VI ETS!! „Mevrouw Warren's bedrijf" In Scheveningen herziet men geschiedenisboeken BROWMtR Ot 80S Haarlems Dagblad ...elke dag een sondag Gastrol van Nel Stants in een verouderd stuk Armstrong kwaad Aanmeldingsformulier HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 5 Wetenschappelijke film Congr „Vliegende gondelier" versmaadde dollars en roem es te Amsterdam vrijdag geopend Duitse socialisten onder meerhoofdige leiding? Ollenhauer zou lid van triumviraat worden Nieuwe ambassadeur van India Oprichting afdeling Santpoort van vereniging van huisvrouwen Medische verzorging tijdens het weekeinde Napoleon vier maal over de Berezina „Bekrompen nationalisme moet uit leerboeken verdwijnen" am'SGimdS WtA/vUSlop*» Itenlepel DRAISMA LEVERTRAAN „U vaart er wèl bij' Voor natuurlijk naar Zijlweg 39-41 - Telef. 14308 Voor een brief straks twee zegels uit de automaat Pseudo-firma kocht zonder te betalen ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap ■e'vrijdagavond in de Haarlemse Schouw- Ü,rc een serie voorstellingen van „Me- rouw Warren's bedrijf" met Nel Stants ,s gast in de titelrol begonnen. Eén van shaw's sterkste en succesrijkste stukken 1 aldus de aanhef van de inleiding tot Tl programma. Wat die sterkte betreft n het niet onaardig eraan te herinneren, t Max Beerbohm meer dan een halve uw geleden (na de première in besloten rrin<, van dit in 1893 geschreven maar door"de censor verboden spel) reeds met deugdelijke argumenten betoogde, wat sindsdien in velerlei toonaarden werd her haald: >.Als kunstwerk is het een mis taking"- Hij voegde daar overigens aan dat een mislukking van Shaw altijd n0g meer waard is dan het merendeel der successen van diens vakbroeders. Hetgeen :rem intussen niet verhinderde te conclu deren: „Van een intellectueel standpunt moet men het prijzen als een prima pamflet, dat men zou willen laten inbin den om het beter te bewaren En wat de aantrekkingskracht aangaat, waarop toneeldirecties nog altijd vertrou wen: die berust mede op de naklank van het vermeende schandaal. Toen „Mevrouw Warren's bedrijf" voor het eerst in New York werd gespeeld, betaalde het publiek fabelachtige prijzen. Er ontstond zoveel rumoer, dat de politie het gehele gezel schap, inclusief het technisch personeel, arresteerde wegens het verspreiden van onzedelijke denkbeelden. De speciale rechter, die in een soort kort geding uit spraak deed, verklaarde echter zeer juist dat „dit drama de ondeugd minder aan trekkelijk maakt, in tegenstelling tot vele stukken die aan de aandacht van de be wakers der openbare orde ontgaan!" Waarschijnlijk kent iedereen thans wel het onderwerp, dat tot 1924 in Engeland aanstootgevend werd geacht: het jonge, wetenschappelijk geschoolde meisje Vivie ontdekt, dat haar bestaan wordt gefinan cierd met gelden uit „minder oirbare on dernemingen" (zo staat het in het voor woord) van haar moeder, met wie zij alle relaties verbreekt, als blijkt dat deze nooit de exploitatie daarvan zal opgeven. Schokkend was dit alles vooral door Shaw's scherpe critiek op de Victoriaanse „moraal"-code, waarin hij liet uitkomen dai prostitutie een onvermijdelijk resul taat is van een kapitalistische maatschap- Pij: integriteit van karakter kan alleen bestaan als de samenleving zodanig wordt ingericht, dat geen vrouw zo weinig in zulke vernederende betrekkingen verdient, dat zij haar lichaam en haar gevoelens moet verkopen om althans enige welstand te genieten. De ironie van het lot heeft gewild, dat Shaw het aan zichzelf, aan zijn eigen in vloed te danken had, dat zijn stuk zo snel verouderde, omdat hij zovelen de ogen ge opend heeft voor deze sociaal-economische interpretatie van een doorgaans blinde lings of schijnheilig veroordeeld kwaad, de hierboven geciteerde opvatting bij- gemeengoed is geworden. Het was in zijn tijd een moedig stuk van grote zede lijke waarde, uitmuntend ook door de ob jectieve formulering. „Alleen immoreel to neel loont de moeite!" heeft hij eens ge zegd, daarmee bedoelende: tegen de gang bare opinie der onnadenkende, conventio nele meerderheid ingaande. Nu is het vol strekt niet nodig, dat een sterk aan een bepaalde tijd gebonden stuk geen belang stelling meer wekt zodra de omstandig heden veranderd zijn. Men kan met name bij Ibsen, maar ook wel bij Shaw, enkele werken aanwijzen die blijven boeien, ook al zijn de daarin behandelde problemen allang door de werkelijkheid achterhaald. Dat is echter alleen het geval indien deze worden gedragen door mensen, die vol doende interessant zijn. En op dat essen tiële punt schiet „Mevrouw Warren's be drijf" falikant tekort. Er is namelijk in het geheel geen tegen partij van de titelfiguur (die op haar beurt wel begrip wekt voor de omstandigheden, maar voor wie men tenslotte weinig sym pathie kan gevoelen). De knappe dochter Vivie namelijk het prototype van de moderne, zelfstandige vrouw is een on menselijke wezen en buitengewoon ver velend, eerst in haar kille hoogmoedig heid, later in haar kille onverdraagzaam heid. Zij is niet meer dan de belichaming van een ondanks alles puriteins motief in een merkwaardig debat. Manon Alving heeft deze rol op een wat eentonige ma nier sterk gespeeld, waardoor de onecht heid van dit door Shaw's toedoen buiten het leven staande karakter nog opvallen der werd. Nel Stants beschikt nog altijd over een prachtige, in alle gewenste nuan ces goed dragende stem, waarmee zij in een „society"-blijspel wonderen zou kun nen doen. Zij had in haar typering wel voor een glans van gepolitoerde vulgari teit gezorgd, maar was er verder voort durend op uit mevrouw Warren iets edel moedigs te verlenen, waarin men niet kon geloven, omdat het nergens vandaan leek te komen. De enige, die het stuk in de gewenste stijl speelde, was John Gobau als de ge wetenloze profiteur Sir John Crofts, die volledig thuis hoorde in de sentimentele klucht met ethische bedoelingen, die Shaw voor ogen stond. Het was aan de regie van Frits van Dijk te wijten, dat deze niet op het toneel te zien kwam. Ferd. Sterneberg en Gerard Schild hadden als de dominee en de architect daardoor ook te weinig vaste grond onder de voe ten. Ger Smit legde voortvarende charme in een jonge nietsnut. Karei Brückmann had voor de buitendecors een ouderwetse verfdoos te voorschijn gehaald. De ver taling van Eduard Verkade werd gebruikt. Deze had men beter keurig gebonden, om met Beerbohm te spreken in de kast kunnen laten. David. Koning De tien „transportvertegenwoordigers" uit even zovele Europese landen, die eind augustus als gasten van de K.L.M. met de tweede vlucht op de nieuwe lijn naar Hou ston in Texas vertrokken, zijn in twee groepjes donderdag en vrijdag op Schiphol teruggekeerd. Het zijn onze landgenoot J. J. Moll, oud-commodore van de K.L.M. een Engelse buschauffeur, een Zwitserse conducteur van een kabelbaan, een taxi chauffeur uit Parijs, een inspecteur van de Brusselse tram, een Duitse spoorwegmachi nist, een Noorse zeekapitein, een Deense postbode, een bestuurder van de onder grondse trein in Stockholm en de 35-jarige Venetiaanse gondelier Umberto Valesin. Deze laatste heeft een goede stem en zingt 's winters in een theater in Venetië. Deze faam was hem ondanks de snelheid van het K.L.M-vliegtuig vooruit gereisd en nauwelijks was het gezelschap op zijn rond reis door Amerika in New York aange komen, of Valesin werd met groot enthou siasme voor de televisie-camera's gesleept en dat nog wel in een bijzonder geliefde show. Met een slag was hij populair en prompt bood een exclusieve nachtclub op Broadway hem een contract aan. Iedere avond moest hij enkele Venetiaanse liedjes zingen, hetgeen hem per avond 100 dollars opleverde. Umberto bezweek voor de verleiding. Hij tekende en trad enkele avonden op. „Wij begrijpen het", zei de K.L.M., „U. blijft. We zullen uw retourbiljet verscheuren" En ook dat geschiedde. Maar toen de K.L.M.-machine, die don- dag de eerste vijf transportvertegenwoor digers uit New York naar Europa terug zou brengen, al op het platform gereed stond, kwam een uiterst nerveuze en gejaagde Umberto de hal binnen rennen. Hij was dagen lang heen en weer geslingerd tussen de verleiding van het rijke New Yorkse bestaan, dat het in de schoot was geworpen en het heimwèe naar zijn Venetiaanse kana len, zijn gondel en zijn romantish beroep. Hij liet dus de Amerikanen hun dollars en smeekte de K.L.M.-vertegenwoordigers op het vliegveld, onder hete tranen, of hij toch nog mee terug kon. Dat kon en bijgevolg is hij nu weer op weg naarVenetië. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. J. M. L. Th. Cals heeft vrijdag in het Koninklijk Instituut voor de tropen te Amsterdam het elfde congres ge opend van de „Internationale scientific film association", dat talloze academici en filmdeskundigen uit ruim twintig landen tezamen brengt ter bespreking en uitwis sing van methoden en ideeën op het-ge iled van de wetenschappelijke film.. „Nederland dat op het gebied van de speelfilm tot nu slechts zeer weinig heeft gepresteerd, heeft een goede naam verwor- "en met documentaire films", zo zei mi nister Cals. „De Nederlandse regering nam in 1950 ven gewichtig besluit: de oprichting van de universitaire filmdienst, gevestigd in Utrecht. Deze werd het begin van een pro- duktie van wetenschappelijke films, die onder meer op filmfestivals in het buiten land driemaal met eerste prijzen werd be loond. Het vijfde I S.F.A.-congres in 1951 W Den Haag gehouden, gaf de stoot tot de oprichting van de Nederlandse vereniging van de wetenschappelijke film", die de or ganisatie van dit elfde congres op zich heeft genomen. Ook werd de bodem rijp gemaakt voor de oprichting van het tech nisch filmcentrum, dat audio-visuele mid- Wen beschikbaar stelt voor de industrie en van het technisch onderwijs". De voorzitter van de organiserende „Ne derlandse vereniging van de wetenschap pelijke film" prof. dr. H. M. Dekking uit Groningen, die de talrijke gasten verwel komde. las de volgende boodschap voor Van prins Bemhard, die het beschermheer schap van het congres bekleedt, doch niet aanwezig kon zijn wegens verblijf buiten- ;ands: „Gaarne wil ik langs deze weg mijn teste wensen uitspreken voor een volledig slagen van het elfde congres voor de we tenschappelijke film. Het medium film wordt van steeds grotere betekenis ter be vordering van speurwerk en van de ver leiding van kennis in de meest verschei dene takken van wetenschap. Moge dit c°ngres daartoe opnieuw een stimulans in». Hierna sprak namens het Amsterdams stadsbestuur de wethouder voor onderwijs, rnr- A. de Roos. Vervolgens werd voor de belangstellen den de Nederlandse film „Visum Electro- •ucum" vertoond een rolprent over de elec- Vonische beeldversterker, die Polygoon in dertijd vei-vaardigde in opdracht van Phi- "Ps. De maker is Wim Gerdes. ADVERTENTIE EEN BELEGGING IN DE AMERIKAANSE ATOOMINDUSTRIE MET NEDERLANDSE GULDENS Het ATOMIC DEVELOPMENT MUTUAL FUND, INC. is een Amerikaans beleggingsconsortium dat alle facetten van de atoomkern industrie bestrijkt. Het zo Juist in het Nederlands ver schenen jaarverslag 1956 van het ATOMIC DEVELOPMENT MUTUAL FUND. INC. is verkrijgbaar bij uw effectenhan delaar en bij de firma D. W. BRAND. Keizersgracht 215 te Amsterdam-C. Het ATOMIC FUND verwerft be langen met het doe! voor zijn aan deelhouders uit de ontwikkeling van de kernenergie de grootst mo gelijke winst te behalen. Nederlandse certificaten van 10 aandelen ATOMIC FUND wor den verhandeld op de Amsterdamse Effectenbeurs. De koers per aandeel bedraagt circa f 23.-, overeenkomende met ca. f 230.- per certificaat van 10 aandelen. Aandeelhouders ontvingen i 106t> aan dividend uit inkomsten en 'gereali seerde kapitaalwinst f 7.92 p r certificaat van 1(1 aandelen. De taxatie voor 19 .7 bedraagt f 13.87 per 10 aand len, waarvan tot dusver f 12.69 uitgekeerd werd. Rendement-1956 .4% Taxatie rendement-1957 6%. Voor de aankoop van de Nederlandse certificaten ATOMIC FUND verleent uw effectenhandelaar of de firma D. W. Brand te Amsterdam gaarne bemiddeling. (Van onze correspondent in Bonn) In West-Duitse socialistische kring is men nog steeds onder de indruk van het resultaat van de verkiezingen van zondag. Al wil men dan niet toegeven dat de SPD een nederlaag zou hebben geleden, omdat zij een groter percentage van de stemmen heeft behaald dan in 1953 en een derde gedeelte van de zetels in de Bondsdag heeft gekregen, toch is het een teleurstel ling, dat het verschil met Adenauers par tij niet kleiner is, dan men had gehoopt. In de socialistische partij heerst dan ook enige ontevredenheid. Het partijbestuur heeft Erich Ollenhauer, de voorzitter, in een communiqué dank gezegd voor zijn aandeel in de verkiezingscampagne. Hij is dus niet de zondebok, maar toch is er een stroming, die het wenselijk acht, dat Ollen hauer in het vervolg niet meer alleen de voornaamste verantwoordelijkheid draagt en die daarom graag zou zien, dat hij zich als voorzitter zou terugtrekken. Alleen een partijdag kan hem daartoe echter dwingen en men kan verwachten, dat er binnenkort een bijzondere partijdag zal worden bijeen geroepen. Uit betrouw bare socialistische bron verluidt, dat men er dan wellicht toe wil overgaan een nieuwe structuur in te voeren. In plaats van een voorzitter zal men dan waar schijnlijk een driemanschap aan het hoofd van de partij stellen. Als leden van dit triumviraat worden Ollenhauer en profes sor Carlo Schmid genoemd. De laatste was een van de vice-voorzitters van de oude Bondsdag. Er heerst verdeeldheid over de keuze van een derde man. Men heeft de naam genoemd van Herbert Wehner, maar diens communistisch verleden, waarover kort geleden nog werd geschreven, kan een ernstig beletsel zijn. Ollenhauer zou dan ook de leiding krijgen van het alge mene partij secretariaat. De ambassadeur van India in Italië, John A. Thivy, is benoemd tot ambassa deur van India in Nederland. In november zal de heer Thivy zijn functie te 's-Gra- venhage aanvaarden. (UP). ADVERTENTIE Dinsdagmiddag 24 september wordt in „De Weyman" te Santpoort een bijeen komst gehouden, waarin het voorlopig bestuur van de op te richten afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen door mevrouw H. P. de Muinck KeizerGerth van Wijk zal wor den geïnstalleerd. Er zal een rede door mevrouw Hamaker Willink namens het hoofdbestuur wor den afgestoken en onder leiding van mevr. Q. MechanicusKlomp zal het Velsense koortje het Huisvrouwenlied e.a. ten ge hore brengen. De heer A. D. Dijkstra, archivaris der gemeente Velsen, vertelt na de pauze een en ander over de groei van de gemeente. HAARLEM: Artsen: Men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: J. Beijers, Raamsingel 28, tel. 13164. Apotheken: Schoterbos-apotheek, Rijks straatweg 19, tel. 25711; firma Loomeijer en Zoon, Zijlweg 34, tel. 12495; Teyler- apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter C. Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17, Bloemendaal, tel. 54003. Overveen: Dokter P. M. Wijkmans, Ju- lianalaan 130, Overveen, tel. 10071. Aer- denhout: Dokter J. Reurink, Aerden- houtsduinweg 8, Aerdenhout, tel. 26035. Wijkverpleegsters: Zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, tel. 50075, bgg. 51780; zuster H. J. G. Lugt- hart, Anjelierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876 en zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, Bennebroek, tel. 02502618. Apotheek: Voor de avond- en nachtdienst zijn tot zaterdagmorgen 28 september voor spoedeisende gevallen geopend de Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341. Overveen, tel. 16760; de Santpoort- se Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-Station, tel. 025608249 en Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208, Heemstede, tel. 38320 (ook voor Aerdenhout). HEEMSTEDE: Artsen: A. G. Degenaar, Pieter de Hoogh- straat 11, telefoon 35008 en J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32, telefoon 38377. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, telefoon 34673 (en in de week van zaterdag 21 tot en met vrijdag 27 september, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, telefoon 38320 (en in de week van zaterdag 21 tot en met vrij dag 27 september, des avonds na zes u.) ZANDVOORT: Artsen: Dokter C. F. M. Robbers, Ko ninginneweg 34, telefoon 2813. Wijkverpleegsters: Zuster A. M. C. Hoo- genbosch, Julianaweg 25, telefoon 2826. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Beijers, Raamsingel 28 Haarlem, telefoon 13164. Apotheken: Van zaterdag 21 t/m. vrijdag 27 september na 7 uur 's avonds avond-, nacht en zondagsdienst de Zeestraat apotheek M. J. Kerkhoven-Nieuwen- huis, Zeestraat 71, telefoon 3073. Echter uitsluitend voor doktersrecepten en spoedgevallen. De diensten wisselen 's zaterdagsavonds om 7 uur. BENNEBROEK: Artsen: Dokter F. de Graaf, Rijksstraat weg 53, tel. 02502—300. Wijkverpleging: Zuster A. G. Haagsma, Spiegelenburghlaan 22, Aerdenhout, tel. 0250026994, bij geen gehoor 27343. LISSE: Artsen: Dokter H. A. Holl, Veldhorst straat 50, tel. 3155. HALFWEG: Artsen: Dokter D. A. Rijnders, Am sterdamsestraatweg 80, tel. 593. In Den Haag wordt deze maand een in ternationale conferentie de vijfde in suc cessie gehouden ter voorbereiding van de herziening der geschiedenisboeken in de Europese landen. De voorzitter van deze conferentie de Ne derlander L. J. M. v. d. Laar uit Rijswijk, heeft in een persconferentie iets over de werkzaamheden van de conferentie verteld. Daarbij waren een aantal gedelegeerden van verschillende landen aanwezig. Het initiatief is uitgegaan in 1953, van een aantal leraren en professoren in de ge schiedenis uit de landen, die deelnemen aan de Raad van Europa. De eerste bijeen komst werd in Calw in het Zwarte Woud gehouden. Daarna werden er conferenties gehouden in Oslo, Rome en het vorig jaar in Royaumont. Deze vijfde conferentie werd maandag in hotel Rauch in Scheveningen geopend. Elk der elf aangesloten landen zendt twee a drie afgevaardigden naar de con ferentie. Van hun bevindingen en bespre kingen wordt een rapport met conclusies en aanbevelingen opgesteld, dat naar de Raad van Europa gaat. Deze zendt die rap porten naar de regeringen der aangesloten landen, die er al dan niet gebruik van kun nen maken. Meer eenheid in vaktermen Men begint met in het algemeen onge veer vier handboeken der geschiedenis uit ADVERTENTIE KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ DRAISMA VANVALKENBURGLEEUWARDEN aan boord van de Nieuw Amsterdam of één van de andere passa giersschepen van de Holland- Amerika Lijn de onderscheidene landen te nemen, die representatief mogen worden geacht. Het betreft boeken, die in gebruik zijn bij de middelbare scholen. Met een vragenlijst worden die boeken gecontroleerd. De des kundigen van het ene land beantwoorden de vragenlijst met betrekking tot de boe ken van een ander land, welke zij in de loop van het jaar ter bestuderding kregen. Zo hadden de Zweden ditmaal de Neder landse boeken te beoordelen, de Neder landers bestuderen de Deense handboeken, de Belgen de Duitse werken. Hun voorlo pige rapporten worden nu ter conferentie behandeld. Een andere commissie belast zich met het opstellen van een lijst, om eenheid te ver krijgen in de termen, welke in de onder scheidene landen worden gebezigd. Over termen als romantiek, nationalisme en der gelijke, die vaak tot verschil van mening aanleiding geven, komt men dan in korte artikelen tot een bepaalde omschrijving en betekenis. Napoleon, vier versies In de conferentie van Calw in 1953 werd het voorbereidende werk gedaan. In Oslo behandelde men in 1954 de middeleeuwen, in 1955 de renaissance en de hervorming, in 1956 de zeventiende en achtiende eeuw. Thans wordt in Scheveningen de Franse revolutie en de geschiedenis tot 1870 onder de loep genomen. Het volgend jaar in In- stanboel komt de periode van 1870 tot de datum van de oprichting van de Raad van Europa aan de orde. Een der gedelegeerden merkte op dat men wil komen tot een zuiver beeld in de geschiedenisboeken en daaruit het bekrom pen nationalisme verwijderd tracht te hou den. Een Noorse gedelegeerde vertelde over zijn indrukken uit de geschiedenisboeken met betrekking tot de terugtocht van Napo leon over de Bc-rezina in 1812. In Franse geschiedenisboeken las hij, dat men de vei lige terugkomst dankte aan de Franse gene raal Leblay en de sappeurs. In Zwitserse boeken heet het, dat men zulks dankte aan het heldhaftig optreden van een Zwitsers regiment, en in België werd wel de naam van de Franse generaal genoemd, maar waren de heldhaftige soldaten veranderd in Nederlanders. In een aantal landen is van de aanbeve lingen en resoluties reed gebruik gemaakt bij nieuwe boeken of herdrukken.. Men moet rekening houden met het feit, dat het vaak een tijd duurt alvorens nieuwe hand boeken worden uitgegeven, vooral nu er in vele landen in de laatste jaren nieuwe leer boeken werden uitgegeven. Maar belangrijk is ook, dat de leraren in de geschiedenis daarover worden ingelicht en er bij hun geschiedenisonderwijs gebruik van kunnen maken. Solarium 14. Nieuw Amilcrdam Een bezoek aan familie In Canada of de Verenigde Staten betekent op de heenreis voorpret, op de terugreis tijd om na te genieten. aan boord: vakantiestemming en gezelligheid óver boord: alle zorgen Op familiebezoek met de De andere passagiers schepen van de H. A. L. Statendam. Maasdam, Ryn- dam, Noordam, Westerdam ICOCCCOCtXWDOCOCCCOOCCOCCCOCOOCCOOCCOOCOOCOCCCCCOCCCCOOCC De bekende Amerikaanse neger- trompettist Louis Armstrong zal voor lopig geen gehoor geven aan het ver zoek van de Amerikaanse regering in de Sovjet-Unie op te treden. Dit uit protest tegen behandeling van de ne- gers in het zuidelijk deel van de Ver enigde Staten en tegen de houding van de Amerikaanse regering in het con flict. Hij zei letterlijk, dat de Ameri kaanse regering „naar de hel kan lopen". Armstrong beschuldigde president Eisenhower van tweeslachtigheid door gouverneur Faubus van Arkansas, die door Armstrong een „onopgevoede vle gel" werd genoemd, de federale rege ring te laten trotseren. „Begrijpt u mij niet verkeerd", aldus Armstrong, „er zijn in het zuiden veel intelligente blanken, maar het zijn de lagere klassen onder de blanke bevol king, die alle moeilijkheden veroor zaken. Wat moet ik zeggen als men mij in Rusland hierover vragen stelt". Hij zei tevens, dat hij, wanneer hij ooit naar de Sovjet-Unie zal gaan, geen re geringssubsidie zal accepteren. Van regeringszijde weigerde men commentaar te geven op Armstrongs uitlatingen. Men deed echter geen po ging daarover ongerustheid te verber gen. Armstrong wordt op het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken beschouwd als de meest succes rijke, onofficiële „goodwill-ambassa- deur" van de Verenigde Staten. Op het departement was men daarom van me ning, dat de Russen een dankbaar ge bruik zullen maken van Armstrongs beschuldiging. XXXXXXXXXOCX>COC<XX>COCOCOCOCOCO^GCCC<XXXX>CCOOCO'X>CCOCOC6: ADVERTENTIE Het is niet waarschijnlijk dat de post zegelautomaten zullen worden veranderd voor zegels van twaalf cent, nu met in gang van 1 november het tarief voor bin nenlandse brieven tot en met twintig gram op twaalf cent zal worden gebracht. Een dergelijke omschakeling zou een te kost bare ingreep worden, die de hogere porto opbrengst voor een belangrijk deel teniet zou doen. Voor de frankering van brieven tot en met twintig gram zal men twee ze gels uit de automaten moeten halen, dus één van tien en één van twee cent. Voor briefkaarten, waarvan het porto van zeven op acht cent wordt gebracht, zullen ver moedelijk de automaten van 25 cent op drie maal acht en een cent terug worden ingesteld, waarvoor slechts een kleine in greep nodig blijkt te zijn. De briefkaart automaten werken ook thans op een kwartje, namelijk drie maal zeven en vier cent terug. Vier jaar geëist tegen een der firmanten Voor het gerechtshof in Den Haag stond een 33-jarige vertegenwoordiger terecht die in april door de rechtbank was ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf we gens flessentrekkerij het opzettelijk ge bruik maken van valse kwitanties en het plegen van valsheid in geschrifte. Deze vertegenwoordiger had met drie andere Hagenaars tientallen leveranciers voor tienduizenden guldens lichter ge maakt. Met schoonklinkende namen had men zich doen inschrijven in het handels register. Er werden luxueuze kantoren in gericht. Het briefpapier was voorzien van gefingeerde telegramadressen en bankrela ties. Het viertal had een aan lager wal ge raakte baron gecharterd, die men directeur van de „firma" maakte. Hij ging mee naar besprekingen om een en ander wat cachet te geven. Voor zijn moeite kreeg hij tel kens tien of twintig gulden. De „firma" kocht grote partijen goederen, die daarna ver beneden de waarde van de hand wer den gedaan. De leveranciers werden nooit betaald. De procureur-generaal vorderde tegen de vertegenwoordiger vier jaar gevange nisstraf, een jaar meer dan de rechtbank had opgelegd. De drie anderen van de com binatie, die als getuigen verschenen, waren niet in beroep gegaan. Op 4 oktober zal het gerechtshof uit spraak doen. Stichting van de Arbeid De Stichting van de Arbeid deelt mede: „Nu Troonrede en miljoenennota bekend zijn is het bestuur van de Stichting van de Arbeid bijeen geweest om zich te beraden over de sociaal-economische situatie. Een uitvoerige gedachtenwisseling heeft plaats gehad tussen de vertegenwoordigers der centrale werkgevers- en werknemersorga nisaties. Na dit eerste gesprek zullen deze organisaties het overleg in eigen kring voortzetten. Over veertien dagen zal het bestuur van de Stichting van de Arbeid opnieuw bijeen komen. Het ligt in de bedoeling alvo rens tot definitieve conclusies te komen een gesprek met de regering te vragen". Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal f 7.65. Handtekening: doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met Ingang van 1 oktober 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 september 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9