Orgelconcert met vier solisten Amsterdamse Beurs Muziekuitvoering van het Leger des Heils 11 Tenor John van Resteren op tournee naar V.S. V ariétéprogramma van Hoog Laren België erkent de tegen regering van San Marino Franse coureur op baan van Montlhery verongelukt Mollet gaf formatie-opdracht terug; Pleven aangezocht Dehousse geeft verslag over geheim beraad der wijzen Vakbondsleiders en politici moeten Europa bouwen Aardsatelliet lokt gemengde reacties in de pers uit Duitse atleten veel te sterk voor Frankrijk Europa-beker motocross voor Betzelbacher Emigrantenleider Szabo in Boedapest begenadigd Scheepslading Amerikaanse wapens in Jordanië Kruiser brengt maarsfh^k 7J^proslavië Belgische hockeyploeg versloeg Fransen Scheepvaart ,rtNDAU 7 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ten bate van de restauratie van Haar- leins oudste orgel, het in 1523 voltooide '-ei Van de Nieuwe Kerk, werd zaterdag avond door de organist Hendrik Lassohuit in de Grote Kerk een concert gegeven met medewerking van vocale en instrumentale solisten. Bij de samenstelling van het pro gramma van dit concert had de organist ge- vol* gegeven aan verzoeken om het koraal thema met variaties uit de Zesde Orgel sonate van Felix Mendelssohn Bartoldy en het Derde Orgelkoraal van César Franck daarin op te nemen. Wat mij betreft had Hendrik Lasschuit wel de gehele Sonate van Mendelssohn mo ven uitvoeren, dus met de klare Fuga en met het afsluitende Andante, maar dit laat ste dan niet in de weeïg zoete interpretatie, die deze eenvoudige finale in organisten- kringen zo berucht deed worden. Nu hoor den wij dus alleen het thema met de Varia ties, wat vrij van ritmiek en tempo welis waar, maar met een registerkeuze, die doorgaans voldoening kan schenken. Een ander voorbeeld van variatiekunst «af Hendrik Lasschuit met de uitvoering van de koraalbewerking „Was Gott tut, das ist wohlgetan" van Johann Gottfried Wal- ther, een tijdgenoot van Bach en gedurende veie'jaren diens vriend. Met de vertolking van het Koraal van Franck kon de organist een overtuigende indruk maken. Deze mu ziek van de „maitre angélique" bleek een «oed gefundeerd geestelijk bezit van Las schuit te zijn geworden. De speeltechniek hiervoor beheerste hij met zekerheid en met smaak koos hij op het barokke orgel van de Grote Kerk de klanktinten, die de (lFranse" orgelklank konden benaderen. De sopraansoliste Gretha Krom, die aan het concert medewerkte, kwam ook al met een compositie „op verzoek". Het was een cantate-achtig „Motetto" van Antonio Vi valdi, prachtige muziek met een grote me lodische schoonheidsweelde, waarvan de uitvoering na een wat door stembeheersing onvaste aanhef, een heel goede voortzetting kreeg met een fraai hoogtepunt, die de beste hoedanigheden van de nog niet zo volumi neuze, maar helder getimbreerde stem van de zangeres in het gunstigste licht plaatste. De tweede vocaliste was de alt Leni Hen- ning, zij vertolkte een aria uit „Demafonte" van J. A. Hasse, met een bewogenheid, die de gaafheid van de stem wel eens bena- Bijna dertig jaar nadat in Carnegie Hall in New York een Nederlandse zanger is opgetreden de tenor Jacques Urlus in 1928 zal er opnieuw een Nederlandse zanger te horen zijn, namelijk de tenor John van Kesteren. Op het ogenblik zingt hij nog in Berlijn, waar hij, tijdens de „Berliner Festwochen" onder andere de titelrol zingt in Rossini's „II Conté Ory". Op 22 oktober echter zal hij met de „Nieuw Amsterdam" uit Rotterdam naar Amerika vertrekken. De tournee, die Van Kesteren door de Verenigde Staten gaat maken, duurt ongeveer vijf maanden. In die tijd zal hij, behalve in Carnegie Hall, waar hij onder leiding van William Strickland zal zingen, in de jaarlijkse uit voering van „The Messiah" van Handel, ook optreden in Buffalo (tijdens een con cert onder leiding van Joseph Krips), Pittsburg, Philadelphia, San Francisco en Denver. Hij heeft tevens enkele contrac ten voor t.v.-uitzendingen. Bovendien zal hij waarschijnlijk in Florida en enkele zuidelijke staten optreden in de „Barbier van Sevilla". In gebouw St. Bavo te Haarlem werd zaterdagavond een varieté-avond gehouden waarvan het batig saldo bestemd was voor het t.b.c-sanatorium Hoog Laren. Plet aan gekondigde optreden van Henriëtte Da vids kon wegens duistere redenen niet doorgaan. Ook Richard Blanken, de „Ame rikaanse" troubadour die het Haarlemse Klein kunstconcours heeft gewonnen, liet vanwege de A-griep verstek gaan. Wel was er de tweede prijswinnaar van het klein- kunstconcours, het gezelschap The Green horn Cowboy's, dat met zijn gezellige lied jes uit het Wilde Westen terecht een groot succes oogstte. Veel waardering kreeg ook John Elfe rink met zijn magische tempo-show, een goochel-nummer van goed gehalte. „The Spotlights" zongen de liedjes, die blijkbaar door een groot publiek gretig worden be luisterd. Kolder-liedjes lieten de „Globe trotters" horen, twee jongemannen, die er niet in zijn geslaagd meer bekende radio- komieken te imiteren. Een paar bekoorlij ke dansjes zag men van Little Margaret, een negenjarig meisje, dat wordt aange kondigd als „Nederlands jongste ballerina", aan de juistheid van welke betiteling men mag twijfelen. Vermelding verdient voorts het optreden van de Haarlemse zusjes, twee meisjes, die enkele staaltjes van acrobatiek lieten zien, alsmede dat van Tom van Ek, die heel aardige sprookjes vertelde. Het geheel was een bont variété-programma, waarin echter door de te lange pauzes tus sen de verschillende nummers te weinig vaart zat. Slotkoers Heden vrijdag 13.45 uur P °/o Nederl. '47 80% 79% 3 °/o Nedl. 1962/64 8715/ is 87% A. K. U 141% 141 Calvé Delft 261'A 256 Van Gelder Zonen 174 174 K. N. Hoogovens 245'% 242 Nederl. Ford 200 195 N. Kabelfabriek. 232% 230 gew. Philips Gloeil. 237 221 Pref.Philips Gloeil 134 134* Unilever 333 A 311% Wilton Feijenoord 192 'A 188 Dordtsche Petrol. 812 770 Konkl. Petroleum f 178,80 168,— A'dam Rubber 60 55 K. L. M 109,— 109,50 Uoll. Amer. Lijn 147% 144 N. Scheepv. Unie 133 130 °hs. v. Ommeren 207 202 U V. A 99 96 verg. Deli Mijen 66% 63 ^msterd. Bank m'A 186% red. Handel Mij. 145% 145 'otterd. Bank 152 152 wentsche Bank 155 155* naconda Copper 51% 50% 'pthlehem Steel 42"/ib 41% S. Steel 60 Vi 58% -neral Motors 40 39% >11 Union 76% 75% 'idewater 27% 27% Vorige koers deelde en onrustige kleurwisseling van de klank veroorzaakte. Daarnaast kon de so liste goede indrukken van stembeheersing geven, later op de avond opvallend goed bij de voordracht van de duetten „La vièrge a la crèche" en l'Ange gardien". Met de sopraan Greta Krom zorgde Leni Henning voor een eenvoudige, innemende uitvoe ring, passend voor Francks fijngevoelige werkjes. Voorts trad op dit concert op de fluitist Guus Spaan, die soms met te scherpe, maar toch ook met expressieve toon composities van Bach en Telemann speelde. Van de hoboïst Arie Butter hoorden we de vertol king van een Largo en een voor hobo be werkt lied van Pergolesi, beide werkjes in een rustige, beheerste uitvoering, die uit muntte door verzorgde, doeltreffend ge nuanceerde Loonvorming. Hendrik Las schuit stond de vier solisten betrouwbaar ter zijde met goed aangepaste begeleidin gen. Het gezamenlijk gezongen gezang „Halle luja, eeuwig dank en ere" besloot dit ker- concert. P. Ztcaanswijk Ondanks de verlokking van de mooie herfstdag waren zondagmiddag heel wat mensen naar de zaal van het Leger des Heils in de Schagchelstraat te Haarlem gekomen om er een concert bij te wonen, dat door het Nationaal Muziekkorps van het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam gegeven werd. Dit uit dertig leden bestaande korps heeft een geselec teerde bezetting van amateurs en semi- beroepskrachten uit verscheidene delen van ons land. Zo heeft men, onder de vaar dige leiding van kapelmeester Bernai-d Verkaaik, een modelensemble weten te vormen, waarvan de prestaties in menig opzicht respect afdwingen. Uiteraard ver eist het aanpassing bij de karakteristiek van een op Engelse leest geschoeide „brass band" en ook bij het repertoire, dat zich bepaalt tot nummers, die zijn gecompo neerd of gearrangeerd door officieren en soldaten van het Leger des Heils, die met deze muziek hun geestelijke idealen willen dienen. Maar daar is van zuiver muzikaal standpunt zoveel voortreffelijks bij, dat men er zich, mede gelet op de doel stelling, gaarne mee verzoent. Wat de instrumentale bezetting betreft, is het steeds een lust het lagere en middel bare register van dit koperorkest te beluis teren. Want de sonoriteit van bassen, tuba's, hoorns en zelfs van de trombones (wanneer althans de neiging om te vibreren behoorlijk onderdrukt wordt) is werkelijk prachtig in haar zuivere intonatie. Boven dien weten de Leger-des-Heils-componis- ten, die doorgaans van goed vakmanschap blijk geven, in hun orkestratie-techniek van deze sonore onderlaag van het orkest een treffend gebruik te maken. Maar zij rekenen er dan ook op dat elke man in het ensemble een verantwoorde taak aan kan. Met groeiende belangstelling heb ik ge luisterd naar wat de heer Bernard Ver- kaaik op ritmisch gebied met zijn korps in „Met een zingend hart" van Inglis bereikte. „Op de zee" van de Deense Heilssoldaat Söderström bleek met zijn verrassende mo dulaties ook een boeiend geval, met echt muzikanteske stuwing gerealiseerd. De uitvoering van het bekende Menuet van Boccherini was een versnapering op het programma, die kon bekoren om haar distinctie. De suite „Uitdaging tot de strijd" van A. Walker was te waarderen als een opgave van bijzondere betekenis, waarmee het korps zich technisch en muzikaal op hoogspanning kon uitleven. Ter afwisseling mochten solisten op kor net en trombone hun vaardigheid demon streren en zongen de korpsleden een paar koorliederen. Met de negro-spiritual „Good-bye, Pharaoh" kwamen de muzikale, vooral ritmische kwaliteiten van het ge- improviseerde koor voortreffelijk tot hun recht. Hierbij was het te merken dat men met muzikanten te doen had. Jos. de Klerk BRUSSEL (Reuter) België heeft de anti-communistische regering van San Marino erkend, zo wordt in Brussel ver nomen. (Reuter/UP/AFP) De twee regeringen van San Marino, de communistische en de anti-communistische, leken zondag voor bereidingen te treffen voor een langdurige „koude burgeroorlog". De anti-communistische regering heeft zondag door een licht vliegtuigje pamflet ten laten uitgooien boven de hoofdstad, die nog onder de communistische regering staat. In deze pamfletten wordt de bevol king beloofd, dat er geen vergeldingsmaat regelen of bloedwraak zullen zijn. maar dat „degenen die de usurpators steunen, zich buiten de wet plaatsen". De Italianen, die de grens van het repu- bliekje bewaken, hebben zondag een gees telijke San Marino binnen laten komen om een mis te lezen in de verlaten ijzergieterij aan de grens, waar de uit 4 man bestaande anti-communistische regering haar hoofd kwartier heeft gevestigd. Blokkadebrekers met vrachtauto's vol vlees, melk een andere leeftocht hebben in de nacht van zaterdag op zondag de Ita liaanse carabinieri verschalkt. De Italianen kregen slechts een auto met een lading benzine in handen. Afgewimpeld FLORENCE (UP) De Italiaanse pre- mier Adone Zoli heeft volgens het Floren tijnse blad „Giornale del Mattina" gewei gerd, in te gaan op een verzoek van de communistische regering van San Marino om te bemiddelen in de crisis van deze dwergstaat. Het argument is, dat de com munistische regering sinds 30 september niet meer bestaat. Op de baan van Montlhery is zondag middag tijdens de race om de Coupe du salon voor sportwagens een ongeluk ge beurd dat het leven gekost heeft aan de Franse coureur Loens. Hij had de leiding toen hij, bij de „Epingle de Couart" in- plaats van rechtsaf te slaan doorreed, door de afzetting van stalen buizen heen, en met zijn Maserati op het middenterrein belandde. Zijn wagen botste tegen een auto van de gendarmerie en sloeg om. De onfor tuinlijke coureur, die onder de Maserati geraakte, werd zwaar gewond en is kort daarna in het ziekenhuis van Arpajon over leden. (Van onze correspondent in Parijs) De secretaris-generaal van de socialisti sche partij Guy Mollet, die ook de voor laatste Franse regering leidde, heeft giste ren de opdracht een nieuw kabinet te vor men aan president René Coty terugge geven. Mollet had zich vrijdag, toen het Franse staatshoofd hem bij zich ontbood, al uiterst gereserveerd over zijn kansen uitgelaten. Zoals was te verwachten is zijn poging vooral op tegenstand der rechtse onafhankelijken of conservatieven afge stuit. De socialisten wensten behalve voor Algerije ook blanco volmachten voor de economische en financiële sectoren en op paJcAAs Mollet die verlangens hebben de conservatieven, bevreesd voor een nieuwe periode van di rigisme en prijsbeheersing, nul op het re kwest gegeven. Bovendien moet Mollet de partijen een nieuw saneringsplan hebben voorgelegd, waarin nogmaals voor twee honderd miljard francs nieuwe belastingen en voor eenzelfde bedrag aan bezuinigin gen was voorzien en dat de deur voor de rechtervleugel moet hebben dichtgedaan. Vandaag zal president Coty een nieuw verzoek richten tot de conservatief onaf hankelijke radicaal René Pleven, die met het vliegtuig van het staatshoofd uit zijn kiesdistrict in Bretagne is gehaald. Pleven staat aangeschreven als een der kundigste tactici en onderhandelaars van het parle ment. Hij heeft ook ervaring als regerings chef, doch verkeerde de laatste jaren in een politieke retraite na het militaire echec van Dien Bien Phoe, die de onder gang van het Franse Indochina beklonk en waarvoor hij als toenmalig minister van Oorlog aansprakelijk kon worden gesteld. Pleven is een soepel en scherpzinnig man, die zich, als het moet, op de achter grond weet te houden en die in alle natio nale fracties op sympatie zou mogen reke nen. De crisis gaat vandaag haar tweede week in temidden van een algemene onverschil ligheid. Het Franse publiek heeft meer be langstelling voor de Russische aardsatel- liet, dan voor de inspanningen van de tweede formateur, de heer Pleven. (Reuter) De politieke commentator van het conservatieve avondblad „Paris- Presse" schrijft, dat Franse afgevaardigden weddenschappen afsluiten over wie het eerst gereed zal zijn de Russische kunst maan met het draaien rondom de aarde of president Coty met het zoeken van een nieuwe premier. Maandag stonden de kan sen twee tegen een ten gunste van de kunstmaan. (UP) Pleven heeft vanmorgen de op dracht om te pogen een kabinet samen te stellen, aanvaard. «yfimiiainmin WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald daar de bezorger* op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE PARIJS, (AFP/Reuter) De voorzitter van de Raad van Europa, de Belgische Se nator, Dehousse, heeft te Parijs verklaard voorstander te zijn van spoed bij de instel ling van een Europese vrijhandelszone met deelneming van Groot-Brittannië. Hij zei dit op een persconferentie na afloop van een geheime conferentie van de „wijzen van Europa, die drie dagen heeft geduurd. Op de conferentie is besloten, dat ge streefd zal worden naar een conferentie op bredere grondslag op 29 en 30 november en 1 december. Aan de conferentie te Parijs werd deelgenomen door mannen, die nauw betrokken zijn bij de oprichting en de ont wikkeling van de Europese instellingen. Aan de conferentie op bredere grondslag, aldus Dehousse, moet worden deelgenomen zowel door vakbondsleiders als door de leiders van de bestaande Europese instel lingen. Er zal worden gesproken over het vaststellen van een gemeenschappelijke Europese politiek. In Parijs is ondermeer gesproken over de rationalisatie van de bestaande Europese instellingen, zoals bijvoorbeeld de Eropese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Westeuropese Unie, Euratöom en de Or ganisatie voor Europese Economische Sa menwerking, en over de keuze van de stad, waar de instellingen gevestigd zullen moe ten worden. Dehousse acht het wenselijk de zetel van de Europese Economische Ge meenschap in dezelfde plaats te vestigen. Federaal district Het zou ideaal zijn, indien deze stad een federaal district zou zijn. bijvoorbeeld zoals Washington, aldus Dehousse. Maar dit zou gepaard gaan met verlies aan soevereiniteit over een deel van het land, waarin de zetel komt. (Volgens waarnemers denkt Dehous se aan Luxemburg of Straatsburg). Het binden van overzeese gebieden aan gemeenschappelijke markt noemde hij een stap in een geheel nieuwe richting. De zes regeringen zullen een programma op grote schaal op moeten zetten tot wederzijdse voorlichting van de volken van Europa en Afrika. De „wijzen" zijn voorstander van een nauwere samenwerking tussen de Eu ropese gemeenschappen. Zij hebben voor gesteld, dat de zes betrokken regeringen in de drie ministerraden vertegenwoordigd worden door een minister van of een staats secretaris voor Europese zaken. Dehousse acht het wenselijk, dat voor de Europese commissies (uitvoei-ende organen) en de Assemblees (vertegenwoordigende organen) politieke personen worden aange wezen en geen ambtenaren of technici. Ook dienfcvolgens hem een grote plaats te wor den ingeruimd voor personen uit de vakbe weging. WASHINGTON (Reuter) Terwijl de Pravda, het blad van de Russische com munistische party, in een triomfantelijk hoofdartikel het lanceren van de Rus sische kunstmaan een „onvermijdelijke overwinning voor het communistische systeem van wetenschappelijke ontwikke ling" noemt, variëren de commentaren in de Amerikaanse pers van lof voor de we tenschappelijke prestatie van de Russen tot uitdrukking van spijt over de „Ameri kaanse nederlaag" en van beduchtheid voor eventueel militair gebruik van dit nieuwe technische wonder. De Amerikaanse bladen schrijven over de „nederlaag van Amerika" over „ge modder in de hogere regionen", gebrek aan gelden en rivaliteit tussen de ge wapende machten. Volgens Amerikaanse deskundigen moeten de Russen, meer, doelmatiger of krachtiger raketten ge bruikt hebben dan die, welke Amerika wilde gebruiken. De Amerikaanse raket ten zouden volgens hun mededelingen geen satelliet zo groot als de Russische het luchtruim in kunnen brengen. In de New York Times wordt het lan ceren van de Russische kunstmaan niet alleen een feit van grote wetenschappe lijke maar ook van de grootste propagan distische betekenis genoemd, waarvan Rusland grote politieke voordelen zou kunnen trekken. Overigens zwaait de New York Times de Russen ook lof toe voor hun prestatie, die een „concreet symbool van de komende bevrijding van de mens van de krachten, die hem tot nog toe aan de aarde gebonden hebben gehouden" wordt genoemd. Naar de hel of de hemel? De New York Times schrijft, dat het lanceren van de Russische kunstmaan ernstige vragen doet rijzen over de juist heid van de Amerikaanse politiek in het verleden en heden. Onder de kop „Wegen naar de hel of de hemel" merkt het blad op. dat de essentie van de zaak is, dat voor het afschieten van een kunstmaan als de Russische, die een in verhouding groot gewicht heeft en op een grote hoogte om de aarde draait, een reusachtige kracht nodig is. Raketten die hiertoe in staat zijn kunnen atoom- en waterstofbommen over vele duizenden kilometers vervoeren. „Het is duidelijk, dat wij thans geen dergelijke wapens bezitten en het ogenblik waarop wij ze zullen hebben, is nog onzeker. Het blad vraagt zich af of de VS wel alle krachten inspannen om intercontinentale ballistische projectielen te vervaardigen. Het legt echter de nadruk op het gevaar van te grote aandacht voor raketten en projectielen: „Wy kunnen de wereld van vandaag niet aanschouwen zonder ons te realiseren, dat onze macht over onszelf geen gelijke tred heeft gehouden met onze macht over de levenloze natuur". De „New York Herald Tribune" verwijt de regering bezuinigd te hebben op het programma voor de ontwikkeling van pro jectielen en dringt er op aan een voor aanstaand geleerde in het kabinet op te nemen. In de Britse pers wordt gesproken van een „technische overwinning" van de Sov jet-Unie, maar tegelijk uiting gegeven aan bezorgdheid over de gevolgen op politiek niveau. De onafhankelijke „Times" spreekt zijn bewondering en dankbaarheid uit, om dat er een mijlpaal in de vooruitgang der wetenschap is bereikt. Deze gevoelens zul len echter bii de meeste mensen gemengd zijn met vrees. Een aardsatelliet heeft op zich slechts weinig militaire waarde, maar de betekenis van de Russische kunde om een voorwerp van dergelijke omvang de ruimte in te schieten is duidelijk genoeg, aldus het blad, dat in de geslaagde proef een bevestiging ziet van de jongste be wering der Sovjet-Unie, dat zij met succes een intercontinentaal ballistisch projectiel heeft afgeschoten. Het orgaan van de Franse communisti sche partij, „l'Humanité", verklaart, dat met het lanceren van de Russische kunst maan het „interplanetaire tijdperk" is aan gebroken. De atletiekwedstrijd tussen Duitsland en Frankrijk in Duisburg is door de Duit sers gewonnen met 118 tegen 94 punten. Reeds na de eerste dag stond de Duitse ploeg, die door talrijke invallers verzwakt was, met 6145 punten voor en hoewel de tegenstanders zondag sterk naar voren kwamen, slaagden deze er toch niet in de Duitse voorsprong teniet te doen. De beste prestatie werd verricht door de jonge Jazy (Frankrijk) die met zijn over winning op de 1500 meter in 3 min. 43,6 sec. het Franse record verbeterde. Tot de Franse successen behoorde voorts de 10.000 meter, waarop de Olympische marathon kampioen Mimoun na een felle strijd Scha de versloeg in 29.53,2 sec. (Schade 29.53,4). Het polsstokhoogspringen leverde een dubbele Franse overwinning op door Gras en Balastra (beiden 4,20 meter), evenals de hinkstapsprong door Battista (15,37 me ter) en William (14,57 meter). Husson zorgde tenslotte nog voor een eerste plaats bij het kogelslingeren met 57,64 meter. Aan Duitse zijde werden dubbele over winningen geboekt op de 200 meter door Germar (21,1 sec.) en Pohl (21,6 sec.), op de 400 meter horden door Janz (52,1 sec.) en Fischer (52,6 sec.), op de 3000 meter hindernis door de invallers Thumm (9.05,6) en Blankenhagen (9.06.6) en bij het speerwerpen door Will (80 meter) en Koschel (77,69 meter). De Duitse estafette ploeg was ook de snelste op de 4x100 me ter met 3 min. 14,4 sec. De Duitse motorrenner Betzelbacher heeft de Europa-beker motocross in de 250 cc-categorie gewonnen. Betzelbacher had in dit officieuze Europese kampioen schap de leiding met 24 punten en de tweede plaats, die de finale in Pinerolo hem opleverde, was voldoende voor de eerste plaats in het eindklassement. Win naar van de laatste race was de Italiaan Soletti, die de twaalf ronden van 1,8 km aflegde in 29 min. 16,2 sec. BOEDAPEST (Reuter) De Hongaarse presidentiële raad heeft gratie verleend aan de voormalige vluchtelingenleider Miklós Szabo, die onlangs na een verblijf van twee jaar in het westen naar zijn land is teruggekeerd. De raad had het feit in aanmerking genomen, dat Szabo oprecht berouw over het verleden had getoond. Ook had hij gevraagd te mogen meewerken aan het herstel van zijn land. Szabo, een voormalig parlementslid, was in december 1955 naar Oostenrijk uitgewe ken, nadat hij zes jaar in Hongaarse ge vangenissen en interneringskampen had doorgebracht. (Szabo is dus niet na de op stand van verleden jaar gevlucht, zoals in eerdere berichten is gesuggereerd.) Kadar in Moskou MOSKOU (Reuter) Premier Kadar van Hongarije is zaterdag op de terugweg van zijn bezoek aan Peking te Moskou aangekomen, 's Avonds zat hij aan bij een diner, dat de Sovjet-leiders hem aanboden. Onder de gastheren bevonden zich partij secretaris Kroesjtsjev en premier Boelga- nin, die teruggekeerd zijn van hun zomer vakantie aan de Krim. AMMAN, (UP) Met de „Marine Fidd ler" is de tweede Amerikaanse wapenzen- ding voor Jordanië in de haven van Akaba aangekomen. Volgens de Jordaanse regering bestaat de lading uit Patton-tanks en mortieren van vijftien centimeter. Hoe veel tanks er bij deze zending zijn is niet bekend. Het show-element van de eerste zending ontbrak deze keer. De Ameri kaanse ambassadeur wist niet, dat het schip al was aangekomen. Grensincident TEL AVIV, (Reuter) Een Israëlische woordvoerder heeft bekendgemaakt, dat een arabier, die met een aantal anderen ten zuiden van het meer van Galilea uit Jordanië Israëlisch grondgebied was bin nengedrongen, door een Israëlische pa trouille is doodgeschoten. (AFP) Van het opbrengen van een Egyptisch vrachtschip door een Israëlisch vaartuig zei de woordvoerder niets te we ten. Radio-Bagdad en radio-Cairo hebben gemeld, dat de Israëliërs het Egyptische schip naar Haifa hebben gebracht, als re presaille voor de inbeslagneming van een Israëlische vissersboot bij El Arisj. (UP) De Israëlische regering heeft bij het Internationale Rode Kruis een krachtig protest ingediend tegen het vasthouden van de zes bemanningsleden van het Is raëlische vissersvaartuig. Doar, dat op 24 september voor de Egyptische kust is aan gehouden. Volgens diplomatieke zegslieden hebben het Rode Kruis en UNO-waarnemers ver zocht de vijf gearresteerde vissers in Port Said te mogen spreken, CAIRO (Reuter) Egypte heeft ge vraagd om een spoedvergadering van de gemengde Egyptisch-Israëlische bestands commissie, voor onderzoek van een geval van schending der Egyptische territoriale wateren door een Israëlisch schip. BELGRADO. (UP) In welingelichte kringen in Belgrado wordt verwacht, dat maarschalk Gregori Zjoekov, de Russische minister van Defensie, die morgen in Joe goslavië aankomt. Russische wapenleverin gen zal voorstellen. Politieke waarnemers achten het niet waarschijnlijk, dat dit aan bod aanvaard zal worden, hoe groot ook de indruk is die de jongste Russische uitvin dingen gemaakt hebben. Joegoslavië wordt on het ogenblik van wapens voorzien dooi de Verenigde Staten en de uitrusting van het lecrer is daarop gebaseerd. De overgang naar Russische wanens zou het land boven dien weer in hoge mate afhankeliik maken van hef Soviet-blok. De Russische maarschalk is onderweg met de kruiser ..Koeibysiev". (15.000 ton) een eenheid van de Russische Zwarte Zeevloot die wordt geëscorteerd door twee toroedo- bootjagers. Het smaldeel zal voor anker gaan in de Joegoslavische haven Zakar. Bh' het nasseren van de Turkse stad Istanboel worden saluutschoten gelost. Zioekov zal de gast zijn van de Joego slavische minister van Oorlog, generaal Twan Gosniak. Hü za1 ook e°n ontmoeting hebben met president Tito. Men verwacht, dat hij acht dagen zal bliiven. De Joego slavische pers maakt weinig onhef van het bezoek. WASHINGTON. (Reuter/AFP) De Verenigde Staten hebben er in toegestemd een aantal ontwikkelingsplannen van Joe goslavië te bestuderen, zo heeft het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken medegedeeld na aflooo van driedaagse economische besprekingen tussen wertecrori- woordigers van beide landen. Onderhande lingen over de verkoop van Amerikaanse overschotlandbouwprodukten aan Joego slavië zullen binnenkort beginnen. KUENEN WINT. De 13de nationale bos- loop in Drunen om de Grote Prijs van de Langstraat, is onder ideale weersomstan digheden op een prachtig parkoers gelopen. Kuenen toonde zich verreweg de snelste en won met groot verschil van de wisselprijs- houder Veldhuizen. Het Belgische hockeyelftal heeft zondag in Parijs met 3-0 van Frankrijk gewonnen. Het was een oefenwedstrijd voor het Fran se elftal met het oog op de wedstrijd En gelandFrankrijk. De Franse keuzecommissie bracht in to taal 20 spelers in het veld. De Belgische ploeg wijzigde haar formatie niet. De doel punten werden alle voor rust gemaakt: twee uit strafcorners van Dubois en 1 uit een schot van Carbonnelle. 29 WONEN MET MILJOENEN STEDEN MET MEER DAN 1 MILJOEN INW. Aagtekerk, 6 v. Takubar n. Dairen. Aalsum, 8 te Lourenco Marques verw. Alamak, 5 v. Santos n. Montevideo. Alcyone, 6 te Hampton Roads. Aldabi, 6 v. Buenos Aires n. Villa Constitution. Alderamin, 6 v. Stettin n. Rotterdam. Almkerk, 7 te Vllsstngen. Alnati, 5 te Antwerpen. Ampenan, G te Balikpapan. Alphacca, 5 v. Santos n. Rio de Janeiro. Amstelvaart, 6 te Singapore. Annenkerk, 6 te Genua. Averdijk, 6 dw. Miami. Alioth, 4 ter rede Ilheus v. Vitoria. Arendsdijk, 8 in de Wielingen verw. n. Antw. Alhena, 6 te Rotterdam. Algenib, 5 te Rotterdam. Amsteldlep, 5 te Amsterdam. Bennekom, 4 te Curasao n. La Guaira. Bloemfontein, 9 te Kaapstad verw. n. Durban. Breda, 4 150 m. z. Porto Rico n. Tampa. Bengkalis, 6 v. Townsville n. Melbourne. Billiton, 7 te Penang. Bintang. pass. 6 Straat Ormoes. Blitar, 7 te Port Swettenham. Borneo, 6 te Handjong Mani. Boschkerk, 6 ten anker Calcutta. Boskoop, pass. 5 Kaap Finisterre. Bali, 7 te Amsterdam. Calamares, 6 te New Orleans. Caltex Leiden, pass. 6 Malta n. Rotterdam. Caltex Rotterdam, 9 te Bandar Mashur verw. Cinulia, 6 dw. Terceira. Clavella, 6 te Abadan. Cottica, 7 te Georgetown. Cradle of Liberty, pass. 6 Kaap De Goede Hoop naar Philadelphia. Crania, 7 te Liverpool. Camerounkust, 4 v. Dakar n. Le Havre. Charis, 4 280 m. w.z.w. Fayal n. Pampatar. Dalerdijk, 5 te Vancouver. Delfland, 7 te Las Palmas. Diemerdijk, 5 te Vancouver. Dorestad. 5 te Gibraltar. Dulvendijk, 6 te Cristobal. Dorestad. 4 200 m. w. Casablanca n. Gibraltar. Drente. 6 te Rotterdam. Eemdijk. G te Havana. Eenhoorn, 6 v. Lattakia n. Rotterdam. Esso Rotterdam, 5 v. Port Said n. Antwerpen. Etrema, 8 te Berre verw. Felipes, 6 te Tjilatjap. Friesland KRL, 6 te Savannah. Gadila, 6 v. Balikpapan n. Ampenan. Gooiland, 7 te Vitoria. Gordias, 7 te Port of Spain. Graveland, 7 te Bahia. Heemskerk. 9 te Aden verw. Hispania. 5 v Castro Urdiales n. Rotterdam. Hera, 4 60 m. n.w. Guadeloupe n. Morrisville. Hathor, 7 te Rotterdam. Hilversum, 6 v. Rotterdam n. Isle of Grain. Ivoorkust, 7 te Lagos. Isis, 6 te Amsterdam. Jason, 4 te Hamburg n. Antwerpen. Jagersfontein, 17 te Las Palmas verw. n. A'dam. .Tohan van Oldenbarnevelt, 7 te Port Said. Kalydon, 5 v. Buenos Aires n. Curagao. Karimun, 7 te Genua. Kenia, 6 te Freetown. Krebsia, pas. 6 Formosa n. Singapore. Kylix, 6 v. Bachaquero n. Buenos Aires. Kieldrecht, pass. 5 Vincent n. Marseille. Koningswaard, 4 160 m. w.z.w. Fayal n. Trinidad. Kellia, 6 te Rotterdam. Laagkerk, 6 v. Port Said n. Genua. Lemsterkerk, 8 te Kuwait verw. Lombok. 9 te Malaga verw. Langkoeas, pass. 6 Ceylon n. Djibouti. Loosdrecht, 6 te Khorramshar ten anker. Lutterkerk, 6 te Marseille. Lekkerkerk, 5 v. Rotterdam n. Antwerpen. Maas. 7 te Famagusta. Maaskerk, 9 te Rotterdam verw., 7 te Antw. Maasland. 6 te Antwerpen. Maaslloyd. 6 rede Tandjong Priok. Marisa, 7 te Aden. Maureen, pass. G Key West n. Panamacity. Meerkerk, 7 te Zanzibar. Merwelloyd, G te Surabaja. Metula, 6 te Dadwin. Montferland, 6 v. Las Palmas n. Amsterdam. Moordrecht, pass. 5 Kp. St. Vincent n. Hamburg. Muiderkerk, 6 te Abadan. Munttoren, 7 te Groton. Mijdrecht, 5 v. Houston n. Batonrouge. Mentor, 4 v. Oranjestad n. Baltimore. Maasdam, 11 te Rotterdam verw. v. New York. Mitra, 7 te Cristobal verw. v. Punta Cardon. Nanusa, 6 te Kuwait. Nieuw Amsterdam, 9 v. R'dam te N. York verw. Nias, 7 v. Bahrein n. Penang. Noordam, 5 v. New York n. Rotterdam. Osiris, 4 v. Guanta n. Caripito. Oranje, verm. 8 v. Tandj. Priok n. Amsterdam. Oranjefontein, verm. 18 v. Amsterdam n. Durban. Oranje Nassau, 14 v. Cristobal te A'dam verw. Oranjestad, verm. 11 v. A'dam n. Georgetown. Ommenkerk, 6 v. Aleppy n. Cochin. Oostkerk, 6 te Sydney. Ovula, 5 v. Pladju n. Surabaja. Prins der Nederlanden, 9 te Trinidad verw. naar Puerto Limon. Parkhaven, pass. 6 Kaap Verdische eil. n. Recife. Pendrecht, 6 v. Kaohsiung n. Rastanura. P. G. Thulin, 5 v. Seven Islands n. Philadelphia. Prins Johan Willem Friso, 6 te Quebec. Purfina Nederland, pass. 6 Kp. St. Vine. n. Antw. Pieter S, 6 te Rotterdam. Prins Casimir, 6 te Rotterdam. Prins Frederik Willem, 6 te Bremen. Prins Willem II, 6 te Le Havre. Rijndam, verm. 8 v. New York n. Rotterdam. Raki, 6 op rede Belawan. Roggeveen, 7 te Sydney. Rondo, 6 v. Djedah n. Djibouti. Rotti, pass. 6 Majorca n. Amsterdam. Rotula, 7 te Singapore. Ruys, 6 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Solon, 4 v. New York n. Willemstad. Statue of Liberty. 5 v. Pta. Cardon n. Rotterdam Seven Seas. 11 te Quebec, 12 te Montreal verw. Sibaiak, 8 v. Tj. Priok te Rotterdam verw. Statendam, verm. 8 v. Rotterdam n. New York. Soestdijk, 5 v. Rotterdam n. New York. Stad Gouda, 6 te Vlaardingen. Steenwijk, 6 te Rotterdam. Stentor, 5 v. Amsterdam n. Trinidad. Saloum, 6 te Fecamp. Schelpwit k, 6 te Punta Cardon. Schiedijk, 5 v. New York n. Antwerpen. Senegalkust. G Dakar gepass. n. Rotterdam. Slamat. 6 te Beyrouth. Sliedrecht, 6 v. Philadelphia n. Punta Cardon. Sloterdijk, 8 te Antwerpen verw. Stad Arnhem, 6 te Narvik. Stad Delft, 7 v. Port Said n. Suez. Stad Dordrecht, 6 v. Melilla n. Gibraltar. Stad Leiden, 7 te Fretown. Stad Rotterdam, 5 v. Kirkeness n. Amsterdam. Stad Utrecht, 7 te Narvik. Steven, 6 te Napels. Straat Banka. 7 te Sydney. Straat Madura, 5 v. Colombo n. Belawan. Trajanus, 4 te Rotterdam v. Londen. Tabian, 6 te Colombo. Tabinta, 5 te Suez. Tappanzee, 5 v. Panamakanaal n Trinidad. Tero, 5 v Rotterdam n. Bremen. Tarakan, 7 te Port Said. Willem Ruys, in te Port Said verw. n. Tj. Priok W Alt. Jones. 4 400 m. n.n.w. Bermuda n. Mena Waterman. 8 te Aden verw. Wonogiri. 6 te Singapore. Wonosari. 7 v Basrah n. New York. Zuiderkruis, 5 te Quebec, 6 te Montreal verw. Zaankerk. 6 te Durban. Zijpenberg, pass. 6 Startpoint n. Port Talbot. KLEINE VAART Alcetas, 5 te Ouessant n. Tanger. Algarve, verm. 7 v. Rotterdam n. Waterford. Appingedam, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Atlas, 4 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Bab T, 4 10 m. o. Hufvudskaer n. Mantyluoto. Badzo, 5 v. Rotterdam n. Londen. Berkelstroom, 7 v. Antwerpen te Fowey verw. Boreas, 4 v. Piraeus n. Yerakini. Draco. 4 te Kopenhagen n. Randers. Elsa, pass. 5 Vlissingen n. Gent. Flevo, 4 v. Valencia n. Alicante. Ilias, 4 v. Limassol n. Tel Aviv. Joost, 4 v. Gefle n. Zaandam. Julia Mary, 4 50 m. z.z.o. Kp. Finisterre naai Manchester. Kaap Falga. 23 v. IJmuiden te Gefle. Kaap St. Vincent, 3 v. Hernosand te Holmsund. Nero, 4 v. Aarhus n. Amsterdam. Pavo, 4 v. Stockholm te Norrkoping. Phidias, 4 te Rotterdam n. Hamburg. Plato, 3 v. Bilbao n. Oporto. Ponza, 3 v. Rotterdam te Kramfors. Schippersgracht, pass. 5 Vlissingen n. Antw. Tilly, pass. 3 Brunsbüttel n. Zaandam. SLEEPVAART Cycloop en Titan, 4 550 m. w.z.w. Azor. n. Vliss. Friesland. 3 dw. Landsend n. Toronto. Gele Zee, 4 85 m. w. oostp. Jamaica n. Maracaibo. Oceaan, pass. 4 Cristobal n. New Orleans. Rode Zee, 5 v. Cardiff.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3