Rassenvermenging afgedwongen op de punt van de bajonet OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Negerkinderen onder escorte naar, van en in de school HET WEER Geen hoger salaris voor ambtenaren Adjudant hielp rekruten aan een afkeuring Bourgès-Maunoury heeft kans Algerije-debat te overleven Blank Little Rock neemt afwachtende houding aan éee MORRIS 'Ge/ore t/ot/fat// „Doe maar flink onnozel Fraude leverde tien jaar flinke bijverdienste op Twee gewonden VILTMANTELS in kleuren ƒ59.50 Meer regen in september dan sinds 1848 Overleg met Eisenhower Telegram van Armstrong Zijn prestige is echter zozeer gedaald dat een volgende krachtproef het einde kan betekenen Droog Bourgès-Maunoury loopt weg uit Kamer-vergadering Drie doden in het verkeer - V erkeer songelukken DIT JAAR: 880 DODEN j Tengevolge van verkeersonge» j j lukken in ons land zijn in 1957 om Tweede proef met Atlas in Florida mislukt Projectiel kwam op 1500 meter tot ontploffing Het woord is aan Regering verwerpt voorstellen der ambtenaarsbonden In Oktober weer koelhuisboter Lopend Sovjet-vijfjarenplan verlengd en gewijzigd 72e JAARGANG No 67 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 220 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Washington) en rassenvermenging in Little Rock is vrij an de blanke leerlingen verscheen niet op De eerste dag van de mstig verlopen. Ongeveer een derde van school. Wanneer men bedenkt dat ongetwijfeld een aantal ouders hun kinderen thuis hebben gehouden uit angst voor gewelddaden, dan is de gevolgtrekking gewettigd, dat de blanken geen grootscheepse boycot van de middelbare school op touw hebben gezet. Het pleit voor de moed van de zes negermeisjes en de drie negerjongens, dat geen hunner verstek heeft laten gaan. Zij werden in auto's van de federale troepen naar school gebracht. In het schoolgebouw waakten soldaten ertegen, dat er iets onbehoorlijks geschiedde. De stemming in de school was vrij goed. De commandant van de troepen sprak de leerlingen toe. Hij zei dat zij niets van de soldaten zouden hebben te duchten, zolang het bevel werd geëerbiedigd. De toespraak werd ontvangen met applaus. Slechts twaalf scholieren verlieten uit protest de school, toen de negerkinderen werden toege laten. Er was weinig belangstelling en incidenten bleven achterwege. In de stad toonden de troepen, dat niet met hen viel te spotten. Jeeps reden voort durend door de straten met militairen, die door luidsprekers waarschuwden, dat sa menscholingen verboden waren. Werd aan deze waarschuwing geen gevolg gegeven, dan dreven de soldaten met de bajonet op het geweer de mensen van de straat. Twee weerbarstige mannen werden later voor de school licht gewond. De bewoners van Little Rock wordt vrij hardhandig aan het verstand gebracht, dat de wet getrouw ten uitvoer wordt gelegd. Deze les lijkt langzaam te worden geleerd. De vraag is thans hoelang de troepen ter plaatse moeten blijven, wil de afgedwon gen gehoorzaamheid een vrijwillige wor den. De gouverneurs van de zuidelijke staten willen met president Eisenhower overleg plegen over de terugtrekking van de troepen. (Reuter) Bij de botsingen liep een volwassen blanke een bajonetsteek in de arm op en werd een andere geslagen met de kolf van een geweer. De man die de bajonetsteek opliep, had kennelijk niet snel genoeg gereageerd op een bevel tot doorlopen. De blanke die werd neergeslagen had getracht een sol daat zijn geweer uit de handen te Tukken. Onder de troepen, die de wacht betrokken, waren geen negers. Toen de soldaten de menigte verspreid den, riep een blanke jongen: „Tinnen sol daten, waarom gaan jullie niet naar buis?" Iemand anders zei: „Laten ze nu maar doen wat zij willen. Die soldaten kunnen niet altijd hier blijven. Zodra ze de benen heb ben genomenEen leraar zei: „De negers lijken goed met de andere leer lingen te kunnen opschieten. Er zijn geen moeilijkheden". De parachutisten begeleidden de neger kinderen als zij voor andere lessen naar een ander lokaal moesten. Na schooltijd ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 De regen van de afgelopen nacht heeft de hoeveelheid regen, die tot nu toe in sep tember in De Bilt is gevallen, van 187 op 193 millimeter gebracht. Daarmee is de grootste hoeveelheid die sedert het begin der waarnemingen in 1848 ooit in septem ber in De Bilt was gevallen (189 mm. in 1918) overschreden. Hoewel het landelijke gemiddelde van de regen uiteraard nog niet is vastgesteld om dat nog niet alle gegevens bekend zijn, kan toch reeds worden gezegd dat het er alle schijn van heeft dat ook dit getal het re cord van de laatste honderd jaar in de schaduw stelt. Dit geldt zeker voor de periode juli, au gustus en september die, gemiddeld over het gehele land genomen, in geen honderd jaar 2o nat is geweest. *>xaxcaxco occooocccoc werden de negerkinderen onder de hoede van de parachutisten weggebracht. Woensdagavond werden de federale troe pen bij de school vervangen door eenheden van de nationale garde van Arkansas, die thans ook onder federaal bevel staat. Eisenhower heeft laten bekendmaken, dat hij tracht in het begin van de volgende week met een commissie van gouverneurs der zuidelijke staten een bijeenkomst te organiseren om overleg te plegen over de crisis in Little Rock. Gouverneur Fau- bus heeft aangekondigd dat hij vandaag een radio- en televisietoespraak over de toestand zal houden. (AFP) Op de conferentie van demo cratische gouverneurs van zuidelijke sta ten te Sea Island (Georgia) zijn twee reso luties ingediend. Gouverneur Hodges van Noord-Carolina vraagt in zijn resolutie aan Eisenhower het aan Faubus over te laten de orde in Arkansas te herstellen en de wet daar uit te voeren. Gouverneur Clement van Ten nessee dringt in zijn resolutie aan op in stelling van een speciale commissie van gouverneurs van de zuidelijke staten die met Eisenhower de toestand te Little Rock moet bespreken. Beide resoluties hebben de goedkeuring gekregen van de zes gou verneurs die aan de conferentie deel nemen. Twee Republikeinse gouverneurs steunen het standpunt van Eisenhower. (Reuter) De bladen van de noorde lijke staten geven voor het grootste deel hun steun aan Eisenhowers besluit om federale troepen naar Little Rock tc stu ren. De critiek hierop komt in hoofdzaak van de zuidelijke bladen. De democratische senator McLellan, af komstig uit Ai-kansas twijfelt eraan of de stap van Eisenhower wel wettig is. Gou verneur McKeldin van Maryland meent dat de president geen andere keus heeft tenzij hij wil aftreden. De bekende jazztrompettist Louis „Satch- mo" Armstrong verklaarde na Eisenho wers rede voor de radio, dat hy per slot van rekening misschien toch nog naar Moskou zal gaan, onder auspiciën van de Amerikaanse regering. Armstrong zond een telegram aan Eisenhower, waarin hij zegt: „Als u besluit met de gekleurde kinderen de school binnen te gaan, neem mij dan mee vadertje. God zegen u". HOUSTON (AFP) Negersclu -lieren mogen dit jaar niet voetballen met blanke jongens in het openbare stadion van Houston in Texas, aldus heeft een amb tenaar van deze stad medegedeeld. Dit be sluit is genomen op verzoek van verschei dene directeuren van scholen, die van oordeel zijn dat er rassenscheiding op het voetbalveld moet blijven zolang die in de scholen nog niet is opgeheven Vorig jaar, toen neger- en blanke scho lieren wel tezamen mochten voetballen, heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Een gemeentelijke middelbare school te Corpus Christi in Texas heeft medege deeld, dat haar sportploegen, waarvan ook negers deel uitmaken, alleen tegen school- pioegen uit Houston zullen spelen Indien alle leerlingen aan de wedstrijden rnogen deelnemen. Van onze correspondent in Parijs) In een grote spanning, die van tijd tot tyd tot dramatische hoogte steeg, is de Franse Kamer gisteren de debatten begon nen over de politieke hervormingen, die in beginsel in Algerije zouden moeten worden ingevoerd. De voornaamste par tyen zijn al aan het woord geweest en tij dens de spreekbeurten van de communist Jacques Duclos en van de ultra-rechtse advocaat Tixier-Vignancourt werden felle verwijten en grove beledigingen uitgewis seld. Ook premier Bourgès-Maunoury heeft zich in het debat gemengd om enkele punten op de „i" te zetten. Hy ontkende bijvoorbeeld dat Italië wapens zou gaan leveren aan Tunesië en dat de regering het initiatief tot de Algerijnse debatten, met het oog op de UNO had genomen. Veel indruk leken die beide ontkenningen op de Kamer niet te maken. Op zijn beurt heeft de minister van Bui tenlandse Zaken Christian Pineau, die gis teren ere-gast was op een lunch van de buitenlandse persverenigingen nogmaals verklaard dat Frankrijk, door middel van de kaderwet, wil aantonen dat het de per soonlijkheid van Algerije wenst te eer biedigen, ofschoon dit land altijd met de republiek verbonden zal moeten blijven. In deze eerste fase der parlementaire discussies, waarin ook zes amendementen op het wetsvoorstel der regering werden verworpen, is het nog niet duidelijk ge worden hoe uiteindelijk de stemming zal uitvallen. De voorstanders van het nieuwe statuut zijn bijna uitsluitend rooms-katho- lieken en socialisten, die samen geen meer derheid kunnen opleveren. Men neemt echter aan dat, als puntje bij paaltje komt, nog wel zoveel rechtse conservatieven overstag zullen gaan, dat het regerings voorstel begin volgende week kan worden aangenomen en Frankrijk voor het UNO- forum zijn gezicht zal kunnen redden. Waarschijnlijk zal het parlement echter bij de volgende gelegenheid de debat ten over de landbouwpolitiek kortere metten met de regering maken, want dat het prestige, speciaal van Bourgès-Mau noury, niet hoog meer wordt aangeslagen is gisteren, vooral achter de schermen dui delijk gebleken. (U.P.) „Wanneer de opstandelingen ons voorstel voor de verkiezingen niet aanvaarden, dan zullen wij de hervormin gen, waarover thans overlegd wordt, toch toepassen", zei Pineau verder aan de lunch voor de pers. „Zo zullen wij de vruchten van onze pacificatie-campagne in Algerije toch plukken". Prinses Irene met haar studiegenote Freule Quirin Laman Trip, gefotogra feerd bij het Chateau Cheseaux in Lausanne, waar de Prinses de colleges in de Franse taal en letterkunde gaat volgen. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht kouder, morgen over dag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Overwegend matige noordelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee *"GCCCCCCCCC ooocooooooooooooocc DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Een verdeling van Algerije tussen de negen miljoen mohammedanen en 1.200.000 Europeanen die er leven, wees Pineau van de hand, alsook het voorstel van president Bourguiba van Tunesië tot een conferen tie van Marokko, Tunesië, Frankrijk en de opstandelingen. Luchtmachtoffensief ALGIERS (Reuter) Jachtbommenwer pers van de Franse luchtmacht hebben 200 aanvalsvluchten gemaakt tegen opstande lingen in „verboden zones" in het gebied van Constantine in oostelijk Algerije. De burgers zijn uit de zone geëvacueerd. Op standelingen hebben in Constantine met automatische geweren geschoten op ver lichte ramen, voorbijrijdende auto's en een politiepatrouille, die hen tenslotte op de vlucht dreef. WASHINGTON (UP) De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Pella, heeft te Washington verklaard dat zijn re gering wapenleveranties aan Tunesië over weegt in overleg met de Franse regering. Er zijn nog geen wapens geleverd, aldus Pella. TUNIS (Reuter) Een woordvoerder van de Tunesische regering heeft gezegd, dat Tunesië een „zeer kleine hoeveelheid" wapens van Egypte heeft aanvaard. Deze wapens waren geschonken en Tunesië had er niet uitdrukkelijk om gevraagd. Volgens de woordvoerder geeft Tunesië de voorkeur aan wapens uit westelijke landen, daar zijn huidige opleidingspro gram erop ingesteld is. Hij legde er de na druk op, dat Tunesië wapens wenst voor defensief gebruik. PARIJS (UP) Premier Maurice Bour gès-Maunoury stormde vanmorgen ver ontwaardigd de vergaderzaal van de Fran se nationale vergadering uit, toen de com munistische afgevaardigde André Tourné hem ervan beschuldigde een „koloniale" oorlog te voeren tegen het Algerijnse volk. De minister voor Algerije, Robert Lacoste, volgde premier op de voet. Hun voorbeeld werd gevolgd door de meestse députe's van rechts en het centrum. De communistische vice-presidente van de kamer, mevrouw Claude Vaillant-couturier, moest de zitting drie kwartier schorsen. Tourné overlaadde de regering een half uur lang met krasse beschuldigingen. Hij beweerde, onder luid „schande" geroep van de rechterzijde, dat het Franse leger zich schuldig maakt aan mishandeling en moord Gisteren bracht Jean Louis Tixier-Vignan court, een met Poujade geaffilieerd rechts politicus, de Assemblée in opschudding met een opmerking dat de UNO niets te zeg gen heeft over Algerije. „Het kan ons geen zier schelen of wij veroordeeld worden door rassenhaters uit Little Rock of sla venhandelaars uit Jemen", zo schreeuwde hij. In een ziekenhuis in Den Haag is van ochtend overleden de 63-jarige heer H. M. J. Toneman, chef van de gemeentelijke drukkerij te Rotterdam. De heer Toneman stak gisteravond laat de Loosduinseweg in Den Haag over. Vermoedelijk door dat hij met een parapluie tegen de regen vlagen inliep, heeft hij een naderende personenauto niet zien aankomen. Hij werd aangereden en liep ernstige kwetsu ren aan hoofd en benen op. In Rotterdam is de 21-jarige machi ne-bankwerker Q. J. Nederhand op een kruispunt met zijn bromfiets tegen een vrachtauto gebotst. Hij werd zeer ernstig gewond en is in een ziekenhuis overleden. Bij een auto-ongeluk in Breda is de 47-jarige heer D. J. Blom uit Goes om het leven gekomen. Hij was een der voor naamste medewerkers van prof. ir. P. Ph. Jansen van de Dienst der Deltawerken. In het bijzonder voor de ontwikkeling van nieuwe werkmethoden. Na de ramp van 1953 onderscheidde hij zich bij de dichting van het gat bij Kruiningen. Daarna kreeg hij een opdracht in Nigeria voor uitvoe ring van waterbouwkundige werken. het leven gekomen 880 personen, van wie 170 kinderen. Parachutisten van de 101e Amerikaanse luchtlandingsdivisie stonden gisteren met de bajonet op het geweer op wacht bij de ingang van de „Central High School" te Little Rock, de hoofdstad van Arkansas. Deze federale troepen zijn gisteravond vervangen door een heden van de nationale garde van de staat Arkansas, die thans ook onder federaal bevel staan. (Telefoto) CAPE CANAVERAL (Reuter) Een ge leid projectiel, naar men aanneemt het intercontinentale projectiel „Atlas", is woensdag op een hoogte van anderhalve kilometer in brand gevlogen boven het proefcentrum van Cape Canaveral in Flo rida. Men zag het projectiel, nadat het ge lanceerd was, eerst 1500 meter verticaal stijgen en daarna, vóór er vlammen uit sloegen, naar het oosten zwenken. De „At las" is ontworpen als een intercontinentaal projectiel, dat een kernlading kan ver voeren. De eerste proef met de „Atlas", op 11 juni, is eveneens mislukt. Het projectiel kwam toen kort na de start tot ontploffing. ALAMOGORDO (UP) De Amerikaan se luchtmacht is gisteren proeven begon nen met „Matador"-projectielen binnen een gecontroleerde corridor van 870 kilo meter tussen Alamogordo in Nieuw-Mexico en Wendover in Utah. Gisteren is een pro jectiel geëscorteerd door twee straal jagers, die in staat zouden zijn het te ver nietigen, als het naar buiten de corridor zou willen zwenken gelanceerd. De autoriteiten wilden niet onthullen of het projectiel zijn doel had bereikt of dat het onderweg vernietigd moest worden. Het projectiel is uitgerust met „navi- gatie-instrumenten". Seneca: Vrije tijd, zonder dat men zich met de een of andere studie bezighoudt, is de dood. De centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken heeft woensdag vergaderd, in aanwezigheid van de ministers van Binnenlandse Za ken en van Sociale Zaken, ter bespreking der door de vakcentrales ingediende voor stellen over de financiële positie van het lager en middelbaar overheidspersoneel. Er kon geen overeenstemming worden bereikt, omdat de regering het tijdstip niet juist acht, verbeteringen in de finan ciële positie van het overheidspersoneel thans in overweging te nemen. Wel kwam men tot overeenstemming over twee wetsontwerpen tot invoering van een algemene kinderbijslagverzeke ring en tot wijziging van de kinderbijslag wet voor loontrekkenden. Tenslotte heeft men zich verenigd met het voorstel tot toekenning van een gratificatie bij ambts jubilea van kleuterleidsters. De voorstellen tot verhoging der amb tenarensalarissen die de regering thans afgewezen heeft, hadden betrekking op een diensttijdtoeslag van tien gulden na tien jaren dienst, en na twintig jaren dienst een verhoging van twintig gulden per maand. Voorts op een iets vlottere overgang van de salariëring van de ene groep naar de vol gende. een eerder toekennen van de maxi mum-lonen voor rijkswerklieden, een ge leidelijke invoering van de werkciassifi catie en een beloning van extra-prestaties. Zoals in de begroting van oorlog en ma rine is meegedeeld gaat de regering bij wijze van proef de werkciassificatie invoe ren voor 3000 ambtenaren van het departe ment van Oorlog. Dit is echter een kleine fractie van het gehele rijkspersoneel. Over bruggingsmaatregelen voor de tijd, die nog zou moeten verlopen aleer het gehele rijks personeel onder die werkciassificatie zou vallen, hadden de organisaties noodzakelijk geacht. Ook dit heeft de regering afgewe zen. De situatie van 's lands financiën wordt zo ernstig geacht, dat deze verbeteringen, die ongeveer tien miljoen gulden zouden vergen, niet kunnen worden verwezenlijkt. Bovendien wil de regering ten opzichte van het bedrijfsleven geen uitzonderingspositie scheppen. De ambtenarenorganisatics hebben enige tijd geleden hun medewerking verleend bij de verhoging van salarissen der topfunc tionarissen, onder beding dat ook de positie der lagere ambtenaren onder de loep zou worden genomen. Door de weigering van de regering is thans een gespannen situatie ontstaan. De organisaties gaan zich nu in eigen kring over die toestand beraden. 99 Een adjudant-onderofficier van de mare chaussee, de 52-jarige L. C. B. uit Voorburg is gearresteerd op verdenking van 't ver lenen van hulp aan diverse jongemannen, om zich aan de vervulling van hun dienst plicht te onttrekken. Deze mensen, voor namelijk boerenjongens, voor wie het van groot belang was, dat zij buiten de mili taire dienst bleven, gaf hij advies met groot succes hoe zij dit konden bereiken. B. deed het daarbij voorkomen, alsof hij in de beslissing, of een jongeman al dan niet zou worden opgeroepen, een doorslag gevende stem had. Dat de adjudant ver zoekschriften opstelde en wanneer deze niet het gewenste resultaat opleverden voor zijn steeds groeiende cliëntèle rekes ten aan de Kroon schreef, waaronder de betrokkenen maar hun handtekening had den te zetten, wordt hem niet zo kwalijk genomen, als zijn adviezen, die erop ge richt waren, de keuringsartsen om de tuin te leiden. B. gaf de jongelieden de raad, zich bij de keuring zo onnozel mogelijk voor te doen. De adjudant was door zijn werk zaamheden bij de inspectie van de Mili taire Geneeskundige Dienst volkomen op de hoogte van de antwoorden, die de kan didaat-rekruten op de vragen van dokters en psychiaters moesten geven. Langdurig repeteerde hij deze vragen en antwoorden met de jongens, die zich aan hun militaire dienstplicht wilden onttrekken, naar het onderzoek thans heeft uitgewezen. In vrijwel alle gevallen zou de „instruc teur" succes gehad hebben met zijn pupillen. Wanneer inderdaad de afkeuring volgde, was het de adjudant die de be langhebbende hiervan het eerst in kennis stelde. Dit kon hij doen, omdat hij onmid dellijk op zijn bureau het psychiatrisch rapport kreeg, waarin stond vermeld, dat deze of gene op psychische redenen was afgekeurd. Diensten werden betaald B. liet zich in natura of in klinkende munt betalen, wanneer er succes was ge boekt. Omdat dit geraffineerde spelletje bijna tien jaar kon voortduren, is het totaalbedrag, dat de adjudant voor zijn diensten ontving, niet onaanzienlijk. Onder de boeren genoot B. als „adviseur" een reputatie, die hem tenslotte fataal is geworden. Omdat er in deze kringen openlijk over zijn „successen" werd ge sproken, lekte de zaak uic. De jongelieden, die zich op deze wijze aan hun dienstplicht hebben weten te ont trekken, zullen vrijwel zeker een herkeu ring moeten ondergaan. Strafrechtelijke vervolging van hen kan eveneens niet uitblijven. Op het ogenblik is ongeveer 18.000 ton koelhuisboter voor rekening van het In- en Verkoopbureau voor Zuivel opgesla gen. Deze voorraad is groter dan in het voorjaar werd verwacht. Door gunstig weer is meer melk geproduceerd dan men kon voorzien en is ook meer boter uit deze melk vervaardigd, evenals in het buiten land, waardoor de uitvoer beneden de ver wachting is gebleven. Een deel van de voorraad zal tegen ge reduceerde prijzen in het binnenland wor den verkocht. Na 1 oktober zal de handel de boter kunnen kopen voor f 3.05 per kg. De winkelprijs wordt dan geschat tussen de 87 en 90 cent per pakje, dus gemiddeld 88 cent per pakje. Teneinde de uitvoer te stimuleren is voor de exporteurs van boter de mogelijk heid opengesteld biedingen te doen tegen een minimum van f 3,25 per kilogram. Reeds is op deze manier 600 ton boter af gezet. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-regering en de communistische partij hebben be kendgemaakt, dat zij voornemens zijn het lopende vijfjarenplan te verlengen om de grote nieuwe ondergrondse rijkdommen en energiebronnen, die in het land ontdekt zijn, tot ontwikkeling te brengen. Deze ver lenging is ook nodig om rekening te kun nen houden met de onlangs ingevoerde re organisatie van de industrie. Een en ander maakt het mogelijk de richtlijnen, die twee jaren geleden werden gegeven, toen met het plan werd begonnen, uit te brei den en aan te vullen, aldus een medede ling van radio-Moskou.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1