„Bouw van 40.000 particuliere huizen per jaar onmogelijk" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Bij mist groot licht Amerikaanse satelliet komt in december, zegt Eisenhower Nieuwe subsidieregeling wordt onvoldoende geacht Meer subsidie of hogere huren NOG IS POLEN NIET VERLOREN Oordeel van bouwondernemers mret/oci Formatiepoging van Pleven eveneens mislukt Coty overweegt opnieuw kansen van Mollet Overdag zacht Bewonderaar van judo Na 17 oktober is Marken geen eiland meer Britse koningspaar tegen de griep ingeënt Kroesjtsjev zou MacMillan uitgenodigd hebben Nehroe's uitlating over de bezettingstroepen Amerika overweegt niet het, zonder voorkennis der bondgenoten, met Moskou op een akkoord te gooien Aardsatelliet vanmorgen in Leiden waargenomen Het woord is aan Motorrijder vliegt op cementwagen Federale troepen wellicht spoedig uit Little Rock Drie doden in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 925 DODEN 72e JAARGANG No 79 DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 302e JAARGANG No 232 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De bouwondernemers zien geen kans in 1958 veertigduizend particuliere woningen te bouwen, hetgeen in de Troonrede van hen wordt verwacht. De nieuwe subsidieregeling van minister Witte maakt dit onmogelijk en bovendien is er voor de particuliere woningbouw onvoldoende kapitaal beschikbaar. Dit verklaart het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Bouwonder nemers. „Indien op korte termijn geen positieve maatregelen worden genomen om de particuliere woningbouw te verzekeren, verwachten de particuliere bouw ondernemers, dat het woningtekort een blijvend verschijnsel in onze samenleving zal worden, aldus dit hoofdbestuur, dat van oordeel is, dat de nieuwe regeling voor de particuliere woningbouw een onvoldoende stimulans is voor de bouw van huurwoningen, omdat de door de minister vastgestelde huurgrenzen, binnen de volle premie kan worden verkregen, te 'laag zijn vastgesteld. waar- Als oplossing ziet de bond een verhoging van de subsidiebedragen of een hogere vaststelling van de huurgrenzen. Wat de bouw van „eigen woningen" betreft, meent de bond, dat ook hier de nieuwe regeling onvoldoende is, omdat er een te grote onzekerheid bestaat omtrent het te ont vangen subsidiebedrag en daarnaast het verschil tussen de volle premie met toeslag en de halve premie te groot is. Hier ziet de bond de oplossing in de toekenning van de volle premie voor alle woningen beneden de stichtingskosten van 30.000. Voorts meent de bond, dat de huidige kapitaal- schaarste voor de particuliere woningbouw, mede veroorzaakt door de lopende aan- ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Falcon Monty-coats in kleuren (Van onze correspondent in Parijs) René Pleven, de rcchts-onafhankelijke radicaal, die sinds maandag poogde een nieuwe Franse regering te vormen, heeft het voorbeeld van zijn socialistische voor ganger Guy Mollet moeten volgen door eveneens het hoofd in de schoot te leggen. Zijn beslissing werd een etmaal vroeger genomen dan was voorzien en werd ver oorzaakt door de weigering der orthodoxe radicalen Pleven hun medewerking te verlenen. Die reserve van de radicalen vormde overigens de enige verrassing van het twetde en monotone bedrjjf van de jongste Franse crisis-tragedie, want men had er eerder op gerekend dat niet zij, maar de socialisten zich onwillig zouden tonen. De partijgangers van Mollet lieten daarentegen een tamelijk vriendelijk ge- laid horen door Pleven hun eventuele toe komstige medewerking toe te zeggen. Intussen is de president der republiek, René Coty, na tien dagen crisis nog geen stap verder gevorderd. Hij heeft dan ook besloten vandaag de dignitarissen der re publiek als de voorzitters der Kamers en de fractieleiders weer op het Elysée te la ten komen. De vraag, waarop hij nu een antwoord zoekt, is of er nieuwe pogingen moeten worden ondernomen door lieden, aan wier succes vrijwel niemand gelooft, of dat de crisis al rijp is om Mollet ten tweede male in het veld te brengen. Of Mollet, de voorganger van de demissio naire premier Bourgès-Maunoury ook zijn opvolger zal moeten worden, is nauwe lijks meer aan twijfel onderhevig. Hij houdt als secretaris-generaal van de so cialistische partij de sleutel van de crisis m handen. Het punt, waar de moeilijkhe den nu om draaien, is evenwel of de rechtse partijen al bereid zullen zijn vol doende concessies te doen om Mollet in staat te stellen een regeringsprogramma te formuleren, dat ook door de socialisten aan de basis aanvaard zou kunnen wor den. De algemene indruk in politieke kringen is, dat dit ogenblik nog niet be reikt is, zodat de crisis als de Russische Maan nog wel even in eenzelfde kringetje, doch onder veel minder belangstelling, rond moet blijven draaien. 5CCC^CCCCCCCCCC<XX>OCOOC<X>COCOCXX>DC»^XXOCC^OCCOOCCCCO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist, morgen overdag zacht weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee SCOXCtOïmv^mwmvwvvvvvvTvvvwYwvmvv spraken van overheidswege ten behoeve van de woningwetbouw, en de huidige rentestand de particuliere woningbouw sterk belemmeren. Volgens de bond zijn de bouwondernemers volkomen in staat de door de regering verwachte 40.000 particu liere woningen per jaar te bouwen. Indien echter door ongunstige subsidieregelingen daartoe de mogelijkheden ontbreken, kan het particulier initiatief voor het niet voldoen aan deze verwachting niet verantwoordelijk worden gesteld, zegt het hoofdbestuur. Hoewel de bond met voldoening heeft vastgesteld, dat de minister gevolg heeft gegeven aan de wens van de particuliere bouwers, de premies voor de verhuur woningen te verhogen, moet volgens de bond de vraag worden gesteld of deze ver hoging niet reeds teniet is gedaan door de stijging der grond- en bouwkosten en door de drastische verhoging van de rentevoet voor hypotheken. Onvoldoende kapitaal De bond vraagt zich met betrekking tot de kapitaalvoorziening af, welke belegger tegen de in het verleden geldende condi ties nog belangstelling heeft voor belegging in onroerend goed, indien een rente van percent uit de uitgeschreven woning bouwlening kan worden verkregen. Boven dien acht de bond het een open vraag of er in het algemeen gesproken wel vol doende kapitaal aanwezig is voor de par ticuliere woningbouw., wegens de aanspra ken van overheidswege op de kapitaal markt ten behoeve van de woningwetbouw. Ténslotte wordt opgemerkt dat volgens de nieuwe regeling ieder die aanspraak wil maken op de volle premie voor een eigen woning een bemiddelend orgaan moet in schakelen. De Bond van Bouwondernemers acht dit een bezwaar. Na goedkeuring van het bouwplan door Bouw- en Woningtoe zicht, stedebouwkundige diensten, plano logische diensten en rijksdiensten dient men ook nog de goedkeuring van een be middelend orgaan af te wachten met alls consequenties van dien. Volgens de bond is een ongestoorde woningbouw slechts mogelijk met een minimum aan ambtelijke bemoeiing en voldoende zekerheid ten aan zien van het te ontvangen subsidiebedrag. Gistermiddag heeft Prins Bernhard in Amsterdam de nieuwe Judosportschool van de heer Dick H. Vollenhoven ge opend. Men ziet hoe de Prins, die een bewonderaar is van Judo, op de voorgeschreven manier de Judo-groet brengt. Links de directeur van de school. Op pagina 13 kan men het ver slag van de opening lezen. Op donderdag 17 oktober zal worden overgegaan tot de sluiting van de verbin- dingsdam tussen het eiland Marken en de Nespolder, hetgeen omstreeks een uur s' middags zal geschieden. De minister van Verkeer en Waterstaat, ir. J. Algera, zal de sluiting van de dijk bij wonen. De burgemeester van Marken zal op de plaats waar de dijk gesloten wordt, de Nederlandse vlag plaatsen. Des ochtends zal in het gemeentelijk ver enigingsgebouw van Marken een bijeen komst worden gehouden, waar, na een kort welkomstwoord van burgemeester Van Hout van Marken, ir. F. J. B. G. Geers, hoofd van de Dienst der Zuiderzeewerken, een korte uiteenzetting zal geven over de uitvoering der dijkwerken nabij Marken en de eventueel te nemen maatregelen in de nabije toekomst, voor de bedijking en be maling van de vierde IJselmeerpoider „De Markerwaard". LONDEN (UP) Koningin Elizabeth van Engeland en haar echtgenoot Prins Philip zijn ingeënt tegen de Aziatische griep. De koningin en de prins hun zoontje Charles kreeg begin van deze maand griep, maar is nu bijna genezen ver trekken zaterdag voor een officieel be zoek aan Canada en de V.S. Ook alle leden van hun gevolg zijn tegen de ziekte ingeënt. LONDEN (AFP) Volgens de Britse „Daily Mail" poogt de Russische partij secretaris Kroesjtsjev, uit te vinden of de Britse premier Harold MacMillan geneigd zou zijn hem zo spoedig mogelijk te Mos kou te bezoeken. Volgens dit blad heeft Kroesjtsjev het conservatieve Lagerhuis lid Cyril Osborne, die hij kortgeleden te Moskou heeft ontvangen, een boodschap van deze strekking meegegeven. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse pers conferentie over het interview van de New York Times met Kroesjtsjev gezegd dat het hem niet bekend was dat de Ver enigde Staten een voorstel tot een bezoek van de Russische minister van Defensie, Zjoekov, aan Amerika zouden hebben af gewezen. Gevraagd wat hij van een der gelijk bezoek dacht antwoordde de presi dent dat Amerika dan overleg met zijn bondgenoten zou moeten plegén. TOKIO (UP) Premier Nehroe van In dia heeft met nadruk ontkend dat hij de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Japan en de Russische troepen in Hon garije praktisch hetzelfde verschijnsel zou hebben genoemd, zoals het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaard heeft. Nehroe had, zo zei hij, slechts in het al gemeen gesproken over de aanwezigheid van vreemde troepen in andere landen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Deze foto plaatsen wij niet alleen om dat zij zo'n fraai mist-stemmingsbeeld geeft, maar ook om te tonen hoe nood zakelijk het is dat automobilisten by mist hun grote lichten ontsteken. Want toen onze fotograaf deze foto maakte, naderden er drie auto's. Maar slechts één van de bestuurders hield zich aan het wettelijk voorschrift, dat bij mist met groot licht moet worden gereden. De beide anderen hadden alleen de stadslichtjes op en waren dus niet alleen in overtreding, maar vormden ook een gevaar voor tegenliggers. Want die stadslichtjes ziet men pas, als het meestal al te laat is WASHINGTON (Reuter, AFP) Nog in de loop van december zal de eerste Ame rikaanse proefkunstmaan worden afge schoten, aldus heeft president Eisenhower op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard.. De eerste, volledig uitgeruste Amerikaanse kunstmaan zal in maart 1958 worden gelanceerd, aldus Eisenhower. Snrekend over een internationale con trole op ruimteraketten en kunstmanen zei de president dat enkele uitspraken van minister Dulles verkeerd zi.jn uitgelegd. Men had van Dulles begrepen dat Ameri ka bereid was tot een afzonderlijk akkoord over onderwerpen van de ruimtevaart, losstaand van een algemeen ontwapenings verdrag. Eisenhower wees erop dat het af schieten van de Russische kunstmaan niet bewijst dat de Sovjet-Unie erin geslaagd is een intercontinentaal projectiel te ver vaardigen dat in staat is aan het eind van z?jn baan opnieuw de atmosfeer van de aarde te doordringen en met nauwkeurig heid een bepaald doel te raken. Eisenhowers wekelijkse persconferentie was volgens de correspondent de eerste gelegenheid, waarbij de Amerikaanse re gering officieel zou reageren op de Russi sche kunstmaan en het daarmede verwante onderwerp van de Russische interconti nentale raket. Het woord van Eisenhower werd met spanning tegemoetgezien. want het Amerikaanse volk is geschokt in zijn overtuiging, dat zijn militair apparaat het beste ter wereld 's. Voorts is het State Department ernstig bezorgd over de weer slag der Russische vorderingen op de in ternationale politiek, en bovendien zijn verscheidene militairen en wetenschappe lijke vorsers overtuigd van Amerika's ach terstand, waardoor huns inziens een krachtiger inspanning noodzakelijk is. Niets zou Amerika en zijn bondgenoten waarschijnlijk meer hebben kunnen ge ruststellen, dan wanneer Eisenhower zich aan het hoofd had gesteld van diegenen, die bereid zijn de grootste materiële en geestelijke offers te brengen, teneinde het zelfvertrouwen der Amerikanen te doen terugkeren en het vertrouwen der wereld in Amerika te herwinnen. Diepe teleurstelling De president heeft helaas de gelegen heid voorbij laten gaan om de leiding te nemen van deze Amerikaanse vernieu wingsbeweging en zij, die het hoog tijd achten, dat Amerika ernst gaat maken met de ontwikkeling van de modernste wapens, zijn teleurgesteld door het ontre den van Eisenhower. Weliswaar gaf de president de verzekering, dat de raket ontwikkeling voorrang zou houden, doch hij drong er niet op aan, dat het Congres meer geld zou toewijzen of dat de onder zoekers voortvarender zouden gaan wer ken. Noch wat betreft de kunstmaan, noch inzake de raketten kondigde Eisenhower een verandering aan in de plannen. Hij gaf bijna de indruk, dat Amerika tot nau welijks meer in staat is, dan hetgeen wordt verricht en zulks moet nadenkende Amerikanen verontrusten, ook al zei de president op het ogenblik geen groot ge vaar te duchten. Maar al heeft dan de pre sident niet de leiding genomen der veront ruste hervormingsgezinden, toch zullen deze Congresleden, diplomaten en militaire geleerden de komende weken krachtig age ren, teneinde verandering te brengen in de huns inziens gevaarlijke gezapigheid. Voor het grote publiek waren de op zienbarende Russische successen een ver ontrustende verrassing, doch de topfiguren der Amerikaanse regering moeten reeds geruime tijd op de hoogte zijn geweest van de Russische technische en militaire vor deringen. Dit maakt het des te onbegrij pelijker, dat Amerika tot dusverre niet door een groots opgezet, geconcentreerd programma betere resultaten heeft bereikt op raketgebied. Wanneer in december ook het Amerikaanse kunstmaantje door de bomen zal schijnen, is dat slechts een schrale troost en stellig niet, dat het heer lijk avondje is gekomen. Twee lichtpunten Toch leverde de ietwat sombere dag, waarop de president zo weinig inspirerend optrad, twee lichtpunten op „Voor Ameri ka's bondgenoten is het goed te weten, dat Amerika niet overweegt het met de Rus sen op een akkoord te gooien, waarm deze bondgenoten niet zijn gekend en voorts heeft Wilson's opvolger, de nieuwe Ame rikaanse minister van Defensie McElroy. een enigszins nieuw geluid doen horen. McElroy verklaarde bespoediging van het raketprogramma te overwegen, overwerk mogelijk te zullen maken en het zuiver wetenschappelijke onderzoek te willen steunen. Dit is een goed begin, doch zeker niet het halve werk, want McElroy deel de tevens mee, dat hij niet dacht aan de bestedi/g van grote extra sommen en de deskundigen zijn van mening, dat zonder aanmerkelijke kostenverhoging er geen ware verbetering in de toestand zal in treden. (Reuter) Sir Harold Caccia, de Britse ambassadeur in Washington, heeft gezegd, de verzekering gekregen te hebben, dat de Verenigde Staten geen bilaterale bespre kingen met de Sovjet-Unie over het toe zicht op satellieten overwegen. Goed gericht Dr. Yoyd Berkner, ondervoorzitter der internationale commissie voor het inter nationale geofysische jaar, heeft te Wash ington verklaard dat de Russen mogelijk in staat zijn een ballistische raket op New York af te schieten. Waarnemers van de Leidse sterren wacht hebben vanochtend om 04.51 uur de Russische aardsatelliet gezien. Het ob ject bewoog zich met een snelheid van on geveer vier graden per minuut door de sterrenbeelden de Grote Beer en de Jachthonden, van noord naar oost. De helderheid van de satelliet wordt geschat op de derde tot tweede grootte. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, of het waar genomen object de bolvormige kunstmaan zelf is of het raketgedeelte dat haar volgt. De sterrenwacht zal haar observatie voort zetten. In een onderhoud met het ANP heeft prof. dr. J. H. Oort, hoogleraar in de as tronomie aan de rijksuniversiteit te Lei den en directeur van het observatorium, verklaard, dat Amerikaanse observatoria de Leidse sterrenwacht hadden gevraagd, bij waarneming van de kunstmaan haar positie te willen opgeven. Prof. Oort on derhoudt bij de pogingen de kunstmaan waar te nemen een nauw contact met zijn Utrechtse collega prof. dr. M. G. L. Min- naert, waar tot dusver nog geen waar neming is gedaan. Volgens de sterrenwacht te Utrecht be schrijft de kunstmaan elke dag ongeveer dezelfde baan, maar zij komt per dag ongeveer een minuut later. De kunstmaan bereikt een grootste noorderbreedte van 65 graden en komt af en toe over Neder land. De werkgroep-meteoren, een organisa tie van amateur-meteoorwaarnemers, heeft het plan opgevat ook in Nederland amateurs te mobiliseren voor het waar nemen van de kunstmaan. Waarnemers zullen een kleine veldkijker en een goed lopend uurwerk nodig hebben. Van hen zal gevraagd worden, de richting waarin de kunstmaan gezien wordt zo nauwkeu rig mogelijk aan te geven, of liever de baan tussen de sterren te tekenen op kaarten, die door de werkgroep-meteoren verstrekt worden. De gegevens moeten daarna opgezonden worden aan het cen trum, de sterrenwacht te Utrecht, waar ze verder bewerkt zullen worden. Niet iedere avond of ochtend zal voor waar nemingen geschikt zijn. Naar schatting zullen een- of tweemaal per week de om standigheden gunstig zijn. De werkgroep meteoren (Sterrenwacht Sonnenborgh, Zonnenburg 2 te Utrecht) zou het op prijs stellen indien degenen, die waarnemingen willen doen en over een redelijke kennis van de sterrenbeelden beschikken zich schriftelijk aanmelden. La Fontaine: Met zachtheid komt men verder dan mei geweld. Eerste ernstige ongeval in de tunnel Omstreeks half tien gisteravond heeft zich het eerste ernstige verkeersongeluk in de Velser autotunnel voorgedaan. De 26-jarige Beverwijker L. H. van de L. kwam op dat moment per motorfiets met een snelheid van naar schatting ne gentig kilometer per uur de westelijke buis binnen op weg naar Haarlem, toen hij op het diepste punt van de tunnel te laat een cementauto voor zich zag. Hij wilde het gevaarte, dat langzaam tegen de helling opklom, ontwijken, maar raakte daarbij de aanhangwagen nog net. waar door hij eerst tegen de rijbaan en daarna via het looppad tegen de muur werd ge slingerd, waar hij na ongeveer een val van twintig meter te hebben gemaakt, bleef liggen. Met een fractuur van de rechterenkel en een diepe hoofdwonde moest v. d. L., wiens motor zwaar beschadigd werd, door de ongevallendienst naar het Antonius- ziekenhuis worden overgebracht. coocco3ocoomccccco»^kxxx»occ<xooc<xxcccoooocc< Onze reisredacteur W. L. Brugsma is zo juist teruggekeerd van een repor- j tagereis van een maand door Polen en i Tsjechoslowakije. Iiij bleef het langstj in Polen, de volksdemocratische re publiek, waar precies een jaar ge- leden het liberalisatieproces inzette, dat, vooral sinds het tot de Hongaar se uitbarsting leidde, door de gehele wereld met de grootste spanning ge volgd wordt. De jaarbalans van de „Poolse oktober" zal de hoofdschotel vormen van deze nieuwe, grote re portage. Ter onderstreping van liet contrast zal aan het eind van de Poolse repor tage een korte serie artikelen over Tsjechoslowakije komen, dat nog steeds als de „stalinistische satelliet" te boek staat. Nu de recente studenten-onlusten in Warschau de actualiteit van het moeizame, pijnlijke en latent-explo- sieve karakter van de worsteling om meer vrijheid in Oost-JLuropa nog eens duidelijk in het licht hebben gesteld, zullen onze lezers, naar het ons dunkt, met belangstelling kennis nemen van de achtergronden der zor gelijke berichten uit Polen. Onze reis-j redacteur toont u vandaag in zijn eerste artikel de plaats van handeling: de Poolse hoofdstad: Warschau. OCOODOOC0020COOCOCCCOC0000000030COCOCCC03DOOOOOOCOOOOOOC WASHINGTON (UP) President Eisenhower heeft woensdag gezegd, dat hij hoopte de federale troepen spoedig uit de omgeving van de middelbare school in Little Rock te kunnen terugtrekken, nu de situatie aldaar zich schijnt te ont spannen. „Zodra de plaatselijke autoriteiten zeggen, dat zij het handhaven van de grondwet en de openbare orde helemaal in eigen handen kunnen nemen, zou er voor de federale regering in de school niets meer te doen zijn", zo zei de presi dent. Eenenvijftig auto's betrokken bij verkeersravage op mistige rijksweg Te Vledderveen bij Stadskanaal is de 25-jarige G. Kamphuis uit Vledderveen met zijn bromfiets tegen een autobus ge reden. Hij werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij na overgebracht te zijn naar het Akademisch Ziekenhuis te Groningen nog in de loop van de morgen is overleden. De 21-jarige bankwerker M. J. K. uit Den Haag, die als duopassagier meereed op de motor van de 22-jarige R. de B. die in botsing kwam met een personenauto, is aan zijn verwondingen overleden. Vanmorgen heerste in de dichte mist een ware ravage op de rijksweg Rotterdam- Den Haag. Binnen korte tijd hadden daar zestien aanrijdingen plaats, waarbij niet minder dan 51 auto's waren betrokken. Alle auto's liepen schade op. Twee mensen kre gen lichamelijk letsel, een hunner kreeg een zware hersenschudding en een gecom pliceerde rechterbeenbreuk. Hij is naar het Bergwegziekenhuis te Rotterdam ver voerd. De ander liep enkele bloedende hoofdwonden op. In het diakonessenhuis te Naarden is overleden de 76-jarige heer P. Renes, die enkele dagen geleden op zijn bromfiets op de Huizerweg te Bussum werd aangereden door een auto, bestuurd door de Bussumse arts K. De heer R. had onvoldoende op het hem achterop komende verkeer gelet. j Bij verkeersongelukken in 1957 j j in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 925 j personen, van wie 179 kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1