Horen en zien i VIST LEV 'El SPION IN BERLIJN Ouwe Job vertelt zijn avonturen Gupa: HOUTEN STOPSEL van Ceta Bever I levensverzekering VA LD A Agenda voor Haarlem Twee Nederlandse schilders Sierk Schroder in Den Haag Edgar Fernhout in Amsterdam Kort en bondig WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 Radio - televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Drie eenakters Nederlandse composities PHILIPS RADIO - TELEVISIE H. 3. MAERTENS NV. De radio geeft donderdag T elevisieprogramma T och echt de AVRO Kerkelijk Nieuws Omvangrijke expositie van sculptuur in Almelo Raad voor de Kunst van Hilversum staakt zijn werkzaamheden n. ONS VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON .J TEGEN GRIEPHOEST Van de drie éénakters, die de V.P.R.O.- televisie dinsdagavond uitzond, was ,,'s Middags om vijf uur" van Manuel van Loggem in alle opzichten de beste, zozeer zelfs dat men deze éénakter aan verge lijking met de beide andere zou willen onttrekken, temeer omdat Van Loggems stuk het enige was dat zuiver op televisie middelen bleek afgestemd. Bijzonder knap en intelligent is de techniek waarmee Van Loggem het publiek actief bij het gebeuren betrekt: de enige persoon van het stuk - Mary Dresselhuys, voor wie het ook werd geschreven - richt zich tot het publiek met het verhaal, dat zij tegelijk spéélt, een vermenging dus van het gebeurde met het gebeurende, waarbij de overgangen over tuigend in de tekst zijn opgevangen. Mary Dresselhuys maakte van deze uitputtende opgave een creatie, die volledig de sub tiele psychologie recht deed: een moment opname uit het leven van een ouder wor dende getrouwde vrouw, die plotseling geconfronteerd wordt met een romantiek, die de realiteit van haar dagelijks leven kan omsluieren maar niet vervangen. De V.P.R.O. heeft met deze éénakter een voor treffelijk voorbeeld gegeven van een ge heel Nederlands en uitmuntend écht tele visiespel. Het Engelse filmpje „Together" over twee doofstomme arbeiders was ver moeiend door de opeenhoping van mis lukte poëtische bedoelingen. De fijnzin nige camera was zozeer aan het dromen, dat de beelden vrijwel onafhankelijk van elkaar tot stand kwamen en de toeschou wer verdoofden met van harte gemeende maar onverteerbare subtiliteiten. „Twee zusters" van Jan Apon, met Enny Mols-De Leeuwe en Georgette Rejewski in de titel rollen, bleek een nadrukkelijk naar het type geschreven en dus ook gespeeld stuk, over een tweetal vrouwen, de ene weduwe en de andere ongehuwd gebleven, die op eikaars gezelschap zijn aangewezen als enige garantie tegen volstrekte eenzaam heid. Elk van beiden heeft het gelijk zozeer aan haar kant, dat er voor de ander geen gelijk kan overblijven. De éénakter bleek een geslaagd typeringsstukje, althans tot de laatste regel, die van het geheel een zedespiegel moest maken in de trant van: wat is het toch moeilijk om willens en wetens een ander kwaad te doen. Beeldschermer De stichting „Donemus", die zich ten doel stelt het Nederlandse muziekleven te bevorderen door steun te verlenen aan componisten, bestaat 27 oktober tien jaar. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum zal door het Omroepkamerorkest onder leiding van Roelof Krol op zaterdag 12 ok tober in de KRO-studio een concert wor den gegeven, waaraan medewerking wordt verleend door Jos Verkoeyen, viool en Adriaan Bonsel, fluit. Er worden werken gespeeld van Sweelinck, Henriëtte .Bos nians, Koos van der Griend en Henri Zag- wijn. Opnamen van deze uitvoering wor den door de KRO zondag 13 oktober uit gezonden. Opnamen van het galaconcert, dat de KRO op 7 september de deelnemers aan de Internationale Muziekweek van de stichting „Gaudeamus" heeft aangeboden, zullen worden uitgezonden in het KRO- programma van vrijdag 18 oktober. Men kan dan een uitvoering beluisteren door het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans met medewerking van de mezzo-sopraan Sonja Kurwin en de alt violist Dick Vos. Het programma bestaat uit werken van Burghauser, Eisma, Huber en Van Vlijmen. Ter nadere kennismaking met de eigen collectie zijn twee zalen van het Haagse Gemeentemuseum tijdelijk aan het werk van de schilders Jan van Heel en Sierk Schroder gewijd. Niet zolang geleden mocht ik al een en ander zeggen over Van Heels schilderijen en gouaches, die toen geëxposeerd werden in een Amsterdamse kunsthandel. De. tekeningen, die Schroder tentoonstelt, zullen de meeste onzer nieuw zijn. Grotendeels ontstonden zij in het laatste jaar. Ik geloof dat zij een be langrijk facet vormen van dat zo veel zijdige maar ook verwarrende beeld van de Nederlandse kunst van heden. Schroder is vooral bekend als schilder van portretten in zoals men dat wel noemt conventioneel academische zin. Hij schildert deze met een enorme vaart en een groot gemak. Ze zijn bijna nooit mis van kleur, daar hij zich verstandig in de kleurgeving wist te -beperken. Hij maakt voorts zijn modellen niet onderge schikt aan eigen visie en kan zonodig ook nog tegemoet komen aan de wensen van de opdrachtgever. Zo'n figuur wordt tegenwoordig al gauw in een verdacht licht gesteld. De opvattingen van vele kunstenaars zijn nogal trots geworden. Beweerde niet een onzer vrienden tijdens een forum in „Teisterbant" dat de kun stenaar alleen verantwoording aan zich zelf schuldig is? Naar mijn mening impli ceert net zich tot de kunstgeroepen voelen al een opdracht. Het lijkt me in ieder ge val gezond zo nu en dan met het feit „op dracht" geconfronteerd te worden. Schrö- ders beste portretten ontstonden uit'een spanning tussen opdracht en eigen moge lijkheden en willen, zoals dat bepaald wordt door een karakter. Schroder houdt van mensen en is op argeloze wijze ge boeid door wat zich op het uiterlijk van mensen afspeelt. Hij heeft respect voor andermans individualiteit en mint een charmante omgang. Hij is geen felle par tij kiezer. Schroder zal echter verdedigen wat hem ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15229 HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgenge bed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Instr. octet. 12.25 Voor het platteland. 12.35 Land- en tuinb.- meded. 12.38 Ballroomork. 12.55. Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.40 Amus.muz. NCRV: 14.00 Metropole ork. en klein koor 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Amus.muz. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Kamerork. en solist. 18.30 Fries progr. 18.45 Le ger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerber. 1910 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriften- kron. 22.10 Gram. 22.25 Orgelconc. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram 9.00 Gymn. Voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijd. 10.00 Gram. 10 50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.lo Lichte muz. 11.45 Een geneeskundig consult, caus. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade- ork. 13.55 Beursplein 5. 14.00 Pianorecital. 14.30 Logboek 1935. 15.00 Gram. 15.45 Voordr. 16.00 Herinneringen aan de zomercursussen te Salz burg, caus. 16.30 Lichte muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.Nederland en de wereld: Nabeschouwing over de 5e conferentie over de herziening van geschiedenisboeken, gehouden te Scheveningen in het kader van de raad van Europa, door L. J. M. van Laar, hist, drs., voor zitter van de conferentie. 18.15 Lichte muz. 18.4o Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Lon den. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 20 00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Radio-philharm. ork. en soliste. In de pauze: Voordr. 22.15 Act. 22.30 Westindisch ork. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Gram. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.15 Voor de jeugd. 20.50 Voor de vrouw. 21.20 Rep. uit een fabriek. Daarna: Epiloog. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Eng. les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Kamerorkest en soliste. 16.30 Solistenconc. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 1815 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Rep. 21.00 Verz. progr. 22.00 Nieuws. 22.15 Internat. Radio-Uni- Wuiteit. 22.30 Orgelconc. 22.55—23.00 Nieuws. De VARA-showboat is dus gisteravond de AVRO-studio binnengedreven, waar kapitein Karei Prior een hotelexploitatie is begonnen. Omdat hij wel vermoed zal heb ben, dat niet alleen zijn nieuwe brood heren, maar ook alle beroepspottenkijkers in het Hilversumse dat moment in span ning bespiedden, had hij met zijn beman ning geen enkel risico genomen en niet minder dan een dozijn op alle omroep markten beproefde leukerds aangemon sterd en dan hebben we Flip van der Schalie, die nu in een zwijgend rolletje zo ongeveer in dezelfde positie als Molotov in Mongolië verkeerde, niet eens meegere kend. Zoveel mankracht deed ons evenwel tot de conclusie komen, dat de wet van de verminderde meeropbrengsten niet alleen voor de economie geldt. Alle leukigheid ten spijt hebben we tot tien uur moeten wach ten tot we eens écht konden lachen: „Was meneer vroeger niet bij de K.R.O.?" vroeg Potasch-Kaart, doelende op de nieuwbak ken hotelexploitant. „Dat is de enige om roep, waar hij niet - heeft, gewerkt", - vief Perlemoer.-Boskamp in. Om eerlijk te zijn: zo..zouteloos als „de Trein" op zijn laatste" kilometers was het zeker niet, maar Elfferich, Moraal en Pola beseffen toch niet voldoende, dat ook kol der de zuurdesem van een werkelijk hu moristische geest niet kan missen. Met het verzamelen van een overigens veel te groot (overdaad schaadt) aantal dwaze typen al leen komt men er niet, afgezien dat al die loopjes met C.A.O.'s, hoge en lage adel en de psychologie niet bepaald trouvailles zijn. Vooral nu het om een „begin" gaat, heeft het weinig zin alle in het algemeen veel te lang durende programma-onderdelen cri- tisch te volgen. Cees de Lange handhaafde bij het radiospel „Haal je schoolgeld terug" zijn reputatie van prettige, slagvaardige animator. Bovendien trof hij het met zijn intelligente partner heel wat beter dan Ary van Nierop de avond tevoren in een gepopulariseerde versie van ,,'t Hangt aan de muur" met de zijne. We hebben overi gens wel even versteld gestaan over een leraar, die „aanvoegende wijs" in plaats van „subjonctif" fout rekende. In elk geval was Cees de Lange de enige, die herinne ringen aan de zaterdagavond wakker riep. De anderen bleken reeds helemaal opge gaan in die gepolijste AVRO-sfeer, herken baar aan een tot om alles en niets lachend publiek. Golfbreker goed dunkt. Mochten dan toch al meni geen de ogen open gegaan zijn voor Schrö- ders kwaliteiten als schilder van mensen en interieurs, te zeer nog wordt geduren de de laatste jaren op vele plaatsen een kalme realistische kunst gelijk de zijne in een hoek gedrukt. Schroder koos het beste verweer tegen critiek of onverschil ligheid door zich nog meer te concen treren op de waarden, waarin hij gelooft. En dat is dan vooral het goede tekenen, de treffende weergeving van dingen, die ons zonder meer boeien kunnen, mits ook wij onze ogen evenzeer weten te gebrui ken als een kunstenaar dat deed. Hij acht het menselijk lichaam één der schoonste zaken van de schepping en is dit met grote ernst opnieuw gaan bestuderen, analyserend eerst, volgend alle welvingen, om later tot een synthese te komen van de door hem als belangrijkst gevoelde ele menten. Zo stelde hij zich ook in tegen over de gelaten van enige vrouwelijke modellen. Deze verkregen dan ook iets koels, aangezien het niet slechts om het uiterlijke ging. Hoe steunde hem deze in stelling bij het tekenen van een vrouwtje in verwachting, dat hierdoor haar eigen lichaam niet meer als lelijk zag. En nu in het dagelijks leven het lichaam niet- zon der kleed te denken is, maakte Schroder ook draperiestudies, die meer schoonheid bezitten kunnen dan zekere abstracte composities. Deze collectie is geen afgerond geheel. Slechts één mannenkop is hier te zien. Tekening door Sierk Schroder. Waar Schroder al zoveel mannenportret- ten schilderde zal hij ook wel tekenend deze verder maken. Een reeks naakten in rood krijt vertoont een zoeken naar gro tere vormen en hebben door de standen van het model iets van beeldhouwers tekeningen. Door de geactiveerdheid van dit werk hebben alle tekeningen iets van een doel in zichzelf. Dit komt mede door de stelligheid waarmee Schroder positie koos. Het behoeft geen betoog dat hier meer op moet volgen. Schroder zal aan experimenten echter minder behoefte dan ooit hebben. In hoeverre hij ons boeien zal. hangt.af ook van de mensen, die hij ontmoet en hetgeen wij van- deze mensen zouden- ondervinden. Het lijkt me dat zij, aan ons-voorgesteld door Schröder, altijd wel innemend genoeg zullen zijn. De ten toonstelling duurt tot 1 december. Tot 20 oktober zijn bij Magdalena Soth- mann in Amsterdam schilderijen van Ed gar Fernhout te zien. Dat het werk van Charley Toorops zoon niet onbelangrijk geëvolueerd is, kan een ieder bezoeker duidelijk zijn, daar naast recente stukken nog enkele zaken uit 1952 en 1953 vertoond worden. Fernhout is zich meer gaan be zinnen op de abstracte waarden van een schilderij, waarbij hem toch het realiseren van een aan de natuur ondergane sensatie voorop is blijven staan. Het komt me bovendien voor, dat hem de keuze van het onderwerp in verband met de projectie van Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zevenhuizen (Gron.) A. D. R. Ravesloot te Steenwijkerwold. Geref. Kerken Beroepen te Vlaardingen (7de pred. pl.) C. L. Timmers te Sint Pancras; te Workum H. Veenstra te Veenwoudsterwal. Chr. Geref Kerken Tweetal te Aalsmeer C. Noordergraaf te 's Gravendeel en J. M. Visser te Dokkum. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Zandbulten-Dokkum Sj. Zijlstra te Eindhoven. Geref. Gemeenten Bedankt voor Kampen L. Kièboom te Lisse. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen het beroep tot predikant in algemene dienst met standplaats Bergum J. A. Hamers te Wemeldinge. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te Enumatil W. H. de Boer te Urk en D. Nieuwenhuis te Bunschoten- Spakenburg. „Je hebt gelijk, Job", riep Govert opgewonden. „Een schip! We zijn gered!" Het schip kivam naderbij. We waren allebei gaan staan en begonnen te schreeuwen uit alle macht; Govert zwaaide met een lap. O, als ze ons nu maar ontdekten! Gelukkig was dat het geval. De stuurman op de brug zmn het schip had iets gezien zette zijn kijker aan het oog en kon ons toen duidelijk onderscheiden. „Ik geloofdat dat schipbreukelingen zijn", zei hij. 114-11$ ADVERTENTIE VOOR DUIZEND EN ÉÉN DOELEINDEN zijn persoonlijk voelen duidelijker is ge worden. Hij lijkt meer geïnspireerd dan voorheen en bevrijd uit de ban van zijn om hem heen zo bewonderde en gezaghebbende moeder. Het valt waarlijk niet mee als kunstenaar zich te ontwikkelen in hetzelf de vak, waarin één der ouders zo gold. Fernhout begon al vroeg te schilderen en op zijn zestiende jaar was zijn naam be kend door uiterst precies geschilderde doeken. Lang heeft hij zich gedwongen gevoeld zich te handhaven in een stijl, waarvan toch, gezien zijn jeugd, moeilijk gezegd kon worden dat het zijn zeer per soonlijke manier van uitdrukken was. Hij onderscheidde zich er echter mee en bezat zodoende een verdediging tegen de meest voor de hand liggende invloeden. Men kan gerust aannemen, dat hij zijn ogen niet sloot voor anderer uitingen. Na de bevrij ding van het Duitse juk echter kon hij zich toch pas veel meer openstellen. Mij is verteld dat het Museum van het Im pressionisme te Parijs voor hem een open baring was. Een feit is, dat kort na de oorlog zich een belangrijke verandering in zijn schilderwijze voltrok. Het nauwkeurig penselen van gladde vormen maakte plaats voor het positief neerzetten van toetsen, die het schilderij meer deden vibreren. Spontaneïteit bleek echter toch niet één van Fernhouts eigenschappen. Zijn werk begon meer te lijken op dat van Charley Toorop en juist hierdoor bleek dat Fern hout zich sterker is gaan voelen. Want vertrouwde hij er nu niet op, dat eigen persoonlijkheid toch voldoende gold? Het ziet er naar uit dat hij zich thans geheel bewust is van eigen karakter, ook al toont sommig werk nog tekorten. De zeeën, die hij schilderde, hebben iets van woestijnen van stenen door de te kantig neergezette witten der golven. Zij hebben iets te veel afstand nodig om ons de at mosfeer te doen proeven, die ze toch eigen lijk wel bezitten. Misschien mag men zeggen, dat Fernhout's schilderijen soms nog de- fouten van zijn kwaliteiten ver tonen. Die kwaliteiten zijn zorgvuldigheid, wil tot klaarheid en grote stelligheid. Met zijn zeeën en stranden heeft Fernhout dan verder zeer veel gewonnen wat betreft de kleur. Deze is meer gaan „zingen". De witten, waarvoor hij een voorkeur heeft, zijn nu ook waarlijk tot kleur geworden of wel spelen zij nu een rol in het gamma van het geheel. Welk een afstand ligt er tussen zijn zelfportret van 1953 (toch te zeer tegen de achtergrond uitgesneden en te druk in de schaduwpartijen) en zijn veel grondiger stranden, waarop de aange spoelde stukken hout zich geheel anders aftekenen en een organischer geheel be reikt werd. Bob Buys Naar Londen. Mr. C. W. baron van Boetzelaer, consul-generaal te Frankfurt am Main, zal begin 1958 als ambassaraad worden tewerkgesteld aan de Nederlandse ambassade te Londen. Het ligt in het voornemen van Prinses Beatrix op zaterdag 19 oktober de ten toonstelling van beeldhouwwerken „Sculp tuur uit verleden en heden in Nederlands particulier bezit", officieel te openen. Deze expositie wordt gehouden door de kunst kring „De Waag" in het Waaggebouw te Almelo. Deze tentoonstelling zal beeld houwwerken omvatten uit de periode van ongeveer 1200 af tot heden. Het middel eeuws-religieuze tijdvak zal vertegen woordigd zijn met een vijftigtal beelden, bijna alle van anonieme meesters. Er is tevens een veertigtal beelden uit i.e periode van de renaissance, de zeventiende en de achttiende eeuw. onder andere van Adriaen de Vries, Germain Pilon, Gio vanni Bologna, Giovanni Torenzo en Ber nini Clodion. Ook treft men er zestig wer ken uit de negentiende en de twintigste eeuw, onder andere van Degas, Rodin, Despiau, Radecker, Mendes da Costa, Archipenko, Lehmbruck, Zadkine, Marino Marini, Moore, Arp, Chadwick en Butler. Het begrotingstekort van Hilversum van f 2.900.000,- en de bestedingsbeperking zijn voor het college van B. en W. aan leiding op de begroting voor 1958 geen bedrag van betekenis te plaatsen voor de aanschaffing van kunstwerken of voor culturele prestaties of manifestaties. B. en W. zijn van oordeel, dat, wanneer dit desondanks toch zou gebeuren, een zo danige begrotingspost niet de vereiste goedkeuring van de hogere organen zou verkrijgen. De Raad voor de Künst van Hilversum, die in februari van dit jaar werd opge richt met de taak het college van B. en W. te adviseren, heeft in de huidige houding van het college de aanleiding gevonden zijn arbeid niet te kunnen voortzetten. De raad is evenmin bereid het college van B. en W. van voorlichting te dienen met be trekking tot culturele aangelegenheden van geringer betekenis. Het commentaar van B. en W. op dit gebeuren luidt als volgt: „Aangezien ons college deze hou ding betreurt en het door de Raad voor de Kunst is studie nemen en al dan niet ge vraagd uitbrengen van advies voor in de toekomst te nemen beslissingen zeer wel mogelijk acht, ook al kunnen momenteel geen middelen ter beschikking worden gesteld, is dezerzijds getracht door een samenspreking de raad te bewegen op zijn negatieve standpunt terug te komen. Deze poging heeft tot onze teleurstelling niet tot het gewenste resultaat geleid". ADVERTENTIE - - - m I «MSTLEVt 25. Ik begin te praten, maar dan pauzeer ik even om op mijn gemak een sigaretje op te steken, zodat de zenuwen van onze dierbare Kurt nog wat meer op de proef worden gesteld. Toen ik in Berlijn was in gezelschap van miss Mo- relli, heeft men mij een zeker vertrouwen in de toekomst gegeven. Maar sedert mijn vertrek heb ik in de gaten dat ik niet erg meer meetel. Heb je er genoeg van? Nee, stel je gerust. Ik vind het alleen maar vreemd dat jullie me tot iedere prijs willen laten geloven dat mijn ex-landgenoten Pola Kautner hebben ontvoerd, terwijl de Russen dat werkje hebben opgeknapt. Hij raakt opgewonden en slaat met de vuist op tafel. Ben je gek geworden, Holden? Helemaal niet, er zijn zoveel dingen die bewijzen dat ik gelijk heb. Om te beginnen was onze aankomst in Parijs zorgvuldig geheim gehouden. De kruier van het vliegveld moest onze taxi aanwijzen en hij heeft ook de auto met het CD-nummerbord op onze taxi ge wezen. Van het vliegveld af zijn we gevolgd. De Amerikanen hadden precies zo kunnen doen Kom nou toch! Een paar minuten geleden zei ik nog tegen Carter dat de Amerikanen, als zij de overval hadden gepleegd, even goed Carter en mij hadden mee genomen. Waarom alleen die lieve Pola? Kurt ijsbeert door de kamer, blijft plotseling voor me stilstaan. Wie zegt je dat Pola Kautner ons niet heeft verra den? Heb je wel eens aan die mogelijkheid gedacht, Holden? Zeker, die mogelijkheid pleit voor uw gezichtspunt, maar zelfs al u in dit geval gelijk had, zou uw eigen hou ding het tegendeel bewijzen. Kom Kurt, je blijft niet rus tig in een huis zitten dat de vijand kent en dat hij kan bewakenKameraad Kurt, een maand geleden was ik nog een gewone luitenant in het Amerikaanse leger, maar jij hebt me geleerd volkomen objectief en verstan delijk te redeneren, eigen gevolgtrekkingen te maken., nu zul je dus wel blij zijn dat je leerling zich zo'n goede leerling toont Nu kalmeert hij wat en komt met uitgestoken hand op me toe. Laten we vrede sluiten, Holden. Ik zal je de waar heid vertellen. Uw vrees is bewaarheid. We hebben in- ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) derdaad Pola Kautner moeten grijpen, omdat we haar van heulen met de vijand verdachten. Waarom moest zij dan helemaal mee naar Frank rijk? Omdat haar verdwijning in Berlijn een tegenactie zou hebben uitgelokt. In Parijs is alles geoorloofd. Waarom moest ik de indruk krijgen dat het Ame rikanen waren? Een idee van miss Morelli. Ik zie wel dat zij altijd even grappig is, die An gela Holden, nu zou ik je willen vragen samen te gaan eten en daarna samen naar de schouwburg. Je moet even wennen aan je rol van Brits toerist. Meneer Har ding, gaat u met me mee? Kurt doet een deur achter zijn bureau open, die op een keldertrap uitkomt. Een paar minuten later zijn we in een groot vertrek, waar in het midden een groot bed troont, dat als sprei een soort tijgervel heeft. Je kamer, Holden. Kurt wijst me een smoking aan. Ik hoop dat die je als gegoten zit. Oe smoking zit zo goed dat ik opval in de hall van net Palais Chaillot waarheen Kurt mij heeft gebracht om een opvoering mee te maken van het Theatre Natio nal Populaire. Mac Carter, mijn lijfwacht, sinds Berlijn, is uit de circulatie verdwenen. Hij zal wel door een collega zijn vervangen, hoewel Kurt bijzonder veel vertrouwen in zichzelf ten toon spreidt. Herhaaldelijk neemt hij me bij de arm en praat Engels tegen me, foutloos, zonder accent bijna. Harding, uw bezoek aan Parijs is werkelijk Ik laat hem een beetje kletsen en kijk intussen naai de aardige Parisiennes in onze buurt. Er zijn bijzonder mooie vrouwen bij, ik zouMaar plotseling valt mijn oog op een stuk krant dat bij iemand uit de zak steekt. De krant is zo opgevouwen dat ik iets van de vette kop kan lezen: ....ING VAN JONGE MIDDEN OP STRA Er staat een foto bij de tekst. Ik heb een vreemd voor gevoel en zou dolgraag die krant hebben. Ik sta even .stil onder het voorwendsel dat ik een sigaret wil opste ken en draai mijn bovenlichaam zo dat Kurt tussen de krant en mij staat, maar omdat ik groter ben dan hij, is alles in orde. Ik zie de foto nu beter en plotseling is 't alsof ik een slag op mijn hoofd krijg. Onder het hoofd LAATSTE NIEUWS zie ik een foto van Pola Kaut ner. De jonge vrouw is vermoordik MOET die krant hebben. In de hall is een krantenkiosk, ik moet er zo vlug mogelijk heen zonder de aandacht van Kurt te trekken. Gelukkig loopt hij zelf die richting uit, omdat hij me een kaart van Parijs wil laten zien. Ik luister helemaal niet naar hem, kijk gespannen naar de voorkant van de kiosk waar de kranten hangen en daar zie ik de laatste editie van France Soir. Een foto van een station van de ondergrondse spoorweg, het lichaam van een jonge vrouw op de rails En onder Laatste Nieuws een foto van Pola Kautner!! Ze hebben Pola uit de weg geruimd! Mijn hart krimpt ineen en bijna automatisch steek ik een sigaret op, te- wijl er ergens een belletje begint te rinkelen. De pauze is afgelopen, Harding. Laten we weer gaan zitten. Wezenloos loop ik achter Kurt aan. Als Pola dood is, dan is er iets gebeurd en dan zal ik de consequenties van dat „iets" ook zeker merken. HOOFDSTUK III Ik heb geen aandacht voor het toneel. Kurt schijnt zich bijzonder te vermaken, maar ik blijf somber en mijn gedachten zijn er niet bij. Waarom is Pola Kautner vermoord? De krant schrijft niet over zelfmoord of een ongeluk, maar over een misdaad. Ik begrijp het maar niet. Wat ik ook voor oplossing orobeer te bedenken, het lukt niet. Wat mij het meest ongerust maakt is dat Pola Kaut ner was uitgekozen mij te vergezellen op het traject BerlijnParijs via Londen. Als zij die vertrouwens- post kreeg, waarom moest men haar dan in Parijs meteen laten verdwijnen? Zij moet een fout gemaakt hebbeneen ontzettende fout, die zij met de dood heeft moeten bekopen. (Wordt vervolgd) Politieboot. Nadat op 20 december 1956 te Delfzijl een politieboot van de Rijkspolitie, te water, de R.P. 19 officieel in dienst was gesteld en onlangs te Har derwijk de R.P. 20, is thans te Harlingen de R.P. 21 officieel door de minister van Justitie, prof. dr. I. Samkalden in dienst gesteld. Het bewakingsgebied wordt ge. vormd door de lijn Den Helder, Afsluitdijk. Kornwerderzand en het Waddengebied tot aan Oostmahorn. Groningen-Bremen. Met ingang van de zomerdienstregeling 1958 zullen tussen Bremen en Groningen twee diesel-elektri. sche treinen gaan rijden, die met inbegrip v an het oponthoud aan de grens slechts 2'/a uur over deze afstand zullen doen. Vlootbezoek. In de Amsterdamse ha ven arriveren vrijdag de Engelse oorjogs- schepen „Vigilant", „Roebuck", „Venus", „Jewel" en „Acute". De eerste drie zullen meren aan het Stenen Hoofd, de overige aan de De Ruyterkade. De schepen zijn zaterdagmiddag voor het publiek te bezich tigen. Dalend tbc-sterftecijfer. Volgens voor- lopige cijfers van de hoofdinspectie voor de volksgezondheid is het reeds lage tbc- sterftecijfer in ons land van 6.7 per 100. inwoners in 1955 in 1956 verder terugge. bracht tot 5.4. In 1956 stierven 593 patiën ten aan tuberculose. In 1952 bedroeg dit aantal nog 1278, een daling sedertdien dus van bijna 54 pet. Ook het aantal nieuwe gevallen van tbc neemt nog geregeld af. In 1955 werden nog 8801 nieuwe gevallen vastgesteld; in 1956 bedroeg dit aantal 7684. Bezwaar. De faculteit der godgeleerd heid van de rijksuniversiteit te Utrecht beeft zich tot de leden der Staten Generaal gewend naar aanleiding van het wetsvoor stel, dat door de minister van Onderwijs is ingediend, om, voortaan, ook houders van het diploma gymnasium beta tot oe examina in de theologische faculteit toe te laten. De faculteit verklaart zich tegen dit voorstel. Zij verlangt met nadruk een we tenschappelijke opleiding voor de studen- ten in de theologie. In het adres wordt on der meer gezegd, dat de predikanten bijbel en de werken der voornaamste theo logen in de grondtaal moeten kunnen le zen. Dit beginsel wordt, aldus het ac door het voorstel van de minister aange tast. Trommen. Het Haags gemeentemu seum heeft voor de verzameling van de muziekhistorische afdeling drie trommen uit Nieuw-Guinea aangekocht. De trom men zijn afkomstig uit de omgeving van de Geelvinkbaai en uit het Asmat-gebied. Zij zijn vervaardigd door mensen, die nt£ volkomen in de natuurstaat leven en die het materiaal waarschijnlijk met stenen gereedschappen hebben bewerkt. Wegenaanleg. De rijkswaterstaat heeft aanbesteed de aanleg van de aarden baan voor het wegvak Zoelen-Tiel en de aanleg van kunstwerken en rijbaanverhardingen op het wegvak Meteren-Tiel. De laagste inschrijving was van G. van der Schueren te Gent (België) met f2.951.450, de hoog ste die van n.v. Aannemersbedrijf v/h. E. A. van Wijnen te Dordrecht met f 4.150.000, ADVERTENTIE PASTI LLES DESINFECTEERT VERZACHT WOENSDAG 9 OKTOBER Stadsschouwburg: Het Jemenitisch let „Inbal" onder leiding van Sarab Levi; Tanaï, 20 uur. Frans Halsmuseum: Ewoud de Kat over moderne schilderkunst voor Volksuniversiteit, 20 uur. Postlaan fö Bazaar voor de Nederlandse Protestanten bond Heemstede-Bennebroek, 19.30-22 uur. Minerva: Toneeluitvoering H.A.T. met „In een andere wereld", 20.15 uur. RoV „Schuldig", 14 jaar. 19 en 21.15 uur. Lido: „De nacht vol beklemming". 14 jaar 19 21.15 uur. Frans Hals: „De hemelbestor mer", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Dieven en moordenaars", 18 jaar 19 en 21.15 uur. Luxor: „De grote kraak", 18 jaar 19 en 21.15 uur Cinema Palace: „Geef mij een kans", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „Grootalarm bij de geheime politie", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 10 OKTOBER Zuiderkapel: D. J. Bruyn -over „Israël, Gods wondervolk", 20 uur. Minerva „Mira- colo a Milano", alle leeft, voor Bijzonder kerkewerk gemeente Heemstede, 20.15 uur. Roxy: „Schuldig", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido: „De nacht vol beklem ming", 14 jaar, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „De hemelbestormer", 14 jaar, 14.30 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Dieven en moordenaars", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.13 uur. Luxor: „De grote kraak", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Geef mij een kans", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: „Groot alarm bij de geheime politie", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, i

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6