Grote Houtstraatvereniging slaat andere koers in C. M Oord benoemd tot erelid Een TWEEDJAS Chrissemeuje 108 jaar KLAAR HAVERMOUT Nardus van der Ven HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Ongeluk op het terrein van de Hoogovens Jongemannen gevangenis straffen opgelegd Weerspannigheid tegen Beverwijkse agent Bestuursverkiezing vormde een moeilijk punt Nieuwe voorzitter van Nazorg geïnstalleerd Te gelegener tijd nieuwe voordracht te verwachten Film over angsten bij kinderen Clubgebouw van DVS binnenkort gereed Brandstichting op Schiphol thans berecht G. W. Vinke overleden Gas- en elektriciteits contract te Heemstede Notarisklerk veroordeeld wegens verduistering Hoge belastingopbrengst in augustus Gevangenisstraf voor dronken bromfiets en autorijders Minder studerenden aan de T.H. te Delft Poging tot doodslag op politieagent berecht UIT STAD EN STREEK NAAIMACHINE Leiden viert weer het 3 oktoberfeest „Den Gulden Winckel" in Delft geopend Na een uitvoerige bespreking over het f njet voortbestaan van de Grote Hout straatvereniging te Haarlem heeft de le denvergadering woensdagavond in restau- int Brinkmann als conclusies aar.vaa»d, Hat de vereniging als vereniging uit de tiid is dat het maken van versieringen en verlichtingen in bepaalde periodes in de huidige tiid niet meer op zijn plaats is, dat de Grote Houtstraatverenigir.g een presenta\eve taak dient te blijven ver vullen en dat het noodzakelijk is een vak- min aan te stellen, die het bestuur advie zen kan verstrekken en acties voorbereidt, omdat de bestuursleden daartoe niet altijd cioabel zijn of er de tijd niet voor hebben, ne heer G. M. Oord, die dertig jaar be stuurslid is geweest en zich niet meer be schikbaar stelde, werd benoemd tot ere lid. Drie nieuwe bestuursleden werden gekozen. De vergadering stond onder leiding van de heer G. M. Oord, die meedeelde dat seert meit 1955 geen jaarvergadering meer gehouden is. De vereniging heeft met grote moeilijkheden te kampen gehad die onder meer ontstaan zijn door het overlijden van de heer J. Voogd op 23 oktober 1955. De heer Voogd was een stuwende kracht voor de Grote Houtstraatvereniging en hij heeft haar op bijzondere wijze geleid. De heer Oord stelde ook, dat de tij don ver anderd zijn en dat het moeilijk is reclame Dood door schuld niet bewezen geacht De Haarlemse rechtbank heeft vanoch tend een vijfendertigjarige chauffeur uit Beverwijk, die op 28 januari j.l. op het ter rein van de Hoogovens te IJmuiden op een groep grondwerkers was ingereden, tenge volge waarvan de achtenveertigjarige G. de Bie uit Wieringen om het leven kwam, 1 vrijgesproken. Hem was dood door schuld ten laste gelegd. Op 22 juni was twee maanden hechtenis geëist. De rechtbank bepaalde echter dat een nader onderzoek moest worden inge- i steld. Tijdens een nieuwe zitting ter plaat se van het ongeluk op 20 september per sisteerde de officier van justitie, mr. dr R. W. H. Pitlo bij zijn eis van twee maan den hechtenis. Verdachte had bij een proefrit op hel Hoogoventerrein onder leiding van een jonge chauffeur het stuur overgegeven. Kort daarop had hij vermoedelijk op het i gaspedaal gedrukt inplaats van op het rem pedaal en daardoor het ongeluk veroor zaakt. Inbraken te IJmuiden Vanmorgen heeft de Haarlemse recht bank uitspraak gedaan in zaken tegen vier jonge mensen uit Velsen, die verdacht werden in de maanden mei en juni een aantal inbraken te hebben gepleegd in IJmuiden. Een vierentwintigjarige los ar beider, die als de leider van de bende werd beschouwd, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maan den, door te brengen in de bijzondere ge vangenis voor jongelieden te Zutphen. Een 18-j. los arbeider werd voor een feit vrij gesproken en voor een ander werd hem een straf van een jaar opgelegd. Twee andere jongens van achttien jaar werden ver oordeeld tot een gevangenisstraf van ze ven maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Een zesendertigjarige los werkman uit Beverwijk, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens het fietsen onder invloed van sterke drank, wederspannigheid en mishandeling van een agent van politie in de Kerkstraat te Beverwijk, is door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden, waar van drie maanden voorwaardelijk. De eis luidde veertien dagen geleden acht maan den gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk. 'ADVERTENTIE) 1 -«COCCOOcéfcoCK»OCK»OOCOOCOOOOOOCOCCOOaX»OCOOOOOOOOOOO is onmisbaar in ons wisselvallig klimaat. Onze collectie is werkelijk een lust voor het oogvoor elk 5 figuur hebben wij een vlot vallend 5 model prijzen van 68.00 tot 189.00 Gen. Cronjéstr. la - lb - Haarlem-N. KC°3COOa«>COK>XOOCOCOCX>COOCXXXX»OOOCOCOCCCOOCOOOCO(XXi BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: B. van Vonno en M. van Buuren. J. L. Oosterbeek en D. R. Strüwer. J. F. Schepers en D. M. Kersten. c- S. J. van der Aar en E. M. Hoogenstein. W- J. M. Dehue en C. H. Willemse. ^GETROUWD: A. Diependaal en H. E. Slager. G. Knook en J. J. Knapen. W. A. M. Oriessen en P. H. Rinsma. J. de Klerk en Hoogendijk. GEBOREN: Angela Francisca Maria, dr van H. G. Heemskerk en I. I. C. van Kam pen. Jeroen Marie, zn van B. J. de Jong en H. Eugelink. Peter Jan, zn van C. P. °koij en E. C. Bosker. Astrid Irene, dr van H. van Nassau en A. W. Kerkman. Fran cais Petrus Maria, zn v. F. P. M. Draijer H. M. Elfers. Bastiaan Jacob, zn van F. G. ten Have en C. M. Kramer. Gijs- jertJan en Jacoba Elisabeth, zn en dr van van den Broek en M. G. Flemming. Jo annes Jacobus, zn van J. J. Vos en B. R. jan der Putten. Elisabeth Johanna Maria, 'v van J. c. P. van Schendelen en A. M. Nigten. OVERLEDEN: J. Lahaise, 64 jr. Wed. J. blesgraaf—Romijn, 78 jr. te maken wegens de hoge kosten. Voor de oorlog konden acties gevoerd worden met de voor huidige begrippen lage contribu ties. Het is thans noodzakelijk aldus de voorzitter dat de vereniging een andere koers inslaat. Gezorgd dient te worden, dat er voldoende geld op tafel ligt als de actie begint. De secretaris, de heer Th. Smit en de penningmeester, de heer J. Th. Heibes, brachten de verslagen uit. Gememoreerd werd het overlijden van de heren J. Voogd en A van Hemert. Wegens vertrek uit de straat heeft het bestuurslid de heer Spaar garen zijn funntie moeten neerleggen. De secretaris herinnerde aan de problemen, waarmee de Grote Houtstraat te maken heeft. Het belangrijkste is dat van het par keren. Het aantal leden van de vereniging, zo deelde hij mede, bedraagt 98 en er zijn ongeveer 150 zaken in de straat. Nog niet alle bewoners zijn doordrongen van het nut der vereniging. Het bestuur had voorgesteld een nieuwe contributieregeling in te voeren, die ont worpen was naar een voorbeeld van Hil versum. De contributie variëert van hon derd tot duizend gulden. Naar aanleiding van dit voorstel kwam onder meer het al of niet voortbestaan der vereniging aan de orde. Aan de besprekingen namen di verse leden deel, waarbij vele suggesties werden gedaan. Tenslotte voelde de vergadering het meest voor het aantrekken van een vak man, die adviserend kan optreden en acties voorbereiden. De vergadering benoemde de heer A. W. Korstjens tot voorzitter en tot nieuwe le den van het bestuur de heren E. H. D. Meier en P. H. Brussé. De heren Th. Smit, J. Th. Heibes, C. W. Kroskynsky en G. L. Borgelt hadden reeds zitting in het be stuur. De heer Korstjens richtte zich met woor den van dank tot de heer G. M. Oord, die dertig jaar lid van het bestuur is geweest en als penningmeester veel voor de ver eniging heeft gedaan. Op zijn voorstel werd de heer Oord benoemd tot erelid. De vergadering besloot voorlopig de oude contributie te handhaven. ADVERTENTIE Bloemendaalse Reddingsbrigade De Bloemendaalse Reddingsbrigade heeft dinsdagavond in hotel café-restaurant „Roozendaal" te Overveen haar eerste le denvergadering in het nieuwe seizoen ge houden, waar veel belangstelling voor be stond. Het voornaamste punt van de agenda vormde de bestuursverkiezing, welke punt aanleiding gaf tot een langdurige discus sie, waaraan interne bestuursmoeilijkhe- den niet vreemd wai'en. Toch werd een en ander zoverre in goede banen geleid, dat het dagelijks bestuur is aangebleven. Voor lopig zal er echter geen technische com missie worden gevormd en zullen deze werkzaamheden voorshands worden waar genomen door de heer J. van der Pol, die als technisch leider zal optreden. De heer L. A. Ophuysen en mevrouw S. Jansen- De Jager traden als commissarissen af. Dit geschiedde onder dankzegging voor de vele door hen aan de brigade bewezen diensten. In hun plaats werden met meerderheid van stemmen uit een aantal door het be- sluur en de leden gestelde kandida ten de heren G. Schuitemaker en P. Hoek gekozen. Op zondag 6 oktober zullen de winter - cursussen weer in Stoopsbad in Overveen beginnen. Met de e.h.b.o-lessen zal vrijdag avond 11 oktober in de Bornwaterschool te Bloemendaal worden gestart. Vereniging nam afscheid van de heer E. P. Schuyt Vanmorgen heeft de Nederlandse Ver eniging Nazorg Buitengewoon Onderwijs in een speciale vergadering in Haarlem afscheid genomen van haar voorzitter, de heer E. P. Schuyt uit Haarlem, die deze functie tal van jaren heeft bekleed. Tevens werd de nieuwe voorzitter van de vereniging, de heer J. Krooshof Rzn, wethouder van Onderwijs en Culturele Aangelegenheden van Deventer, geïnstal leerd. Om twaalf uur werden de congressisten in de ridderzaal van het Haarlemse stad huis door het college van B. en W. ont vangen, waar zij werden toegesproken door Haarlems loco-burgemeester, de heer D. J. A. Geluk. Directeur Volkshuisvesting Nadat nummer één op de voordracht voor de benoeming van directeur van de nieuw op te richten Haarlemse dienst voor de Volkshuisvesting, de heer G. B. F. Hoes, uit Utrecht, het college van B. en W. had meegedeeld een eventueel te volgen benoe ming niet te zullen aanvaarden, hebben B. en W. besloten de voordracht van de agenda af te voeren. Zoals men uit ons raadsverslag kan zien heeft de raad zich hiermee na een langdurig debat achter ge sloten deuren kunnen verenigen. Nader vernemen wij nog, dat het in de bedoeling van B. en W. ligt om de raad te zijner tijd een nieuwe voordracht voor de functie van directeur voor de Volkshuis vesting te doen toekomen. Vereniging voor Pedagogiek De vereniging voor Pedagogiek voor Haarlem en omstreken heeft woensdag avond haar winterprogramma geopend met de vertoning en bespreking van de film „Fears of children" in café-restaurant Brinkmann te Haarlem. Deze film werd ingeleid door drs. H. G. Bos, psycholoog. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer E. J. Lodewijks, dat de deze win ter te houden inleidingen niet zoals in voorgaande jaren zijn geconcentreerd rond één onderwerp. De verschillende aan de orde komende onderwerpen laten de veel zijdigheid van het werk der vereniging uitkomen. De voorzitter deelde mede, dat de vereniging volgend jaar honderd jaar bestaat. Dit eeuwfeest zal worden gevierd op 16 en 17 mei tijdens een nationaal peda gogisch congres in Leiden. De film „Fears of children" handelt over de angsten, die kinderen op jeugdige leef tijd kunnen doormaken. Hoofdpersoontje is een jongetje van vijf jaar, die van zijn moeder teveel bescherming ondervindt en door zijn vader te hard wordt aangenakt. De ouders hebben het goede met het kind voor, maar zowel de moeder als de vader blijken te kort te schieten. In zijn toelichting zei drs. Bos, dat men de Amerikaanse film uiteraard moet zien in het licht van de onvoedingsmethoden der Amerikanen. Dikwijls hebben de ang sten een negatieve invloed op het karak ter, doordat het kind in zijn angsten blijft steken. Veelal als gevolg van oniuiste op voedingsmethoden, zoals in de film. Na de pauze ontstond over het optreden van angsten bij kinderen een levendige ge- dachtenwisseling. Het nieuwe clubgebouw van de speel tuinvereniging „DVS" gelegen aan de Clo- visstraat in Oud-Schoten zal zaterdagmid dag 19 oktober om drie uur officieel in gebruik worden genomen. De laatste hand wordt gelegd aan het schilderwerk, de sanitaire inrichting en de verwarmings installatie. Met de opening van het nieuwe clubhuis gaat een reeds lang door deze speeltuinvereniging gekoesterde wens in vervulling. Enige honderden jonge leden van DVS popelen van ongeduld om hun nieuwe „home" voor hun winterclubs in bezit te nemen. Na het officiële gedeelte wordt des avonds voor de leden en dona teurs een bijeenkomst gehouden. Op woens dagmiddag 23 oktober kunnen de kleintjes een poppenkastvoorstelling bijwonen. Op de daarop volgende donderdag- en vrij dagavond worden voor de andere kinderen films gedraaid. ADVERTENTIE Nederlands oudste inwoonster, de te Ilolterbroek in de gemeente Eibergen wonende weduwe Christina Karne- beek-Baks, vierde gisteren haar 108ste verjaardag. Chrissemeuje, gezeten tus sen pastoor Kaeter van Eibergen en een achternichtje, liet zich het ontbijt goed smaken en trok zich niets aan van televisiecamera's en radiomicrofoons. Zij kreeg veel bloemen en stapels schriftelijke felicitaties. Een van de brieven was geadresseerd aan „me vrouw bijgenaamd Chrissemeuje", maar de post wist wel wie daarmee bedoeld werd. SIR THOMAS BEECHAM HEEFT GEEN MANUSCRIPT VAN SIBELIUS De bekende Engelse dirigent Sir Thomas Beecham heeft met klem tegengesproken, dat hij in het bezit zou zijn van het manus cript van een tot nu toe niet gepubliceerde compositie van de onlangs overleden Finse componist Jean Sibelius. Enkele Finse kranten hebben dezer dagen bericht, dat Sibelius deze zomer een manuscript aan Beecham zou hebben toegezonden (UP.). Binnenland 't beste ontbijt in de kortste tijd De Haarlemse rechtbank heeft een ne genentwintig-jarige Amsterdamse embal- leur veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering wegens brandstichting. Tegen hem was een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. Op 8 en 13 mei was op Schiphol, waar de Amsterdammer werkzaam was tweemaal brand ontstaan. Aanvankelijk ontkende hij, doch legde twee dagen later een bekentenis af. Hij zei het feit gepleegd te hebben we gens ontevredenheid tegenover de maat schappij, omdat hij in het leven niet kon slagen. Weer later herriep verdachte deze verklaring. Te Bloemendaal is woensdag op acht entachtig jarige leertijd overleden de heer G. W. Vinke, de oudste firmant van de firma Vinke en Co, gevestigd in Amster dam, Rotterdam, Antwerpen en Kaapstad. De heer Vinke was tevens oudste direc tie-lid van de n.v. Stoomvaart maatschap pij „Oostzee", de stoomboot maatschappij „Hillegersberg", de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart en de n.v. Houtvaart. De overledene, die oud-consul was van Noorwegen, was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de orde van Oranje-Nassau en officier in de orde van Sint Olav van Noorwegen. De teraardebstelling geschiedt zaterdag 5 oktober om halftwaalf op de algemene begraafplaats te Bloemendaal. Dezer dagen zal een nieuw contract ge tekend worden tussen de gemeentebesturen van Haarlem en Heemstede over de leve ring van gas en elektriciteit aan Heem stede. Er bestond reeds een contract uit de dertiger jaren, waarin onder meer een kolenclausule was opgenomen. De gemeen te Heemstede kocht volgens het contract op goedkope wijze gas van Haarlem en moest voor elektriciteit een hoge prijs betalen. In de loop der jaren zijn over het con tract diverse besprekingen gevoerd, maar het gelukte de gemeente Heemstede niet daarin wijziging te krijgen. Ook is deze aangelegenheid dikwijls in de gemeente raad van Heemstede besproken en dan werd medegedeeld, dat de onderhandelin gen moeizaam verliepen. Thans is een nieuw contract gereed ge komen en het zal in de vei-gadering van de gemeenteraad van Heemstede, die eind oktober gehouden zal worden, worden be handeld. Naar de mening van het gemeen tebestuur van Heemstede is een billijke regeling tot stand gekomen en fouten, die reeds jaren bestaan, zijn hersteld. Voor elektriciteit is onder meer een nacht- stroomtarief ingevoerd. De kolenclausule is in het contract afgeschaft. De gemeente Heemstede verwacht door het contract betere resultaten in de toe komst, waarvan de bewoners zullen pro fiteren. De gemeenteraad van Heemstede heeft enkele maanden geleden wijzigingen gebracht in de tarieven, die gebaseerd wa ren op het nieuwe contract. De rechtbank te Groningen heeft de 53- jarige notarisklerk G. H. S. uit Wedde, die van zijn patroon, notaris K. Schuring te Wedde in de naoorlogse jaren in totaal 136.000 had verduisterd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en zes maanden met aftrek. De klerk deed valse boekingen om de tekorten weg te werken en schreef valse kwitanties uit. De officier van Justitie had tegen de klerk, die verduistering heeft be kend, een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest gevorderd. In augustus heeft de fiscus aan kohier belastingen f 336,5 miljoen ontvangen te genover in juli 259,6 miljoen. De toeneming betreft voornamelijk de vennootschapsbe lasting, die in augustus f 146,4 miljoen op bracht tegenover f 51,1 miljoen in juli. Deze stijging bij de vennootschapsbelasting is een gevolg van het hoge bedrag aan aan slagen. dat in juli werd opgelegd. De ont vangsten aan inkomstenbelasting ad f 173.4 miljoen waren iets lager dan in juli (f190 miljoen), maar handhaafden zich niettemin op een hoog peil. Het totale nog in te vorderen bedrag be droeg eind augustus f2.031.2 miljoen. Aan niet-kohierbelastingen werd in augustus f 363.3 miljoen ontvangen tegen over f422,2 miljoen in de tweede maand van het voorafgaande kwartaal. Van de opgetreden daling betreft onge veer f 19 miljoen de dividendbelasting. Aangezien dividend veelvuldiger betaal baar wordt gesteld in mei dan in augustus. Voorts had een teruggang plaats bij de loonbelasting, de omzetbelasting, de in voerrechten en de accijns op tabak. Wat de laatste twee belastingen betreft waren de onvangsten in mei bijzonder hoog. De opbrengst van de loonbelasting was in augustus f93.8 miljoen tegenover in mei f 105.5 miljoen. Ten dele kan de daling worden toegeschreven aan het feit. dat de ontvangsten in augustus ongunstig zijn be- invloed door een toevallige verschuiving in de afdrachten. Hierop duidt de bijzon dere hoge opbrengst in juli ten bedrage van f 135 miljoen. De omzetbelasting leverde in augustus f 106.8 miljoen op tegenover in de overeenkomstige maand van het voor gaande kwartaal f 114,4 miljoen. De opbrengst van de invoerrechten ad f 71 miljoen was laag. Afgezien van de ont vangsten in januari, die slechts f 60,8 mil joen bedroegen, heeft de opbrengst van deze belasting in de verstreken maanden van dit jaar geschommeld tussen f 74 en f 82 miljoen. De politierechter te Groningen heeft een jongeman uit Groningen veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf wegens het onder invloed van alcohol wegnemen van een scooter, waarmee hij vervolgens was gaan rijden. Wegens het onder invloed van alcohol besturen van een auto werd een andere inwoner van Groningen veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Twee maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid kreeg een Groninger wegens het rijden onder invloed op een bromfiets, waarvoor hij al eens eerder was veroordeeld. Tot twee maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid werd een landarbeider uit Uithuizermee- den veroordeeld, eveneens wegens het rij den onder invloed op een bromfiets. Een smid uit De Wilp, die toen hij dronken was, met een motorfiets een ongeluk had gekregen, werd veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Voor het komende studiejaar hebben zich tot nu toe aan de Technisch Hogeschool te Delft 3867 studenten laten inschrijven tegen 4107 op hetzelfde tijdstip vorig jaar. De belangrijkste dalingen waren in die af delingen, waarin thans ook te Eindhoven tot ingenieur wordt opgeleid: werktuigkundig ingenieur 851 (v.j. 921), elektrotechnisch ingenieur 561 (639) en scheikundig inge nieur 709 (796). Een stijging vertoonde het aantal ingeschrevenen voor de studie wis kundig ingenieur, van 7 tot 21. Het aantal voor de eerste maal inge schrevenen bedraagt 868 tegen 958 vorig jaar. In alle afdelingen, behalve in die welke Eindhoven ook kent, viel een stij ging waar te nemen of bleef het aantal vrijwel gelijk. De dalingen waren: werk tuigkunde van 210 op 162, elektrotechniek van 167 op 113 en scheikunde van 151 op 122. De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage heeft wegens op lichting en poging tot doodslag anderhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen een 28- jarige koopman uit Roermond en vijf maanden, waarvan drie voorwaardelijk, tegen diens zwager, eveneens uit Roer mond. De mannen hadden destijds in Alphen aan de Rijn met coupons stof gevent en zich hierbij voorgedaan als Düitsers, te rugkerend van een modeshow, die de ge toonde stoffen voordelig van de har:d wil den doen om geen invoerrechten te moe ten betalen bij de terugkomst in Duitsland Toen zij toevallig aanbelden bij het huis van een 30-jarige politieman, wilde deze weJ eens wat meer over deze goederen- aanbieding weten. De mannen gingen er met hun auto vandoor, maar de agent wist op de wagen te springen. Door Dlctseling remmen, "asgeven en andere manoeuvres zou de koopman hebben geprobeerd de agent van de auto af te krijgen, hetgeen hem echter niet gelukte. Het hof zal op 16 oktober arrest wijzen. Expositie van werk van Van de Amsterdamse kunsthandels houdt W. J. G. van Meurs weinig, maar altijd uitstekende exposities van waarlijk fijn zinnig werk. De Zandvoorter Pieter Giltay bijvoorbeeld trad in de hoofdstad voor het eerst met een eigen expositie in deze zaak op. Mogelijk dat men dan even ver wonderd is bij de ontmoeting met het werk van de Brabantse kunstenaar Nar dus van der Ven, die men, gezien zijn hier tot 20 oktober tentoongestelde schilderijen, mischien een moderne primitief zou wil len noemen. Ondergetekende staat in het algemeen wantrouwend tegenover sommi- ger waardering voor zondagsschilders of anderszins primitieve figuren. Het enthou siasme van mevrouw Van Meurs zegt echter al zeker iets, gezien de traditie van haar kunstzaal. En mag ik dan al niet met ieder schilderijtje van Van der Ven con tact hebben, enkele doeken wijzen naar mijn smaak zeker op een werkelijk kun stenaarsschap. Vertrouwen hierin wordt ook nog gesterkt door het feit dat Van der Ven geen quasi-stijl van zijn technische tekorten maakte, dat hij zich nooit her haalt en dat ieder ding opnieuw voor hem een echte belevenis is. Karakter spreekt uit sommige zelfportretten. Men voelt achter dit werk een eigenzinnig mens, die steunt op een voor hem stevige levensbe schouwing. Dat Van der Ven eigenlijk over te weinig financiële middelen voor zijn werk beschikt, moge blijken uit de verzorging daarvan, het doet zeker niet armoedig aan, ook al herinnert het soms even aan Van Gogh's sombere Brabantse periode. Van der Ven heeft aan zichzelf genoeg, lijkt het. Charmeren ligt hem zeker niet. In enkele stilleventjes toont hij wel een waarlijk schildersplezier. Daartegenover staat een wil tot getuigen over de ellende van vluchtelingen achter prikkeldraad bijvoorbeeld, waarbij voor het schilderen natuurlijk een andere in stelling verlangd werd. Ik dacht dat hij dan nog te kort schoot. Want vergeleken met een dergelijke, zij het natuurlijk eer lijke uiting, is het schilderijtje van een dood vogeltje veel treffender. Bij dit werkje heb ik zelfs even aan Brague ge dacht. Rustige zelfverzekerdheid spreekt uit Van der Vens composities. Hij kan zich permitteren ironisch te zijn. Of Van der Ven al dan niet iets toe te voegen heeft aan het beeld van de kunst van vandaag interesseert hem vermoede lijk niet. Hij gelooft op andere wijze in zichzelf dan de douanebeambte Rouseau dat deed. De laatste heeft een belangrijke plaats in de ontwikkeling der moderne kunst ingenomen. Ik geloof dat men Van der Vens werk buiten een dergelijk ver band dient te beschouwen. Bob Buys Nieuws in het feorf- In zwembad uitgegleden. Een 16- jarige jongen is woensdagavond kwart over negen op een platform in het Sportfondsen- bad in Haarlem uitgegleden. Hij viel zo ongelukkig, dat hij met een hersenschud ding naar het Grote Gasthuis moest wor den overgebracht. Zware materiële schade. Gisteravond omstreeks zes uur heeft zich op de hoek van de Jan Steenstraat en de Santpoorter straat in Haarlem een botsing voorgedaan tussen twee personenauto's. Het ongeval is waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat een van de bestuurders geen voorrang heeft verleend. Beide auto's werden dermate ernstig beschadigd, dat er kraanwagens aan te pas moesten komen om ze weg te slepen. Niemand werd ech ter gewond. Geslaagd. Bij de eindexamens van het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem zijn geslaagd voor het diploma A ziekenverpleging: broeders Caspar, J. Bannenberg, A. van der Poel, Fr. Pieters, P. van Eijk, Th. Kesseler, H. Schuurman, G. van Kempen, P. Stroet en A. Brekel- mans. Rijksgedelegeerden waren dr. P. A. Heeres, dr. I. Wessel en dr. W. F. Bijvoet. Er werd één kandidaat afgewezen. Klaverjastoernooi. De reis- en amu sementsvereniging „Samen op Stap" te Haarlem houdt op 4, 11 en 18 oktober in café „Kenenemerland" aan de Rijksstraat weg in Oud-Schoten een groot klaverjas toernooi. Geen spreekuur. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, is vrijdag verhinderd spreekuur te houden. Ivlavarskribo. De Haarlemse Klavar- skribo accordeonclub geeft vanavond in de tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem een concert met medewerking van de goochelaar Mr. Fantasto. Dirigent van de club is de heer J. Davids. ADVERTENTIE Zeer vele vreemdelingen vieren vandaag met de Leidse burgerij weer het feest van de derde oktober. Na een reveille klonk in de ochtend koraalzang in het Van der Werfpark. In het Waaggebouw begon daarna de uitde ling van haring en wittebrood. Dit jaar aan bijna tienduizend personen. Een militaire mars, windhondenrennen en een wedstrijd voor sprinters trokken 's ochtends grote belangstelling. Een ge heel ander karakter droeg de plechtige herdenking in de Pieterskerk van het ont zet van de stad in 1574. In de middaguren brachten ruim 400 ge- costumeerden sprookjes van Andersen en Grimm tot leven. Negen praalwagens, drie karossen, een mailcoach en een „gou den koets" reden in deze optocht mee. Acht muziekkorpsen zorgden voor het muzikale element in deze kleurrijke stoet. Boekverkopersbond jubileert Vandaag houdt de Nederlandse Boekver kopersbond ter gelegenheid van zijn vijftig jarig bestaan in Delft een feest vergadering. Tevens wordt in het Stedelijk Museum „Het Prinsenhof" de tentoonstelling „Den Gulden Winckel" geopend, welke werd in gericht door de bibliograaf Dirk de Jong en de directeur van het museum drs. D.H.G. Bolten. Deze tentoonstelling bedoelt een over zicht te geven van de meest representatieve boeken, die de laatste halve eeuw zijn ver schenen. Door de inrichters is een zo groot mogelijke objectiviteit betracht. De expo sitie omvat duizend nummers, welke zijn verdeeld over diverse rubrieken: het boek en zijn letter, boek en bibliotheekwezen, bibliografie, godgeleerdheid en kerkgeschie denis, wijsbegeerte, psychologie, rechtswe zen, economie en sociologie, geschiedenis, aardrijkskunde, wis- en natuurkunde, na tuurwetenschappen, geneeskunde, land bouw, techniek, kunst, kunstgeschiedenis, bouwkunst, muziek, toneel en dans, taai en letterkunde, proza en poëzie uit de laat ste vijftig jaar, jeugdboeken, kinderbijbels en opvoeding en onderwijs. Er is naar ge streefd van elk werk een eerste druk te exporteren, zodat de tentoonstelling een duidelijk beeld geeft van de in de loop van een halve eeuw veranderde inzichten met betrekking tot de typografische verzorging. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat in de laatste vijftig jaren in ons land drie honderdduizend boeken werden uitgegeven en dat Nederland aan de top staat wat be treft het aantal titels in verhouding tot het bevolkingstal. De tentoonstelling blijft tot 26 oktnh»»- mennend.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15