driehonderd jaar trekvaart tussen haarlem en leiden Kroesjtsjev wil internationale controle op alle projectielen UIT STAD EN STREEK Muziekkring Obrecht voor scholieren Burgerlijke Stand van Haarlem Protest van architecten Amerikaans-Russische overeenkomst voorgesteld in een interview met de „New York Times Labour-beschuldiging zal onderzocht worden Franse vice-admiraal verongelukt Ze zijn er weer Volgende week komt de W.E.U. bijeen Amerikanen hebben plan voor een bemande aardsatelliet Duizenden lijken gevonden in oude mijn hij Triëst? Bomaanslag In Amman BENNEBROEK Moedercursus „Het Witte Kruis" Geen inenting tegen pokken LISSE HAARLEMMERMEER Restauratie molen in Vijfhuizerpolder Begroting 1958 is sluitend gemaakt jlNSDAG 8 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dezer dagen zal het drie eeuwen geleden 'dat de trekvaart tussen Leiden en Haarlem in gebruik werd genomen. Wan eer men thans per elektrische trein dit zelfde traject in twintig minuten aflegt, ziet men nog steeds het smalle water rechttoe rechtaan door de bollenvelden als oude verbinding tussen de beide belang rijke Hollandse steden. Maarer is geen verkeer meer en de ijzeren baan heeft haar taak overgenomen. Toch is het nut- ti'o en interessant eens even stil 1;e zijn bij dat wat gedurende tweehonderd .iaar bij zonder belangrijke diensten aan onze voorouders en aan 's lands economie heeft bewezen. Gedrukte litteratuur bestaat over deze trekvaart niet. Men moet graven in de archieven en dan verneemt men, dat het uiteindelijk de Leidenaren zijn geweest van wie eigenlijk het initiatief tot het gra ven van deze waterweg is uitgegaan. In 1640 richtten de gezamenlijke kooplieden van Leiden (dat waren er achtennegentig) een verzoekschrift tot het gerecht (schout, burgemeesteren en schepenen) om een trekvaart en trekpad tussen Leiden en Haarlem te doen aanleggen. Tien jaar later is daar nog niets van gekomen en herhalen zestig voorname Leidse koop lieden dit verzoek. Doch het moet opnieuw vijf jaar duren voordat <3e vroedschap zich deze zaak werkelijk aantrekt en be sluit om contact met de vroedschap van Haarlem op te nemen. Nu laten zij er geen gras meer over groeien en reeds op 3 sep tember kunnen zij verslag van hun be sprekingen uitbrengen. Zo althans luiden de Leidse stukken. Maar uit de Haarlemse archieven blijkt, dat het initiatief zou ge nomen zijn door de burgemeesters van Haarlem, die op 27 juli 1655 per missive een voorstel deden tot het graven van zulk een trekvaart en wel op gezamenlijke kosten. Het zal duidelijk zijn dat dit voor stel gedaan werd aan Leiden en het zal in praktijk wel zó gegaan zijn, dat na ont vangst van dit voorstel vertegenwoordi gers van de Sleutelstad naar Haarlem reisden en daar tot een overeenstemming kwamen. Toen de vroede vaderen van Leiden op 3 september hun verslag -hadden uitge bracht, sloten zij reeds de volgende dag een overeenkomst met hun collega's van Haarlem, welke overeenkomst op 7 sep tember werd goedgekeurd door de vroed schap. De vroedschap van Haarlem had op 5 september alvast bij de Staten van Hol land octrooi aangevraagd, dat op 16 april van het jaar 1656 werd verleend. Men ziet, dat onze vaderen, wanneer zij de gang er maar goed in hadden, wel dege lijk vlug konden werken. Want vergeet niet, dat men niet „even" heen en weer per auto kon reizen en dat men geen tele foon ter beschikking had om van gedach ten te kunnen wisselen Het wachten was blijkbaar geweest op het verlenen van het octrooi (toestemming) door de Staten van Holland, want de land meters begonnen pas 7 mei 1656 met hun afbakeningen, op 26 september van dat jaar begon men met de eigenlijke graaf werkzaamheden. Royale opbrengst -Het graven van deze ongeveer dertig kilometer lange vaart moet voor. die tijd een enorme prestatie zijn geweest. Wij staan in elk geval stom verbaasd wanneer we lezen, dat op 1 november van het jaar 1657 (dus een jaar later) de eerste schuit door het kanaal voer. En dan te bedenken, dat al dat graafwerk gebeuren moest met de hand en dat er geen draglines of bull dozers aan te pas kwamen. Weliswaar moest er nog wat „afgewerkt" worden, maar dat was niet veel want in 1658 was de vaart dan toch kant en klaar. Zij had in totaal „ontrent twee tonne gouts" ge kost, wat voor die tijd zeker een groot bedrag was, maar de vroede vaderen en de kooplieden zagen er „brood" in. Nu dat zat er beslist wel in, want reeds net eer ste jaar brachten alleen de tollen van de stad Leiden vijftienduizend gulden op (van 1 november 16571 november 1658). In een reglement genaamd „Ordannantie op de gabelle of tol op de trekweg" werd vastgesteld op 16 oktober 1657 wat elkeen, die van deze vaart en weg gebruik wilde maken, daarvoor moest betalen. Een persoon in een schuit was twee stuiver schuldig aan ieder tolhek, een man en een paard een stuiver. Voor kinderen had men in die jaren ook al een apart tarief (beneden zes jaar kosteloos en van zes tot twaalf jaar half geld). Die tolgelden werden door tolgaarders geheven aan de zogenaamde tolhekken. Dit waren inderdaad fraaie bouwsels be staande uit twee stoere gemetselde poort stijlen, waartussen een gesmeed ijzeren hek, dat scharnierend open en dicht kon draaien. Op de palen waren trots de wa pens van Leiden en Haarlem aangebracht. Ouderen onder ons hebben deze hekken althans enkele daarvan nog wel gekend. Druk jaagpad Langs het water van de vaart werd tege lijkertijd een pad gelegd. Men moet zich daarvan geen overdreven voorstelling ma ken, want het was smal omdat het in de eerste plaats bestemd was voor de „jager tjes" ofwel de paardjes, die de schuiten moesten trekken. En een jagertje had nu eenmaal geen breed pad nodig. „Groot" verkeer zal er dan ook wel niet langs heb ben plaats gehad, al was het natuurlijk wel een korte weg. De tol of gabelle werd voor de passagiers door de schipper betaald maar - natuurlijk - weer op de reizigers verhaald. Ook toen kende men het „door berekenen" al! Zelfs voor goederen moest tol betaald worden. De vlotte afwikkeling van de werkzaam heden bij het graven van de trekvaart was een gevolg van het feit, dat de plannen voor de vaart al lang van tevoren waren opgesteld en gedegen bestudeerd. Dat het al spoedig een drukte van belang was langs het nieuwe jaagpad, wordt dui delijk wanneer men de geheven tolgelden eens zou gaan omrekenen. We hebben vóór ons gegevens uit 1821, toen de trekschuiten nog steeds in vol bedrijf waren en geprezen werden vanwege hun geruisloosheid. Over klok, welke men bij alle ligplaatsen aan trof. De trajecten waren dikwijls zeer schil derachtig, omdat onze voorvaderen de ge woonte hadden om buitenhuizen of koepels langs het water te bouwen. Te meer kwam dat in zwang toen de waterwegen drukker gebruikt werden. Men denke aan de Vecht, maar ook aan de Oude Rijn bijvoorbeeld. Buitenlanders, die in hun vaderland alleen maar het (gebrekkige) verkeer te land ken den, reisden in die dagen graag met onze trekschuiten. Nog in het midden en het laatst van de vorige eeuw reisden minder draagkrachtigen met de trekschuit. Op de duur werden zij stijf van het zitten. Om de benen even te kunnen strekken stapten zij dan bij de eerstvolgende aanlegsteiger aan land en liepen met de schuit een eind- weegs mee om het oude plaatsje te her nemen, zodra een nieuwe steiger was be reikt. Nieuws in het kort HAARLEM, 7 oktober 1957. ONDERTROUWD: 7 okt.: H. G. Derk- ien en M. H. J. Aalberts; C. J. de Paus en A. C. Laadstra; H. J. van Trigt en E. A. M. Wassenaar; F. H. Klein en M. W. A. Ha ver. BEVALLEN van een zoon: 4 okt.: M. Pennarts-Zieren; 5 okt.: M. A. Steenkist- Goos; W. J. van der Steijlen-Van Doorn; J. M. Stijger-Cornelissen; M. C. van der Peet-Van der Kroft; L. M. J. Reichert- Kimman; 6 okt.: J. C. Hijmans-Kosters; A. J. Smit-Vermeer; J. P. B. van Dort- Pt'ins, 2 zoons; D. Piers-Meeuwsen; 7 okt.: M. Th. van Son-Van Gerwen. BEVALLEN van een dochter: 4 okt.: P- H. Ketting-De Vries; J. Chr. J. Hieter- Rolloos; 5 okt.: T. van Egdom-Druif; A. M. B. Tol-Van Mil; 6 okt.: T. Chr. Pan man-Nijp; C. van Dijk-Kamps; J. E. van der Noll-Van der Ende. OVERLEDEN: 4 okt.: J. Dijkstra, 74 j., Justus van Maurikstraat; G. Smink, 24 j., N. van Suchtelenstraat; C. M. Klok- Scheermans, 36 j., Vondelweg; 5 okt.: L. ie Vries, 79 j., Regentesselaan; J. Chr. M. Kreike, 26 j., Kampei-laan; J. W. de Jong- Van Dijk, 71 j., Prinsen Bolwerk; E. M. H. Knuv(elder, 85 j., Kleine Houtweg; 6 okt.: G. II. J. Abeln, 85 j., Hagestraat; J. Herz- Wallagh, 90 j., Bos en Hovenstraat. het tempo klaagde men in die tijd niet. Wilde men per se sneller welnu dan moest men een paard nemen of zich in een koets of diligence laten rijden. Maar dan moest men zich wèl degelijk i-ealisex-en, dat men min of meer geradbraakt aan kon komen. Om op 1821 terug te komen: van Leiden uit vei'trok om de twee uren een schuit in de ï-ichting Haarlem en men mag aan nemen, dat zulks omgekeerd eveneens het geval was. In een almanak van het jaar 1818 lezen we, dat'ook met de nachtschuit gereisd kon worden. Daartoe moest men te Haarlem des avonds om elf uur present zijn. Op het zelfde uur vertrok eveneens een nachtverbinding uit Leiden. Aan het Reisboek van 1821 ontlenen wij, dat de schuiten door één of twee paarden getrokken werden en dat zij op vaste tijden vertrokken en ook op vaste tijden aankwamen. Zo'n trekschuit was meestal in twee delen gescheiden, te weten een roef en een ruim. Eerstgenoemde afdeling was zoiets als de eerste klasse, waarvoor men dan ook naeer betaalde dan in het ruim. Er waren schuiten met meer dan één roefje. Evenals bij onze internationale treinen kon men ook dagen van tevoren een plaatsje in de roef bespreken Het was gewoonte naast de „vrachtpenningen", een paar duiten te geven voor de „jager". Gaf men een stuiver dan was dit een bij zonder royaal gebaar! Voor het reizen waren bepaalde tarieven gesteld en de schippers dienden zich daaraan te houden. Het vertrek van een schuit werd aan gekondigd door het luiden van een grote Het was eigenlijk een gewaagde onder neming van de leraren van de „Harten- lustschool" te Bloemendaal om de jongelui uit de hogei-e klassen maandagmiddag in het jeugdhuis aan de Donkei-e laan een concert aan te bieden, waarop oude, zeer oude muziek tot uitvoering zou komen.' Want de mens en zeker de jonge mens uit deze tijd van straaljagers, atoombom men, televisie, i-ock-and-i-oll en aardsatel- lieten kan zo moeilijk de stille taal ver staan van de muziek der middeleeuwen en uit de overgangstijd naar de renaissance. Het bijwonen van het concert van maandagmiddag had dezelfde betekenis als een museumbezoek, waarbij kleinodiën uit lang vervlogen eeuwen bewonderd of mis schien wel onverschillig beschouwd kon den worden. Maar hoe deze scholieren hier ook tegenover stonden, zeker is het dat zij respect voor de beheerders van het „mu seum" de leden van de muziekkring Obrecht hebben gekregen. Niet alleen om de consequente volharding, waarmede zij hun favoriete muziek propageren, maar ook om het doorzettingsvermogen, dat zij toonden bij het overwinnen van de spe ciale speeltechniek voor instrumenten, die allang in onbruik waren geraakt en van wier vroeger bestaan soms alleen nog maar heel oude schilderijen of gravures getuig den. Op dit concert zagen wij ze weer voor ons „in levende lijve" de vedel, de klei ne harp, de oude luit, de verschillende ty pen blokfluiten, de gamba, de mysterieu ze zink en het kleine pijporgel: het porta tief, dat in een soortgelijke vorm op een der altaax-stukken van de gebroeders Van Eyck afgebeeld staat. Met al deze instrumenten werd een pro gramma van allerlei oude dansen en an dere muziekstukken uitgevoerd en werden liederen begeleid, die door een zangeres en drie zangers van de kx-ing werden gezon gen. Deze wex-kjes waren heel kort van afmeting en de klank, die er voor nodig was, had maar een heel klein volume. Onze middeleeuwse voorvaderen wisten schoonheid ook in miniatuurvorm te waar deren! Maar of deze kunst het deel was van alle lagen der middeleeuwse bevol king mag wel betwijfeld worden. De leider van de muziekkring Obrecht, Hans van den Hombergh, heeft voor de uitvoering van elk werkje kox-te. voortref felijke toelichtingen gegeven, die de weg naar waardering konden effenen. Ook de leden van het gezelschap hebben daartoe door zang of door instrumentaal spel hun belangrijk aandeel bijgedragen. Voor de scholieren werd het concert een belang wekkende les in praktische muziekgeschie denis en het heeft hun ongetwijfeld ook het besef gegeven, dat muziek in alle tij den een levenvexrijkende betekenis heeft gehad, al wisselde die betekenis in samen hang met de tijdgeest. P. Zwaanswijk „De gemakkelijkste wijze om in Hol land te reizen is buiten tegenspraak met trekschuiten" - aldus een vaststel ling in het Algemeen Reisboek van 1821. En als men zo'n particuliere trek schuit als de hierbij afgebeelde ziet, dan is men geneigd dit te beamen, al zou men de zoveel snellere vervoers middelen van tegenwoordig niet kunnen missen. Been gebroken. Toen een 22-jarige motorrijder maandag een personenauto op de Rustenburgerlaan ter hoogte van de Buiterustbrug in Haarlem inhaalde, raak te hij de zijkant van de auto en viel. Met een gebroken rechter onderbeen werd de man naar het Grote Gasthuis overge bracht. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. Za terdagmiddag 20 oktober zal het district Noordholland van het Wachttorengenoot schap „Jehova's Getuigen" in het Haarlem se concertgebouw een bijeenkomst beleg gen, waarbij het woord zal worden ge voerd door de heer R. Engelkamp over het onderwerp „Welke vooruitzichten zijn er op een blijvende vrede?" Bijeenkomst „Humanitas" In de ledenvergadering van „Humanitas" die op 15 oktober in het wijkgebouw der Hervormde gemeente te Haarlem aan de Gedempte Oudegracht wordt gehouden, zullen voorstellen voor het landelijk con gres van 26 en 27 oktober in Utrecht wor den behandeld. Verder zal afscheid worden genomen van de heer F. H. W. Vliegen als secretaris van I de afdeling Haarlem. De heer Vliegen heeft van de oprichting in 1945 deel uitgemaakt van het bestuur, maar moest dit werk om gezondheidsredenen neerleggen. Mevrouw A. S. C. Strijbos-Eysvoogel zal een causerie houden over „Hoe spreek ik met mijn mede-mens?" Op initiatief van het Nederlands Archi tecten Genootschap heeft een aantal archi- I tecten in Utrecht een vergadering gehou den, waarin geprotesteerd werd tegen de inhoud van een circulaire, die de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft gezonden aan alle gemeentebesturen en waarin op instinatie van de raad voor de Woningbouw wordt aangedrongen op een zorgvuldige en deskundige architecten keuze bij de woningwetbouw. Het genootschap kan zich met dit advies verenigen, maar het verzet zich tegen de passage waarin wordt verwezen naar het college van advies inzake de keuze van een architect, ingesteld door de Bond van Ne derlandse Architecten (B.N.A.) Het N.A.G. acht dit advies ongepast, omdat daarmee de minister zich bindt aan één bepaalde architectengroepering, terwijl er naast de B.N.A nog een andere architectenvereni ging bestaat en bovendien een zeer groot aantal Nederlandse architecten niet bij eni ge organisatie zijn aangesloten. NEW YORK (AFP/Reuter) Nikita Kroesjtsjev, de eerste secretaris der Rus sische communistische partij, heeft in een vraaggesprek met James Reston van de New York Times verklaard, dat de Sovjet- Unie bereid is de Russische kunstmaan en alle projectielen die zy bezit onder inter nationale controle te plaatsen, als onder deel van een algemene overeenkomst tus sen de V.S. en zijn land. Reston, die een bezoek aan Moskou brengt, is de voor naamste corx-espondent van de New York Times te Washington. Kroesjtsjev gaf tijdens het vraaggesprek geen enkele aanwijzing, dat de Sovjet regering bereid is haar politieke of ont- wapenings-vooi'stellen die door de V.S. zijn verworpen te wijzigen. Integendeel, aldus Reston, Kroesjtsjev leverde scherpe critiek op de Amerikaanse politiek ten aanzien van het Nabije Oosten en Duits land en hij beschuldigde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, ervan Turkije in een oorlog met Syrië te willen drijven. Voorts zei hij, dat bonds kanselier Adenauer in West-Duitsland een „Iiitleriaanse politiek" volgt. De Ameri kaanse regering, en Dulles in het bijzon der, stelde hij verantwoordelijk voor de verslechtering van de Amerikaans-Russi sche betrekkingen na de confex-entie van Genève in juli 1955. Vreedzaam samenleven Kroesjtsjev zei, dat de controle op de aardsatelliet of andere wetenschappelijke ontdekkingen geen problemen behoeft op te leveren, mits de V.S. en de Sovjet-Unie tot overeenstemming komen over de kwes tie van vreeedzaam naast elkaar bestaan. De Russische regering wijzigde haar ont wapeningsvoorstellen, aldus de communis tische leider, omdat het thans noodzake lijker is de lanceerplaatsen van raketten dan vliegvelden te inspecteren. De bom menwerpers hebben hun belang verloren, omdat zij door raketten worden aangeval len, en de nieuwe straaljagers zyn bijna te snel om doeltreffend te zijn, zo zei hy. Demobilisatie Volgens Ki-oesjtjev heeft de Sovjet-Unie alle raketten die voor haar verdediging nodig zijn. Nu de Russen een kunstmaan hebben gelanceerd, zal niemand meer kun nen zeggen, dat de „Russen niet de waar heid spreken", aldus Kroesjtjsjev, die voorts zei, dat de Sovjet-Unie bex-eid is haar strijdkrachten te demobiliseren en slechts een militie op de been te houden voor de binnenlandse veiligheid. De andere landen zouden echter hetzelfde moeten doen. Het tweede deel van het vraaggesprek, dat woensdag gepubliceerd zal worden, be treft „de Sovjet-pogingen om te komen tot een nieuwe Amerikaans-Russische bijeen komst op hoog niveau over de ontwape ning". Het derde gedeelte, dat op een nader aan te geven tijdstip zal worden gepubli ceerd, zal zijn gewijd aan de toestand in het Nabije Oosten. Kroesjtsjev gaf opnieuw uiting aan de Russische mening, dat staten met uiteen lopende maatsclxappelijke instellingen vreedzaam naast elkander kunnen be staan. Hij voegde hier echter aar toe: „In dien er een rakettenoorlog zou uitbreken, zou het kapitalisme worden vernietigd." Kx-oesjtjev beantwoordde de vraag, of het communisme niet in een dei-gelijke oorlog zou worden vernietigd, ontkennend. „Een oorlog zou alleen door de kapitalisten zijn ontketend en een dergelijke krijg zou het wereldgeweten tegen de aanstichters er van mobiliseren. Het volk, dat van een oorlog te lijden zou hebben, zou staan op de invoering van een maatschappelijke orde, die aan zijn verlangens zou beant woorden en dat zou alleen het socialisme kunnen zijn", aldus Kroesjtsjev. De Russische pax-tijsecretaris verklaarde dat zijn opmerking, dat bommenwerpers en jagers uit de tijd zijn, niet een bewering inhoudt dat de Sovjet-Unie de Verenigde Staten bij de ontwikkeling van raketten voor zou zijn. „Het is mogelijk dat nu eens de Sovjet- Unie, en dan weer de Verenigde Staten het eerst over een nieuwe vinding zouden beschikken. U kunt het beschouwen als een soort wedstrijd en wij willen dat niet: de Sovjet-Unie wenst vrede", aldus Kroesjtsjev. Na te hebben opgemerkt dat de Sovjet- Unie thans de beschikking heeft over alle raketten, die zij voor haar verdediging nodig heeft, verklaarde Kroesjtsjev dat sommige Amerikanen hadden gelachen, toen hij mededeelde dat de Sovjet-Unie over een ballistische raket beschikte. „Doch nu wij een kunstmaan hebben ge lanceerd, die slechts met behulp van een krachtige x-aket in de oneindige ruimte kan worden gebracht, kunnen slechts die genen, die niet op de hoogte en op tech nisch gebied onwetend zijn, zeggen dat de Russen niet de waarheid spreken", zei hij. In antwoord op de vraag, waarom de Sovjet-Unie niet vooraf had medegedeeld dat zij een kunstmaan zou lanceren, vei-- klaarde Kroesjtsjev dat er in dat geval mensen zouden zijn geweest, die zouden hebben gezegd dat de Russen bluften. „Daarom is besloten geen enkele mede deling te doen, voordat de kunstmatige aardsatelliet haar baan beschreef", zo be sloot hij. De Britse discontoverhoging LONDEN (Rexiter) De Britse premier MacMillan heeft er mee ingestemd, dat er een officieel onderzoek wordt ingesteld naar de beschuldiging van de Labourpar- tij, dat het voornemen van de regering om het bankdisconto van vijf tot zeven pro cent te verhogen destijds voortijdig was bekend geworden. De premier nam dit besluit nadat hij in zijn ambtswoning een gesprek had gehad met Harold Wilson, de economische deskundige van Labour, en met James Griffiths, plaatsvervangend leider van de Lagerhuisfractie van deze partij. CANNES, (UP) Vice-admiraal Pierre Lancelot, die het bevel voerde over de Franse zeestrijdkrachten bij de Suez-invasie en vier marine-vliegers zijn maandag ge dood, toen hun DC 3-vliegtuig neerstortte bij het opstijgen van het vliegveld Saint- Cassien aan de Franse Middellandse Zee kust. WELLINGTON, (Reuter) Boven het zuiden van Nieuw-Zeeland, op een hoogte van ongeveer honderd kilometer, spelen zich dingen af die de geleerden niet begrij pen. Op de radarschermen die in verband met het internationale gofysische jaar bij Invercax-gill zijn opgesteld, heeft men voor werpen waargenomen die zich met grote snelheid voortbewegen, heen en terug. STRAATSBURG (ANP) De assem blee van de Westeuropese Unie komt don derdag 10 oktober in Straatsburg bijeen voor het tweede deel van haar derde ge wone zitting, die tot 15 oktober zal duren. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa zal van 16 tot 30 oktober ver gaderen. De Westeuropese Unie zal zich bezig houden met het opstellen van een ont werpadvies aan de raadgevende vergade ring met betrekking tot de proeven met kernwapens. De defensiecommissie van de assemblee stelde in mei reeds een advies op, dat concludeerde tot voortzetting van de proefexplosies, doch bij eindstemming bleek dat geen beslissing kon worden ge nomen, omdat het vereiste quorum niet aanwezig was. Voorts wordt besproken een rapport van de Nederlandse afgevaardigde J. Fens, aangaande de Europese veiligheid. Hierin beveelt de commissie voor defensie en be wapening uit de assemblee aan, de W.E.U. riclitlijnen te doen opstellen met betrek king tot het gebruik van strategische kei'nwapens. De assemblee zal tevens spreken over het door het Nederlandse Kamerlid Van der Goes van Naters namens de commis sie voor algemene zaken ingediende rap port over de unificatie van de Europese assemblees, waarbij onder andere voor zien is in een procedure, op grond waar van een geregeld onderzoek van de voor naamste aanbevelingen der Europese as semblee in de nationale parlementen wordt verzekerd. Tevens wordt in dit rapport een lans gebroken voor een zo groot mogelijke financiële autonomie van de assemblee der W.E.U. onder voorbe houd van een onpartijdige controle der definitieve afrekeningen. De W.E.U. zal tenslotte een rapport be handelen van het Engelse parlementslid Willey over de politiek van de lidstaten. Hierin wordt onder andere voorgesteld, dat de lidstaten van de W.E.U., die ver bintenissen hebben aangegaan met de Duitse Bondsrepubliek ter ondersteuning van de hereniging van Duitsland, de an dere leden van de W.E.U. hiervan op de hoogte stellen en hen bij dit werk be trekken. Landbouw en vryhandelszone De raadgevende vergadering van de Raad van Europa zal zich in het bijzon der bezighouden met de algemene politiek van de Raad van Europa, de Europese in tegratie, de rationalisatie der Europese in stellingen, het ruilverkeer tussen Oost en West, de betrekkingen met de nationale parlementen en de Europese vrijhandels zone. Wat dit laatste punt betreft zal men het rappox't van de Nederlandse afgevaardig de Van der Goes van Naters behandelen, waarin de conclusie getrokken wordt de uitwisseling van landbouwprodukten in de vrijhandelszone het voorwerp zal moe ten uitmaken van bijzondere voorzie ningen. Deze zullen eerst moeten worden genomen nadat een gedetailleerd onder zoek is ingesteld naar de op het spel staande belangen, zowel per land als per produkt. BARCELONA (AFP). - Drie Amerikaan se deskundigen hebben in Washington ver klaard, dat het „economisch mogelijk" is om binnen acht jaar een satelliet te bouwen en af te schieten die twee tot vier perso nen kan vervoeren in een baan om de aarde, op 800 kilometer hoogte en met een snelheid van 25.000 km per uur. Een van hen. Romick, deelde mede, dat hij op het congres voor ruimtevaart in Barcelona mededelingen over een dergelijke satelliet, die vijf tot tien miljoen dollar zou kosten, zal doen. Hij gelooft zelfs, dat men zo'n satelliet naar de maan zou kunnen schie ten. (Reuter). - De Russische geleerde Iegorov van de Sovjet-academie van wetenschap pen heeft, vooruitlopend op een verslag dat hij zaterdag op het internationale con gres van ruimtevaartdeskundigen te Bar celona zal uitbrengen, medegedeeld dat hij duizend verschillende mogelijke banen voor een vlucht naar de maan heeft be rekend. Het hoofd van de uit vier leden be staande Russische afvaardiging naar het achtste internationale congres voor ruimte vaart. prof. Sedov, heeft medegedeeld, dat zijn groep vier documenten zal indienen over kunstmanen. Deze vier stukken gaan over: de vaststelling van de levensduur van een kxinstmatige aardsatelliet, het brengen van kunstmanen in banen, het onderzoek op het gebied van kosmische straling door middel van kunstmanen en voorbereidin gen voor visuele waarneming van kunst manen. Aan het congres nemen 206 deskundigen op het terrein van de ruimtevaart uit 24 landen deel. TRIëST (UP) Italiaanse legerautori- teiten hebben opdracht gegeven, een ver laten mijn te onderzoeken waarin zich de stoffelijke resten zouden bevinden van dui zenden Italianen, die tegen het einde van de tweede wereldooiTog door Joegoslavische partisanen gedood zouden zijn. Het gerucht gaat dat een grotonderzoe ker de lichamen heeft gezien toen hij naar de bodem van de bijna driehonderd meter diepe mijn was afgedaald. Strenge geheim houding wordt betracht omtrent het onder zoek en geen mededeling wordt verwacht voor het onderzoek voltooid is. Volgens het Italiaanse persbureau Con tinentale heeft de speleoloog duizenden lichamen gezien op de bodem van de schacht nabij het dorp Basovizza, enkele kilometers van de Joegoslavische grens. Volgens dit persbureau wordt de bex-ging der lichamen bemoeilijkt door een grote hoeveelheid legermatertaal die ook naar beneden geworpen is. Bij de woning van de Amerikaaxxse con sul te Amman (Jordanië), is maandag een bom tot ontploffing gekomen. Niemand werd gewond, doch de woning heeft zware schade opgelopen. Van de daders ontbreekt elk spoor De consul was niet in Amman. Zijn vrouw was thuis, doch bleef ongedeerd. De laatste twee maanden zijn in de Jor daanse hoofdstad vijf bomaanslagen ge pleegd. Onder leiding van de districtsverpleeg ster zuster N. Nieuwpoort zal ook dit sei zoen „Het Witte Kruis" in Bennebroek bij voldoende deelname een moedercursus or ganiseren. De eerste les wordt op dinsdag 15 oktober gehouden, 's middags om half drie. Zij, die deze cursus willen volgen moeten achttien jaar zijn. KLEINE SPARRENLAAN AFGESLOTEN Met ingang van donderdag 10 oktober is voor onbepaalde tijd de Kleine Sparren laan in Bennebroek voor alle verkeer ge sloten, in verband met de uitvoering van werkzaamheden. Op last van de hoofdinspectie voor de Volksgezondheid heeft het gemeentebe stuur van Bennebroek bekend gemaakt, dat inentingen tegen pokken voor onbe paalde tijd achterwege moeten worden ge laten in verband met de heersende griep epidemie en de inentingen tegen de kin derverlamming. De voorgenomen inenting tegen de pok ken op 9 oktober in de Sparrenbosschool zal derhalve geen doorgang vinden. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK GEHUWD: J. v. d. Putten en H. J. Olijer- hoek; P. Cramer en C. J. M. v. Rooijen. OVERLEDEN: P. Bos, 57 jaar m. wednr. van G. Nijdam. Hyacintencursus begonnen De theoretische kant van het bollenvak begint steeds meer in het centrum van de belangstelling te komen. De afdeling Lisse van de Koninklijke Algemene vereniging voor Bloembollen cultuur houdt al enkele cursussen, waar op jongelui, die geen kans krijgen de dag cursussen aan de tuinbouwschool te vol gen, kennis kunnen vergaren. In „De witte Zwaan" is een nieuwe bloembollen- cui-sus begonnen: „Hyacintencultuur", die uitgaat van de K.V.O.B. en onder auspi ciën van de L.T.B. wordt gegeven. De voorzitter van de K.V.O.B., de heer C. J. Freriks, sprak een openingswoord en vestigde de jongelui de aandacht op de unieke kansen die geboden worden. Hij vond het pi'ettig, dat de heer C. Gehrels bereid was te doceren. De heer F. W. Kruger, het waarnemend hoofd der tuinbouwschool, die mede als vertegenwoordiger van de Rijkstuinbouw- consulent, ir. A. F. Vlag, optrad, was ver heugd, dat deze cursus mogelijk is ge maakt. Er worden bij de hyacintencultuur nog vele onnodige fouten gemaakt. Vooral bij de schuurbehandeling. Met de kostbare bollen wordt omgesprongen alsof het bak stenen zijn, terwijl men ze moet behan delen als eieren. Ook de heer Gehrels was van mening, dat men er bij de schuurbehandeling, wat vroeger jaren betreft, niet op vooruit is gegaan. Hij zou echter zijn best doen zijn pupillen de nodige kennis bij te brengen. Dinsdag 15 oktober komt de gemeente raad van Haarlemmerliede en Spaarn- woude in openbare vergadering bijeen ter behandeling van elf punten. Aan de orde zal komen een voorstel van B. en W. om aan de vereniging „De Hol landse Molen" een subsidie te verlenen tot een bedrag van ten hoogste 40 percent der kosten van restauratie met een maximum van f 2.000 ten behoeve van de restauratie van de molen in de Vijfhuizerpolder. De molen bevindt zich in een dermate slech te toestand, dat nodig enkele reparaties moeten worden verricht. De vereniging tot behoud van molens in Nederland „De Hollandse Molen" voelt zich gedrongen de restauratie van de molen ter hand te ne men, aangezien de Vijfhuizerpolder niet tot medewei'king bereid is, omdat de res tauratie voor de polder geen enkele be tekenis heeft. De kosten worden geraamd op f 5325. Indien de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude in be- giixsel bereid is een subsidie te verlenen zal „De Hollandse Molen" trachten ook bij andere instanties een bijdrage te krijgen. Begroting Ook dit jaar zijn B. en W. er in geslaagd een sluitende begroting aan te bieden. Wegens de bestedingsbeperking zal het college de raad voorshands geen voorstel len bereiken tot het doen van kapitaal uitgaven, tenzij voor woningbouw en wat hiei'mee samenhangt. B. en W. delen de raad mee, dat zij erin geslaagd zijn de dreiging van het invoeren van x-einigings- rechten tijdelijk nog af te wenden. Daar entegen zullen voorstellen wegens het gas- distributiebedrijf onafwendbaar zijn. De doorwerking van de verslechterde toe stand daax-bij is nog in studie, zodat B. en W. nader de gelegenheid hebben hierover met de raad overleg te plegen. De begro tingsvergadering is voorlopig vastgesteld op dinsdag 12 november. Uitbreidingsplan Nu het uitbreidingsplan in onderdelen van Halfweg is goedgekeurd, terwijl een beslissing omtrent ingekomen bezwaren door de Kroon is genomen, dient een wij ziging van het plan te worden voox-bereid, aldus schrijven B. en W. aan de gemeente- ï-aad. Met name geldt dit voor het gedeel te, grenzend aan het terrein van de open bare lagere school, het gedeelte dat de ge meente van de N.Z.H.V.M. gekocht heeft en dat een bestemming voor woningen met kleine bedrijven heeft gekregen (noordelijk van de Ringvaart en oostelijk van de Oranje-Nassaustx-aat) en het ge deelte ten zuiden van de Hervormde kerk, alsmede van een vervanging van het niet- goedgekeurde artikel 26 van de bebou wingsvoorschriften. B. en W. stellen de raad voor te bepalen dat voor het uitbrei dingsplan een wijziging in voorbereiding is en hun te machtigen de stedebouwkun- dige adviseur uit te nodigen de herziening gereed te maken. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 8 okt. Aangevoerd 214 vette varkens. Notering per kg levend gewicht lichte varkens 1.62—1.65, zeugen f 1.40 1.45. Handel rustig. Zware varkens geen notering.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7