeger uit naar fotografie en chemigrafie en kort voor het uitbreken van de wereldoorlog 1914 was hiï in de chemigrafie werkzaam in Duitsland. Hem werd in juli van dat jaar in overweging gegeven naar zijn woonplaats Haarlem terug te keren en kort daarop trad hij in militaire dienst. Tot 1917 was hij militair en toen de ge meente Haarlem een oproep had gedaan voor ambtenaren solliciteerde de heer Olt hoff. Met ingang van 1 oktober 1917 werd hij benoemd tot tijdelijk ambtenaar bij de afdeling bevolking, die toen gevestigd was in het stadhuis aan de zijde van de Zijl straat. In die tijd waren er voor de afde ling en voor de distributiedienst verschei- dene ambtenaren nodig. Na enige tijd bij de bevolking werkzaam te zijn geweest en de heer Olthoff be noemd was tot klerk in vaste dienst werd hij op de afdeling personeelszaken ge plaatst,welke afdeling in 1921 samenge voegd is met de afdeling pensioenen. Op 1 juli 1920 werd de heer Olthoff adjunct commies, op 1 juli 1927 commies, op 1 ja nuari 1938 hoofdcommies, op 1 januari 1944 adjunct-referendaris, op 1 januari 1946 hoofd van de afdeling pensioenen en sociale verzekeringen met gelijktijdige be vordering tot referendaris zelfs met terug werkende kracht tot 1 januari 1945, op 1 januari 1952 administrateur en op 1 ja nuari 1955 administrateur A. In de loop der jaren is de afdeling, waar van de aanstaande jubilaris chef is gewor den, een belangrijke geworden, niet alleen voor de leden van het gemeentepersoneel, maar ook voor Haarlemmers, die inlichtin gen wensen over pensioenzaken of onder werpen op het gebied der sociale sector. Toen de heer Olthoff zijn taak bij de af- ADVEPTENTIE DE DOELMATIGSTE VOETENVEGER Hygiënisch, praclisch cn onvcrslijlboor Koopt uitsluitond opon ringmatton. hot ondor* houd it gomakkolijkor on voordoligor Aan boido lijdon gokartold. daardoor doolmatigor Roforontios van 25 jaar intonsiof gobruik tor imago. Golovord aan do grootsto instol- lingon in NEDERLAND on hot BUITENLAND In de afgelopen week werd voor het eerst in de Rijkskweekschool te Haarlem aan twaalf kandidaten voor de akte van volledig bevoegd onderwijzer(es) het eind examen van de derde leerkring afgeno men. Als gecommitteerden traden op de heer J. Machielsen, inspecteur van het la ger onderwijs te Leiden, voorzitter (didac tiek); prof. dr. G. Wielenga, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam (opvoedkunde en haar hulpwetenschap pen); drs. H. Schultink, voorheen lector in het Nederlands aan de universiteit te Ko penhagen (Ned. taal en letterkunde) en mr. H. B. Wildt Meyboom, oud-voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem (Ken nis van het Nederlandse culturele en maatschappelijke leven). Geslaagd zijn: de dames A. M. Beukers en G. E. Eckstein te Haarlem, S. Lippe te Heemstede en M. A. J. van Til te Benne- broek: en de heren: F. H. Amelunxen te Aalsmeer, W. G. Bürmann te Halfweg, J. Elderenbos te Beverwijk, O. Mollema te Zaandam, H. Plas en P. C. J. Snoeck te Haarlem. De examens worden voortgezet; in to taal staan 34 eindexamenkandidaten inge- schrevL 1. ADVERTENTIE \MHXKRI1AMSEY AAKT 20 T> I-11053 KANT EN KLAAR BINNEN 4 DAGEN RETOUR Vrijdagmiddag is in Haarlem het eerste zeeschip aangekomen bestemd voor het industrieterrein. Plet had hout aan boord, bestemd voor de houthandel „Haarlem". °e boot, „Mimoso", kwam uit Zweden en zal enkele dagen in de industriehaven te Haarlem blijven. B. en W. van Plaarlem hebben het wachtverbod op het gedeelte van de Ge dempte Oude Gracht, waaraan de brand weerkazerne ligt, vervangen door een stop- vei'bod. De praktijk heeft geleerd, dat een wachtverbod alleen onvoldoende garanties geeft voor het onbelemmerd uitrukken van de brandweer bij brandalarm. Direct besteld bij Volgens toegezonden maat, mal or tekening Hierbij deien wij u mecie dat wij ons bedrijf verplaatst heb ben van Haarlem naar Wychen, om onze prijzen te kunnen hand haven en zodoende de 20 °/o fabriekskorting zonder prijs verhoging in stand te kunnen houden. Voor directe bediening tel. K 8894 - 293, na 6 uur 568. •uaipiCM. '"H'H'H :u9A3i.ig Het bestuur van de gymnastiekvereni ging Bato heeft aan de leden een goed verzorgd jaarverslag over het verenigings jaar 1956/1957 toegezonden. Het komt niet veel voor, dat in een jaarverslag foto's geplaatst worden van gebeurtenissen, die in dit verslag genoemd worden en daarom zullen de leden, die bij deze gebeurtenis sen betrokken zijn geweest juist door deze foto's zich later nog een goed beeld kunnen geven over het jaar 1956. Het is alleen jammer, dat, hoewel in het verslag geregeld gesproken wordt over jubileumjaar en jubileum, nergens in het verslag vermeld wordt, welk jubileum (het 60-jarig' bestaan) werd gevierd. Het verslag vermeldt dan in bonte volgorde de herdenkingsplechtigheden en -feesten te weten receptie, de landenwed- strijd NederlandDenemarken, de jeugd- parade, feestmiddag en feestavond voor de leden, de deelneming aan de Taptoe Uni que, de Internationale wedstrijden op het EDO-terrein en de jubileumshow in het concertgebouw, om vervolgens voort te gaan met de deelneming van de vereniging aan de verschillende gebeurtenissen, ge organiseerd door het KNGV en door de KTK, waarbij meerdei-e, vaak fraaie suc cessen werden behaald. Een speciaal artikel is gewijd aan het tamboer- en hoornblazerskorps. Bato is de eerste vereniging in de KTK, die de 1000 werkende leden is gepasseerd; aan het begin van het verenigingsjaar stonden 767 werkende leden ingeschreven; aan het einde 1068, derhalve een stijging van 301 leden. Het pleit verder voor het goed financiële inzicht van het bestuur, dat de gehele jubileumviering bekostigd kon worden uit het Jubileumfonds, zodat de geldmiddelen van de „gewone dienst" voor het normale verenigingsleven gebruikt konden worden. deling pensioenen begon had men met al lerlei pensioenwetten te maken; in 1922 kwam de pensioenwet tot stand, die nog van kracht is, zij het ook, dat zij in de loop der jaren dertig keer gewijzigd is. De afdeling van de heer Olthoff is tot een bureau voor sociale aangelegenheden gegroeid. Als de gemeente subsidie aan een instelling verstrekt stelt zij het op prijs, dat er aan de sociale verzekering van het personeel der instelling aandacht wordt besteed. Dat heeft tot gevolg, dat reglementen moeten worden gemaakt en de heer Olthoff in de totstandkoming daarvan een belangrijk aandeel heeft. Grote zorg heeft hij besteed aan een pensioenregeling voor onderwijzeressen werkzaam bij het bijzonder kleuteronder wijs en in andere gemeenten wordt deze regeling geraadpleegd. Ook maakte hij on der meer regelingen voor badmeesters, ambtenaren van woningbouwverenigingen, enzovoorts. Toen in 1947 de Noodwet ouderdoms voorziening van kracht werd kwam de uit voering der wet voor de Haarlemmers bij de afdeling van de heer Olthoff en hij \kefd hëhbëmd tot seëfëta'fis van de plaat selijke commisie. In korte tijd moesten .tpen acht- tot negenduizend inlichtingen worden ingewonnen en het resultaat was, dat de uitbetaling aan de betrokkenen op tijd kon geschieden. Op de afdeling pensioenen en sociale verzekeringen heeft men met vele wetten en reglementen te maken. Het zou ons te ver voeren daarover nader uit te wijden. Van belang is het te weten, dat de zestien ambtenaren (omsteeks 1920 waren er drie) veel belangstelling hebben voor de proble men voor de Haarlemmers en dat zij gaar ne inlichtingen verschaffen voor zover het in hun vermogen ligt. Ziektekostenregeling Voor de leden van het gemeenteperso neel is de afdeling van belang, omdat zij onder meer voor hen de pensioenzaken re gelt en voorbereidt en de zaken verzorgt van de ziektekostenregeling. In 1950 heeft de heer Olthoff bij B. en W. de aandacht gevestigd op een ziektekostenregeling en besloten werd een commisie te benoemen, die een onderzoek zou instellen. Later zag het er naar uit, dat een rijksregeling op komst was en daarom werd een afwach tende houding aangenomen. In Limburg werd wel een regeling getroffen voor het overheidspersoneel en toen zette de heer Olthoff zijn pogingen voort. Eerst was ge dacht aan een regeling voor Noox-dholland en daarna één voor een aantal gemeenten in deze omgeving. Tenslotte besloot de ge meenteraad een ziektekostenregeling voor Haarlemse gemeenteambtenaren in te voe ren en bij de samenstelling der regeling had de heer Olthoff een belangrijk aan deel. Op de afdeling pensioenen wordt de re geling uitgewex-kt; heeft een ambtenaar een doktex-snota dan zendt hij die naar het bureau van de heer Olthoff, waarna alles in orde komt. In 1956 liepen via dit bureau 11.318 uitbetalingen. Bijna alle ambtenaren zijn bij de regeling aangesloten. Volgend jaar loopt het contract met de verzeke ringsmaatschappijen, die zich voor de re geling hebben geïntex-esseerd, af; aange zien er meer betaald is voor doktersreke ningen, enzovoorts, dan aan premies is binnengekomen, is het te verwachten, dat een nieuwe regeling voorbereidzal wor den. Deskundige Indien men even op de kamer van de heer Olthoff vertoeft gaat dikwijls de te- feloon. Van alle kanten worden inlichtin gen gevx-aagd over pensioenen en sociale aangelegenheden en een ieder staat de aanstaande jubilaris met grote welwillend heid te woord. Dan blijkt zijn deskundig heid op velerlei gebied. In het gehele land is bekend, dat de heer Olthoff een spe cialist is en dikwijls wordt hij opgebeld. Ook vragen gemeentebesturen afschriften van reglementen die in Haai'lem gebruikt worden en dikwijls worden ze overgeno men. Te begrijpen is, dat het gemeentebestuur node de heer Olthoff ziet vertrekken als afdelingschef, maar door hem te benoe men tot adviseur van B. en W. blijft hij nog aan de gemeente verbonden. Ook zal hij als adviseur optreden van een verzeke- x-ingsmaatschappij. De heer Olthoff is blij, dat hij zich kan blijven wijden aan een taak, die hem lief is gewoi-den en die hij zo bijzonder boeiend vindt. In het verleden werkte hij des avonds aan het ontwerpen van reglementen, omdat hij daarvoor op het Stadhuis, waar hij dikwijls werd ge stoord, geen gelegenheid had. Daaraan komt binnenkort een einde. Een 18-jarige televisiemonteur is vrijdag tijdens het aanbrengen van een televisie antenne op een huis aan het Kenaupark in Haarlem van een hoogte van acht meter gevallen. Hij stond op een laddertje op de balustrade te werken en heeft toen vermoe delijk het evenwicht verloren. De jongen kwam er nog vrij goed af, hij werd met klachten over pijn in zijn rug ter obser vatie in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. Op 25 september houdt de Vereniging Haarlem Zuidwest haar openingsavond, waarop de heer J. P. Strijbos een lezing met projecties houdt over de flora en fau na van het Iberisch Schiereiland onder de titel „Ik zie, ik zie wat u niet ziet". De avond wordt gehouden in het gebouw van de vereniging aan de Kümerlingh Onnes- straat 83. De Technische Ontwikkelingsclub voor Dames- en Herenkappers in Haarlem opent het seizoen maandagavond in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond aan de Tempeliersstraat met een klinkende demonstratie, waarbij de nieuwste kapsels worden uitgevoerd. Er wordt onder meer aan meegewerkt door de landskampioen afdeling dames mevi-ouw Pelt. De club heeft zeven demonstraties op het px-o- gramma staan, alsmede tien trainings avonden, een kienavond voor de leden en een Sinterklaasfeest voor de kinderen. Op donderdagavond 26 september zal de winnaar van het internationale orgel-im provisatieconcours 1956 en 1957, Klaas Bolt, in een VARA-televisie-uitzending het Chr. Müllerorgel in de Grote Kerk van Haax'lem bespelen. Tevens wijdt de VARA in deze uitzending aandacht aan het in wendige van de. vijf eeuwen oude kerk. Guus van der Steen zal hierbij het com mentaar geven. Het programma is samen gesteld door Ben Steggerda, die tevens de regie heeft. (Frans Hals) „The last wagon" is een boeiende western in fx-aaie kleuren. Dit is niet zo zeer te danken aan het ver haal, maar aan de wijze, waarop de regis seur de details ervaq heeft uitgewerkt. Natuurlijk ontbreken ook in deze film de gebx-uikelijke schiet- en vechtpartijen niet. Maar doordat de nadruk op de typeringen van de verschillende karakters wordt ge legd, komt het accent in deze film veel meer op het menselijke vlak te liggen. Zes mensen zijix gedwongen zich onder bescherming van een moordenaar (Richard Widmark) te stellen, die hen op een tocht vol gevaren van strijdlustige indianen en moordlustige x-oofdieren naar veiliger oor den loodst. Tijdens die tocht wordt men geconfronteerd met de spanningen, die tus sen deze mensen ontstaan. De goede en slechte eigenschappen komen dan pas in hun ware gedaante tevoorschijn. Haat en liefde, hebzucht en eergevoel strijden beurtelings om de voorrang. Dat de moor denaar ondanks alles toch een goed mens is, blijkt steeds duidelijker. Het is deze kwaliteit, de aandacht voor het innerlijk, die de film zo sympathiek maakt. (Studio) „Wittebroodsjaren" is een film van heel wat beter kaliber dan haar onbenullige titel zou doen vex-moeden, een verrassende uitschieter tussen het on kruid van triviale huwelijkskluchten, waarop Bx-oadway en Hollywood ons ge woonlijk plegen te tracteren. Het is het tragi-komische verhaal van twee doodge wone zelfs ietwat domme jonge mensen, die in de waan vex-keren, dat hun huwelijk een mislukking geworden is. Er zijn geen grote misstappen begaan, maar wederzijds onbegi-ip, tezamen met de grote en kleine ergernissen des dagelijksen levens drijven hen steeds verder uit elkaar, zodat zij ten slotte voor het echtscheidingshof belan den. Daar doet een begrijpende vx-ouwe- lijke rechter dan een laatste poging, om hen weer tot elkaar te brengen. Met veel tact weet zij de jonge mensen ertoe te brengen, al hun grieven jegens elkaar uit te spreken, en zo ontrolt zich voor ons in knappe flashbacks het ganse pano rama van hun gestrande huwelijksleven. 55 BIJ ZIJN BEZOEK AAN ONS LAND, enige jaren geleden, kondigde Alfred Hitchcock de film „The wrong man" aan als een film naar de werkelijkheid. Hij moest haar toen nog maken. Inmiddels is ze uitgebracht. Wat Hitchcock van „The wrong man" heeft gezegd: „dit keer geen fictie, dit keer iets wat echt is gebeux-d", gold bij zijn introductie zoveel als: „let op, er komt iets heel bijzonders". Dat blijkt echter alleen voor de inhoud op tè gaan, want als de meester zich ooit ergens op heeft verkekën dan is het op dit onder werp. Hij heeft er heel zijn inventief ver mogen mee geëtaleerd, heel zijn behendig heid en zijn bedrevenheid in het spel met effecten en berekening. Hij geeft als het ware een wapenschouw en toont ons zijn arsenaal. Maar aan een film, zoals men die van hem veronderstelt, komt hij niet toe. En zo, door ons te laten zien wat zijn kracht is, toont hij ons even overtuigend zijn zwakheid. Wanneer men „The wrong man" heeft gezien beseft men tot zijn spijt - dat de wex-kelijkheid stex'ker is dan Alfred Hitchcock. Hij verstaat de kunst een ver zinsel tot iets bestaanbaars om te toveren. Hij maakt de realiteit zelf niet aanvaard baar. Op dat punt faalt Hitchcock. Want met foefjes en trucjes kan men de werke lijkheid niet te lijf gaan. DE WARE GESCHIEDENIS, die tot ge geven strekt voor de film „The wrong man" (De verkeerde man) berust op een afschuwelijk misverstand, waardoor een onschuldig man voor de dader werd aan gezien van een aantal roofovervallen en afpex-singen. Die man was een eerzaam huisvader, bassist in een band, nauwelijks genoeg verdienend om de eindjes aan el kaar te knopen, maar gelukkig met zijn gezin tot de dag. waarop hij als de over valler werd „herkend". En dan wordt hij plotseling genoodzaakt zijn onschuld te gaan bewijzen en een alibi te vinden voor de keren, dat de overvallen zijn geschied. Hoe moeilijk dat is, hoe benauwend het vanzelfsprekendste waar te maken, laat de film ons zien. De vrouw van de onschuldig betichte bassist kan de spanning niet aan. Ze raakt in' ernstige mate overspannen. En wanneer niet een gebeux-tenis van buitenaf een radicale verandering had gebracht in de loop der dingen, zou het helemaal zo gek niet zijn geweest, wanneer de jury afgaande op de getuigenissen, het schuldig had uitgesproken. De man gaat nu vrij uit, maar het zal nog twee jaar duren voor zijn vrouw genezen en het gezin weer her enigd is. Aan deze „story" besteedt Alfred Hitch cock zijn talent. Men weet het. Thrillers worden er zelden beter gemaakt dan door hem. Maar er is een wezenlijk verschil tussen een geschiedenis, die men de schijn moet geven echt gebeurd te zijn en een echt gebeurde geschiedenis, welke men probeert na te vertellen. De manier waar op Hichcock de eerste realiseert is zo verrassend, zo uitgekiend, dat men die manier zelf niet ziet. Hij schept zelf situa ties, dreigingen, sfeer, botsingen, conflic ten. In het tweede geval zijn die er al als gegeven. Nu gaat het erom te kiezen. Nu gaat het erom dat de echte geschiedenis zichzelf vertelt zonder dat men onderkent wat de filmmaker er allemaal aan doet om ze aan ons. zoals ze is, te tonen. Welnu: I-Iitchcock dringt zichzelf in „The wrong man" steeds aan ons op. Hij gebruikt door zichtige effecten om er maar zoveel moge lijk uit te halen. Hij overlaadt de film met zijn specifieke thriller-handigheidjes, die hier bepaald misstaan. En zo wekt hij op den duur onze tegenzin op. speelt hij een vals spel, speelt hij een gevoelloos spel, omdat hij gevoelens epateert en ze etaleert, ze uitspeelt, ze hun zuivei-e aanzien ont neemt. Hitchcock filmt „The wrong man" alsof hij de geschiedenis zelf heeft ver zonnen. Hij vermijdt elk greintje ontspan ning. We moeten ons integendeel tot het uiterste inspannen. De figuren in de film zijn de figuren uit een wex-kelijkheid, die hij naar zijn hand heeft gezet. Men ziet die Hoe zij tenslotte, inziend dat het allemaal toch eigenlijk niet zo onherstelbaar was, zich weer verzoenen, dat wordt ons psy chologisch volkomen aannemelijk ge maakt. (Cinema Palace) In „Het kind van een ander" is een oud en veelgebruikt gegeven geënt op moderne omstandighe den. Een jonge vrouw, die geen baby kan krijgen, neemt, zonder dat haar echtgenoot hiervan weet, een kind van een andere vrouw aan en laat het voor haar eigen baby doorgaan. Dit gaat goed, totdat de echte vader van het kind dreigt alles aan de echtgenoot te zullen vertellen en van de jonge vrouw steeds grotere bedragen als zwijggeld aanneemt. Alles komt toch uit en een x-echtspraak volgt, waarvan de uitspraak gelukkig de dingen ten goede keert. Het verhaal wordt met veel Italiaanse geestdrift opgediend. Het gegeven houdt alleen het gevaar van een steeds dreigende melo-dramatiek in, maar de film weet meestal wel de juiste toon te treffen, zon der te vervallen in een overdreven aan doende emotionaliteit. Een bezwaar is slechts, dat vooral de scene in de rechts zaal en de daax-aan voorafgaande ontwik keling erg traag aandoen. (Lido) „The wrong man" wordt el ders in dit nummer aan een uitvoex-ige be- spx-eking onderworpen. Henry Fonda, de titelheld in de film The wrong man". hand overal. En men krijgt er genoeg van. Want dit procédé had hij hier niet mogen toepassen. Hij kon niet anders, goed, maar daarmee is „The wrong man" nog geen goede film. Ze is, naar mijn smaak, juist zijn zwakste. De vex-beelding van Hitch cock heeft vaak een film opgeleverd, die de werkelijkheid overtreft of beter: een werkelijkheid schept, waarmee hij de wer kelijkheid, die wij kennen, ovex-treft. Dit maal probeex-de Hitchcock het beter te doen dan de werkelijkheid zelf. En hij faalde. Wat mij betx-eft dan maar liever een thriller. Daar weet Hitchcock precies hoe ver hij kan gaan. Zelfs al bestaat de kans dat zijn stijl langzamerhand als een manier wordt onderkend. P. W. Franse (Roxy) Even gevaarlijk als zijn naam, die in het verre westen „Zwarte Jack, de desperado" luidt zo is ook de titel van de film even vervaarlijk zijn ook de schuttex-scapaciteiten van deze man. Men zal hem nergens raar zien staan te schutteren. Een veeboer, die een heel stad je tracht te terroriseren en dat doet met bloedvergieten en bruut geweld, onder vindt aan den lijve, dat er met Jack niet te spotten valt. Echt een film om eens goed voor te gaan zitten, ook al is Jack wel bijzonder koelbloedig en heldhaftig. Tot maandag blijft hij en wordt dan door de arglistige en verleidelijke „Cleopatra, de slang van de Nij 1" opgevolgd. (R e m b r a d t) Als er één film is waar aan niemand iets te kort komt dan is dat wel deze „Schwarzwaldmelodie". Wij zou den deze hele pagina nodig hebben als wij u zouden gaan vertellen wat er allemaal in gebeurt, want het vex-haal is min of meer te vergelijken met een ingewikkelde roman waarin allerlei op zichzelf staande gebeur tenissen worden beschx-even, die toch min of meer met elkaar in verband staan en tenslotte uitlopen in een collectief „happy end". Hoofdmotief is natuurlijk de liefde. Het ziet er in het begin niet naar uit dat de ge lieven een jonge knappe, maar arme com- Donist en de blonde dochter van een koe- koeksklokkenfabrikant elkaar zullen krij gen, want er is een rijke houthandelaar als rivaal, die met zijn geld papa van een fail lissement en een losbol van een bx-oer van de gevangenis kan redden. Maar de arme componist gaat met een circus naar Ame rika, komt rijk terug en wint het pleit bij het meisje. Hiermee hebben we nog lang niet al les verteld over deze onderhoudende en amusante histox-ie. (Luxor). In de laatste films waarin hij een rol speelde, heeft men kunnen constateren, dat Raymond Pellegrin steeds een beetje dikker wordt. We zien dat weer in „Tot de laatste man". Met de toeneming van zijn gewicht neemt de kwaliteit van zijn spel beslist af. In de manier waarop hij hier weer een man-van-duistere- zaken typeert, wat hem als filmacteur be kend heeft gemaakt, is hij minder over tuigend, omdat hij niet de moeite nam de psychologisch belangrijke nuances in het gedrag van iemand, die steeds één oog naar de politie gericht houdt, aan te geven. Zijn spel is over het algemeen weinig ge ïnteresseerd en dat maakt deze misdadi- gersfilm, waarvan het verhaal toch al weinig boeiend is, tot een zeer middel matige. (Minerva) Tot en met zondag kan men in de avondvoorstellingen Sophia Lo- ren om haar aantrekkelijkheden bewonde ren in de film „Het meisje van de rivier", een film, waarin schemerig „Bittere rijst" op de achtergrond oprijst. Maandagavond volgt weer een reprise van „Anna Kareni- na". Dinsdag tot en met donderdag gaat de verfilming van „Are de Triomphe". Ieder jaar trekt de Franse watersportten toonstelling, de „Sa lon nautique", zoveel bezoekers dat de rondvaartbootjes van Parijs met geen mo gelijkheid de belang stelling voor 'n toch tje door de Franse hoofdstad aan kun nen. Men heeft nu twee Amsterdamse rondvaartboten ge huurd, compleet met bemanning, om assis tentie te verlenen. Vrijdag zijn de boot jes naar Parijs ver trokken. De tocht gaat langs de binnenwate ren, want zeewaardig zijn de scheepjes na tuurlijk niet, al zou men die illusie kun nen koesteren wan neer men ermee in het IJ vaart en de golven „hoog opspat ten". Dat de kapiteins van de scheepjes de verre reis met plezier ondernemen kan men van hun gezichten af lezen. Het is dan ook bepaald weer eens iets anders

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7