Chefarine .4 z PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Aanhoudend zacht Netto deviezenreserve met ruim 35 miljoen gulden vermeerderd Griep? Chefarine„4" doet wonderen Ministerraad der E.G.K S. besprak de prijsverhoging van Roerkolen Weekstaat Nederlandsche Bank Wereldnieuws TccU ia het zo LENGTE beroemde geneesmiddelen in één Tablet „Monsieur Joseph" heeft de benen genomen Oude collaboratieschuld werd hem te machtig Verkorte balans van de Nederlandsche Bank Koersstijging van exportcertificaten is verontustend Simons' emballagefabrieken passeert dividend Stand van het schatkistpapier Hogere omzet bij Prins „Machtsevenwicht niet meer enige waarborg voor het behoud van de wereldvrede" Mij. voor Oesterteelt stelt vier pet. dividend voor Fabriek in Apeldoorn ontslaat 30 arbeiders Vraag naar ponden sterling M JP Doe mee aan de SILVIKRIN SHAMPOO Prijsvraag :11#: J JT; I In totaal f 15. aan geldprijzen. Of vraag Uw winkelier een formulier! II Bij rustige zee kan het apparaat snel „staan" Faillissementen Staking in de Japanse staalindustrie WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 De verkorte balans van de Nederland sche Bank per 7 oktober bevat voor het merendeel vry gunstige veranderingen. De netto deviezenvoorraad, die vorige week met 23 miljoen was verminderd, is deze week met ruim 35 miljoen gestegen tot 735 miljoen. De goudvoorraad bleef on veranderd op 2.649 miljoen, zodat goud en deviezen tezamen thans 3.384 miljoen belopen. De wissels enzovoorts in disconto zyn weliswaar met ruim 9 miljoen ge stegen tot 171,7 miljoen, maar de voor schotten in rekening-courant tonen een daling van 262,8 miljoen tot 246,5 mil joen. Convertibele deviezen verbeterden aanzienlijk met 292 tot 337 miljoen. De bankbiljettencirculatie, die vorige week een aanzienlijke vermeerdering ver toonde, is deze week ingekrompen met ruim 82 miljoen tot 4.035 miljoen. Bijna de helft van de uitzetting in de vorige week van 165 miljoen is dus ingehaald. Naast de vermindering van de chartale geldhoeveelheid springt in het oog, dat het ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nog beter en helpen ook dan, wanneer andere middelen falen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor dc gevoeligste maag, want die wordt beschermd door hei bestanddeel Chefirox. Van onze correspondent te Parijs) Joseph Joanovici, de Roemeense opkoper van ijzer en lompen, die na de oorlog in een schilderachtig proces met de Franse autoriteiten was gewikkeld over diverse collaboratiezaken, die hij ten bedrage van ettelijke miljarden francs met de Duitse bezetters had bedreven, is sedert zaterdag voortvluchtig. Alle Franse politie- en douaneposten zijn in staat van alarm ge bracht, want men heeft gegronde redenen om aan te nemen dat „monsieur Joseph", zoals hij wordt genoemd, proberen zal, of wellicht reeds geslaagd is, om naar het buitenland te ontkomen. Joanovici had in de bezettingsstijd van de Duitsers het monopolie voor Frankrijk verworven voor de inzameling van oud roest en ijzer, dat voor Hitiers oorlogs industrie werd gebruikt. Die handel bracht hem soms dertig miljoen toenmalige francs (ongeveer een half miljoen gulden) per week aan schone winst op. Na de oorlog moest de Roemeense immi grant, die zich indertijd als voddenkoper in Frankrijk gevestigd had, verantwoor ding afleggen voor zijn daden. Bij die ge legenheid werd hij tot een gevangenisstraf van vijf jaar en gedeeltelijke verbeurd verklaring van zijn bezittingen veroor deeld. In 1951 werd „monsieur Joseph" echter uit gevangenschap ontslagen, doch wel onder politie-controle gehouden, terwijl hij bovendien maandelijks 2000 gulden ter af lossing van zijn miljoenenschuld aan de Franse staat moest betalen. Omdat hij on danks nieuwe florissante zaken aan zijn financiële verplichtingen de laatste tijd niet al te nauwkeurig had voldaan, was hem onlangs te kennen gegeven, dat hij misschien spoedig opnieuw achter de tra lies zou worden gezet. Die wenk heeft Jo seph zich blijkbaar goed in de oren ge knoopt. De kans lijkt gering, dat de Franse politie de gladde Roemeen weer in handen zal krijgen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE rijk zijn tegoed bij de centrale bank kon verbeteren en wel van 101 miljoen tot 206 miljoen. Weliswaar moest het rijk deze week vrij veel betalen (schatkist papier en rente op staatsschuld), maar blijkbaar zijn aanzienlijke belastingbeta lingen ontvangen. De handelsbanken wis ten hun tegoed bij de Nederlandsche Bank met 9 miljoen te verbeteren tot 275 miljoen. Dit is weliswaar beneden het ver plichte tegoed dat de banken bij de cen trale bank dienen aan te houden (dit wordt geraamd op ongeveer 300 miljoen), maar 14 dagen geleden stonden de banken aan zienlijk boven dit gemiddelde. Op de geld markt is niet veel veranderd. De situatie hier blijft vrij stroef en daggeld noteert sinds 1 oktober nog steeds 3 3/4 percent. Voornaamste cijfers ACTIVA: Wissels enz. in disconto 1) Schatkistpapier enz. door de bank gekocht Id. overgen. van de staat Voorsch. in rek.-courant 2) ld. aan de Staat Boekvordering op de Staat Gouden munt en materiaal Zilveren munt en materiaal Goud en zilver totaal Vord. en papier in buiten lands geld Buitenl. betaalmiddelen Vorderingen in guldens uit betalingsakkoorden Diverse rekeningen 1) Waarvan schatkistpapier rechtstreeks bij de bank 2) Waarvan aan Indonesië Convert, deviezen PASSIVA: Bankbiljetten "s Rijks schatkist Id. bijzondere rekening Saldo's van banken Id. uit betalingsakkoorden Andere saldo's van niet-in- gezetenen Andere saldo's Saldo's in buitenl. geld Diverse rekeningen Muntbiljetten Schatkistpapier, waarin gul denssaldo's uit betalings akkoorden zijn belegd Percent, goud en deviezen (In duizenden guldens) 7/10 30.-9 171.712 162.210 nihil nihil 460.000 460.000 246.559 262.797 nihil nihil 200.000 200.000 2.648.757 2.648.757 11.574 12.074 2.660.331 2.660.830 809.185 751.305 637 638 155.997 159.004 41.782 39.895 nihil nihil 13.177 13.177 336.542 291.831 4.035.013 4.117.852 206.431 101.213 16.760 16.760 275.443 166.090 46.767 27.697 14.744 15.260 70.783 71.755 17.827 16.683 63.117 64.148 129.201 129.436 151.800 151.800 63,60 63,33 ÏNDONESIë De snelle sty ging van de koers voor de exportcertificaten heeft onder de impor teurs in Djakarta een gevoel van onge rustheid verwekt. De koers is gestegen van rp 2,40 in de vorige week tot rp 2,60 vandaag. Dit komt neer op een notering voor de Amerikaanse dollar van rp 29,64 tegen rp 27,36 een week geleden. Handelskringen in de hoofdstad voor spelden, dat weldra een ernstige stagna tie in de import zal optreden, indien de certificaatnotering op het peil van van daag zou blijven. Het voornemen van de regering om de koers op rp 1,80 te stabi liseren, zoals door een regeringswoordvoer der enige tijd geleden werd medegedeeld, noemden zij een „vervlogen illusie". Het ministerie van Financiën publiceert de volgende gegevens omtrent de stand van het schatkistpapier op 23 en 30 september 1957: 7/10 30/9 Schatkistpromessen en -bil jetten ter belegg. V. saldi op akkoordrekeningen Schatkistpromessen bij de Nederlandsche Bank Overige schatkistpromessen in het binnenland Schatkistbiljetten in het binnenland Afgegeven aan het Int. Mo netaire Fonds wegens op genomen vreemde valuta (In duizenden guldens) 151.800 460.000 567.800 Simons' Emballagefabrieken en Hout handel n.v. te Oosterhout stelt voor over 1956 geen dividend uit te keren (vorig jaar 4 percent uit de agioreserve). De explora tierekening beliep f 155.061 (v. j. f 245.298). Na afschrijvingen en interest resteert een saldowinst van f26.582 (v. j. f77.987). Voorgesteld wordt dit bedrag aan de ge wone reserve toe te voegen, waardoor deze 12.074 wordt gebracht op f 232.684. Er is een interne reorganisatie doorge voerd. Het effect van de gewijzigde be- drijfspolitiek in zijn geheel heeft zich weerspiegeld in het bereikte resultaat. Niet alleen was het mogelijk de verliezen te stoppen, maar bovendien is het gelukt het in het eerste half jaar geleden verlies geheel in te halen en nog een klein posi tief resultaat te bereiken. Het volle effect van de veranderde bedrijfsvoering zal zich pas in de eerstvolgende jaren doen gelden. De tot nu toe behaalde resultaten geven de-directie goed vertrouwen, dat in 1957 betere uitkomsten bereikt zullen worden. De omzet van Prins n.v. te Dokkum is in het eerste halfjaar van 1957 ongeveer 15 percent hoger geweest dan in dezelfde periode van het vorige jaar. De bruto winst ontwikkelde zich dienovereenkom stig. De orderportefeuille is bevredigend. Door het gereed komen van nieuwe pro- duktiemiddelen in het tweede halfjaar kan de omzet in de nabije toekomst nog aan merkelijk worden vergroot. De directie is over de afzet van deze produktie optimis tisch gestemd. Ook de komende Euromarkt biedt aan het bedrijf wijde perspectieven. Tn de loop van het voorjaar werden onder hands nog f150.000 nieuwe aandelen ge plaatst. .151.800 460.000 544.100 1.955.011 2.075.512 261.000 261.000 xXXXJOOQCOQOCOCCCOXXXXXXX WENEN, (AFP) Prof. A. J. P. Tammes hoogleraar aan de Stedelijke Universiteit van Amsterdam, een van de Nederlandse afgevaardigden naar de internationale atoomconferentie te Wenen, heeft op de conferentie verklaard dat het internationale atoombureau slechts de volgende taken kan verrichten, het toezicht op het gebruik van splijtbare materialen; de technische bij stand op kerngebied en dê samenwerking op internationaal niveau bij de pogingen om atoomenergie voor vreedzame doelein den aan te wenden. „Het denkbeeld van het machtsevenwicht kan niet meer beschouwd worden als de enige waarborg voor het behoud van de wereldvrede", aldus prof. Tammes. De 55 landen, vertegenwoordigd op het eerste congres van het internationale bu reau voor atoomenergie te Wenen, hebben eenstemmig de aanstelling van de Ameri kaan Sterling Cole als algemeen-directeur van het bureau goedgekeurd. Cole heeft ontslag genomen als lid van het Amerikaan se Huis van afgevaardigden waarin hij 23 jaar zitting had gehad. De Russische gedelegeerde Emeljanov betoogde dat zijn land liever een neutrale kandidaat zou hebben gezien, maar dat men zich niet tegen de benoeming van Cole ver zette. Ofschoon de vraag naar oesters behoor lijk is geweest, waren de bedrijfsuitkom- sten niet dienovereenkomstig, zegt het ver slag van de n.v. Nederlandse Maatschappij voor Oesterteelt de Meulemeester en Co. te Yerseke over het per 31 mei geëindigde boekjaar. De voorgeschreven gewichten van de verschillende soorten werden aanzien lijk hoger gesteld dan in het vorige seizoen. De prijzen daarentegen hielden daarmee geen gelijke tred en waren aan de lage kant. De totale baten waren groot 132.229 (v.j. 188.224). Na enkele voorzieningen resteert een nadelig saldo ad 1.117, dat wordt gebracht ten laste van de reserve. Bovendien wordt uit deze reserve 4 per cent dividend voorgesteld (vorig jaar be droeg het voordelig saldo 38.869 en werd een dividend uitgekeerd van 10 percent). Er werden 1.457.000 oesters meer verzon den dan in het vorige seizoen. Ook nu stond België weer als afnemer aan de spits. De verkoop in eigen land kenmerkte zich weer door scherpe concurrentie. Tengevolge van verscheidene omstandig heden heerst er bij diverse metaalindus trieën in Apeldoorn grote slapte. De n.v. Apeldoornse Machinefabriek v.h. Loog j Landaal, die enkele maanden geleden al verscheidene werknemers moest ontslaan, heeft thans de vertegenwoordigers der ver schillende vakbonden doen weten, dat volgens de directie wegens reorganisatie wederom ongeveer dertig werknemers ont slag zal worden aangezegd. De ontslagen zullen over een bepaalde periode worden gespreid, al naar gelang het aantal dienst jaren van de betrokken werknemers. Voor diegenen, die werkzaam waren in de giete rij-afdeling van het bedrijf is er een mo gelijkheid bij een ijzergieterij te Vaassen in dienst te treden. Op de meeste wisselmarkten in de we reld was vandaag weer vraag naar ponden en te New York handhaafde de notering van het pond zich op het peil van de offi ciële wisselkoers. Zowel te Parijs als te Frankfort en Zürich gaven de noteringen van het pond weer stijgingen te zien. Zeer grote vraag naar ponden bestond er te Parijs. ADVERTENTIE WIN DE „HOOFDPRIJS VAN f5.000,- WIE IS WIE IN HET SILVIKRIN-GEZIN?" m Kijk deze week in Uw damesblad 2 of radio-programmablad Gerlnt-flacon f I.2S LUXEMBURG, 8 oktober (D.P.A.) De dinsdag te Luxemburg gehouden bijeen komst van de raad van ministers der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft verrassend snel ontspanning gebracht in de verhouding tussen de Westduitse minister van Economische Zaken, en de Hoge Autoriteit, die sedert een week als ge volg van de verhoging der Duitse kolenprijzen minder goed was. Minister Erhard heeft bij zijn eerste deelneming aan de vergadering van de ministerraad sedert meer dan twee jaar zowel bij de Hoge Autoriteit als bij de ministers van Economische Zaken der andere landen van de gemeenschap instemming gevonden voor zijn betoog. De ministers zijn het er in ruime mate over eens geworden, dat het verdrag der E.G.K.S. in zijn huidige vorm de kwestie van de prijsvorming niet bevredigend regelt en in het bijzonder geen duidelijke verantwoordfelijkheden schept voor het toe zicht op de prijzen. Zowel de Nederlandse minister van na de overgangstermijn opheldering zal Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, worden verkregen omtrent de afperking die het initiatief tot dit gesprek over de der prijsverantwoordelijkheden tussen de kolenprijzen had genomen, als minister Hoge Autoriteit en de nationale regerin- Erhard, vestigden er de aandacht op dat gen. De eis van minister Erhard, dat het de verantwoordelijkheid voor de kolen- verdrag der E.G.K.S. zal moeten worden prijzen niet in het luchtledige mag zweven herzien, vond in de ministerraad vergaan- als zij door de regeringen is afgestaan. Dit de instemming, zonder dat echter de re- geldt volgens deze sprekers zeer in het geringen zich reeds vastlegden op dit bijzonder voor de kolenprijzen, die ener- punt. Met deze bijeenkomst van de minis- zijds politieke prijzen en anderzijds kartel- teraad der E.G.K.S. is hiermede een eer ste stoot gegeven tot gesprekken over de prijzen zijn. Als politieke prijzen hebben de kolenprijzen een veel grotere psycho logische uitwerking op het gehele prijzen- klimaat dan in overeenstemming is met hun feitelijke betekenis. Als kartelprijzen nemen de kolenprijzen een midden-posi tie in tussen maximumprijzen en vrije prij zen, zodat zij een bijzonder scherp toezicht vergen. Het kostenargument, dat de Duitse mijnbouw heeft aangevoerd ter rechtvaar diging van de prijsverhoging, gaat slechts in zeer beperkte mate op, daar het uitgaat van een constante kostenbasis en slechts rekening houdt met de nieuwe kostenstij gingen, die het resultaat zijn van sociale voorzieningen. Een dergelijke calculatie moet echter als twijfelachtig worden be schouwd, daar zij geen rekening houdt met de veranderde kostensituatie, die kan ontstaan door rationalisatie van de ko- lenwinning of door de afzetsituatie. Bo vendien mag volgens deze minister het verdrag der E.G.K S. niet zo worden uit gelegd, dat aan de ondernemingen door dit verdrag op ieder tijdstip en in iedere conjunctuursituatie een volledige kosten dekking, afschrijving en normale renteop brengst van het kapitaal wordt verzekerd. Wel moet er op langere termijn zekerheid bestaan, dat de kosten w.orden gedekt, dat er een voldoende rentabiliteit is en dat er voldoende prikkels tot investeringen be staan. Minister Erhard verwacht, dat door een herziening van het verdrag der E.G.K.S. 10 60 ~s O - 41 C" c.S In het grootste deel van Europa staat uit, zodat in onze streken het weertype het weer onder invloed van een omvang- maar weinig verandering zal vertonen. rijk hogedrukgebied, waarvan het centrum boven zuidwest Rusland is gelegen. Giste- WEERRAPPORTEN ren overdag was het in dit gebied op de Temperaturen: buiten- meeste plaatsen zonnig weer met maxi- land maxima van giste- c mumtemperaturen van 20 graden in mid- Een- Binnenland, heden -o'P den-Duitsland en 25 graden in zuid-Frank- 7 uur' N2efu!frg: laalste rijk. In ons land waren de hoogste tempe raturen 18 graden. Weinig bewolking en Stockholm geheel bew. w zwakke wind waren er oorzaak van, dat de Oslo mist windst. 11 afgelopen nacht weer een flinke afkoeling Kopenhagen zwaar bew. zzo 13 optrad, waarbij op uitgebreide schaal mist Aberdeen ontstond. Op sommige plaatsen is de mist Londen zo dicht, dat deze vrijwel de gehele dag Amsterdam aanwezig blijft. Luxemburg In de buurt van IJsland handhaaft zich Parijs een lagedrukgebied waaromheen in de af- Bordeaux gelopen 24 uur een storing afkomstig van Grenoble Canada via het zuiden van IJsland in de Nice richting van Jan Mayen is getrokken. De Berlijn storingsactiviteit breidt zich evenwel Frankfort slechts uiterst langzaam naar het zuiden München Zürich Genève Donderdag 10 oktober Zon op 6.57 uur, onder 18.00 uur. Maan op 18.31 uur, onder 8.36 uur. Maanstanden 16 okt. 14.44 uur laatste kwartier. 23 okt. 05.43 uur nieuwe maan. 30 okt. 11.48 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 10 oktober Hoog water: 4.24 en 16.40 uur. Laag water: 0.13 en 12.27 uur. Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven regen nevel mist mist mist licht bew. mist half bew. mist nevel mist mist mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt regenbui half bew. wzw 17 n 15 windst. 15 no 17 windst. 19 ozo 24 windst. 22 n ozo no z z 23 18 18 16 13 windst. 15 windst. 18 zo 18 windst. 22 o zo nno 24 26 20 dichte mist ono dichte mist windst. dichte mist windst. dichte mist ozo dichte mist zo dichte mist windst. mist windst. Vlv. Z.-Limb. laagh. mist z 0 1 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,2 0 0 0 0 1 0 71 0 0 0 0 0 0 .0 0 15. „Mijn brandpost is de oudste", ver klaarde de brandmeester, „daarom heet die brandpost nummer 1, begrijp je? De brand post van Zwarte Dolf kwam later; daarom heet die brandpost nummer 2. Want 2 komt na 1, begrijp je?" „Ja, ik begrijp het", zei Panda. „En nu probeert Zwarte Dolf gedaan te krijgen, dat uw brandpost wordt opgeheven. Daarom trekt hij u van brandjes weg om ze zelf te blussen". „Dat heb je goed begrepen", zei de brandmees ter, „en daarbij deinst hij voor niets terug. Want als hij mijn slangen doorknipt, spij kers in mijn banden stopt en ladders door zaagt, waar ik opsta, is dat toch oncolle giaal, vind je niet?" „En of!", beaamde Panda, „dat is niet eerlijk!" Een tijdje re den zij in somber zwijgen voort, tot zij bij een grote brandweerkazerne kwamen. „Ah!", riep Panda, „is dat nu uw brand post? Wat een mooie!" „Nee, bromde de brandmeester, „dat is de brandpost van Zwarte Dolf". Hij reed haastig door en vervolgde: „Mijn brandpost is niet zo prot serig. Die is nog van het degelijke, ouder wetse soortKijk, we zijn er. Wel? Wat zeg je ervan?" Panda wierp een teleur gestelde blik op het wrakke gebouwtje, waar de brandweerauto stopte. „O eh zei hij, voorzichtig zijn woorden kiezend. „Ja, je kunt wel duidelijk zien, dat het.. eh de oudste is!" prijsbepalingen van het verdrag der E.G.K.S. en de algemene conjunctuur- politiek in deze gemeenschap. Golfslagmeter voor Katwijk Profiterend van het uitzonderlijk rustige weer zijn schepen van Rijkswaterstaat en W. A. van den Tak's bergingsbedrijf gister middag weer begonnen met het plaatsen van een golfslagmetingsapparaat voor de kust van Katwijk, in opdracht van Rijks waterstaat. Vorig jaar en het jaar daarvoor zijn po gingen om dit apparaat in zee te plaatsen, mislukt. Het bergingsvaartuig „Zeeleeuw", een zolderbak, een drijvende bok van Rijkswaterstaat en de sleepboot „Temi" zijn gistermiddag op de rede van Katwijk aangekomen. Gisteravond liep dit mate rieel de haven van Scheveningen binnen. Het golfslagmetings-apparaat is gemon teerd in een 30 meter lange mast, welke in drie gedeelten wordt geplaatst. In tegen stelling tot de vorige malen, toen bij de oprichting van de mast gebruik werd ge maakt van een werkmast, is nu een drij vende bok ingeschakeld. Wanneer de weersomstandigheden gunstig blijven voor het werk heeft men een spiegelgladde zee nodig kan het karwei in enkele da gen geklaard zijn. De Haarlemse rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard: P. Geldermans, koopman in groenten, Wilgenhofstraat 22, Beverwijk. Rechter commissaris mr. H. J. Ferwerda en curator mr. J. O. Baron, advocaat en procureur, Breestraat 95a, Beverwijk; Th. W. War merdam, handelaar in hout, Brouwer laan 24, Hillegom. Rechter-commissaris mr. H. J. Ferwerda en curator mr. F. M. Oberman, advocaat en procureur te Haar lem, Kruisweg 63. TOKIO, (Reuter) In Japan hebben dinsdag ongeveer 95.000 arbeiders in de ijzer- en staalindustrie het werk neerge legd omdat zij hogere lonen en een grotere uitkering ingeval van werkloosheid wen sen. In de vier grote staalondernemingen wil het personeel een verhoging van driedui zend yen (ruim dertig gulden) per maand terwijl in de kleinere bedrijven een gemid delde verhoging van tweeduizend yen wordt gevraagd. IRA actief. Nabij de grens van Ulster heef de politie van Eire acht mannen Ee!! resteerd, die in het bezit bleken te zii! van een grote hoeveelheid wapens o een boerderij werden zes machineeeu? ren met ammunitie, vier mijnen en Hn kilo springstof in beslag genomen juli zijn de leiders van het verbod!! Ierse Republikeinse Leger (IRA) d0 de regering van Eamon de Valera gea!r resteerd. De regering heeft thans J' ciale bevoegdheden gekregen om de a?' tiviteit van de IRA te bestrijden Rii Curragh, ten zuiden van Dublin, is ee Interneringskamp ingericht waa>- ui personen gevangen zitten. Dronken tussen de rails. De achttienjarig Nederlandse zeeman Simon Bakker va! de „Soli Deo Gloria", die zondagmor gen met een schedelbasisfractuur een hersenschudding, een bekkenfractuur en andere verwondingen werd aan» troffen tussen de rails op een rangeer* terrein in Cuxhaven (Duitsland) is Voi" gens de dokters buiten gevaar. Aange* nomen wordt, dat de zeeman dronken" tussen de rails gevallen is en dat een trein daarna over hem heen gereden h De „Soli Deo Gloria" is eigendom van een rederij in Groningen. Geen baarden op school. De leerlingen var de middelbare scholen op Midden-Su' matra is verboden, pantalons met nau! we pijpen of overhemden met opvallend patroon te dragen. De meisjes mogen evenmin met bijzonder kort haar de scholen betreden. Ook snorren en baar den voor de jongens zijn eveneens [i. boe. Dichter. Het stoffelijk overschot van de Hongaarse dichter Loerinc Szabo js dinsdag in Boedapest ter aarde besteld Behalve vooraanstaande schrijvers to neelspelers en regeringsautoriteiten vergezelden ongeveer 500 Hongaarse burgers hem naar zijn laatste rust plaats. Spionnen. Een spion voor Rusland, Jack Soble, is dinsdag in de V.S. veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. Me vrouw Soble kreeg eveneens zeven jaar een helper van Soble, Albam, vijf jaar' De in Litauen geboren Soble en zijn Russische vrouw werden in 1947 Ame rikaans staatsburger. Zij bekenden. Opgelegd. Volgens de voorzitter van de Engelse Kamer van Scheepvaart waren er op 1 juli j.l. in het verenigde ko ninkrijk Engelse schepen met een ge- zamelijke tonnage van ongeveer 82.000 bruto registerton opgelegd. De tonnage aan opgelegde schepen op 1 oktober was naar alle waarschijnlijkheid driemaal zo groot. De vrachtenmarkt is zeer ongunstig. Ingestort. In een oude wijk van Cairo is een gebouw van vier verdiepingen in- gestort. Een kind kwam om het leven. Dit was het honderddrieënveertigste ge bouw dat in minder dan twee maanden tijds in Caïro bezweek. In totaal zijn bij deze ongelukken 44 mensen om hei leven gekomen en 205 gewond. Vlucht. Drie hooggeplaatste Oostduitse ambtenaren zijn dinsdag naar West- Berlijn uitgeweken. Het zijn een lid van de Kamer van buitenlandse handel van De Duitse Democratische Republiek, de' directeur van het ministerie van Volks onderwijs, en een redacteur van hei Oostberlijnse instituut voor hedendaag se geschiedenis. Ongeletterden. Dr. Luther Evans, direc teur-generaal van de Unesco, heeft verklaard, dat er hog 700 miljoen vol wassenen, dat is 44 percent der wereld bevolking, analfabeten zijn. De meeste ongeletterden worden gevonden in Af ghanistan, Saoedi-Arabië, Jemen en. bepaalde gebieden van Afrika (95 tot 99 percent analfabeten). Vervolkens ko- men India (80 tot 85 percent), Bolivia (67 percent), Brazilië (50 percent), Por tugal (44), Griekenland (25) en Bulgarijj (24). Voor Engeland, de V.S., Frankrijk en de Sovjet-Unie zijn de percentages respectievelijk: 1 tot 2 percent, 2,5, 3,6 en 5 tot 10 percent. Pakket. Een stewardess van de Britse lucht vaartmaatschappij BEA, de 24-jarige Maud Cooper, heeft ernstige verwon dingen opgelopen bij het openen van een aan haar geadresseerd pakket dat plotseling ontplofte. Het pakket was in Londen gepost. Columbus. Er zijn meer dan 900 verzoeken van leden van het episcopaat om zalig verklaring van Columbus op het Vati- caan ontvangen, aldus is dinsdag uit Vaticaanstad gemeld. Het blad „Pales tra del clero" van het vicariaat van Rome wenst, dat men het onderzoek terzake van de zaligverklaring van Columbus hervat. HET KAN onmogelijk worden ontkend, dat in tal van wetenschappen heel wat is bereikt. Daarom valt het altijd weer op, dat de vele kennis die op talrijke gebieden is vergaard zo'n grote leemte toont wan neer het over de mens zelf gaat. Schijn baar eenvoudige vragen moeten daarom onbeantwoord blijven wanneer wijzelf er in betrokken zijn, om de eenvoudige reden dat de mens zichzelf zo moei lijk en ongaarne wetenschap pelijk laat behandelen. Tot die eenvoudige vragen kunnen we in de eerste plaats nemen de gemiddelde lengte van de mens. Nu is „de" metis misschien wel een wat al te vaag begrip. Maar ook al zou den we ons tot Nederlanders beperken, dan komen we wel iets dichter bij huis, maar het punt waar we wezen willen, bereiken we desondanks niet. Ondanks alle admi nistratie en registratie is de gemiddelde lengte van de Nederlandder niet bekend. Niemand zou de moeite willen nemen ons allemaal te 'meten en wij van onze kartt zouden ons voor een dergelijk experiment bezwaarlijk lenen. De enige cijfers die in dit opzicht ten dienste staan en van nut kunnen zijn, heb ben betrekking op de metingen van recru- ten, die natuurlijk niet als gemiddelde voor ons hele volk genomen kunnen worden, al moeten we toegeven, dat zij een aardige aanwijzing in de goede richting kunnen geven. Uit die metingen blijkt om te be ginnen, dat de gemiddelde lengte per kwart eeuw met ongeveer 2 cm toeneemt. Dat blijkt door vergelijking der cijfers uit de periode 1898-1907, uit die van 1921-1925 en uit die van na de tweede wereldoorlog. Deze toeneming van de gemiddelde lengte is overigens niet een verschijnsel dat uit sluitend op Nederland betrekking heelt, maar kan ook in andere Europese landen worden waargenomen. Sommigen menen dat het een gevolg is van verbeterde socia le toestanden, anderen grijpen wat hoge' en verkondigen de opvatting, dat mutaties der chromosomen deze lengtegroex be werkstelligen. Het is jammer, dat voorat deze laatste veronderstelling elk weten- schappelijk fundament zodat we het beter een slag in de lucht kunnen noemen. De Nederlander is lang en komt gemiddeld boven de 170 cm (nog altijd volgens de, op recruten gebaseerde, metingen). Met de Zweden, Noren en Schotten behoren de Nederlanders dan ook tot de langste vol ken der aarde. Dat zich, ondanks deze erkenning, ook kleinere typen in ons land bevinden, is voor weinig toegenspraak vat baar. Die worden voornamelijk gevonden in Noord-Brabant, Limburg en delen van Zeeland. Uit Groningen, Friesland, Noord en Zuid-Holland, komen daarentegen de langste recruten. De kampioeneh onder ons, althans wat de gemiddelde lichaams lengte betreft, komen van de Wadden eilanden, vooral van Terschelling en Vlie land, waar in 1924 een gemiddelde li chaamslengte van 177 cm werd geconsta teerd. Waarna we beland zijn bij het merk waardige verschijnsel, dat inteelt in de menselijke samenleving algemeen als een ongunstige omstandigheid wordt aange merkt, maar in de veeteelt doelbewust wordt toegepast en tot goede uitkomsten leidt. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H PétMon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2