W Fa. B. ENGELENBERG Gebrek aan leiding in de Verenigde Staten Damesploeg van AVC herstelde zich geducht tegen Octopus Prins Bernhard opende een nieuwe judo-sportschool in Amsterdam Feijenoord verloor toen Beerschot maar negen spelers in het veld had DE VOLLEYBALCOMPETITIE 13 Goed spelend CIOS niet tegen reserves van HVS opgewassen OFFICIëLE VERKQOP SIKKENS LAKKEN Jong Oranje trainde in Olympisch Stadion Ook Brussel kandidaat voor Spelen in 1964 Geen rijproeven meer in Monte Carlo (n&rcmm te bijim! Nederland weer in interna tionale sportcommissie Bobet wil niet in een Tour-ploeg met Anquetil Sterke bezetting districts wedstrijden in Amsterdam Yankees en Braves staan weer gelijk in World Series Rapid (Wenen)Milan wordt nog eens gespeeld Aj jax tegen Gwardia of Sc. Wismuth J. H. Hisgen overleden Voorwedstrijden derde klasse cadre 38/2 Schoonmaak watertoren Actie van Zandvoorts burgemeester vindt veel weerklank Kerkelijk Nieuws Goede naam en werkelijke macht hebben daardoor aan waarde ingeboet Mislukking T egenwerking Bezuiniging Sas Bnnge geeft recital in Amsterdam DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 De volleybalcompetitie bracht woens dagavond in het Krelagehuis weer enkele felle en spannende heren-wedstrijden en de aanwezigen hebben weer volop kunnen Eenjeten van dikwijls bijzonder fraai, tech nisch spel. Vooral het eerste optreden van de herenploeg van CIOS uit Overveen was zeer verrassend. Evenals enkele jaren ge leden hebben de sportleiders ook nu weer een uitstekend team en indien het team nog meer homogeen wordt, zullen vele tegenstanders het komende seizoen zware strijd moeten leveren voor de winstpunten. In de ontmoeting tegen de reserves van HVS begonnen de sportleiders reeds in de eerste set uitstekend en goede set ups werden met keiharde smashes afgewerkt. Het was clan ook in deze set een verdiende beloning (15—5) voor de sportleiders en het zag er voor de HVS-reserves somber uit. Toch slaagde het team er in zich nog juist op tijd te herstellen, want door twee set overwinningen werd alsnog een 2—1 voorsprong genomen. In de vierde set was de spanning bij een stand 13—12 voor HVS ten top gestegen en de time out van coach Clay was taktisch goed bekeken. Thans werd de set in het voordeel van de HVS'ers beëindigd (1512), waarmede te vens de zege veilig werd gesteld (3—1). Ook OVRA en die Raeckse II hebben het elkaar bijzonder lastig gemaakt. De OVRA- mannen namen de leiding in deze sensa tionele ontmoeting en slaagden er in, na dat die Raeckse gelijk had gemaakt, we derom een voorsprong te nemen. De laatste set werd nog een fel duel tus sen het team van Kloosterhuis en Van der Reyden en de OVRA-ploeg, welke strijd in een kleine zege van die Raeckse eindig de (15—13), waardoor uiteindelijk de pun ten gedeeld werden. Het Eclccta-team zal dit seizoen zeker hoge ogen gooien en het was dan ook niet te verwondereh dat PSVII geen schyn van ltans kreeg. De ploeg van Krijgsman gaf de Haarlemse politiemannen geen enkele scoringskans en het einde kwam dan ook met een overtuigende 30 overwinning van Eclecta, welk team hierdoor zonder puntenverlies bleef. Dames Bij de dames behaalde het Aerdenhoutse AVC de eerste winstpunten in de nieuwe overgangsklasse. Het bezoekende Octopus b'eek technisch de mindere van het Aer denhoutse jeugdploegje, ofschoon de be zoeksters in de eerste set een verrassende overwinning behaalden (156). Hierna herstelde AVC zich kranig en de volgende sets kregen de Octopus-speel sters geen serieuze kansen meer, zodat het einde de thuisclub een verdiende 31 overwinning bracht. Hiermede werd bewe zen dat de nedei-laag van verleden week een vergissing was en dat het Aerdenhout- ADVERTENTIE Poolstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 ALPHA PASTA WATERVERVEN Alleen Coen Moulyn (in militaire dienst) ontbrak woensdagmiddag bij de training van de spelers beneden 23 jaar, die door bondscoach Elek Schwartz zijn geselecteerd voor de wedstrijd tegen Schotland. Bijna twee uur lang heeft Schwartz jong Oranje onder handen ge nomen op de bijvelden van het Olympisch stadion en alleen omdat de duisternis in viel en men de bal nauwelijks meer kon onderscheiden werd de kleedkamer op gezocht. Na wat oefeningen om de spieren los te maken liet Schwartz steeds de voorhoede tegen de achterhoede opereren, waarbij alle vijftien spelers aan de beurt kwa men. De bondscoach was niet zuinig met zijn critiek: „kijkenkijken, een ach terhoede maakt altijd een fout en daar moet je van profiteren". En „in die hoek op het doel schieten heeft alleen succes als de keeper een krant staat te lezen. Tot slot werd een onderling partijtje gespeeld, waarbij steeds elke speler slechts tweemaal achtereen de bal mocht aanraken. En ook tijdens dit spel klonk aldoor de fluit van Schwartz en wees hij fouten in de tactiek aan. Het lag in de bedoeling volgende week woensdag weer te trainen, maar omdat dan zes spelers zeker niet kunnen komen de vier Spartanen gaan naar Engeland en de twee PSV'ers spelen tegen het Luxemburgse Spora overweegt Schwartz op een andere dag bijeen te komen. Ook Brussel heeft zich geplaatst op de steeds aangroeiende lijst van steden die zich kandidaat hebben gesteld voor de or ganisatie van de Olympische spelen in 1964. De gemeenteraad heeft met alge mene stemmen besloten de Belgische hoofdstad als zodanig voor te stellen. Andere kandidaten, die zich tot nu toe hebben opgegeven, zijn Tokio, Moskou, Karachi, Auckland, Belgrado en verschei dene steden in Amerika. De beslissing valt °P het congres van het IOC in Tokio in 1S58. INTERLEAGUE-WEDSTRIJDEN. In Leeds en Glasgow werden woensdag twee mterleaguewedstrijden gespeeld. In Leeds won het elftal van de Engelse league met 9—1 van de Ierse league. De ploeg van de Schotse league won in Glasgow met 70 van de vertegenwoordigers van de Noord- lerse league. se AVC zich in de overgangsklasse uitste kend zal kunnen handhaven. Anders is het helaas met het damesteam van HVS, want ook in de wedstrijd tegen Octopus moesten de Haarlemse dames met een 3—0 nederlaag genoegen nemen. Jammer was het voor HVS dat met twee invalsters aangetreden moest worden, het geen een verzwakking betekende, doch het vertoonde spel in deze ontmoeting was zeker niet op een overgangsklasse-peil. Dikwijls kregen de Haarlemse dames fraaie scoringskansen, doch door gebrek aan techniek gingen deze meestal weer verloren. Thans werd het door 15—9, 1510 en 159 een duidelijke 30 neder laag tegen het toch zeker niet zo sterke Octopus, doch wellicht zullen de HVS- dames zich in de komende ontmoetingen nog tijdig herstellen. In de eerste klasse dames werden de winstpunten door Onze Gezellen en Vesmia eerlijk gedeeld. De eerste sets waren voor Onze Gezellen, doch Vesmia herstelde zich kranig en door duidelijke overwinningen (151 en 153) werd alsnog een gelijk spel bereikt. De uitslagen waren: Dames: Onze GezellenVesmia 22, HVS—Octopus 0—3, AVC—Octopus 3—1, Velox 2—PSVH 2 1—3, OSS—Vesmia 2 3—0, AW—Santpoort 0—4, SSO—PSVH 0—3, AVC 3—OVRA 3 0—3, Eclecta 3—JBS 22, Gios 3Die Raeckse 5 30, Blin- kert 3—OSS 2 0—3. Heren: Eclecta—PSVH 3—0, OVRA— Die Raeckse 2 2—2, IIVS 2—CIOS 3—1, HVS 3—Velox 2 3—0, VVSH—A.W. 0—3, CIOS 2OSS 03, Set UpOnze Gezellen 4—0, Spaarnestad—OVRA 4 04. In de rally van Monte Carlo, die het vol gend jaar gehouden zal worden van 22 tot 29 januari, zullen geen rijproeven meer hoeven te worden afgelegd in Monte Carlo. Alle rfjders die veilig in Monte Carlo aan komen zullen op deze wijze een kans heb ben om te winnen. Zij mogen allen deelnemen aan rit van 1.050 kilometer langs de bergwegen van de Esterel en de Alpen. De eindklassering wordt opgemaakt aan de hand van de straf- punten, die in beide ritten worden opge lopen. Er zijn acht startplaatsen: Glasgow, Stockholm, Athene, München, Rome, Pa rijs, Lissabon en Den Haag. De afstanden hier vandaan naar Monte Carlo zullen alle ongeveer 2000 kilometer bedragen. De rijders zullen op de 23ste in Monte Carlo moeten aankomen. Daar zullen zij dan op de 24ste weer starten voor de rit van 1.050 kilometer. Op deze wijze, zo zeggen de organisatoren, valt de beslissing op de weg en onder normale omstandig heden en niet gedurende een paar minuten tijdens de rijproeven. De totaal afstand blijft ongeveer gelijk aan die van vroeger. ENGELSE LEAGUE. Voor de Engelse league werden woensdag enkele wedstrij den gespeeld. Eerste divisie: Manchester CitySheffield Wednesday 20. Derde divisie zuid: Norwich CityNorthampton Town 22, Plymouth ArgyleColchester United 11, SouthamptonSwindon Town 1—3. Het paard „Oroso", dat door het over winnen in de Prix de l'Arc de Triomphe een bedrag van ruim 675.000 gulden verdiende. Het paard werd bereden door de jockey S. Boullenger, die Oroso beloond met een overwinningskus, zo als op de foto is te zien. Oroso's eige naar, de heer R. Meyer, kijkt daarbij lachend toe ADVERTENTIE In het geheel verbouwde pand aan de Vondelstraat nr. 14 in Amsterdam, waar vroeger de broederschap van notarissen (die naar Den Haag verhuisd is) zetelde, heeft Prins Bernhard gistermiddag om half zes de nieuwe .judosportschool van de heer Dick H. Vollenhoven en zijn echtgenote geopend. De Prins is niet alleen een enthousiast bewonderaar van de judosport, maar bo vendien is hy erelid van de Vrije Universi teit in Amsterdam, waarmee de sportschool nauwe contacten onderhoudt. De vader van de jeugdige judoleraar Vollenhoven, prof. dr. D. H. Th. Vollenhoven, is boven dien hoogleraar aan deze universiteit. De gelden voor de verbouwing van het oude pand en de inrichting van de diverse zalen zijn verschaft door de in 1954 opge richte „Stichting Hulpfonds A.M.V.J.". De sportschool heeft de naam Ad Astra" gekregen, de tweede helft van een Latijns spreekwoord „per Aspera ad adstra", door de moeilijkheden naar de sterren. Bij de openingsplechtigheid waren voorts aan wezig dr. J. Miedema, chef van de afdeling Lichamelijke Opvoeding en Sport van het ministerie van O., K. en W., en de burge meester van Amsterdam mr. G. van Hall. In judopak In de hypermoderne sportschool, ont worpen door architect Onno Greiner, een judoleerling van de heer Vollenhoven (die nu directeur van de school is) trok Prins Bernhard zijn colbertjasje uit en liet zich een origineel Japans judopak om de schou ders glijden. Daarop bevorderde de jeug dige directeur van de school zijn konink lijke gast honoris causa tot de op een na hoogste rang die de judosport kent: hij omgordde de Prins met de bruine band. Wel geeft de zwarte band aan, dat men de hoogste vaardigheid bereikt heeft, doch tot het uitreiken daarvan ontbrak de heer Vollenhoven het recht. Dat mag alleen door een commissie van drie leden ge schieden. De enkele gasten, onder wie een klein aantal van Nederlands bekendste zaken lieden, die via de „Stichting Hulpfonds Op het congres van de internationale automcbielfederatie (FIA), dat in Parijs wordt gehouden, heeft de Nederlandse delegatie woensdag een belangrijk succes behaald: ons land kreeg een plaats toe gewezen in de internationale sportcom missie. De Nederlandse vertegenwoordi gers in dit lichaam zijn de heren J. H. van Haaren en P. J. Nortier. Nederland maakt reeds sedert 1953 deel uit van de commissie. De zetel werd evenwel ernstig bedreigd door reorgani satie van de FIA, waarbij het aantal lan den, waaruit de sportcommissie wordt samengesteld, is teruggebracht tot twaalf. Vijf van deze landen kregen bovendien een „vaste" zetel: Duitsland, de Verenigde Staten, Italië, Frankrijk en Engeland. Be halve Nederland werden in de commissie benoemd Monaco, Mexico, België, Portu gal, Zwitserland en de Scandinavische landen (een gecombineerde zetel). Jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, voorzitter van de KNAC, werd voorts ge kozen als bestuurslid van de toeristische sectie, en de heer Van Haaren als be stuurslid van de sport-sectie. Louison Bobet, driemaal winnaar van de Tour de France, heeft verklaard dat hy niet bereid is in de Tour van volgend jaar te rijden in één ploeg met zyn jeugdige rivaal Jacques Anquetil. Anquetil won de ronde van dit jaar. Het plan was om An quetil, Bobet en Rivière in één ploeg te zetten. Als er geen twee nationale Franse ploe gen komen, één met Anquetil en één met mij, blijf ik thuis, vertelde Bobet aan Marcel Bidot, directeur van de Franse ploeg. Tour-organisatoren hebben onmid dellijk verklaard, dat zij geen twee natio nale ploegen kunnen hebben, daar dan bij voorbeeld de Belgen en Italianen ook twee ploegen zouden kunnen vragen. De wedstrijden van het district A van het K.N.G.V., die zondag in Amsterdam worden gehouden, zijn sterk bezet. Bij de senioren hebben twaalf dames, onder wie .Jo Cox-Ladru, Nel Sallé. Hettie Lansman, Beb Drommel, Rinie de Wolf en Sini Mus- kee en acht heren, onder wie de nationale kampioen KI. Boos, J. Blits, Gerard Salle en de jeugdkampioen van het vorige jaar, Gerard Lammers ingeschreven. Aan de jeugdwedstrijden, die 's morgens worden gehouden, nemen 34 meisjes en 11 jongens deel. Voor het eerst moeten de keur turners en -turnsters verplichte oefenstof uitoefenen: de heren aan ringen en brug, de dames aan ringen en op de evenwichtsbalk. De New York Yankees hebben de zesde wedstrijd tegen de Milwaukee Braves met 3_2 gewonnen, waarmee de stand in de tweekamp dus on 3—3 werd gebracht. De zevende en beslissende wedstrijd wordt donderdag in New York gespeeld. De Yankees zijn houder van de titel, die zij reeds 17 maal behaalden. De eerste wedstryd tussen Beerschot (België) en Feijenoord voor het tournooi om de Vriendschapsbeker, woensdagavond in Antwerpen voor 8.000 toeschouwers ge speeld, is door de Belgen met 10 gewon nen. De ruststand was 00. Het is een zeer matige wedstrijd gewor den, die door scheidsrechter Rensbergen vaak zwak werd geleid. De Belgen namen in het eerste kwartier het initiatief, maar het tweede kwartier van de eerste helft, was voor de Nederlanders. Tot drie maal toe keurde scheidsrechter Rensbergen een doelpunt af, één van Feijenoord ge scoord door Van der Gijp en twee van Beerschot. In de 43ste minuut werd de Belgische kanthalf Huysmans van het veld gestuurd wegens een ernstige overtreding tegen een Feijenoord-speler. Rik Coppens wilde met het gehele team het veld ver laten, doch bestuursleden brachten hem tot andere gedachten. Na de hervatting speelde Beerschot dus met tien man. Doordat Coppens na 10 mi- Om de Europese Voetbalbeker De tweede wedstryd tussen Rapid (Wenen) en Milan, voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker, is geëindigd in een 5-2 zege voor de Oos tenrijkers. De ruststand was 2-1 voor Rapid. Aangezien de eerste wedstrijd, op 2 ok tober in Milaan gespeeld, een 4-1 zege voor de Milanezen opleverde en dus de doel- cijfers 6-6 zijn, zal een derde wedstrijd noodzakelijk zijn om uit te maken welke ploeg in de tweede ronde uit mag komen tegen de Schotse kampioen Glasgow Rangers. Ajax zal in de eerste ronde van het toernooi om de Europese Voetbalbeker spelen tegen de Poolse club Gwardia of de Oostduitse kampioensploeg SC Wismuth (Karl Marxstad). Dat was het resultaat van de loting, die woensdag op het kantoor van de Spaanse Voetbalbond werd gehouden. Gwardia heeft de beste kansen om zich voor de eerste ronde te kwalificeren. In de eerste wedstrijd voor de voorronden won het met 3-1 van SC Wismuth. De wed strijden voor de eerste ronde (één uit- en een thuiswedstrijd) moeten worden ge speeld vóór 1 december. De indeling voor de eerste ronde werd: Young Boys (Zwitserland)Vasas (Honga rije); Manchester United (Engeland)Dukla Praag (Tsjechoslowakije); Glasgow Ran gers (Schotland)Milaan (Italië) of Rapid Wien (Oostenrijk); Sevilla (Spanje)—Aar- hus (Denemarken); Norrkoping (Zweden) Rode Ster Belgrado (Joegoslavië); Royal Antwerp FC (België)bekerhouder Real Madrid (Spanje); Borussia Dormund (W. Duitsland)CCA Boekarest (Roemenië); Ajax (Nederland)Gwardia (Polen) of SC Wismuth (Oost-Duitsland). nuten geblesseerd werd en niet verder kon spelen, stonden er het laatste half uur nog slechts negen Beerschot-spelers op het veld. Ondanks deze numerieke minderheid en ondanks het feit dat Beerschot zich in de verdediging terugtrok, waren het de Belgen die de score openden. Dat gelukte in de 21ste minuut aan Verbuecken, tijdens een van de weinige Belgische uitvallen. Via het linkerbeen van Kerkum kwam de bal in het Feijenoord-doel. Hoewel Feijenoord daarna bijna voortdurend op de Belgische helft opereerde, kon de ploeg de hechte verdediging van de Antwerpenaren niet doorbreken. Zoals reeds eerder werd gemeld, nemen aan dit toernooi om de Vriendschapsbeker zes clubs deel, t.w. PSV en Feijenoord (Ne derland), Beerschot en Anderlecht (België), en Spora en Red Boys (Luxemburg). De clubs zijn ingedeeld in twee poules. Beerschot, Feijenoord en Red Boys vormen poule A, Anderlecht, P3V en Spora poule B. In de poules wordt een hele competitie gespeeld, de winnaars van deze groepen komen uit in de finale van het toernooi. Op 82-.jarige leeftyd is dezer dagen Ja- pik H. Hisgen overleden. Hisgen was in zijn jeugd een voortreffelijk cricketer, die als bowler en als batsman uitblonk. Hy toonde zich een al even talentvol voetballer in de tyd dat deze tegenwoor dig zo populaire sport nog in de kinder schoenen stond. De overledene is in stilte begraven, hetgeen zijn uitdrukkelijke wens was geweest. Japik Hisgen heeft niet minder dan 23 seizoen zijn triomfen als cricketer gevierd. Zijn grootste succes sen behaalde hij als aanvoerder van „Volharding" in de j eerste klasse van de Nederlandse Cricket Bond. Vooral in het begin van deze eeuw Hisgen speelde tj van 1894 tot 1927, behoudens een en kele onderbreking was hij een van de figuren in het Neder landse cricket, die met kop en schou ders boven de an deren uitstak. Maar al te dikwijls „dreef" het elftal op zijn prestaties als bats man en als bowler. De almanak van de NCB (1891-1940) vermeldt van hem dat hij als batsman 5989 runs scoorde in eerste klasse cricket in 236 innings. Hij bleef daarbij 29 keer not out. Zijn hoogste per soonlijke score was 170. Als bowler nam hij 713 wickets voor het verlies van 5920 runs. Op zijn naam stonden tevens 84 vangen. Hisgen kwam in totaal twintig keer uit voor het Nederlands cricketelftal. MOORE. Wereldkampioen boksen half- zwaargewicht Archie Moore heeft Chuck Spieser's uitdaging voor een gevecht om de titel in Detroit, aangenomen. A.M.V.J." als belegging het geld voor de verbouwing van het grote pand en de in richting van de school hebben gefour neerd, konden vanmiddag van een uniek schouwspel genieten. In de grootste „dojo", de centrale sportzaal van het huis, zagen zij hoe geheel ter zake kundig de Prins tegenover de eveneens in judokleding gestoken Dick Vollenhoven op de voorge schreven wijze de Japanse judogroet bracht. Beiden lieten zich op de met schuimplastic bedekte vloer op handen en knieën zakken en maakten daarna met het hoofd een beleefde buiging naar elkaar. Gisteravond is in restaurant Hof van Holland in Haarlem een begin gemaakt met de voorwedstrijden derde klasse, cadre 38/2. Luiten 184 37 17 4.97 0 Willemse 250 37 35 6.75 2 Nobels 129 33 24 3.90 0 Hoek 250 33 25 7.57 2 Ketel 250 26 32 9.61 2 Karman 119 26 18 4.57 0 Philippo 198 35 33 5.65 0 Hoek 250 35 54 7.14 2 Het initiatief van de burgemeester van Zandvoort om jeugdige bekladderaars van de muren van de Zandvoortse watertoren op een vrije zaterdagmiddag in de gelegen heid te stellen de sporen van hun schrijf woede uit te wissen tijdens een openbare schoonmaakbeurt, heeft in binnen- en bui tenland veel weerklank gevonden. Van al die reacties is burgmeester mr. H. M. van Fenema wel enigszins geschrok ken. Zo schreven enige grole Duitse kranten hem met het verzoek om toezending van de brief, waarin de boosdoeners werden op geroepen om op zaterdagmiddag 19 oktober in de watertoren te verschijnen. Dit ver zoek werd gedaan, schreven de kranten, omdat ook in Duitsland het bekladderen van de muren hand over hand toenam. Een andere reactie, die de burgemeester enigszins in verlegenheid heeft gebracht, komt van een Engelse televisiemaatschap pij, die van het hele gebeuren een televisie- filmverhaal wil maken voor uitzending in Engeland en Canada. De maatschappij zou de voorgeschiedenis één dezer dagen wil len verfilmen en de schoonmaak van 19 oktober op de dag zelf, waarbij tevens de toespraak van burgemeester Van Fenema zou worden opgenomen. De burgemeester heeft intussen niet verwacht, dat zijn actie tot zelfs over de grenzen zoveel belangstel ling zou oproepen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lunteren (tweede pred. pl.) C. Graafland te Ameide. Beroepbaarstel ling: de heer D. W. Koelman, vicaris te Biezelinge, is beroepbaar. Aangenomen naar Hillegersberg. C. Treure te Ederveen, die bedankte voor Lexmond en voor Waarder. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Rotterdam-West: H. van Leeuwen te Arnhem. Geref. Gemeenten Bedankt voor Aagtekerke: J. B. Bel te Krabbendijke. Van onze correspondent in Washington) Twintig jaar geleden besefte president Roosevelt duidelijk welke staten een be dreiging vormden voor de wereldvrede en ongeveer van die tijd af begon hij, vast besloten en zeker van zyn doel, de actie tegen die staten voor te bereiden. Thans is men het in de Verenigde Staten, veel meer dan in 1937, eens over de vraag, waar het gevaar schuilt voor de wereld, maar het verontrustende is, dat men thans niet het gevoel heeft, dat Amerika met krachtige hand wordt geleid. Toen president Eisenhower enkele we ken geleden in Newport (Rhode Island) aankwam, zag hij er stralender uit dan ooit. Het zou een andere indruk gemaakt hebben, indien de president ditmaal eens grimmig gekeken en verklaard zou heb ben, dat hij had gehoopt een goede va kantie te hebben, doch dat de gebeurte nissen te Little Rock zijn vakantie-vreug de bedorven hadden. De aard van de Amerikaanse nieuwsvoorziening brengt met zich, dat vrijwel heel het doen en laten van de president verband lijkt te houden met. de golfsport en het kan niet anders of dit leidt tot een karikaturaal beeld van het staatshoofd. Een regering, die zozeer is ingesteld op de moderne re clame-techniek, moest hiertegen waken, al trof het slecht dat de crisis van Little Rock juist uitbrak, toen de president va kantie ging houden. Die crisis was niet alleen een menselijk drama, het was tevens een constitutionele crisis: in lange tijd was de tegenstelling tussen centrale regering en de macht van een afzonderlijke staat niet zo sterk aan de orde gekomen. Men vraagt zich daar om af, of het niet beter geweest zou zijn, indien Eisenhower door naar Washing ton terug te keren of naar Arkansas te gaan de ernst van de situatie had on derstreept. De interne verhoudingen in de Verenigde Staten waren in het geding en tevens de naam van Amerika in de we reld. De naam staat nog duidelijker op het spel, waar het ontwapening betreft. Ge durende de onderhandelingen te Londen kregen de vertegenwoordigers van het Westen tenslotte het gevoel, dat de Rus sen niet langer naar een akkoord streef den, doch de voorkeur gaven aan een mis lukking. Thans begint men te vermoeden, dat de Sovjet-Unie meende een propa- ganda-succes te kunnen bereiken door de onlwapeningskwestie voor het UNO- forum te brengen en door aldaar te po seren als de enige staat, die werkelijk be reid was tot een belangrijke stap in de goede richting. Het Westen zal waarlylc een helder betoog moeten houden, wil het de UNO-Assemblée ervan overtuigen, dat het nieuwe Russische voorstel los van een algemeen akkoord de wereld niet nadat brengt tot rust en vrede, maar tot dusver zijn de westerse mogendheden er niet in geslaagd veel begrip voor hun hou ding te scheppen in de wereld. Verwonderlijk is dat niet, want al streefde de Amerikaanse vertegenwoor diger Stassen te Londen met al zijn ener gie naar een akkoord bij herhaling kreeg men het gevoel, dat achter zijn rug machtige figuren te Washington een over eenkomst met de Russen tegenwerkten. Mannen als admiraal Radford, admiraal Strauss en tot op zekere hoogte ook mi nister Dulles, hebben Stassen's onderhan delingspositie ondermijnd. Misschien was een akkoord met de Russen onbereikbaar geweest, maar Stassen had meer kans op een overeenkomst gehad, indien hij niet bij herhaling belemmerd was in de onder handelingsvrijheid, die hij meende te be zitten. De Russen zijn in de UNO in het voordeel, omdat zij voor de dag zijn ge komen met een vastomlijnd, voor ieder te begrijpen voorstel. Vertegenwoordigers van het Westen moeten de UNO-Assem blée duidelijk maken, dat de Russen rustig door kunnen gaan met het ontwikkelen van intercontinentale raketten, die binnen afzienbare tijd het militaire evenwicht in de wereld belangrijk kunnen wijzigen. Dulles en anderen zien er voor Amerika voordeel in de ontwikkeling van tactische kernwapens te versnellen en daarvoor zijn proeven nodig. Tactische kernwapens kunnen echter niet altijd de situatie red den en bovendien kan het gebruik van kleine kernwapens tot ,het fatale gebruik van grotere leiden. Toch zien verscheidene Amerikanen hierin een mogelijkheid een dreigend Russisch overwicht te voor komen. Een westers betoog voor voortzetting van proeven is wel te leveren, maar zo simpel en op het eerste gehoor zo over tuigend als het Russische voorstel tot het slopzelten van proeven voor een aantal jaren is het westerse pleidooi stellig niet. Eisenhower en minister Wilson kunnen wel gelijk hebben, wanneer zij beweren, dat Russische vorderingen op dit ogen blik de schaal nog niet in het voordeel van de Sovjet-Unie hebben doen over slaan, maar de ontwikkeling is op den duur niet gunstig voor het westen. Daar om zal het velen verbazen, dat Amerika nog steeds doorgaat met bezuinigingen op militair gebied. Die bezuinigingen kunnen pleiten voor de vreedzame bedoelingen van dit land, maar zij versterken niet het vertrouwen in Amerika's macht en zij ge ven de indruk, dat de militaire paraatheid ten dele afhangt van de begroting en niet dat de begroting bepaald wordt door de mate van behoefte aan verdedigings middelen. Volgens een mededeling van het mi nisterie van Defensie omvatten de Ameri kaanse strijdkrachten 21 gronddi visies, 967 schepen en 42.000 vliegtuigen. De cij fers geven de situatie per 30 juni 1957 weer. Uit de gegevens blijkt dat de mees te categorieën strijdkrachten aanzienlijk groter zijn dan tien jaar geleden, maar dat enkele componenten kleiner waren dan in 1953, onmiddellijk voor het staken der vijandelijkheden in Korea. Het aantal officieren en manschappen bedroeg in 1957: 2.795.798 (1947: 1.582.000 en 1953: 3.555.000). Het aantal legerdivisies bedraagt achttien (1947: tien en 1953: twintig). Het aandeel divisies van het korps mariniers bedraagt drie( 1947: twee en 1953: drie). De vloot telt 409 schepen (1947: 876 en 1953: 1.129). Het aantal mili taire vliegtuigen in actieve dienst bedraagt 42.033 (1947: 27.246 en 1953: 35.520), waar van er 4.447 zijn ingedeeld bij het leger, 11.617 bij de vloot en 25.969 bij de lucht macht. In het fiscale jaar van de oprichting van het overkoepelende ministerie (1948) be droegen de defensie-uitgaven 11.094 mil joen dollar, in het fiscale jaar 1953 23.711 miljoen dollar en voor het lopende jaar 38.428 miljoen dollar. „PUCK" SPEELT EEN STUK VAN JAMES SHAW GRANT De toneelgroep „Puck" zal op vrijdag 1 november in de Kleine Comedie te Am sterdam de première geven van „Een le gende ontstaat" (A legend is born) van James Shaw Grant onder regie van Joan Remmelts. De Haarlemse pianist Sas Bunge zal maandag 14 oktober een i-ecital geven in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam. Zijn programma omvat wer ken van Scarlatti, Albeniz, Escher, Ravel en Bartök.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15