Laboratorium voor onderzoek metalen bij Stork Hijsch Winkelier had apartje met huisvrouw Haarlem reikt weer opnieuw huurmachtigingen uit Driejarige opleidingscursus geëindigd met diploma-uitreiking fyiouue/p DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs pONDERDAG 10 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 PHILIPS AUTO RADIO f 500,- boete geëist tegen tandtechnicus Elektro-carriers voor de Pakketpostbestelling Binnenkort proef in Haarlem Ook H.A.T. begon het seizoen met een klucht H. J. L. Klein Schiphorst 25 jaar regent Gasthuis Bouwfonds Vereniging „Haarlem-Zuidwest" Kapperspatroons vóór afschaffing fooienstelsel J. Ansems nam de leiding over van B. Dukel Burgerlijke Stand van Haarlem Orgelbespeling door Joan Krouwels Haarlems comité van de N.O.V.LB. opgericht Dag van de Verenigde Naties in Haarlem Wet tandheelkundige inrichtingen overtreden UIT STAD EN STREEK Bazaar Nederlandse Protestantenbond De heer Van Zeijl, oud bestuurder van EDO, overleden ne directeur van de n.v. Werf Conrad n Stork Hijsch te Haarlem, ir. C. H. Hol- Zn heeft woensdagavond prijzen uitge pikt aan de leerlingen, die hun driejarige opleiding met succes hebben bekroond, np kantine van het bedrijf aan de Waar- riprwe0 was met enige honderden ouders po andere genodigden gevuld toen de heer Holuen zich met een woord van welkom tot de aanwezigen richtte. Spreker zei on- Her meer dat de tentoonstelling van werk stukken weer zeer geslaagd kon worden ppnoemd. Hij bracht dank aan allen die, vaak met opoffering van de nachtrust, daartoe hebben meegewerkt. De belang stelling voor tentoonstelling en fabriek was hoewel niet zo groot als andere jaren, ioch' zeer bevredigend. Vervolgens gaf de heer Holgen een overzicht van de uitbrei ding Welke het bedrijf in het afgelopen jaar aan gebouwen en machines heeft en n de naaste toekomst zal ondergaan. On der andere zal binnenkort een reeds lang eekoesterd plan tot oprichting van een eisen laboratorium voor het onderzoek varmetalen worden verwezenlijkt. Mede door de opdrachten van de licentiegevers is er op het ogenblik voor een ieder volop werk. Voor de montage van papier machines is de bouw van een nieuwe hal urgent geworden. Zich richtende tot de ^slaagde leerlingen sprak de heer Hol- oen de hoop uit dat zij naast de voldoe ning van een goede geldelijke beloning met volle tevredenheid hun dagelijkse arbeid zullen verrichten en op die wijze zich tot nuttige leden van de maatschappij zullen ontwikkelen. „Hoewel er voorlopig geen reden aan wezig is om zich zorgen te maken voor de toekomst aldus ir. Holgen zijn er toch duidelijke tekenen dat de conjunc tuur aan het veranderen is. De gevolgen van de bestedingsbeperking zijn ook in de scheepsbouw merkbaar. De buitenland se concurrentie doet zich scherper gevoe len, hetgeen ons reeds enige miljoenen aan orders heeft gekost. Bovendien is de Ne derlandse metaalindustrie eensgezind van mening dat de Euromarkt voor haar niets dan nadelen zal opleveren. Het is daarom goed om na te gaan op welke wijze wij onze huidige welvaart kunnen behouden. Van groot belang is daarbij de vakbe kwaamheid van de werknemers en hun toewijding voor het werk. Verminderde vakbekwaamheid leidt onherroepelijk tot verlaging van de welvaart. Goed vakman schap blijft echter te allen tijde haar waar de behouden. Daarom is een gedegen op leiding van de werknemer niet alleen voor het bedrijf maar voor de gehele nationale economie van de allergrootste betekenis", zeide spreker. Nadat een drietal filmpjes was ge draaid en een van de personeelsleden, de jeugdige Frans Elshof, met veel succes zijn goochelkunst had vertoond, ging de heer Holgen over tot het uitreiken van de getuigschriften en prijzen aan de leer lingen die als de vier besten van de in to- ADVERTENTIE vanaf f 170. INBOUW en REPARATIE Koninginneweg 6 Telefoon 14029 Haarlemse rechtbank Tandheelkunde onbevoegd uitgeoefend Vijfhonderd gulden subsidiair vijf maan den gevangenisstraf eiste de officier bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vanmorgen tegen een 48- iarigc tandtechnicus uit Amsterdam, die in november van vorig jaar in Zandvoort on bevoegd de tandheelkunde zou hebben uit geoefend. De tandtechnicus had reeds voor de Haarlemse kantonrechter wegens dit feit terecht gestaan, doch deze had hem vrijgesproken. Een 69-jarige invalide Zandvoorter heeft vorig jaar bij de tandtechnicus inlichtingen over een nieuw kunstgebit ingewonnen, daar het gebit, dat hij reeds in de mond droeg, niet meer paste. De tandtechnicus heeft de man bezocht en in diens huis een afdruk van het reeds bestaande gebit ge maakt. Hij liet de man diens kunstgebit uit de mond nemen, besmeerde dit met een pasta en liet de man het gebit weer in de mond doen om te „happen". Daarna zou de man het er weer uit hebben gehaald, waarna de tandtechnicus een gipsafdruk maakte. De tandtechnicus meent niet strafbaar te zijn, omdat hij de man zelf het g^bit uit mens mond heeft laten halen. Tegenover politie heeft de echtgenote van de Zand voorter echter aanvankelijk verklaard, dat de technicus wèl zelf het gebit uit de mond v_an haar man genomen zou hebben. Ter zitting van de rechtbank hield zij echter H dat zij een dergelijke verklaring niet had afgelegd. „Ik waarschuw u voor de gevolgen van meineed", zei de president, waarna de verdachte over de verklaringen van de getuige ook iets wilde zeggen. „De recherche heeft de getuigenis in het pro fos-verbaal verwerkt. Het zal wel pure suggestie zijn geweest, dat die mevrouw die verklaring heeft gedaan", meende hij. President: „Met dergelijke beschuldi- pngen aan het adres van de recherche komt u niet verder." Verdachte: „Ik weet hoe ze bij de politie fo werk gaan". De Zandvoorter bleef er bij, dat hij zelf het gebit uit de mond had genomen. „Ik heb gebeten". „Ja, maar toen had die man öjn vingers zeker al uit uw mond?", in formeerde de president, mr. E. J. W. Top. De officier van Justitie achtte verdachte strafbaar, ook al zou deze zijn cliënt zelf hebben laten „happen". Onder het „nemen Van een afdruk" moet namelijk niet alleen worden verstaan het „happen", maar ook ue verdere handelingen, die daarbij wor sen verricht. De officier vroeg vernieti- 8®g van het vonnis van de kantonrechter. Hij vondt het onbegrijpelijk, dat deze de verdachte had vrijgesproken. Uitspraak op 24 oktober. taal negenenzestig cursisten waren geëin digd. Dit waren G. J. Nijssen, G. C. van der Putte, D. J. Jansen en R. van Haar lem. Zij ontvingen behalve het diploma een armbandhorloge met inscriptie als ge schenk. Voor de achttienjarige R. van Haarlem was er bovendien nog een ver rassing weggelegd. Als „beste leerling van het jaar" werd hem de Frederik Willem Conradprijs toegekend, een bromfiets. De F. W. Conradprijs wordt uitgereikt aan de leerling die gedurende de opleidings cursus niet alleen blijk heeft gegeven een uitstekende vakbekwaamheid te bezitten, maar die tevens zich bijzonder onder scheiden heeft op het gebied van eerlijk heid, toewijding en ijver. De heer Holgen complimenteerde ook mevrouw Van Haar lem met dit fraaie en welverdiende succes van haar zoon. Het ligt in de bedoeling, dat de P.T.T. in Haarlem een proef gaat nemen met het invoeren van zogenaamde „elektro-car riers" voor de bezorging van de pak- kettenpost in de stad. Tot dusverre werden de pakketten be zorgd door bakfietsen. Het bezwaar hier van was, dat de bestellers vaak uiterst vermoeiende ritten moesten maken, onder meer bij het oprijden van steile brughel- lingen. Voor bestelauto's zijn vele straten in de binnenstad te nauw, zodat men ge zocht heeft naar een andere oplossing. Men meent deze te hebben gevonden in de vorm van een op accu's lopend drie- wielig wagentje, dat een actieradius heeft van twintig tot vijfentwintig kilometer, een laadvermogen van duizend kilo en een snelheid van ongeveer tien kilometer per uur. Ook in Rotterdam en Den Haag is men voornemens dergelijke postwagentjes bij wijze van proef in te voeren. Als deze proef slaagt overweegt men een ruimer gebruik van deze mogelijk heden te maken. Het ligt in de bedoeling in Haarlem met één of twee van deze wagentjes te begin nen. De eerste kan binnen veertien dagen in Haarlem worden verwacht. De wagen tjes worden 's nachts aan het stations- postgebouw geladen, waarbij de pakketten via de zijkant in de autootjes gebracht worden. De besturing blijkt zeer eenvoudig te zijn, zodat men ten aanzien van de be steller-bestuurders een grotere keus kan maken, dan dit bijvoorbeeld met de bezor ging door middel van auto's het geval is. Men is thans bezig met het opleiden van toekomstige bestuurders van de wagentjes. Evenals zovele andere clubs heeft ook de r.-k. toneelvereniging „Heemsteeds Amateur Toneel" kennelijk de voorkeur gegeven aan een vrolijke inzet van haar nieuwe winterseizoen. Eenmaal hiertoe besloten heeft men de zaken stevig aan gepakt door de keuze van de klucht „In een andere wereld" van Joh. Blaaser sr. en jr. Het stuk is artistiek van geen waar de. Het publiek amuseert er zich echter kostelijk mee. Dit is ook weer gebleken bij de opvoering, die woensdagavond in een zo goed als uitverkocht Minerva- theater heeft plaats gehad. De inhoud van deze klucht doet weinig ter zake. Een traditionele intrige moet slechts als gangmaker fungeren voor een reeks dolle situaties, waarin de spelers zo opzettelijk mogelijk door de beide auteurs tegenovej elkaar werden geplaatst. Het gegeven heeft namelijk de weinig origi nele tegenstelling tot onderwerp welke ontstaat wanneer de aan de rand van een bankroet balancerende fabrieksdirecteur met aristocratische allures zich genood zaakt ziet een "ijk geworden bankwerker als medefirmant in zijn zaak op te nemen. De conflicten tussen beide families liggen in een dergelijk geval voor de hand, voor al bij een klucht als deze, waarin geen enkel stevig effect werd verzuimd om een lachsucces te bereiken. Gelukkig wisten de spelers zich onder regie van de heer J. J. Schelvis voor de lokkende overdrij ving te behoeden, waardoor de onbelang rijkheid van het stuk nog nadrukkelijker zou zijn geaccentueerd. Zo speelde J. van der Veldt de rijk geworden bankwerker met een in de gegeven omstandigheden minimum aan charge, waardoor deze rol aanzienlijk aan geloofwaardigheid kon winnen. Ton van Wees—Weijers en T. Pe- perkorn hebben als zijn wederhelft en hun vrijpostig zoontje echter alle „kluchtspel- registers" wijd geopend. De „andere wereld" werd waardig vertegenwoordigd door Corry Meijboom, Truus Schelvis en B. van der Ham, welke chique familie door de statige huisknecht van J. van Wees geestig werd aangevuld. Behalve de frisse décors dient ook het levendige tem po nog te worden genoemd. Alleen mag het niet voorkomen, dat een bontmantel van zesduizend gulden wordt opgebracht in een doosje, dat nauwelijks een behoor lijke taart zou kunnen bevatten. Dit zijn kleine slordigheden, die het publiek aller minst ontgaan; een publiek, dat overigens bereid bleek met daverende lachsalvo's op de voorstelling te reageren. De heer H. J. L. Klein Schiphorst, die op 12 oktober vijfentwintig 'aar deel uit maakt van het -ollege van regenten van het Grote of Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem, is woensdagmiddag tijdens een bijeenkomst van het college met enkele genodigden in het Gasthuis gehuldigd. Burgemeester- mr. O. P. F. M. Cremers heeft het woord gevoerd als voorzitter van het college van regenten en in herinnering gebracht welke verdiensten de heer Klem Schiphorst voor het ziekenhuis heeft. Als geschenk van de regenten bood hij een blauw Makkumer herinnermgsbord aan. Dokter P. A. Heeres voerde bet woord namens het Gasthuis en Eykengaerde en overhandigde 'n bloemstuk. Ook mevrouw Klein Schiphorst werd in de hulde be trokken. Nadat de jubilaris woorden van dank had gesproken verenigden de regen ten en genodigden zich aan een noenmaal. ADVERTENTIE De klant bestelde een pak koffie - een pond suiker - een pak havermout. De kruidenier deed ineens een beetje geheimzinnig. Haver mout mevrouw? Gewone? Ja wat anders, zei de klant. Toen vertelde de man van Lassie. Lassie is klaar, zo zei hij. Lassie? Ja, Lassie Klaar Havermout zit al gekookt in het pak, mevrouw. Dat spaart tijd. Dat is handig en geeft geen aangekoekte pannen. De fabrikant heeft u al het werk uit handen genomen. U strooit Lassie Klaar Havermout zo op het bord, melk er op - een beetje suiker en klaar is Kees. M'n man heet geen Kees, zei de vrouw. Maar dat was alleen omdat ze van een „vreemde" man moest horen wat ze als moderne huisvrouw allang had kunnen weten. Want tienduizenden huisvrouwen zetten hun eigen man en kin deren elke morgen Lassie Klaar Havermout voor en eten zelf nu ook. Woensdag werd in „Ons Gebouw" van de vereniging „Haarlem-Zuidwest" de uit slag van de verloting bekend gemaakt, van welke verloting de opbrengst bestemd is voor het bouwfonds van deze vereniging, te gebruiken voor de bouw van een nieuw verenigingsgebouw en indien dat niet mogelijk is voor de noodzakelijke verbete ringen van het bestaande gebouw. De voorzitter van de bouwfondscommis sie, de heer J. Blankenstein, sprak een openingswoord, waarna ten overstaan van notaris Stuart en de politie de trekking van de verloting werd gehouden. De hoofdprijs, een radio-grammofooncombina tie, viel op. lot 1082; de tweede prijs, een wasmachine op lot 3016, en de derde, een rijwiel, op lot 4682. De r.-k. kapperspatroonsorganisatie „St. Franciscus van Assisië" heeft woensdag avond in café Muller in Haarlem verga derd, waarbij gesproken is over de nieuwe loonopbouw in het kappersbedrijf met daarmee gepaard gaande afschaffing van het fooienstelsel. Over deze vraagstukken wordt op het ogenblik in het gehele land gesproken, waarbij als basis dient een interim-rap port, dat is opgesteld door de bedienden organisaties in het kappersbedrijf. Hierbij is de wenselijkheid naar voren gebracht om te komen tot een basisloon met een percentenregeling en daarboven nog een garantieloon. De patroonsorganisaties hebben nu voor gesteld het basisloon op te trekken tot het peil van een vast salaris, waarbij het fooiensysteem zou worden afgeschaft. De meeste leden van „St. Franciscus van Assisië" waren vóór deze regeling, als ten minste van hogerhand toestemming wordt gegeven de kapperstarieven op te trekken. Men was in het algemeen voor deze re geling, omdat het fooien- en percentensys- teem nogal wat administratieve romp slomp schijnt te geven. De vergadering had een geanimeerd ver loop. Aan vijf der leden werden insignes uitgereikt, omdat zij meer dan 12V2 jaar lid van de organisatie waren. Noordhollandse damtitel Van de voor de zevende en achtste ronde van het damtoernooi om het persoonlijk hoofdklasse kampioenschap van Noordhol land vastgestelde partijen moesten er enkele worden uitgesteld in verband met de griep. Voor de partijen welke wel kon den worden gespeeld ging vooral de be langstelling uil naar het treffen tussen B. Dukel en zijn concurrent J. Ansems. Door een onbegrijpelijke misrekening kwam eerstgenoemde al spoedig een schijf achter te staan, welke achterstand hem tenslotte zowel verlies van de partij als van de leiding opleverde. De uitslagen luidden: 7de ronde: R. Berk P. v. Heerde 11; A. den DoopJ. An sems 02; H. J. v. BerkJ. Chattillon 20; J. H. Beeke—J. Zijp 1—1. 8ste ronde: J. ZijpR. Berk 11; P. v. HeerdeJ. Chattillon 20; H. BeliënJ. H. Beeke 11; J. AnsemsB. Dukel 20. De ranglijst vertoont nu het volgende beeld: 1. J. Ansems 13 (8); 2. B. Dukel 11 (7); 3. J. H. Beeke 9 (8); 4. A. Grooteman 8 (5); 5. M. Stahlberg 7 (6); 6. P. v. Heerde 7 (8); 7. A. den Doop 6 (7); 8. R. Berk 6 (7); 9. J. Zijp 6 (8); 10. H. J. v. Berk 5 (7); 11. H. Beliën 4 (7) en 12 J. Chattillon 4 (8). ONDERTROUWD: 9 okt.: H. van der Vis en E. J. Heuser, F. P. Prins en Chr. J. Verhaar, S. Blok en A. Vos, H. Vos en W. A. Moolenaars, J. J. de Klerk en L. B. Kaersenhout, J. Kraanwinkel en T. G. Crum, H. C. Hoogewoning en G.'"H. Tolle naar, D. H. Duintjer en G. Bergacker, N. Snoek en A. C. de Jong, H. P. Bouwman en A. M. M. van Delden, R. Verhoef en C. Bouman, W. A. G. Tuijp en M. van Brug gen, W. J. Drenth en N. C. Vermeer, S. Mooijman en C. P. Hoogendoorn, M. Ver meer en E. H. A. Robert, J. J. van der Plas en E Chr. Dörsch, J. A. M. Wouts en M. P. Buseman, E. A. Postma en J. J. Katerberg, K. Smit en A. M. Ostermeijer, J. Hibma en F. Koornstra, J. L. de Wilde en M. C. van Rooden, J. P. Heblij en A. C. P. Santen, G. R. Polak en R. van Thijn, H. Cramer en A. C. H. Obbes, J. Lagerweij en C. H. M. Bogaard. GEHUWD: 9 okt.: Th. J. Koning en M. J. S. Smit, F. E. J. Christoffels en J. A. M. Lindeboom, C. van der Werff en M. van Wort, G. A. Alles en E. Arendse, P. J. Miezenbeek en W. L. Gieles, J. A. Zomer en E. P. M. van der Spek, J. P. Bijl en H. W. Heemskerk, J. A. Sinnige en J. E. H. van Haaren, A. C. N. Berk en W. H. Roo- zen, N. Koper en J. T. van 't Hof, J. D. W. Veltkamp en E. F. M. Terpstra. BEVALLEN van een zoon: 7 okt.: Chr. A- M. Feitz-Telder, 8 okt.: C. E. H. Cramer- Vis, M. A. de Boer-Volkerink, H. van Lam meren-Klinkenberg, 9 okt.: C. G. M. van Dijk-Van den Berg. BEVALLEN van een dochter: 8 okt.: M. Karpow-Rood, J. J. Berkhout-Van der Klis, H. Dekker-Hilberts; 9 okt.: H. de Graaff- Heddema. OVERLEDEN: 7 okt.: H. Tauber, 60 j., Prinsen Bolwerk. Zondag 13 oktober zal de Haarlemse organist Joan Krouwels een uitvoering geven op het Adema-orgeï in de Antho- niuskerk aan de Nieuwe Groenmarkt in Haarlem. Zijn programma vermeldt de Eerste sonate in D van Carl Phillip Ema nuel Bach, drie delen uit de „Suite du deuxième ton" van Clerambault, een ada gio, allegro en adagio van Mozart, „Dialo- que" van Couperin en het Vierde Orgel concert van Vivaldi. ADVERTENTIE In 1954 werd in Haarlem begonnen met met de uitreiking van huurmachtigingen, welke recht geven op het verkrijgen van een vergunning tot het betrekken van een zelfstandige passende woongelegenheid, aan hen, die tot en met 31 december 1952 als woningbehoevende bij het gemeentelijk bureau voor huisvesting stonden genoteerd. Bij de tweede uitreiking in 1956 werd een zodanige machtiging eveneens ver strekt aan degenen, die als urgente woning- behoevenden waren ingeschreven in het tijdvak van 1 januari 1953 tot en met 30 september 1953. Voorts werden in dit jaar ook gezinnen in het bezit van een huur- machtiging gesteld, die ongeacht de duur en de inschrijving op 30 juni 1956 volgens bepaalde richtlijnen als urgente gevallen konden worden beschouwd. B. en W. van Haarlem hebben besloten thans wederom tot uitreiking van huur machtigingen over te gaan en wel aan: Dringend woningbehoevenden, ingeschre ven in de periode van 1 oktober 1953 tot en met 31 december 1954. De navolgende gezinnen, ingeschreven in de periode van 30 juni 1956 tot en met 30 juni 1957: a. inwonende gezinnen met één kind van vier jaren of ouder, die over niet meer dan twee kamers beschikken; b. inwonende gezinnen met één kind van drie jaren of ouder, die over niet meer dan één kamer beschikken; c. inwonende ge zinnen met twee kinderen, waarvan het oudste kind drie jaren of ouder is, die over twee kamers of minder beschikken; d. in wonende gezinnen met meer dan twee kin deren, die over meer dan twee kamers be schikken, doch in feite veel te weinig woonruimte hebben. Ingeschreven staande inwonende gezinnen met medische nood zakelijke indicatie, die langer dan een half jaar inwonend zijn. Ingeschreven staande gezinnen, welke Dezer dagen heeft een aantal vertegen woordigers van diverse in Haarlem wer kende organisaties op politiek en sociaal gebied een bespreking gehad op het stad huis van Haarlem, waarbij besloten is een plaatselijk comité van de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand op te richten. Wegens de korte tijd van voorbereiding kon de definitieve samenstelling van het comité nog niet plaats hebben. Het dagelijks bestuur zal voorlopig be staan uit de heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs en Culturele Zaken, voor zitter, mevrouw M. D. Eickholz-de Wijs. secretaresse en de heer J. Tromp, penning meester. Als eerste activiteit om te komen tot een inzameling van gelden zal worden over gegaan tot medewerking van de landelijke verkoop van zogenaamde „priisvraagkaar- ten", waarop men voor een bedrag van één gulden aan postzegels moet plakken ten einde met zijn antwoord een kans te heb ben op één der prijzen. Deze kaarten zijn verkrijgbaar op het bureau van de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers, Grote Houtstraat 142 en op het bureau van de stichting Haarlems Bloei op het stadhuis. De oplossing van de prijs vraag moet vóór 22 oktober zijn ingestuurd. Lezing van drs. G. M. Nederhorst over werk van de N.O.V.l.B. Ook in Haarlem zal op 23 oktober de Dag van de Verenigde Naties worden ge vierd. De aandacht zal dit jaar worden gericht op de nood in de wereld en op oe manieren waarop deze nood door West- Europa mede kan worden gelenigd. De Nederlandse Organisatie voor In ternationale Bijstand, die zich de nood in de wereld steeds heeft aangetrokken, stelt zich voor in het najaar een actie te ontketenen om het Nederlandse volk van zijn verantwoordelijkheid voor het lot van miljoenen medemensen bewust te maken. Het streven van de NO.V.I.B. zal op de Dag van de Verenigde Naties onder auspi ciën van het Centrum voor Internationale Lezingen worden uiteengezet door drs. G. M. Nederhorst, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Deze lezing zal wor den gehouden in het gebouw van de Vrij zinnig Hervormden. Enige films zullen het werk van de N.O.V.l.B. nader toelichten. Haarlemse rechtbank veroordeelt arts In hoger beroep heeft de Haarlemse rechtbank een drieënvijftigjarige arts uit Haarlem wegens overtreding van de wet op tandheelkundige inrichtingen overeenkom stig de eis van de officier van Justitie ver oordeeld tot twee boetes van duizend gul den subsidiair twee maal een maand hech tenis en in beslagneming van instrumenten. Hem was ten laste gelegd, dat hij in de maanden maart tot mei volgens een over eenkomst met het Rotterdams Vacupan- instituut verscheidene patiënten te hebben genarcotiseerd en van hun kiezen en tanden ontdaan te hebben. Hij zou zich daarbij volgens de tenlastelegging niet over tuigd hebben of de extracties wel verant woord waren. De arts had in juni voor de kantonrechter te Haarlem terecht gestaan die hem ver oordeeld had tot twee boetes van 500, na dat de officier van Justitie twee maal dui zend gulden, alsmede verbeurdverklaring van de in beslag genomen instrumenten had geëst. De arts was in beroep gegaan. uit meer dan twee personen bestaan, die langer dan zes jaar inwonend zijn. Ingeschreven staande jonggehuwden of verloofden met een gezamenlijke leeftijd van 60 jaren of meer, die over geen of minder dan 2 kamers beschikken. (Maxi mum 3 kamer-woning). De richtlijnen hebben in vergelijking met die, welke in 1956 werden toegepast, op enige onderdelen een wijziging ondergaan. De gezamenlijke leeftijd voor jonggehuw den of verloofden, die over geen of minder dan twee kamers beschikken, is terugge bracht van 65 tot 60 jaren, terwijl voorts het aantal jaren, dat een uit twee personen bestaand gezin inwonend moet zijn om voor een huurmachtiging in aanmerking te komen is verminderd van acht tot zes ja ren. Aan allen, die op 30 juni 1957 voldeden aan de hiervoor vermelde richtlijnen, zal ongevraagd een huurmachtiging worden toegezonden. In tegenstelling tot de in 1956 gevolgde gedragslijn zullen degenen, die na 30 juni 1957 in zodanige omstandigheden zijn ko men te verkeren, dat zij aan hierboven ver melde eisen voldoen en aanspraak kunnen maken op een huurmachtiging, niet behoe ven te wachten op een nieuwe algemene uitreiking. Om administratieve redenen is het echter niet mogelijk aan deze categorie ongevraagd een huurmachtiging toe te zen den. Dringend wordt verzocht de aanvrage niet geruime tijd tevoren in te zenden, aan gezien dit een vlotte gang van zaken zou bemoeilijken. Nieuws in het kort Hervormde gemeente Aerdenhout. Op woensdagavond 16 oktober zal de Wijk- kerkeraad van de Hervormde gemeente in de kapel aan de Leeuwerikenlaan in Aer denhout een bijeenkomst houden, waar prof. dr. A. J. Zuithoff zal spreken over „De bijbel als boek". Jaarvergadering. Vrijdag houdt de Zandvoortse bridgeclub in hotel Keur haar elfde jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. een bestuursverkiezing. Clubhuis Padvindsters. In perceel Amsterdamse vaart 142 te Haarlem is een clubhuis van de afdeling Haarlem van het Nederlandse Padvindsters Gilde ingericht, dat zaterdagmiddag 12 oktober officieel in gebruik zal worden genomen. Beëdiging raadslid. Op de raadsver gadering van Lisse, die vrijdag wordt ge houden, zal het pas benoemde raadslid de heer J. Akerboom, die in de plaats komt van de heer P. Romijn, die onlangs we gens gezondheidsredenen moest bedanken, worden beëdigd. Feestavond VARA. De afdeling Haar lem van de VARA houdt zondag 10 no vember een feestavond in het Concert gebouw met het gezelschap André Carrell, onder de titel: „Als de haan kraait". In dit zeer gevarieerde programma treden op: Anaré Carrell (conferencier), Christine Spierenburg en Bert Robbe (zang), Cora Ville (cabaretière), de Chico's (cowboy trio), Rivers Trio (acrobatiek), Rif Gerardy en Partner (balansact), Co v. d. Heide Wij- ma (piano) en Roland Wagter jr. (paro dist). Aerdenhoutse Schoolvereniging. Woens dagmiddag is in het gebouw van de Schoolvereniging Aerdenhout aan de Mr. Enschedéweg aanbesteed het maken van de uitbreiding (kleedkamers) en enige ver beteringen van het bestaande gymnastiek lokaal van de school. Dit werk zal naar schatting ongeveer drie maanden in beslag nemen. Er waren 24 inschrijvingen, laag ste inschrijfster was de firma Pot Zn., Frans Netscherstraat 23 uit Haarlem- Noord voor f 20,600. Op één na de laagste was het bouwbedrijf Klein Schiphorst uit Haarlem met f 22,222. Het gebouw van de afdeling Heemstede- Bennebroek van de Nederlandse Protestan ten Bond aan de Postlaan te Heemstede, bleek opnieuw een ideaal onderkomen te kunnen bieden aan de bazaar, die woens dagmiddag door de vice-voorzitter van de afdeling, mr. J. E. Grudsmit, werd ge opend. Er is voldoende oppervlakte voor de divarse verkoopstands en attracties en de organisatoren van deze „bizarre bazaar" hopen de actie met een behoorlijk batig saldo te beëindigen. Alvorens de bazaar officieel voor geopend te verklaren, richtte mr. J. E. Goudsmit zich met het gebruikelijke welkomstwoord tot de vele belangstellenden, om vervolgens te herinneren aan een preek van de voor gangster der afdeling, ds. L. A. van der Voort. Zij had hierin namelijk gezegd, dat de waarde van een onderneming slechts kan blijken indien de mens hiervoor ook zijn liefde heeft betoond. Hiervan uitgaande meende mr. Goudsmit te mogen consta teren, dat ten aanzien /an de bazaar stel lig sprake is geweest van lief gezien de grote toewijding en het enthousiasme, waarmee de bazaar werd voorbereid en verwezenlijkt. Vandaar dat spreker ver vuld was van dankbaarheid voor d^ dames club, ds. Van der Voort en de schenkers van de talloze prijzen en artikelen, die al dus een voorbeeldige basis voor de bazaar wisten te scheppen. Spreker verklaarde deze dan ook gaarne /oor geopend, onder het uitspreken van .ijn beste wensen voor het welslagen wan. Na deze officiële opening kan het ba- zaarbezoek een aanvang nemen, waarbij als speciale attractie voor de kinderen door de heer en mevrouw Van Kregten nog enige poppenkastvoorstellingen werden verzorgd. De bazaar is nog tot en met he denavond geopend. Na een ernstige ziekte is in het sanato rium Eykengaerde in Aerdenhout overle den, de heer W. F. van Zeijl. De overledene die de leeftijd van 61 jaar bereikte, genoot vooral bekendheid en waardering voor zijn onvermoeibare arbeid voor de voetbalver eniging EDO, waarvan hij achtentwintig jaar bestuurslid (vijfentwintig jaar pen ningmeester) was. Voor zijn verdiensten, die ook op organisatorisch gebied lagen, hetgeen vooral bleek bij de verhuizingen van EDO, benoemde EDO hem tot erelid. Enige jaren geleden nam de thans over ledene om gezondheidsredenen afscheid als aktief bestuurder. Het stoffelijk overschot zal worden be graven op zaterdag 12 oktober om elf uur op de algemene begraafplaats in Zandvoort. AMSTERDAM De beurs werd gistermiddag hoofdzake lijk beheerst door dekkingsaankopen en aankopen van de arbitrage voor buiten landse rekening. De beroepshandel voelde intuïtief hogere koersen aan en ging even eens tot aankopen over. De slotkoersen van New York gaven allereerst aanleiding voor een krachtig herstel in Amsterdam, doch op de lage koersen van de oliefondsen in Wallstreet maakten aandelen Koninklijke Olie een uitzondering en kwamen hoger af. Dit was voor het Damrak het teken, dat aandelen Koninklijke Olie rijp waren voor een technisch herstel. Reeds in de morgenuren hadden dekkingsaankopen en aankopen door het buitenland plaats. Niet alleen aandelen Koninklijke Olie, maar ook de andere internationale waarden hadden de voorafgaande dagen grote ver liezen geleden, mede door baisse-specula ties. De dekkingsaankopen droegen dan ook flink bij tot het herstel, temeer omdat deze aankopen in een vrijwel lege markt plaatsnadden. Het gerucht, dat de Ko ninklijke de reeds gepubliceerde emissies zou intrekken, stichtte enige verwarring ter beurze. Bij informatie bleken deze ge ruchten geheel uit de lucht te zijn ge grepen. Koninklijke Olie draaide rond de 171 gulden tegen dinsdag 165 gulden. Het slot gaf een prijs te zien van f 171.80, waar mee ten opzichte van dinsdag 'n winst kon worden geboekt van bijna 7 gulden (33 per cent oude omrekening). Philips verbeterde circa 12 punten en Unilever was 13 punten hoger. AKU, die dinsdag onveranderd sloot, noteerde een winst van circa vijf punten. De KLM was 2 gulden hoger. In de scheepvaartsector herstelde Van Nievelt zich 7 punten en Van Ommeren 9 punten. De overige waarden waren alle 2 tot 4 percent beter. De hoge koers van de exportcertificaten in Indonesië was niet van invloed op de koersen van de diverse maatschappijen. De cultures waren voor Amsterdam Rubber en Verenigde Deli circa 2 percent beter, HVA werd eveneens 2 percent hoger geadviseerd. Staatsfond sen waren eerder aangeboden uit rende mentsoverwegingen. Voor de laatste dag van de inschrijving op de 5 miljoen gulden 6 percent 15-jarige obligaties 100 percent van de n.v. De Bijenkorf bestond een redelijke belang stelling. Prolongatie 5 percent. (ANP) NEW YORK Wederom bleek dat de beurs in hoofd zaak door technische factoren wordt be heerst. Aanvankelijk was er gisteren een koersstijging, waardoor de totale aandelen- waarde met anderhalf miljard dollar toe nam en vervolgens werd deze stijging door verkopen weer vrijwel geheel teniet gedaan. De aanvankelijke stijging had plaats bij een flinke omzet de tickers bleven korte tijd ten achter bij de transacties en betrof alle groepen. Het was een voort zetting van het herstel dat dinsdag bij sluiting nog in volle gang was na de zware verkoopdruk waarbij laagtepunten sinds twee jaar werden bereikt. Het industriegemiddelde kwam van 450,56 op 451,40; dat voor Spoorwegen van 121,42 op 122,27 en dat voor openbare nuts bedrijven van 66,23 op 66,20. (UP) Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3 ®/o Nederl. '47 79% 79% 3 Nedl. 1962/64 873/is 87y» A. K. U 149 144 Calvé Delft 260 260 Van Gelder Zonen 172% 175 K. N. Hoogovens 245 245 Nederl. Ford 188 190 N. Kabelfabriek. 226 230 gew. Philips Gloeil 234% 232 pref. Philips Gloeil 121 121 Unilever 332 329 Wilton Feijenoord 187 192 Dordtsche Petrol 780% 762 Konkl. Petroleum f 171,90 t 168,50 A'dam Rubber 62 63 K. L. M 109,50 f 108,50 Holl. Amer. Lijn 144 144% N. Scheepv. Unie 135 135% Phs. v. Ommeren 207% 206 H. V. A 97 100 Verg. Deli Mijen 61% 65 Amsterd. Bank 179% 179% Ned. Handel Mij 141 142 Rotterd. Bank 152 152 Twentsche Bank 150% 150%» Anaconda Copper 49®/i» 49 Bethlehem Steel 41 41% U. S. Steel 57% 57% General Motors.. 39% 39% Shell Union 72% 72% 26% 25% Vorige koers

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19