Kroesjtsjev waarschuwt V.S. en Turkije Hevig op gevecht bij Siantar Noord-Sumatra Van dag tot dag\ Pleven kan en wil zonder de socialisten niet regeren 7Hoe is het ontstaand „We hebben meer achter de hand dan kunstmanen en raketten NAAIMACHINES Regeringstroepen zouden aanval van opstandelingen afgeslagen hebben (Dp de '^Pra.a.tAtoel Niet helder DE SITUATIE IN HET NABIJE OOSTEN Elf doden bij bomaanslag in Algiers Nenni naar Engeland voor overleg met Labour Nuttig effect van Velser tunnel Griep woedt voort in volle hevigheid Groeiende reserves van het Werkloosheidsfonds Van hun antwoord hangt zijn welslagen af Sukarno nog dit jaar naar Zuid-Amerika en Zuid-Azië Faubus zal „later" zijn aantijgingen bewijzen Hakenkruisvlag verscheen op Deens hotel Protest tegen bezoek van generaal Speidel Warschau is weer rustig, universiteit heropend Dit woord: JAMMER WOENSDAG 9 OKTOBER 195 7 Minister Helders, de minister van Zaken oïvee leed dinsdagmiddag in de Tweede 2 mer een nederlaag. Zonder hoofdelijke 7 riming besloot de Kamer het wetsont- n dat beoogt deze bewindsman en zijn wwhoot van Financiën te machtigen de Nederlandse Antillen de garantie aa" Npderland te verlenen voor te sluiten Sngen tot ten hoogste 38 miljoen gul- Sr voorlopig te laten rusten en niet in Sndeling te nemen, ook al drong nu tter Helders er op aan, het ontwerp wel behandelen. De Kamer had gelijk, toen li hesloot in deze omstandigheden het ont- ImW eens even te laten rusten, ne regering van de Nederlandse Antillen tPlde er prijs op, dat Nederland op deze sta» financiële bijstand zou verlenen, lu ks met het oog op verwezenlijking van aide ontwikkelingsplannen ten behoe- van Curagao en Aruba. Maar het ver- tpgenwoördigend lichaam van het eiland- Iphied Curagao, de Eilandraad, had maan- f" iuist een daar ter tafel gekomen voor- Si voor het aangaan van een lening van iZt miljoen dollar, dat Curagao's aandeel nu uitmaken in de door de Antillen te ciiiiten leningen tot ten hoogste tien mil- ïnpn dollar, verworpen. Verder had e Eilandraad in een motie kenbaar ge- 'kt dat hij het, met alle erkentelijkheid nor 'de Nederlandse bereidwilligheid, ede gelet op de financieel-economische Suatie die zich in Nederland ontwikkeld heeft onverantwoord acht op dit ogenblik het Nederlandse aanbod gebruik te maken Het zou dus wel een vreemde fi- "'r zijn geweest, indien desondanks de Tweede Kamer haar medewerking zou hebben verleend voor het garanderen van een lening, waarop het vertegenwoordi gend orgaan van Curagao geen prijs stelde Omtrent de redenen, welke tot die motie hebben geleid, verkeerde de Kamer in on wetendheid. Zeker, in de motie klonk het zeer sympathiek, dat men ginds zo beschei den wilde zijn wegens onze financieel- economische moeilijkheden. Maar dat was niet de enige overweging, die bij het afwij zende standpunt van de heren in Curagao gewicht in de schaal had gelegd. Uit het woordje „mede" in de motie is op te ma ken, dat er nog andere factoren een rol hebben gespeeld. Mogelijk was de Eiland raad van oordeel, dat zoveel geld óók zou moeten worden besteed ten behoeve van ontwikkelingsplannen, die aan Aruba ten goede moesten komen. Tussen Curagao en Aruba botert het veelal niet bijster. Bo vendien zouden de uitgaven voor het wa terproject voor Aruba onevenredig groot zijn en ook wordt wel beweerd dat de gel den voor een fraai hotel op Aruba eigen lijk niet juist besteed zouden worden, aan gezien Aruba voor toeristen heel wat min- dei aantrekkelijk zou zijn dan Curagao. Wat er precies achter de maandag door de Eilandraad van Curagao genomen beslis sing steekt, is nog allerminst helder. Vast staat echter, dat dit college het met de re gering van de Nederlandse Antillen niet eens is over de lening. Waarom minister Helders zoveel haast wil maken met dit wetsontwerp is aller minst duidelijk. De beslissing van de Eilandraad van Curagab is namelijk geens zins doorslaggevend, want de Staten dei- Nederlandse Antillen hebben in deze aan gelegenheid het laatste woord. Dit college komt volgende week bijeen om zijn stand punt over de leningen te bepalen en het zou dus logisch zijn, even af te wachten wat het resultaat van de bespreking in de Staten zal zijn. Dat was trouwens ook de mening van de Kamercommissie, die begin oktober met minister Helders over de le ningen heeft gesproken. De bewindsman sloeg het advies van deze commissie: uit stel van de behandeling in de Kamer, ech ter in de wind: Waarom? Dat heeft hij niet verteld. Ook zweeg hij over hetgeen hij gistermiddag tijdens de Kamervergadering te horen had gekregen in een telefoonge sprek met Curagao, waarvoor hij even werd weggeroepen. Wat de reden voor deze geheimzinnig heid is, vormt een duister punt in deze aangelegenheid. Maar misschien zal de be handeling in de Staten der Antillen enig licht brengen. ADVERTENTIE den TRANSR O ID-tabletten INNEMEN «n da onaangenama klachten verdwijnen 1 Verkrijgbaar bij Uw apotheker of drogist. MOSKOU (Reuter) Kroesjtsjev, de leider van de Sovjet-Russische communis tische partij, heeft op een ontvangst op de Oostduitse ambassade in Moskou gezegd, dat er machten in de wereld zijn die de gedachte van een oorlog in het Nabije Oos ten en een interventie in Syrië niet hebben opgegeven. Maar Turkije en de Verenigde Staten moeten wel bedenken, zo voegde hij hieraan toe, dat een eenmaal begonnen oorlog in het Nabije Oosten zich kan uit breiden! „Wanneer de kanonnen beginnen te bulderen en de raketten vliegen, dan zal het te laat zijn". Hij maakte deze opmer king met veel nadruk. De Rus zei verder, dat het van de Turkse premier ontvangen antwoord op een brief van de Sovjet-Unie niet veel nut had opgeleverd. De Turken zijn niet redelijk. Zij trekken zelfs zoveel troepen aan de Syrische grens samen dat zij hun grens met ons blootleggen", zo zei Kroesjtsjev veelbetekenend. Sprekend over het intercontinentale bal listische projectiel en de kunstmaan, dio door de Sovjet-Unie zijn gelanceerd, zei Kroesjtsjev nog op ernstige toon: „De raket is een meedogenloos wapen. Wij willen on ze superioriteit niet misbruiken". Wij gaan nu een tijdperk binnen waarin jachtvlieg tuigen en bommenwerpers naar het mu seum zullen moeten worden verwezen om dat zij reeds door de raketten overvleu geld zijn". Een charmante man Dinsdag ontving Kroesjtsjev in het Kremlin twee Britse bezoekers, de conser vatieve parlementsleden Cyril Osbourne en Henry Korby. „Wij werken nog aan veel meer nieuwe ontwikkelingen dan aan kunstmanen en intercontinentale ballisti sche projectielen", vertelde hij hun, maar hij trad niet in bijzonderheden. De Britse parlementariërs kregen te verstaarr dat Engeland er beter bij zou varen als het zijn handel met de Russen uit zou breiden dan mee te doen aan het door Amerika gede creteerde embargo op de uitvoer naar de communistische landen. „Ik vond hem een charmante man", zei Cyril Osbourne na het onderhoud, „ten minste even charmant als Eisenhower, met wie ik onlangs een gesprek had". ADVERTENTIE ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Een hevige ontploffing heeft gisteren in de kasbah (inheemse wijk) vaji Algiers drie huizen vernield en elf mensen het leven gekost. Twee soldaten van het Vreemde lingenlegioen en enige Mohammedanen werden gewond. De aanslag was gericht tegen het eerste regiment van het Vreem delingenlegioen dat in de kasbah na afloop van het nachtelijk uitgaansverbod op zoek was naar Algerijnse terroristen. Het aantal doden als gevolg van de aan jagen van maandag in Sidi-bel-Abbes in west-Algerië is tot elf gestegen, doordat nog drie gewonde Europeanen aan hun verwondingen zijn bezweken. In Benghazi is dinsdag gedemonstreerd voor beëindiging van het Frans-Libische verdrag, herziening van de overeenkomsten de V.S. en verwerping van de Eisen- howerleer, aldus meldt het semi-officiële Egyptische persagentschap voor het Nabije Oosten. Libië dient een positief neutralistische Politiek te volgen, zo werd gezegd. ROME, (Reuter) De leider van de hnks-socialistische partij in Italië, Pietro «enni, heeft meegedeeld dat hij naar Lon- J>en gaat voor een gedachtenwisseling met leiders van de Labourparij „over de belang rijkste problemen van de socialisten in Eu ropa en in de wereld". Hij verklaarde dat "et standpunt van zijn partij dicht bij dat van Labour staat. Hij zal de labourleiders ook inlichten over pogingen om tot een uisie met de sociaal-democratische partij Van Italië te komen. De eerste officiële cijfers, die door de Rijkswaterstaat in het arrondissement Noordzeekanaal verzameld zyn over de „belangstelling", die de tunnel van de zijde van het gemotoriseerde verkeer heeft getrokken op dagen, die als normaal mo gen gelden en dan meer speciaal van de kant van het autoverkeer, leren dat de afzuigende werking van de tunnel te Vel- sen op de kanaalovergangen tussen Zaan dam en de IJmuidense Sluisweg bijzonder groot is geweest: ongeveer 50 pereent van de auto's, die, voor de tunnel open was, in Zaandam, Buitenhuizen of te Velsen het Noordzeekanaal passeerden, werden door de tunnel „afgezogen". Dat het percentage der auto's, dat in- plaats van de Zaanse veren de Velser tunnel nam lager is dan het percentage, dat de Velser ponten verwisselde voor de tunnels hoeft geen betoog en dat het „tun- neltoerisme" ook op werkdagen de cijfers nog enigszins beïnvloedt, evenmin. Maar als conclusie mag zonder meer getrokken worden, dat de Velser tunnel een bijzon der succesvolle oeververbinding bleek te zijn in de eerste weken van zijn bestaan. Voor en na In de week, voor de tunnel openging, de week dus, die op zaterdag 28 septem ber eindigde, passeerden 4900 auto's de Sluisweg in IJmuiden, 2800 gingen met de Velser pont over en 1600 wagens kozen de pont te Buitenhuizen terwijl 6600 auto's in Zaandam werden overgezet. Daarvan werd door de tunnel in de eerste week van diens opening geabsor beerd: 80 percent van het Sluiswegver- kecr, 90 percent van het Velser pontvcr- keer, 55 percent van het verkeer van Bui tenhuizen en 15 percent van het verkeer over de Zaanse ponten. Dit wil dus zeggen, dat in de eerste werkdagen van de volle week, waarin de nieuwe oeververbinding in gebruik was, ongeveer de helft van het vroegere totale verkeer over het Noordzeekanaal tussen Zaandam en IJmuiden er nu in Velsen „onderdoor" ging. Het dagtotaal van de tunnel wisselde inmiddels: in het begin van de week lag het om de 16.000 auto s en dit cijfer was tegen het eind van de week gezakt tot ongeveer 13.000 auto's. Ingesteld Uit deze cijfers blijkt voorts, dat het verkeer zich in korte tijd al op de Velser tunnel heeft ingesteld. In hoeverre er ook afzuiging heeft plaats gehad van de ge meenteponten in Amsterdam en welke in vloed het tunneltoerisme precies heeft ge had op deze cijfers, is moeilijk te zeg gen, dat er van een zekere invloed ge sproken kan worden staat buiten kijf. Want wanneer er 8000 auto's passeerden, die vroeger de ponten gebruikten, moeten er 5000 „nieuwe" kanaalpassanten zijn aangetrokken en daaronder hebben zich ongetwijfeld kijkers en Amsterdammers bevonden. MOSKOU (AFP) Naar het orgaan van het Sovjet-ministerie van Defensie „Rode Ster" meldt, krijgen de Russische strijdkrachten de beschikking over „mo biele atoomcentrales", die vliegvelden en militaire bases van elektriciteit zullen kun nen voorzien. Deze centrales zouden in hun geheel per schip of zelfs per auto kunnen worden vervoerd. De grotere installaties zouden in gedeelteen kunnen worden over gebracht. „Rode Ster" wijst ook op de voordelen, die dergelijke verplaatsbare atoomcentra les kunnen hebben voor gebieden, waar geen andere energiebronnen voorkomen. De griep-epidemie in Nederland is, naar uit gegevens van de Geneeskundige Hoofdinspectie valt af te leiden, nog niet over haar hoogtepunt heen. De aantallen nieuwe gevallen bewegen zich tussen de 50.000 en 100.000 per dag. Met name in het Noorden van het land blijkt de griep toe te nemen. Een overzicht van het aantal sterftege- vallen valt nog niet met enige nauwkeu righeid te geven. Het aantal sterfgevallen, aldus een globale indruk, vormt echter geen aanwijzing dat de griep een kwaad aardiger karakter heeft gekregen. (Reuter) Ook in de rest van Europa woedt de epidemie met onverminderde heftigheid voort. Tot dinsdag zijn er in Italië een miljoen griepgevallen gecon stateerd. Ook in andere Europese landen, van Scandinavië tot de Balkan, zijn vele honderdduizenden gevallen geteld. Uit berichten uit verschillende hoofd steden valt af te leiden, dat de epidemie haar hoogtepunt nog niet heeft bereikt. Honderdduizenden gevallen worden uit België gemeld. In Luik, Namen, Charleroi, Antwerpen en Brussel zijn de meeste scholen gesloten. In Bonn zijn voor de rest van de week alle onderwijsinrichtingen gesloten. Het Amerikaanse leger en de Ameri kaanse luchtmacht in Europa hebben mee gedeeld, dat ruim 3.000 Amerikaanse mili tairen in Europa aan griep lijden. In Portugal heeft de regering opdracht gegeven alle scholen en universiteiten met ingang van heden vijf dagen te sluiten in verband met de griep. Meer dan de helft van de studenten is door de ziekte aan getast. In Israel zullen alle soldaten tegen de griep gevaccineerd worden. In New York hebben de autoriteiten verklaard, dat zij rekenen op een miljoen griepgevallen. Blijkens de cijfers van het jaarverslag over 1955 van het Algemeen Werloosheids- fonds namen de reserves van de uitvoe ringsorganen der wet toe van 363 miljoen gulden aan het einde van 1951 tot bijna 522 miljoen gulden aan het einde van 1955. Bij het opmaken van het verslag bedroegen de reserves 695 mil.ioen gulden. Een bedrag van 46 miljoen gulden werd in 1955 uitge keerd. Aan onkosten werd 20 miljoen gul den uitgegeven. De premie voor het Algemeen Werkloos heidsfonds werd met ingang van 1 januari 1957 verlaagd van 2,4 tot 1,6 percent. Het aandeel van het Rijk in de werkloos heidspremie bedraagt de helft; de andere helft wordt door de werkgevers en werk nemers gelijkelijk opgebracht. Als gevolg van de toestand van 's lands financiën wordt het rijksaandeel verlaagd tot een derde. Gezien de omvang der reserves mag worden verwacht, dat het premie-gedeelte van werkgevers en werknemers onveran derd zal blijven. ,HET IDEALE VITAMINE-PREPARAAT FLACONS a 50, T0O .ÉN 500 DRAGÉES ORGANON - OSS V' (Van onze correspondent in Parijs) De tweede formateur, die president Coty na de socialist Guy Mollet heeft aange zocht orri een einde aan de Franse kabi netscrisis te maken, zal het staatshoofd vermoedelijk morgenavond meedelen of hij enige kans denkt te hebben. Voorlopig verkeert René Pleven nog in de eerste fase van zijn delicate operatie, waarin zijn eigen plannen en voorstellen werden ont huld. De oud-premier zou willen dat alle nationale partijen een soort politieke godsvrede voor de duur van één jaar slui ten, gedurende welke'tijd zijn kabinet zich zou verplichten een urgentie-programma van vier punten uit te voeren. Algerije, grondwetsherziening, handhaving der so ciale voorzieningen en van de munt, en belastinghervorming zijn de problemen, die Pleven daarbij voor ogen staan. De partijvertégenwoordigers hebben zich tot dusverre welwillend over Pleven en zijn plannen uitgelaten, zonder echter enige toezegging tot medewerking of steun te doen. Het welslagen van de formateur is vooral afhankelijk van het antwoord der socialisten, zonder wie hij niets beginnen kan en beginnen wil. Dat antwoord zal in eerste instantie vanavond worden ge geven. Indien het socialistische partijbe stuur het de moeite waard vindt een spe ciaal congres bijeen te roepen, dan zijn alle kansen voor Pleven nog niet ver keken. De vrees lijkt echter niet onge grond, dat de socialisten er tenslotte wei nig voor zullen gevoelen samen met de rooms-katholieken en vooral de conserva tieven in een regeringsbootje te stappen, waarvan zij zelf het roer niet in handen houden, en dat gedurende een jaar lang Eervol ontslag. Bij Koninklijk Besluit is met ingang 1 januari 1958 op zijn ver zoek wegens langdurige dienst eervol ont slag uit de militaire dienst verleend aan de brigadegeneraal L. A. van Baarsel van het dienstvak der militaire administratie. DJAKARTA (ANP) Volgens woensdag in Djakarta ontvangen berichten, heeft maandagmorgen vroeg een hevig gevecht plaats gehad bij Pematang Siantar, in Noord-Sumatra, tussen driehonderd „op standige elementen" en militaire troepen. Het gevecht duurde tweeëneenhalf uur. Volgens de correspondent van het pers bureau PIA werden elf burgers door ver dwaalde kogels gedood en een aantal an deren ernstig gewond. Volgens de woordvoerder van het mi litaire commando van Noord-Sumatra was de situatie vandaag weer normaal. Onge veer vijftig aanvallers zijn met hun wa pens gevangen genomen. De woordvoerder deelde nog mede, dat vorige week vrijdag bij Pematang Siantar ook een treffen van minder betekenis tus sen opstandelingen en militairen heeft plaats gehad. De opruimingsacties tegen de restanten van de gewapende aanvallers worden voortgezet, zo zei hij. Pematang Siantar is het centrum van het plantagegebied ten zuiden van Medan. De gevechten zijn begonnen na de bekend making van vorige week door de militaire commandant van Noord-Sumatra, luite nant-kolonel Djamin Gintings, dat hij eni ge hooggeplaatste officieren, wegens on disciplinaire handelingen had laten arres teren. Luitenant-kolonel Wahab MacMoer, de commandant van het tweede regiment infanterie, dat zijn hoofdkwartier in Pe matang Siantar heeft en zijn chef-staf zijn van hun commando ontheven „in verband met recente gebeurtenissen in hun gebied". Overste Gintings deelde op een perscon ferentie mee, dat deze beide officieren naar het legerhoofdkwartier in Djakarta zijn overgebracht op last van de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Nasu- tion. De naam van Wahab MacMoer werd enige tijd geleden genoemd in verband met het uitreiken van vuurwapens aan ondernemingsarbeiders, die aangesloten waren bij de communistisch-georiënteerde vakbonden van ondernemingspersoneel. De bewapening dezer arbeiders wekte des tijds in politieke kringen in de hoofdstad grote bezorgdheid. Overste Gintings zei, niet te weten tot welke groep de aanvallers behoorden. Het onderzoek hiernaar is nog gaande. Op de vraag of de aanval een weerslag was op de door hem kortgeleden genomen maatregelen, antwoordde Gintings: „In dien die veronderstelling juist is, is het duidelijk, van welke kant de aanval werd geleid". Volgens de berichten uit Siantar vielen de opstandelingen 's nachts verschillende militaire posten en kazernes in de stad aan, doch zij werden nog voor zonsop komst teruggeslagen. In de gehele stad zijn thans militaire wachten geplaatst. DJAKARTA (ANP) In Djakarta is bekend gemaakt, dat president Sukarno nog voor het einde van dit jaar een reis zal beginnen naar Landen van Zuid-Azië en Zuid-Amerika. De president zal Thailand, India en „enige Zuidamerikaanse landen" bezoeken. Het vorig jaar heeft Sukarno reizen ge maakt naar de Verenigde Staten, Canada, Europa, de Sovjet-Unie en de Chinese volksrepubliek. Toen de president zijn nieuwe reisplan bekend maakte, zeide hij daarbij, dat de binnenlandse situatie in Indonesië „niet zo somber meer is". over de roerige baren der Franse politiek zou moeten zwalken. (UP) Politieke commentaren waren het er algemeen over eens, dat Mollet, al heeft hij dan zijn opdracht teruggegeven, en ook de socialistische partij, graag aan de macht zouden willen komen. Zij hou den daarom blijkbaar vast, aan hun eigen politieke program inhoudend een nieuwe „raamwet" voor Algerije en uit gebreide economische volmachten. Tegen de tijd, omdat de "crisis lang genoeg ge duurd zal hebben, zouden de socialisten een uitstekende kens malten, het premier schap te veroveren op hun eigen voor waarden, aangepast bij de wensen van de andere partijen. Arbeidsonrust (Reuter) Maandag hebben mijnwer kers uit de steenkoolmijnen en personeel van begrafenisondernemers 24 uur ge staakt. Het is een teken van de onrust in de industrie waar de volgende regering voor komt te staan. In de noordelijke mijnstreken staakte gemiddelde 57 per cent van de ploegen. De stakingen zijn uitgeroepen door een communistische vakbond, die een veertigurige werkweek en hogere lonen eist. „Amerikaanse leger belasterd WASHINGTON (UP) De Amerikaan se staatssecretaris voor het leger, Wilber Brucker, heeft gouverneur Faubus van Ar kansas uitgedaagd te bewijzen, dat fede rale troepen tot in de meisjes-kleedkamer van de school in Little Rock zijn doorge drongen. Faubus had verklaard, zijn aantijging te zullen bewijzen wanneer hij daartoe „de tijd rijp achtte". Staatssecretaris Brucker zou met deze „belastering van het Amerikaanse leger in de ogen van het publiek" geen genoegen nemen. Een zestienjarige leerlinge van de school in Little Rock op wier verklarin gen Faubus zijn beschuldiging baseert, be weert thans, nimmer gezegd te hebben, dat de soldaten in de meisjeskleedkamer zijn binnengedrongen. Zij had alleen ge zegd. dat de soldaten wellicht een blik in de kleedkamer hadden kunnen werpen toen zij de negermeisjes in het schoolge bouw escorteerden. (Reuter) Het Huis van Afgevaardig den in Florida heeft een wetsontwerp aangenomen volgens hetwelk scholen „automatisch" gesloten zullen worden wanneer er federale troepen arriveren om de rassenvermenging af te dwingen. (Reuter) Het militaire wervingsbu reau van de stad Buena Vista in de staat Georgia heeft bekendgemaakt dat het de aanwervingen van soldaten zal staken tot dat het de verzekering krijgt dat de solda ten niet door „een misleide president" zou den worden gebruikt om uitvoering van rechterlijke beslissingen af te dwingen. (Reuter) Zes blanken zijn in de Ame rikaanse stad Birmingham (Alabama) in staat van beschuldiging gesteld wegens ge weldpleging, poging-tot moord en vermin king van een 34-jarige neger. De mannen zouden lid zijn van de verboden Ku Klux Klan-organisatie. NEW YORK (AFP) De minister van Financiën van Ghana, Gbedemah, heeft zich dinsdagavond op een persconferentie te New York erover beklaagd, dat een restaurant in Dover in de Amerikaanse staat Delaware hem de toegang had gewei gerd, omdat „mensen van gekleurd ras niet het recht hebben hier te eten". Indien de vice-president der V.S. aan mijn tafel kan eten, wanneer hij zich in Ghana bevindt en indien Adlai Stevenson mijn gast kan zijn, zie ik niet in waarom ik op een dergelijke manier in een Ame rikaans restaurant moet worden behan deld, aldus de minister. Jongetje Op mijn weg naar mijn „één sneetje met afgekrabt boter; een kopje thee zónder suiker; een hard eitje en een tomaat; mijn honderd gram bladgroente; anderhalf bns biefstuk, éven in de panen nou moet ik hier „winning" achter zien te frumme len, maar dat gaat niet. Vroeger heette dat kortweg „broodwinning", nu is dat brood voor mij anders geworden. Maar u begrijpt waar ik heen wil. Dus op weg naar die verdienerij kom ik iedere dag langs een klein bungalowtje, waarin een jong gezinnetje. Vader, moeder en zoontje van, naar schatting, een dik jaar. Dat zoontje dan. Ik loop daar zo voorbij en och, hoe gaat dat, een mens krijgt zo z'n oordeel over die bestaantjes waar je langs komt. Dat vadertje en dat moedertje, werkelijk leuk en zoals dat vrouwtje in haar knusse huisjeEn dan moet je hém zien in z'n tuintje! E n maar met die grasroller! Over het jongetje heb ik gezwegen. Ik vond dat jongetje niet leuk. Ander half jaar, zult u zeggen, maar hij was niet leuk! - Hij zat öf in zijn box, bij mooi weer in het voortuintje, óf ik zag hem in zijn tafelstoel zitten voor het raam. Maar, neeniet leuk Hij had een beetje een nors gezichtje. Tenminste voor mij. En ik ben dól op kinderen. Ik had al es, wanneer-ie daar alleen zat, echt leuk gezwaaid en geknikt. Ik had zelfs al es m'n hoed in de hoogte gegooid en weer opgevangen voor hem. Maar niks. Hij zat daar te kijken vaar mijn escapades, met een gezicht als van een Michiel de Ruijter op een van z'n laatste portretten. Néé. Ik vond het géén leuk jongetje. Mijn vrouw was er ook al es langs ge wandeld, met de hond. „Hoe vin' jij dat daar in „Rozenvreugd"?", had ze me al ettelijke malen gevraagd. „Aardig gezinnetje", heb ik gezegd. „Maar dat jongetje?" „Och, dat jongetje „Ik vind. hem zo onvrièndelijk!"zei mijn vrouw spijtig. „Hij zit maar altijd in zijn box of in zijn tafelstoel voor het raam zo kwaad naar buiten te kijken". Toen, op een zeker moment, heb ik hem begrepen, die anderhalf jarige. Bij uitzondering scheen de zon. Het jongetje, hélemaal alléén op het grote grasveld. Géén vader, géén moeder Alleen hij in de vrijheidHij mepte in het rond met een zandschepje en had een enorme lol. Ik passeerde. 1-Iet jongetje van anderhalf ontwaarde mij. Hij straalde! „Daaacig!Lieve óómHH" En in die kreet lag het verlangen, dat hele volken in beweging heeft gezet. V r ij h e i d, gelijkheid en broederschap!! Jan van Ees Betogers hebben dinsdag aan de voor gevel van het Kopenhaagse hotel d'Angle- terre, waar de Duitse opperbevelhebber van de NAVO-landstrijdkrachten in Cen traal Europa, generaal Speidel, logeert, een hakenkruisvlag gehesen. Daarna werd een schijnwerper op de vlag gericht en zongen ongeveer vierhonderd communis ten voor het hotel een Deens vrijheidslied. Een man, die een aanslag op Soeidel had willen plegen, is gearresteerd. Zijn naam en de toedracht van deze zaak worden ge heim gehouden. De hakenkruisvlag op het hotel d'Angleterre kon slechts met grote moeite door de politie naar beneden wor den gehaald, omdat de hijstouwen afge sneden waren en de vlaggestok dik met zeep besmeerd was. WARSCHAU (Reuter en UP) De polytechnische school van Warschau, die de vorige week gesloten is na de ongere geldheden met de studenten is vandaag weer geopend. De rector heeft hiertoe besloten nadat de senaat van de school had beloofd, dat het rustig zal blijven en dat disciplinaire maatregelen genomen zullen worden tegen studenten die, tegen de wil van de meer derheid der leerlingen in, de rust op de school of in de tehuizen der studenten verstoren. De militiemannen zijn uit de straten van de hoofdstad verdwenen. Poolse bladen spreken over ongeveer honderd arrestan ten, overwegend studenten en „swing nozems", doch -ook enkele middelbare scholieren, van wie de meeste inmiddels weer zouden zijn vrijgelaten. Studenten houden vol Een delegatie van de studenten heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat drie studenten in staat van be schuldiging zijn gesteld op grond van aansporen tot ongehoorzaamheid. „De autoriteiten trachten", aldus de delegatie, „de studenten over te halen hun eisen te laten varen. Dit zal echter niet gebeuren". De overheid had meegedeeld, dat zij niet verder met de delegatie wilde onderhande len. Oorspronkelijk is jammer een onzijdig zelfstandig naamwoord dat: leed, ellende, rampspoed betekende. „Wie kan d'el- lende en 't jammer noemen", zegt Von del in de „Gijsbreght". In de zegswijze: het is zonde en jammer zit nog iets van dat substantivische karakter, maar ver- 'der gebruiken wij het woord als bij voeglijk naamwoord en zeggen: het is jammer voor: het is betreurenswaardig, spijtig, verdrietig. Dan laat men de zwak beklemtoonde woorden „het is" weg, kortweg zeggend: jammer, dat hij zich niet beheersen kon of iets dergelijks. Uit dit gebruik ontwikkelde zich dan de uit roep: jammer! die men taalkundig tus senwerpsel of interjectie noemt, even- ^als bijvoorbeeld: helaas. j

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5