IVO ROl LTand en wïttei4 dan wit EZELS Van dag tot dag „Pamir" kapseisde onder chaos van geknapte masten en touwen Verkeer en Het Niemwe Verbond Drenkelingen werden onmiddellijk door huizenhoge golven gescheiden <~Praatótoel Donderdag 26 september 1957 Elf vliegers en 5 machines verongelukt bij oefening Arbeiders op scheepswerf op staande voet ontslagen Nasleep van t.v. reportage van Holland-Oostenrijk DAM PO Zon gefotografeerd van 24 kilometer hoogte Toezicht voorgesteld op de pers in Zuid-Afrika Kranten uiten vrees voor staatscensuur Engels schip gestrand voor Portugese kust De Rijn wordt door een andere Engelsman geblokkeerd Noodlanding gemaakt op een ijsschots in poolgebied Twee Britten worden al een week vermist öp de Zjoekovs bezoek aan Tito van groot belang geacht Rode leger lijkt praktijk boven de leer te stellen Minister Algera heeft zijn begroting en ,jjn aandacht te verdelen tussen de twee ,eer uiteenlopende onderwerpen, die zich •n zijn portefeuille bevinden: Verkeer en Waterstaat. Er is al meermalen op ge wezen dat een scheiding van deze twee de efficiënte bevordering van beide zeer ten goede zou kunnen komen, vooral ook omdat het onderdeel Verkeer in een adembenemend tempo uitgroeit. Voorlopig doet minister Algera echter nog het een zowel als het ander. Het Del taplan eist zowel wat aandacht als geld betreft waarschijnlijk wel het leeuwen deel, en daarin is misschien de verklaring te vinden voor het feit, dat de minister in zijn „begrotingspraet" zo luchtigjes heen gaat over de waarlijk zeer sombere voor uitzichten voor ons wegennet. Hij zegt wel, dat er reeds een achterstand ten op zichte van de verkeerseisen te constateren is en dat wij moeten oppassen voor het gevaar, „dat deze achterstand van ernstige aard wordt", maar dat slaat enkel op zijn vorige opmerking over zijn streven om de wegenbouw niet „te plotseling af te remmen". Afremmen gebeurt dus in iedere geval maar langzaam aan. Iedereen weet, dat de achterstand van ons wegennet nü reeds een ernstig karak ter draagt en het tempo van de groei der verkeersmoeilijkheden die achterstand met de dag ernstiger maken. Deze opmer kingen van de minister laten dan ook bit ter weinig hoop over op een verbetering. Integendeel. Een langzame afremming van de wegenbouw en een razendsnelle ver menigvuldiging van het verkeer kunnen samen slechts dit gevolg hebben: Een snelle toeneming van de achterstand. Minister Algera heeft weinig mede dogen met zijn opvolger Over verkeer gesproken: interne moei lijkheden bij het Verbond voor Veilig Verkeer zijn oorzaak geweest van een grondige reorganisatie, die thans haar be slag gaat krijgen. Wanbeheer en plichts verzaking aan de top hebben het Verbond in deze moeilijkheden gebracht de ac tiviteit van deze nuttige instelling is er door vertraagd en verzwakt en er is naar buiten een onaangename indruk gevestigd, die niet gemakkelijk spoedig te herstellen is. Desalniettemin gaat het Verbond zijn tweede kwarteeuw in met de hoop, dat het werk opnieuw krachtig kan worden aan gevat ten bate van het algemene belang. Over dit algemene belang is niet te dis cussiëren. Het Verbond kan onschatbare diensten aan de verkeersveiligheid be wijzen, wanneer de functionarissen bezield zijn door het onbaatzuchtige ideaal waar mede het Verbond indertijd is opgericht. Sympathie voor dit werk is bij het publiek gemakkelijk te winnen, wanneer tastbare resultaten kunnen worden aangetoond. Er zijn initiatieven genoeg voorhanden en er is heel wat te doen. Welnu, fris aan de slag! Bij de NAVO-oefening „Strike Back" in de Atlantische Oceaan zijn woensdag tien leden van de Amerikaanse marine om het leven gekomen bij twee botsingen van vliegtuigen. Eerst vlogen twee jagers van het vliegdekschip „Saratoga" tegen elkaar aan toen zij wilden landen. De beide pilo ten kwamen om. Een half uur later raak ten twee toestellen van het vliegdekschip „Essex" elkaar. Hierbij kwamen acht man om. Tenslotte stortte er ook een jager neer, waarvan de piloot, die er per para chute uitsprong, nog wordt gezocht in de huurt van de Noorse Lofoten. Tweeëndertig werknemers van de scheepsbouwwerf De Vries Lentsch in Alphen aan de Ry"n, die gistermiddag om vier uur op eigen gezag het werk ver lieten om elders de directe televisierepor tage van de voetbalwedstryd Nederland- Oostenrijk te gaan zien, hebben gister avond van de directie van het bedrijf een brief ontvangen met de mededeling, dat ZÜ op staande voet ontslagen zijn en noch he werf, noch de fabriek meer mogen be treden. De ontslagenen zijn vanmorgen in »protestoptocht" naar het Gewestelijk Ar beidsbureau getrokken. Onder hen zijn verscheidene vaklieden, die al vele jaren bij l)e Vries Lentsch gewerkt hebben. Volgens de lezing van de ontslagenen zou- <ten zij maandag een verzoek hebben in gediend om woensdagmiddag eerder het werk te mogen beëindigen, en de verzuim de werktijd later in te halen. Het ant woord van de bedrijfsleiding zou, altijd volgens de ontslagenen, noch afwijzend "och toestemmend geweest zijn. Daarin zouden de 32 mannen aanleiding gevonden hebben, het bedrijf gisteren tegen vieren 'e verlaten. De directie van De Vries Lentsch wens- 'e °ver de zaak geen mededelingen aan de hors te verstrekken. ADVERTENTIE en pijnweg- wrijven met LONDEN, (UP) De trotse viermaster bark „Pamir" is zaterdagmiddag binnen en kele minuten een prooi geworden van een atlantische typhoon dat is het eenslui dend oordeel van de zes overlevenden, de kapiteins wier schepen dagenlang naar overlevenden gezocht hebben, en van allen die zich over de ramp met het 52-jarige Duitse zeilschip een oordeel hebben kunnen vormen. De zes mannen, die de ramp over leefden hebben in die enkele minuten wei nig van andere overlevenden gezien. Er stonden huizenhoge golven en slechts zo nu en dan konden de zes mannen een glimp opvangen van een andere reddings boot. De zee was zó ruw, dat reddingsboten en vlotten maar korte tijd bleven drijven. De vijf mannen, die door de „Saxon" zijn overgegeven aan het troepenschip „Geiger", dat onderweg is naar Casablanca, hebben, wit van de doorgestane angsten, hortend en stotend verteld wat er gebeurd is met hun 2796 ton metend schip, dat 35 man vaste bemanning en 52 stuurmans leerlingen aan boord had. Twee weken na het vertrek uit Hamburg zweepte een typhoon met windsnelheden tot 120 km. per uur het water van de At lantische Oceaan, 600 km. zuidwestelijk van de Azoren, hoog op. Terwijl het want als snaren op de wind gespannen werd en de planken kraakten, beval de kapitein Die- bitsch, een veteraan van de zeilvaart,zo veel mogelijk zeil te reven. Machteloos Maar dat was niet genoeg. De ra's hingen vreeselijk te zwaaien en leerlingen noch vaste bemanning zagen kans ze te sjorren. Staaltouwen knapten en een bovenra kwam gierend omlaag. Het dek werd zwaar be schadigd. Het eerste S.O.S. ging uit: „Alle zeilen verloren, maken 45 graden slagzij, dreigen te zinken" seinde de marconist. Op de in ternationale noodgolf werd dat S.O.S. op gevangen. Er werd radiostilte bevolen. De 40 reders uit Hamburg die drie jaar geleden de „Pamir" aangekocht hadden om er zee lieden het vak op te laten leren, betoogden dat het sohip de storm zou doorstaan het had zwaarder weer doorstaan, zeiden ze. De hulpmotor van de Pamir, een diesel die uit een oude Duitse U-boot (onderzeeër) was gesloopt, kon het schip in kalm weer een vijf mijls vaart geven, maar was tegen het geweld van een huizenhoge zee en een orkaan machteloos. Spoedig was de „Pamir" aan het geweld van wind en golven over geleverd. De schroeven draaiden dol als het achterschip boven water werd getild en konden het schip niet zoveel vaart geven, dat het naar zijn roer luisterde. Ontdaan van alle zeilen, met een jungle van touwen en gebroken ra's en met brekende masten, raakte de „Pamir dwars op de golven. In een golfdal, temidden van bergen water, is de „Pamir" toen langzaam gekapseisd. Vijf minuten eerder had de kapitein aan treden met zwemvesten om bevolen. Toen de „Pamir" langzaam begon om te slaan waren drie reddingsboten en een rubber reddingsvlot te water gelaten, zegt Gunter Hasselbach uit Kiel. Alle boten werden be schadigd en kwamen vol water te staan toen ze in het water werden gebracht. Het laatste wat Hasselbach zag was de kiel van de onderste boven drijvende „Pamir", die bij de boeg langzaam begon weg te zinken. Boot nummer twee, die volgens de sloe- penrol 22 mensen in veiligheid zou moeten brengen, had geen lichtkogels of rooksig nalen aan boord en slechts één man. Gun ter Hasselbach overleefde in dit zwaar- beschadigde notedopje de ramp van de „Pamir". Een vaartuig van de Amerikaan se kustwacht, de „Absecon", pikte hem op, nadat de „Saxon" bijna een dag eerder, vijf andere overlevenden had aangetroffen. De „Absecon" heeft, met een achttal an dere schepen, woensdag een grote hoeveel heid wrakstukken gevonden: ondermeer een reddingsboot, een rubber vlot, stuk ken hout en allerlei het grafschrift van een groot schip is altijd hetzelfde, al eeu wenlang. De „Saxon" nam vijf druipende mannen aan boord, na op de noodgolf ge seind te hebben dat het, achter de regen gordijnen en de opgezweepte golven, een sloep had gezien. Een van de overlevenden had een lichtkogel omhoog geschoten, die de „Saxon" als baken diende. Maar er verliep nog een uur tussen het afvuren van de lichtkogel en het moment waarop van de „Saxon" een trosje werd overgegooid. MINNEAPOLIS (UP) In Minneapolis is een plastic ballon opgestegen, van waar uit foto's gemaakt zullen worden van de zon. Het onbemande gevaarte, met eraan een sterke telescoop en een camera, steeg snel op tot ruim 24 kilometer. Volgens een zegsman van de Amerikaanse marine zou op deze hoogte de foto-apparatuur be ginnen te lopen, drie uur lang. JOHANNESBURG (Reuter) Een rege ringscommissie die een onderzoek heeft in gesteld naar ongewenste publikaties in Zuid-Afrika, heeft voorgesteld, dat de overheid censuur instelt op tijdschriften en ook toezicht houdt op de pers, teneinde paal en perk te stellen aan „publikaties die de lagere hartstochten prikkelen". De commissie gaf een uitvoerige definitie van wat zij als ongewenste publikaties be schouwt. Hieronder vallen onder meer ver halen over sexe-verhoudingen en geweld pleging en alles wat kan leiden tot wrij ving tussen de verschillende rassen. Ook zouden geen verslagen van processen, wel ke dergelijke beschrijvingen bevatten, mo gen worden gepubliceerd. Bepaalde vor men van advertenties zouden verboden moeten worden. Ongewenst worden ook ge noemd publikaties, die een godslasterlijk karakter hebben of vernederend zijn voor de godsdienst. Het, regeringsblad „Die Burger" schrijft naar aanleiding van de voorstellen der commissie, dat het de beginselen van het rapport steunt, maar tegelijkertijd een waarschuwing wil uiten, dat elke prak tische aanbeveling op het gebied van toe zicht op de pers grondig moet worden onderzocht om het gevaar t$ vermijden dat „het kind met het badwater wordt weg gegooid". De Engels-talige „Cape Times" is van mening, dat pornografie als voorwendsel wordt gebruikt om controlemaatregelen op te leggen, welke in feite de „eerste praktische stap naar de staatscensuur" be tekenen. De „Johannesburg Star" schrijft, dat wetgeving op het terrein van de pers be hoort tot stand te komen in samenwerking met verantwoordelijke vertegenwoordigers van kranten en uitgevers, die even ver langend zijn als de regering een hoge standaard te handhaven, maar zich tege lijk bewust zijn van het praktische aspect van het probleem. Een ander Engels-talig blad, „Cape Ar gus" meent, dat het rapport van de com missie in strijd is met de Zuidafrikaanse tradities. ADVERTENTIE De machinekamer van het 7735 ton me tende Engelse passagiersschip „Hildebrand" dat woensdag ten zuiden van Kaap Raso (Portugal) op de rotsen is gelopen, staat onder water. De 161 passagiers zijn aan land gebracht en voorlopig in Cascais on dergebracht. Alleen de bemanning is aan boord gebleven. Men probeert het schip vlot te krijgen, hoewel twee ruimen zijn ondergelopen als gevolg van een gat in de romp. liet schip zwaait op de rotsen heen en weer. Een ook al Engelse toeristenboot is op de Rijn aan de grond gelopen en heeft de scheepvaart op de rivier geblokkeerd. De 35 passagiers van deze „Lady Adri ans" zijn van het schfp gehaald en in het nabije Oberwesel en Kaub aan land ge bracht, bericht de rivier-politie. Geen van hen werd gewond of vermist. ADVERTENTIE LONDEN (UP) Sneeuwstormen die in het Zuidpoolgebied woeden, belemmeren de pogingen om twee Britten te redden die al bijna een week op een ijsschots zitten, aldus een telegram dat in Londen ontvan gen 'is op dé Britse transarctischë hoofd kwartier. Dr. V.'Füchs/ïeicfer van de Britse expe ditie, telegrafeerde over zijn pogingen om de twee viiegers te redden, die gedwongen waren te landen, toen de medische hulp brachten aan luitenant-kolonel Smart, die een val op het ijs gemaakt heeft. Dr. Fuchs zegt dat het niet moeilijk moet zijn de twee mannen te vinden wanneer de storm geluwd is. De vermisten zijn dr. Rogers, officier van gezondheid bij de Britse expeditie, en luitenant-vlieger Haslop. Zij moesten hun Auster op de ijsschots neerzetten, toen zij nog brandstof voor een uur vliegen had den. De vermisten hebben materiaal voor zulke noodgevallen en levensmiddelen voor vijftig dagen bij zich. Een Otter-vliegtuig zal de Britse basis verlaten om naar de Auster te zoeken en ook zal dan een vliegtuig van de Amerikaanse basis te Ellsworth opstijgen. Omdat het binnenkort Die rendag is, worden deze regels gewijd aan een persoonlijk heid in de dierenwereld die totnutoe veel tekort gekomen is aan respect en waardering: de ezel. Het is algemeen bekend dat de ezel zijn naam pleegt uit te lenen aan de domsten dei- mensen. Waarom men deze edele viervoeter op een zo onheuse wijze discrimineert, is niet duidelijk. Toch is er wel een verklaring voor te bedenken. Het zou namelijk niet onmogelijk zijn dat dit dier zijn menselijke supe rieuren in de loop der tijden zo vaak heeft verrast en ge belgd door niét te doen wat zij van hem verlangden en wél te doen wat zij wensten te voorkomen, dat hij de in druk heeft gegeven, eigenge reid en onredelijk te zijn. Dat komt trouwens in men selijke verhoudingen ook dikwijls voor. Hoeveel men sen worden niet voor dom en eigenwijs gehouden, enkel omdat zij zich niet wensen te schikken naar wat de goe gemeente als oirbaar en ge past beschouwt? De ezel heeft een aard. die hem tot een doorgewinterd individualist stempelt. Dat heeft eigenlijk weinig of niets met domheid te maken, tenzij men tegelijkertijd lid van een politieke partij wil zijn. En aangezien ezels daar in gewoonlijk niet worden toegelaten, behoeft een der gelijke complicatie niet nader te worden bezien. Een individualist is iemand, die ontdekt heeft dat hij met zijn eigen gezonde verstand verder komt dan met het on gezonde van de menigte. Men kan erover redetwisten of de individualist-ezel intussen ver gekomen is een feit blijft het dat er nooit ergens ter wereld een kudde ezels is gesignaleerd. Wanneer men drie van deze dieren bijeen zet, lopen zij drie verschil lende kanten uit. Dit alles diende slechts ter inleiding van een kleine stu die over het merkwaardige voorval, dat zich dezer dagen op de hellingen van de Zwit serse Jungfraujoch heeft af gespeeld een gebeurtenis waarin de hoofdrol werd ver tolkt door een ezel. En dat ondanks het feit, dat zich op het toneel der handeling de bloem van het menselijke geslacht bevond: een Engelse hertog, de adel vertegenwoordigend, een te levisieregisseur, als represen tant van de artistieke visie en een paar technici, het menselijke vernuft symboli serend. Dit illustere gezel schap, dat zich de transport diensten van een nederige ezel had verzekerd, had de berg bestegen om een der meest bewonderenswaardige moderne uitvindingen, de televisie, toe te passen in de barre natuur van 3500 meter hoogte. Televisie betekent: vérzien. Door middel van een kunstig ineengefrommeld apparaat kan de mens de afstanden overbruggen, die zijn beperkt natuurlijk oog niet aankan. Hij heeft zijn vernuft tot overwinning gevoerd en de armelijke natuurkrachten verslagen, die in hun pover heid de mens slechts vergun den te leven als een aan de grond gekluisterde, halfblin de en halfdove verschoppe ling. „Hij kan zo ver kijken als hij wil", zal de ezel in dee moedige bewondering hebben gepeinsd, terwijl hij de zware apparaten en batterijen tegen de Jungfraujoch opsjorde. Zijn dunne, gespierde poten krab belden naarstig over het rot sige pad achter de mensen aan, zijn knikkende kop scheen zijn eerbied voor het vernuft zijner bazen te onderstrepen. Maar toen kwam aan alle gepeins een einde, want een vliegende sneeuwstorm smeet witte brei over het pad en het voortgaan werd moeilijk door koude en wind. Het gezel schap was niet ver van het hotel op de top, doch het uit zicht verdween en de povere natuurkrachten kregen een wijle de overhand. De sneeuw legde zich dik en kruimelig over de spleten en paden, het stijgen werd gevaarlijk door de verrader lijke gladheid. Niettemin wil de het adellijke en vernuftige gezelschap van geen opgeven weten. Het zette door en vervolgde de tocht althans, het wilde dat doen, doch plotseling stond hun ezel schrap op vier poten, alsof hij van hout gemaakt was. Wanneer een ezel besluit, niet verder te gaan, schieten zelfs aardbevingen tekort om hem van zijn plek te doen wijken. De kostbare televisie-appa raten zaten op de ezel vast. Men zou verder kunnen gaan zonder hem doch dan ook zonder de apparatuur, die de onderneming haar zin ver schafte. Noch de beschaafde aan sporingen van de hertog, noch de gewiekste handig heden van de regisseur, noch de ruwe bejegeningen van de technici baatten ook maar een millimeter. De ezel had besloten, niet verder te gaan. Welnu, dan is er ook niets anders meer. Zijn respect voor de adel en het vernuft waren onder de dikke sneeuwlaag verdwenen. Zijn enig respect bestond nog in een duidelijke onderwor penheid aan zijn eigen mening. Een individualist tot in de toppen zijner hoeven, op de top van de Jungfraujoch. Men behoeft niet te vragen waarom dieren, die zulke stuipen vertonen, dom ge noemd worden. Is het niet dom, in een sneeuwstorm te blijven staan als een stand beeld, terwijl een warm en veilig hotel op korte afstand lonkt? De adel en het vernuft werden wrevelig, dat spreekt van zelf. Zij moesten zich la ten ringeloren door een een voudige ezel, terwijl zij ver tegenwoordigers waren van het edelste en het meest in genieuze wat de mensheid had voortgebracht. Zij kon den vér-zien, verder dan de ezel. Zelfs zonder televisie zagen zij het hotel, terwijl het $er dom naar de grond bleef staren, waarop hij scheen vastgevroren. Veel later bleek, met welke gedachten de ezel zich intus sen moest hebben bezigge houden. Hij zal als volgt hebben ge redeneerd: „Het kan waar zijn dat deze lieden met het kostbare apparaat op mijn rug over bergen en dalen kunnen zien, verder dan ooit een dier gekeken heeft en dat zij met hun onmetelijke breinen de dingen der natuur beheersen en naar hun hand zetten. Dat kan allemaal wel zijn. Maar als we nog drie stappen door deze sneeuw laag doen, tuimelen we met ons allen in de smalle af grond, die door de sneeuw verraderlijk bedekt is. En als dat gebeurt, kan niemand van ons meer vér-zien. Deze mensen kijken zo ver, dat zij die afgrond niet bespeuren, die vlak voor hun voeten gaapt. En daarom doe ik geen stap meer. Het kan zijn dat ik me vergis, maar het lijkt mij verstandiger om niet in die afgrond te vallen. Wat zij doen, moeten zij weten. Zij weten alles beter maar ik heb niet de garantie dat zij een middeltje zullen weten te vinden om zonder narig heid in een afgrond te vallen. En daarom blijft ik waar ik ben". De televisiegave van de ezel is natuurlijk een arme lijk, bescheiden eigenschap, die hem slechts vergunt ge varen van veiligheid te on derscheiden. Verder komt hij niet. Maar in sommige ge vallen zou het niet ondien stig wezen, wanneer de adel en het vernuft der mensheid zich verscholen achter de na tuurlijke intuïtie voor het ge vaar, dat vlak voor haar voe ten ligt. Een intuïtie die niet alleen ezels, maar ook sommige mensen bezitten; mensen die dan ook vaak door een al te ver-ziende adel en vernuft ezels worden genoemd. J. L. Rijkdommen Er bestaat een boek van Georges Duha- mel, „La Possession du Monde", Het Bezit van de Wereld. Hij heeft het geschreven tijdens de eerste wereldoorlog terwijl hij chirurg was in een noodhospitaal achter het front en hij heeft er een bijzondere bedoeling mee gehad. Hij wilde daarin de mensen wijzen op de grote rijkdommen van elke dag, ook voor hen die in de ellen digste of meest vervelende levensomstan digheden verkeren. De geur van een appel, de belichting van een wolk, een bepaalde oogopslag, de intonatie van een woord, één van deze kan voor iemand, die het juiste gevoel er voor heeft, een verloren dag nog redden. Ik heb nu ook zo'n ding ontdekt, los van Duhamel. Onder de vervelendste dagelijks terug kerende werkzaamheden reken ik, het sche ren; de daaraan bestede tijd is werkelijk verknoeid. Van het allereerste inzepen is in een speelse brd nog iéts te maken: snorren en baarden van schuim, of een vadermoorder. Maar daarna moet je er nog een hele tijd mee doorgaan. Bah! En ver volgens afkrabben, altijd weer hetzelfde. Met nog de kans van bloed. Stel daar nu eens tegenover een wan deling in het bos op een stille dag van oktober. Boven ons de kruinen doorschoten met vlammen van brons en goud. De bo dem één groot palet met alle kleuren tus sen rood en geel, ook de randen van de vijvers doen hierin mee. Dikwijls treedt men onverwacht aan een oever, ziet men partijen doodstil-staand riet, hoort men de geluiden van het waterwild, schijnbaar onverzwakt aangedragen over 't roerloos oppervlak. Onder die vogelgeluiden zijn verweg de hddste het gesnater en gekwaak van eenden, van de vele wilde eenden die juist om deze tijd zulke stille vijvers graag opzoeken. Men hoort ze in de verte, men hoort ze ook dichtbij: hun argeloze con versatie, hun ruzies, hun triomfkreten zo lang ze nog niets in de gaten hebben, hun waarschuwende uithaal zodra ze onraad merken. Nu komen wij terug bij Duhamel, want de eenden maken precies dezelfde gelui den, die men hoort wanneer het gilettemes over eigen kin en wangen krabt! De lange en kortere streken op verschillende afstand van het inwendige oor suggeren volkomen het gekwaak en gesnater in vijvers dichtbij en veraf. Al scherende kan men zich wa nen in een stil en herfstig bos. Dus toch óók een rijkdom Belcampo LONDEN, (UP) Het bezoek, dat de Russische minister van Defensie maar schalk Z.ioekov, op 8 oktober aan Joego slavië zal brengen, wordt in diplomatieke kringen zeer belangrijk geacht en opgevat als bewijs dat het Rode leger een snel in betekenis toenemende rol gaat spelen in de Russische politiek en in de interne machts strijd in de Sovjet-hiërarchie. Zjoekov is weliswaar al eerder op reis geweest, toen hij in de afgelopen zomer India bezocht, maar zijn reis naar Belgrado, in het gezel schap van verscheidene hoge legerofficie ren, is van geheel andere aard. Maarschalk Z/oeW Verzoening met Joegoslavië was een van de eerste doelen van de na Stalin opgetre den leiders in het Kremlin. De echte sta linisten verzetten zich er tegen en trachtten Kroesjtsjev's pogingen in deze richting zo veel mogelijk te vertragen. Na de verwij dering van het driemanschap Molotov- Malenkov-Kaganovitsj in juni, heeft par tij-secretaris Kroesjtsjev opnieuw gepro beerd met president Tito tot overeenstem ming te komen. Doch Tito hield vast aan zijn beginsel: „Verschillende wegen naar het socialisme". Waar Kroesjtsjev gefaald heeft, gaat Zjoe kov thans een kans wagen. De Russische militaire leiders wensen, meer dan wie ook, een versteviging van het kamp der satel- lietlanden en een betere bescherming van de zuidelijke flank der Sovjet-Unie. Zij zouden desnoods een soort bondgenootschap met Joegoslavië willen sluiten, ook al zou de leerstellige kwestie niet zijn opgelost. De zorgen van Moskou in dit opzicht lij ken vermeerderd te zijn door de toenade ring, die gebleken is tussen Belgrado en Warschau. Ook het bezoek van de Chinese president Mao Tse Toeng aan Europa, bin nenkort te verwachten, verhoogt de vrees van het Kremlin op versterking van het neo-communistisc'ne front in de geest van maarschalk Tito en Gomoelka. Het optreden van maarschalk Zjoekov op het politieke terrein geeft tenslotte ook een aanwijzing dat hij en het Rode leger blijk baar van plan zijn te trachten hun invloed te vergroten tegenover de partij en Kroesjtsjev. Afscheid BELGRADO, (Reuter) Nikolai Firy- bin, de Russische ambassadeur te Belgrado, zal waarschijnlijk binnen enkele dagen be noemd worden tot plaatsvervangend minis ter van Buitenlandse Zaken in Moskou. De aankondiging van de beëindiging van Firy- bins werkzaamheid in Belgrado, die hij twee jaar geleden begon, kwam als een verras sing. Firybin en zijn echtgenote, Jekate- rina Foertseva, het enige vrouwelijke lid van het presidium van de Russische com munistische partij, hebben een afscheids bezoek gebracht aan Tito en diens voor naamste raadgevers.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5