Medio 1959 zullen alle kinderen tot 14 jaar ingeënt zijn Verkeersverbeteringen stuiten af vermindering van rijksbijdrage op Gouverneur Faubus blijft dreigen en tarten OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Jaarklasse '55 nog dit jaar aan de beurt yotfe(/oi/6u(// Critiek op de regering wegens trage voltooiing van noord-zuid wegen LANDELIJKE POLIO-VACCINATIES BEGONNEN Spoed ig een emissie van aandelen Kon. Olie Wisselend bewolkt Noors tankschip aan de grond Verklaring van Gary Davis Het woord is aan Drie doden in het verkeer V erkeersongehikken DIT JAAR: 893 DODEN j HAARLEMSE RAAD BESPRAK WEGENSITUATIE Mechanisch hart Geen angstpsychose Dulles nodigt Gromyko uit Gedeeltelijke busstaking in de Poolse hoofdstad Sneeuw in Madrid j2e JAARGANG No 73 DONDERDAG 3 OKTOBER 1957 302e JAARGANG No 22 6 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van een onzer redacteuren) De landelijke vaccinatiecampagne volgens het rijksprogram is begonnen. Dit jaar zullen alleen de kinderen, geboren in 1955 hun eerste injecties-van-rijkswege krijgen. Volgend voorjaar komen ook vijf andere jaarklassen (1952, '53, '54, '56 en '57) aan de beurt voor de eerste twee prikken. Het jaar daarop wil minister Suurhoff ook de jongens en meisjes, geboren tussen 1945 en 1951 laten vacci neren, zodat vóór de zomer van 1959 alle kinderen van veertien jaar of jonger zo goed mogelijk tegen deze vreselijke ziekte zullen zijn voorbehoed. De plaatsvervangend directeur-generaal van de Volksgezondheid dr. H. J. Dijkhuis, die dit gisteren op een persconferentie ten departemente onthulde, gaf toe, dat het begin van deze campagne bescheiden is. Slechts ongeveer 250.000 kinderen (de jaarklasse 1955) krijgt nog deze herfst de eerste twee prikken; hun derde en laatste injectie volgt in het voorjaar van 1958. Dan krijgen ook de genoemde vijf andere jaarklassen de beide eerste injecties, die reeds een immuniteit van 75 percent geven, zodat nog vóór het polio seizoen van de a.s. zomer ruim een miljoen kinderen een voldoende bescherming tegen de kinderverlamming zullen hebben. Een immuniteit van honderd percent, zo stipu leerde dr. Dijkhuis, is echter nimmer door vaccinaties te bereiken. Het program voor 1958 wacht overigens nog op de goedkeu ring van de begroting, waarop 5,5 mil joen gulden is uitgetrokken voor aankoop van poliovaccin. Lof voor gemeenten Natuurlijk kwam ook de vraag ter sprake, waarom het rijksprogram zoveel later begint dan dat van diverse gemeen ten, die al geruime tijd geleden op eigen initiatief en verantwoording zijn gaan vac cineren: van rijkswege is er dan toch dit jaar niets gedaan om althans een deel van de jeugd tegen de polio te beschermen. Nu heeft Nederland - en daarmee ook de cen trale overheid - in dit opzicht geluk gehad: 1957 immers bracht, zelfs in het zomerse hoogseizoen, slechts opvallend weinig nieuwe poliogevallen. Tot midden septem ber van dit jaar werden n.l. slechts 167 gevallen geregistreerd, waarvan 132 met verlammingen, tegen 1420 gevallen met 1161 verlammingsverschijnselen in dezelfde periode van 1956! Dat enkele voortvaren de gemeentebesturen met hun vaccinatie campagnes het rijk voor zijn geweest, is een succes d'estime, dat Den Haag deze lagere bestuursorganen gaarne gunt. Maar in het licht van de genoemde poliocijfers hadden deze gemeentelijke initiatieven - gelukkig! - alleen maar „primeurwaarde". Dr. Dijkhuis wees overigens met klem de ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Veulen lederen Scooter jassen 185. De n.v. Koninklijke Nederlandsche Pe troleum Maatschappij en The „Shell" Transport and Trading Company limited maken naar aanleiding van aan hen ge stelde vragen bekend, dat zy reeds enige tijd de mogelijkheden van het aantrekken van nieuwe middelen door de uitgiften van aandelen in het begin van 1958 onder zoeken. Deze uitgiften hebben ten doel de beschikking te verkrijgen over gelden no dig voor komende kapitaaluitgaven van de Koninklijke/Shell Groep. De emissie van aandelen Koninklijke zal naar ver wachting geschieden op basis van een voorkeursrecht van aandeelhouders en f 800 miljoen tot f 1.000 miljoen bedragen. De uitgifte zal niet tegen nominale waarde geschieden, maar de uitgifteprijs zal worden bepaald door de ten tijde van de uitgiften heersende verhoudingen op de verscheidene kapitaalmarkten. The „Shell" Transport and Trading Company ltd. zal een soortgelijk aanbod aan aandeelhou ders doen voor een bedrag van 40 miljoen pond sterling tot 55 miljoen pond sterling onder voorbehoud van goedkeuring van bet „Capital Issues Committee". CCOCOOCCCC02COCCOOOCCOOOOOOOOCOOOCCCOOOCCC' VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Krachtige tot matige, langs de Waddenkust aanvankelijk nog harde, noord westelijke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee •■-^occocoocoocoooooooooooocc* beschuldiging van de hand, dat Den Haag de gemeenten in kwestie tegengewerkt zou hebben. Men heeft integendeel bij het organiseren van het rijksprogram juist veel profijt gehad van de plaatselijke ervarin gen met de vaccinaties in Leeuwarden e.d. Grote animo Verheugend is, dat er zowel bij de mede werkers (kruisverenigingen en artsen) als bij het publiek over het algemeen grote belangstelling bestaat voor het vaccinatie offensief. Bij de genoemde gemeentelijke acties was de opkomst boven alle verwach tingen. Men rekent er dan ook op, dat zeker 85 tot 90 percent der ouders aan de eerste oproep voor de inenting hunner kinderen gehoor zullen geven. Vergeet- en weiger achtige ouders zullen overigens nog eens extra „bewerkt" worden door de wijkver pleegsters der kruisverenigingen. De particuliere artsen hebben totnogtoe een hoeveelheid Belgisch vaccin verwerkt, voldoende voor de inenting van zeventig duizend personen. Noch de gemeentelijke activiteiten, noch de bedrijfs- en particu liere vaccinaties, zo zei dr. Dijkhuis, heb ben totnogtoe het rijksprogram ernstig in gevaar gebracht. Ten hoogste kan men spreken van „een zekere doorkruising". Als een spoorboekje" Arts P. L. Stal, plaatsvervangend genees kundig hoofdinspecteur, vertelde ons het een en ander over de organisatie en voor bereiding van het rijksprogram, waarin, zoals men weet, de G.G.D.'s, de gemeente secretarieën, de kruisverenigingen, de par ticuliere artsen en de regionale inspecteurs van de Volksgezondheid ten nauwste sa menwerken. Vanuit deze commandocentra wordt de massale campagne - de grootste die ooit in Nederland van stapel liep - geleid, en alles wijst erop dat zij „even vlot en stipt kan worden uitgevoerd als de dienstregeling van een spoorboekje." Het vaccin voor de eerste jaarklasse is reeds gedistribueerd over de 300 regionale depots. De verdere aanvoer van entstof (uit Ame rika, Canada en België) is gegarandeerd. De inentingslokalen en de artsen zijn ge reed, de oproepingskaarten liggen klaar. Het woord is nu aan de ouders. Complicaties als gevolg van polio-vacci natie zijn, zo verklaarde de inspecteur van de kinderhygiëne, prof. De Haas, nagenoeg niet te duchten. In een zeer gering aantal gevallen kunnen lichte nevenverschijnse len optreden tengevolge van een overge voeligheid (allergie) van bepaalde personen voor sommige bijmengsels in het vaccin, maar dat zal heel weinig te betekenen hebben en de ingeënte personen geen ern stig ongerief bezorgen. Op de provinciale diensten voor de kinderhygiëne wordt door het rijksprogram uiteraard een grote extra belasting gelegd. Het Prinses Beatrix- poliofonds heeft daarom aan elk dezer provinciale organisaties een bedrag van 2000 voor extra-voorzieningen geschon ken. De financiële zijde De ouders betalen zoals bekend, op basis van vrijwilligheid 1.per prik en per kind. Als iedereen dit doet, zullen de lasten voor de schatkist - tot aan de voltooiing van het programma voor 1959 (de inenting van ruim 2,6 miljoen kinderen omvattend) ongeveer 13 miljoen gulden belopen: een bedrag, dat gezien het grote belang van de volksgezondheid, verwaarloosbaar is, en dat dan ook wel prompt door de volks vertegenwoordiging gevoteerd zal worden. Op de Brouwersplaat voor de veer haven van Hoedekenskerke liep giste ren het bijna 12000 ton metende Noorse tankschip Hoeghswardaan de grond. Korte tijd later waren reeds enige sleepboten bezig het schip vlot te trekken. (Luchtopname ANP-foto) Kleine diefstallen om aandacht te trekken Gary Davis, „wereldburger nummer een", heeft op een persconferentie te Pa rijs verklaard, enkele goederen in een warenhuis te hebben weggenomen om de aandacht van het publiek te vestigen op het feit, dat de Franse regering hem geen toestemming heeft willen geven Frankrijk binnen te komen. Quintilianus: De eerste vereiste van welsprekendheid is duidelijkheid. De 56-jarige mevrouw J. Slagboom-v. d. Vaart uit de Veldloopstraat te Rotter dam, is op de Dreef aangereden door een bestelauto. Zij werd met haar fiets tegen de straat geworpen en in ernstige toestand naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. Daar is zij in de loop van de dag overleden. In het Binnengasthuis te Amsterdam is overleden de 23-jarige H. Ch. Dekeling. Vorige week vrijdag was hij op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Singel met zijn bromfiets in aanrijding gekomen met een personenauto, die hij vermoedelijk geen voorrang had verleend. In het Wilhelminagasthuis te Amster dam is overleden de 70-jarige heer G. Verwey. Hij was zondag op de hoek van de Overtoom en de J. P. Heyestraat door een auto aangereden, toen hij weifelend de rij weg overstak. Bij verkeersongelukken in ons land zijn in 1957 terstond of enige j tijd later om het leven gekomen 893 personen, van wie 170 kinderen. De nieuwe oostelijke randweg om Haarlem heen zal op zijn vroegst over vijf jaar gereed komen, hoewel de minister van Verkeer en Waterstaat eens gezegd heeft, dat bij de openstelling van de Velsertunnel de eerste spade voor de oostelijke rand weg in de grond zou gaan. De aansluiting van de rijksweg van Velsen op de Delftlaan in Haarlem zal vermoedelijk pas over drie jaar klaar komen en het is nog zeer de vraag of dit te verwezenlijken is. Het rijk is steeds minder geneigd om bijdragen te verlenen aan de verbeteringen van de Rijksstraatweg in Haarlem, omdat het de mening van de overheid is, dat deze weg binnenkort nog slechts lokale betekenis zal hebben, omdat dan alle verkeer over de oostelijke randweg geleid zal worden. Inmiddels wil de Rijkswaterstaat een noodoplossing by het Delftplein gaan toepassen, waarby een afbuiging a niveau naar de Rijksstraatweg komt, die haaks op de rij richting van de rijksweg komt te liggen, waardoor het doorgaande verkeer vanzelf de Delftlaan zal kiezen. Dit waren de voornaamste punten uit het antwoord van wethouder H a p p tijdens de woensdagmiddag gehouden vergadering van de Haarlemse raad op de interpellatie, die de heer Prikkel (Arb.) had aangevraagd naar aanleiding van de toenemende verkeersproblemen nu de Velsertunnel is geopend. In de Jaarbeurshal aan het Vredenburg te Utrecht is woensdag de tentoonstel ling „Het instrument" geopend. Men ziet ook een mechanisch hart-long sys teem, dat in staat is om het menselijk hart te vervangen. Het is een Neder lands produkt, maar wordt alleen op dieren ami de praktijk getoetst. Het antwoord van de wethouder was een voortdurende klacht over de traagheid en het gebrek aan medewerking, die van de zijde van de overheid worden ondervonden. De problemen hebben zich al een hele tyd geleden aangediend, maar men heeft verzuimd tijdig maatregelen te nemen en nu hebben de rijksorganen ook met de investeringsbeperking te kampen. Het ge volg is, dat de regering de bijdragen in de verkeersoplossingen wil verminderen of vereenvoudigde oplossingen voorstaat. De wethouder kondigde echter aan, dat B. en W. er naar blijven zullen streven dat er voorzieningen komen, die zo goed mogelijk aan de bezwaren tegemoet komen. Teleurstellend noemde de heer Happé het, dat ten aanzien van de oostelijke randweg, die de uiteindelijke oplossing van de afvoer van het tunnelverkeer zal moeten bieden, nog niet eens een tracé is vastgesteld. Maandag is er een „hea ring" geweest van de subcommissie van de rijkscommissie voor de wegen. Daarbij werd weer eens een nieuw tracé getoond, waarover alle betrokkenen vragen kon- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S den stellen, omdat aan het ontwerp een begeleidende toelichting ontbrak. Als van de westelijke randweg het eer ste gedeelte over een jaar gereed zou zijn, had men het plan het verkeer te leiden via Zijlweg, Julianalaan, Adriaan Stooplaan, Verspronckweg, Delftlaan. Men heeft zich van de zijde der overheid niet bereid ver klaard een bijdrage te leveren voor de dan noodzakelijk geworden verhoging van het spoorwegviaduct bij de Julianalaan. Daarentegen stelde men voor het zware verkeer dan maar te leiden via Bloemen- daal-Kleverlaan. Hiertegen hebben B. en W. echter een scherp protest doen horen, omdat naar de mening van het college het zware verkeer deze route zeker niet zou kiezen, maar liever door de binnenstad zou rijden. „Er is al iets bereikt", aldus de wet houder. „Wij hebben kapitaalsuitgaven geïnvesteerd van de verbetering van de Verspronckweg en hopen alleen maar dat Gedeputeerde Staten de kosten voor de as faltering zullen goedkeuren, nadat de rio lering zal zijn gelegd". Inmiddels toont het rijk zich reeds minder geneigd bij te dragen in de kosten van de verbeteringen op de Rijksstraat weg. Zo zou oorspronkelijk in de asfalte ring van de parallelwegen bijgedragen worden voor 50 percent.echter tot een maximum bedrag van f 50.000. Nu blijkt, dat het gehele werk nu reeds op f 150.000 wordt geraamd. „Wij blijven steeds aandringen en vech ten", aldus de wethouder, die echter te vens waarschuwde voor een overschatting van het gevaar. „Wij moeten geen angst psychose kweken, want anders lopen wij kans meer gevallen van psychische af wijkingen te krijgen wegens angst voor het gevaar, dan dat er door dat gevaar werkelijke slachtoffers vallen." De heren Prikkel (Arb.) en Spek (AR) bepleitten de aanleg van vluchtheu vels bij de Eksterstraat. Eerstgenoemde vroeg een verbod van het zware verkeer door de binnenstad. De heer Spek vroeg bovendien de aan leg van een vluchtheuvel bij de Spaarn- hovenstraat. Hij zou bij de Eksterstraat eigenlijk een voetgangerstunnel prefere ren. De heer Proper (Comm.) vroeg nadere mededelingen over de verbinding van Prinsenbrug naar Amsterdamsevaart en over cle toekomst van de brug bij de voormalige Holland Nautic. De heer Adelaar (KVP) wilde weten, hoe het stond met de verbreding van de Rijksstraatweg en de heer Bettink (VVD) wilde de Spaamdamseweg berijd baar maken voor bet zware verkeer. In zijn antwoord zei wethouder Happé het niet juist te achten, dat de oplossingen vereenvoudigd werden. „Beter één goede voorziening, dan vele halve oplossingen". De beknibbeling door het rijk achtte hij een fataal streven. De toestand bij de Holland Nautic zou in zijn geheel moeten worden veranderd. Alleen verwijdering van het bruggetje had volgens de wet houder geen zin. Het zware verkeer in de binnenstad zou niet kunnen worden ver boden voordat de randwegen klaar zouden zijn. In Utrecht heeft men het wel ge daan, maar daar heeft men nu al spijt van want men moet onophoudelijk vergunnin gen uitschrijven voor wagens, die nood zakelijkerwijs in de binnenstad moeten zijn. Tenslotte verwachtte de wethouder veel goeds van de invoering van de maxi mum snelheid. Dan zal er opgetreden kun nen worden tegen onverantwoordelijke en snelle rijders op de Rijksstraatweg. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse-minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, zal zaterdag op zijn verzoek in Washington overleg plegen met zijn Rus sische collega Gromyko over „internatio nale aangelegenheden, die van belang zijn voor de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie", aldus een bekendmaking van het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken. Naar van ambtelijke zijde verluidt zul len het Nabije Oosten en de ontwapening belangrijke punten van overleg worden, dat overigens de buitenlandse politiek in het algemeen zal betreffen. Deze bespre king maakt deel uit van een reeks ont moetingen tussen Dulles en enkele van zijn buitenlandse ambtgenoten, die de UNO Assemblée bezoeken, in overeenstemming met Dulles' wens om iedere gelegenheid te baat te nemen om belangrijke internatio nale zaken met vreemde staatslieden te bespreken. WARSCHAU (Reuter). - In Warschau reden gisteren een aantal autobussen niet als gevolg van een gedeeltelijke sta king van de chauffeurs. De buschauffeurs weigeren overwerk te doen. Van elke vijf autobussen reed er een niet. ADVERTENTIE Veer uw bruiloft, vergadering of feest al in „Di6 RaBCk$e geweest? ZALEN DISPONIBEL De Madrilenen, die drie dagen gele den nog in de openlucht gingen zwem men en in de heerlijkste zomerse tem peratuur van 25 graden rondliepen, do ken gisteren diep in hun jaskragen. Het sneeuwde en de temperatuur was ye- daald tot acht graden... LITTLE ROCK (UP/Reuter) Gouver neur Faubus van Arkansas heeft woensdag op een persconferentie verklaard, dat hij blijft bij zijn woorden die hij dinsdag avond gebruikte toen hij antwoordde op de door president Eisenhower gestelde voor waarden voor de terugtrekking van de federale troepen uit Little Rock. Zoals men weet, vond Eisenhower de garantie van Faubus onvoldoende om de federale troepen uit Little Rock terug te trekken. Faubus verklaarde dat hij de volledige verantwoordelijkheid voor de handhaving van de wet en de orde op zich zal ne men en dat hij de bevelen van het hof niet zal tegenwerken. „Deze beloften heb ik gedaan in de ver klaring die ik aan Eisenhower gaf. En aan die verklaring houd ik me, precies zoals die luidt". Op de vraag of hij Eisenhower de ga rantie wilde geven, dat hij de negen neger scholieren van de middelbare school in Little Rock zou beschermen antwoordde hij: „De bescherming is al gegarandeerd door de federale regering". Voort zei Faubus, dat het duidelijk is, dat er enige wanordelijkheden zul len voorkomen, als de federale troepen vertrekken". Faubus besloot: „Ik ben niet van plan nog meer conferenties te houden met Eisenhower, zo lang procureur- generaal Brownell en paleiswachten de president vertellen, wat hy moet doen". (UP) Twee blanke scholieren van de middelbare school van Little Rock zijn woensdag, naar zij zelf vertelden, van school gestuurd omdat zij de negerleerlin gen gesard hadden. Zij vertelden dat zij twee negerjongens een trap in de school opgejaagd hadden. „Ik heb een van die nikkers twee keer een trap gegeven", zei een van de weggestuur- den trots tegen de journalisten. Leden van de nationale garde, die woens dag ook binnen het gebouw gestationeerd waren, kwamen de negers te hulp en brach ten hen naar het klaslokaal. Een leraar greep de twee blanke scholieren in de kraag en bracht hen naar de clirecteur. De presidente van de afdeling Arkansas van de Nationale Associatie voor de be langen der kleurlingen, mevrouw Lucius Bates, heeft verklaard dat de neger-leer lingen in Little Rock woensdag „een ver schrikkelijke dag" hebben gehad. De kinderen werden met pennen, boeken en stenen bekogeld', de meisjes gestompt en met messen bedreigd, zo verklaarde zij. De negerleerlingen zullen echter de school blijven bezoeken zolang zij zich beschermd weten door president Eisen hower. Navolging TALLAHASSEE (UP) De senaat van de Amerikaanse staat Florida heeft met 31 tegen 5 stemmen een wetsontwerp aangenomen volgens welke openbare scho len, die met rassenvermenging worden „bedreigd", kunnen worden gesloten. De gouverneur van Florida, Leroy Col lins, heeft de wet in scherpe bewoordin gen veroordeeld. „Liga van moeders" Onder auspiciën van de „liga van moe ders", een organisatie die kortgeleden in Little Rock in het leven is geroepen, is een groot aantal blanke leerlingen van de school weggebleven. Deze liga schijnt ook verantwoordelijk te zijn voor de handtas telijkheden van blanke scholieren die tegen enkele van de negen negers gepleegd zijn.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1