Albert Heijn Tijdens weekeinde ook in Haarlem abnormaal grote verkeersdrukte Haarlem viert opening Velser tunnels met klank en ritme Oefentoernooi van Antilopen door onsportiviteit ontsierd Jemenitisch Danstheater Inbal begon zijn wereldtournee Modern winkelen in de Overwinningen voor HOC en The Typhoons 9 Spectaculair muziekconcours Tijd. mantels stomen f. 3,75 Gysbert Japicx opende haar jubileumseizoen „Het Wespennest" in het Fries AH-SuperMart ^uperMart flees per Mart Burgerlijke Stand van Haarlem Vrijzinnig hervormde vrouwen gaan vergaderen Concert in de Grote kerk Muziek voor de bejaarden „Oud Heemstede- Bennebroek" op excursie 'grieven aan de redactie BEZOEK AAN VELSER TUNNELS Ondanks files van tunnels tot Kennemerplein voldoende doorstroming in binnenstad Kort nieuws MAANDAG 30 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Stichting „Haarlems Bloei" heeft in de feestelijke opening van de Velser tun nels ook de hoofdstad van de provincie weten te betrekken, door het organiseren van een spectaculaire taptoe op de Grote Markt, die zaterdagavond plaats vond, en van een originele wedstrijd voor muziek korpsen en -drumbands, die zondagmiddag op de Orion weg, wind en regen ten spijt, de belangstelling van duizenden trok. De organisatie van deze ritmische en muzi kale festiviteiten was bij de heer W. van der Peijl in veilige handen. In het opstel len van de programma's en het bepalen van de eisen, waaraan moest worden vol daan, wist hij het spectaculaire element voortreffelijk te combineren met de essen tiële punten van de muzikale techniek. Het concours van zondagmiddag werd muziektechnisch beoordeeld door een jury van drie deskundigen. Daarnaast was er ook een jury van journalisten, voor het toekennen van een journalistenprijs. en tenslotte mocht ook het publiek zijn stem uitbrengen voor de toewijzing van een extra prijs. Aan het oordeel van de „be- roeps"-jury was tevens de toekenning on derworpen van een persoonlijke prijs voor de beste tamboer-maitre. Deze onderschei ding werd verworven door de heer J. A. Gelaudie, de aanvoerder van de „band" van de Haarlemse gymnastiekvereniging „Bato". Deze prijs had te meer waarde, omdat er een paar sterke concurrenten mede in het geding waren. De journalisten kenden hun prijs toe aan het fanfarekorps „Eensgezind-Excelsior" uit Heemstede, en de publieksprijs ging naar harmonie „Crescendo" uit Haarlem. ADVERTENTIE De Friese vereniging „Gysbert Japicx" te Haarlem bestaat dit jaar, om precies te zijn op 22 december, zestig jaar en om haar leden alvast in een plezierige jubileum stemming te brengen voerde de toneel groep zaterdagavond in gebouw St. Bavo een blijspel op, waarmee deze bedoelingen in alle opzichten bereikt werden. Het was een Friese bewerking van „Het wespen nest", een welbekend stuk, dat door de jaren heen repertoire heeft gehouden bij vrijwel alle amateurverenigingen. Het pre tendeert slechts de toeschouwers een paar uurtjes geducht te laten lachen om aller lei zotte situaties in een pension, die een gevolg zijn van een persoonsverwisseling. Een oud en beproefd recept dus, waarmee al heel wat toneelschrijvers hun lach- medicijn hebben bereid. De bewerker, die dit „Wespennest" in een Friese „tizeboel" metamorfoseerde heeft zich uiteraard niet tot een vertaling kunnen beperken; ter- wille van de Friese sfeer en lokale kleur heeft hij hier en daar wat veranderingen in de oorspronkelijke tekst moeten aan brengen en daarbij natuurlijk niet ver zuimd alle dramatis personae te voorzien van klinkende Friese namen. Maar dit alles is nog geen garantie voor succes. Daarvoor dienen uiteindelijk de speelsters en spelers te zorgen. Dat heb ben de dames en heren van „Gysbert Ja- P'cx" op een prijzenswaardige manier ge daan. Het was om met de voorzitter te spreken „teamwork", en dat met een drietal nieuwelingen, te weten mevrouw A. de Bos—Wielinga, de heer J. de Bos en mevrouw BosFaber, van wie vooral de laatste een voortreffelijk debuut maakte. Mej. Aukje van der Velde was weer het -enfant terrible", een genre dat haar uit stekend ligt en waarin zij altijd uitblinkt. Regisseur J. van der Velde, die het geheel goed in de hand hield, speelde bovendien de dakbare rol van de pensiongast Sloep en was vooral goed op dreef in de momen ta dat hij lucht kon geven aan zijn ver ontwaardiging over Kobus, de eerste man van zijn snibbige vrouw, die hem steeds ms voorbeeld wordt gesteld. De heer J. «vier jr. gaf een goede typering van de Pensionhouder-tegen-wil-en-dank, die zich door de persoonsverwisseling, waarom dit uole stuk draait, in een waar wespennest •s oekt en zich als pseudo-vrijgezel de avan- CGS moet laten welgevallen van een der vrouwelijke pensiongasten, die door mej. J. Geerligs kostelijk werd gespeeld. Ook de andere medewerkenden droegen v?ol bij tot het succes van deze opvoering, Sevolgd werd door een gezellig bal met attracties. Een yroie schare belangstellenden heeft zondagmiddag enkele buitjes getrot seerd om het muziekconcours, ter ge legenheid van de opening der Velser tunnel op de Orionweg in Haarlem gegeven, bij te wonen. Een elftal mu ziekkorpsen maakte dit feest van klank en ritme tot een spectaculair gebeuren. Het publiek ontving de muzikale pres taties steeds met een hartelijk applaus. Sommige korpsen deden niet alleen aan de muziek recht wedervaren, maar blon ken ook uit door fraaie kostuums en het vertonen van ingewikkelde figuren tijdens het marcheren. Zoals „Eensge zind Excelsior" uit Heemstede, dat zijn optreden dan ook beloond zag. Met enthousiasme hebben de muzikanten geroffeld, geblazen of geslagen - al naar gelang het instrument, dat zij bespeelden. En langs het lijntje werden de muzikale verrichtingen niet alleen gadegeslagen door een jury van drie deskundigen, doch ook door een drietal journalisten, dat speciaal de orde en het marcheren beoordeelde en een kri tisch publiek, dat eveneens gelegenheid had zijn mening over de prestaties kenbaar te maken. De officiële jury wees de hoofdprijs van de geüniformeerde korpsen met 124 pun ten toe aan de Heemsteedse harmonie „St. Michael" en aan harmonie „Crescendo" een tweede prijs, met 115 punten. In de sectie „niet-geüniformeerde korpsen" ver wierf „Eensgezind Excelsior" met 116 pun ten een tweede prijs. De hoogste onderscheiding van het con cours werd verworven door het tamboers-, pijpers- en hoornblazerskorps Apollo" uit Hoorn (met 143 punten, eerste prijs met lof); in deze afdeling boekte ook „Bato" uit Haarlem een" zeer mooie plaats (met 137 punten, eerste prijs) en verwierf ook „Irene" uit Grootebroek een eerste prijs (126 punten), terwijl ,.St. Theresia" uit Zaandam met 109 punten een tweede prijs kreeg toegewezen. In de sectie tambourkorpsen behaalde de kleine staf van „Harmonie-Crescendo" de hoogste onderscheiding (eerste prijs met 127 punten). Andere eerste prijs-winnaars in deze afdeling waren „St. Michaël" Heem stede (126 punten) en de tambours van de Hillegomse Harmonie-Kapel (123 punten). Een tweede prijs werd toegekend aan de kleine staf van „Eensgezind Excelsior" (116 punten) en aan het tambourkorps „Frans Hals", Haarlem (110 punten).. Wethouder D. J. A. Geluk woonde in zijn hoedanigheid van voorzitter van „Haarlems Bloei" de prijsuitreiking in café-restaurant „Suisse" bij. Hij dankte allen die tot het welslagen van deze festiviteiten hadden bij gedragen. Tenslotte wekte de heer W. van der Peyl de korpsen op zich tot steeds vol maakter prestaties te bekwamen. Jos. de Klerk ADVERTENTIE 1 en 2 oktober a.s. Gehakt met zakje kruiden en recept 500 gram 158 Hacheevlees 500 gram 178 Doorregen runderlappen 500 gram 148 SPECIAAL AANBEVOLEN Lamsvlees 500 gram v.a. 125 Ribkarbonade en ons bekende vetgemeste kalfsvlees UIT ONZE AFDELING VLEESWAREN Gelderse ham150 gram 65 VEILING-VERSE GROENTEN Alleen dinsdag en woensdag 1 en 2 oktober a.s. Gesneden rodekool 500 gram 21 Geschrapte worteltjes 500 gr. 51 VITAMINE-C FRUIT Nu zonnige dagen zeldzaam zijn moet u uw weerstandsvermogen op peil houden. Dat kunt u het best met fruitvitamine-C fruit Sinaasappels, vol sap I Grote citroenen Grote grapefruits Garantie voor kwaliteit Laagste netto prijzen Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Haarlem, 28 september 1957 ONDERTROUWD, 28 sept.: J. van Soe- ren en F. Th. de Droog; W. G. Kienjet en A. Th. Busscher. GEHUWD, 28 sept.: M. L. de Vries en M. Schepman; H. Scheffer en V. E. Piek; J. R. Snijder en M. J. de Graaff. BEVALLEN van een zoon, 27 sept.: A. M. JacobsRaps, 2 zoons; C. M. H. Twisk Essenberg; J. van Wolferen—Hoegee; J. Houwen—Bunt; J. M. Bertels—Broeken; J. M. Bos—Klerk; M. Henneke—Glazema- ker; Chr. F. Kerkman—Van der Ham. 28 sept.: M. Schipper—Van Heiningen. BEVALLEN van een dochter, 27 sept.: P. Bakkum—Halm; A. de Bonte— Van Roon; J. G. Zoon—Van Meurs; J. M. van LunenburgBooms. OVERLEDEN, 26 sept.: W. Kroon—Van Zorge, 85 j., Fabriciusstraat. Griep. Als gevolg van de heersende A-griep is de voorstelling, die het Haar- lem Jeugdtheater ter gelegenheid van het éénjarig bestaan afgelopen zaterdag zou geven, afgelast en uitgesteld tot vrijdag 8 november. Voor het eerst in de geschiedenis van het Haarlemse district van de Nederlandse Basketbal Bond werd een groot toernooi gehouden voor Haarlemse teams en de vereniging Antilopen komt de eer toe het iniiatief voor dit oefenoernooi te hebben genomen. Of dit toernooi geheel aan de verwach tingen heeft beantwoord, menen wy te moeten betwijfelen en wij zyn het dan ook geheel eens met de woorden van de Anti lopen-voorzitter, de heer R. Noë, die ver klaarde dat de vereniging over de organi- saorische opzet, wellicht de volgende keer in een nog andere vorm, zeker met onte vreden was, doch dat men moest conclu deren dat het toernooi sportief gesproken zeker niet geslaagd was. Wij zijn het met deze woorden volkomen eens, want de rivaliteit bij de Haarlemse verenigingen is zeer groot, waardoor de wedstrijden dikwijls bijzonder hard en fel zijn. Zo was het bepaald onaangenaam dat een incident in de laatste finaleweostryd Antilopen tegen The Typhoons tien minu ten voor het einde leidde tot het uit het veld zenden van de Typhoons-speler Mans- velder. Nadat deze speler weigerde het veld te verlaten werd de ontmoeting door de scheidsrechter zeer terecht gestaakt. Na heftige discussies werd uiteindelijk beslo ten de wedstrijd onder andere leiding toch nog uit te spelen, echter zonder de uit het veld gezonden Typhoons-speler. Vanzelfsprekend heeft dit incident een domper gezet op het toernooi en iedereen was blij dat het laatste fluitsignaal in deze laatste ontmoeting had geklonken. Ty phoons won overigens volkomen verdiend (45-40) en legde door dit resultaat voor een jaar beslag op de fraaie wisselbeker. Verheugend in dit toernooi was onge twijfeld dat de overgangsklasser HOC kans had gezien als eerste in de poule te eindigen en nadat ook Antilopen tegen de overgangsklassen slechts tot een kleine 35-20 overwinning was gekomen, werd de toernooironde door HOC afgesloten met een eervolle 49-41 nederlaag tegen The Flamingo's. The Wh'te Stars zagen na het verdien stelijke gelijke spel tegen The Flamingo's geen kans poule-winnaar te werden, want de nieuwe overgangsklasser Aurora stak een spaak in het wiel. Aurora begon zeer enthousiast en nam een grote voorsprong en slechts het feit dat enkele Aurora- spelers door persoonlijke fouten naar de kant waren verwezen gaf White Stors ge legenheid alsnog een puntenverdeling te bereiken (24-24). Tegen de hoofdklasser ZBVS deden de Stars het beter en hoewel de Santpoorte- naren technisch beter waren, bracht dit overwicht geen doelpunten. Na een 14-9 achterstand bij de thee, slaagde White Stars er nog in een 25-22 overwinning te behalen, door welk resultaat de hoofd klasser naar de zesde plaats werd ver wezen. Bij de dames ging de finalestrijd tussen kampioen HOC en het team van de organiserende vereniging. Antilopen gaf de kampioenen uitstekend partij en ge durende lange tijd zag het er naar uit dat HOC het onderspit zou delven. Zover is het niet gekomen, want de gro tere routine van de HOC-dames gaf uit eindelijk de doorslag. Door een 32-24 over winning legde ook HOC voor een jaar be slag op de fraaie wisselbeker. De uitslagen van zaterdagavond waren: Dames: HOCAntilopen 32-24. Heren: HOCAntilopen II 13-7, Auro ra—White Stars 24-24, SC Haarlem—Ty phoons II 8-20, II-IJ—White Stars II 32-16. Halve finale: HOCAntilopen 20-35; Ty phoonsFlamingo's 4835. Finale: TyphoonsAntilopen 45-40. Om de derde en vierde plaats: Flamin go's—HOC 49—41. Om de vijfde en zesde plaats: White Stars—ZBVS 25-22. Eindstanden: Dames: 1. HOC: 2 Anti lopen; Heren: 1. The Typhoons; 2. Anti lopen; 3. Flamingo's; 4. HOC; 5. The White Stars; 6. ZBVS (Santpoort). De met grote spanning tegemoet geziene première van het voor de grote tournee door Europa en Amerika samengestelde programma van 't Jemenitisch danstheater „Inbal" dit betekent klepel van de klok uit Israel heeft zaterdagavond in het stampvolle Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's-Gravenhage, met enkele Nederlandse ministers en talrijke ledeD van het corps diplomatique onder de toe schouwers, plaatsgehad. Na afloop mocht de leidster van het gezelschap, Sara Levi- Tanai, behalve een bloemenhulde een lang durige ovatie in ontvangst nemen. Met het zingen van het Israëlische volkslied werd een voorstelling besloten, die hoewel voor westerse toeschouwers van een ze kere eentonigheid niet vrij te pleiten veel indruk 1 ad gemaakt. In een voorbeschouwing in „Erbij" heb ik reeds het wonderbaarlijke, ontroerende verhaal naverteld over de massale terug tocht, die tien jaar geleden begon, van de Jemenitische joden naar de jonge staat Israel, die toen nog in wording was. Bijna drieduizend jaar lang hebben zij als een gaandeweg sterker verdrukte minderheid in het Arabische koninkrijk Jemen aan de zuidpunt van de Rode Zee geleefd volgens de Mozaische wetten en de richtlijnen van de middeleeuwse schriftgeleerde Maimo- nides, het oude geloof belijdend ook en vooral in zang en dans. En zulks te vuri ger ongetwijfeld naarmate hun isolement toenam door de komst van het mohamme danisme, dat nadrukkelijk tegen de licha melijke expressie was gekeerd. Men kan er het Oude Testament op nalezen al in Exodus te beginnen, waar beschreven staat hoe de profetes Mirjam danste bij het rit me van tamboerijnen welk een grote plaats deze uitingsvormen innamen in het sociale en godsdienstige leven der joden in Palestina, die immers hun geloof niet slechts beleden, maar ook uitbundig plach ten te vieren. Herhaaldelijk ook wordt er van „offerfeesten" gesproken. Men moet vooral niet denken, dat de thans vertoonde tafrelen uit de bijbelse geschiedenis plech tig en saai zouden zijn, want het tegendeel is het geval. De onmiskenbare monotonie komt hoofdzakelijk voort uit de beperkt heid der overigens vaak sierlijke bewe gingsmotieven, vooral bij de tengere ':en overwegend zeer mooie vrouwen. Zoals bij vrijwel alle volksdansen kunnen de man nen zich nu en dan door een fikse impro visatie onderscheiden. Evenals bij de koren van de Griekse oudheid zijn zang en dans onafscheidelijk, elkaar aanvullend en versterkend, verbon den. En dan moet direct gezegd worden, dat men kan genieten van sonore voor drachten der Hebreeuwse teksten. Zowel bij de zang als bij de beweging gaat het om de inhoud, of het nu een rituele ge beurtenis dan wel een loflied of opstan dige belijdenis betreft. Men behoeft niet bang te zijn er niets van te begrijpen, want het programmaboek bevat duidelijke en overzichtelijke uiteenzettingen en bijna ten overvloede komt Nathan Cogan, een acteur van het Israëlische Kamertoneel, af en toe minzaam in het Engels gesproken toelich tingen geven. Bovendien zal de stof velen vertrouwd zijn: verbeeldingen van passa ges uit het boek der Spreuken, het lied van Debora bij een samenkomst na de over winning op Sisera, de feestelijke ontvangst van de koningin van Scheba door de amou reuze koning Salomo, doorgaans in bewer kingen van latere Israëlische dichters. Voor de begeleidingen wordt authentieke, over geleverde muziek gebruikt in enigszins gemoderniseerde zettingen: de oude Ara bische trommels en bekkens en de hand- gesneden fluit worden op het toneel ge bruikt, waarbij fluit, hobo, trompet en soms ook een piano achter de schermen blijven. Arabische invloeden zijn het duidelijkst merkbaar in de vertoning van vier episo den uit de oorspronkelijk een week duren de Jemenitische bruiloft, waarbij men veel genoegen kan beleven aan de kinderlijke humor, het luidruchtige ceremonieel en de kostelijke verbazing over de schoonheid der tenslotte ontsluierde bruid. Sara Levi- Tanai heeft bij de samenstelling van deze danstonelen ernaar gestreefd zoveel mo gelijk de religieuze folklore in essentie te bewaren. De Jemenitische joden hebben in hun ballingschap de oude gebruiken be trekkelijk zuiver in ere weten te houden. Zij hebben naar Israel een kleurige weelde van tradities meegenomen. Maar bij de omvorming daarvan tot theaterkunst, die een groot en volgens geheel andere begin selen opgevoed publiek moet bereiken, is uiteraard veel van deze zuiverheid ver speeld. Er zijn allerlei vreemde elementen binnengedrongen, vooral expressionisti sche invloeden, waaraan de medewerking De najaarswijdingsbijeenkomst van de Federatie van Vrijzinnig Hervormde Vrou wenverenigingen in Noordholland zal op donderdag 10 oktober in Haarlem worden gehouden. Tevens zal dan het twintigjarig bestaan van deze federatie worden gevierd. Het ochtendprogramma vermeldt een wijdingsdienst, te houden in de St. Bavo of Grote Kerk, waar mejuffrouw dr. J. W. Herfst, Remonstrants predikante te Haar lem, zal voorgaan. Daarna zal mevrouw A. de Wilde-Kooistra de overleden leden herdenken. Na de lunch in het gemeentelijk Concert gebouw biedt het middagprogramma onder meer het optreden van mevrouw Nel Oost hout met Paul Gallico's „De onsterfelijke dwazen". Uiteraard zal op deze dag tevens een overzicht gegeven worden van het wel en wee van de Federatie in Noordholland in de afgelopen twintig jaar. Op 9 oktober komt het Jemenitisch danstheater Inbal ook in de Haarlem se Schouwburg, des middags voor leer lingen van de hoogste klassen der middelbare scholen, des avonds onder auspiciën van de Volksuniversiteit, voor welke gelegenheid een comité van aanbeveling is gevormd, waarin ook de joodse, de rooms-katholieke en de hervormde kerk zijn vertegenwoor digd. De foto toont een fragment uit „Het lied van Debora" met Margalith Oved in de titelrol. bij de enscènering van Anna Sokolov uit New York, een volgelinge van de „vrije" Amerikaanse dansrichtingen van Doris Humphrey en Martha Graham, niet on schuldig zal zijn. Misschien kwam het ech ter toch daardoor, dat voor mij het hoogte punt van het programma wordt gevormd door het prachtige duet, waarin „de heilig heid van de sabbath" wordt uitgedrukt: een loflied op de vrede van het huiselijk geluk, geïllustreerd als het ware met be wonderenswaardige momenten van in de gezonde zin van het woord sentimentele plastiek. Door de kuise vermenging van ingetogenheid en overgave van de eerste danseres Margalith Oved en de koesteren de kracht van Meir Ovadia als haar echt genoot is deze oriëntaalse pas-de-deux on vergetelijk mooi. Deze rustige zekerheid is beslist even triomfantelijk, maar ons meer vertrouwd, als de hoe kundig en be heerst ook gespeelde extase. Een interessant onderdeel wordt ten slotte gevormd door de levendige, krach tige moderne volksdansen, waarin de be weging veel zelfstandiger is, maar toch ook overwegend pantomimisch, met voor opgezette symboliek in anekdotische of realistische situaties. In het zeer hartelijk applaus kwam vooral waardering tot uiting, naar ik meen, voor de sympathieke toewijding aan deze poging tot bijdrage aan een nieuwe gemeenschapskunst met behoud van het oude en eigene. Er spreekt een veerkrachtige levenswil uit dit pro gramma vol misschien naïeve maar stellig waarachtige vrolijkheid en ondernemend vertrouwen. De artistieke inslag van de Jemenitische joden, die vooral op ambach telijke terreinen ..en door. hun huisvlijt een goede -reputatie- hebben, bleek ook uil de fraaie weefsels der kostuums, al be reikten die onder de toneelbelichting niet het effect dat zij in natura uitoefenen. David Koning Zaterdagavond 5 oktober wordt in de Grote Kerk in Haarlem een concert gege ven waaraan medewerking wordt verleend door de sopraan Greta Krom, de alt Leni Henning, de hoboïst Arie Butler en de flui tist Guus Spaan. Hendrik Lasschuit bege leidt dit viertal aan het orgel. Vrijdagavond heeft het muziekgezel schap „Kouwenberg" uit Haarlem in het bejaardencentrum „De Blinkert" te Over- veen een uitvoering voor de bejaarden ge geven. Het muziekgezelschap speelde vele melodieën uit het verleden, hetgeen de be jaarden zeer op prijs bleken te stellen. Aan het slot van de muziekavond lieten de ouden van dagen dan ook blijken, dat zij het gebodene zeer hadden gewaardeerd. Ongeveer honderd leden van de vereni ging „Oud Heemstede-Bennebroek" heb ben zaterdag deelgenomen aan een excur sie naar Haastrecht, waar het museum Bisdom Van Vliet werd bezichtigd. Dit museum herbergt onder meer enkele col lecties Chinees en Japans porselein, als mede prachtig glaswerk. De vloeren van de vele kamers zijn bedekt met prachtige tapijten, die enig zijn in hun soort. De rondgang door het museum, dat door parti culieren wordt beheerd, duurde meer dan anderhalf uur. Ongeveer half zeven was het gezelschap weer terug. (Verkort weergegeven) Geschenk. Naar aanleiding van het ar tikel in uw blad van zaterdag 28 septem ber j.l. „Het jubileum van het Leger des Heils" (70 jaar in Haarlem) vraag :k mij af, of dit niet een pracht gelegenheid is om nu eens te bewijzen dat wij het werk van het Leger des Heils werkelijk waar deren en dat onze beste wensen en Heils- spreuken werkelijk gemeend zijn, bijvoor beeld in een Jubileum-geschenk van de gemeente Haarlem Er is nog zoveel nodig! EEN BUITENSTAANDER. Kermis I Ongeveer de helft van het aantal inwoners in Haarlem woont boven de Klopper- en Schotersingel en het is mogelijk daar de kermis te houden. Maakt daartoe een goede toegangsweg naar de terrei .en van de voormalige Holland- Nautic. Er zal natuurlijk wat aan die plaats verbeterd moeten worden maar voor f 10.000 kan ar heel wat gebeuren. En wellicht zal daardoor de exploitatie dezer terreinen en complexen meer rendabel zijn dan thans het geval is. H. B. B. Kermis II Ik vind het vreemd, dat men aan de Baan heeft gedacht als ker misterrein. Zou de kermis hier met het oog op het verkeer wel verantwoord zijn? Naar mijn mening niet. Het brede wandel pad van de Dreef zou zich echter uitste kend voor het beoogde doel lenen. J. D. A. De opening van de Velser tunnel heeft gedurende het weekeinde een onafgebroken stroom bezoekers naar dit grootse project gebracht. Op allerlei manieren begaven duizenden zich naar Velsen om met eigen ogen te kunnen zien, hoe verkeers- en spoorweg onder het Noordzeekanaal duiken om by Beverwijk weer naar de opper vlakte te komen. Behalve in het IJmond-gebied zelf heeft de drukte ook zyn terugslag gehad in Haarlem. De grootste verkeersstromen werden zondagmiddag genoteerd: van de tunnel tot aan de rand van Haarlems binnenstad bewogen zich eindeloze files motor rijtuigen in beide richtingen. De Haarlemse verkeerspolitie heeft de handen vol gehad, vooral op de plaats van het Delftplein. Daar liet men beurtelings het verkeer van Rijksstraatweg en van de Delftlaan voorgaan. Tegen vyf uur vroeg de Haarlemse verkeerspolitie aan de Velsense collega's de verkeersstromen uit de andere richtingen tydelijk stop te zetten, zodat het verkeer uit Haarlem even kon worden gespuid. Voor in de middag - na één uur - ston den de auto's vaak tot aan Kleverparkweg en Kennemerplein zowel op Rijksstraatweg als op de Delftlaan, maar tegen vijf uur was de ergste drukte achter de rug. Op dat tijdstip stonden de files nog tot aan de Jan Gijzenvaart en om zeven uur nog maar tot aan het Delftplein, zodat toen de zorg enigszins van de Haarlemse politie kon worden afgenomen. In de binnenstad heeft men echter geen moeilijkheden gehad. Wel was daar na tuurlijk ook een extra hoeveelheid verkeer te verwerken, maar er was toch steeds een zekere doorstroming. Op geen enkel tijd stip waren er in de binnenstad onover komelijke hindernissen of onbeweeglijke verkeersopstoppingen. Het knelpunt van de moeilijkheden moest in Velsen en Beverwijk worden gezocht, waar het verkeer uit verscheidene richtin gen samenstroomde. Vele automobilisten „draaiden rondjes": zij gingen de tunnel door om in Beverwijk te draaien en weer dezelfde route terug te volgen. Dat de grootste moeilijkheden zich voor deden bij de afvoer naar het noorden, bleek op een later tijdstip, toen de meeste bezoekers weer terugkeerden: hierbij deden zich namelijk geen moeilijkheden van betekenis voor en alle files konden zonder bezwaar worden afgevoerd naar het zuiden. In de binnenstad werd het verkeer ge regeld op de bekende drukke punten Hout plein en Jansbrug. Vele mensen maakten ook op andere wijze van de gelegenheid gebruik om de tunnels te gaan bekijken: op het station Haarlem werden talrijke retourtjes en en kele reisjes Beverwijk verkocht. De treinen naar Beverwijk waren dan ook de gehele zondag goed bezet. De mensen, die enkele reisjes kochten, maakten de tocht heen per trein en keerden per autobus terug. Ook de N.Z.H.V.M. heeft terdege van de overstelpende belangstelling geprofiteerd. Vooral de zondag geopende autobuslyn IJmuidenBeverwijk door de tunnel had veel passagiers te verwerken. De half-uur- dienst werd zondagmiddag met drie extra versterkingsbussen gereden. Het vervoers aanbod kon zodoende wel verwerkt wor den. al had de vervoersmaatschappij even eens te kampen met de verkeersopstoppin gen in en by Velsen. De bussen, die door de tunnel reden, lieten soms erg lang op zich wachten, voordat zij weer konden terugkeren. Men vestigde er echter de aandacht op, dat het verkeer en vervoersaanbod deze eerste zondag na de openstelling van de tunnels wel zeer buitensporig was. Onder normale omstandigheden zou men het verkeer op de nieuwe lijn zeker aan kunnen. Ook de autobussen in Haarlem hadden tamelijk veel oponthoud door de verkeers stromen in Haarlem-Noord en het waren vooral de lijnen 1, 5 en 6, die het meest van deze abnormale toestand te lijden hadden. Omstreeks vier uur zondagmiddag verbood de Beverwijkse politie het zoge naamde „draaien" bij de noordelijke tun neluitgang, zodat de stromen toen in de richting Uitgeest konden worden afge voerd. Daarmee werd de toestand al een stuk gunstiger en konden de N.Z.H.-bussen van de nieuwe lijn iets regelmatiger hun diensten rijden. Commando-overdracht. Op het plein van het Fort Amsterdam is de plechtige overdracht geschied van het commando Zeemacht Nederlandse Antillen door com mandeur A. van Karnebeek aan zijn op volger, commandeur H. A. W. Goosens. Commandeur Van Karnebeek, die gedu rende twee jaar de functie van comman dant Zeemacht op de Nederlandse Antillen heeft bekleed, zal binnenkort belast wor den met het bevel over een Nederlands smaldeel.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7