Haarlemse raad geeft voorschot van vijf miljoen voor bouw in Parkwijk OP Z'N WEENS IN HAARLEM Voordracht directeur Volkshuisvesting afgevoerd: nummer één trok zich terug /s* k Rouwe Voor de tiende maa Joyeus jubileumconcert voor Marine-Sanatoriumfonds Wie van 's-morgens winkelen houdt, houdt ook van koffie! I Nog een kop groter Niet vaart zo n PONDERDAG 3 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Burgerlijke Stand van Haarlem Differentiatie W at er beschaving' Kruidenierspolitiek Examens Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Bejaarde man door auto op Venneperweg aangereden De Haarlemse raad begon zijn vergadering van woensdagmiddag met twee uur en een kwartier achter gesloten deuren te discussiëren over de voordracht voor de benoeming van een directeur voor de nieuw op te richten dienst voor de Volkshuisvesting. B. en W. wilden de voordracht van de agenda afvoeren, omdat nummer één, de heer G. B. F. Hoes uit Utrecht, in een brief aan het college had meegedeeld, dat hij een eventueel te volgen benoeming niet zou aanvaarden, pit was de tweede keer, dat een voor die functie eerstvoorgedragene zich terug trok. Na de geheime discussie bleek de raad zich met het afvoeren van de voordracht van de agenda te kunnen verenigen. Voorts heeft de raad het voorschot van 5.370.900 aan de woningbouwver enigingen „St. Bavo Oost" en „Patrimonium" voor de bouw van 312 arbeiders woningen in Parkwijk goedgekeurd. korte debatten waren gewijd aan het rapport over het gasbedrijf en het watertarief voor bejaarden. De andere voorstellen werden alle zonder discussie aanvaard, waarbij de benoemingen en personeelsmutaties conform de voorstellen van B. en W. werden aanvaard. Wegens ziekte van de burgemeester leidde de heer D. ï- A. Geluk als loco-burgemeester de vergadering. Veel waardering was er voor het voor stel tot voorschotverlening aan de woning bouwverenigingen, die in Parkwijk met de woningbouw zullen beginnen. De heer Van Velsen (K.V.P.) juichte de toegepaste differentiatie in grootte van woningen toe, maar betreurde het, dat de bouw identiek is aan die in Delftwijk. De heer Spek (A.R.) daarentegen achtte de differentiatie niet ver genoeg doorge voerd. Speciaal het aantal vijfkamerwo ningen vond hij te gering. Ook vroeg hij zich af, of er tevoren voldoende overleg is geweest met de besturen van de woning bouwverenigingen en of de financiering van het complex wel mogelijk was. Mevrouw Van der We 1-B e ij e (Arb.) en de heer Van derVeldt (K.V.P.) be pleitten voorrang voor de bouw van de 62 woningen voor onmaatschappelijke gezin nen, die in Parkwijk zijn geprojecteerd. Mevrouw Van der Wel wilde daarbij fou ten voorkomen, als in Amsterdam gemaakt zijn, waar later woningen voor „probleem gezinnen" gezet zijn in nieuwe buurten, waardoor moeilijkheden met de andere be woners ontstonden. Beide raadsleden wens ten een intens overleg met de instanties voor sociale zaken en maatschappelijke zorg voordat met de bouw van deze wo ningen zou worden begonnen en de heer Van der Veldt vroeg het college er alles op te willen zetten, dat het complex tegelijk gereed komt met de complexen van de 312 woningen. De heer Hennevelt (Comm.) tenslotte toonde zich bezorgd over de hoge huren, die de nieuwe woningen zullen gaan „doen". Hij rekende het college voor, dat een gezin met een netto inkomen van zeventig gulden in de week ruim een vijlde aan huur zou moeten betalen. Met ADVERTENTIE l FRANKEN weet dat 's morgens- «vinkelende dames tegen elf uur naar een kopje koffie snakken en dus presenteren cor recte gargons in wit en goud u geurige koffie met koele room en een meesterlijk gebakje. Lunchroom-Restaurant Haarlem, 2 oktober 1957 ONDERTROUWD: 2 okt.: G. Koek en E. J. Burger; W. G. Piek en C. A. A. Kos- sen; j. Sieraad en T. Maarse; F. Doets en J' C. van Tol; A. A. Jansen en E. C. M. van Baar; A. H. J. Koot en J. B. van Kleeff; J. Schenk en G. A. W. M. van den Broek; C. A. Biemans en K. E. Scheelings; B- H. Stals en W. M. Ruiter; H. C. Duif en E- C. E. A. Vreedenburgh; J. J. Kuijt en M. M. Smolders. GEHUWD: 2 okt.: C. de Bonte en J. A. Th. van den Haak; J. A. A. W. de Vries en Chr. A. Haarbrink; R. P. M. Louman en P" J. M. Scheefhals; H. Steinmeier en T. Mein; J. Ridderinkhof en E. Sukkel; D. van der Vlies en T. Terpstra; W. Th. Beijnvoort ei* M. S. Jonkman. BEVALLEN van een zoon: 1 okt.: J. Wjckelsma-van Looyengoed; C. Th. M. proen-Hulsebosch; D. M. Kamp-Nagel hout; M. W. Ketting-Kloos. BEVALLEN van een dochter: 1 okt.: N. Uiterwijk-van den Berg; E. L. Th. ^Pringer-Roggeveen; B. J. Tetenburg-Gre- velink; 2 okt.: W. van der Post-Kwaak; H. Wijers-Klootwijk. OVERLEDEN: 2 okt.: R. F. W. H. J. Chaffoo, 25 j., Gasthuisvest. het oog hierop vroeg hij, wat B. en W. dachten te doen om te komen tot goed kopere woningen, waardoor de mogelijk heden tot opschuiving groter zouden wor den. In zijn antwoord zei wethouder H a p p dat de plannen voor de bouw zijn begon nen op een tijdstip, toen men nog geen moderne inzichten over de differentiatie had. Parkwijk was de eerste stadswijk waar de differentiatie geheel tot zijn recht kon komen en de heer Happé was dan ook van mening, dat men erin geslaagd was over het geheel genomen een bevredigend systeem te scheppen. Dat de plannen identiek waren aan die van Delftwijk noemde de spreker onver mijdelijk met het oog op de gevolgde con- tinubouw. Overigens was hij van mening, dat de architectuur zeker niet onbevredi gend genoemd mocht worden. Wat de financiering van de woningen betreft, kan de gemeente over bijna het gehele benodigde bedrag beschikken. Mede met het oog daarop zou het niet gewenst zijn eerder met de bouw van de 62 wonin gen voor onmaatschappelijke gezinnen te bcginnen.Overigens waren de plannen voor de bouw van deze 62 woningen nog niet gereed. Er is voortdurend overleg met de Stichting voor Maatschappelijk Buurtwerk mede met het oog op de bouw van een buurthuis. Als er overeenstemming is be reikt, zal aan de architect opdracht worden gegeven de plannen uit te werken. De wethouder was echter van mening, dat de bouw van de 312 woningen daar niet op kon wachten. Wat de huur betreft merkte de heer Happé op, dat er een steeds stijgende ten dens is waar te nemen, maar dat het huur niveau in Haarlem dat van de drie grote steden nog niet heeft bereikt. Haarlem-zou voor wat de grondkosten betreft in klasse I (die van de drie grote steden) willen komen, waarmee een grotere rijksbijdrage zal kunnen worden verkregen. Overigens meende de wethouder, dat de huren samenhingen met het loon- en prijs beleid van de landsregering. Met de woningbouwcorporaties wordt steeds overleg gepleegd, al maakte de con- tinubouw het niet altijd mogelijk veel veranderingen in de bouwplannen aan te brengen. B. en W. streven er echter naar, aldus de heer Happé, om een concentratie van woningbouwcorporaties tot stand te brengen. In afwachting daarvan zullen de verdere plannen in Parkwijk door de ge meente worden voorbereid. Met betrekking tot een verzoek van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, afdeling Haarlem, om ten aanzien van de nieuwe watertarieven voor bejaarden een uitzonderingstarief toe te passen, hadden B. en W. voorgesteld afwijzend te beschik ken. De heer M o 1 (Comm.) kon zich hier niet mee verenigen. Hij rekende het college voor, dat de prijsstijging voor de kleine verbruikers 81 percent bedroeg en noemde het nieuwe tarief in hoge mate onsociaal. Aangezien een zeer gering percentage van de verbruikers in aanmerking komt voor een uitzonderingstarief, achtte hij de waterbeschaving in gevaar. De heer Mensink (Arb.) zag niet in waarom de groep bejaarden boven andere verbruikers zouden moeten worden bevoor deeld, maar vroeg het college wel, waarom juist een kwartaalverbruik van drie ku bieke meter als grens wordt aangehouden. „Waarom is dit bijvoorbeeld niet zes ku bieke meter?" stelde hij. Ook toonde hij enige aarzeling ten aanzien van de toe passing van het nieuwe tarief, voordat het was goedgekeurd door de minister. De heer Proper (Comm.) viel zijn fractiegenoot bij en meende, dat de minis ter de nieuwe tarieven had geweigerd, om dat Haarlem daarbij een kruidenierspoli tiek had gevolgd en een nieuw systeem had toegepast. Wethouder Angenent kon hem hier niet in volgen. „Op een groot gedeelte van de kleinverbruikers moet geld toe", aldus de wethouder, waarop de heer Mol inter rumpeerde: „Dat is de sociale taak". De wethouder vond het echter gevaarlijk als men de bedrijven als sociale instellin gen wil gaan beschouwen. „Daar zijn an dere instanties voor" meende hij. Overigens geloofde hij, dat de goedkeu ring van de minister nu spoedig verwacht kon worden. Hij wilde verder een onder- BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: C. Schuijt-Van Boekhoven, zn. A. H. Kat-Keuchenius, zn. P. Wagenaar -Maan Voogd Bergwerf, zn. G. de Jong- Starink, d. ONDERTROUWD: J. L. van Gelein Vi- tringa en S. du Ry van Beest Holle; A. Benard en K. Bakker. GETROUWD: G. van Heijningen en M. A. W. Franke. J. R. Haverkamp en M. J. la Fleur; G. van Wijk en C. A. H. Heijblom. OVERLEDEN: Mevr. M. M. Hagen-v. d. Vijver, 65 j„ J. Veen, 93 j„ mevr. C. Wicher- link-Schimmel, 70 j„ G. Warderink Vinke, 88 j. scheid maken tussen de kleinverbruikers en de minst draagkrachtigen en zei, dat de praktijk had uitgewezen, dat de grens van drie kubieke meter de meest voor de hand liggende was. Hij stelde de raad voor af wijzend te beschikken op het verzoek van de Algemene Bond van Bejaarden. De communisten waren het hiermee niet eens en vroegen stemming aan. Alleen zij zelf bleken tegen het voorstel te zijn, zo dat het met drie stemmen tegen werd aan vaard. Van verscheidene kanten werd waar dering geuit ten opzichte van het rapport over het gasbedrijf van het Nedei-lands Economisch Instituut en de Gasstichting. Deze waardering werd vertolkt door de heren Spek (A.R.), Janssen (Arb.), Schippers (K.V.P.), Proper (Comm.) en Stoffels (V.V.D.). Wethouder A ngenent verklaarde hier door getroffen te zijn en merkte naar aan leiding van een vraag van de heer Janssen op, dat binnenkort het contract met Heem stede voor de gaslevering zijn beslag zal vinden, waarbij Heemstede 140.000 meer zal betalen en waarbij ook de prijs voor de te leveren elektriciteit omhoog zal gaan. ADVERTENTIE %K0NIN0INNFWC6 6 Tfl.ttO* Leiden: kandidaatsexamen A wis- en na tuurkunde: P. van der Laan, Leiden. Doc toraal examen wiskunde: N. W. van Meer- ten, Heerlen. Kandidaatsexamen F wis- en natuurkunde: J. de Graaf en C. J. van den Berg, beiden te Leiden. Idem K: H. O. Voorma, Voorschoten; M. C. Roetering, Den Haag. WAGENINGEN. Landbouwhogeschool. Kandidaatsexamen Nederlandse landbouw: J. A. L. van Dixhoorn, Walsoorden; mevr. M. G. van de Iioek-Van Kampen, Ooster beek; A. A. M. Jansen, Dongen; J. H. Jan sen, Arnhem; F. S. Riemer, Arnhem; J. Born, Putten; H. G. Broeze, Almelo; S. Huijberts, Berkhout; mej. P. M. Drenth, Kerkrade; mej. A. van de Ende, Joure; J. J. van de Wind, Rietveld, Kandidaats examen tropische landbouw: K. Zijdervëld, Den Haag. Kandidaatsexamen tuinbouw: J. P. van Eijk, Nootdorp; R. W. Oosterhuis, Hoogeveen; M. W. Prins, 's Gravenzande; mej. P. J. van Weijnsbergen, Hilversum. Ingenieursexamen Nederlandse landbouw: M. A. van der Beek, Dubbeldam; J. L. Berkenbosch, Apeldoorn; B. Fokkens, Maarn; A. P. Hjdding, Bussum; R. M. ten Kate, Dordrecht; J. van den Kerkhoff, Rot terdam; W. M. Markusse, Kapelle; M. Mie- dema, Wirdum; W. Nieuwboer, Bunschoten; mej. G. van Randen, Roordahuizen: F. E. Schulze (met lof), Nijmegen; R. Sol, Sneek; J. J. Vonk, Den Haag. Ingenieursexamen tropische landbouw: W. H. Dekker, Zetten; H. Hoestra, Tiel; mej. A. S. N. Liem, Wa- geningen; J. van Lidt de Jeude, Hilversum; I. M. Said, Wageningen; C. V. J. Small, Wageningen; G. W. Uhlenbroek, Bilthoven. Ingenieursgexamen tuinbouw: A. A. Fran ken, Bergen op Zoom. DELFT. Techn. Hogeschool. Ingenieurs examen werktuigkundig ingenieur (rich ting metaalkunde): H. P. L. Schoenmakers, Vlissingen. Nijmegen: Kandidaatsexamen deel 2 ge neeskunde: mej. C. G. M. Voestermans, (cum laude) Roermond; A. F. Casparie, (Sneek); M. F. M. Delhaas, (Eindhoven); F. L. P. van der Hoeven, (Berghem) H. G. J. Houben, (Eys-Witten)R. M. C. M. Jans sen, (Nijmegen); G. J. M. Kortstee, (Raal- te); J. M. J. Scheepers, (Heerlen); mej. J. Scheepers, (Heerlen); J. M. E. van Zana- voort, (Nijmegen); E. Th. J. Beissel, (Kaal heide). Zeven dagen Haarlem „Toen ging die oude ope rettevereniging „Bart Kreeft" genoemd naar een beken de operettester op de fles". „Hoe kwam dat?, vragen wij belangstellend. „Nou, gebrek aan ping-ping natuurlijk", zegt de heer Flip Hulsbergen lachend. En hij kan het we ten. Want van de oprichting af binnenkort twintig jaar geleden is hij lid van de operettevereniging „Diogé" (een voortzetting van „Bart Kreeft") en bekleedt momen teel de functie van penning meester. Op 16 en 17 oktober zal het vierde lustrum van Diogé worden gevierd met de opvoering van „Der Bettel- student" in de Haarlemse stadsschouwburg. „De leden van de oude ver eniging hadden de smaak van het zingen echter zo te pakken gekregen en wilden er niet zo maar maar mee uitscheiden. Op 13 oktober 1937 kwamen de dertien mensen bijeen en tijdens een opwindende vergadering werd „Diogé" geboren. Dat ongeluksgetal is ons geluk geworden. Nu bestaat het or kest uit veertien mensen en hebben wij zeventig leden. En een lol, dat ze in het zingen hebben. Moet u maar kijken", zegt de heer Huls bergen enthousiast. Met overgave wordt er onder lei ding van dirigent Henk Steenkist en regisseur Tom de Munk voor de jubileum uitvoering gerepeteerd (zie foto). De eerste repetities wer den in de woning van een der oprichters, de thans over leden heer Jos Mathot aan de Rijksstraatweg gehouden. „Of de buren daar geen last van hadden?" „Niks hoor. Dat vonden ze juist leuk". In 1938 werd met dertig mensen de eerste uitvoering in de stadsschouwburg ge geven. „Dat was met de Vo gelkoopman en het was een daverend succes". Toen wer den de repetities in een zaal van een café aan het Preto- riaplein voortgezet. Nu wordt er elke maandag- en vrijdag avond al gedurende enkele jaren druk gerepeteerd in dansschool „Fortgens" aan de Grote Houtstraat. „Ieder jaar hebben we een stuk of twee operettes ge draaid. In de oorlog hebben we stil gestaan. Maar na de jj Katholieke middenstanders jj in Haarlem, die vorig jaar de g cursus „Een kop groter" heb- H ben gevolgd, kunnen in de M komende wintermaanden nóg jj een kop groter worden. Want m voor deze leergierige midden- standers organiseert de r.-k. g Middenstandsbond met in- - gang van woensdag 9 oktober M een ontwikkelingscursus van g twintig wekelijkse lessen. Be ll drijfseconomie, sociologie en m cultuur zijn de vakken, waar- in - in 't kort gezegd - onder- g wezen wordt. Zij die nog geen j kopje groter zijn geworden, M krijgen hiertoe alsnog de M kans, want ook voor de be- M ginnelingén is er een ontwik- M kelingscursus, die eveneens twintig lesavonden omvat. bevrijding zijn we weer fiks aan de slag gegaan. We heb ben zeker al bij elkaar een vijfendertig uitvoeringen ge geven", vertelt de penning meester. „Die Henk", hij wijst naar de dirigent, „die kan het wel. Dat is een toffe jongen. Als die geen operette meer kan spelen, gaat ie dood. Hij is nu al vijftien jaar lid. Als kleine jongen van vijf jaar begon ie er al mee, speelde ie kinderrollen. Later kwam hij bij ons, speelde eerst hoofdrollen en werd diri gent". Dirigent Steenkist heeft het druk. Hij neemt juist de finale van het tweede bedrijf door. „Kom nou, een beetje meer actie mag ook wel", zo moedigt hij zijn solisten aan. „Fortissimo". De slotzang barst los en dan kunnen de leden een beetje gaan uit blazen. „Een beetje rust heb ben we wel verdiend", zegt er een. De penningmeester heeft nu de gelegenheid om enige anecdotes te vertellen. „Op een keer voerden we „In het witte paard" op. De regis seur had het geweldig druk. Hij at zijn nagels van de ze nuwen op. Opeens rende hij achter het toneel langs en struikelde. De bergdecors vielen bijna om. Dt spelers schrokken zich een hoedje. Ja, 't is niet altijd rozengeur en maneschijn", verzucht de penningmeester. „Maar het ergste, dat ik heb meege maakt was tijdens de opvoe ring van„Victoria en haar huzaar" in de schouwburg. Toen viel het licht opeens uit. We hebben een uur moe ten wachten. Het publiek ook. Toen hebben we weer verder gespeeld". „Zeg Steen kist, weet jij nog die keer, dat jij je rokkostuum was vergeten", roept hij naar de dirigent, die het zweet van zijn voorhoofd afwissend naar ons toeloopt. „Nou en of," zegt hij lachend. „Dat gaf nog eens een consterna tie". Regisseur De Munk komt er ook bijzitten. En dan vertelt de pennigmeester hoe hij altijd samen met de regisseur de kostuums en de kapsels uitzoekt. „Altijd on enigheid natuurlijk. Hij (en hij wijst naar de heer De Munk) wil' alles hebben en ik wil zo weinig mogelijk geven". Hij maakt een veel betekenend gebaar met duim en wijsvinger. De dirigent en de regis seur geven een kort overzicht van alles wat er aan een op voering voorafgaat. Dat is heel wat. Eerst bespreken zij de rolverdeling, die door het bestuur wordt bekrachtigd en door de solisten zelf wordt uitgeschreven. Dan beginnen de solistenrepetities. „Rust kennen we niet", zeggen zij bijna gelijktijdig. „Maar het leuke van de operette is, dat iedereen wat heeft te doen. Dat is anders dan bij een toneelvereniging." Dan nog iets over de ideeën, die de dirigent over een operette heeft. „Geen revue van ma ken, maar echte operette in oude Weense stijl. Het derde bedrijf gaat meestal als een nachtkaars uit. Dan gooi ik er een paar koortjes door en een denderende finale, na tuurlijk." De regisseur zegt: „Af en toe oen stukje aan het verhaal breien, iets verleven digen". En hoe de samen werking tussen dirigent en regisseur is?" „Fabelachtig", zeggen zij beiden uit de grond van hun hart. „Nu Op verzoek van de ver- keerscommissie van de Stichting „Haarlem-Noord" is de verkeerspolitie van de opening van de Velsertun- nel af bezig intensiever te surveilleren op de Rijks straatweg, omdat verwacht werd, dat het aantal auto mobilisten, dat van deze weg gebruik zou gaan ma ken in deze week aanzien lijk zou toenemen. Hetgeen tot grote vreugde van de verkeerscommissie en tot nog grotere vreugde van de Rijksstraatwegbewoners zelf niet zo'n vaart loopt. Dit vernamen wij zowel van de zijde van de politie als van de Stichting „Haarlem- Noord". De verkeerspolitie heeft op enkele punten vas te posten ingesteld, zoals bijvoorbeeld bij de Delft laan en de Zaanenlaan. De geringe toeneming van het verkeer vindt zijn oorzaak waarschijnlijk in het feit, dat vele automobilisten rea geren op de borden van de A.N.W.B., die het verkeer naar de Delftlaan ver wijzen. Het slechte wegdek van deze laan ten spijt. moeten we weer verder met de repetitie, want dit keer moet het helemaal een dave rend succes worden. Dit is voor het jubileum." Dan neemt de heer Steenkist zijn dirigeerstokje weer ter hand. De leden kijken gespannen naar de dirigent en de repe titie wordt met enthousiasme voortgezet. Voor de tiende maal ver schenen is Haarlems Jaar boek, met medewerking van het gemeentebestuur uitge geven door de stichting „Haarlems Bloei". Deze uit gave voor de jaargang 1957- 1958 is dikker dan alle voor gaande en omvat ongeveer 270 bladzijden, waarvan een vijftigtal pagina's, die het zeer uitgebreide alfabetische register te zien geven. Dat deze tiende uitgave meer gegevens biedt dan de voor baande is wel begrijpelijk, want in de afgelopen jaren is uiteraard steeds naar vol ledigheid gestreefd, opdat de Haarlemmer in dit jaar boek alle gegevens kan vin den, die hij maar nodig kan hebben. En wat het ene jaar ontbrak, werd een vol gend jaar vermeld. Dit jaar boek vormt dus een prach tige adressengids, maar is meer dan dat. Want het biedt een uitstekend over zicht van bijvoorbeeld de gemeentelijke diensten, sa menstelling van commissies en van de wijze, waarop de stedelijke bevolking zich in allerlei verenigingen heeft georganiseerd. En om zo'n jaarboek samen te stellen is geen gemakkelijke taak. Dit wordt duidelijk als men weet, dat de juistheid van vijfduizend namen (en adressen) moest worden on derzocht. Dat de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, dan ook in zijn voorwoord de loftrompet steekt op deze tiende uitgave, valt te be grijpen. Overigens is zo'n jaarboek en dit is geen verwijt aan de uitgevers al na verschijnen een beetje verouderd. Adressenmate- riaal verandert nu eenmaal bij de dag. Vooral als het zo'n grote verzameling adressen betreft. Aan waar dering voor het werk van de uitgevers, die ieder jaar weer het jaarboek grondig vernieuwen, mag het daar om op deze plaats niet ont breken. Want wij weten zo graag hoeveel jeugdvereni gingen, harmoniekorpsen, sportverenigingen, fotokrin gen, toneelclubs, vakorgani saties, sociëteiten en drank- bestrijdingsorganisaties on ze goede stad herbergt en waar wij de adressen van al die organisaties, stichtingen en verenigingen en van het Huisvestingsbureau, van de Keuringsdienst, de Schoon heidscommissie en nog veel meer kunnen vinden. ^Illllll In 1947 kwam de Marinierskapel van de Koninklijke Marine voor het eerst naar Haarlem om een concert ten bate van het Marine-Sanatoriumfonds te geven. Dit concert, dat georganiseerd werd door me vrouw L. van der Jagt-Bakker, werd het begin van een jaarlijkse traditie, waarvoor de belangstelling elk jaar toenam. Woens dagavond kon het tweede lustrum van de sanatoriumfondsconcerten gevierd worden met een jubileum-uitvoering in de Ge meentelijke Concertzaal, waaraan de Ma rinierskapel haar traditionele medewer king verleende, zij het dan onder de lei ding van de nieuwe dirigent, de eerste luitenant der mariniers H. C. van Lijn- schooten. Buitengewoon groot was het aantal toe hoorders, dat de concertzaal vulde. Velen van hen moesten zich met een plaats op het podium tevreden stellen om toch maar deel te hebben aan deze feestelijke ge beurtenis, waarop het gekozen programma van probleemloze muziek in twee groepe ringen was afgestemd. Het concert werd ingezet met een vurige uitvoering van de ouverture „Le Carnaval romain" van Hector Berlioz, waarmede de marinemannen een overtuigend bewijs leverden van de voortreffelijkheid hunner muzikaal-technische capaciteiten. Het werk werd gespeeld in een zeer geslaagde be werking voor harmonie-orkest, waarbij het orkestrale timbre in enkele opzichten wel afweek van die der oorspronkelijk bedoel de bezetting. Doch deze omstandigheid kon de voldoening over de geproduceerde klank niet geringer doen worden. Luitenant van Lijnschooten dirigeerde met een spanning, die nauwelijks afgeremd kon worden en die voortdurend ontlading zocht in stu wende ritmiek en in levendige klankex pansies. Het motorische element is een be langrijke factor in de directie van deze orkestleider en bij alle uitvoeringen heeft het zich laten gelden. Bij die van het Sla vische werk „Tarass Boulba" van H. Geor ges, bij de vertolking van Prokovjev's mu ziek voor het sprookje „Peter en de wolf" en bij de amusementsmuziek, die na de pauze werd gespeeld. Bij de uitvoering van „Taras Boulba" heeft mij in het bijzonder de sonoriteit van het koper getroffen, alsmede het ka rakteristieke timbre van de saxofoongroep. En voor „Peter en de wolf" werd het bo vendien de zorg voor een duidelijke detail lering van de thema's en van de „leid"- motieven. Alleen tegen de naar verhouding te grote klankexpansies had ik bezwaar door de grote gewichtigheid, die het toch zo simpele verhaaltje werd aangemeten. De verteller Manus Willemsen zorgde er met juist inzicht voor daaraan niet mee te doen. Hij bewaarde een eenvoudige ver teltrant, zoals voor een kindersprookje past En daarmede werd deze „Peter en de wolf" het best gediend. Zoals gezegd werd: na de pauze kwam er amusementsmuziek Marsen van Urbach, Alford en Gershwin klonken fris en joyeus door de zaal. Drie dansen voor harmonie orkest van F. H. Schorer bleken gezellige muziek te zijn, evenals de „Bugiers Holy- days" van Anderson, waarin drie trompet tisten als solisten een virtuoos aandeel hadden. Een Spaanse sfeer bracht „El reli- cario" van Padilla en met de beroemde „St. Louis Blues" weerden de mariniers ADVERTENTIE zich als een volleerd dansorkest. Persoon lijk voelde ik toch de meeste waardering voor de ouverture „Orfeus in de onder wereld" van Jacques Offenbach, die met pittige ritmen werd gespeeld en waarvoor ook met succes aandacht werd besteed aan de warme, romantische melodieën, waar aan deze muziek zo rijk is. Het succes voor het korps was groot. Zonder een toegift ging het niet en er kwam er één, overrompelend door klank effecten en de magie van het ritme. Me vrouw L. van der Jagt-Bakker, die het concert met een woord van welkom tot de aanwezigen, ook afzonderlijk tot wethou der van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, had geopend, werd namens het bestuur van het Marine Sanatoriumfonds hartelijk toegesproken en gehuldigd voor wat zij in de loop van tien jaren voor het fonds had gedaan. Een fraai bloemstuk vergezelde deze uiting van erkentelijkheid. Zeer ernstig gewond naar hel Diaconessen/tuis overgebracht De 78-jarige P. J. K. werd woensdag avond omstreeks zeven uur op de Venne perweg nabij de r.k.-kerk bij Nieuw- Vennep door een bestelauto, bestuurd door een Haarlemmer, aangereden en tegen de straatstenen geslingerd. Met een schedel- basisfractuur, een gebroken linkerbeen en een hoofdwond werd de bejaarde man naar het Diaconessenhuis in Haarlem overgebracht. Zijn toestand is zorgwek kend. De bestuurder van de bestelauto, verklaarde, dat hij de man heeft aange reden, doordat hij door een tegenligger werd verblind. De bejaarde man liep P. Zwaanswijk uiterst rechts van de weg.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13