GRIEP Rode heden bewind capituleert voor „bourgeoisie' AKKERTJES Curacao wijst royaal gebaar van Nederland af Twee wachters vergezellen kunstmaan in haar baan TWEEDE KAMER luchthaven Schiphol wordt een naamloze vennootschap r DOF WATU KUNT OM UW TE BESTRIJDEN Heren van het verkeer congresseren Crisis in San Marino ten einde Als de epauletten tenminste op tijd zijn .5 L In 1956 kwam geen enkel onderzoek gereed Eervol ontslag aan generaal Hasselman Definitieve uitslag der Noorse verkiezingen Majoor K. veroordeeld tot een jaar en drie maanden Tevens ontslag uit de militaire dienst Man doodt zijn vrouw en zijn dochtertje Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Volgens de Pravda zal de satelliet nog geruime tijd blijven cirkelenook als de seinen ophouden Nieuwe bespreking over de mijnwerkersionen België vraagt Spanje Leon Degrelle uit te leveren Pers publiceerde foto van de rexist in Spanje ffOENSDAG 9 OKTOBER 1957 (Van onze Kamerverslaggever) De Eilandsraad van Curagao, een college waarin de politiek altijd een onbereken bare rol speelt, heeft gistermiddag voor een verrassing gezorgd in de Tweede Kamer. De agenda vermeldde het regeringsvoorstel om tot een bedrag van 38 miljoen garant te zijn voor leningen, die de Nederlandse Antillen zullen aangaan voor de uitvoering van werken ter versteviging van de economische positie van de eilanden Curagao en Aruba. Er was echter een telegrafische mededeling ontvangen, dat de Eilandsraad van Curagao een motie had aangenomen, waarin zeer grote erkentelijkheid en waar dering werd uitgesproken voor het Nederlandse aanbod, maar waarin tevens werd gezegd, dat er geen gebruik van zal worden gemaakt „mede gelet op de financieel- economische situatie zoals deze zich in Nederland heeft ontwikkeld". Onder deze omstandigheden voelde de Tweede Kamer er niets voor het wetsont werp te behandelen. Men wilde liever perst afwachten wat het hogere college, Staten van de Nederlandse Antillen, in deze kwestie zouden beslissen. De minister van Zaken Overzee, mr. Helders, deelde mede van de regering der Nederlandse Antillen bericht te heb ben ontvangen, dat zij in weerwil van de motie de behandeling van het wetsont werp toch op prijs zou stellen, want de Antilliaanse regering weet heel goed, dat de benodigde miljoenen onmogelijk alleen in de Antillen kunnen worden geleend. Er deed zich ook nog de ongewone si tuatie voor, dat de voorzitter een spreker onderbrak omdat er voor de minister tele- toon was uit Curagao. De vergadering werd even geschorst om de minister haas tig de gelegenheid te geven met Curagao te telefoneren. Tenslotte besloot de Kamer met algemene stemmen het leningsvoor- stel uit te stellen. Schiphol wordt n.v. Het vliegveld Schiphol is tot nog toe een gemeentelijke, Amsterdamse luchthaven geweest. Gistermiddag heeft de Tweede Kerner echter het wetsontwerp aangeno men tot oprichting van de naamloze ven nootschap luchthaven Schiphol. In het ADVERTENTIE Neem 1 of 2 "AKKER- TJES" met warme melk of thee en ga vroeg onder de wol. Terwijl U slaapt doet de geneeskrachtige inhoud zijn werk en als U opstaat, zegt U evenals al die honderdduizenden ge bruikers: Ja waarlijk. helpen direct Stichting maatschappelijk werk De stichting Noordholland voor maat schappelijk werk heeft zich in 1956 bezig gehouden met enkele sociologische onder zoeken, waarvan genoemd kunnen worden het IJmond-onderzoek en het onderzoek naar de sociale structuur van Haarlem. In het jaarverslag van de stichting over 1956 wordt hierover het een en ander gezegd en wordt voorts gesproken over de instelling van enkele commissies, die adviezen aan de stichting zullen uitbrengen. Gevormd werd een commissie van advies betreffende de bejaardenvraagstukken, als mede een commissie ter advisering over het dorps- en buurthuiswerk. Het initiatief werd genomen tot de oprichting van een federatie van werkplaatsen voor minder- validen in Noordholland. De stichting orga niseerde de ontvangst en huisvesting van de Hongaarse vluchtelingen. Als gevolg van de aanpassingsmoeilijkheden der vluchtelingen bleef de stichting zich langer dan aanvan kelijk werd verwacht met de vluchtelingen hulp bezig houden. Behalve het in 1955 begonnen IJmond- onderzoek werd een onderzoek ten behoeve van de gemeente Uithoorn voortgezet. Voorts werden besprekingen gevoerd over ooi sociologisch onderzoek in West-Fries- hnd. In september 1956 werd een opdracht van de gemeente Haarlem ontvangen om Kn onderzoek in te stellén naar de sociale structuur van deze stad, waarbij tevens zal moeten worden getracht de stichting bij zondere sociale zorg en maatschappelijk buurtwerk te helpen bij het beantwoorden van bij het werk gerezen vraagstukken. Er is in het verslagjaar echter geen enkel onderzoek gereedgekomen. Enerzijds is dit Kn gevolg van de omvang der studies, an- oerzijds is dit te wijten aan het feit, dat het wetenschappelijk onderzoek ten dienste van iet maatschanoeliik werk in ons land pas smds kort is begonnen. Het in november 1955 begonnen „veld werk" ten dienste van het IJmond-onder zoek werd in juli 1956 beëindigd. De ver werking van de uitkomsten van enquêtes en interviews geschiedt door de sociologen ven de stichting. De gegevens werden be sproken in de commissie-IJmond, waarin ;ejdende figuren van verschillende maat- ch appel ij ke groeperingen zitting hebben, 'n dit gebied, waar de maatschappelijke situatie aan voortdurende snelle verande- nnS onderhevig is kunnen de in de IJmond- oommissie vertegenwoordigde instanties oankzij deze werkwijze reeds aanstonds •nzicht krijgen en vertrouwd raken in de Problemen en moeilijkheden, die zich in het woongebied voordoen. aandelenkapitaal zal het rijk deelnemen met ruim 47 miljoen gulden, Amsterdam met 27 miljoen en Rotterdam met een miljoen. Het rijk heeft na de oorlog al 44 miljoen voorgeschoten. Bijna algemeen sprak men er zi.in vol doening over uit, dat op deze manier ook Rotterdam wordt betrokken bij de op bouw, uitbreiding en exploitatie van de centrale luchthaven voor het internatio nale en intercontinentale luchtverkeer. Over de uitbreidingsplannen voor Schip hol verklaarde minister A Tg era, dat deze moeten worden uitgevoerd in een tempo, dat in overeenstemming is met de ontwik keling van het luchtverkeer. Bij de Kamer is reeds aanhangig een voorstel tot het beschikbaar stellen van enige tientallen miljoenen voor de aanleg van een start baan van 3300 meter, waarop straalvlieg tuigen zullen kunnen landen. Te verwach ten is, dat deze startbaan in 1960 nodig zal zijn voor de DC-8. Eén DC-8 kost 35 mil joen gulden. De vliegtuigen van de lucht vaartmaatschappijen, die Schiphol aan doen, hebben 7500 miljoen gulden gekost. In verhouding tot dat bedrag is de inves tering in een nieuwe startbaan niet hoog. Het dorpje Rijk in de Haarlemmermeer zou plaats moeten maken voor de nieuwe startbaan. De verplaatsing van het dorp is in onderzoek bij de Gedeputeerde Staten van Noordholland. Men schijnt het er niet over eens te zijn, waar het nieuwe dorp moet komen. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 november 1957 eervol ontheven van zijn functie van chef van de generale staf, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten, generaal B. R. P. F. Hasselman. Tot chef van de generale staf, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten, is be noemd luitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Monfigny. Generaal Hasselman is tevens met in gang van 1 januari 1958 eervol ontheven van zijn functie van voorzitter van het comité der verenigde chefs van staven. In deze functie wordt hij opgevolgd door luitenant-generaal H. Schaper, chef van de luchtmachtstaf. In tegenstelling tot wat dinsdag op grond van de voorlopige verkiezingsuitslagen in Noorwegen voorspeld werd, hebben de Conservatieve en de Boerenpartij toch nog een winst van twee, respectievelijk een parlementszetel kunnen boeken. Het nieu we parlement ziet er thans als volgt uit (tussen haakjes het aantal zetels van de oude samenstelling): Socialisten 78 (77); Communisten 1 (3); Conservatieven 29 (27); Agrarische partij 15 (14); Chr. Volkspartij 12 (14); Liberalen 15 (15). De zetelwinst der socialisten en het ver lies der communistische partij weerspiege len duidelijk de reactie van het Noorse publiek op de gebeurtenissen in Hongarije. Politieverkeersdeskundigen uit alle West- europese landen, behalve uit Joegoslavië en Griekenland zijn thans in Eindhoven bijeen, waar zij op een congres onder lei ding van de Haagse verkeerscommissaris, mr. J. F. E. Hopman, gezamenlijke vraag stukken bespreken. Het congres is, zoals bericht werd, geopend door minister Struycken. Eerste imeider op het congres was de Rotterdamse hoofdcommissaris, de heer H. M. C. Staal. Hij sprak over het belang der internationale uitwisseling van gegevens ter bestrijding van de verkeers onveiligheid. Dr. Wolfgang von Stein, verkeersdeskun- dige van de politie te Düsseldorf, hield een pleidooi, gehouden voor de noodzakelijke samenwerking tussen stedebouwkundigen, verkeersdeskundigen en verkeerspolitie. De stedebouwkundigen hadden dertig jaar no dig om tot de overtuiging te komen dat de komst van de automobiel grote proble men in de steden zouden veroorzaken. Het voornaamste daarvan is wel het parkeer probleem, dat binnenkort het grootste van alle verkeersvraagstukken zal vormen en dat een fundamentele factor zal worden bij de stedebouw van deze eeuw. Het bepalen van de nodige ruimte voor wegen en pleinen zal steeds meer worden De zaak tegen majoor K„ wie ten laste was gelegd het aannemen van steekpen ningen, toen hij als inkoper voor het bui tenland was verbonden aan het Directoraat Materieel Landmacht, heeft voorlopig een einde gekregen. De krijgsraad heeft majoor K. verooi'deeld tot een jaar en drie maan den gevangenisstraf en ontslag uit de mili taire dienst, zonder ontzetting uit de be voegdheid om bij de gewapende macht te dienen. In de zitting van hedenmorgen deelde de president van de krijgsraad, kolonel mr. J. Ph. van Erk, mede, dat de krijgsraad be wezen achtte, dat majoor K. als ambtenaar giften had aangenomen en als militair op zettelijk had nagelaten dienstvoorschriften na te komen. Er was twee jaar gevangenisstraf en ont slag uit de dienst tegen majoor K. geëist. toevertrouwd aan de verkeersdeskundige. Hij zal dan ook op de hoogte moeten blij ven met de nieuwste ontwikkelingen en nauw moeten samenwerken met de politie. Vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft gistermiddag een bewoner van een huis in de Zweedsestraat te Rotterdam zijn vrouw en 13-jarig dochtertje vermoord en daarna vergeefs getracht zichzelf van het leven te beroven door de gaskraan open te zetten. De man is gisteravond nog levend aan getroffen door een vriend, die op bezoek wilde komen. Toen hij op zijn bellen geen gehoor kreeg en door de brievenbus keek, rook hij een sterke gaslucht. Samen met een buurman wist hij de woning aan de achterzijde binnen te drin gen en ontdekte toen wat er gebeurd was. De ontzielde lichamen van moeder en dochter lagen iri de gang. De man leefde nog. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd. De man werd naar een ziekenhuis vervoerd. Later is hij naar de psychiatri sche inrichting „Maasoord" overgebracht. Na het eerste onderzoek heeft de politie de indruk, dat de man in een vlaag van waanzin heeft gehandeld, voortvloeiend uit huwelijksmoeilijkheden. Bij een voorlopig verhoor heeft de man, de 45-jarige C. J. W., verklaard dat hij de daad omstreeks vier uur dinsdagmiddag begaan heeft na een huiselijke twist. Hij heeft toen zijn vrouw en zijn enig dochtertje met een hamer op het hoofd geslagen en hun daarna met een mes verscheidene steken toegebracht. Ver volgens is hij naar de keuken gegaan en heeft de gaskraan opengezet, met de be doeling ook zichzelf van het leven te be roven. ADVERTENTIE Haarlem Ambassades. De regeringen van Joe goslavië en Nederland hebben besloten hun wederzijdse gezantschappen te Den Haag en Belgrado te verheffen tot ambassades. De crisis in de dwergrepubliek San Ma rino lijkt bezworen te zijn. Gisteravond zijn de partijen het eens geworden: de communistische regering zal waarschijn lijk nog vandaag het veld ruimen voor de bourgeoisie. Toch dreigde er te elfder l'wee foto's van de politieke strubbe lingen in de dwergrepubliek San Marino, die vandaag wellicht ten einde zullen komen. Boven: In het hoofd kwartier van de tegenregering bespre ken de partijleiders Casale (links) en Gianecchi (midden) de situatie met de commandant van de gendarmerie, ka pitein Ettore Sozzi. Daaronder: Drie miliciens van de communistische rege ring kijken, op de grens van San Marino en Italië, naar de Italiaanse tanks, die gelukkig niet in actie hoefden te komen. ure nog een kink in de kabel te komen. Een kwestie van epauletten De laatste acte van deze tragicomedie had eigenlijk dinsdagavond gespeeld moe ten worden. De nieuwe anti-rode politie in Italië aangeworven had opdracht, naar het paleis der communistische „oveiTieid" op de berg van San Marino te marcheren en het gehele gebied van San Marino onder het bevoegde gezag van de tegenregering te brengen. Hetgeen te ge makkelijker ging, omdat alle aangeworve- nen afkomstig waren uit de rijen der Ita liaanse gendarmerie en omdat de unifor men der politie van San Marino precies gelijk zijn aan die der Italiaanse carabi nieri. Hoe eenvoudig, dacht men. Doch men vergat, dat er enig verschil was. In San Marino draagt men namelijk andere epauletten en een andere hoofdbedekking. Zo moest de „mars naar de berg" wor den uitgesteld, tot er voldoende passende schouder- en hoofdversiering was. Wat doet de „militie"? Daarna kan de „verovering" in goede orde en zonder bloedvergieten geschieden. Dat hoopt men tenminste, maar ook hier schuilt nog een moeilijkheid. De commu nistische machthebbers in hun bergpaleis hebben namelijk wel gedecreteerd, dat hun volgelingen geen gebruik mogen ma ken van de hun gegeven musketten en andere vuurwapenen, maar zal dit gebod ook gehoorzaamd worden? Het is een beetje zoals in het verhaal van de „tover- leerïing". Een week geleden, toen de span ningen het grootst en de redevoeringen het luidst waren, heeft men de rode getrou wen deze wapens in de hand gedrukt. Sedertdien zijn de communistische leiders tot het inzicht gekomen dat zij het beste geluid- en geweldloos het veld kunnen ruimen, maar hoe volgzaam zullen de volgelingen thans zijn? Koortsachtig wor den de uitgedeelde wapenen weer inge zameld, doch het schijnt er naar uit te zien dat niet alle leden van de vrijwillige communistische militie bereid zijn, hun schiettuig terug te geven. Ze willen ze ook wel eens proberen, eventjes maar des noods. In de loop van gisteren is één van de leden van het centrale comité der San Marinese communistische partij, dr. Egi- dio Bclisardi, overgelopen naar de tegen partij. Hij heeft een beroep gedaan op zijn strijdmakkers, de wapens neer te leggen en op te houden met deze „absurde, nutte loze tegenstand". Dinsdagavond kwam toen het verlossen de bericht dat de resterende communis tische bewindslieden de vlag gestréken hadden. Hun minister van Binnenlandse Zaken, Morganti, verklaarde dat men de tegenregering vandaag vreedzaam bezit zou laten nemen van de regeringsgebou wen en de macht. Vanochtend om twaalf uur, of zoveel later als de epauletten arri veren, zal het geschil officieel worden bij gelegd en de christelijk-democratische re gering haar intocht houden. MOSKOU (Reuter/AFP) Het blad van de Russische communistische party, de „Pravda", bericht, dat de kunstmaan door twee wachters vergezeld wordt. Het was reeds bekend, dat ook het laatste deel van de raket die de satelliet in haar baan bracht, om de aarde cirkelt, doch nu biykt dat ook de kap die de kunstmaan beschermde toen zy de ruimte werd ingeschoten, als derde satelliet om de aarde draait. De raket werd verticaal afgeschoten. De „Pravda" meldt voorts, dat de „Spoetnik" codeseinen heeft uitgezonden die byzonderheden over temperatuur en andere gegevens bevatten. Het hoogste punt van de satellietbaan ligt boven het zuideiyk halfrond en het laagste boven het noordeiyk. De baan maakt een hoek van 65 graden met de equator. Hierdoor gaat de kunstmaan over gebieden, die zich ongeveer tussen de noordelyke en zuideiyke poolcirkels uitstrekken. De baan zal geleideiyk rond worden. Volgens de Pravda is er reden om aan te nemen, dat de satelliet nog een aanzieniyke tyd rond de aarde zal blyven bewegen. De kunstmaan is bolvormig en is ge maakt van aluminiumlegeringen. Alle in strumenten bevinden zich binnen de bol, die is gevuld met gasvormige stikstof, die tijdens de vlucht circuleert om de vereiste temperatuur te handhaven. Uit een foto in het blad blijkt, dat de satelliet vier an tennes heeft. Zij heeft twee machtige radiozenders, waarvan de signalen op een afstand van tienduizend kilometer kunnen worden ontvangen, aldus de Pravda. De kunstmaan heeft licht gevoelige elementen, die de radiofrequenties van de signalen en de onderlinge verhouding tus sen hun duur en tussenpozen wijzigen, zodra de temperatuur of andere omstan digheden veranderen. De ontvangen sig nalen worden thans gedecodeerd en ge analyseerd. Het programma voor waarnemingen met behulp van kunstmatige satellieten is zeer uitgebreid en omvat vele takken van de natuurkunde der bovenste atmosfeerlagen en de bestudering van de kosmische ruim te rondom de aarde. Deze problemen om vatten de bestudering van de toestand van de ionosfeer, haar chemische structuur, veranderingen van druk en dichtheid, me tingen van magnetisme, bestudering van de aard van kosmische stralen enzovoorts. De Sovjet-Unie zal ook een kunstmaan lanceren welke dieren aan boord heeft, al dus de Pravda. De Russische geleerde Sternfeld schrijft in „de Rode Ster" dat het snelheidsverlies van de kunstmaan in 24 uur tot nog toe onbeduidend is. Volgens het Tsjechische persbureau heeft een wetenschappelijk in stituut te Panskaves afwijkingen in de seinen van de kunstmaan waargenomen. De kunstmaan heeft het mogelijk gemaakt, signalen te ontvangen van de ionosfeer, waar van de aarde uitgezonden radiogolven niet kunnen doordringen, zo heeft de Rus sische geleerde prof. Alexander Kazantsev in een vraaggesprek met „Rode Ster", het orgaan van het Sovjet-ministerie van De fensie, verklaard. Tweegesprek? Het hoofd van een waarnemingspost te Woomera in Australië gelooft, dat de kunstmaan op aarde wordt ..ondervraagd" Van de „antwoorden" van de kunstmaan, die op een oscillograaf verschenen, had hij een film gemaakt. Deze theorie wordt ge deeld door dr. Pickering, van het techno logische instituut van Californië. Daling Een woordvoerder van het radio-obser vatorium Mullard te Cambridge in Enge land heeft vanochtend vroeg verklaard, dat de kunstmaan in slechts enkele omwente lingen honderd kilometer is gedaald en thans op een hoogte van driehonderd kilo meter boven de aarde draait. Haar snel heid is met twee percent afgenomen, aldus de woordvoerder. Het laboratorium van de Amerikaanse marine meldde, dat het dins dagavond. na een onderbreking van zes 1 uur, weer „krachtige signalen" van de kunstmaan ontving. Vanmorgen werden weer signalen van de kunstmaan opgevan gen door het radio-observatorium van het Cavendish-laboratorium te Cambridge (En geland). Stilte Radio-stations uit alle delen van de we reld meldden dinsdag, dat zij het contact met de kunstmaan verloren hebben. Slechts hier en daar werden dinsdagmid dag zwakke signalen opgevangen. In Syd ney werden dinsdagavond nog seinen ge hoord, toen de satelliet Australië passeerde. Sommige deskundigen spraken reeds het vermoeden uit, dat de satelliet zo dicht bij de aarde komt dat haar signalen gestoord worden door ionosfeer. Radio-Moskou maakte dinsdagavond evenwel bekend,- dat de radioseinen bin nenkort kunnen ophouden, omdat de bat terijen van de „Spoetnik" uitgeput raken. De doelen die de Sovjet-deskundigen zich gesteld hebben zijn bereikt, aldus de ra dio. Er zijn waardevolle gegevens verkre gen. Als de satelliet geen signalen meer uitzendt, zal de observatie met optische middelen en radio-peilingen vanaf de aar de worden voortgezet. Op de radio-kamer van het ANP is de satelliet dinsdagochtend tussen 7.55 en 8.12 uur voor het laatst duidelijk gehoord. Het aantal seinen bedroeg 178 per minuut, aan zienlijk meer dan enige dagen geleden toen 138 seinen per minuut geteld werden. Boven Brussel Volgens radio Moskou zal de kunstmaan donderdag in de buurt van Nederland komen. Zij passeert dan 's ochtends om 06.34 uur Brussel. De kunstmaan is dins dagavond tussen 20.15 en 20.45 uur in Mid- Het dageiyks bestuur van de Mynindus- trieraad zal donderdag met de ministers Zyistra en Suurhoff opnieuw overleg plegen over de my nwerkersionen. Hier mee wordt uitvoering gegeven aan het vorige week door de Mynindustrieraad genomen besluit, op korte termyn met de regering overleg te plegen over voorstel len, die zullen leiden tot de maximaal mogeiyke inkomenverbetering van be paalde groepen bovengrondse arbeiders. De regering heeft zich dezer dagen akkoord verklaard met een tijdeiyke „aanwezigheidspremie" voor de onder- gronders, doch een dergelijke premie voor de bovengronders van de hand gewezen. Wel is zij bereid de lonen van bepaalde groepen bovengronders te herzien. den-Frankrijk met het blote oog waarge nomen. In Bours en Nevers heeft men de satelliet aan de zuidelijke hemel gezien als een lichtend stipje. Volgens radio-Moskou was de kunst maan vanochtend om 7 uur 63 maal om de aarde gedraaid. Het blad van de commu nistische jeugdbeweging bericht dat de „Spoetnik" behalve twee radiozenders ook nog andere apparaten bevat. Volgende stap: Naar de maan (Reuter) De Sovjetrussische geleerde Pokrovski schrijft in de „Izvestia" van vandaag: „Het is duidelijk dat de stap, volgende op het lanceren van een aantal kunstmatige aardsatellieten, zal bestaan uit het in de lucht brengen van een raket, die om de maan zal cirkelen". (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische verzetsorganisaties hebben besloten op 17 november te Brussel een grote nationale manifestatie te organiseren tegen het verblijf van Léon Degrelle, de voormalige rexistische leider, in Spanje. De Belgische oorlogsmisdadiger, die tevens van gewone misdaden wordt beschuldigd, heeft zich onlangs laten fotograferen voor zijn luxueuse villa bij Sevilla. In 1955 ver klaarde de Spaanse regering aan Spaak, toen minister van Buitenlandse Zaken, dat Degrelle zich niet in Spanje bevond. De foto* die in Belgische kranten werd afge drukt, zal de Spaanse autoriteiten verdere Mm Dit is de foto die het Belgische nieuws bureau Belga heeft verspreid van Degrelle met het ereteken op de borst, dat Hitier hem tijdens de oorlog ver leende. De opname is gemaakt op het buitengoed van Degrelle te Constantina bij Sevilla. ontkenning onmogelijk maken. De minis ter van Buitenlandse Zaken, Victor Larock, heeft de Spaanse ambassadeur herinnerd aan de belofte van zijn regering dat De grelle zal worden uitgeleverd wanneer hij in Spanje zou zijn. Komedie Het is eigenlijk een komedie. Iedereen weet, dat Spanje Degrelle beschermt. Hij houdt er voordrachten voor de organisaties van de Falange, en verschijnt op recepties, waarop Spaanse ministers aanwezig zijn. In een motie brengt het actie-comité van het Belgische verzet de lijdensweg in her innering van vele Belgische verzetsmannen in het Spaanse interneringskamp van Mi randa, waar de Spaanse autoriteiten hen op brutale en onmenselijke wijze behan delden. De publikatie van de foto van Degrelle is een nieuw bewijs van de ac tiviteit van de verraders en collaborateurs, die in België en in het buitenland op de onverschilligheid van de openbare mening rekenen, om de vaderlandse krachten te verschalken, aldus de motie. Het verzets-comité eist de oprichting van een nationaal centrum voor de ont wikkeling van de burgerzin, en de goed keuring van een wet, waardoor in België de verheerlijking van oorlogsmisdadigers gestraft zou kunnen worden. Het verzet protesteert tenslotte heftig tegen het feit da op de jongste Vlaamse IJzer-bedevaart prof. Daels, die wegens collaboratie met de vijand ter dood werd veroordeeld en nu in Zwitserland verblijft, tot ere-voorzitter van het IJzerbedevaartcomité werd be noemd. Ctfnditie In Spaanse kringen te Brussel wordt gezegd dat de Spaanse autoriteiten te Ma drid Degrelle reeds lang zouden hebben uitgeleverd, indien de Belgische regering de verzekering zou hebben gegeven dat hij niet zou worden gefusilleerd. De Spaanse regering leverde op die conditie de Franse collaborateur Pierre Laval uit, maar de Fransen plaatsen hem na een kort proces voor het vuurpeloton. Thans zouden de Spaanse autoriteiten besloten hebben geen enkele „politieke emigrant" meer uit te leveren. Wellicht verklaart zulks de uit dagende houding op de foto van Degrelle, die in Spanje een goed leven lijkt te leiden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9