Albert Heijn „Le Champion" won „Zilveren Molen" en „Alcmaria" de „Ragetli-molen" Jubilarissen van coöp „Haarlem" tijdens feestavond gehuldigd Baden Powellhuis aan Donkere Spaarne officieel geopend Modern winkelen in de AH-SuperMart flees Nieuw ingericht gebouw biedt ruim plaats aan vier padvindersgroepen Vijf premièrés van het Scapino-Ballet HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 12 69 Kampioenschapwedstrijden van „Het Spaarne" Leerlingen van Gonrad en Stork-Hijsch toonden werkstukken Programma orgelbespeling Dame kreeg steen op hoofd en liep hersenschudding op MET FERME BIJLSLAG. Tijd. mantels stomen f. 3,75 Wateroverlast in huizen van Dr. Schaepmanstraat UIT STAD EN STREEK Motorrijders gewond bij verkeersongevallen „Geloof en Wetenschap" bij „Le Nozze di Figaro" Burgerlijke Stand van Haarlem Examens Honkbalkampioen „Schoten" recipieerde MAANDAG 7 OKTOBER 1957 De personeelsleden van de coöperatie Haarlem" zullen prettige herinneringen bewaren aan de feestavond, die zij zater dag in de gemeentelijke concertzaal aan dé Lange Begijnestraat in Haarlem aangeboden hebben gekregen. De fraai met bloemen en vlaggen versierde zaal alsmede de vrolijke muziek van de Tirolerkapel De Alpenjagers" o.l.v. Willy van Baekel droegen ertoe bij dat de goede stemming er van het begin af aan in zat. De voorzit ter van de coöperatie „Haarlem", de heer S, p. Doek, heette de vele honderden aan wezigen van harte welkom. Spreker zei dat er in het afgelopen jaar veel tot stand is gebracht onder meer de opening van het nieuwe kantoor en magazijn aan het Don kere Spaarne en de heropening van de ge heel hernieuwde bakkerij aan de Byzan- tiumstraat in Haarlem-Oost. De heer Doek dankte allen die hieraan hebben meege werkt. „In overeenstemming met de ge dachte „Wat men voor de coöperatie doet, doet men voor zichzelf", zullen wij verder bouwen aan de toekomst. Uw aller mede werking is echter daarbij noodzakelijk", aldus spreker. Met enige ogenblikken stilte werden de dit jaar overleden persooneels- leden, de heren Kemps, Siksma en Zijp, herdacht. Hierna had op het toneel de huldiging plaats van de personeelsleden, die vijfen twintig jaar in dienst van de coöperatie zijn: de heren G. Boer-Rookhuyzen, chef van de winkel in de Amsterdamstraat, de heer E. Lohman, chef van de winkel aan het Donkere Spaarne en de heer J. W. Scharwachter, die zijn zilveren jubileum ADVERTENTIE E Alleen dinsdag en woensdag 8 en 9 oktober a.s. Prima gehakt met zakje kruiden en recept, 500 gram Doorregen varkenslappen 500 gram Doorregen runderlappen 500 gram SPECIAAL AANBEVOLEN Erwtensoeppakketten Hacheevlees Klapstuk UIT EIGEN SLAGERIJEN Lunchworst 150 gram 158 138 148 48 VEILING-VERSE GROENTEN Alleen dinsdag 8 oktober a.s. Gesneden andijvie veld-vers met goud-geel hart 500 gram Alleen woensdag 9 oktober a.s. Echte Mainzer zuurkool hygiënisch verpakt in speciale polyethyleen zak. 500 gram Zuurkoolspek 250 gram VITAMINE-C FRUIT Sinaasappelen, vol sap 6 voor Grote Grapefruits, vol sap 19 95 per stuk 29 Prachtige citroenen Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen Rente plus winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Nadat de Koninklijke Roei- en Zeilver eniging „Het Spaarne" in juli haar onder linge wedstrijden hield, bij welke het ge zelligheidskarakter meer op de voorgrond had, organiseerde zij tijdens het afgelopen weekeinde haar jaarkampioenschapswed- strijden op een kaarsrecht traject op de Ringvaart tussen de Cruquius en Vijfhui zen. Ondanks het uitvallen van enkele Ploegen tengevolge van de A-griep, was de deelneming zeer bevredgend, terwijl de opkomst van supporters en toevallige be langstellenden bijzonder talrijk was. Het herenkampioenschap over een af stand van 2000 m. werd in de tijd van 7 min. 42,6 sec. gewonnen door een ploeg, waarin de befaamde twee zonder stuur man, die tijdens de onlangs gehouden Euro pese kampioenschappen ons land vertegen woordigde, de slagplaatsen bezette, te we ten Van Dierendonck (boeg), Fokke, Brit zei en Van Huystee (slag). De boot werd gestuurd door mej. Van Ingen. Bij de veteranen ging het kampioenschap over 1000 m. met een tijd van 4 min. 6,9 sec. naar de heren Wiersma (boeg), Neder- lof, Van Riet Paap en d'Engelbronner (slag). Hier werden de stuurtouwen ge hanteerd door mej. Koomans. als broodbezorger vierde. Voor de heer Boer-Rookhuyzen betekende deze huldi ging tevens zijn afscheid met het oog op het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Doek dankte iedere jubi laris afzonderlijk voor de door hen aan de coöperatie bewezen diensten en prees hun prettige karaktereigenschappen. Hij overhandigde hen de gebruikelijke enve loppe met inhoud. Vervolgens werden woorden van dank en waardering gespro ken tot de heren D. Leguit en S. H. Evelijn. Tot eerstgenoemde naar aanleiding van zijn zilveren jubileum als bestuurslid commissaris en tot de heer Evelijn met het oog op zijn aftreden als secretaris van het bestuur van de coöperatie. Tenslotte zei de heer Doek zeer veel dank verschuldigd te zijn aan de onlangs afgetreden voorzitter van de coöperatie, de heer P. van Gessel, die naar spreker opmerkte gedurende tweeëntwintig jaar op een niet te verbete ren wijze het voorzitterschap heeft ver vuld. Een spontaan applaus van de zaal onderstreepte deze woorden. Uit handen van de voorzitter van het jubileumcomité, de heer L. P. Ruijgrok van der Werve ont vingen de jubilarissen een geschenk onder couvert, waarna de aanwezigen hen een hartelijk „Lang zullen ze leven" toezongen. Het hierna volgende amusementspro gramma, variété-revue ,,'t Is feest" gehe ten, was van uitstekend gehalte. Peter Piekos oogstte vooral met zijn répertoire „En die van mij zei toen" veel succes. Het Rivers Trio liet adembenemende staaltjes acrobatiek zien. De manipulator Henk Bouwman toonde hoe verbluffend „een voudig" goochelen eigenlijk is al nam hij daarbij - figuurlijk gesproken dan altijd - de hele zaal bij de neus. Er viel goede zang te bewonderen van de radiozanger Bert Visser en Ria Smeenk oogstte succes met haar accordeonmuziek. Tussen de bedrij ven door zorgden „De Alpenjagers" met zang van Coby Martens en de boerenkapel „De Hooischelf'' voor een vrolijke muzikale show. Het feest werd besloten met een bal, waarvoor het dansorkest „The Ballroom- players" o.l.v. Dick van Harten de muzi kale bijdrage leverde. Zaterdagmiddag hebben ruim 1300 men sen gebruik gemaakt van de gelegenheid de in de kantine van de werf Conrad en Stork-Hijsch in Haarlem tentoongestelde werkstukken te bezichtigen. Deze werk stukken zijn tijdens een arbeidswedstrijd door tachtig leerlingen van het Haarlemse bedrijf vervaardigd. Tevens bestond de gelegenheid de fabriek te bezichtigen. Vooral spectaculaire onder delen van het bedrijf, als de dragline, die op het terrein in actie was, en de lucht- hamers van de afdeling smederij trokken veel belangstelling. Dinsdagavond bespeelt de stadsorganist Albert de Klerk het orgel in het Concert gebouw te Haarlem. Zijn programma ver meldt Sonate III van Mendelssohn- Bartholdy, Fantasie en fuga over het ko raal „Ad nos, ad salutarem imdam" van Liszt, Scherzo opus 2 van Duruflé en Vier studies voor orgel van Hendrik Andries- sen. Donderdag 24 oktober geeft Albert de Klerk in de concertzaal van 12.30 tot 13.15 uur het eerste pauzeconcert in het nieuwe seizoen. Op dinsdagavond 5 november be speelt hij hetzelfde orgel en aan die uit voering wordt medewerking verleend door de muziekkring „De Cantorij" onder lei ding van Maarten Kooy. Een vijfendertigjarige dame, die van morgen om negen uur in de Luitesteeg te Haarlem wandelde, kreeg een steen op haar hoofd. Zij is met 'n hersenschudding naar de Mariastichting overgebracht, waar zij ter observatie is opgenomen. Een twintigjarige metselaar verrichtte werkzaamheden aan een schoorsteen van een woning aan de Luitesteeg. De daklijst was drieënhalve meter van de schoorsteen verwijderd. De metselaar wierp stenen over de daklijst op straat en heeft niet gezien, dat een dame passeerde. MET EEN FERME BIJLSLAG sloeg de Haarlemse wethouder voor Onderwijs en Jeugdzaken, de heer D. J. A. Geluk, zater dagmiddag een forse balk in tweeën, die tot dan de toegang had versperd tot het feestelijk met vlaggen versierde Baden Powellhuis, het nieuwe tehuis voor vier groepen van de Nederlandse Padvinders aan het Donkere Spaarne in Haarlem. Daarmee waren de laatste beletselen voor de toegang tot het -gebouw wegga- nomen en konden tientallen padvinders juichend bezit nemen van hun nieuwe Haarlemse troephuis. Tevoren stonden de vier padvinders troepen in carré opgesteld om te luisteren naar hetgeen de wethouder had te zeggen, voordat hij het gebouw officieel overdroeg aan de districtscommissaris, ir. J. Pool en waarbij de wethouder sprak van een ge lukkige middag voor de jeugdbeweging in Haarlem. De heer Geluk schetste de om vang, die de jeugdbeweging na de laatste oorlog had genomen, waardoor verschei dene groepen letterlijk op straat kwamen te staan, omdat er geen huisvestingsmoge lijkheid was. Omdat tegenwoordig de eisen van hy giëne en goede smaak anders liggen dan voor de oorlog en de jeugdorganisaties zelf vaak niet de middelen hebben om een hoofdkwartier of groepshuis te bekostigen, achtte de wethouder het tot de taak van de overheid te behoren hierin bij te dragen. De wethouder zwaaide lof toe aan de gemeentelijke dienst voor Lichamelijke Opvoeding en Jeugdzaken en in het bij zonder aan de heren S. Heijers jr. en A. van Moock voor hun onafgebx-oken activi teiten en bemoeienissen. „Het gebouw is eenvoudig en doelmatig ingericht", aldus de wethouder, „en spreidt geen overdadige luxe ten toon". Voordat de heer Geluk echter de sleutel van het Baden Powellhuis aan ir. Pool overhandigde, wilde hij namens het ge meentebestuur enige voorwaarden verbin den aan het gebruik van het gebouw. Zo zou het door de padvinders moeten worden gebruikt naar de bedoelingen waarvoor het ter beschikking is gesteld en zou het dooi de padvinders in goede staat moeten wor den onderhouden. Hierna overhandigde de heer Geluk de sleutel aan ir. Pool en greep hij de bijl om de balk door te hakken, hetgeen geschied de onder de tonen van een hoornsignaal van één der padvinders. Vervolgens trokken de genodigden, onder wie zich bevonden de wethouders W. F. Happé en W. C. Bakker, de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, enige raadsleden en vertegenwoordigers van gemeentelijke diensten, alsmede tal van padvindersautoriteiten naar binnen, waar de plechtigheid in één der zalen werd voortgezet met het uitspreken van een kort en kernachtig dankwoord van de districtscommissaris, ir. J. Pool, die dank bracht aan B. en W. en gemeenteraad, maar vooral aan wethouder Geluk. „Het is een mooi gebouw", aldus ir. Pool, „dat een goede invloed kan hebben op de ka raktervorming van de jongens, die hier zullen verblijven". De gegeven opdracht van het gemeentebestuur werd door de districtscommissaris aanvaard en hij be loofde het uiterste te zullen doen om „dit gebouw van de gemeenschap voor de ge meenschap" te houden in de staat, waarin het zich nu bevindt. Dankbaarheid In een persoonlyk woord tot wethouder Geluk bracht ir. Pool nogmaals zyn waar dering naar voren, waarna hij meedeelde dat de N.P.V. had besloten de wethouder het dankbaarheidsinsigne te verlenen, dat vervolgens door ir. Pool op de revers van de heer Geluk werd gespeld. Deze laatste dankte in het kort voor de onderscheiding maar voegde er aan toe, dat veel hulde ook toekomt aan de dienst voor Open bare Werken die de inrichting had ver zorgd. Vervolgens wenste de hoofdkwartiers- Het „Zilveren Molen"-toernooi van DTS, een ploegentijdrit voor wielerclubs, dat zondagmiddag in de Wyde Wormer werd gehouden, is bij de amateurs op fraaie wyze gewonnen door „Le Champion" uit Amsterdam. Het waren: Jan Le Grand, Joop Gudde en Guus de Haan, die voor hun club de „Zilveren Molen" veroverden. Op 31 seconden volgde „Alcmaria Victrix", dat onder aanvoering stond van de 39- jarige Jan Ottenbros, als eervol tweede. De club uit Alkmaar ontging zodoende een dubbele en in dit toernooi unieke triomf, want daarvoor hadden Joop en Jaap Hop man,, Ad Roele en Gerrit Zeeman in een spannende strijd de „Ragetli-molen" van de nieuwelingen voor „Alcmaria Victrix" veroverd. De amateurs van „De Kam pioen" uit Haarlem en het Beverwijkse Kennemerland", dat verleden jaar zege vierde, staakten voortijdig de strijd. Beter deden het de nieuwelingen van beide clubs in de voorwedstrijd, waaraan door twintig ploegen werd deelgenomen en waarvan de „Ragetli-molen" de inzet was. Vooral „Kennemerland" begon uit stekend en noteerde over de eerste van de vier te rijden ronden de snelste tijd (23 min. en 9 sec.). Deze snelle start bleek voor de Beverwijkers, die Dullemans en De Heer toen al kwijt waren, teveel van het goede, want zij moesten hun leidende positie in de volgende ronde alweer prijs geven en zakten af naar de vierde plaats. En toen ook Bruin afviel en Toon v. d. Bos in de slotfase een inzinking kreeg en door Klardi en Oldenburg opgeduwd moest worden, zakte de ploeg tenslotte naar de zesde plaats. De Haarlemse nieuwelingen reden bijzonder constant, want ondanks het vroegtijdig verlies van T'ethof, Otte en Van der Geest, wisten zij geruime tijd de derde plaats te bezetten. „Alcmaria Victrix" en „Feyencord" streden om beur ten op het eerste plan, welke tweestrijd uiteindelijk met zeven seconden verschil door de Alkmaarders werd gewonnen. Bij „De Kampioen" deed zich het ver lies aan mankracht in de slotfase geducht gelden, want Van Duin, Cees v. d. Aar en Piers moesten de derde plaats nog afstaan aan „Le Champion". Niettemin mogen de drie Haarlemmers, die hun makker Toon Rutte donderdags opgeroepen in mili taire dienst wel bijzonder misten, best tevreden zijn met dit resultaat. Amateurs Dat konden niet de amateurs van ..De Kampioen". Doordat aanvoerder Piet Steenvoorden vanwege een hinderlijk abces niet kon starten en ook de door A- griep geplaagde Hein Koger verstek moest laten gaan, was het Haarlemse team al geklopt nog voordat het vertrok. De be zieling ontbrak. Voordat de helft was af- commissaris voor de training van de N.P.V., de heer B. M. van Griethuysen, de Haar lemse padvinders geluk met hun prachtige nieuwe gebouw. Hetzelfde werd gedaan door het hoofd van de afdeling Jeugd- vorming en Volksontwikkeling van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. A. van der Meij, die zei te hebben begrepen, dat de gemeente Haar lem op het gebied van de huisvesting van jeugdorganisaties zeer veel doet. De voorzitter van de Haarlemse Raad voor de Jeugd, de heer W. van Liemt, uitte zijn waardering over wat tot stand ge komen is, maar meende, dat op het stuk van subsidieverlening de vrije jeugdvor- ming er tamelijk bekaaid van af komt in vergelijking met andere jeugdgroepen. „Hoe moeten wij dit probleem oplossen?" Overigens was hij zeer erkentelijk voor wat er reeds tot stand gekomen was en voor de rest wilde hij met „ongelofelijk vertrouwen afwachten". Tot slot sprak de voorzitter van de plaatselijke districtscommissie van de N.P.V., mr. H. M. van Fenema, die wees op het probleem van het tekort aan leiders bij de jeugdbeweging. Voorts hield mr. Van Fenema een pleidooi voor wat hij met een Engels woord „community action" noemde, gemeenschappelijke activiteiten, die in Amerika zeer ver zijn ontwikkeld en waarbij het initiatief in vele gevallen door particulieren genomen wordt in sa menwerking met de overheid. Nadat mr. Van Fenema ook zijn geluk wensen had aangeboden stelde ir. Pool het gezelschap in de gelegenheid het gebouw te bezichtigen, dat onderdak biedt aan de groepen 6 (Pieter Hasselaar), 12 (Yoali), 19 (Zeeverkenners) en 24 (Bakenessergroep) en dat uitmunt door een doeltreffende, so bere en toch fleurige inrichting. ADVERTENTIE STOPPEN •fj O - V».- o GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 De Haarlemse wethouder van Onder wijs en Jeugdzaken, de heer D. J. A. Geluk, slaat met een forse bijlslag de balk weg, die de toegang tot het Baden Powellhuis versperde. Raadslid J. Willemse stelt opnieuw vragen aan R. en W Nieuws in het kort gelegd zat het hele team van „De Kam pioen" alweer in de verkleedgelegenheid. Ook „Kennemerland" vermocht ditmaal geen vooraanstaande rol te spelen. Aan vankelijk begonnen de Beverwijkers goed en zij stevenden in de tweede ronde al voorbij het één minuut eerder vertrokken „De Kampioen". Maar toen Bloetjes een zware inzinking kreeg, was ook voor Gel dermans en De Nijs de strijd gestreden. De andere helft van de ploeg had al in de eerste ronde moeten afhaken. De stryd om de leiding ging hoofdzake lijk tussen „Le Champion" en „Alcmaria Victrix". De „rood-witte" Amsterdammers die vanaf de start de leiding in handen namen, kregen het in «Jp vierde ronde, toen alleen Le Grand, De Haan en Gudde over gebleven waren, heel even benauwd. De Alkmaarders benaderden hen toen tot op 16 sec. Verder liet aanvoerder Le Grand het niet komen. En in de resterende kilo meters bleef hy met zijn twee partners de situatie meester. De overige clubs kwamen er bij deze beslissing niet aan te pas. Uitslagen Amateurs: 1. „Le Champion", Amster dam, in 2 uur 20 min. en 33 sec.; 2. „Alc maria Victrix", Alkmaar, in 2.21.4; 3. „Olympia", Amsterdam in 2.25.25; 4. „Ulysses", Amsterdam, in 2.25.31; 5. „De Adelaar", Hilversum, in 2.30.57; 6. „Hoorn", Hoorn, in 2.32.43; 7. „De Germaan", Am sterdam, in 2.39.40; 8. „De Bollenstreek", Lisse, in 2.41.11; 9. „Apollo", Rotterdam, in 2.42.30. Nieuwelingen: 1. „Alcmaria Victrix", Alkmaar, de 64 kilometer in 1 uur 34 min. en 51 sec.; 2. „Feyenoord", Rotterdam, in 1.34.58; 3. „Le Champion", Amsterdam, in 1.35.8; 4. „De Kampioen", Haarlem, in 1.35.30; 5. „De Bataaf", Halfweg, in 1.36.50; 6. „Kennemerland", Beverwijk, in 1.36.51. Zondagmiddag om zes uur reed een negenjarige jongen op de Schoterweg te Haarlem in de richting van de stad en ter hoogte van de Dr. Leydsstraat week hij naar links uit, vermoedelijk om bij de verkeersgeleider af te stappen. In dezelfde richting reed een motor, bestuurd door een zevenentwintigjarige Haarlemmer. Een aanrijding ontstond, waardoor de motor rijder zestien meter over de weg schoof. Met een schedelbasisfractuur is hij naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo ver voerd. Naar hetzelfde ziekenhuis is de jongen overgebracht, die schaafwonden aan hoofd, armen en benen had opgelopen. Terwijl zondagmiddag om halfzes op de kruising Spanjaardslaan, Zuiderhout- laan en Fonteinlaan een hond de weg over stak, passeerde een motor. De bestuurder, een zesendertigjarige Utrechtenaar, remde en viel, evenals een negenentwintigjarige stadgenoot die op de duo zat. De bestuur der heeft vermoedelijk een schedelbasis fractuur opgelopen en de duopassagier brak een kuitbeen. Beiden zijn naar het Sint Elisabeths of Grote Gasthuis vervoerd; de duopassagier kon na geneeskundige be handeling huiswaarts keren. Haarlemmers bezochten voorstelling in Amsterdam In het jubileumjaar van de Haarlemse stichting „Geloof en Wetenschap" mag een operavoorstelling niet ontbreken. Het be stuur wil er dit seizoen zelfs twee geven. In eigen omgeving bestaat geen gelegen heid de Nederlandse Opera uit te nodigen om er op te treden en daarom moeten de leden naar de hoofdstad. Zondagmiddag zijn zij naar de Stadsschouwburg in Am sterdam getrokken. De belangstelling al leen al van de zijde der Haarlemmers (ruim zevenhonderd) was weer zo groot, dat de Haarlemse Stadsschouwburg uitverkocht zou zijn geweest. De Nederlandse Opera gaf een voorstel ling van „Le nozze di Figaro" (De bruiloft van Figaro) van W. A Mozart, die aan het einde van 1956, dus nog in het aan deze componist gewijde jubileumjaar, ;n een nieuwe enscenering voor het voetlicht werd gebracht. Sindsdien wordt zij regel matig met veel succes in de grote steden van ons land tot vertoning gebracht. Dat is te begrijpen, want de voorstelling is goed verzorgd en de medewerkenden zin gen uitstekend. In de bezetting is in de loop van het jaar weinig verandering ge komen Gré van Swol-Brouwenstijn ver vult de rol van gravin, Uta Graf die van Susanna, Jos Burcksen die van Figaro, Scipio Colombo die van graaf Almaviva en verder werkten zondagmiddag mee Cora Canne Meyer, Jo van de Meent. Nelly Bur- Jonge arbeiders. Op 19 en 20 oktober organiseert de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers in Bentveld een weekend cursus over: „De jonge arbeider in het be drijf". Inleiders zijn ondermeer dr. J. Ha- veman, professor dr. B. C. J. Lievegoed en de heer A. de Vries. Diefstal in boerderij. Uit een boerde rij aan de Zomerweg in Haarlem-Oost, die twintig jaar onbewoond is, maar ge bruikt wordt voor veestal, worden een draagbaar radiotoestel, een benzinemotor en een blik van vijf liter benzine vermist. De waarde wordt op vierhonderd gulden Burgemeester. Aan de heer A. G. Delen is op zijn verzoek met ingang van 1 november eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Gendringen. Het Haarlemse gemeenteraadslid de heer J. Willemse (Arb.) heeft aan B. en W. schriftelijke vragen gesteld over de over last, die bewoners van een gedeelte van de Dr. Schaepmanstraat in de zogenaamde bach. Frans Vroons, Guus Hoekman, Gee burgerzinwijk in Haarlem-oost, hebben van Smith en Chris van Woerkom. water, dat hun woningen binnendringt. In augustus van het vorige jaar heeft de heer Willemse over hetzelfde onderwerp wagen gesteld aan B. en W., waarop des tijds geantwoord is, dat maatregelen zouden worden getroffen, die aan de ondervonden bezwaren een einde zouden maken. De heer Willemse vraagt thans, of de proeven, die destijds genomen zijn, gunstige resultaten hebben gehad. In het ontken nende geval vraagt het raadslid welke maatregelen B. en W. denken te nemen om de overlast voor de bewoners weg te nemen. ONDERTROUWD: 4 okt.: C. J. Romijn en Chr. S. Halderman; 5 okt.: J. W. van Zeeland en S. B. Nederkoorn, L. J. van Eeken en M. van der Zwet, A. Bergman en G. J. Jurgens. BEVALLEN van een zoon: 3 okt.: H. Th. Croft-Schoot; 5 okt.: E. A. Bekker-Van der Peijl, K. de Jong-Dijkstra, C. E. v. Nieuw- megen-Van der Weijden, A. E. R. Leeflang- Udo de Haes. BEVALLEN van een dochter: A okt.: M. M. Zinsmeister-Dekker, C. B. Guldemond- Grullemans, H. J. Scholtz-Van Eldik; 4 okt.: Th. C. Sleper-Cornet, H. E. de Koning -Bakker, G. J. van der Poel-Faber; 5 okt.: K. van Halm-Smit, M. A. Neuvel-Bax. OVERLEDEN: 3 okt.: J. G. Hoge, 59 j., Van Heijthuijzerweg; 4 okt.: B. J. Kops, 71 j., Kleine Houtstraat, W. van Berkel, 56 j., Cremerstraat, A. J. Hoogreef, 54 j., Hya cintenlaan; P. Klos, 75 j., Orionweg; A. E. Tierie-Kamlag, 69 j., Schotersingel; C. Uit- denhof-De Recht, 87 j., Kenaupark; M. H. C. Hangjas, 77 j., Frans Halsstraat; W. van Noordt-Van der Laan, 74 j., Madioenstraat. Dirigent was Alfred Eichmann, die in het grote succes een ruim aandeel had. De leden van „Geloof en Wetenschap" zullen het bestuur dankbaar zijn dat er voor het komende voorjaar nog een opera voorstelling op het programma staat. Daar voor is „Fidelio" van Beethoven f?'-kozen. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht mej. A. M. T. van Kempen te Rotterdam, mej. J. Steketee te Noordwijk, mej E. M. Lemm te Rotterdam en de heren W. A. Entzinger te Leiden J. W. Smit te Den Haag. Geslaagd voor het kandidaatsexamen genees kunde (tweede deel) mej. A. M. E. Bulk te Bos koop, mej. J. M. de Haan te Den Haag (cum laude), mej. A. J. van Houten te Den Haag. mej. H. J. G. van Oosterhout te Haarlem, mej. E. A. S. Pronk te Den Haag en de heren W. J. F. B. Boerrigter te Heemstede, H. T. Boucher te Wassenaar, A. Bijl te Den Haag, J. S. van Dam te Amsterdam, J. G. Dresscher te Rotter dam. H. R. Groesz te Rijswijk, A. B. Haartsen te Rotterdam, J. Junge te Leiden. H. A. E. de Koning te Leiderdorp, W. van der Leeden te Voorschoten, L. J. H. Lempers te Den Haag, A. H. Mulder te Waddinxveen, J. van Noort te Lei den. J. H. M. Pieck te Oegstgeest. R. la Rivière te Rotterdam. E. A. de Ruiter te Breda, J. Veld kamp te Den Haag. J. J. Veltkamp te Driehuis en C. R. Vonk te Den Haag. Geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde (II) mej. C. A. Bakker te Velsen (cum laude) en de heren D. Maingay te Bussum, J. H. Scheeper te Zeist en H. Smith (V.S.). Geslaagd voor het artsexamen mej. C. F. Schül- ler te Amsterdam, mevr. L. L. J. Stokhuijzen- Ochtman te Leiderdorp en de heren F. M. Lali- sang te Oegstgeest en H. Meinardi te Den Haag. Nijmegen. Gepromoveerd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Situatie-analyse en sociaal-psychologisch expe riment" de heer J. Ex te Nijmegen, cum laude. Doctoraalexamen psychologie: G. L. de Brutjn, cum laude, Nijmegen; mej. D. M. J. L. A. Tie- lens, Nijmegen. Amsterdam. Vrije Universiteit. Geslaagd voor het kandidaatsexamen theologie: R. Molemaker, Harderwijk; H. A. V. Bottenburg, Hilversum. Het Scapino-Ballet opende zondagmid dag in Rotterdam het nieuwe seizoen met maar liefst vijf premières. Al deze aan winsten - waarvan de waarde nog zal moeten blijken uit de reacties van het jonge publiek - worden binnenkort succes sievelijk vertoond in het Nieuwe de la Mar-theater in Amsterdam, waar deze dansgroep voor de jeugd op 12 oktober het vijfde jaar der vaste bespeling op zaterdag middag begint, afwisselend ditmaal met de toneelgroep „Arena" en het kindercircus „Elleboog". Aan de voorstelling ging een „presenta tie" door mevrouw Hans Snoek van de tot „Scapino" toegetreden krachten vooraf. Eerst kregen wij de „élèves" te zien. De leerlingen worden zo genoemd, aldus spreekster, omdat in het ballet de termino logie nu eenmaal Frans is. Blijkbaar heeft men hieruit niet de onzinnige consequentie getrokken de aan de Italiaanse commedia dell'arte ontleende naam van het gezel schap tot „Scapin" te vertalen! Belang rijker is, dat de vier leerlingen, waarvan er drie een studiebeurs van de regering hebben, in een kleine bewegingscompositie van Karei Poons op muziek van Florent Schmitt een aantrekkelijke belofte boden. Daarna debuteerde Anna Borger, opgeleid bij de Kennemer Balletstudio en vervol gens bij het Operaballet, met een duistere en „Duitse" insektendans op muziek van Badings in een choreografie van Claudia Moser, wier werkzaamheid mij voor „Sca pino" beslist geen aanbeveling lijkt te ver dienen. Laten wij hopen dat de genoemde Haarlemse danseres in haar nieuwe om geving succes met de resultaten van haar „klassieke" vorming zal oogsten. Tenslotte maakten wij kennis met de Australische danseres Beverley Rowles en de uit de Bel gische Kongo gekomen Richard Glasstone, beiden opgeleid aan de Sadler's Wells School in Londen, enigszins neigend naar maniërisme, maar stellig door hun tech nische hoedanigheden een versterking voor deze groep, die de soliste Francine Chkliar aan de Nederlandse Opera moest afstaan. Met één uitzondering waren de novi teiten even zovele teleurstellingen. En wat die uitzondering betreft: het lijkt mij de vraag of „Hoeden en dromen" (eigenlijk een verzameling korte musical-comedy- acts) van Denis Carey op tussen Strawins- ky en jazz zwevende muziek van Paul Bowles nu wel typisch geschikt voor kin deren is. Er zijn enkele erg aardige vond sten in aan te wijzen, speciaal in de scènes „Soldaten" en „Het meisje met de ladder". Laat het dan meer cabaret dan ballet zijn, het is in ieder geval beweging! Voor „An- kelien en de jagersman" schreef en sprak Peter Brandsma een leuk en duidelijk com mentaar, maar leverde Jan Rebel als cho reograaf niet veel meer dan nogal tam routinewerk, waarbij merkwaardig genoeg de dans van de rendieren in deze Noorse legende op muziek van Grieg af en toe aan „Het Zwanenmeer" deed denken. „Brood jes en boeketten" van Jan Büchli op muziek van Offenbach bracht ons terug naar de tijd van de anekdotische divertissementen van Yvonne Georgi en Darja Collin, waar bij het misschien verwachte succes uit bleef door de ontoereikende uitvoering wanneer het op pittig dansen aankwam. „Het Wolvenjong" van Kit Hoitingh naar een door Manuel van Loggem aan Rudyard Kipling ontleend gegeven op muziek van Bob Jacobs werd een saaie aangelegenheid bij gebrek aan wezenlijke danspatronen en karakteristieke bewegingen. Bovendien was Olaf Kym een weinig imponerende titel held. Over „Piet de Smeerpoets" van Clau dia Moser zou ik geen goed woord kunnen verzinnen. Het is een soort tijdverdrijf met malle sprongen en vreemde spelletjes, waarvoor sonates van Scarlatti worden misbruikt. Ik geloof blijkbaar in tegen stelling tot de leiding van „Scapino" dat men de jeugd niet altijd met verhaal tjes en zogenaamd leuke bezighoudertjes aan boord moet komen, doch dat men .iets moet laten zien dat eenvoudig mooi is. Want als dat niet zo mocht zijn, welke taak heeft „Scapino" dan eigenlijk? David Koning Ter gelegenheid van het geprolongeerde honkbal-kampioenschap hield het bestuur van de honkbalvereniging „Schoten" zater dagavond in café-restaurant „Die Raeckse" een zeer geanimeerde receptie. Behalve vele leden van de vereniging waren ook talrijke vertegenwoordigers van andere verenigingen present om het bestuur van de vereniging Schoten met dit heugelijke feit te complimenteren. Namens het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond werd het woord gevoerd door de heer D. Beets, voorzitter van de K.N.H.B. De heer J. Hartog feliciteerde als voor zitter van de vereniging H.H.C., terwijl de heren W. Oosterhof en G. A. de Zwart sr. namens de verenigingen H.C.K. en E.D.O. spraken. Uiteraard bleek de belangstelling in Schoten-kringen bijzonder groot, want voor de afdelingen voetbal en softbal werd het woord gevoerd door o.a. mejuf frouw B. Koeleman en de heren Klein sr., Hartgers en Pennarts, welke sprekers (sters) hun woorden vergezeld lieten gaan van enkele geschenken. Ook nu dankte de heer A. J. Pols, voor zitter van de honkbalvereniging Schoten, de talrijke spreker (sters) weer op geestige wijze. Natuurlijk waren er talrijke telegram men en schriftelijke felicitaties bij het be stuur binnengekomen, terwijl vele fraaie bloemstukken het geheel een feestelijke aanblik gaven.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7