Voor f 1,2 onderwijs in 1958 miljard geraamd Hemel weer zichtbaar....! Ondanks bestedingsbeperking meer subsidie voor toneel en ballet Zie Boven: Schaaktoernooi van „Het Oosten" na laatste ronde nog niet beslist Bekroning van prijsvraag: „Absolute betrekkingen naar tijd en ruimte" Voor scholenbouw f 190miljoen, f 40 miljoen meer dan dit jaar Onderwijzerstekort baart nog zorg Alle partijen in eregroep werden afgebroken DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1957 9 Friezen verontwaardigd over wangedrag van garnalenvisser Overboord gezette knechtje vertelt zijn avontuur Culturele prijzen van de provincie Drente Kerkelijk Nieuws Bijzondere regeling voor treinreizigers in Haarlem ;se gezin m stilte begraven Motief voor zelfmoord theorie weerlegd? WINTERPROGRAMMA N.C.R.V. geeft minder gesproken woord Voorwaardelijke straf en 250 gulden boete wegens valsheid in geschrifte Teylers Tweede Genootschap Minister Algera critiseert Westduitse regering Antiquair L. Morpurgo onverwacht overleden Acht jaar voor jongeman die zijn verloofde vermoordde V.U. in Amsterdam neemt twee oude huizen over Examens Op grond van de dringende noodzaak tot beperking der overheidsuitgaven moet in 1958 ook op het terrein van onderwijs, kunsten en wetenschappen met enige ver traging bij de verwerkelijking van een aantal wensen worden rekening gehouden. Ondanks de aangebrachte beperkingen vertoont de begroting voor 1958 een aanzien lijke stijging der uitgaven. De gehele dienst stijgt van f 949.680.194 voor 1957 tot f 1.183.996.993 voor 1958 en dus bijna 25 percent hoger dan die voor 1957. Voor een belangrijk deel wordt deze verhoging veroorzaakt door de toeneming van het aantal leerlingen en door de algemene stijging van verschillende lonen en prijzen. Voorts worden de begrotingscijfers voor 1958 evenals de vermoedelijke uitkomsten over 1957 beïnvloed door enkele bijzondere salarismaatregelen, met name de verhoging der salarissen van hoofden en onderwijzers bij het lager onderwijs. In het bouw programma 1958 is voor onderwijsdoeleinden 190 miljoen opgenomen, een stijging van 40 miljoen ten opzichte van 1957. In de toelichting op zijn begroting zegt minister Cals over de behoefte aan on derwijzers dat, nu de eerste geslaagden van de derde leerkring voor het onderwijs beschikbaar zijn gekomen, de vooruitzich ten iets gunstiger zijn dan vorig jaar. De situatie zal echter de eerste jaren nog verre van rooskleurig zijn. Met name geeft de toestand bij het uitgebreid lager onderwijs reden tot bezorgdheid, mede door de te verwachten toeneming van het aantal leerlingen. De indiening van een wetsontwerp be treffende toelating van onderwijzers tot bepaalde universitaire examens kan spoe dig worden tegemoetgezien. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de maatschapppelijke behoefte aan academici, speciaal wat de natuurweten schappelijke en technische bezorgen be treft. Kernfysica De in 1956 onder voorzitterschap van prof. ir. H. Kramers ingestelde commissie, die onderzocht heeft welke maatregelen moeten worden getroffen om de opleiding te verzekeren van voldoende deskundigen op het gebied van de kernfysica, heeft haar advies uitgebracht. Een van de meest in het oog springende ontwikkelingen der laatste vijftien jaren is die op het gebied van de elektronische machines. Oorspronkelijk ging het hier al leen om rekenmachines, doch thans is deze tak van elektrotechniek veel grotere ge bieden gaan omvatten, onder meer het automatiseren van administraties en van produktieprocessen. In toenemende mate zullen hiervoor elektrotechnische inge nieurs worden gevraagd. Daarom zal de omzetting worden gevorderd van de bui tengewone leerstoel in de telegrafie en automatische telefonie aan de Technische Hogeschool te Delft in een gewone leer stoel in de schakeltechniek, de techniek van de informatieverwerkende machines en de telegrafie. Studentenhuisvesting In samenwerking met de Centrale Stichting Studentenhuisvesting is een be gin gemaakt met plannen om het van jaar tot jaar toenemende tekort aan studenten huisvesting te verminderen. Overeenstem ming is bereikt over de bouw van een hos- pitum voor 222 studenten te Leiden. De rijksbijdrage in de totaalkosten kan wor den gesteld op rond f 600.000,van welk bedrag f 400.000 ten laste van de begro ting 1958 en f 200.000 ten laste van de be groting 1959 zal worden gebracht. Voor Utrecht is een memorie-post voor de exploitatie van studententehuizen op genomen; f 683.000 is bestemd als bijdrage Overal in Friesland heerst grote veront waardiging over het „middeleeuwse" op treden van de garnalenvisser Dorus Koomstra, die zaterdag, zoals gemeld is, zijn zestienjarig knechtje Jelte van der Veer in een woede-aanval zonder pardon overboord zette op een zandplaat in de Waddenzee. Politie stuurde drenkeling weg Gisteren vertelde het slachtoffer ons, nog diep onder de indruk van zijn angstige avontuur hoe hij tot zijn borst in het kou de water naar de wal strompelde. Wadend en struikelend bereikte hij na een goed half uur tenslotte de wal, waar hij in de stromende regen een boer om hulp vroeg. Die verwees hem naar de politie, die van zijn verhaal kennis nam, doch hem geen onderdak wenste te verlenen, zodat de jon gen in zijn doornatte kleren maar weer op stapte en naar de Ballumer bocht ging, in de hoop dat een visser hem zou kunnen oppikken. De motorklipper „De Expeditie 4" uit Zwolle, heeft hem tenslotte opge pikt. De schipper verschafte hem droge kleren en liet hem in een kooi slapen. „Ik heb nog nooit zo lekker geslapen", zei Jelte ons verheerlijkt. Plij is nu weer thuis en heeft geen nadelige gevolgen ondervonden van zijn tocht door het koude zeewater. Alle schippers en vissers in deze contreien zijn van oordeel dat Koornstra zijn boekje ver te buiten gegaan is. Blijkbaar heeft hij zich niet gerealiseerd, zo zeggen zij, dat het in deze tijd van het jaar vaak plotseling zeer mistig kan worden. Dat zou onherroe pelijk de dood van de jongen hebben bete kend. Visser Koornstra zelf kon, toen hij dins dag de Harlinger haven binnenvoer niet hegrijpen waarom er zo'n ophef van de geschiedenis werd gemaakt. Inderdaad zei hij, heb ik de jongen overboord gezet, maar de afstand naar de wal was maar driehonderd meter en de jongen liep dus geen enkel gevaar. Jelte was reeds ontsla gen en voer deze week voor het laatst mee. Volgens Koornstra was Jelte de gehele zeis onhebbelijk en toen de schipper hem s avonds uitmaakte voor een huichelaar, kzeeg hij een grote mond terug. Hij wilde hem toen niet langer aan boord hebben, zei Koornstra, tegen wie inmiddels proces verbaal is opgemaakt. in de exploitatiekosten van studentente huizen te Delft. Verwacht mag worden, dat in de loop van 1958 in drie door de ge meente Delft te bouwen flats aan 210 stu denten van de Technische Hogeschool woonruimte kan worden aangeboden. Bo vendien zullen in een aantal bestaande huizen zodanige voorzieningen worden ge troffen, dat deze geschikt zijn voor bewo ning door 60 studenten. Woensdagmiddag heeft de commissaris der Koningin in de provincie Drente, mr. J. Cramer, de culturele prijzen der pro vincie Drente voor 1956 uitgereikt. Als eerste nam de schrijver Jan Fabricius zijn prijs in ontvangst. De heer Anne Boelens uit Schoonoord kreeg een prijs voor zijn medewerking aan de opbouw van het openluchtmuseum in Schoonoord. De jeugdprijs werd toegekend aan de lyceum vereniging „Vester" in Meppel voor een Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosterwolde (Geld.) J. Bak ker te Giessendam; te Lexmond C. Treure te Ederveen. Benoemd lot vicaris te Markelo L. K. Bos, vicaris te Hardenberg. Bedankt voor Oude- en Nijehorne (toez.) D. H. Scholten te Heerewaarden. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zaandam S. Wijnsma te Broek op Langendijk. Bedankt voor Ede K. G. van Smeden te Utrecht-Noord. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Hoogkerk J. Tromp, kand. te Groningen. Geref. Gemeenten Tweetal te Aagtekerke J. B. Bel te Krab- bendijke en A. F. Honkoop te Goes, van wie eerstgenoemde werd beroepen. Geref. Kerken Beroepen te Souburg (2de pred. pl.) H. J. van Duinen te Willemstad; te Diever C. W. de Vries te Lollum. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen blijft er naar stre ven de Memorie van Antwoord op het ont werp van de wettelijke regeling inzake de omroep zo spoedig mogelijk aan de Tweede Kamer toe te zenden. Voor het vraagstuk: de toekenning van zendtijd aan politieke partijen is blijkens de toelichting op de begroting inmiddels een regeling getroffen, over de uitvoering waarvan overleg ge pleegd wordt met de omroeporganisaties en de politieke partijen. Men hoopt deze regeling zeer spoedig in werking te kunnen laten treden. Weliswaar kan een veelbelovende stij ging van het aantal televisiekijkers gecon stateerd worden, doch daartegenover staat een sterke opwaartse druk van de uitgaven van de beeldomroep. De regering kan - gezien de beperking, welke zij zich in haar uitgaven op ander gebied oplegt - voorals nog zich niet bereid verklaren haar gelde lijke bijdragen aan de beeldomroep te baseren op meer dan twaalf zenduren per week. Zo spoedig mogelijk dient de televi sie geheel uit de opbrengst van het kijk geld te worden betaald. Overigens is ook wegens het beperkt beschikbare aantal kunstenaars voorzichtigheid geboden bij verruiming van de zendtijd van de tele visie. Minister mr. J. M. L. Th. Cals acht het mede zijn taak ervoor te waken, dat de bestedingsbeperking niet onevenredig zwaar komt te rusten op de zorg voor de kunsten. Het beleid is er bij de voorberei ding van de begroting voor alles op gericht geweest de belangrijke kunstinstellingen in staat te stellen hun werk onverminderd voort te zetten. De minister stelt zich voor te beginnen met de subsidiëring van instel lingen voor muziek-vakonderwijs, die op grond van de richtlijnen, neergelegd in het rapport van de commissie-Reinalda, erken ning van rijkswege genieten. Het is de be doeling na verloop van een tijdsbestek van ongeveer vijf jaar te geraken tot een sub sidiëring van hondertachtig gulden per jaar per wekelijks lesuur voor de hoofdvakken en van honderdvijfentwintig gulden per jaar voor de bijvakken. Geen rekening is gehouden met de uitbreiding van de orkes ten. zoals deze door de commissie-Witte- man was voorgesteld. Mede gelet op de financiële omstandigheden van het rijk is de minister van oordeel, dat de tijd daar voor nog niet gekomen is. De financiële positie van het Nederlands Kamerkoor be hoeft verdere verbetering. Hiervoor is in totaal f92.000 uitgetrokken. Het Operagezelschap Forum heeft in de korte tijd van zijn bestaan een opmerke lijke en verheugende groei ondergaan. Het onvermijdelijk gevolg is, dat rekening moet Aanstaande zaterdagmorgen: Voordat Koningin Juliana zich zaterdag met haar gevolg naar Vclsen zal begeven om daar de tunnel officieel te openen, zal zij 's morgens op het station Haarlem door een aantal autoriteiten worden ontvangen. Met het oog op deze ontvangst zal zater dag van 9.10 uur tot 10.40 het tweede per ron aan het Haarlemse station voor het pu bliek gesloten zijn. De treinen naar Uitgeest Leiden en Zandvoort zullen in die tijd van het derde perron vertrekken en alle treinen naar Amsterdam van het eerste. Van kwart voor tien tot half elf zal de ingang van het station aan de kant van het Stationsplein door de politie worden afge zet. Reizigers kunnen gebruik maken van de ingang aan het Kennemerplein, waar de drie plaatskaartenloketten zullen worden opengesteld. Hier kan men plaatskaarten naar alle richtingen kopen. Voor spoorwegreizigers, die aan de kant van het Stationsplein aankomen, zal aan de uit gang van het station een hulpserie voor plaatskaartenverkoop zijn ingericht. Hier kunnen echter alleen kaartjes naar de rich tingen Amsterdam Centraal Station, Slo- terdijk, Leiden, Den Haag, Rotterdam Cen traal Station en Zandvoort worden ver kocht. De reizigers, die hier arriveren kun nen de perrons door de uitgangstunnel be reiken en ook zij, die het door hen ge wenste kaartje niet aan de zijde van het Stationsplein kunnen verkrijgen, kunnen door deze tunnel naar de loketten aan het Kennemerplein gaan. Door deze maatregelen verwacht men het reizigersvervoer op de gewone snelle wijze te kunnen verwerken, aangezien de weekeinde-drukte zaterdag pas tegen halt- twaalf begint en de bijzondere maatregelen om half elf al weer zijn afgelopen. worden gehouden met aanmerkelijk hogere uitgaven. De minister heeft voor „Forum" een bedrag geraamd van f 203.000. De sala rissen van de leden van het Nederlands Ballet behoeven verdere verbetering. Voorts is de minister van mening dat dit balletgezelschap meer financiële mogelijk heden moet hebben om zich in artistiek opzicht verder te kunnen ontplooien. Met name acht hij het noodzakelijk, dat meer dan tot nog toe opgetreden wordt met medewerking van een orkest, waarbij al lereerst aan samenwerking met het Kunst- maand-Orkest te Amsterdam gedacht wordt. De minister wil voor het Neder lands Ballet een bedrag uittrekken van f 182.500. Teneinde voor het Ballet der Lage Landen ruimere mogelijkheden te scheppen stelt de minister zich voor de subsidie voor deze instelling te verhogen tot f45.000. De exploitatie der toneelgezelschappen blijkt in de loop van het seizoen 1956-1957 belangrijk duurder te zijn geworden verge leken bij het voorgaande seizoen. De ge zelschappen zullen trachten compensatie te verkrijgen door verhoging van de in komsten. Hiervan mag echter niet te veel worden verwacht, omdat een drastische verhoging van de uitkoopsommen het aan tal voorstellingen zonder twijfel zal ver minderen. In totaal wordt in vergelijking met 1957 f275.000 meer gevraagd. De noodzakelijke beperking van de over heidsuitgaven heeft op het gebied van de buitenlandse betrekkingen rechtstreeks tot gevolg, dat de mogelijkheden om Neder landse deskundigen op het gebied van on derwijs, wetenschap en kunst in contact te brengen met hun collega's in het bui tenland zullen zijn verminderd en dat Nederlandse culturele manifestaties buiten onze grenzen zullen moeten worden inge krompen. De post van attaché voor onder wijs, kunsten en wetenschappen te Parijs werd opgeheven. Minister Cals is met zijn ambtgenoot van Buitenlandse Zaken over eengekomen. dat in het vervolg geen af zonderlijke attaché's voor onderwijs, kun sten en wetenschappen meer zullen wor den benoemd. Hun taak zal worden over genomen door attaché's voor pers en cul turele aangelegenheden, die ambtenaar zijn van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Nog steeds is geen opheldering verkre gen over de vraag of het overlijden van het gezin Lekkerkerken in Noordwijk al of niet aan een ongeluk te wijten is. Dr. Hulst, die eerder sectie had verricht op de stoffelijke overschotten van de heer Lekkerkerken en een van de kinderen, heeft woensdag de maaginhoud van de vrouw en het andere kind onderzocht. Hij bleef bij zijn al eerder getrokken conclu sie, dat gasvergiftiging de doodsoorzaak moet zijn eeweest. Een scheikundig onder zoek moet nog volgen. In het Dolitiebureau te Noordwijk is woensdag een bespreking gehouden, waar bij het parket uit Den Haag, dr. Hulst, en kele chemische deskundigen en de artsen van het gezin Lekkerkerken en van hun buren aanwezig waren. Gebleken is, dat een buurvrouw van de Lekkerkerkens zich zaterda onwel voelde. Men dacht aanvan kelijk aan de mogelijkheid dat dit door gas veroorzaakt was. maar later bleek dat men met een geval van griep te doen had. De medici hebben er op gewezen dat tussen de verschijnselen, die zich bij gasvergifti ging voordoen, en die welke bij griep op treden, enige overeenkomst bestaat. Bij een onderzoek naar het privéleven van het gezin zijn geen aanwijzingen ge vonden dat er grote financiële zorgen zouden zijn of dat de verhouding tussen de heer en mevrouw L. minder goed zou zijn, zoals eerder door verklaringen van derden gesuggeereerd was. Vandaag zullen de vier slachtoffers begraven worden. Waar dit zal gebeuren, is niet bekend ge maakt. Men onderzoekt voorts ook de verkla ringen van een vriendin van het omge komen gezin, die beweert, dat zij zater dagmiddag mevrouw Lekkerkerken nog met haar jongste kind in het dorp Noord wijk heeft zien lopen en ook met haar ge sproken heeft. Volgens de eerste aanwij zingen echter zou het gezin reeds in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden zijn. Met nadruk verklaart de Noordwijkse politiekorpschef, dat op het ogenblik nie mand van moord wordt verdacht, en dat er dus niet de minste reden is om aan een arrestatie van wie dan ook te denken. „De NCRV is van mening, dat de hui dige luisteraar een gesproken uitzending van een half uur op godsdienstig terrein te lang vindt. Daarom heeft zij naar een verfrissing in het programma gezocht door korter gesproken woord". Dit werd woens dag medegedeeld door de voorzitter van de NCRV, mr. A. B. Roosjen, op een door deze omroepvereniging gehouden pers conferentie, waarin mededelingen werden gedaan over het nieuwe winterprogramma. We noemen daaruit de voornaamste punten. De vorig jaar ingevoerde uitzending „Rondom het woord", waarin op maan dagmorgen vooraanstaande theologen een radio-college geven, blijkt in de kring van de predikanten (en ook wel door anderen) zeer te worden gewaardeerd en blijft be houden. Nieuw is een „vijf-minuten- rubriek Op de man af", waarin sprekers waarvan verwacht mag worden, dat zij bijzondere kwaliteiten bezitten voor het radiowerk, telkens een korte toespraak zullen houden en wel op een tijdstip van grote luisterdichtheid (19.10). Het „woord voor de dag" ('s morgens te 7.50 uur) zal afwisselend door verschillende medewer kers worden verzorgd. De „Avondover denking" wordt een „Dagsluiting", waarin alleen uit de bijbel zal worden gelezen. De „Morgendienst" en de „Bijbellezing", in het bijzonder gericht op hen, die niet in het arbeidsproces zijn betrokken, blijven ongewijzigd. Omtrent de zendtijd voor politieke par tijen deelde mr. Roosjen mede. dat een spoedige beslissing mag worden verwacht. Het ziet er naar uit, dat daartoe zendtijd van de omroepverenigingen gevorderd moet worden, want de minister is er niet in geslaagd vrijwillige medewerking van alle betrokken instanties te verkrijgen. Over de programmaschema's zal deze zendtijd vermoedelijk alsvolgt worden verdeeld: V.A.R.A.: tachtig percent P.v.d.A. en twintig percent V.V.D.; K.R.O.: tachtig percent K.V.P. en twintig percent V.V.D.; N.C.R.V.: veertig percent A.R., veertig percent C.H.U. en twintig percent V.V.D.; A.V.R.O.: veertig percent A.R., veertig percent C.H.U. en twintig percent V.V.D. Mr. Roosjen sprak de hoop uit, dat deze nieuwe zendtijdverdeling als compensatie, inkrimping of het verdwijnen van rege*- ringskwartiert.jes in de vooravond ten ge volge zal hebben. „De waardering daar voor is minimaal", aldus de heer Roosjen. Ze zouden best kunnen verdwijnen". Over de vaste uitzendingen van het nieuws wordt thans tussen de omroepver enigingen overleg gevoerd. Naar de mening van de N.C.R.V. dient dit nieuws kort en pregnant te zijn en beter over het dag schema te worden verdeeld. Na drie uit zendingen in de vooravond blijkt er weinig nieuws over te blijven voor een nieuw bulletin in het hoofdavondprogramma. De N.C.R.V. streeft daarom naar een slot- bulletin tegen sluitingstijd van de zenders, zoals in het buitenland. Plannen, die reeds in voorbereiding waren om bij vijftien televisie-zenduren per week tot een nieuwe oozet te komen, zijn door het regeringsbesluit tot hand having van de tegenwoordige zendtiid noodgedwongen opgeschort. Het zal zelfs moeilijk zijn. ook door het staken van de inrichting van de derde t.v.-studio in Bus- sum, de tegenwoordige programmaopzet te handhaven. Per 1 oktober zal de „Goed-zo actie" van de N C.R.V. voor het gehand'eaote kind definitief worden afgesloten. Het eindbe drag zal liggen rond de. 2.300.000 gulden. Uitspraak Haarlemse rechtbank Een 48-jarige boekhouder werd donder dag door de Haarlemse rechtbank wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van 250 gulden of een maand. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie een boete van dui zend gulden en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar geëist. De boekhou der was werkzaam bij een bouwbedrijf in IJmuiden. Op verzoek van de firmanten (twee broers), noteerde hij ook de ontvang sten en uitgaven van een andere broer, die op de Veluwe een aannemersbedrijf had, maar geen erkenning bezat, in de boeken. Ook vermeldde de boekhouder, dat de broer uit Gelderland in loondienst was en recht had op kinderbijslag. Toen er later zwarte lonen betaald moesten worden, werden er boekingen gedaan, die niet met de waar heid strookten. Ik durf weer. Terwijl ik dit schrijf (op 'n mo ment dat in mijn be schutte stadstuintje de thermometer het zowaar weer even tot 20 graden heeft gebracht!) vertoont zich nu al uren lang een bijna vergeten natuur verschijnsel: een uit spansel dat blauw van kleur blijkt te zijn en waarin, op een plek die men door zijn schittering niet rechtstreeks kan be kijken, een verblindend- helder hemellichaam waarneembaar is. Het schijnt „zon" te heten. Zo krijgt de kreet „Zie Boven" weer zin. Overi gens staat die zon op het punt ons (ons noordelijke halfrond) te verlaten. Maandagmorgen om 8.27 uur passeerde zij de eve naar. Van het middel punt der aarde uit ge zien stond het middel punt van de zonneschijf dan in het herfstpunt, een denkbeeldig punt op haar hemelbaan, waar omheen wij (als zij zelf niet zo fel scheen) een sterrenbeeldzouden zien: de Maagd, met Spica als helderste ster. Maar overdag zien wij nu eenmaal geen sterren (een enkel geval uitge zonderd, maar daarover na enkele dagen). Echter 's avonds des te beter, vooral nu juist maandag de maan nieuw was en de Melkweg volop te be wonderen. Wie heel goed kijkt, ziet zelfs twee melkwegen. Die tweede - heel klein - zit 's avonds omstreeks tien uur op halve hemel hoogte recht voor u, als u. met uw gezicht naar het oosten gaat staan. U ziet daar, in de Melkweg zelfs, het sterrenbeeld Cassiopeia (een naar links gekantelde letter W) en op dezelfde hoog te, een paar handbreed ten naar rechts, vertoont zich het diffuse vlekje dat ons buur-melkweg- stelsel is: de Andromeda- nevel Als u goede ogen hebt, kunt u de nevel zonder hulp van de kijker on derscheiden. Maar al hebt u nóg zo'n sterke telescoop ter beschik king, dan zal toch nog de ware gedaante van deze nevel u ontgaan. Het blijkt namelijk - sinds kort weten we dat - een spookgestalte te zijn; deels zichtbaar, deels onzichtbaar. Dat is een ontdekking uit Dwingeloo, waar men met behulp van de ra diotelescoop de ware vorm van de Androme- danevel heeft ontmas kerd - en die bleek gro ter te zijn dan men zou vermoeden op grond van deszelfs zichtbare licht straling. Ter weerszijden van wat wij ervan zien bevindt zich donkere materie, die radiostra ling blijkt uit te zenden. Dit is dan een van de laatste nieuwtjes uit dat ogenschijnlijk (en alleen maar ogenschijnlijk) zo roerloze heelal dat zich, nu weer zichtbaar, bo ven ons koepelt. De zo mer is ten einde (o, wist u dat al?) maar voor de sterrenkijker heeft de herfst het voordeel van de vroeg donker wor dende avonden. Ons seizoen begint dus weer - en dat er maar veel te zien moge zijn. G. v. W. De partijen uit de vijfde en laatste ron de van het schaaktoernooi van „Het Oos ten" hebben nog geen enkele beslissing gebracht. In alle ontmoetingen in de ere groep werd de stryd onderbroken en zal een tweede zitting noodzakelijk zijn. Uiteraard ging de grootste belangstelling woensdagavond uit naar de partijen tus sen dr. B. V. Bekker en Fr. Roessel en C. Orbaan en N. Cortlever. De ontmoeting dr. B. V. Bekker-Fr. Roessel heeft een zeer interessant verloop gehad. De Haarlemse kampioen bleek in het geheel niet geïntimideerd door de re putatie van zijn tegenstander en trok on vervaard ten aanval. Zijn agressief spel kostte hem veel bedenktijd met het ge volg dat hij later nog 10 zetten in vijf mi nuten moest verrichten. Juist in deze fase van de strijd was elke zet van grote betekenis. Fr. Roessel was zich hier blijkbaar terdege van bewust daar hij zeer veel bedenktijd gebruikte waardoor ook hij in moeilijkheden met de klok kwam. Beide spelers overwonnen deze moeilijkheden en braken hun par tijen af in een materieel gelijke stelling, waarin misschien Fr. Roessel over iets betere kansen beschikt. De stelling, waar in dr. Bekker met de witte stukken speelt, werd afgebroken in de volgende stand: Wit: Koning e3; Toren dl; Paard d6 en pionnen op b3, c4, e2 en e4. Zwart Koning g5; Toren b8; Loper g3 en pionnen op b5; c5; g4 en h5. Wit is aan zet. Favoriet C. Orbaan kreeg tegen N. Cortlever al vrij spoedig het mindere spel. Diverse stukken werden geruild waarbij Orbaan niet kon ver-hinderen dat zijn tegenstander met de torens bezit nam van de open d- en h-lijn. Hoewel de stand nog gelijk is moet N. Cortlever toch een uit stekende kans op de volle winst worden toegedacht. F. A. Spinhoven speelde tegen drs. G. Prahl een goede partij en kreeg in de ope ning reeds het beste van het spel. Zijn ri vaal verdedigde zich met de Caro-kann, maar verspeelde al spoedig aan tempo waardoor Spinhoven dreigend kwam op zetten. Drs. G. Prahl wist de moeilijk heden echter het hoofd te bieden en kreeg in ruil voor zijn dame twee torens terug. Beiden hebben in de afgebroken stelling hierbij nog een viertal pionnen. Remise lijkt de meest voor de hand liggende uit slag. In diverse groepen vielen inmiddels de beslissingen. Winnaars werden in reservegroep B: J. Bonkenburg; in C: R. Mol. Groep 2: P. H. v. d. Bos; groep 4: H. de Jager; groep 5: J. M. Post; groep 6: M. J. v. d. Pas; groep In de aula van Teylers museum te Haarlem is woensdagmiddag aan dr. A. Kockelmans S. S. C. C. te Valkenburg (L.) de prijs uitgereikt van Teylers Tweede Genootschap op Teylers prijsvraag voor het jaar 1956 aangaande de opvattingen over de absolute betrekkingen naar tijd en ruimte tussen voorvallen in de werkelijk heid volgens de theorie van Einstein. Als voorzitter van directeuren van Tey lers Stichting heette de heer J. C. Tadema de aanwezigen welkom, onder wie de bur gemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers. Spreker gaf een uiteenzetting van het leven en werk van Pieter Teyler van der Hulst en herinnerde aan de tra ditie van Teylers Stichting sinds 1778, na melijk de stimulering en de bevordering van de wetenschappen. Er bestaan twee genootschappen van Teyler en het twee de genootschap heeft in 1956 een prijs vraag uitgeschreven, waarvoor vijf ant woorden zijn binnengekomen. Het ant woord van dr. Kockelmans is bekroond. Prof. dr. A. D. Fokker, voorzitter van Teylers Tweede Genootschap, die binnen kort zal aftreden, zeide, dat in deze zaal, die versierd is met de portretten van Gali lei, Newton en Lorentz, de grondleggers der natuurkunde, vandaag aan de orde waren de begrippen van ruimte en tijd, waarop de wetenschap als vaste grondslag bouwt. Te lang, zeide hij, heeft men zich de ruimte voorgesteld als een lege kamer, waarin allerlei voorwerpen al of niet ge plaatst kunnen worden; en de tijd als een open pauze, die door tonelen al of niet ge vuld kan worden. De grote werkelijkheid is een oceaan van gebeurende voorvallen. Sommige voorvallen gebeuren de een vóór, de ander né. Daarin zit de tijd. An dere voorvallen geschieden naast elkaar, zonder dat men zeggen kan welk vóór is en welk na, ze zijn noch-vóór-noch-na. Daarin zit de ruimte. Deze absolute denk beelden, opgekomen en gerijpt door de theorie van Einstein, betekenen een prin cipiële correctie op de gangbare, van Newton afkomstige denkbeelden. Dr. Kockelmans heeft de grondstel lingen aangaande de absolute betrek kingen volgens ruimte en tijd vergeleken met de opvattingen van moderne en van antieke filosofen, en onder andere bij Aristoteles uitspraken gevonden, die de moderne ideeën dekken. Met de wens, dat het dr. Kockelmans gegeven mocht zijn hierover nog meer licht te doen schijnen in zijn verder werk, overhandigde spreker de prijs aan de laureatus. Dr. Kockelmans bedankte allereerst de directeuren van Teylers Stichting en de leden van Teylers Tweede Genootschap. Hierna liet hij uitkomen, dat de voor naamste bedoeling van zijn studie hierin gelegen was: op een concrete wijze te la ten zien, hoe een natuurkundige theorie als de relativiteitstheorie van Albert Ein stein, van betekenis kan zijn voor de Wijsbegeerte der anorganische natuur, mits men hier gebruik weet te maken van Husserla Phaenomenologie. Nadat de heer Tadema de bijeenkomst had gesloten was er gelegenheid de prijs winnaar geluk te wensen. 7: M. J. Sierveld; groep 8: H. Slenters. De afgebroken partijen worden uitge speeld voor woensdag 2 oktober, wanneer de prijsuitreiking plaats vindt. Deze zal gehouden worden in i-estaurant Munniks aan de Grote Markt in Haarlem om acht uur. Het berhiit van de Westduitse Bonds regering, de maximale afmeting van vrachtauto's te beperken tot beneden de maat van de wegverkeersconventie van 1949, heeft minister Algera aanleiding ge geven in de memorie van toelichting op zijn begroting voor 1958 critiek op de Duitse Bondsregering te uiten. De minister noemt in verband met de noodzaak tot economisch samengaan op het gebied van het wegver voer de eenzijdige handelwijze van de Bondsregering „bepaald teleurstellend". Hij wijst erop, dat Duitsland medewerkte aan het besluit van de ministerraad van de Eu ropese conferentie van verkeersministers, waarbij werd aangedrongen op spoedige doorvoering van de conventie. „Niettemin heeft de Bondsrepubliek wettelijke maat regelen in strijd met deze conventie inge voerd en tot dusver geen aanleiding ge vonden daarop terug te komen", aldus mi nister Algera, die voorts van mening is, dat de Europese conferentie van ministers van verkeer in deze kwestie „een weinig bevre digende besluitvaardigheid" heeft getoond. De minister wijst op de aanzienlijke inves ted ngsbelangen die hierbij op het spel staan en op het feit dat de industrie van motor voertuigen in het onzekere wordt gelaten over de richting waarin zij moeten gaan. Woensdagmiddag is in Amsterdam te zijnen huize onverwacht overleden de ook in het buiter land bekende Nederland se antiquair L. Morpurgo. De heer Mor- purgo bereikte de leeftijd van zevenen vijftig 'nar. Zijn naam was bij de meeste handelaars in oude kunst bekend. Hij werd algemeen beschouwd als een groot deskundige op zijn gebied. Morpurgo heeft dit jaar nog deelgenomen aan de Oude Kunst en Antiekbeurs in Delft, die afgelo pen zondag werd gesloten. De rechtbank te Breda heeft de 23-jarige P. van der B. uit Bergen op Zoom, die in mei van dit jaar zijn verloofde met een tot dolkmes geslepen beitel van het leven had beroofd, wegens moord veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar en terbe schikkingstelling van de regering. De officier van Justitie had veertien da gen geleden een gevangenisstraf van tien jaar gevorderd. Donderdagochtend is op het stadhuis in Amsterdam de overdracht geschied van twee huizen aan de Westermarkt, nr. 4 en nr. 6, die een confectiefabriek in Amster dam ter gelegenheid van haar vijfenzeven tig bestaan, aan de gemeente Amsterdam heeft geschonken onder voorwaarde, dat het geschenk zou worden doorgegeven aan de Volksuniversiteit Amsterdam. Deze heeft zich bereid verklaard de panden een grondige restauratie te doen ondergaan, waarna het secretariaat in de beide huizen zal worden ondergebracht. In de schen kingsakte is bepaald, dat de gemeente het recht van optie heeft om, indien in de toe komst om enigerlei reden de Volksuni versiteit de huizen weer mocht verlaten, deze onder zekere voorwaarden weer in eigen bezit te krijgen. Beide huizen staan op de voorlopige monumentenlijst. Nr. 6 heeft bovendien een historische waarde. De zeventiende-eeuwse Franse filosoof Des cartes heeft daar tijdens zijn verblijf in Holland in 1634 gewoond. Amsterdam (gem. universiteit): Bevor derd tot arts mej. K. E. Janssen, Heemste de, H. Rebel, S. Monasch, K. M. J. Ceha, Amsterdam en M. A. Vroom, Aerdenhout. Geslaagd voor het artsexamen (1ste ged.) H. A. Deur en G. E. Rösingh, Am sterdam.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9