Clubhuis „Kindervreugd" geopend (53 n GROENTJE Interscholaire roeiwedstrijden van „Het Spaarne" een succes Poëtisch pianospel Amsterdamse Beurs Ondanks slecht weer Roggeveen B. en JV. van Heemstede Geen helpsters bij openbaar kleuteronderwijs Weiland bij „Ipenrode" bestemd voor woningbouw door Berthe Davelaar Gezin in Noordwijk omgekomen Prof. G. A. Ph. Weijer commandeur Oranje- Nassau Amusementsvereniging van Openbare Werken vierde eerste lustrum Rijkssteun voor christelijk nijverheidsonderwijs Coomhertlyceum won beide wisselbekers UIT STAD EN STREEK Geslaagde reddingspoging van „Spaarne"-roeiers Inbreker Cs) op pad Firato-expositie trok reeds 64.000 bezoekers Scheepvaart jgSk HeeFt u èeveel poezen in hui*, Plaats 9 n MAANDAG 23 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het nieuwe clubgebouw van de r.-k. speeltuinvereniging „Kindervreugd" aan de Godfried van Bouillonstraat in Haar lem werd zaterdagmiddag officieel in ge bruik gesteld en ingewijd. Onder de aan wezigen bevond zich ondermeer wethouder D. J. A. Geluk, die namens het gemeente bestuur enige vriendelijke en prijzende woorden tot het bestuur van de speeltuin vereniging richtte. De heer W. van Liempt, voorzitter van de katholieke vereniging voor het gezin, was een van de talrijke sprekers, die het bestuur van „Kindervreugd" met het prachtige nieuwe clubhuis gelukwensten. ',A1 gooien de weergoden duizenden bak ken water uit de hemel, dan kan toch de prima idealistische sfeer, die bij „Kinder vreugd" heerst niet worden geblust", zei de heer Van Liempt, die voorts grote erkentelijkheid voor het gemeentebestuur aan de dag legde, dat door het beschik baar stellen van een garantielening ervoor heeft zorggedragen, dat de bouw van het clubhuis een feit werd. Evenals de heer Zorgelijke kasgeldpositie noopt tot opschorting raadsbesluit B. en W. van Heemstede stellen de raad voor het besluit, dat in de raadsvergadering van 14 februari werd genomen tot weder aanstelling van helpsters aan de openbare kleuterscholen op te schorten. De motive ring voor dit voorstel, dat bij aanvaarding een besluit van de raad zal herroepen, waarvoor inmiddels de vereiste goedkeu ring van Gedeputeerde Staten van Noord- holland was verkregen en waarvan dè uit voering al zover was gevorderd, dat B. en W. spoedig tot de benoeming zouden kun nen overgaan is bebaseerd op de in con cept gereedgekomen begroting voor 1958, waaruit zou zijn gebleken, dat Heemstede met een aanzienlijk tekort rekening zou moeten houden. Zoals men zich zal herinneren is er inder tijd nog al wat te doen geweest over deze kleuterhelpsters. In september 1956 werd besloten de aanwezige helpsters aan de kleuterscholen te ontslaan, maar tijdens de behandeling van de begroting 1957 op 14 februari van dit jaar werd een initiatief voorstel van mevrouw Van der Meulen- Houwer (Arb.), dat gesteund werd door de heren Verhoeven (K.V.P.) en Brink (V.V.D.), aanvaard waarbij besloten werd opnieuw helpsters aan te stellen. Thans echter achten B. en W. het met het oog op de financiële situatie, die blijkt uit de ontwerp-begroting voor 1958, die door B. en W. wordt voorbereid, niet juist de kosten, die aan een benoeming van kleuterhelpsters zijn verbonden en die op 30.000 gulden per jaar worden geraamd, uit te geven. In de toelichting zegt het college: „De omstandigheid dat het praktisch onmoge lijk is te voldoen aan de voorschriften en richtlijnen, die door de regering zijn ge steld met betrekking tot de investerings- en bestedingsbeperking, hebben ons college er toe gebracht zich ernstig te beraden, of het nu wel verantwoord is over te gaan tot eer. onverplichte uitgave als die voor de wederaanstelling van helpsters bij het kleu teronderwijs". Verder wordt gezegd, dat de zorgelijke kasgeldpositie van rijk en gemeenten het nodig maakt, dat de wederaanstelling van de helpsters nader wordt bezien. Het col lége is unaniem tot de slotsom gekomen, dat het raadzaam is het besluit van de raad van 14 februari op te schorten. B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor in het belang van de volkshuisvesting te kopen van de heer B. F. Enschedé te Heemstede een perceel grond, gelegen aan de Herenweg en de heidsevaart voor de som van f 100.000. Ter toelichting delen B. en W. mee, dat de terreinen aan de oost- en westzijde van de Glipper Dreef, voor zover deze voor bouw van woningen door de gemeente in aanmerking komen, bijna geheel bouwrijp gemaakt zijn of worden. Aan de westzijde is sedert enige tijd een aanvang gemaakt met de bouw van achtenveertig woning wetwoningen. Verder zijn plannen gereed °m, behalve deze woningen, zo spoedig zulks mogelijk is, op die bouwrijpe grond over te gaan tot de bouw van 131 woning wet- en premiewoningen. Met de verwezenlijking van dit plan is de beschikbare bouwgrond, waar op be trekkelijk korte termijn gemeentebouw tan worden toegepast, uitgeput. Het is aldus B. en W. dringend nodig dat de ge beente de beschikking krijgt over andere voor bebouwing geschikte grond. Aansluitend aan de bebouwing van de terreinen langs de Glipper Dreef komen, volgens B. en W., in de naaste toekomst voor bebouwing in aanmerking de terrei nen in de omgeving van de rivierenbuurt. Het weiland gelegen ten noorden van de verbindingsweg tussen de Herenweg en de Leidsevaart en ten zuiden van de buiten- Plaats behoort in eigendom toe aan de heer F. Enschedé. Deze is bereid het weiland aan de gemeente te verkopen. Op de achtergrond toont deze foto het fraaie nieuwe clubhuis van „Kinder vreugd", dat in één jaar tijds door enige leden van de speeltuinvereniging grotendeels zelf werd gebouwd. Van Liempt bracht de heer Jac. Overtoom, voorzitter van de speeltuinvereniging, hulde aan de leden van „Kindervreugd", die hun vrije uren opofferden om zelf de bouw van het clubhuis ter hand te nemen. „Menigeen kan hieraan een voorbeeld nemen", zei de heer Overtoom. Wethouder Geluk zei verheugd te zijn, dat het gemeentebestuur de garantie lening beschikbaar heeft kunnen stellen. „Het is gezien de huidige kapitaalspositie van de gemeente voor „Kindervreugd" nog net op tijd geweest". De wethouder noem de het werk, dat de leden zelf bij de bouw hebben verricht een prachtig voorbeeld van zelfwerkzaamheid, een kenmerk van het speeltuinwerk. Des avonds kwamen de leden, die bij de bouw hebben geholpen in „hun werk van eigen hand" bijeen om een film over het verloop van de bouw bij te wonen. Het bestuur kreeg verscheidene geschenken, zoals ander andere een elek trische klok, enige geschenken onder cou vert en bloemstukken. De Haarlemse pianiste Bertha Davelaar onderhoudt, tot vreugde van velen, de zelf gevestigde traditie van een jaarlijks reci tal. Zaterdagavond kwam zij in de tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw voor het publiek met een programma, dat toeliet, behalve de groei van haar technische vaar digheid, een opmerkelijke muzikale be wustwording waar te nemen. De inzet ge schiedde met de zesde Franse Suite van Bach, dat heerlijk-blije stuk, dat de aardse vreugde in een bovenzinnelijke sfeer ver heft en waarbij men zich een reidans van engelen a la Frau Angelica kan voorstellen. De concertgeefster wist deze dansenreeks uiterst klaar en toch innerlijk bewogen weer te geven. Bood ons deze interpretatie de overtuigende indruk van een opmerke lijk evenwicht tussen geest en materie, nie minder was dit het geval met de vertolkin' van de Symfonische Etudes, opus 13, va'1 Schumann, waarbij Bertha Davelaar ook de later gecomponeerde variaties te pas bracht. Wat dit werk aan technische be heersing, aan uithoudingsvermogen en con centratie vraagt, is lang niet gering Maar het eist bovendien de boeiende kracht van een inleven der steeds wisselende stem mingen, de kleur, de hartstocht en de ly rische bezinning van een licht ontvlambaar romantisch gemoed genoeg om vele vir tuozen van onze nuchtere tijd er kopschuw van te maken. Wie het speelt moet het in al zijn onbevangenheid durven en kunnen in terpreteren. Het heeft ons verblijd, da' Bertha Davelaar het poëtische element van deze meesterlijke compositie volkomen in balans wist te houden met een briljante technische verhouding, die zonder hinder lijke inzinking verliep. En zo werd het een aldoor boeiende prestatie, die het grootste respect afdwong. De Ballade in G van Chopin was ook in menig opzicht te waarderen. Het trefzekere en expressieve spel van de concertgeefster kon bij ons echter een indruk van een te gewichtige nadrukkelijkheid niet overwin nen. De galante Chopin verdraagt nu een maal niet de zwaarder aangezette gevoelig heid van de Duitse romantiek, in het onder havige geval die van Schumann. Heel wat meer waardering hebben de heldere en op verscheidenheid van tinten ingestelde vertolkingen van „Hommage a Rameau" van Debussy en van de „Sona tine" van Ravel verdiend. Op de geest driftige reactie van het publiek antwoordde Bertha Davelaar met een ontroerende ver tolking van het koraal „Wohl mir das ioh Jesum habe" uit de kantate „Herz und Mund und Tat" van Bach. Jos. de Klerk 3% °/o Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil. pref. Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijk N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers vrijdag 8211/ie 87l5/io 164 313/4 179 'A 285 225 265 264L 13914 381 21114 941 Va f 199,50 66 f 119, 153 14214 212 11114 11% 198 152 160/4 15814 53 44K 63 41% 819/ie Heden 13.45 uur 82 87% 161 308 178 285 222 265 257 1391. 370 210 915 194,60 66 118,— 151 138 207 110 77 198 152 16014 15814* 53 43/4 6114 4114 80 30 In het door het gezin Lekkerkerker aan de Jan van Henegouwenlaan te Noord- wyk bewoonde zomerhuisje heeft men vanochtend de vier leden van dit gezin levenloos aangetroffen. De 26-jarige heer A. A. M. Lekkerkerker, die kelner van be roep was en aan boord van schepen zyn werk verrichtte, zijn 27-jarige vrouw en hun twee kinderen van vyf jaar en vijf tien maanden, zyn door nog onbekende oorzaak om het leven gekomen. Aanvankelijk vermoedde men dat kolen damp de oorzaak van de dood van het ge hele gezin was geweest, mgar bij onder zoek bleek dat de kachel nog niet heeft gebrand. Aangenomen wordt dat allen in de nacht van vrijdag op zaterdag het leven hebben verloren. Een pakje vlees dat vrij dag was bezorgd lag nog onuitgepakt in de keuken. Omwonenden hebben verklaard, dat de vier leden van het gezin zich de vorige week niet goed voelden. Alle vier werden hedenmorgen levenloos in bed aangetrof fen. Op last van de officier van Justitie te Leiden zal de gerechtelijke deskundige dr. J. P. L. Hulst een onderzoek naar de doodsoorzaak instellen. Aan een in Haarlem gehouden diner van het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft de aftredende voorzitter, prof. G. A. Ph. Weijer, het presidium overgedra gen aan zijn opvolger, mr. A. E. C. de Groot van Embden. Tot de aanzittenden behoorde de directeur-generaal van Han del en Nijverheid bij het ministerie van Economische Zaken, drs. J. H. D. van der Kwast, die medeelde, dat het de Koningin heeft behaagd prof. Weijer wegens zijn bijzonder grote verdiensten voor ons land in het algemeen en voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in het bijzon der, te benoemen tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Prof. Weijer heeft tal van jaren deel uitgemaakt van het hoofdbestuur der maatschappij en ge durende twee termijnen het voorzitter schap bekleed. Mr. De Groot van Embden heeft nu voor een nieuwe termijn van vier jaar het presidium aanvaard. De amusementsvereniging Openbare Werken Haarlem vierde zaterdagavond in gebouw St. Bavo in Haarlem haar eerste lustrum. Voor een feestelijk versierde en geheel gevulde zaal sprak de directeur van Openbare Werken, ir. Ch. C. van der Vlis, het openingswoord, waarin hij het belang van de vereniging voor het bedrijf schet ste. Hij feliciteerde het jubilerende bestuur met het bereiken van dit lustrum en bracht hulde aan de voorzitter, de heer N. van der Leeden, onder wiens stuwende lei ding de vele door de vereniging ontplooide activiteiten tot stand zijn gekomen. Hierna was het woord aan de heer Mare. Lissens, secretaris van de vereniging „Vrienden van het Gents Stadspersoneel". die met een delegatie uit Gent was overgekomen voor bijwoning van de feestelijke herdenking. Hij bood de voorzitter een in brons uitge voerde afbeelding van de Gentse toren wachters aan, alsmede een daarbij beho rende oorkonde Nadat nog enige vertegenwoordigers van verwante verenigingen hun gelukwensen en cadeaus hadden aangeboden, werd door leden van de toneelgroep van A.V.O.W. een speciaal feestprogramma in cabaret- borm in vlot tempo uitgevoerd. De schets jes en liedjes werden begeleid door piano spel van Ted Koops. Frans Pennarts trad als conferencier op. Medewerking werd verleend door „Do Tiroler Alpenjagers", onder leiding van de heer Will van Boekei, waarbij Cobi Martens enige liedjes zong. Nadat de adjunct-directeur van Open bare Werken, ir. J. J. Fuykschot, alle medewerkenden op hartelijke wijze had bedankt voor het gebodene, gingen de stoelen aan de kant en volgde een geani meerd bal. Aan de Vereniging voor Christelijk Nij verheidsonderwijs te Haarlem is bij Koninklijk Besluit van 17 augustus goed keuring verleend voor de oprichting en instandhouding van een christelijke lagere technische school. De rijkssubsidie ten be hoeve van de school zal ingaan op 1 ja nuari 1957. Het bestuur hoopt, dat nu spoedig een geschikt gebouw kan worden gevonden om het christelijk nijverheidsonderwijs in Haarlem te kunnen realiseren en zal daar toe de nodige stappen doen. Nieuws in het kort Ondanks de regen, die op beide wed strijddagen gedurende de eerste helft van de middag als spelbreker optrad, zijn de door de Koninklijke Roei- en Zeilvereni ging „Het Spaarne" te Heemstede tijdens het afgelopen weekeinde georganiseerde interscholaire roeiwedstrijden een onver deeld succes geworden. Het record-aantal inschrijvingen deed uiteraard grote drukte verwachten, doch dat de belangstelling ook van supporters zo overweldigend zou zijn had niemand voor mogelijk gehouden. Oudere Spaarneleden verklaarden, dat zij nog nooit zo'n drukte op hun vereniging hadden meegemaakt. Het Spaarne kan zich dus gelukkig prijzen dat zijn opzet: het propageren van de roeisport bij de jonge ren, zo geslaagd is. In de beginnelingennummers, waarin niet-leden uitkwamen, die slechts gedu rende beperkte tijd als gast onder leiding van geoefende schoolgenoten-Spaarne- leden hadden getraind, was de belangstel ling zeer groot: meer dan 100 jongelui kon den op deze wijze daadwerkelijk met de roeisport kenins maken. Het was opval lend, dat deze ploegen, dank zij hun en thousiasme, reeds zo'n redelijk peil had den bereikt. Het Spaarne beschikt blijkbaar over voortreffelijke organisatoren, want het overladen programma werd zeer vlot af gewerkt. Nauwelijks was de ene ploeg over de eindstreep gegaan of de voortref felijke radio-reportage kondigde reeds de start van het volgende nummer aan waar door voor de toeschouwers de wedstrijden van begin tot eind aantrekkelijk bleven. De grote overwinnaar in deze wedstrij den was het Coomhertlyceum, dat in 14 van de 21 nummers de eerste plaats bezette en ook de beide klassementsprijzen (voor jongens en meisjes) won. Het Jac. P. Thijs- se Lyceum bezette drie, het Christelijk Ly ceum en het Kennemer Lyceum ieder twee eerste plaatsen. In het nummer overnaadse twee jongens waren het zelfs uitsluitend ploegen van het J. P. Thijsse Lyceum die zich in de finale wisten te plaatsen Jammer was het, dat van Sancta Maria, Triniteitslyceum, HBS-A en Mendelcol- lege, welke scholen in vroeger jaren wel van de partij waren, dit jaar geen inschrij vingen waren gekomen. Hopelijk doen zij het volgende jaar weer mee, opdat de „Interscholaire wedstrijden" inderdaad wedstrijden voor alle scholen voor Voorbe reidend Hoger en Middelbaar Onderwijs te Haarlem en omgeving zullen zijn. 's Avonds werd in het clubgebouw van „Het Spaarne" een zeer geanimeerd na- De acht van het Coomhertlyceum wordt gehuldigd. feest gehouden, waarop meer dan 400 personen aanwezig waren. Tijdens dit feest werden de wisselprijzen uitgereikt, terwijl de ploeg van het Coomhertlyceum, die een drenkeling had gered, een welverdiende hulde werd bereid. Tot slot laten wij de volledige uitslagen volgen. Overnaadse Vier Meisjes Snelroeien: Coornhert Lyceum 2.17.2. Kennemer Lyceum 2.18.1. Overnaadse Skiff Heren (Oud-Leer lingen: Coomhertlyceum, Lorentlyceum, HBS-B geen tijden bekend. Stijlroeien Over naadse Twee: Thijsse-lyceum 102 pt., Kenne mer Lyceum 99 pt. Oefengiek Meisjes Be ginnelingen: Kennemer Lyceum 81 pt., Chris telijk Lyceum 78 pt. Stijlroeien Overnaadse Vier: Coornhert Lyceum 102 pt.. Kennemer Lyceum 100 pt. Stijlroeien Oefenskiff: Coorn hert Lyceum 92 pt., Chr. Lyceum 88 pt. Chris telijk Lyceum 86 pt.. Stijlroeien Overnaadse Skiff: Coornhert Lyceum 109 pt., Kennemer Lyceum 99 pt.. Gymnasium 96 pt. Oefengiek Jongens Beginnelingen: Coornhert Lyceum 2.20.3, Kennemer Lyceum 2.27.9. School-Acht Heren: Coornhert Lyceum 3.32.3, Kennemer Lyceum 3.43.1 Thijsse-Lyceum 3.47.2. Een pers. Rolbankenwherry Jongens: Coornhert Lyceum 4.46.3. Coornhert Lyceum 4.51.2, Thijsse Lyceum 4.55.4. School-Acht Dames: Coornhert Lyceum 3.08.3, Kennemer Lyceum 3.09.- Overnaadse Vier Oud-Leerlingen: 1 Coorn hert Lyceum 4.20. Overnaadse Twee Jon gens: Thijsse Lyceum 3.42.2. Thijsse Lyceum 4.00 Stijlroeien Overnaadse Vier: Coornhert Lyceum 106 pt., Kennemer Lyceum 97 pt., Coornhert Lyceum 92 pt. Stijlroeien Over naadse Skiff Oud-leerlingen: Coornhert Lyc. 103 pt.. Kennemer Lyceum 100 pt., Coorn hert Lyceum 94 pt. Oefengiek Jongens Be ginnelingen Christelijk Lyceum. 3.20.1 Christelijk Lyceum 3.30. Mixed Vier Oud Leerlingen: Kennemer Lyceum 1.40, MMS- HBS-B 1.41.5, Coornhert Lyceum geen tijd opgenomen. Overnaadse Skiff Jongens: Thijs se Lyceum. Coornhert Lyceum, Coornhert Lyceum geen tijd opgenomen. Mixed Vier: Christelijk Lyceum 1.38.1, Coornhert Ly ceum 1.40. Kennemer Lyceum geen tijd op genomen. Overnaadse Twee Heren Oud-leer lingen: Kennemer Lyceum, 2 HBS B geen tijd opgenomen. Overnaadse Vier Jongens: Coornhert Lyceum 4.02. Christelijk Lyceum 4.08.8, Kennemer Lyceum geen tijd opgeno men. De einduitslag luidde: 1 Coornhert Lyceum met in totaal 78 punten, 2 Kennemer Ly ceum 32 punten, 3 Christelijk Lyceum 24 punten, 4 J. P. Thysse Lyceum 16 punten, 5 Lorentz Lyceum 2 punten. 6 HBS B 1% punt,7 MMS Mi punt. De wisselbekers voor dames en voor he ren gingen beide naar het Coornhert Ly ceum. Geen spreekuur. De wethouder van Sociale Zaken en Huisvesting der gemeen te Bloemendaal, mr. J. C. C. W. Hijszeler, zal morgen, dinsdag, geen spreekuur hou den. Inbraak. In de nacht van vrijdag op zaterdag is bij een winkelier aan de Ver bindingsweg in Bloemendaal ingebroken. Er wordt een portefeuille met ongeveer duizend gulden vermist. „Diogé" Woensdag 16 en donderdag 17 oktober geeft het dilettanten operette gezelschap „Diogé" in de Haarlemse Stads schouwburg voorstellingen van „De Bedel- student" van Millöcker. Collecte T.B.C.-bestryding. De col lecte voor „Draagt elkanders lasten" ten bate van de t.b.c.-bestrijding, waarvoor aanvankelijk in Vijfhuizen en omgeving een bedrag van 203 bijeen werd gebracht, heeft thans door de nagiften in totaal 256.85 opgeleverd. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Heemstede komt donderdagmiddag 26 september in openbare vergadering bijeen ter behandeling van veertien punten. ARJOS-bijeenkomst. Op de avond van 26 oktober zal het gewest Kennemer- land van de Antirevolutionaire Jongeren- clubs in de muziekzaal van restaurant Brinkmann in Haarlem een bijeenkomst houden, waarbij drs. C. P. Hazenbosch, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, zal spreken over „De Antirevo lutionaire partij in een verenigd Europa". Fakkeldragersbyeenkomst. Op maan dagavond 23 september zal tijdens een centrale fakkeldragersbijeenkomst van de Partij van de Arbeid in het gebouw Wil- helminastraat 22 de heer J. de Kadt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, spreken over de Troonrede en de miljoenennota. Ontspanningsavond. Op donderdag 26 september geeft de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen in het gebouw St. Bavo in Haar lem een ontspanningsavond, waarbij onder meer het toneelstuk „Gelukkige mensen" door de toneelgroep Margriet onder regie van Engel Hugtenburg zal worden opge voerd. Geslaagd. Voor het voorgangers examen van de Nederlandse Protestanten bond slaagde mejuffrouw N. H. Voltelen uit Haarlem. Uitgegleden. Zaterdagmiddag om streeks twee uur, is in de hall van het Haarlemse station een 48-jarige Haar lemse dame op de natte vloer uitgegleden. Met een vermoedelijke bekkenfractuur werd zij naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd. Niet opgelet. Doordat een 69-jarige voetganger zaterdagavond bij het over steken van de rijbaan op de Buitenrust- brug in Haarlem onvoldoende op het ver keer lette, werd hij door een auto aange reden. De man liep een hersenschudding en een breuk aan het rechterdijbeen op. Openingsavond uitgesteld. Door bij zondere omstandigheden kan de op zater dag 28 september vastgestelde openings avond van de buurtvereniging „Overveen", waarbij onder meer het cabaretgezelschap van de heer Buisonjé zou optreden, geen doorgang vinden. Het bestuur hoopt nu in de maand januari een dergelijke avond te kunnen houden. Flink ingrijpen redde bejaarde heer van verdrinkingsdood Zaterdagavond na afloop van de eerste middag der door de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" georgani seerde interscholaire roeiwedstrijden, be sloot één der deelnemende ploegen nog een korte oefening te maken in de vierriems- giek met stuurman. De roeiers waren er getuige van, hoe aan de westelijke Spaar- ne-oever, tussen het Heemsteedse Kanaal en de IJsclub „De Volharding", een 72- jarige Haarlemmer, die vrijwel blind is, te water was geraakt. Zij bedachten zich geen ogenblik, sprongen in het water en slaagden erin, de drenkeling aan wal te brengen, waar zij hem eerste hulp ver leenden. Daarna gingen enkelen van hen met de giek assistentie halen. Dank zij hun inspanning was dokter Degenaar uit Heem stede spoedig ter plaatse, korte tijd later gevolgd door de politie.. Met de motorboot van een der Spaarneleden werd de drenke ling naar het clubgebouw van „Het Spaar ne" gebracht, waarna de inmiddels gearri veerde ambulance de patiënt naar het Grote Gasthuis vervoerde ter observatie. De namen van de doortastende jonge Spaarneleden zijn: A. v. d. Elburg, H. Hoitsma, K. Pander, W. Winter en M. Klumperbeek, allen leerlingen van het Coomhertlyceum te Haarlem. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd enkele malen in Haarlem-Noord ingebro ken. Op een bouwwerk aan de Haspelstraat verschafte men zich toegang tot de bouw keet door een ruit te vernielen. Een kast werd opengebroken, waaruit een broek, handdoek en sigaren tot een totale waarde van f 90 werden weggenomen. Eveneens werd ingebroken in een directiekeet van een bouwwerk aan de Mr. Jan Gerritsz- laan. Hier werd alleen een handdoek ont vreemd. Waarschijnlijk heeft de dief hier zijn oude, blauwe pantalon verwisseld met die, welke hij in de bouwkeet aan de Has pelstraat heeft gestolen. Ook in de be stuurskamer in het kleedhuis op het EDO- terrein is ingebroken, doch er wordt niets vermist. In de nacht van zaterdag op zondag heb_ ben onbekenden zich toegang verschaft tot de kleuterschool aan de Rijksstraatweg - hoek Eemstraat. Voor zover men kan na gaan wordt ook daar niets vermist. De achtste internationale radiotentoon stelling „Firato", die tot en met donderdag 26 september in het R.A.I.-gebouw in Am sterdam wordt gehouden, heeft in het af gelopen weekeinde een record-aantal be zoekers getrokken. Zondag passeerden niet minder dan 25.000 belangstellenden de loketten, waar door het totaal aantal bezoekers sinds de opening 64.000 bedraagt. De één-en-zestigduizendste bezoeker op zondag was een Haarlemmer, de heer J. de Wit, die als iedere duizendste bezoeker een geschenk - dit keer een bandrecorder - ontving. Abbedijk, 22 te Rotterdam. Alblasserdijk, 21 v. Rotterdam n. Bremen. Alcyone, 21 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Alhena, 21 v. Rotterdam n. Bremen. Antonla, 22 v. Pladju n. Padang. Abbekerk, 22 v. Shanghai n. Philippijnen. Alphard, 24 te Las Palmas verw. Alwaki, 23 te Genua. Ameland, 21 Aden gepass. n. Abadan. Alamak, 23 te Rio de Janeiro verw. v. St. Vine. Alioth, 21 v. Montevideo n. Santos. Aldabi, 26 te Montevideo, 28 te Buen. Aires verw. Alnati, 3/10 te Antw., 5 10 te Rotterdam verw. Bonita, 21 te Rotterdam. Baarn, 22 te Curasao. Balong, 22 v. Colombo n. Belawan. Banda, 22 rede Belawan. Banggai, 23 te Calcutta. Bawean, 23 te Belawan. Beninkust, 22 v. Monrovia n. Takoradi. Billiton, 23 te Tandjong Priok. Boissevain. 23 te Hongkong. Bintang, 25 te Belawan verw. Breda, 21 te Maracaibo. Bloemfontein. 25 te Las Palmas verw. n. Durban. Boskoop, 6/10 v. Georgetown te A'dam verw. Caltex Rotterdam, 21 v. R'dam n. Band. Mashur. Cartago, 21 te Rotterdam. Caltex Leiden, 22 v. Bandar Mashur n. R'dam. Caltex The Hague, 24 te Bahrein verw. Carillo, 22 v. Puerto Armuelles n. Los Angeles. Cleodora, 22 v. Port Elizabeth n. Abadan. Cradle of Liberty, 23 te Mena Al Ahmadi. Crania, 22 v. Punta Cardon n. Liverpool. Camerounkust, 22 te Pointe Noire. Castor, 22 te Puerto Ordaz verw. v. Aruba. Charis, 21 v. Hamburg n. Antwerpen. Cottica, 30 te Barbados verw. n. Georgetown. Dalerdijk, 22 te Los Angeles. Dordrecht, 23 te Trinidad. Drente, 21 v. Port Said n. Napels. Eos, 21 v. Lissabon n. Amsterdam. Felipes, 23 te Pladju. Friesland KRL. 22 te Houston. Groote Beer, 24 v. Rotterdam te Quebec verw. Guineekust, 23 te Le Havre verw. Giessenkerk, 22 te Bangkok. Gaasterland, 22 te Bahia. Heemskerk, 23 te Singapore. Hispania, 21 v. Bilbao n. Rotterdam. Hoogkerk, 22 te Newcastle. Hera, 21 te Georgetown verw. v. Paramaribo. Helicon, 21 v. Caracol n. Mobile. Iberia, 22 v. Rotterdam n. Rande. Japara KRL, 21 v. Rotterdam n. Tandj. Priok. Jason, 20 1090 m. n.o. Paramaribo n. Amsterdam. Johan van Oldenbarenevelt, verm. 28 van Am- Jagersfontein, verm. 28 v. Durban n. A'dam. Koningswaard, 21 v. Dublin n. Stanlow. Kieldrecht, 22 te Bremen verw. Kara, 22 v. Lyttleton n. Curagao vio Pan.kan. Korenia, 22 v. Suezkanaal n. Triest. Korovina, 23 te Stanlow. Kota Gede, 22 v. Savona n. Genua. Kota Inten, 22 te Mombasa. Karimun, 22 te Amsterdam. Kota Agoeng, 22 te Rotterdam. Karimata, 21 v. Marseille n. Barcelona. Kota Baroe, pas. 21 Bizerta n. Rotterdam. Larenberg. 21 te Rotterdam. Leuvekerk, 22 te Rotterdam. Luna, 23 te Amsterdam. Limburg, 23 te Abadan. Lindekerk. 21 te Khorramshar. Maasdam, 28 v. Rotterdam te New York verw. Mentor, 22 te Paramaribo verw. v. Pt. of Spain. Maashaven, 22 te Santos. Macoma, 21 v. Abadan n. Dar Es Salaam. Marnelloyd. 21 v. Aden n. Port Sudan. Montferland. 21 v. Montevideo n. Ilheos. Maas, 22 v. Algiers n. Tunis. Maaskerk, 24 te Suez verw. Noordam. 21 v. Rotterdam n. New York. Notos, 23 te Amsterdam. Naess Commander. 22 rede Suez. Nw. Amsterdam, 28 te R'dam verw. v. N. YorK. Qphir. 23 te Priok verw. Oranje, 25 te Colombo verw. n. Tandjong Priok. Oranje Nassau, 28 te Aruba verw. n. A'dam. Oranjestad, verm. 11/10 v. A'dam n. Georgetown. Osiris. 21 v. New York n. Port Au Prince. Oldekerk. 22 v. Suez n. Genua. Ommenkerk, 22 v. Calcutta n. Madras. Oranjefontein, 22 v. Cowes n. Antwerpen. Ouwerkerk. 22 te Rotterdam. Peperkust, 22 te Amsterdam. Prins Alexander, 21 te Rotterdam. Prins Willem II. 22 v. Rotterdam n. Le Havre. Prins Willem III, 22 v. Rotterdam n. Le Havre. Poelau Laut. 22 v. Belawan n. Colombo. Pygmalion, 22 te Fort Liberte v. Port Depaix. Prins der Nederlanden, verm. 26 v. Amsterdam naar Puerto Limon. Rocbiah, 26 te Port Said verw. v. Amsterdam. Rijndam, verm. 25 v. Rotterdam n. New York. Raki, 22 te Surabaja. Rempang, 22 te Calcutta. Rotula, 22 te Tandjong Priok. Radja, 22 v. Djeddah n. Ummsaid. Ridderkerk, 22 v. Lorenzo Marques n. Durban. Rotti, pass. 22 Socotra n. Djibouti. Stad Delft, 22 v. Rotterdam n. Marseille. Stentor, 23 te Rotterdam. Saidja, 23 te Bangkok. Salatiga, 22 v. Colombo, n. Belawan. Schie, 23 te Emden. Sonegalkust. 23 te Lagos. Sliedrecht. pass. 22 Gibraltar n. Philadelphia. Stad Dordrecht, 23 te Savona. Stad Leiden, pass. 22 Ouessant n. IJmulden. Stad Schiedam, pass. 22 Gibraltar n. Rotterdam. Stad Utrecht, 22 v. Emden n. Narvik. Straat Madura, 22 v. Bombay n. Aleppy. Straat Bali, 21 v. Vitoria n. Walvisbaai. Soestdijk, 22 te Antwerpen. Statue of Liberty, 20 860 m. w. Kaap Verdische eil. naar Philadelphia. Seven Seas, 29 te Rotterdam verw. n. Br.haven. Sibajak,, 24 te Aden verw. n. Rotterdam. Statendam, 25 v. Rotterdam te New York verw. sterdam n. Sydney. Tasman. 23 te Priok verw. Themisto, 24 te Rotterdam verw. Tegelberg, 25 te Mauritius verw. Taria, 22 Azoren gepass. n. Curagao. Titus, 23 te Barbados. Tiberius. 21 et Jacksinville. Teiresias, 22 te Port Sudan. Telamon, 20 150 m. z.w. Antigna n. Willemstad. Vlist, 22 v. Bremen n. Norfolk. Vivipara, 26 te Suez verw. n. Montreal. Westland, 21 te ÏJmuiden verw. Willem Ruvs, pass. 23 Kp. St. Vine. n. South.ton. Waterman, 22 dw. Flores (Indonesië) n. Surabaja. Witmarsum, 22 te Houston. W. Alton Jones, pass. 23 Gibraltar n. Ph.delphia. Weltevreden, 21 v. Labuan n. Sorong. Westerdam, 21 v. New York n. Rotterdam. Westertoren, 23 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Wonosari, 23 nog te Basrah. Zuiderkruis, verm. 26 v. Rotterdam n. Montreal. Zonnekerk, 22 v. Chittagong n. Madras. Zijpenberg, 22 v. Sluiskil n. Narvik. SLEEPVAART Barendszee, 21 600 m. n.o. Paramaribo n. Porto Cabello. Friesland, 22 v. Rotterdam te Southampton. Gele Zee, 20 te Maracaibo. Hudson, 21 500 m. w.n.w. Minicoy n. Calcutta. Humber, 22 te Falmouth n. Port Harcourt. Oostzee, 22 260 m. n.w. Golf v. Maracaibo naar Maracaibo. Poolzee. 20 250 m. n.n.w. eil. Anagua n. P. Ordaz. Thames. 22 te Gibraltar n. Perzische Golf. Tyne, 22 180 m. n.n.w. Perlm n. Kuwait. Witte Zee, 21 480 m. w.n.w. Minicoy naar Port Moresby. Eerst halen In 10 maanden betalen Meubelen Bedden Dekens Karpetten Herenconfectie Damesconfectie Gordtfnen Lakens Slopen Enz. enz. Ged Oude Gracht 81 Haarlem - Tel 11152.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3