Jeugdige Haarlemmers laafden zich met „zure" wijn Ondanks regenperiode heeft zomertijd Zandvoort goed seizoen opgeleverd Handel in lelies verloopt momenteel zeer gunstig NORiT HAARLEMSE POLITIERECHTER Vier van de vijf verdachten werden veroordeeld tot vrijheidsstraffen Voldoende amusement kan het verblijf van de toeristen rekken HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT y helpt snel MEDICINAAL NORIT „Nederlandse huisvrouw 't meest verwend ter wereld" Zes jaar voor roofoverval op bejaarde boer NAAIMACHINE Eenvoudig fantastisch en fantastisch eenvoudig Cursus verkoopkunde van bollenreizigers Vergoeding van tandartskosten? Examens Programma van „Weten en Werken" Verkoop van „Ocio" te Ossendrecht JAC. VAN MARIS Heemstede at 26000 oliebollen Maas Geesteramis-prijs voor G. Jonker Asregen daalt neer op Azoreneiland DINSDAG 8 OKTOBER 1957 ADVERTENTIE Dat een „avondje uit" soms onaangena me gevolgen met zich mee kan brengen, ondervonden vijf Haarlemse jongeman nen die op een avond in augustus de bloe eens flink buiten zetten met het tal van glazen bier. Maar in de Smedestraat. Bovendien ging het openschuiven van het raam met vele moeilijkheden gepaard. De jongens von den de wijn niet eens lekker. „Ze was ge weldig zuur", merkte een van hen op. „Jullie hadden zeker liever een zoet wijn tje gehad", zei de politierechter hierop. Toch hadden zij het meeste opgemaakt hetgeen de politierechter wel enigszins vreemd vond. Enige van deze jongens had den al verscheidene veroordelingen we gens diefstal, vernieling, joyriding en mis handeling achter de rug. Bovendien moes ten zij zich maandagmorgen nog verant woorden voor een inbraak in een con sumptie-tent in Haarlem-Noord, waar zestig stuivers en wat blikjes sardines werden buitgemaakt. „Snoeperijtjes" De officier van Justitie vond, dat het zo langzamerhand de spuigaten begon uit te lopen. „Deze jongens zetten hele stroop tochten op touw, waarbij het niet zozeer om waardevolle artikelen gaat, maar meer om allerhande snoeperijtjes. En ze doen het zo, dat er weinig kans is, dat ze be trapt worden. Dat moet nu maar eens uit zijn", zei hij ondermeer. De vier verdedigers van de jeugdige die ven legden er echter in hun pleidooien de nadruk op, dat men de jongens niet zo zeer als criminele types moet zien, maar meer als gelegenheidsdiefjes. „Velen van hen behoren tot de grote klasse van on verantwoordelijke mensen", merkte een van de verdedigers, mr. L. Ali Cohen, op. Mr. J. W. Crefeld noemde het feit een kwajongensstreek onder invloed van ster- metjes drinken van daar bleef het helaas niet by, want twee hunner, een 26-jarige kantoorbediende en cen 24-jarige timmerman, trokken er na het vrolijke avondje in het holst van de „acht op uit, om te kijken of ze niet het een of ander op de kop konden tikken. Bij een café aan de Grote Markt in Haar lem zagen zij hun kans schoon en besloten door een raam naar binnen te klimmen. Vele flessen voortreffelijke wijn werden uit het café meegenomen naar het huis van een der vrienden en werden daar sol daat gemaakt. Vervolgens togen zij met vijven op het inbrekerspad en stalen no* enige flessen. Ook deze werden leeg gedronken'. Wegens diefstal met inklim ming moesten vier van de jongens zich maandagmorgen voor de Haarlemse poli tierechter, mr. J. P. Petersen, verant woorden. De vijfde stond terecht wegens heling van de wijn. Deze jongen, een 25- jarige Haarlemmer, had zich weliswaar niet aan diefstal schuldig gemaakt, maar wel van de wijn gedronken, terwijl hij wist, dat de wijn gestolen was. Twee van de jongemannen werden ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk met aftrek. Een 27-jarige loodgieter kreeg j 'Q drank! Mr.'jTJansonius "vergeleek "de twee maanden gevangenisstraf, waarvan een voorwaardelijk met aftrek en de 24- jarige timmerman twaalf weken, waar van de helft voorwaardelijk, eveneens met aftrek. De jongeman, die had geholpen om ae wijn op te drinken kwam er zonder vrijheidsstraf af. Hem werd een boete van veertig gulden en een maand voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar op gelegd. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, had echter aanzienlijk hogere straffen geëist. Tegen de aanstichters van de inbraak had hij zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk met aftrek en een proeftijd van drie jaar geëist. Tegen de andere inbrekers werd respectievelijk vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk en twee maanden, waarvan één voor waardelijk geëist. De eis tegen de heler luidde: 25 gulden boete en een maand voorwaardelijk. De politierechter begreep niet hoe de jongens het hadden aangedurfd om in een café aan de Grote Markt in te breken, omdat het daar op het late uur toch nog altijd druk is. Ook wordt er geregeld ge surveilleerd door agenten van het bureau ADVERTENTIE tegen maag- en darmstoor- nissen van tijdelijke aard (oprispingen, branderigheid, maagzuur enz.). Haal 't vandaag nog in huis! Dokter Tj. G. Franken: Voortdurend trappenklimmen slecht voor leveranciers Tijdens een lezing, die dokter Tj. G. Franken dezer dagen voor leden van de afdeling Haarlem van de Algemene Be- drijfsbond Voedings. en Genotmiddelen heeft gehouden, heeft deze Haarlemse arts betoogd, dat het voortdurende trappen klimmen, dat van de leveranciers, vooral in de nieuwe wijken, wordt gevergd, hoge eisen aan het lichaam stelt, waardoor op latere leeftijd ernstige lichamelijke klach ten kunnen ontstaan. Niet alleen hartklachten kunnen het ge volg zijn van het veelvuldig trappenlopen, maar er kunnen ook secundaire verschijn selen optreden aan lever, longen en spijs verteringsorganen. De heer Franken wees er op, dat de Nederlandse huisvrouw voor wat het be zorgen van levensmiddelen betreft tot de meest verwende ter wereld behoort. Zij eist van de bezorger, dat hij brood en andere levensmiddelen aan de deur afle vert, onverschillig op welke verdieping zij woont. Daarbij wordt, aldus dokter Fran ken, vaak vergeten, dat dit ten koste van be bezorger gaat, die iedere dag vele uren lang trappen moet beklimmen om aan de wens van zijn klanten tegemoet te komen. Een goed gerichte px-opaganda zou, aldus be spreker, de huisvrouw moeten wijzen °P het onredelijke van haar verlangens, zodat zij de bezorger het trappenlopen be spaart en zelf haar bestelling afhaalt. Ook wees dokter Franken nog op enige andere gevaren, die bezorgers bedreigen, ander meer door het fietsen op zware bak fietsen. Hij bepleitte het aanbrengen van motoren op de bakfietsen. Tenslotte wees de spreker op de geva ren, die verbonden zijn aan het voortdu rend werken in nachtploegen, waardoor overdag moet worden geslapen. Volgens dokter Franken kan het slapen overdag nooit voldoende de nachtrust '°mpenseren. Daarom bepleitte de arts het meer en meer invoeren van het ploegenstelsel, waarbij hij zich een voorstander toonde jongemannen met een stelletje kinderen, die voor de kinderrechter moesten ver schijnen. De vierde verdediger, mr. H. Co lenbrander, sloot zich grotendeels bij de meningen van de andere raadslieden aan. Poging tot diefstal Wegens poging tot diefstal werd een 24-jarige loodgieter uit Bloemendaal door de Haarlemse politierechter veroordeeld tot een boete van 75 gulden en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De officier had tegen de verdachte een boete van vijftig gulden en twee maanden voorwaardelijk geëist. De verdachte was met twee vrienden op een avond in augustus op de motor naar de kop van de Zeeweg in Bloemen daal gereden en had getracht door een tuimelraam een café binnen te dringen. Toen hij zich halverwege door het tui melraam had gewrongen kregen enige omwonenden hem in de gaten en zetten het op een schreeuwen. Toen is de lood gieter hard weggelopen. Koekoeksklokken en bollen Een 36-jarige losarbeider uit Hillegom moest bij de politierechter op het matje komen, omdat hij op 15 augustus bij een bloembollenbedrijf negen paketten met zo genaamde koekoeksklokjes had gestolen waarvan hij er later vijf had terugge stuurd. Behalve de koekoeksklokjes zou de man ook een partij bollen hebben ont vreemd. De eigenaar zou hier echter niets van af geweten hebben. „Ja, maar ik heb ze toch gestolen", zei de los-arbeider. De verdediger, mr. M. B. Cohen, wees er op dat verdachte ondanks de vele veroorde lingen, die hij reeds achter de rug heeft zich de laatste tijd goed heeft gedragen De Hillegommer werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden, waar van één voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De eis luidde een maand met aftrek. De rechtbank te Arnhem heeft de 46 jarige A. B. en de 44-jarige G. J. V., beiden uit Arnhem, ieder tot zes jaar gevangenis straf veroordeeld en tot voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Zij waren op 13 mei een boerderijtje bij Arn hem binnengedrongen, hadden de bewoner de 73-jarige P. van Schaar, neergeslagen en vervolgens zijn vrouw gedwongen al het geld dat in huis was, tweehonderd gul den, af te geven. Vooraf hadden de man nen gepoogd de twee honden van Van S met leverworst, waarin zij vergif en stukjes scheermesjes hadden gestopt, uit de weg te ruimen. Veertien dagen geleden was acht jaar gevangenisstraf geëist, alsmede terbeschik kingstelling van de regering. De eerste huishoud-naaima- chine die in enkele seconden een open zoom en een „Point de Paris" kan maken. ic Ook knoopsgaten maakt de ELNA Supermatic nu geheel automatisch. Tijdens de vergadering van het Bestuur van het Produktschap voor Siergewassen van juli heeft een aantal bestuursleden ge wezen op het feit, dat de Rijkstuinbouw school te Lisse te weinig aandacht zou be steden aan de opleiding van de bloembol lenreizigers. Volgens dit bestuur is het reeds lang noodzakelijk, dat een cursus in ver koopkunde wordt gegeven. De in dag- en vakbladen geplaatste verslagen hiervan hebben de directie van deze Rijkstuinbouw school en de leraren ten zeerste gegriefd. De directeur van de school, ir. A. F. Vlag, heeft maandagavond de opening van de cursus „Verkoopkunde en verkooppsycho- logie" die de vereniging van oud-leerlingen van de RTS „Theorie en Praktijk" or ganiseert aangegrepen om hierop in te gaan Reeds in 1945 al, aldus ir. Vlag, is be grepen dat de handelsopleiding zou moeten worden uitgebreid. Het is echter uitermate moeilijk nieuwe vakken in het leerplan te krijgen. Men begon daarna met de leer lingen te laten voorlichten door zeer voor aanstaande figuren uit de Bond vanBloem- bollenhandelai'en, maar was er wel van doordrongen dat dit niet voldoende was. Er bleken echter vele moeilijkheden te bestaan om een complete en wetenschappelijk ge fundeerde cursus te openen. Na „het ge schrijf" in de bladen is daar echter verbe tering in gekomen en wel zodanig, dat mr J. Verheus, juridisch-economisch adviseur half september op de school met een cursus is begonnen. Ir. Vlag juichte het toe, dat de vereni ging „Theorie en Praktijk" door haar ini tiatief de afgestudeerde oud-leeriingen in de gelegenheid stelt dit hiaat in hun oplei ding aan te vullen. De voorzitter van deze vereniging, de heer C. A. Gehrels, had voordien in zijn in leiding gezegd, dat deze aanvullingscursus uniek is in het bloembollenvak. Een unicum voor het gehele land is het tevens, dat de cursisten aan het eind van de twee-jarige cursus een rijksdiploma kunnen behalen Er hebben 28 cursisten ingeschreven voor de cursus, die onder toezicht staat van de directeur van de Rijkstuinbouwschool. Do centen zijn dr. P. C. Gunning, oud-rector van het Amsterdams Lyceum, mr. J. Ver heus en de heer L. G. Westerman. De bond van r.-k. Ziekenfondsen is van oordeel dat het niet juist is zonder meer het standpunt in te nemen, dat aan de ver zekerden geen enkele restitutie van de tijdens het tandartsenconflict gemaakte tandsartskosten wordt gegeven. De bond meent, dat er in bepaalde ge vallen en tot op zekere hoogte aanleiding is, gemaakte kosten te vergoeden. Het be stuur van de bond zal er ter bevoegder plaatse op aandringen, dat aan deze opvat ting gevolg wordt gegeven. Amsterdam (Gem. Universiteit). Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde: J. L. Rogge veen, Alkmaar; J. W. Doeff, Leiden; F. Eulde- rink, Koog a.d. Zaan; M. Feldberg, W. A. Ossen- dorp, J. K. D. Oey, I. van der Sluis, R. de Jong, M. M. A. C. Langenhuysen, V. M. Hagenaars. J. A. Slagt, mej. R. van Gelder, W. W. M. van Tol, mej. M. M. A. E. Riedlin, J. D. Lubin, A. W. Jessurun, P. Borst, W. P. J. Viëtor, mevrouw L. H. Verf-Satony, mej. E. G. Harff, W. van Pelt, J. C. H. Meijer, J. W. Merkelbach, H. J. Furst- ner, H. Maron, R. M. Schuilenburg, J. J. Faber, mej. G. N. C. van Diepen, mej. A. Ch. M. Loo- nen, J. D. Hoogerbeets en A. Drukker, allen te Amsterdam. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid: mej. A. H. Burger te Biltho- ven en Ph. L. M. van Woensel te Breda. Ge slaagd voor het semi-artsexamen: J. van Gent te Gouda, R. H. J. J. Geurts te Echt, P. J. Schnaar te Hilversum, J. H. L. Wiertz te Utrecht en E. Wind te Utrecht; voor het artsexamen: J. M. H. M. Borghouts te Breda, B. J. E. Hillemans te Roosendaal, M. Reby te Utrecht, F. P. F. M. de Bruijn te Den Bosch en W. Hutter te Zeist. Nijmegen. Kandidaatsexamen politieke en so ciale wetenschappen: mej. J. M. C. H. Beulen, Pey-Echt; A. H. Sijstermans (cumlaude), Bruns- sum. Kandidaatsexamen sociale wetenschappen: J. J. M. Rutten, J. J. A. Schuld en F. C. M. Wils, allen te Nijmegen. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraalexa men geneeskunde: M. P. van de Guchte, Am sterdam; C. van der Hoek, Harderwijk; M. van der Ploeg, Rotterdam. De in 1856 opgerichte vereniging „Weten en Werken", die vorig jaar het honderdja rig bestaan gevierd heeft, heeft voor het komend seizoen tien bijeenkomsten voor bereid. De eerste is bepaald op donderdag 24 oktober; dan zal jhr. dr. J. C. Mollerus spreken over „Toerisme door de lucht". Gekleurde lantaarnplaatjes en een geluids film zullen worden vertoond. De heer K. R. Junius Ingerman zal op 7 november vertellen over „De schoonheid der eeuwige stad", de radio-acteur Willem van Cappellen brengt op 21 november een avond van humor en ernst, ir. E. C. M. Ro- derkerk houdt op 12 december een lezing over „Winter in de Kennemerduinen", waarbij lantaarnplaatjes het gesprokene verduidelijken, de heer Cor Huisman, jour nalist te Parijs, spreekt op 9 januari over Algerië, dr. A. F. J. Portielje zal op 6 fe bruari verhalen van zijn omzwervingen in de wildernissen van Ontario en Quebec, waarbij goed gedocumenteerd plaatjesma teriaal de lezing zal completeren, de heer G. Bolle uit Amsterdam zal 20 februari spreken over Israël en de heer R. M. van der Hart zal op 6 maart een causerie hóu den over bloembollen. Op 23 januari zal muziek ten gehore wor den gebracht, waarvan het programma na der bekend gemaakt zal worden en evenals vorig jaar zal mevrouw Rolien Numan het seizoen besluiten met voordracht. De bijeenkomsten worden gehouden op donderdagen in het gebouw van de Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden. Zonder licht in de mist. De Haarlem se politie heeft maandag tegen twintig automobilisten proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht in de mist. Bij de eerste veilingsdag van de n.v. OCIO te Ossendrecht, een dochteronder neming van het Rids-concern uit Haarlem, toonden ongeveer vijfentwintig belangstel lenden een afwachtende houding. De vei ling-duurde een kwartier en de notarissen Jalink uit Den Haag en Van Tiggelen te Ossendrecht konden slechts twee inzetten noteren. De eerste was van het Rotterdamse bedrijf gebroeders Lusse, een metaalhandel, dat een bod deed van 60.000. Toen geen van de andere belangstellenden reageerde, zette mr. Van den Burg van het departe ment van Oorlog, fabriekscomplex, terrei nen en inventaris in voor drie miljoen. Al gemeen neemt men aan, dat dit het maxi male bod is op het Ossendrechtse bedrijf. De vordering van het rijk op de Ocio be draagt ruim vijf miljoen. De totale vorde ring bedraagt 6.192.886. De veiling bij opbod is bepaald op 21 oktober. HAAGSE DOCENT VOOR BEELDENDE KUNST NAAR NEWFOUNDLAND De Vrije Academie in Den Haag doet weten, dat haar docent Hans Melis als lei der van een nieuw te stichten afdeling in St. Johns op Newfoundland aan de „Newfoundland Academy of Art" zal worden verbonden. De afdeling omvat in de eerste plaats het boetseren en beeld houwen, maar ook de ceramische sculp tuur. De directeur van de academie in St. Johns bezocht onlangs tijdens een reis door Europa ook Nederland en heeft zijn keuze op de heer Melis laten vallen, die reeds dezer dagen zal vertrekken. Hans Melis studeerde in München, Dresden en Den Haag en was sedert enige jaren een der docenten boetseren en beeldhouwen aan de Vrije Academie. Wanneer - elk jaar, ingevolge de gelden de verordening - het Zandvoortse strand per 1 oktober door de strandpachters moet zijn ontruimd, betekent dit het einde van het zomerseizoen. Zo is het ook dit jaar. De laatste opstallen op het strand zyn ver dwenen en het strand heeft weer zyn winterse aanzien gekregen. De seizoenver lichting is opgeborgen tot het volgend jaar en de Zandvoortse winkelier gaat zich na de vakantie, die voor hem altijd in september valt, instellen op de winter-cam- pagne. Toch kan men in tegenstelling tot vroeger jaren nog maar nauwelijks spreken van een badplaats-in-winterse-rust, omdat daarvan geen sprake meer is. De tijd is voorbij, dat de zomerseizoenbedrijven per 1 september hun ramen met planken dichtspijkerden en dat het winterse Zandvoort een mistroostige aanblik bood. Meer en meer komt men tot de conclusie, dat in een badplaats ook in de herfst- en wintermaanden veel schoons te genieten is. Dat de wijde vergezichten op het stille verlaten strand, zich badend in een late herfstzon, of liggend onder goud-omran de najaarswolken, van onvergelijkelijke schoonheid zijn, om van de imposante aanblik van een door harde wind opge jaagde zee nog maar te zwijgen. Mede door de enorme toename van het gemoto riseerd verkeer, waardoor Zandvoort veel makkelijker bereikbaar is geworden, dan in vroeger jax-en, is ook in de winterse maanden van werkelijke „rust" zeker geen sprake meer. In deze weken, nu de overgang van zo mer naar winter zich voltrekt, maakt Zandvoort de balans op over het afgelo pen zomerseizoen en nadat wij hier en daar ons oor te luisteren hebben gelegd, mag worden vastgesteld, dat seizoen 1957 voor Zandvoort een goed seizoen is ge weest, dat tot tevredenheid stemt. Natuur lijk, het had nog beter gekund, want de natte, druilerige augustusmaand heeft veel bedorven, maar vóór die tijd was de si tuatie reeds zó, dat van een geslaagd sei zoen kon worden gesproken. Een warme zonnige augustusmaand zou zeker een „top-seizoen", zoals dat in 1947 werd be leefd, hebben opgeleverd. Vergeleken bij 1956 en 1955 is men zeer tevreden. Toename van trekkers In enkele artikelen schreven wij reeds over de sterke groei van het aantal bezoe kers aan caravan- en trekkerskamp. Een zosterke toename in één seizoen heeft Zandvoort nog nimmer gekend. Het ge meentebestuur van Zandvoort voert daar om reeds nu besprekingen, om het „nood- kampeerterrein" aan de Kennemerweg bij het Kennemer Sportpark, dat nog slechts provisorisch was ingericht, met medewer king van het bestuur van het Kennemer Sportpark tot een goed geoutilleerd kam peerterrein te maken, in de eerste plaats omdat het trekkerskamp „De Branding" het volgend jaar, ondanks een eventuele uitbreiding, toch nog te klein zal blijken en ten tweede, omdat dit jaar het nood- kampeerterrein aan de Kennemerweg ook menigmaal zo vol was, dat men kampeer ders moest wegsturen. Pogingen, die de korpschef van politie toen ondernam, om het binnenterrein van het circuit tijdelijk voor kampeerterrein te bestemmen, mislukten, daar het bestuur van stichting „Touring Zandvoort" en het gemeentebestuur dit met het oog op de veiligheid en eventuele beschadigingen aan de baan niet aandurfden. Maandagmiddag hebben de in de ver eniging „De Lelie" georganiseerde kwekers in het Krelagehuis te Haarlem onder voor zitterschap van de heer D. Jonker verga derd en volgens de traditie hun cultuur problemen aan de hand van het jaarver slag van de directeur van de Keurings dienst, de heer F. Limburg, besproken. De heer Jonker deelde mede, dat de handel op het ogenblik gunstig verloopt, er worden goede prijzen gemaakt. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer H. J. Voors, bleek, dat de vereniging 239 leden telt. De vereniging heeft thans een reserve van f 1989.78. In de plaats van de aftredende bestuursleden de heer L. A. Colijn en C. Visser zijn de heren Fl. Swart, Hillegom en Jac. Boon, Venhuizen, gekozen. Het jaarverslag van de heer Limburg laat uitkomen dat op het ogenblik heftige pogingen worden gedaan om de diverse rassen virusvrij te krijgen. Het beste is dat gelukt met Lilium Speciosum Rubrum. Zelfs zo, dat het bestuur kon voorstellen het voor het verkrijgen van een A-certifi- caat toelaatbare percentage van 5 percent te verlagen tot 2 percent. De virusbestry- ding van deze soort heeft dusdanig goede resultaten afgeworpen, dat de teelt zich •■—j n.j zien een voorstanuer tuu„uc kon uitbreiden. Van ^totale oppervlakte van het wisselen per ploeg per maand, i van 7552 r.r. verkreeg o °mdat het een keer per week omschakelen tificaat. _n nrak_ voorhet lichaam te veel bezwaren met zich Er worden wetensch pp J - k meebrengt. tijkproeven genomen om achter de oorzaaK van het zgn. wild in dit gewas te komen. Het Laboratorium voor Bloembollenon- derzoek heeft nog geen aanwijzingen ge vonden, dat een virus dit zou veroorzaken, Professor dr. E. van Slogteren noteerde uit de daarna gevoerde discussie, dat enkele kwekers de oorzaak zoeken in een ver keerde temperatuur tijdens de bewaring én andere een insect de schuld geven. Tijdens de rondvraag verzocht een van de leden het bestuur er op toe te zien. dat in de toekomst beter materiaal naar de tentoonstellingen wordt gezonden. De voor zitter deelde mede, dat het naar de Bun- desgartenschau te Keulen verzonden ma teriaal uitstekend was, maar dat deze Ne derlandse inzending slechts node geduld scheen. Men kreeg een andere plaats toe gewezen dan oorspronkelijk was toege zegd. Tenslotte sprak de heer Jan van Til over de buitenlandse leliecultures. Hij heeft deze teelt in Japan bestudeerd. De bollen groeien daar op Kiusyu op de berg hellingen. Men kampt daar ook zeer met het virusziek. Volgens hem moet het mo gelijk zijn, dat de Nederlandse leliekwe kers de concurrentie met de Japanners volhouden, als men zeer zorgvuldig gaaf kweken en dan alleen die soorten, die in Nederland te kweken zijn. „Brengt men een goed produkt tegen een niet te hoge prijs dan is er in Europa een groot afzet gebied voor de lelie te vinden". Later dan de meeste mensen in de wereld hoorden de Moscovieten dat de Russische kunstmaan was gelanceerd. Radio-Moskou stelde eerst het buiten land en pas later het Russische volk op de hoogteToen het nieuws eenmaal door de radio was gekomen, wilde men ook alle bijzonderheden weten. Bij de krantenkiosken in de Russische hoofd stad was het zondag dan ook extra druk. Volgens het Franse persbureau AFP werd het bericht rustig opgeno men, al toonde men zich in intellec tuele kringen voldaan over het feit, dat de Sovjet-Unie de Verenigde Staten voor is geweest. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK WINTER- j vacht- LAARSJES if voering Barrevoetestraat 19 Telefoon 15051 Het resultaat van de actie, die het cen traal genootschap voor kinderuitzending naar herstellingsoorden hield, is verras send groot. Niet minder dan 26.000 olie bollen werden in Heemstede geconsu meerd. Het genootschap is erg dankbaar over deze grote opbrengst. invasie van Duitsers Wat de hotel- en pensionbedrijven be treft, was in het voorseizoen van grote drukte geen sprake. Tijdens de bollentijd, door het mooie voorjaarsweer dit jaar uit zonderlijk vroeg, waarvan Zandvoort an ders altijd meeprofiteert, kwamen dit jaar niet zoveel bezoekers als andere jaren. Ook de maanden juni en juli waren wat de be zetting van hotels en pensions en ook de particuliere verhuur betreft, zeker niet te vergelijken met de beide voorgaande jaren Daarentegen ontving de badplaats in augustus een enorme stroom toeristen, waaronder de Westduitsers een sterk do minerend aantal vormden. „Hadden wy de Duitsers niet gehad", zo zegt men in Zandvoort, „dan zou zeker niet van een geslaagd seizoen 1957 kunnen worden ge sproken". In deze maand was Zandvoort overvol en was nergens, ook niet bij de particulieren een bed meer beschik baar. Te weinig amusement Het slechte weer was er oorzaak van dat nu men aan het strand zich maar wei nig kon verpozen, men in het dorp ver strooiing ging zoeken, zodat café's, restau rants en amusementsgelegenheden in deze maand een grote drukte kregen te verwer ken. Toen het slechte weer echter aan hield en de bezoekers zich door onvol doende amusement in Zandvoort op den duur gingen vervelen, had dit tengevolge, dat velen eerder dan men van plan was naar huis terugkeerden. Wat het strand betreft, gaf de hitte- periode in eind- juni-begin juli een pe riode, die verscheidene „topdagen" ople verde (dus dagen, dat meer dan honderd duizend bezoekers op het strand aanwezig waren) de doorslag. Daar het weer in mei en juni reeds veel bevrediging schonk, was na het beëindigen van deze hitte-pe- riode voor de strandpachter de zaak reeds in kannen en kruiken en kon hij toen al spreken van een redelijk seizoen. Doordat eind juli en de gehele maand augustus bijzonder slecht waren bleef een „top-sei zoen" op het strand uit. Grote aantrekkingskracht oefende in de verregende na-zomer de uitzichttoren uit. Het bezoek was vooral in de maand augustus groot, doch dit bleef in de daar aan voorafgegane maanden beneden de gestelde verwachtingen. Men komt echter algemeen meer en meer tot de overtuiging, dat een gebrek aan amusement, dat zich dit jaar vooral in augustus sterk deed gevoelen, zal moe ten worden opgeheven, omdat de badgast weliswaar in de eerste plaats komt voor strand en zee, doch daarnaast ook in de avonduren wel een gezellig „uitje" op prijs stelt. De weinige gelegenheden, die Zand voort daarvoor biedt, waren in het af gelopen seizoen steeds overvol. Verwacht mag worden, dat in de komende maanden aandacht aan dit probleem zal worden ge schonken. Ook de middenstandsverenigin gen zullen zich in de wintertijd hierover beraden. Personeelsavond Figee De heer J. W. Willemsen, voorzitter van het „Ir. W. Maas Geesteranus Fonds" heeft maandagavond op een personeels avond van de n.v. voorheen Gebr. Figee in de Haarlemse Stadsschouwburg de Maas Geesteranus-prijs uigtereikt aan de heer G. Jonker wegens diens prestaties in de leerlingenafdeling van de mechanische werkplaats van Figee. Tevens ontving de heer Jonker een slijpmachine, een getuig schrift en een medaille. De heer Willem sen gaf in zijn toespraak uiting aan zijn grote vreugde de prijs aan deze jeugdige machinebankwerker te kunnen uitreiken. „Hij heeft de strijd met ruim vierduizend kandidaten moeten aanbinden en is als overwinnaar te voorschijn gekomen", zo zei hij onder meer. Voorts gaf hij een uit voerige uiteenzetting over de betekenis van ix'. W. Maas Geesteranus voor de Ne- derlandse industrieën in het bijzonder voor de metaalindustx-ie. Ir. Maas toonde altijd interesse voor de vakopleiding en verrichtte wat dat betreft pionierswerk. Het personeel van de machinefabriek onderstreepte de px'estatie van hun jeug dige collega met een hartelijk applaus. Vervolgens was het de beurt aan de to neelgroep van de personeelsvereniging om „Het meisje, dat niet meer griezelen kon" van mr. H. M. Planten op de planken te zetten. Het stuk bood alle mogelijkheden voor een goede spelontplooiing, waarvan de spelers een dankbaar gebruik maakten. De schrijver heeft hier en daar enige aar dige vondsten in het overigens pretentie loze verhaaltje verwerkt en tal van rake dialogen ingelast, die de spelers vaak goed tot hun recht deden komen. De smaak van het grote publiek, dat lie ver onbetekenende griezelverhalen dan goede romans leest, wordt in het stuk op een allerplezierigste wijze op de hak ge nomen. Ook beleefden de toeschouwers veel genoegen aan de wijze, waarop de draak werd gestoken met de man, die denkt elk meisje te kunnen veroveren en daartoe allerlei situaties schept, waar hij kennelijk tot leedvermaak van de vrouwe lijke toeschouwers zelf in verstrikt raakt. Om in grote lijnen de inhoud van het stuk te vertellen: een schrijver van grie zelverhalen heeft zich voor enkele dagen in zijn buitenhuisje teruggetrokken om van wat rust te genieten. Hij krijgt echter een telefoontje, dat de actrice Marian Rus- sa, die een rol zal spelen in zijn nieuwste film, ziek is geworden. Dan is hij ten ein de raad, omdat hij gelooft, dat zij de enige is, die voor die rol geschikt is. Een ander actricetje ovex-tuigt hem, dat ook zij deze rol echter wel kan vervullen. En zij doet dat op zulk een realistische wijze, dat de schrijver tenslotte voor haar moet zwich ten. Maar dat gebeurt niet voordat de zaal heeft genoten van de meest dolle verwik kelingen en tal van quasi-griezelige scènes. PONTA DELGADA (UP-Reuter) Het dorp Capelinhos op het Azoren-eiland Fayal heeft maandag blootgestaan aan een bombardement met zware stenen, die uit de krater van de nabij het eiland uit de zee opgerezen vulkaan werden geslingerd. Door het draaien van de wind zijn boven dien vulkanische as en zwavelgassen naar de hoofdstad van Fayal, Horta, gedreven. Horta ligt twaalf kilometer van de nieuwe vulkaan. De autoriteten hebben het bevel gegeven tot een spoed-ontruiming van twintig vierkante kilometer kuststrook

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11