PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Haarlemse rechtbank veroordeelt enige dronken automobilisten fofcfaiïj e/ibovmtfi HOE WERKT DE BEURS Fa. b: engelenberg Droog met opklaringen TocU ió het zo J De radio geeft vrijdag Volksliederenavond Comité van aanbeveling voor „Inbal" De effectenbeurs: alleen voor heren Wereldnieuws HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor een verloving zijn er drie nodig CONST ANTRING Verbetering van rijkswegen naar Haarlem Auto met dertig avond japonnen gestolen van Bernd Süsskind OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN VERFSPUITREVOLVERS M s ■g d .s-S g-C S 4 Standbeeld voor Sibelius DE VERLOVINGSRINGENSPECIALIST MARTIN UITTENBOGAARD De mens van Hengelo ER DAG 2 6 SEPTEMBER 1957 Een aardappelhandelaar uit Nieuw-Ven- nep, die op een avond in juli onder in vloed van sterke drank in Hillegom na een stopsein van de politie doorreed en pas in Bennebroek kon worden achterhaald, werd donderdag door de Haarlemse recht bank confom de eis veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en vijf jaar in trekking van het rijbewijs. Conform de eis werd een 36-jarige Haarlemse koopman veroordeeld, even eens wegens het rijden onder invloed en het daardoor in gevaar brengen van de vei'keersveiligheid. In de Perseusstraat had hij een bocht zodanig genomen, dat hij een wandelaar de fiets uit de handen reed. Daarna was hij zigzaggend verder gereden. De eis luidde: een gevangenisstraf van twee maanden en intrekking van het rij bewijs voor de tijd van drie jaar. Een 46-jarige strandpachter en radio handelaar uit Zandvoort was op 2o juni tegen een voor hem rijdende vrachtauto gebotst, toen deze afremde en tot stil stand kwam. De politie had bij de Zand- voorter een alcoholistisch luchtje bemerkt. Tegen de man werd drie weken gevange nisstraf geëist en intrekking van het rij bewijs voor een jaar. De rechtbank heeft <de strandpachter vrijgesproken. Een 41-jarige fabrikant uit Aerdenhout, tegen wie wegens het onder invloed be sturen van zijn auto een maand gevange nisstraf en ontneming van het rijbewijs voor twee jaar was geëist, werd eveneens vrijgesproken. Zo deed de Haarlemse rechtbank ook uitspraak in de zaak tegen een 56-jarige bestuurder van een bestelauto, die op 3 juli 's nachts opviel door de wijze, waarop hij zijn auto bestuurde. De chauffeur van de bestelauto bewoog zich buiten zijn wa gen echter wel heel merkwaardig en dat was dan ook niet verwonderlijk, want zijn bloed bevatte 2.10 permille alcohol De eis tegen de man luidde: zes weken en twee jaar ontzegging. Hij kwam eraf met een maand en twee jaar ontzegging. Eveneens tot een maand en twee jaar ontzegging werd een veertigjarige krui denier uit Amsterdam veroordeeld, die des nachts in zijn auto over de Amsterdamse Vaart reed op weg naar huis. Hij slinger de zo vervaarlijk, dat hij voor zijn auto beide weggedeelten nodig had. Een auto mobilist, die achter hem reed durfde zelfs niet te passeren. Er werd zes weken en twee jaar ontzegging tegen hem geëist. ADVERTENTIE Hij, zij eneen Een prachtcollectie van deze edelste aller ringen vindt u in verschillende prijsklassen vanaf 47.p.p. bij de kleine zaak met de grootste keuze. Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 In de begroting 1958 van Verkeer en Waterstaat voor de uitbreiding en ver betering van het rijks wegennet, wordt onder meer meegedeeld dat het in de be doeling ligt, te beginnen met het ombou wen van een gedeelte van weg nr. 8, Haar lemSassenheim, tot een driestrooksweg, waarvoor f 250.000 moet worden uitgetrok ken en met de grondaankoop voor de nieuwe weg beoosten Haarlem ter ver betering van de verbinding van de Velser tunnel met de wegen 4 en 4a voor f 500.000. Het dubbelmaken van weg nr. 9 tussen Haarlem en Velsen zal worden voortgezet (f 600.000), terwijl tevens zal worden voort gegaan met de aanleg van 't gedeelte Be verwijkAlkmaar van die weg (f600.000) en van het wegvak bewesten Haarlem tus sen de Zijlweg en de Zandvoortselaan (f 500.000). Voor de afwerking van de tunnels te Velsen met bijbehorende werken zal in 1958 nog f9.000.000 nodig zijn. HILVERSUM I 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. (9.35 9.40 Waterst.). 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Prom.ork., koor en sol. 11.20 Clavecimbelrecital. 11.40 Orgelspel. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber, 14.00 Hobokwart. 14.30 Litterair progr. 14.50 Volksliederen. 15.10 Gevar. progr. 16.00 Vocaal kwart. 16.20 Gram. 16.40 Voor de jeugd. 17.05 Instr. kwart. 17.30 Orgelspel 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Gram. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Instr. kwint. 19.30 Leven in Nederland, caus. 19.45 Nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Levend uit de kracht Gods, caus. 20.20 De Ver. Naties weer bijeen, caus. 20.30 Israëlische Jemeniten komen in Nederland dansen. 21.00 Pianopalet. 21.40 Instr. kwint. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Gram. 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Amus.muz. 10.00 Orgelspel. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Vocaal kwartet. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-ork. 14.05 schoolradio. 14.25 Meisjeskoor. 14.45 Salonork. 15.15 Voordr. 15.35 Kamermuz. 16.00 Tuinbouw- praatje. 16.15 Gram. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Orkest- conc. 18.35 Voor de jeugd. 18.50 Cursus Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Re- geringsuitz.: Kom mee naar buiten allemaal (slot). 19.15 De statistiek van de maand, door orof. dr. Ph. J. Idenburg. 19.20 Parlementair be zoek aan Nederlands Nieuw-Guinea, door J. de Kadt. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.40 De dam in het Haringvliet, klankb. 21.00 Amus.muz. 21.30 De betekenis van de cocospalm voor Ceylon, caus. 21.40 Kamermuz. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.45—24.00 Idem. TELEVISIEPROGRAMMA 20.00 Minna von Barnhelm, of Soldatengeluk, blijspel. 21.50 Dagsluiting. BRUSSEL 324 M. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Pianorecital. 18.10 Voordr. 18.20 Pianoreci tal (verv.). 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 en 20.00 Gram. 20.15 Ork.conc. 20.45 Gram. 21.00 Ork.conc. en koorzang met sol. 22.00 Nieuws. 22.11 Etnische muz. 22.45 Elektronische en con crete muz. 22.55—23.00 Nieuws. Conform de eis werd een 25-jarige ver koopleider veroordeeld tot een gevange nisstraf van een maand en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Hij ver klaarde wel tien glazen bier en twee cognac te hebben gedronken. Tot een maand gevangenisstraf en an derhalf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid werd een 42-jarige metaalbewerker uit Haarlem veroordeeld, die zijn ver jaardag op onstuimige wijze vierde met het drinken van vijf glazen cognac en toen op zijn motorfiets stapte. Dit trok a! spoe dig de aandacht van de politie, zodat de man veertien dagen geleden voor de Haar lemse rechtbank moest verschijnen en daar twee maanden en twee jaar ontzeg ging tegen zich hoorde eisen. Inwoner uit Aerdenhout deed bij Utrechtse politie aangifte De directeur van een confectie-industrie uit Haarlem, woonachtig te Aerdenhout, deed woensdag bij de Utrechtse politie aangifte, dat zijn auto ter waarde van elf duizend gulden, die hij op de Rijnkade te Utrecht had geparkeerd, was gestolen. In de auto bevonden zich dertig avondjapon nen ter waarde van 1800 gulden. Bernd Süsskind (een jonge baszanger die kennelijk aan het begin van zijn carrière staat) en Johan van den Boogert (een ge wiekste pianist, die in het concerterende vak zijn sporen reeds verdiend heeft) ga ven woensdagavond in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum een recital van volksliederen uit verscheidene landen. Het is een genre waar heel wat inzit en dat, litterair en muzikaal naar waarde en be tekenis uitgediept en vooral verre gehou den van banaliteiten, op een zeer voor naam niveau beoefend kan worden. Wij hebben maar terug te denken aan de volksliedvertolkingen door Sven Scholan der, aan de gekostumeerde voordrachten door Geertruida van Vla dereken en om maar eens dicht bij huis en deze tijd te blijven van de in alle opzichten artis tieke prestaties van Harry van Oss, eerst met Felix de Nobel aan de vleugel, later zichzelf begeleidend op de luit Dit zijn, als ik het zo noemen mag: moderne voor beelden van de klassieke troubadours. Het feit, dat Bernd Süsskind zich het taalidioom van niet minder dan negen volken heeft eigen gemaakt om zijn pro gramma een zo groot mogelijk internatio naal karakter te geven, is in hem te prij zen. Dat de ontwikkeling van zijn stern- middelen daarbij echter ten achter is ge bleven, zodat deze de geraffineerde into natie mist om elk gevoelseffect waarneem baar te maken, is minder prettig. Daardoor verkeert de voordracht in een primitief stadium. Rest het inzicht om zo'n avond te vullen met dingen, die op het beschaafde niveau van het genre liggen en tezamen voldoende boeiende kracht opbrengen. Ik zou in het programma van Bernd Süsskind kunnen wijzen op nummers, die beneden dit ni veau bleven, maar pok op andere die er bovenuit stijgen, zoals de drie Franse lie deren, die door mooie bewerkingen van Gerard Hengeveld verhuizen naar het do mein van het kunstlied, met al de bijbe horende vocalen eisen. Bovendien zijn deze liederen niet kenmerkend voor het Franse volkslied, evenmin als het Noord- duitse „Jan Hinnerk" het in een vertaalde versie voor Nederland is. Ondanks dergelijke bedenkingen meen ik toch dat we deze jonge zanger in de beoefening van het genre dat hem trok krediet kunnen geven. Met een drietal Jiddische liederen en een paar Spaanse nummers gaf hij reeds veel aanvaardbaars. Maar hij zal zich ernstig moeten bezinnen op de veelvuldige eisen, die aan het inter preteren van het volkslied verbonden zijn. Over het vaardige pianospel van de be geleider Johan van den Boogert kan ik niets dan goeds zeggen. Jos. de Klerk BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE ONDERTROUWD: F. J. M. Hootsmans en B. M. Corbee; E. M. Jonquière en M. Th. Wesselingh; W. N. G. van den Bos en G. Schol; A. H. Polak en C. G. van Weel; C. O. Bakker en J. Breure. GETROUWD: M. F. F. Spee en J. W. Moorman; G. J. A. Wijchgel en M. E. Meijer; P. A. Jonker en D. M. J. Schut; H. Moleman en E. J. de Ruig; H. Huibers en C. M. van Bakel; D. P. Weijers en C. M. Boersen. GEBOREN: Robert Willem Henry, zn v. M. Pot en M. C. Smink; Timotheus Arnoud, zn. v. J. H. Abeling en J. Lesson; Theodo- rus Leonardus Antonius, zn v. Th. L. A. Moorman en A. G. J. Brouwer; Louise Wilhelmina Maria, dr. v. J. J. M. Kompier en W. H. M. Christiaanse; Lucas Petrus Maria, zn. v. P. M. Preijde en M. F. Th. Nijland. OVERLEDEN: W. van Koppenhagen, 74 jaar; mej. M. L. Verstrenge, 68 jaar, wed. A. Hoogkamp-Greebe, 79 jr, K. Heijenga, 70 jaar. ADVERTENTIE is de juichkreet van snoepend Nederland. Fruittella is het heerlijk frisse eri.~ zachte snoepje waarvan alléén van Melle het geheim kent ln 3 smaken aardbeien sinaasappel citroen. Het uit dertig leden bestaande Jemeni- tisch danstheater „Inbal" is woensdag door de gezant van Israel in Nederland ont vangen, tijdens welke receptie vertegen woordigers van de dagbladen met de leid ster van dit gezelschap, Sara Levi-Tanai, konden kennismaken. Dank zij gekleurde lichtbeelden kon men zich tevens een voor lopige indruk vormen van het veelbelo vende programma, dat zaterdagavond tij dens een galavoorstelling in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag voor het eerst wordt vertoond. Ter introductie daarvan hebben wij in het laatstverschenen nummer van „Erbij" reeds een uitvoerig artikel met foto's ge plaatst. Daaraan kan nog worden toege voegd dat men een inderdaad verbijste rende weelde van prachtige, met de hand geweven en met talrijke edelstenen ver sierde kostuums krijgt te aanschouwen. Het programma bestaat uit drie delen: een traditionele Jemenitische bruiloft, een aantal bijbelse verbeeldingen en een reeks moderne Israëlische volksdansen, begeleid door nieuwe arrangementen van oude mu ziek. Zoals men weet, maakt het gezel schap in aansluiting op het bezoek aan Nederland een grote tournée door Enge land en Amerika, waarna men via Prussel en Parijs naar Tel-Aviv terugkeert. Voor de voorstelling op 9 oktober onder auspiciën van de Volksuniversiteit te Haar lem is een comité van aanbeveling ge vormd, waarin ook de grote kerkgenoot schappen zijn vertegenwoordigd. Het be staat uit dr. M. J. Prinsen, commissaris van de Koningin in de provincie Noord- honlland, mr. O. P. F. M. Cremers, burge meester van Haarlem, D. J A. Geluk, wet houder van Onderwijs en Kunstzaken, de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, ds. G. Snijders, deken W. N. Zijlstra en de heren D. Heymans, H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum. Hm. Deinvm, di recteur van de Stadsschouwburg, mr. J. M. Landré, president van de sociëteit Teis- terbant en dr. L. M. van Dis. voorzitter van de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken. Werk van Boot. Ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag zal van zaterdag 28 september tot maandag 21 .oktober ,in Kunststichting een eretentoonstelling wor den gehouden van werken van de Haar lemse schilder H. F. Boot. Wanneer men op bepaalde dagen om vijf minuten voor twee de radio aanzet, hoort men een hevig geroezemoes, soms ge schreeuw, langgerekte kóóóóóóópkreten, kortom, een lawaai van je welste. Men is verbonden met de Amsterdamse effecten beurs, waar elke midadg tussen kwart over een tot half drie de officiële effectenhan del wordt gedreven. Gedurende vijf minu ten worden op enkele dagen in de week van daaruit de koersen doorgegeven en behalve de stem van de omroeper hoort men op de achtergrond het beursrumoer, meer of minder hevig naarmate de stem ming is. De beurs is weliswaar een ge meenschap van uitsluitend mannen, maar vijf tot zeshonderd vertegenwoordigers van deze sexe bij elkaar kunnen een geweldig spektakel maken! In het algemeen heerst er op de beurs een prettige, wij mogen wel zeggen joviale sfeer. Men staat altijd open voor een grap en er worden tal van anecdotes geboren. Een beursman vermaakt zich altijd wel en niet zelden ten koste van een ander. Een nieuweling Heeft de eerste dag, ten minste wanneer de handel dat toelaat, een moeilijk leven, want de ontgroening is niet mals. Hoewel de handel een streng besloten karakter draagt, bestaat de mogelijkheid dat men als geïntroduceerde de galerij be zoekt, vanwaar men een overzicht heeft over de gehele beurszaak De Vereeniging voor den Effectenhandel, die ook een „Public-Relations"-co.mmissie heeft, een commissie die contacten naar buiten moet leggen, in het bijzonder met „het publiek", ruim genomen, organiseert elke woensdag en vrijdag tussen kwart voor een en half- drie rondleidingen door het beursgebouw, waarbij een toelichting wordt gegeven op wat men hoort en ziet. Belangstellenden kunnen zich voor een introductie wenden tot elke commissionair of bank, alsook tot ADVERTENTIE Doclstraat 39 - Haarlem - Tel. 15232 Een storing verplaatste zich in de afge lopen 24 uur van Zuid-Ierland naar Noord- Frankrijk. De regenzone van de storing passeerde in de nacht het midden en zuiden van het land. Plaatselijk vielen er weer flinke hoeveelheden regen. Van woensdag avond tot donderdagochtend werden op de vliegvelden Zuid-Limburg 17, Eindhoven 16, Volkel 15 en Ypenburg 13 mm. regen afgetapt. In het noorden van het land bleef het droog. In de ochtend trok de regenzone met de bewolking in zuidoostelijke richting weg. Morgen komt ons land onder invloed van een gebied van hogere luchtdruk, waarvan het centrum ten westen van Schotland is gelegen. Afgezien van enkele buien, die van zee hier en daar de kuststreken kunnen binnendrijven, zal het weer droog blijven met flinke opklaringen. Daardoor zullen de komende nacht de minimumtemperaturen nog laag zijn. WEERRAPPORTEN Vrüdag 27 september Zon op 6.36 uur, onder 18.30 uur. Maan op 11.22 uur, onder 20.24 uur. Maanstanden 30 sept. 18.49 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 27 september Hoog water: 5.46 en 18.07 uur. Laag water: 1.38 en 13.50 uur. Temperaturen: buiten- bn land maxima van giste- ren. Binnenland: heden •op: jr- 7 uur. Neerslag: laatste <D C U 24 uur C-S Stockholm onbewolkt nnw 10 0 Oslo zwaar bew. windst. 12 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 12 0 Aberdeen zwaar bew. w 12 0 Londen zwaar bew. no 18 Amsterdam onbewolkt no 13 5 Luxemburg zwaar bew. w 13 21 Parijs geheel bew. windst. 18 14 Bordeaux regen w 23 8 Grenoble regen windst. 24 6 Nice zwaar bew. nnw 22 0 Berlijn onbewolkt ono 13 0 Frankfort geheel bew. no 12 14 München regen zzw 14 1 Zürich regen wzw 20 8 Genève regenbul wzw 24 1 Locarno geheel bew. w 25 0 Wenen geheel bew. ozo 15 0 Innsbruck regen ozo 18 0,1 Rome zwaar bew. z 27 0 Ajaccio zwaar bew. n 26 0 Den Helder onbewolkt no 12 0,1 Ypenburg licht bew. no 9 13 Vlissingen licht bew. no 10 7 Eelde licht bew. no 7 0 Twente licht bew. ono 7 0,2 De Bilt half bew. no 8 6 Eindhoven zwaar bew. no 9 16 vlv. Z.-Limb. lichte regen nno 10 18 4. „Wij zijn zeer verlangend, om een ver klaring van uw eigenaardige handelwijze te vernemen", sprak Jolliepop met een stem, die trilde van ingehouden drift. „Ei genaardige handelwijze??", herhaalde de kleine brandmeester, zich verbaasd omke rend, „vindt u het eigenaardig, dat de brandweer vuren blust?" „Nee, dat niet" bracht Panda in het midden. „Maar het is wel raar, dat u onze haard hebt ge blust". Het gezicht van de brandweer be trok. „O", zei hij, „dus jullie zijn niet te vreden? Was het soms geen salamanders knap stukje bluswerk?! Wordt dat niet op prijs gesteld?!" „Neen", sprak Jolliepop nadrukkelijk, „integendeel. Wij overwegen een ernstige klacht bij de burgemeester in te dienen". Nu begon de kleine brand weerman zich hevig op te winden. „Is dat de dank?!", riep hij schel, „als ik vuurtjes blus, krijg ik klachtenAls ik geen vuur tjes blus, krijg ik ook klachten! O, o! Wat heb ik toch een ondankbaar baantje!" En, overmand door smart liet hij zich in een stoel neervallen en barstte in tranen uit het secretariaat der Vereeniging, Beurs plein 5 te Amsterdam. De omvang van de groepen is beperkt tot veertig personen; zo nodig worden ook op andere dagen rondleidingen toegestaan. De belangstelling neemt belangrijk toe. Er werden in 1956 111 rondleidingen ge houden, waaraan 4190 bezoekers, komende uit alle delen des lands, deelnamen. Lec- tuurverspreiding en een filmvertoning completeren het bezoek aan de beurs. Ook is de Vereeniging bereid via een filmver huurkantoor de film „Beursplein 5" voor vertoning in besloten gezelschappen af te staan. De Public Relations-commissie or ganiseert ook lezingen in en buiten Am sterdam, waarbij behalve de film over de Amsterdamse beurs, ook een van de New Yorkse beurs wordt gedraaid en voorts op x-uime schaal lectuur wordt uitgereikt. Een tip voor culturele verenigingen? Het interessantst is de beurs wanneer er iets te doen is in de leidende fondsen, bij voorbeeld wanneer de Koninklijke Petro leum een emissie heeft aangekondigd en de claimhandel begint. Er heeft zich in de hoek waar de handel in Olie's geschiedt in minder dan geen tijd een grote kluwen gevormd van mannen, die al duwende en schreeuwende heen en weer deinen, elkaar op de tenen trappen, de handen omhoog steken, met beursboekjes zwaaien en zich bij dit alles nog verstaanbaar trachten te maken. Soms verplaatst zich de hele klu wen, en komt later in eigen hoek terug. Het is voor „de galerij" een vermakelijk gezicht en volkomen onbegrijpelijk dat daar serieus zaken worden gedaan en soms grote kapitalen worden verhandeld. Het moet voor de man die zich in deze kluwen bevonden heeft een wonder zijn dat hij nog knopen aan zijn jas vindt en neuzen aan zijn schoenen. Dat dit uiterst enerve rend is, valt licht te begrijpen. Niet altijd echter is de handel zo onstui mig en kwajongensachtig. In normale tij den ziet men van de galerij af beneden haastig of minder haastig een aantal man nen heen en weer lopen, telefoneren, met elkaar praten, iets noteren in beursboekjes enzovoort. Wanneer om half drie de gong gaat als teken dat de officiële handel geëin digd is - om kwart over een heeft dezelfde gong, in de wandeling „p i n g" genoemd de handel ingeluid - kan men zich als toe schouwer nogunaar een zwakke voorstel ling vormen van de handel in effecten, die het economisch leven mede moet onder steunen en op gang houden. Behalve de officiële beurshandel, waar van een officiële prijscourant wordt opge maakt, heeft er ook handel plaats voor en na de officiële beurstijd, voornamelijk in de leidende fondsen. Men vindt daarvan dikwijls ook noteringen in de bladen. De handel geschiedt telefonisch of op de sociëteit, zodat men ook wel van sociëteits- koersen spreekt. In bewogen tijden of bij belangrijke gebeurtenissen in de financiële wereld wordt er tot. laat in de avond nog telefonisch verhandeld. Er is een plan gemaakt om voor de on langs overleden Finse componist Jean Si belius een standbeeld op te richten in zijn geboorteplaats Haemeenlinna in Fin land. Het stadsbestuur en nationale orga nisaties staan achter het plan. De beeldhouwer is nog niet aangewezen. ADVERTENTIE VOOR BLIJVEND GELUK NAAR Schoterweg 37 - Haarlem - Tel. 16261 Bel ons voor een afspraak Melkweg. Pijpleidingen gaan het moeizame melktransport van de Zwitserse boeren overnemen. Dezer dagen werd er eer, van plastic in werking gesteld in het dorpje Goppisberg. Een leiding van on- geveer 1400 meter 'engte brengt dè melk van 550 meter hoogte naar de melkfabriek. Als er geen melk door gaat, stroomt er water door om de lei. ding schoon en koel te houden. Tegenstand. In Tokio zijn woensdag bij een botsing tussen een duizendtal studenten en de politie dertien personen gewond De politie verrichte twee arrestaties. De studenten protesteerden tegen de arres- tatie van 25 mannen op zondag, die er- van beschuldigd zijn, dat zij demon" straties tegen uitbreiding van een Amerikaanse luchtbasis bij Tokio heb. ben georganiseerd, bij de demonstraties waren Amerikaanse eigendommen ver- nield. Made in Japan. Japan zal binnenkort in staat zijn een raket naar de maan te zenden. Als proefnemingen met een kleine raket, die eind oktober genomen zullen worden, slagen, zal men begin- nen met de bouw van een raket die de maan zal kunnen bereiken, zo heeft dr. Hideo Itokawa van de universiteit van Tokio woensdag bekendgemaakt. Afgetakeld. Monteurs, die dinsdag in een nieuwe zendmast van de Noordduitse radio-omroep bij Flensburg klommen om verder aan de bouw van dit 170 meter hoge gevaarte te werken, troffen boven aangekomen een dronken lei- dekker aan, die daar zijn roes zat uit te slapen. De man kon met veel moeite naar beneden getakeld worden. Blazers. Ierse republikeinse extremist^ hebben woensdagmorgen vroeg het bureau van de plaatselijke speciale politie, 15 mijl binnen de Noordierse grens opgeblazen. Er werd niemand gewond. Begin. De vulkaan Etna is woensc" gmor- gen vroeg begonnen met het uitbraken van vuur, giftige gassen en zwarte rookwolken. Roodgloeiende lava stroomde uit de noordoostelijke krater. Een waarnemer van de universiteit var Catania zeide echter dat er geen on middellijk gevaar bestaat voor de dor pen op de hellingen van de vulkaan. Zonder geleide. In Johannesburg is woens dag een tram zonder bestuurder „op hol geslagen". Toen de wagen na drie gevaarlijke bochten en een afstand van ruim anderhalve kilometer met een forse klap tegen een andere tramwagen tot stilstand kwam, waren er 31 ge wonden en bedroeg de onderweg aan gerichte schade ongeveer honderddui zend gulden. Laten winnen. Volgens een door Tass aangehaald bericht van de „Izwestia",, het blad van de Russische regering, zouden de Deense autoriteiten zich hebben laten winnen voor een plan tot oprichting van een „verenigd opperbe- vel"_ voor de Deense en Westduitse marine. Dit zou de Deense havens moe ten openen voor de Westduitse marine. Opdracht. Volgens een bekendmaking van het ministerie van Economische Zaken van Sleeswiik-Holstein hebben de Howaldtswerke te Kiel van de Sov jet-Unie opdracht ontvangen voor de levering van installaties voor drie wal- kokerijen en 12 fabrieksschepen voor de visserij. De waarde van d^ze bestel ling bedraagt meer dan 100 miljoen D.M. Zij hadden reeds opdrachten van de Sovjpt-Unie ontvangen voor de bouw van 24 fabrieksschepen voor de visserij. Eerste. De eerste kernreactor in Tsjecho- slowakiie is dinsdag in werking gesteld, zo meldt het Tisechoslowaakse pers bureau Ceteka. De reactor die door de Sovjet-Unie is geleverd, heeft een ren dement van 2.000 kw en is in het insti tuut voor kernwetenschap te Hunsi- necrez bij Praag opgesteld. Verduitst. Het Franse passagiersschip ..Pasteur", dat onder andere in de Tweede Wereldoorlog als troepentrans portschip heeft, gediend, is uit Brest naar Bremerhaven vertrokken. Het schip is herdoopt, en zal als „Bremen" voor een Duitse rederij gaan varen. Er is een Duitse bemanning aan boord, die de Duitse vlag zal hijsen zodra het schip buiten de Franse territoriale zone is. Huwelijk. Camille Huvsman, de 86-iarige socialistische voorzitter van de Belgi sche Kamer van Afgevaardigden, is woensdag in alle stilte te Watermaelbii Brussel in het huwelijk getreden met de 34-jarige mevrouw Ida Smissen, een hoofdonderwijzeres van een technische school. Huysmans was sedert tweeën- halfjaar weduwnaar. Hij heeft reeds achterkleinkinderen. TOEN IN 1935, op 2 km afstand van het station, een petroleumhaven in Hengelo (Ov.) gegraven werd, trof men in een laag van geelbruin zand en donkergrijze mer gel op een hoogte van bijna 17 m boven N.A.P. de resten van een menselijke sche del aan. Groot was de oogst weliswaar niet, want slechts het voorhoofdsbeen en de beide wandbeenderen waren aanwezig, maar desondanks was deze vondst iets bijzonders voor ons land, dat buitengewoon arm is aan menselijke prehistorische resten. Blijkens Florschütz' paleo- botanische onderzoekingen be. hoort de afzettingslaag, waar- in deze schedel werd aange- troffen uit de tijd van het zgn. Wilrmien, waaronder wordt verstaan de IJstijd, waar in het landijs voor de 4de en tevens laatste maal zijn maximale uitbreiding verkregen had. Dat deze afzettingslagen inderdaad uit die tijd stammen, werd ook bevestigd door de onderzoekingen van Van der Vlerk en door de aanwezigheid van restanten van het reuzenhert (Megaceros). Op grond hiervan wordt de absolute ouderdom van de Mens van Hengelo ge schat op 20 a 30 duizend jaar. Met absolute zekerheid kan deze leeftijd echter niet worden vastgesteld, want sommige onder zoekers (Schreuder en Tesch) menen met het oog op de begeleidende fauna, dat de schedel van aanzienlijk jongere datum, t.w. ongeveer 8000 jaar moet zijn. Aangezien de meerderheid der onderzoekers zich ech ter heeft uitgesproken voor een leeftijd van ruwweg 30.000 jaren, moeten we ons daar maar aan vasthouden, zolang er al thans geen sterkere aanwijzingen voor een andere opvatting zijn aangevoerd. De Mens van Hengelo moet hier geleefd hebben tijdens het tiveede, of Masurischt interstadium van het Würm-ijstydperk, toen het hier aanmerkelijk kouder was dan thans aan de Noordkaap. Destijds moet een groot onderscheid hebben bestaan tussen de zeer strenge winters en de betrekkelijk warme zomers, zodat we van een Siberisch klimaat zouden kunnen spreken. Ondanks deze weinig gunstige factoren, vertonen de overblijfselen die de Mens van Hengelo ons heeft nagelaten de kenmer ken van een vrij ver ge vorderde ontxvikkeling. De 2 uit been of hoorn vervaardig de voorwerpen die werden opgegraven, wijzen er op, dat zij de destijds levende mens als werktuigen gediend hebben. Het bezwaar van dergelijke werktuigen is evenwel, dat ze in de regel moeilijk aan een bepaalde vorm van beschaving kunnen worden toegeschreven. Aan de ene kant herinneren deze voorwerpen aan soortge lijke vondsten in Moravië, waardoor ge dacht kan worden aan invloed van een cultuur die destijds in Zuidoost-Europa heeft bestaan, aan de andere kant ziet men overeenkomsten met een beschaving die genoemd wordt naar Maglemose (het „Grote Moeras" in Denemarken). Welke opvattingen men hierover ook moge koesteren, de Mens van Hengelo staat volkomen geïsoleerd in de oudste geschiedenis van ons land. Misschien is hij, komend uit andere streken, in onze onherbergzame gebieden verdwaald. Wel licht ook heeft hij hier met lotgenoten een hard bestaan geleid. Waarmee we genaderd zijn tot de com mandostaven. II. Pétillon Daarover morgen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2