I^rouueI) Het Beste STIENS Het Beste T. M. Schelling veertig jaar in dienst van gemeente Heemstede OVERJASSEN Arts ontkent zonder onderzoek tanden te hebben „gerooid" Nieuwe modellen Amsterdamse Beurs Nasleep van Vacupan "-affaire In appèl van kantonrechter-vonnis voor Haarlemse rechtbank DE BEURS van gisteren 13 Heemstede's gemeentesecretaris jubileert Onvermoeibaar werken „achter de schermen" Nood van achtergebleven gebieden ook voor ons land van belang Mr. Luns acht de houding van de V.S. niet helemaal fair Burgerlijke Stand van Haarlem Twintigminutendienst gaat 's avonds om acht uur in Hogere premies voor ziekenhuisverzekering 30 tot 50 Lees uit Readers Digest NieuwBoeiend Expositie door „De Acht" Scheepvaart DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dinsdag 1 oktober zal het veertig jaar aeleden zijn, dat de heer T. M. Schelling, gemeentesecretaris van Heemstede, in Heemstede's gemeentedienst trad. Dat was in 1917, toen de jonge toen malige ambtenaar ter gemeentesecretarie in Aalten, naar het westen van het land verhuisde, waar hij kwam in een kleine oemeente van 9.500 zielen, waar de hoofd bronnen van bestaan werden gevormd door enige blekerijen en wat bloembollencultuur. Het ging toen in Heemstede nog gemoede lijk toe: het was een dorp in de onmiddel lijke nabijheid van Haarlem en het pre tendeerde niets meer te zijn. De stoom tram naar Haarlem was er juist vervangen door een elektrische en het administratieve bestuur van de gemeente werd verzorgd door een secretaris met zeven man perso neel. Daar was het dat de heer Schelling kwam op de afdeling Financiën en On derwijs, waarvan hij jaren later (in 1926) chef zou worden. Het karakter van Heemstede begon eigenlijk pas te veranderen na de eerste wereldoorlog, toen zich in het rustige dorp steeds meer forensen gingen vesti gen, die de gemeente een ander aanzien begonnen te geven. Een grote groei van de bevolking en een daarmee gepaard gaan de groei van de gemeentelijke diensten begon. De heer Schelling heeft hieraan ruimschoots zijn deel gehad. Zelf bleef hij echter liever op de achtergrond. „Wij zijn de mensen achter de schermen", aldus de aanstaande jubilaris, „Ik houd eigenlijk helemaal niet zoveel van publiciteit." Deze woorden onthullen meer van het karakter van Heemstede's gemeentesecre taris dan een lange persoonsbeschrijving zou kunnen. De heer Schelling houdt ervan rustig te arbeiden, zonder daarbij gestoord te wor den door lastige nieuwsgierigheid. Hij heeft dit werken echter steeds zeer serieus opgevat. Niet zelden gebeurde het, dat de dagtaak op het raadhuis niet kon worden afgemaakt. Dan gingen de mappen en ac- ten de tas in en werd er 's avonds thuis verder gewerkt. Daarbij bepaalde de gemeentesecretaris zich allerminst tot het werk, dat onmid dellijk met zijn functie verband hield. Een lijst van bestuursfuncties (die misschien niet eens geheel volledig is) moge dit be wijzen. Zo is de heer Schelling jarenlang bestuurslid en voorzitter geweest van de onderafdeling Zuid-Kennemerland van de Nederlandse Bond van Gemeente-ambte naren en toen hij deze functie niet meer kon combineren met zijn steeds drukker wordende taak op het raadhuis benoemde de onderafdeling hem met algemene stem men tot ere-voorzitter. Daarnaast is hij ADVERTENTIE in Velours - Mohair en Tweed Prijzen v#n 68.- tot 189.- GEN. CRONJéSTRAAT la—lb bestuurslid geweest van de adviesclub voor onderwijszaken van de genoemde vereni ging en is hij jarenlang secretaris geweest van de plaatselijke schoolartsendienst in Heemstede. Ook is hij bestuurslid geweest van de Stichting Studiehulp aan Studeren den. Tenslotte heeft hij vele jaren het se cretariaat uitgeoefend van tal van raads commissies. Al deze werkzaamheden hadden direct of zijdelings betrekking op zijn functie in gemeentedienst, maar daarnaast heeft de heer Schelling zich ook op ander terrein bewogen. Zo is hij onder meer nog steeds voorzitter van de afdeling Heemstede- Bennebroek van de Nederlandse Protes tantenbond. Vaklitteratuur Al dit werk laat hem nauwelijks tijd over voor liefhebberijen. Wel leest hij graag, maar veelal bestaat zijn lectuur (noodgedwongen) uit vaklitteratuur, waar van hij een respectabele hoeveelheid moet bestuderen. Als men met de heer Schelling over de afgelopen veertig jaar komt te spreken, valt het op, dat de aanstaande jubilaris liever spreekt over de groei en bloei van „zijn" gemeente dan over zichzelf. Vol trots vergelijkt hij dan de cijfers van 1917 met die van thans, waaruit steeds de enorme groei van Heemstede blijkt. Zo springt naar voren de geweldige toene ming van de bevolking van 9.500 in 1917 tot 25.600 nu. Een groei, die zich onafge broken heeft geopenbaard met uitzonde ring van het jaar 1927, toen door annexatie van een groot stuk Heemsteeds gebied door Haarlem het bevolkingsaantal terug liep van ruim 17.000 tot 11.500. Het is nog met weemoed, als de heer Schelling hier over komt te spreken. „Natuurlijk was het gemeentebestuur fel tegen gebiedafstand, er was zelfs een anti-annexatie-comité gevormd. Maar dat alles heeft niet mogen baten", verzuchtte hij. Zijn bijzondere belangstelling genoot het onderwijs in de gemeente. Ook hierbij noemt hij cijfers, die voor zichzelf spre ken. In 1917 vier scholen, thans veertien. Ook voor de financiële zijde van het ge meentelijk bestuur heeft de heer Schelling zich altijd bijzonder geïnteresseerd. „In 1918 beliep de begroting voor wat de ge wone dienst betreft een totaalbedrag van 550.000, voor 1958 is dit geraamd op vier en een half miljoen." Uit het gesprek blijkt, dat de thans 64- jarige heer Schelling, die in Klaaswaal ge boren is en daar als volontair op de secre tarie begon, geheel opgaat in zijn werk en als wij het hem vragen, antwoordt hij dan ook met enthousiasme: „Ik heb het altijd graag gedaan en heb ook altijd met veel plezier in Heemstede gewerkt". Op de dag van het jubileum zal een buitengewone raadsvergadering worden uitgeschreven, tijdens welke de gemeente secretaris temidden der raadsleden zal worden gehuldigd. In aansluiting daarop zal de jubilaris recipiëren in het Verver singshuis in Groenendaal, 's middags van vier tot zes uur. N.O.V.I.Bop de Prov. Griffie Op een zeer druk bezochte vergadering op de Provinciale Griffie in Haarlem, waaronder andere tientallen burgemees ters uit alle delen van de provincie aan wezig waren, werd woensdagmiddag de N.O.V.I.B. (Nationale Organisatie voor In ternationale Bijstand) aan de orde gesteld. De vergadering stond onder leiding van de Commissaris der Koningin in de provin cie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, die tevens voorzitter van het provinciale N.O.V.I.B.-comité is. Deze sprak er zjjn vreugde over uit, dat zovelen gehoor had den gegeven aan de oproep, nader ge ïnformeerd te worden over de Nationale Organisatie voor Internationale Bijstand. Nationale saamhorigheid was volgens dr. Prinsen voorwaarde voor internationale solidariteit. Hierna spraken prof. dr. E. de Vries en de heer H. Oosterhuis, lid der Eerste Ka mer, respectievelijk voorzitter en vice- voorzitter van de N.O.V.I.B. Prof. De Vries wees op het waarlijk nationale karakter der N.O.V.I.B., omdat de oprichting ervan in 1956 door prins Bernhard en door de deelneming van ruim 60 nationale organi saties uit alle sectoren en alle levens kringen van ons volk tot stand kon ko men. De N.O.V.I.B. wenst de internatio nale gerechtigheid door internationale so lidariteit te verhogen. De ontstellende nood in de onderontwikkelde gebieden van de wereld, een naamloze nood, dient een persoonlijke aangelegenheid van elke Nederlander te worden. Door nationaal de verantwoordelijkheid op zich te nemen van bepaalde gebieden die rechtstreeks zij het ook binnen het kader van de Verenigde Naties onder Nederlandse verantwoordelijkheid vallen, dienen de persoonlijke relaties en per soonlijke bindingen met deze gebieden te worden versterkt. Voor twee ontwikke lingsplannen is de medewerking van de N.O.V.I.B. ingeroepen. Het eerste betreft de financiering van een ontwikkelings project voor het gebied aan de rivier Nés tos in het Griekse Thracië, waarvan de bevolking in kommervolle omstandig heden verkeert door een tekort aan eco nomische mogelijkheden. Het tweede heeft betrekking op een sociaal plan tot ont wikkeling van de bevolking in het nieuwe gebied Gezira tussen de Witte en Blauwe Nijl in de Soedan. Zolang in de achterge bleven gebieden van elke drie babies nog één sterft, van elke vier jongens maar één een lagere school bezoekt, zolang vrouwen en meisjes nog een behandeling onder vinden. die ver beneden algemeen aan vaarde maatstaven ligt, is er een enorme taak voor het Westen. De heer Oosterhuis legde er de nadruk op, dat het de taak der N.O.V.I.B. is, de persoonlijke bewustwording van deze nood, die tegelijkertijd een dreiging voor het Westen zelf inhoudt, te stimuleren. Door middel van plaatselijke comité's hoopt men, in samenwerking met UNICEF en UNESCO, een netwerk van werkelijk geïnteresseerden over het gehele land te leggen. In de Nederlandse ambassade te Wash ington heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, naar aan leiding van een onderhoud met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, verklaard dat de houding van de Amerikaanse regering ten opzichte van Nederlands Nieuw Guinea niet hele maal fair is. Gisteren heeft minister Luns een lang durig onderhoud met Dulles gehad. Daar na heeft hij, eveneens over Nieuw Guinea, een bespreking met de onderminister van Buitenlandse Zaken voor het Verre Oos ten, Walter Robertson, gehad. Minister Luns verklaarde aan een ver tegenwoordiger van United Press, dat hij zowel bij minister Dulles als bij Robertson het Nederlandse standpunt heeft verde digd, dat niets gewonnen kan worden bij voortgezette discussies in de UNO over Nederlands Nieuw-Guinea. Hij zei dat de UNO geen organisatie is die alle aanspra ken van het ene land op grondgebied van het andere beoordelen en erover beslissen kan. ADVERTENTIE TELEFUNKEN RADIO en TELEVISIE DEALER SINDS 1927 Koninginneweg 6 Telefoon 14024 Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3% °/o Nederl. '47 79% 80% 3 Nedl. 1962/64 87 A 87'/2 A. K. U 162'/2 157 Calvé Delft 305 295 Van Gelder Zonen 180 180 K. N. Hoogovens 279 275 Nederl. Ford 222% 222 N. Kabelfabriek 258 257 gew. Philips Gloeil 255% 250 pref. PhilipsGloeil 139 139 Unilever 371 360 Wilton Fijenoord 203 198 Dordtsche Petrol. 901 885 Konkl. Petroleum f 193,50 190,10 A'dam Rubber 66 65% K. L. M 116,40 f 115,80 Holl. Amer. Lijb 152 150 N. Scheepv. LJnie 139% 137 Phsl v. Ommeren 209 204 H. V. A 108% 108 Verg. Deli Mijen 75% 74 Amsterd. Bank 196 195 Ned. Handel Mij. 151% 151% Rolterd. Bank 160 160 Twentsche Bank 156 156* Anaconda Copper 52 52 Bethlehem Steel 42% 42 U. S. Steel 61% 60 General Motors.. 40 39% Shell Union 77% 76 Tidewater 1 28% 27% Vorige koers •nVF.RTFNTlE HAARLEM, 25 september 1957. ONDERTROUWD: 25 sept.: J. A. Zomer e& E. P. M. van der Spek; A. C. N. Berk en W. II. Roosen; C. van der Werff en M. van Wort; Th. J. Koning en M. J. S. Smit; B. J. Peters en M. van Bakel; B. Montau- ban en C. van de Gruiter; J. P. Bijl en H. W. Heemskerk; N. Koper en J. T. van 't Hof; G. J. Houniet en A. M. de Ruiter; J. Verbruggen en K. Kwak; N. Boon en M. Schmitz; B. Hoek en G. Jasper; H. J. M. Claessen en A. M. M. A. van der Weiden. GEHUWD: 25 sept.: G. van der Reep en C. M. Mosseveld; B. J. van Koningsbrug- ?en en H. M. Joosten; A. J. Pijst en E. M van Bree; H. M. Steur en W. A. M. Nico- 'aas; E. Modderman en H. A. G. Zonne veld; J. Meijboom en E. C. Meijer; J. W. C. van Binsbergen en J. W. Boelee; M. Overste en F. G. A. Baas; P. G. Roza en A. Warlé; J. Oerlemans en E. J. Brands. BEVALLEN van een zoon: 21 sept.: L. van Monsjou-De Wagemaker; 24 sept.: E Hartman-Van der Beek; A. Th. Post- Verzeilberg. r BEVALLEN van een d o c h t e r: 23 sept: H- E. S. Seetz-Straatman; N. Nijpjes- Klerk; 24 sept.: J. Kolkman-Willems; T. Hartman-Van der Beek; A. M. van Koten- Snoeks; A. J. Ouddeken-Moolenaar; A. L. Kamp-Woning; A. Th. Post-Verzeilberg; -ö sept.: G. N. de Jongh-De Vries; J. Wijers-Van 't Hert. OVERLEDEN: 23 sept.: P. J. van Zwie- !en> 80 j.. Gasthuisvest; W. Zwemmer, 79 L Gasthuisvest. Vanmorgen speelde zich voor de Haar lemse rechtbank het vervolg af van de reeds door de kantonrechter behandelde zaak tegen de 53-jarige Haarlemse arts E. E. V. die ervan verdacht wordt, dit jaar gedurende de maanden maart tot mei van dit jaar volgens een overeenkomst met het Rotterdams Vacupan-instituut (de voort zetting van het door justitieel ingrijpen reeds verdwenen Evipan) verscheidene pa tiënten te hebben genarcotiseerd en van hun kiezen en tanden ontdaan te hebben. Hij zou zich er daarbij niet van overtuigd hebben of deze extracties wel verantwoord waren. Hij had van de kantonrechter twee boe tes van elk f500 gekregen alsmede ver beurdverklaring van de in beslag genomen instrumenten. De arts verklaarde tegen het vonnis in beroep te zijn gekomen om dat hij ten eerste geen tandheelkundige in richting had de dagvaarding had name lijk geluid, dat hij zonder toestemming een tandheelkundige inrichting was begonnen en voorts omdat hij naar hij zeide, als zelfstandige arts had gehandeld en niet volgens een akkoord met Evipan. Bij het getuigenverhoor kwam weer de hele geschiedenis van de praktijken van het Rotterdamse tandenrooibedrijf onder narcose te berde en de als getuige des kundige gehoorde geneeskundig inspecteur in Noordholland, de heer A. P. N. de Groot, herinnerde er aan, dat er zo juist weer twee dodelijke ongevallen door onbevoegd narcotiseren waren gebeurd. Hij deelde mede, dat een arts die zichzelf respecteert zich wel zal wachten voor toediening van narcose, als was het alleen maai' omdat daarvoor een specialistenopleiding van enige jaren bestaat. De verdachte erkende wel, dat dit nar cotiseren zeer gevaarlijk was. „Zo graaf lijk als een auto, die 150 kilometer rijdt zej hij daarom ook heb ik enige maan den in het tandheelkundig instituut te Rotterdam gewerkt om me ermee ver trouwd te maken". Een dominerende waag bij de behande ling voor de rechtbank gold de wijze waar op deze arts de behandeling van de trek- klanten, die eenmaal zelfs met vijftien op een dag - uit Rotterdam naar hem toe werden gezonden, heeft verricht. Een der behandelden, die als getuige werd gehoord, ontkende namelijk dat hem enige vraag zou zijn gesteld met betrekking tot zijn lichamelijke conditie en zijn gebit. Maar een rheumapatiënte, die toevallig geduren de enige tijd der behandelingen in de spreekkamer had gezeten wist zich dui delijk te herinneren, dat de arts had ge ïnformeerd aar de nlichamelijke conditie van de cliënt en bovendien zélf onder zocht had of algehele trekking van het ge bit wel noodzakelijk was. Zij had ook een geval meegemaakt, waarin slechts een ge deelte van het gebit werd getrokken. Maar dat de arts klakkeloos al de tanden en kiezen van de bij hem gekomen mensen rooide, had zij niet kunnen constateren, verklaarde de damee. Zij was als getuige a décharge gehoord. In zijn requisitoir zei de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, dat het verband tussen de verdachte en het Rotterdams instituut wel was aan getoond, maar hij eiste vernietiging van het kantonrechtersvonnis omdat dit gewaagt van het hebben van een tandheelkundige inrichting zonder vergunning, waarvan hier geen sprake is. Wèl achtte de officier van Justitie bewezen, dat de arts zich voor de narcotisering en de trekking niet vol doende had overtuigd of het een èn het ander medisch noodzakelijk en verant woord was. Hij eiste twee boetes van elk duizend gulden sub. twee maanden en ver beurdverklaring van het instrumentarium. In zijn pleidooi stelde de raadsman, mr. J. Schuring, dat de overheid geen maat regelen neemt tegen de tandheelkundige in stituten als zodanig. Voor de controle is het gewenst, dat de overhed weet welke medici in dergelijke inrichtingen werkzaam zijn. De wet spreekt trouwens van werken in een tandheelkundig instituut, dat strafbaar is, als dit instituut reclame maakt. In het geheel is niet aangetoond, dat verdachte in dit instituut heeft gewerkt, integendeel, hij verrichtte de extracties in zijn eigen huis. Gaat men dit als onderdeel van het tand heelkundig instituut beschouwen, dan is dit een te ruime interpretatie van het woordje „in". De raadsman was van oordeel, dat verdachte geen strafbare feiten kunnen worden ten laste gelegd. Tegen de geëiste straf wilde hij ernstig protesteren. Meent de rechtbank, dat verdachte toch schuldig is aan het ten laste gelegde, dan kan mogelijk worden volstaan met het opleggen van een principiële straf, daar nog nimmer een rechtzaak als deze aan de orde is geweest. Uitspraak op 10 oktober om half tien. Buslijn A msterdamHaarlem In aansluiting op het bericht in ons blad van gisteren over de wijzigingen in de N.Z.H.-dienstregeling met ingang van zon dag 29 september, kunnen wij mededelen, dat de omzetting van de tienminutendienst in een twintigminutendienst op de buslijn Amsterdam-Haarlem voor beide richtingen ingaat omstreeks acht uur 's avonds. Na acht uur zullen de bussen op ge noemde lijn dus uitsluitend om de twintig minuten rijden, met uitzondering van za terdag- en zondagavond. Op die avonden zal de bestaande tienminutendienst wor den gehandhaafd Met het oog op de in de loop van dit jaar verhoogde verpleegtarieven van de diverse Haarlemse ziekenhuizen, heeft de Ge meentelijke Ziekenhuisverzekering van Haarlem beslóten de premietarieven met ingang van 1 november eveneens te ver hogen. Aangezien een vergoeding van f 12.50 per dag voor kosten van verpleging en be handeling in een sanatorium niet voldoen de is gebleken, zal de Gemeentelijke Zie kenhuisverzekering deze vergoeding met ingang van 1 november bepalen op f 15 per ligdag. Aan de verzekerden is per circulaire mededeling gedaan van de nieuwe maand- premietarieven. ADVERTENTIE ADVERTENTIE MODERNE BRIL BIJ OPTICIEN GIERSTRAAT 27 Levering alle Ziekenfondser KORTING EN HOGEP HET BESTE is de nieuwe, Nederlandse editie van „The Reader's Digest", het in de gehele wereld bekende tijdschrift, waarvan elke maand meer dan 19 miljoen exemplaren (in twaalf verschillende talen) worden gekocht. Het eerste nummer van HET BESTE komt morgen uit. Het biedt u meer dan' 25 boeiende, afwisselende artike len, zorgvuldig gekozen en sa mengevat uit de beste tijdschrif ten en kranten ter wereld. Met bovendien een veelbesproken, veelgevraagd boek in beknopte vorm. En dat alles in een aan trekkelijk tijdschrift van han dig zakformaat. Een kleine greep uit de artike len in dit eerste nummer: Arme Frank en haar dagboek Nieuwe hoop voor hart-1 patiënten Bent U knap genoeg voor Oxford? Ik heb een atoombom on schadelijk gemaakt De eerste blankenin Sjangri- La Mijn man was diplomaat Humor in uniform Chroesjtsjew zonder masker Wanneer vergaat er weer een schip? Een boek-in-een-notedop: Mijn trouwe geleidehond uit Readers Digest slechts f. 1,15 per maand Haal morgen Uw exemplaar btl Uw boekhandel (of tUdsehrlftenhandel) of bü de kiosk. Zaterdagmiddag 28 september wordt in de bovenzaal van restaurant „Munniks" aan de Grote Markt in Haarlem een ten toonstelling geopend van werk van leden der kunstkring „De Acht". De expositie is i te bezichtigen tot 5 oktober. AMSTERDAM Zowel in het avondverkeer van dinsdag als woensdagochtend, viel reeds te merken dat de aandelenkoersen in Amsterdam on der invloed van het vaste verloop van Wallstreet, een behoorlijke sprong om hoog maakten. De betere stemming zette zich in het officiële verkeer voort en zo beleefde men woensdagmiddag een vaste markt, waarin de gesprekken over de ver wachtingen voor het bedrijfsleven en over de uitslag van de wedstrijd Nederland- Oostenrijk met elkaar werden afgewisseld. Vooral internationale waarden kwamen op een behoorlijk hoger niveau. Konink lijke Olie noteerde f 194, hetgeen echter een gulden beneden de ochtendkoers was. Ook Unilever zette onder de koers van het ochtendverkeer in, maar herstelde weer tot 372'/2. Ten aanzien van Unilever vooral heeft de beurs bijzonder goede verwach tingen, die gebaseerd zijn op geruchten omtrent gunstig nieuws. Er is echter nie mand die hierover iets naders weet te vertellen. Philips wist het niveau van des ochtends (258V2) niet meer te benaderen en moest genoegen nemen met 256. A.K.U. bleef staan op 162, K.L.M. liep op tot f 116,80. In ieder geval was de afdeling der internationals over de gehele linie vast gestemd en wordt met spanning het verdere verloop van Wallstreet afge wacht, waarbij men wel in het oog houdt, dat hier het niveau voor aandelen laag is in tegenstelling tot New York. Ook de scheepvaart had een gunstig verloop en boekte behoorlijke koers winsten voor de meeste soorten, met name voor K.N.S.M., Nederland, Scheepvaart unie, Van Nievelt en Van Ommeren. Deze hoek was de gehele middag vrij levendig en kopers behielden de overhand. Indonesische fondsen trokken zich niets aan van de berichten over de door de mi nister van Arbeid der Republiek voorge stelde loonsverhoging van twintig percent in de particuliere bedrijven. Ter beurze redeneert men, dat al het ongunstige nieuws over Indonesië nu wel ruimschoots in de koersen is verdisconteerd. De tussen tijdse mededeling van Van Gelder over de verwachte gunstige resultaten in dit jaar werd pas na beurssluiting bekend. Staats fondsen moesten opnieuw een veer laten; de staffellening kwam zelfs beneden de 80 percent op 79 tot 79l/z. Prolongatie 5 percent. New York De aandelenkoersen zakten als gevolg van aanhoudende verkopen aanvankelijk, schommelden door hun dieptepunt van dit iaar heen. maar kregen later steun, waar door sommige prijzen meer dan vier dol lar hoger sloten dan de laagste koers van de dag. De verkoopgolf ontstond tegen het middaguur, nadat pogingen in de vroeg- beurs om het herstel van dinsdag voort te zetten mislukt waren. Deze ontwikkeling kwam voor Wallstreet niet onverwacht, want velen hadden voorspeld, dat er nog een verdere peiling van het dieptepunt zou komen, als voorwaarde van een blijvend herstel. Het tempo tijdens de verkoopgolf was zo groot dat de ti' ker tegen sluiting verschei dene minuten achterbleef bij de transac ties en de omzet bereikte in het laatste uur bijna een miljoen aandelen. De totale om zet bleef niettemin 70.000 stuks lager dan dinsdag, toen een cijfer van 2.770.000 werd bereikt. Er werden 1199 fondsen verhandeld, waarvan er 867 lager sloten, met 324 nieu we dieptepunten voor het jaar of langer. De dalingen van enkele fondsen bedroegen op het dieptepunt meer dan vijf dollar en bij sluiting meer dan drie dollar. De to tale marktprijs was over het geheel geno men twee miljard dollar lager. Het Dow Jones gemiddelde voor indu striële waarden liep terug van 462.87 op dinsdag tot 456.95 op woensdag, dat voor spoorwegfondsen van 125.06 tot 122.65 en dat voor openbare nutsbedrijven van 67.23 tot 66.61. (UP). Algol, 25 v. Antwerpen n. Rotterdam. Ampenan, 25 v. Sungeigerong n. Semarang. Annenkerk, 25 v. Antwerpen n. Rotterdam. Amstelslot, 25 met motorschade n.o. v. Honolulu Antonia, 26 te Padang. Aldabi 26 te Montevideo verw. Alderamin, 25 v. Boulogne n. Rotterdam. Alwaki, 25 v. Marseille n. Antwerpen. Amerskerk, 26 te Beira verw. Appingedijk. 26 te Norfolk verw. Averdijk, 26 v. Antwerpen n. Houston. Aardijk, 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Amstelwal,, 25 v. Port Said n. Rotterdam. Attis, 24 400 m. n.o. Floris Az. n. Curagao. Alblasserdijk, 25 te Hamburg. Amstelstad, 25 245 m. n.w. Fremantle n. Karachi. Aeneas, 25 te Rotterdam n. Amsterdam. Amsteldiep, 26 v. Rotterdam n. Antwerpen. Annenkerk, 25 te Rotterdam. Banda, 26 te Singapore. Bawean, 26 te Chittagong. Bintang, 25 v. Belawan n. Basrah. Bennekom. 24 140 m. n.w. Kp. Flnisterre naar Willemstad. Britsum. 23 460 m. o.n.o. Pt. Churchill naar Con tinent. Bussum, 25 te Isle of Grain verw. Batjan, 25 te Baltimore verw. Beninkust, 25 te Takoradi verw. Caltex Leiden. 14/10 te Rotterdam verw. Caltex Nederland, 26 v. Sidon n. Rotterdam. Castor, 24 v. Pto. Ordaz n. Wagenlngen. Crania, pass. 24 Pto. Rico n. Liverpool. Cinulia. 25 te Rotterdam. Cottica. 25 1180 m. n.o Barbados n. Barbados. Concepcion, 24 16 m. z. K. Frio n- Paranagua. Congokust, 25 te Grandbassa. Coryda, 26 te Pulubukom. Drente. 25 v. Napels n. Genua. Delfland, 25 te Amsterdam. Delft, 25 680 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Daphnis, 25 te Curagao. Doreslad, 24 160 m. n.o. Bonaire n. Gibraltar. Esso Rotterdam, 25 v. Rastanura n. Antwerpen. F.emdi.ik, 25 v. Lissabon n. Havana. Eemland, 25 v. Cabedelo n. Las Palmas. Ena, 26 te Curagao. Felipes, 26 te Port Dickson. Friesland SSM, 25 v. Methil n. Kopenhagen. Eenhoorn. 25 te Alexandrië. Fairsea, pass. 20 Wight n Montreal. Gaasterland, 25 te Rio de Janeiro verw. Groote Kerk. 26 v. Newcastle n. Fremantle. Gadila, 25 te Pladju verw. v. Djakarta. Ghanakust. 25 v. Hamburg n. Antwerpen. Graveland, pass. 25 Finisterre n. Recife. Guineekust. 25 te Amsterdam. Giessenkerk, 25 v. Bangkok n. Hongkong. Helena. 25 850 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Hermes. 25 860 m. o.n.o. Bermuda n. S. Thomas. Hestia. 25 te New York verw. Hydra. 20 v. Antwerpen n. Willemstad. Hector. 25 te Rotterdam. Hecuba, 26 v. Amsterdam n. Georgetown. Heelsum, 26 te Jacksonville. Hera, 25 v. Georgetown n. Pto. Ordaz. Japara KRL, 30 te Port Said verw. Jupiter, 25 v. Rotterdam n. Tunis. Kieldrecht, 25 te Antwerpen. Katelysia. 25 te Maracaibo n. Bachaquero. Koningswaard, 25 v. Ardrossan n. Curagao. Kara, 25 800 m. o. Wellington n. Curagao. Koningswaard, 25 v Ardrossan n. Curagao. Keizerswaard, 25 te Liverpool. Korenia, 25 te Triëst. Kermia, pass. 25 Malta n. Rotterdam. Koratia, 26 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Kota Gede. pas. 25 Stromboli n. Port Said. Laurenskerk, 25 te Amsterdam. Leuvekerk. 25 v. Rotterdam n. Londen. Luna, 25 te Rotterdam. Leersum, 26 v. Barcelona n. Port Said. Lekhaven, pass. 26 Kp. Verd. eil. n. Las Palmas. Lombok. 28 te Djibouti verw. v. Mombasa. Langleeclyde, 25 v. Genua n. Port Said. Lawak, 25 45 m. z.w. Kp. Corrientes n. Cristobal. Laertes, pass. 25 Gibraltar n. Port Said. Lombok. 28 te Djibouti verw. Langkoeas, 26 te P. Swettenh. verw. v. Singap. Larenberg. 25 v. Vlaardingen n. Cardiff. Lieve vrouwekerk, 25 v. Suez n. Aden. Maaslloyd, 26 te Panjuwangi verw. Molenkerk, 25 te Marseille verw. Malea, 25 450 m. o.n.o. Manilla n. Yokohama. Malvina. 25 v. Tarakan, 30 te Singapore verw. Maas. 25 v. Messina n. Piraeus. Maaskerk, 25 v. Port Said n. Genua. Mariekerk, pass. 25 Sir. Messina n. Port Said. Mentor. 26 te Georgetown. Montferland. pass. 25 Abrolhos, 26 te Ilheus verw. Munttoren, 25 v. Savannah n. Punta Cardon. Nestor, 28 te Maracaibo verw. Nanusa, 28 te Karachi verw. v. Colombo. Oranje, 25 v. Colombo n. Belawan. Ouwerkerk. 26 te Bremen. Oldekerk, 25 te Genua. Osiris. 25 te Port Au Prince. Oranjefontein, 26 te Amsterdam. Oranje Nassau, 26 te Ciudad Trujillo. Orion, 26 te Calamata. Ovula, 25 v. Surabaja n. Pladju. Pendrecht, 25 220 m. o.z.o. Ceylon n. Formosa. Pygmalion. 24 v. Turks Island n. New York. Prins Alexander, pass. 25 Vlissingen n. Antw. Pieter S, 25 Startpoint gepass. n. Rotterdam, Prins Willem III. 25 v. Le Havre n. Montreal. Prins Casimir, 25 v. Le Havre n. Rotterdam. Poseidon, 25 v. Brighton n. Amsterdam. Prins Willem V. pass. 26 Belle Isle n Quebec. Rijndam, 26 te Le Havre n. New York. Rita, 25 v. Telokanson n. Pladju. Rondo. 25 20 ma n.w Cherbourg n. Port Said. Roggeveen. 25 te Dunedin verw. Raki, 25 v. Surabaja te Tandjong Priok. Rotti, 29 v Djibouti te Port Said verw. Riouw, 25 v. Khoralmufatta n. Bahrein. Stad Breda, 25 25 m. n.w. Bishoprock n. Monrovia. Stad Utrecht, 26 te Narvik. Schie. 25 te Rotterdam. Straat Lombok. 25 te East-London verw. Sarangan. 25 te Lourenco Marques verw. Siberoet, 25 te Bassein. Stanv. Talangakar, 26 te Saigon v Sungeigerong. Schiedijk, 27 te Philadelphia verw. Solon, 24 v. Maracaibo n. Baltimore. Steven, 25 70 m. n.o. Cape Race n. Napels. Sirrah. 26 te Abadan. Stad Arnhem, 26 te Middlesborough. Straat Torres. 25 v. Tandj. Priok n. Singapore. Sarpedon. 26 te Las Piedras. Senegalkust, 25 te Lagos verw. Steenwijk, 25 v. Norfolk n. Holland. Salatiga. 26 te Belawan. Tabinta. 25 v. Colombo n. Port Said. Teucer. 26 te Port Swettenham. Telamon. 26 v. Cartagena n Barranquilla. Tibia. 25 v. East-London n. Curagao. Trompenberg, 25 220 m. z. Horta n. Pt. of Spain Thelidomus. 25 400 m. n.w Brisbane n. Sydnes. Tiberius, 24 10 m. n. Cuba n. Ciudad Trujillo. Van Waerwljck, 26 v. P. Swettenh. n. Singapore. Willem Ruys, 26 te Rotterdam. Wonosobo, 25 1800 m. o. Luzon n. Manilla. Waal. 26 te Beyrouth. W. Alton Jones, 25 80 m. o.z.o. Santa Maria naar Philadelphia. IJssel, 28 te Dominica verw. Zuiderkork, 27 te Antwerpen verw. KLEINE VAART Alcetas, 24 v. Amsterdam n. Hamburg. Bab T. 20 te Hull v. Toppila. Brouwersgracht, 23 v. Amsterdam n. Antwerpen. Eljo, 24 Brunsbüttel gepass. n. Coleraine. Elsa. 22 te Kotka v. Koge. Joost. 23 te Tuborg v. Methil. Kaap Falga, 23 te Gefle binnengesleept. Kaap St. Vincent, 23 v. A'dam n. Wondelgem. Kastanjesingel,, 26 v. Ventspils te A'dam verw. Keizersgracht, 24 te Helsinki. Lijnbaansgracht, 23 v. Amsterdam n. Emden. Netta, 20 v. St. Louis du Rhone n. Casablanca. Nieuwland, 26 v. Grangemouth te R'dam verw. Pavo, 20 te Zaandam v. Otterbacken. Phidias, 25 60 m. v. Kp. Bon n. Rotterdam. Ponza, 22 Goteborg gepass. n. Zaandam. Tasmanië, verm. 26 v. Bremen n. Birkenhead. Tilly, 2 2te Stugsund v. Ostrand. 330 SLEEPVAART m. n.n.o. Paramaribo naar Barentszee, 24 Pto. Cabello. Cycloop met Titan 24 330 m. w.z.w. Bermudas naar Vlissingen. Hudson, 24 80 m. o.z.o. Minikoy n. Calcutta. Oostzee, 24 v. Beaymont te Maracaibo. Thames. 25 125 m. n.o. Gibraltar n. Daz-eiland. Tyne 24 te Aden. Witte Zee, 24 110 m. o.z.o. Minikoy n P. Moresby. Zeeland, 24 te New Orleans. Zwarte Zee, 25 v. Las Palmas n Baltimore.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15