Charlotte Kohier geestdriftig en hartelijk gehuldigd Een aanmoedigende lezing voor hervormde kerkeraadsleden Veiser spoorbrug moet nog voor het eind van het jaar weg Koningin feliciteerde haar na de voorstelling van Yvette Tijdens afbraak (in 20 moten) begint de vernieuwing van het kanaal „U spreekt met uw moordenaar" Grotere visafslag voor Scheveningen Schepen kunnen op radar binnenkomen Voorlopig geen textiel-thee" .DE VREUGDE VAN HET AMBT' Architect P. Elling buitengewoon hoogleraar Verzending van zeepost Kort nieuws Verkeer bij Muiden Onderwijzers en de militaire dienst Vlekken op röntgenplaten door radioactief karton Groningse hoogleraar stelt onderzoek in DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 De jubileumvoorstelling van de voor- drachtskunstenares Charlotte Köhler heeft woensdagavond in de Amsterdamse Stads schouwburg bijzondere luister gekregen 'door de aanwezigheid van Koningin Ju liana. Tegen acht uur arriveerde de Ko ningin bij de Schouwburg, waar zij werd ontvangen door mr. B. A. van Schaik, voorzitter van het werkcomité, dat zich ter gelegenheid van de jubileumviering van Charlotte Köhler heeft gevormd, en door de heer E. P. Smit, directeur van de stede lijke schouwburg. Nadat de Koningin en haar gevolg in de c-loge hadden plaats genomen, ging het doek op voor de pre mière van de voordracht „Yvette" van Guy de Maupassant in de vertaling van Adriaan Morriën, welke door de jubilaresse voor haar jubileumavond was gekozen. Yvette js de vijfentwintigste première van Char lotte Köhler, zodat zij in feite een dubbel jubileum vierde. Met een onderbreking van zeven jaar heeft zij vijfentwintig jaar voordrachten gegeven. In de koninklijke loge hadden voorts plaats genomen de heer H. J. van der Mo len, hoofdcommissaris van politie met zijn echtgenote, de heer en mevrouw Van Schaik, de heer en mevrouw Smit, en de penningmeester van het werkcomité, de heer A. van Santen met zijn echtgenote. Tot de genodigden behoorden onder an dere de staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. R. G. A. Höppener, alsmede de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen. In een der zijloges hadden burgemeester G. van Hall en zijn echtgenote plaats genomen. Toen Charlotte Köhler haar voordracht had voltooid weerklonk een langdurig ap plaus uit de geheel bezette feestelijk ge tooide zaal. Er werd gestampt en gejuicht en uit de loges werden haar bloemen toege worpen. Het was een voorproefje van de hulde, die haar deze avond zou worden gebracht als onze grootste voordrachts kunstenares, die zich ook verdienste heeft verworven door de Nederlandse littera tuur een plaats te geven in haar repertoire. Staande te midden van vele bloemstukken heeft Charlotte Köhler na de voorstelling de hulde en dank van zeer velen in ont vangst genomen. De eerste, die haar hulde kwam brengen was de Koningin, die de jubilaresse na de voorstelling achter het toneel de hand kwam drukken. Vervolgens trad een lange rij van sprekers voor het voetlicht, van wie de eerste was de Am sterdamse burgemeester. Namens de ge meente bracht hij Charlotte Köhler dank „voor alles wat u voor ons bent geweest. Wij hopen nog vele jaren van uw kunst te mogen genieten". De burgemeester over handigde haar een schilderij als aanden ken aan dit jubileum. Daarna werd een te legram uit Soestdijk voorgelezen van de volgende inhoud: „Zeer hartelijk gefelicl- teeerd. Bernhard". Vervolgens sprak mr. B. A. van Schaik, voorzitter van het werk comité, die zijn dankbaarheid en hulde jegens de jubilaresse uitsprak. „Dit is een van die avonden, die je aan zo ontzettend veel mensen hebt gegeven. Elke voordracht is een proces van heel hard werken. Naast talent is daarvoor nodig een dappere en scherp omlijnde persoonlijkheid". Mr. Van Schaik overhandigde Charlotte Köhler daarop een diamanten ring. Vervolgens werd gesproken namens de Stichting van Nederlandse Toneelspelers en namens de Nederlandse Vereniging van Toneelspelers door Ben Groeneveld. Paul Huf sprak na mens de Nederlandse Comedie en hief een lofzang aan „op jouw groot talent en door zettingsvermogen. De successen zijn je niet in de schoot geworpen. Je mag trots op je zelf zijn en Nederland moet trots zijn op zijn Charlotte Köhler". Johan Bendien sprak namens de Vei-eniging van Cultu rele Organisaties. Daarna was het woord aan Rika Hoppex-, een der oudste collega's van de jubilaresse, die onder andex-e zei: „Ik vind jou een grandioze vi-ouw. Met een grote enei'gie en werkkracht de cultuur draagster van onze prachtige toneelspeel- In het dorp Zuidbroek in Groningen, heeft een aantal studenten op een avond in april bij wijze van grap een aantal no tabelen, onder wie de burgemeester op gebeld en gezegd „u spx-eekt met uw moor denaar". De burgemeester, die deze zaak vrij ernstig opvatte, omdat zijn vrouw ten gevolge van deze „grap" overstuur was ge raakt, had gezegd een vervolging te zul len instellen, indien de studenten geen ex cuses zouden aanbieden. Inmiddels was echter de student, die de bux-gemeester had opgebeld, vertrokken naar zijn woonplaats in het westen van het land. Van daaruit had hij drie brieven met vex-ontschuldigin- gen geschreven, namelijk naar de burge meester, een wethouder en de gemeente architect van het dorp, die hij allen had opgebeld. Daar hij echter hun adressen niet wist, had hij de brieven aan zijn schoonvader gestuurd, met het verzoek ze ie doen bezorgen. Intussen was in het dorp naar aanleiding van deze affaire onenigheid ontstaan tus sen de burgemeester en de px-edikant, die de namen van de studenten niet wilde noemen, hoewel hij deze wist. Daax-bij be riep de predikant zich op zijn ambtsgeheim. Dit had tot gevolg, dat de burgemeester de Predikant moeilijkheden in de weg legde oij diens verhuizing binnen de gemeente. Ook trok de burgemeester zijn bijdrage aan oe kerk in. Dit kwam de schoonvader van de student ter ore. Hij was daax-over zo ver ontwaardigd, dat hij de brieven met ver ontschuldigingen niet liet bezox-gen. Daar de burgemeester dus geen brief ontving, diende hij een klacht bij de Justi ce in wegens bedi-eiging en gisteren kreeg de politierechter te Groningen deze zaak le behandelen. De officier van Justitie eiste oen hechtenis van veertien dagen. De ver dediger betoogde aar de hand van arres- en van de Hoge Raad, dat hier toch eigen- "Jk geen sprake was van bedx-eiging. De politierechter meende echter van wel en veroordeelde de student tot 250 boete, waarvan 150 voorwaardelijk met een Proeftijd van twee jaar en met de bijzon dere bepaling, dat de betrokken jongeman mnnen zes weken zijn excuses zal aanbie den aan de burgemeester op een tijd en Plaats, die door de burgemeester zal wor den bepaald. 99 kunst en een voorbeeld voor de jeugd, vooral door je duidelijk gesproken woord". Tevens werd gesproken namens de Ne- dex-landse Vereniging van Schouwburg- en Concertdirecties, namens het Nederlands Theater Centrum en door de praeses van de senaat van het Amsterdamse Studen tencorps en de px-aeses van de Amster damse Vrouwelijke Studentenvereniging. Er waren stapels telegrammen binnenge komen, onder meer van Albert van Dal- sum, Cees Laseur, Paul Steenbergen, Jan Mus, dr. Eduai-d van Beinum, alsmede een telegram uit Moskou van de heer D. J. von Balluseck, de Nederlandse ambassadeur aldaar. Tenslotte was het woord aan de jubila resse, die aan allen haar dank uitsprak, met name aan de Koningin, Prins Bern- hard en het comité. Zij zeide zich gelukkig te voelen, omdat zij een plaats heeft in het hart van het Nederlandse volk. „Dat is de hoogste onderscheiding, die mij ten deel is gevallen". Tegen middernacht werd de huldiging in de schouwburg gesloten, waarna de feestelijkheden wei-den voort gezet in het Amstelhotel, waarheen Char- lotte Köhler onder geleide van Amster damse studenten was gebi-acht. Na afloop van de voorstelling, die Charlotte Köhler woensdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg ter gelegenheid van haar jubileum heeft gegeven, begaf Koningin Juliana zich naar het toneel om de voordrachtkun stenares haar gelukwensen aan te bieden. Naar wtf vernemen, zal door ingrijpende voorzieningen aan de overdekte opslag plaats voor kantjes haring aan de Dr. Lelykade te Scheveningen in de onmiddel lijke omgeving van het visafslaggebouw, de capaciteit van de Scheveningse visaf slag op korte termijn worden uitgebreid met 1200—1500 kisten. Gehoopt wordt, dat deze voox-zieningen op zeer korte termijn tot stand zullen komen. De achtei-grond van deze plannen is, dat verwezenlijking van de bestaande plannen voor de bouw van een nieuw afslaggebouw aan de eerste binnenhaven, als gevolg van de bestedingsbeperking, binnen enkele jaren niet kan worden verwacht, zodat men heeft gezocht naar een noodoplossing, om deze overgangsperiode te overbruggen. Radar voor vissers Voorts zullen met ingang van half novem ber vissersschepen, die bij mist de Sche veningse haven zullen binnenlopen, ge bruik kunnen maken van de radarpost, welke zal worden opgesteld op het seinhuis aan de buitenhaven. Vrijdagmox-gen zal worden begonnen met het plaatsen van de installatie, waarna vermoedelijk nog een maand nodig zal zijn, om het personeel te instrueren. CIRCUS KRAMER. De tennis-profes- sionalgroep van Jack Kramer speelde in Stockholm enkele exhibities. Ken Rose- wall versloeg Jack Kramer 86, 62 en Pancho Segura won van Lewis Hoad 61 6—2. 99 De organisaties van detailhandelaren in de huishoudelijke-, luxe- en speelgoed branche hebben een dringend beroep op hun leden gedaan de vex-koop van koffie tegen inkoopprijs met kracht te blijven voortzetten. Zij verklaren dat kruideniers en hun leveranciers nog geen enkele be reidheid tonen een eind te maken aan het verstrekken van bx-anche-vreemde goe deren. Door de verkoop van koffie tegen in koopprijs hebben de grote koffiebrande- rijen, dus ook de kruideniers, volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek in augustus een omzetverlies gehad van 11 percent. De bonden in de huishoudelijke branche sporen hun leden aan om dit cijfer door grotere actie te vermenigvuldigen. Voorlopig zullen zij niet overgaan tot uitbreiding van de tegenactie door de ver koop van thee, in afwachting van onder handelingen en het resultaat daarvan. Voor een groot aantal kerkeraadsleden van de hervox-mde gemeenten in Haarlem en omgeving, de Haarlemmermeer en de IJmond heeft prof. dr. A. A. van Ruler woensdagavond in het Hervormd Jeugd- gebouw te Heemstede een lezing gehou den over „De vx-eugde van het ambt". De Utx-echtse hoogleraar was hieidoe uitge nodigd in verband met een zekere ver moeidheid, die gedurende de laatste jaren hier en daar optx-eedt onder de gemeen teleden en de ambtsdragers. Het betreft hier een vex-moeidheid, die samenhangt met de dynamische krachten van het modex-ne leven en die af en toe het ker kelijk leven en werken dreigt te verlam men. Men vx-aagt zich in deze tijd dik wijls af of de kerk niet een totaal ver ouderd instituut is of de methoden van kerkdienst, catechese en huisbezoek nog wel in onze wex-eld passen, of er niet iets totaal anders moet komen. Prof. Van Ruler stelde hier tegenover, dat de gx-ondvox-m van de Godsvex-ering altijd dezelfde is geweest en zal blijven. In deze grondvorm kunnen bepaalde elementen nooit wox-den gemist: de ont moeting van mensen, de omgang met de bijbel, het lied, het gebed, de vex-kondi- ging, het offer, de zegen. Zodra bij voor beeld een priester-arbeider enkele men sen heeft bereikt en in zijn kamer samen brengt zet op de een of andere manier de kex-kdienst in. -Het is eenvoudig niet denkbaar om iets gloednieuws op te zet ten. Wat wij nu in de kerkdienst bezitten en beleven is volkomen „up to date". Wij moeten kijken naar en uitgaan van de zichtbare gemeente, want daar ervaren wij de tegenwoordigheid van Christus. Men hooid zo dikwijls zeggen, dat de moderne mens zonder godsdienst is, aldus de hoogleraar. Ik acht dit een oppervlak kig en gevaax-lijk gex-edeneer. Godsdienst loos is immers onnatuurlijk en moet be schouwd worden als een stremming in de ontwikkeling van de mens. Wij moeten daai-om doorgaan met onze chi'istelijke godsdienst ook al zou dit betekenen, dat er „Evenals men vaak beweert, dat de kunst een weerspiegeling is van de tijd, verkondigt men dikwijls de mening, dat de bouwkunst de komende ontwikkelingen aankondigt. Voor de bouwkunst van ver scheidene tijdvakken en in het bijzonder voor die van de negentiende eeuw gaat die stelling zeker niet op. Immers er be staat een zeer grote tegenstelling tussen de dynamiek en de expansiedrang, welke de Europese volken van die eeuw beziel den en de bouwkunst, die zich bezig hield met de nabootsing of de variatie van oude overgeleverde vormen". Dit zei de architect P. Elling in zijn rede getiteld: „De ontwerper en zijn tijd", waarmee hij woensdagmiddag in de aula van de Technische Hogeschool in Delft het ambt van buitengewoon hoogleraar in de ai'chitectuur aanvaardde. De ai'chitect zei daarin onder andere, dat de oixtwex-per kan trachten de vlucht in het verleden te vermijden. Dit blijft echter zuiver negatief en helpt hem niet bij het scheppen van nieuwe vormen. Hij kan en moet weten, dat ontwerpen in laatste in stantie geen verstandelijk berekenen en louter technisch construeren is. Al deze dingen zijn voorwaarden voor het ontwerp, maar nog niet het ontwei-p zelf. Of het uitgewerkte plan voor een ontwerp juist komt te liggen, is aldus spreker, een kwes tie van intuïtie, de neei-slag van kennis, ervaring en inzicht. Op dezelfde wijze staat de ontwerper te genover zijn tijd. Hij weet niet zeker, wat waax-devol en nieuw is, mischien houdt hij voor vruchtbaar en naar de toekomst wij zend wat het allang niet meer is. Hij moet telkens opnieuw, intuïtief en onderbe wust beslissingen nemen, aannemen en verwerpen. Hij moet de moed hebben met alle traditie te breken, zelfs zonder traditie te expei'imenteren en dingen te doen, wel ke hij zelf later weer zal verwerpen omdat zij niets dan voorlopig experiment waren. Men kan, zei architect Elling, het verle- den niet nabootsen, maar men kan dat evenmin de experimentele bouwers. Eigen beslissing en eigen vormgevoel. eigen experiment en eigen uitdrukking j van levensgevoel zijn vereist. En tegelijk dat is de spanning van de huidige si- tuatie moet men zich volledig kunnen inleven in de eisen, die opdracht en mate- i riaal, techniek en praktische wensen stel- I len, zodat men zou kunnen zeggen, dat het ideale moderne gebouw het gebouw is, I waarachter de ontwerper volledig ver- dwijnt., terwijl hij er anderzijds door zijn persoonlijkheid toch volledig in is. Na de ambtsaanvaarding hield de nieuwe hoog leraar de gebruikelijke ontvangst in het gebouw der voormalige academie aan de Oude Delft. Het einde van de Velser spoorbrug is na bijna een halve eeuw trouwe dienst nabij: Rijkswaterstaat, die graag het Noordzeekanaal zo gauw mogelijk van de hinderlijke „landtong" wil oixtdoen, welke gevormd wordt door het stuk grond, waarop de brug in het noorden aansluit, streeft ernaar nog voor het einde van dit jaar met de afbraak te beginnen. Inmiddels zijn de 50.000 volt-kabels van het PEN al verlegd en kan het kanaalprofiel vlakbij de brug op de nieuwe diepte van min 13,50 meter worden gebracht op een stukje na, waar de kabels voor de bediening van de brug liggen. De brug zelf kan overigens ook nog niet om redenen van praktische aard verdwij nen, want zij zal een rol te vervullen heb ben in de verplaatsing van het Beverwijk- se stationsemplacement en bij de oprui ming van de „dode" stukken spoorbaan tussen Beverwijk en Velsen-IJmuiden Oost namelijk om de werktreinen het kanaal over te helpen. Hiertoe zal het ge vaarte dus incidenteel enige malen dicht moeten, maar na de afbraak van de spoor lijnen komt toch een moment, waarop zij voorgoed open zal blijven gereed voor de sloop. een beroep moet worden gedaan op de trouw van weinigen. Geweldige dingen zijn immers aan de kerk toevertrouwd: de vex-kondiging van de vergeving, de on sterfelijkheid en het nieuwe leven. Dit laatste bepaalt de vreugde van het ambt. Het heil wordt namelijk door de ambten gerealiseerd in de mensenharten en in de menselijke vex-houdingen. Het heil dat wij van God ontvangen en door Christus be middeld is„ moet steeds opnieuw bemid deld worden door het ambt en daarom hoeft geen enkele ambtsdrager ooit te wan hopen. Bovendien ligt er ook vreugde in de gedachte, dat een mens als ambtsdrager in de traditie der eeuwen staat. Van belang is ook de studie. Predikan ten moeten i*egelmatig blijven studeren, maar ook de andere ambtsdragers en ge meenteleden, want met stichtelijkheid al leen komen wij er niet. Ook hier is een vreugdebron aanwezig, al was het alleen maar doordat wij studerend in onze religie bezig zijn met de diepste bronnen van onze Westeuropese cultuur. Vreugdevol is het ook, dat een mens in het ambt nooit alleen staat. Er zijn altijd anderen, die hetzelfde willen en zoeken. Het is vaak zo moeilijk om in het gewone, profane leven over God te spreken, maar binnen de ruimte van de kerk kan iemand dat zo maar doen zonder zich te genex-en. Prof. Van Ruler toonde tenslotte aan, dat de hervormde ambtsdrager een gunstige positie inneemt omdat inen in de hervorm de kerk (zoals in verschillende andere pro testantse kerken overigens) het ambt van ouderling centraal stelt. Volgens zijn me ning staat men daardoor zeer dicht bij de opvattingen van het Nieuwe Testament en functioneert het ambt ook het beste in deze moderne wex-eld. Na dit boeiende betoog volgde een uiterst geanimeei-de discussie en nabespreking. Met de volgende schepen kan zeepost wox-den verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentini: m.s. „Basilea" 14 okt., s.s. „Al cantara" 17 okt.; Australië: s.s. „Arcadia" 17 okt.; Brazilië: s.s. „Alcantara" 17 okt.; Canada: m.s. „Noox-dam" 17 okt., s.s. „Maas dam" 14 okt., s.s. „Nieuw Amsterdam" 19 okt.; Chili via New York: 17 okt.; Ned. An tillen: m.s. „Isis" 14 okt.; Suriname: s.s. „Boskoop" 15 okt.; Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Oranjefontein" 16 okt.; m.s. „Carnarvon Castle" 19 okt.; Brits Oost-Afrika via Frankrijk: 19 okt. Inlichtingen betx-effende de vex-zendings- data van postpakketten geven de postkan toren. xxx>xxxxccccaoxccccco WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE xcccaxccact A. J. Karst, de eerste hoofdbrug wachter van de spoorbrug. Terwijl de brug zal worden afgebx-oken gaat men aan de Noordzijde van het ka naal alvast de bovengrond afgraven en zo dra de brug geheel verdwenen is verdwijnt die hinderlijke landtong geheel, opdat de oever van het kanaal Noordwaarts ver- Een halve eeuw terug werd de brug gebouwd op deze oude foto is het gevaarte net klaar, maar nog niet in gebruik. ruimd kan worden. Daarna volgen ten slotte de pijlers van de brug, die een pro bleem apart gaan vormen in deze omvang rijke opruimingswerkzaamheden. Weinig gegadigden De eigenaars van de Velser spoorbrug, de Nederlandse Spoorwegen, zijn op het ogenblik nog druk doende zo vernemen wij het veertienhonderd ton wegende gevaarte te trachten te verkopen, maar het lijkt daarmee niet zo erg te vlotten, aan gezien er maar een beperkt aantal gega digden is. Indien men er echter eventueel toch in slaagt de brug aan de man te bren gen dan zal dit obstakel gedemonteerd worden in twintig stukken, die men dan op zolderschuiten wil transporteren. Met de afbraak van de brug zelf is men er, zoals gezegd, nog niet want er resten dan nog altijd de zware pijlei-s die niet minder dan twintig meter in de grond zit ten. Zij zullen tot op vijf meter na geheel gesloopt wox-den waax-door de diepte van 13.50 meter zal zijn bex-eikt die Rijkswater staat voor het Noordzeekanaal heeft uitge stippeld. Prinses Beatrix. Het ligt in het voor nemen van Prinses Beatrix op dinsdag 29 oktober het „Polio-revalidatiecentrum Delft en omstreken" officieel te openen. Dit polio-centrum met dagbehandeling is gehuisvest in een vleugel van de Van der Woudenstichting aan de Paardenmarkt te Delft. Auto's gesmokkeld. Een mijnwerker uit Eijsden is wegens het van België naar Nederland smokkelen van drie auto's ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf en een geldboete van 263.000 franc. Hij had de auto's, die hij van garagehouders te Has selt en Luik ontvreemd had, met valse pa pieren over de gx-ens gebracht. Voor de diefstallen was hij al eerder veroordeeld. Woning afgebrand. Vannacht is door onbekende ooi-zaak tijdens afwezigheid van de bewoner brand uitgebx-oken in de wo ning Hoge Bergweg 42 te Beekbergen. Toen de politie werd gewaarschuwd, stond het pand reeds in lichterlaaie zodat de brandweer niet kon verhinderen, dat het huis met alles wat erin was, tot de grond toe afbrandde. De eigenaar is tegen brand schade verzekerd. Wegens de lastige verkeerssituatie bij de Vechtbrug te Muiden als gevolg van de omlegging van rijksweg 1 van Mui den naar Muiderberg, heeft de rijks waterstaat ter plaatse tijdelijk ver keerslichten geplaatst en inhaalverbo- den vastgesteld. Desondanks zijn daar gisteren, mede door de mist, enige aan rijdingen gebeurd, waarbij drie auto's zwaar gehavend werden. Een automo bilist uit Apeldoorn, vermoedelijk on kundig van de gewijzigde verkeers situatie, botste op een auto uit Amster dam, die voor het stoplicht stond. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Even later stopte wederom een automobilist voor het rode licht, hetgeen te laat werd opgemerkt door de bestuurder van een benzine-tankwagen. Hij haalde naar links uit, maar een automobilist uit Laren, die hierop niet verdacht was, botste tegen de tankwagen. Zijn auto werd ernstig beschadigd Minister Cals en zijn ambtgenoot voor defensie achten het in het belang van het onderwijs, dat in zo ruim mogelijke mate vervroegd groot verlof wordt verleend aan onderwijzers, die hun dienstplicht vervul len. In het afgelopen schooljaar is aan 350 in militaire dienst zijnde onderwijzers zo danig verlof gegeven. Dat zal ook in het lopende cursusjaar geschieden. Dit deelt minister Cals mee in antwoox-d op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Gortzak (C.P.N.) over het in Rotterdam bij het on derwijs bestaand tekort aan onderwijzers. De minister zegt voorts, dat het welis waar uit een oogpunt van onderwijsbelang aanbeveling zou verdienen, dat jonge on derwijzers niet in militaire dienst zouden wox-den opgeroepen. De defensiebelangen laten een dergelijke maatregel, die de per soneelsvoorziening van de krijgsmacht te zeer zou schaden, echter niet toe. Wel zal aan een honderdtal onderwijzers, die ge durende het schooljaar 1956/1957 uitstel van eerste oefening kregen, vrijstelling van dienst kunnen worden verleend, mits zij de plaats die zij innemen, blijven bezetten of een gelijksoortige plaats gaan innemen. Deze vrijstelling zal driemaal tijdelijk wor den verleend tot 1 januari 1961 en'daarna, indien op die datum nog aan de gestelde voorwaarden wordt voldaan, voorgoed. De minister zegt verder, dat de voorzie ning in de behoefte aan onderwijzers bij het openbaar onderwijs te Rotterdam grote moeilijkheden oplevert. In het algemeen is elders in ons land de situatie gunstigex-. In sommige gemeenten in Zeeland doen zich echter soortgelijke moeilijkheden voor als in Rotterdam. De laatste tijd komt het vaak voor, dat de hooggevoelige fotografische röntgen platen bij het ingebruiknemen in zieken huizen of laboratoria vlekken vertonen. Na een uitgebreid onderzoek is gebleken, dat het verpakkingskarton waarin deze platen worden verzonden, een zeer geringe radio activiteit bezit, maar toch voldoende om hun „indrukken" op nog niet belichte pla ten na te laten - en deze vlekjes kunnen gemakkelijk tot een verkeerde diagnose van het röntgenbeeld leiden. Ook het Groninger strokarton bleek deze radio-activiteit te bevatten. Reeds vóór de oorlog was dat het geval, omdat er altijd enige radio-activiteit in planten aanwezig is. Nu er echter allerlei kernproev.en ge daan worden, is deze radio-activiteit groter geworden. Daarbij komt ook, dat de rönt genplaten thans veel en veel gevoeliger zijn dan voorheen. Het natuurkundig laboratorium van prof. dr. H. Brinkman in Groningen is met het onderzoek bezig en heeft daarvoor een subsidie ontvangen van het verkoopkantoor van stro. De laboratoria van Gevaert, II- ford en Agfa onderzoeken deze kwestie ook en wisselen hun bevindingen uit met het Gi-oninger laboratorium. De fotografische industrieën zoeken in middels naar een ander verpakkingsmate riaal. Men heeft al karton gebruikt, dat van hout is gemaakt, maar ook toen kwa men de vlekken echter voor, omdat in de houtbast eveneens radio-activiteit voor komt. De hoeveelheid radio-actieve straling is zo klein, dat voor het onderzoek telkens grote hoeveelheden stro moeten worden verbrand om in de as een geringe hoe veelheid aan te tonen. Het karton levert dan ook ge enenkel gevaar voor mens, dier of plant op. Het schijnt, dat vooral sneeuw radio activiteit naar de aarde voert. Bij de Ame rikaanse fabriek Kodak is door een sneeuwbui eens de gehele produktie van röntgenplaten onbruikbaar geworden. Ge vaarlijk is echter ook deze lichte radio activiteit helemaal niet.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11