Groepen die de last der inflatie dragen worden steeds kleiner Belgische Nationale Bank weigerde inflatoire bankbiljetten te drukken Monty coats HENSEN Mist of zonneschijn PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER f 38.50 Kunstmestfabriek Vlaardingen optimistisch over Euromarkt roos? Prof. Kortezveg over de gulden Bedenkelijk uit het oogpunt van sociale rechtvaardigheid 'Ajxman Wereldnieuws ió Wet zo VJ Schatkist in moeilijkheden De Engelse mening over de landbouwprodukten in de vrijhandelszone Pond sterling noteert boven officiële koers Reorganisatie raffinaderij Pernis Kort nieuws Ook de Franse schatkist in moeilijkheden De wereldstaalproduktie Endogamie DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 DE INFLATOIRE ONTWIKKELING, die Nederland sinds 1945 heeft gekend zal zich ook in de toekomst nog voortzetten. De bezwaren van deze ontwikkeling treden echter steeds duidelijker aan het licht. Dit verklaarde prof. S. Korteweg, hoogleraar in de economie aan de rijksuniversiteit te Groningen op een te Utrecht gehouden lunchbijeenkomst van het departement Utrecht van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Uit een oogpunt van sociale rechtvaardigheid" noemde prof. Korteweg het uitermate bedenkelijk, dat de groepen die het gelag betalen, steeds kleiner worden. Van economisch standpunt noemde hij het grootste euvel, dat het hoe langer hoe minder aantrekkelijk wordt te sparen. Daartegenover wordt echter volgens hem de drang tot investeren kunstmatig versterkt. Als men zeker meent te weten, dat de gulden in de toekomst een steeds dalende koopkracht 'zal bezitten, zal men, aldus prof. Korteweg, trachten zijn uitgaven, in het bijzonder die ten behoeve van investeringen, te vervroegen. De regering beschikt, aldus prof. Korte weg, over de apparatuur om het loonpeil te beheersen. Macht betekent hier, zoals altijd en overal, verantwoordelijkheid. Voorzover zij erin slaagt het prijspeil te bevriezen, handhaaft zy kunstmatig de overbesteding en schept zy de noodzaak elders bestedingsbeperking af te dwingen, aldus prof. Korteweg. Een kunstmatig laag huurpeil betekent, aldus prof. Korteweg, dat de bevolking over een groter deel van het verdiende inkomen de vrije beschik king houdt dan anders het geval zou zijn. Hy noemde het stellig niet ondenkbaar, dat aldus een gedeelte van de consump tieve vraag verschuift van produkten van binnenlandse oorsprong naar produkten, die moeten worden ingevoerd. Dit is vol gens hem geen inflatie, maar legt wel een druk op de betalingsbalans. ADVERTENTIE TEGEN AZIATISCHE GRIEP EEN AZIATISCH MIDDEL originele import TIJGERBALSUM Geen wonderzalf je. maar bereid vol gens een eeuwenoud Chinees recept van wereldvermaardheid „DE ORIëNT" R. C. VAN EIF Paarlaarsteeg 8 - Telefoon 14615 In de tweede plaats heeft volgens prof. Korteweg de gevoerde woningpolitiek er toe geleid, dat de particuliere woningbouw in belangrijke mate is verdrongen door woningbouw van gemeentewege. Het stre ven de kosten van de woningbouw zo laag mogelijk te houden is een van de redenen, waarom het lage rentegamma zo hard nekkig is gehandhaafd. Een goedkoop-geld politiek werkt echter inflatoir. Bovendien was een van de sterkste inflatoire symp tomen in de laatste maanden de kasgeld leningen, die de gemeenten opnamen, daar toe niet in de laatste plaats genoopt door de eisen van de woningbouw. Papieren standaard Na een historisch overzicht gegeven te hebben van de verschillende vormen van inflatie, zeide prof. Korteweg, dat de Ne derlandse gulden sinds 1944 via de over eenkomsten van Bretton Woods is opge hangen aan de dollar der Verenigde Staten. Bovendien is de Nederlandse Bank sinds 1956 wederom gebonden aan dekkingsvoor schriften. Niettemin heeft Nederland thans, volgens prof. Korteweg, in wezen een pa pieren standaard. Het is, volgens hem, niet langer zoals in de 19e eeuw de waarde van het goud, die de waarde van de geldeen- heid beheerst, maar het is de waarde van de Amerikaanse dollar die de ruilwaarde van het goud bepaalt. Zoals in de 19e eeuw de conjunctuurgolf een internationaal ver schijnsel was, zo is dit tegenwoordig de inflatie, die onafgebroken de overhand heeft. Als een van de oorzaken noemde prof. Korteweg de starheid der lonen. Sinds verlaging der nominale lonen tot de onbestaanbaarheden is gaan behoren, is de daling van het reële loonpeil, volgens prof. Korteweg, alleen nog mogelijk indien de prijzen sneller stijgen dan de nominale lonen. Het overwicht der inflatoire krachten heeft ten gevolge, dat de conjunctuurgolf, die zich in de 19e eeuw zo duidelijk af tekende, veel vlakker is geworden. Men spreekt in dit verband vaak van de in gebouwde stabilisatoren en bedoelt hier mede, dat het huidige economische bestel wordt gekenmerkt door een aantal auto matisch werkende krachten, die een neer gang van de conjunctuur remmen en tegenwerken. Evenzo zijn er' ingebouwde inflatoire mechanismen. Hiertoe behoort volgens prof. Korteweg bijvoorbeeld de regeling, dat de pensioenen, die krachtens de Algemene Ouderdomswet worden uit gekeerd, worden verhoogd indien de kosten van levensonderhoud stijgen. Maatregelen van dezen aard, hoezeer op zichzelf ook toe te juichen, vermeerderen volgens prof. Korteweg, het gevaar, dat elke inflatoire ontwikkeling, die ergens in het econo mische bestel ontstaat, zich op andere ter reinen voortplant en steeds grotere afme tingen gaat aannemen. Aanvankelijk heeft de Britse regering zich op het standpunt gesteld, dat Enge land zich alleen met een vrije Europese markt zal kunnen verbinden, wanneer landbouwprodukten van deze regeling worden uitgesloten; zulks om het Britse Gemenebest niet te benadelen. Er is thans echter sprake van een kentering in de op vattingen van de regering. Reeds enkele maanden geleden, toen MacMillan en andere ministers in Londen besprekingen voerden met de Nederland se delegatie onder leiding van drs. Van der Beugel, leek het er op alsof de soep niet zo heet zou worden gegeten als zij was opgediend. De slotsom van de overi gens informele besprekingen was, dat de Engelse regering, al kon zij dat onmoge lijk in het openbaar toegeven, misschien bereid zou zijn tot een compromis. In elk geval leek het er toen op, dat het land bouwprobleem een open kwestie was ge worden, hetgeen reeds een belangrijke stap voorwaarts was vergeleken bij het oorspronkelijke onwrikbare standpunt. Er is thans sprake van, dat de regering vrijdag op het conservatieve partijcongres in Brighton zal aankondigen, of althans zal laten doorschemeren, dat zij bereid is om in plaats van alle landbouwprodukten van de vrije handelszone uit te sluiten, afzonderlijke regelingen voor bepaalde artikelen aan te gaan, die dan wel vrij door Engeland zouden kunnen worden in gevoerd. Dit nieuwe standpunt zou dan kunnen worden verdedigd op grond van het feit, dat de meeste Europese landen in dit stadium ook weinig voelen voor vol strekte vrijhandel in landbouwprodukten. Op de conferentie kan hierover een storm van protest worden verwacht. De reso lutie van een der partij-afdelingen, die voor debat is uitgekozen, onderstreept na drukkelijk, dat de landbouwprodukten dienen te worden uitgesloten van het nieuwe Europese handelssysteem. Het pond sterling noteerde woensdag op de wisselmarken opnieuw hoger en was vaster gestemd dan sedert de nationali satie van het Suezkanaal in juli van het vorige jaar het geval is geweest. Specu lanten haasten zich hun posities te dekken en er zijn aanwijzingen, dat de Bank van Engeland een gedeelte terugontvangt van de deviezen, die zij verloor door de vlucht uit het pond in augustus en september. Tegenover de Amerikaanse dollar en de Duitse mark en de meeste andere valuta noteerde het pond sterling boven de offi ciële wisselkoers. Nog slechts drie weken geleden had het pond het laagste punt be reikt en verloor Engeland in grote hoeveel heden dollars en marken. De raad van beheer der n.v. De Bataaf- sche Petroleum Maatschappij heeft beslo ten, het bedrijf van de vennootschap te Pernis in twee afzonderlijke naamloze vennootschappen onder te brengen. Hier mede wordt niet alleen de tweeledige acti viteit van het bedrijf tot uitdrukking ge bracht, maar tevens het bereiken van een maximale efficiency beoogd. De Shell Pernis Raffinaderij n.v. zal zich bezig houden met de vervaardiging van de traditionele olieprodukten, de Shell Pernis Chemische Fabrieken n.v. met de petro chemische industrie. Beleid en werkpro gramma van de beide vennootschappen worden zorgvuldig gecoördineerd. (Van onze correspondent in Bncssel) De Belgische minister van Financiën, de heer Iiebaert, en de directie van de Natio nale Bank van België hebben overeen stemming bereikt over de terugbetaling door de schatkist in een periode van 120 dagen van haar schuld aan de Nationale Bank. Gisteren namelijk had de schatkist van de regering bij de Nationale Bank voor 200 miljoen gulden zuiver inflatoir crediet opgenomen. Dit wil zeggen dat de schat kist de haar bij de Nationale Bank toege stane credietgrens van 10 miljard franc (760 miljoen gulden) met 200 miljoen gul den had overschreden. De directie van de Bank dreigde de betalingen voor rekening van de staat stop te zetten. De minister van Financiën heeft thans echter medegedeeld, dat de schuld bij de Bank zal worden terugbetaald door nieuwe belastingen en door besparingen op de buitengewone begroting. Op 16 oktober wordt een nieuwe staatslening geëmitteerd met een korte looptijd van vijf jaar, een nominale rente van 5.5 pet. en een emis- siekoers van 98 pet.; dit betekent een wer kelijke rente van 6 pet.. Bovendien wordt een belasting van anderhalve franc op het doosje van 25 volks?igaretten gelegd en wordt de prijs van de benzine met 0.70 fr. p. liter (5.5 cent) hoger. De omzetbelasting onder meer op suiker en cacao, wordt op nieuw op het oude percentage gebracht. Al die verhoogde belastingen plus de op brengst van de nieuwe lening zijn echter nog niet voldoende om de ontwrichte po sitie van de Belgische schatkist wederom in evenwicht te brengen. In januari zal de schatkist wederom tevens de opbrengst van de verkeersbelasting aan de Nationale Bank moeten afstaan. De Belgische staat heeft in de jongste maanden boven zijn stand geleefd- het is in de ogen van de politieke waarnemers de grote verdienste van de Nationale Bank dat zij geen zuiver inflatoire bankbiljetten Taxidief. Een achttienjarige inwoner van Den Helder, S., heeft in Antwerpen een taxi ontvreemd. Tijdens zijn vlucht reed hij met de taxi tegen een boom. Met een hersenschudding en verwondingen over het hele lichaam is hij in een ziekenhuis opgenomen. Congres. Het negende congres van de Internationale Astronautische Federatie zal volgend jaar worden gehouden in Ne derland. Dit heef& het congres in Barcelona woensdag besloten. wil drukken, zodat de staat meer zou kun nen blijven uitgeven, zonder zich te be kommeren om zijn inkomsten, welke hij thans door het niet zeer populaire middel van de verhoging der belastingen zal die nen te vergroten. Op het politieke vlak liggen de zaken natuurlijk niet gemakkelijk: de liberaal- socialistische meerderheidspartijen denken aan de aanstaande verkiezingen, die vol gend jaar moeten plaats vinden. Het is de vraag of de openbare mening tegen die tijd de nieuwe belastingen zal hebben vergeten. De meeste liberale volksver tegenwoordigers en senatoren hebben echter verklaard dat zij alle nieuwe be lastingen afwijzen en dat de regering maar ADVERTENTIE 100°/o zuiver wollen zeeduffel waterdicht en kleurecht, leeftijd 7 Jr PAARLAARSTEEG 1 In het jaarverslag over het bedrijfsjaar 1 mei 195630 april 1957 der eerste vNe- derlandsche Coöperatieve Kunstmestfa7 briek te Vlaardingen wordt medegedeeld, dat de totale produktie van meststoffen aanzienlijk hoger was dan het vorige jaar, ofschoon de produktie van superfosfaat lager was dan ooit tevoren. De totaal ver werkte tonnage aan ruwfosfaat en zwavel zuur was echter hoger dan ooit. Hierin komt de verbreding der bedrijfsbasis sterk tot uitdrukking. De binnen- en buiten landse verkooporganisaties hebben zich hierbij volledig kunnen aanpassen. De grondstoffenvoorziening, hoofdzakelijk fos faten en pyriet, welke na de oorlog zoveel zorgen heeft gegeven, roept geen bijzon dere problemen meer op. De balans over het boekjaar 1956/1957 geeft een voordelig saldo van f 20.422. (v. j. f 17.287.—) te zien, nadat f 399.153.— wordt bestemd voor de leden. Bij het be palen van het saldo is rekening gehouden met de normale afschrijving alsmede met een storting van f 1.092.808.in de prijs verschillen-reserve. De Afrikaanse dochtermaatschappijen werkten goed. De Zuid-Rhodesiase Mij., wier omzet spectaculair steeg, betrok aan zienlijke hoeveelheden meststoffen van Vlaardingen. Teneinde de positie op de markt aldaar te behouden en te verstevi gen, zal men in de naaste toekomst ook in De Franse regering heeft kasgeld nodig voor haar lopende gewone uitgaven en zal spoedig óf nieuwe belastingen moeten hef fen, een nationale lening uit moeten schrij ven óf een voorschot moeten zien te krij gen van de „Banque de France". De schat kist moet tussen de 100 en 200 miljard francs hebben voor dat het jaar ten einde is. Dat betekent, dat de regering misschien niet in staat zal zijn, voor de eerste af rekening te zorgen van een 350 miljard francs voorschot van de „Banque de France" De 50 miljard francs-betaling moet in november plaats hebben. De bank leende het geld gedurende de regerings crisis van juni om de uitgaven voor de salarissen van het overheidspersoneel en andere uitgaven te dekken. De inkomsten van de schatkist zijn dit moet bezuinigen op de begrotingen van de i 3aar verminderd niettegenstaande hogere departementen en op de buitengewone be groting. Bij de heropening van het parle- inkomsten-belastingen. Kredietbeperkingen hebben de aankopen van regerings-bons ment. op de tweede dinsdag van november, door zaken-ondernemingen beperkt en het zal de budgetaire politiek dus zeer waar- j van de spaarbanken opgenomen geld over- schijnliik aanleiding geven tot heftige *reft de inleg-gelden. De schatkist staat dit debatten. -iaar tegenover een deficit (van de begro ting) van 900 miljard francs. (UP) Ook in de afgelopen 24 uur kwamen in West-Europa uitgestrekte mistvelden voor. In Nederland trok de mist gisteren in het noordoosten, oosten en zuidoosten van het land spoedig op waarna bij zonnig weer de temperatuur opliep tot 18 a 19 graden. El ders in het land bleef de mist de gehele dag hangen maar in de kustprovincies ging de mist tegen de avond over in een laag hangend wolkendek waarbij het zicht ver beterde. In de nacht van woensdag op donderdag vormde zich opnieuw op vele plaatsen mist, maar over het algemeen minder dicht dan de voorafgaande nacht. De kans op mist- vorming in de nacht en ochtend blijft even wel bestaan. Door de aanhoudende lucht drukdalingen boven de Golf van Biscaye zal morgen lucht worden aangevoerd uit Frankrijk en zuidwest-Duitsland. In deze lucht trekt de mist overdag bijna overal op. Met de bovenwind drijven echter wel enke le wolkenvelden het land binnen maar er zullen op de meeste plaatsen zonnige perio den voorkomen waarbij de middagtempera- turen gelijk zullen zijn aan die van vandaag of iets hoger. WEERRAPPORTEN Vrijdag 11 oktober Zon op 6.59 uur, onder 17.58 uur. Maan op 19.03 uur, onder 9.41 uur. Maanstanden 16 okt. 14.44 uur laatste kwartier. 23 okt. 05.43 uur nieuwe maan. 30 okt. 11.48 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 11 oktober Hoog water: 4.53 en 17.08 uur. Laag water: 0.46 en 12.55 uur. Rhodesia gaan granuleren. De kleine Kaapse nederzetting kwam gereed. De Albatros-Windmill Fertilizers Co. te New Ross (Ierland), waarin voor 18.1 wordt deelgenomen, boekte dank zij een goede marktregeling uitstekende kwali teiten; Gedurende het boekjaar werd de basis gelegd voor de samenwerking met de Na tionale Coöperatieve Aan- en Verkoop vereniging voor de landbouw „Centraal Bureau" ten einde te komen tot een geza menlijke fabricage van mengmeststoffen en andere chemische produkten. De sa menwerking, waarin beide organisaties als gelijkwaardige partners optreden, heeft geleid tot een vennootschapscontract. De benodigde installaties, waarin ook de fa bricage van ammonium-fosfaat zal worden ondergebracht, zullen te Vlaardingen wor den gebouwd. De directie meent, dat de Nederlandse kunstmest-industrie de haar toekomende plaats in de Euromarkt zeker zal kunnen vinden. In hoeverre dit tot stabilisatie der resultaten zal kunnen leiden is nog moei lijk te beoordelen Daarvoor is deze inge wikkelde materie nog te veel in staat van wording. Zij ziet geen reden in dit opzicht sceptisch gestemd te zijn. Het lopende boekjaar geeft vertrouwen voor de toekomst. ADVERTENTIE Temperaturen: buiten w land maxima van giste c ren. Binnenland: heden 73 S d i2p 7 uur. Neerslag: laatste S-g o - O 24 uur ï'C O c.5 Stockholm geheel bew. z 12 0 Oslo geheel bew. O 12 0 Kopenhagen mist ozo 14 0 Aberdeen mist windst. 17 0 Londen mist windst. 13 0 Amsterdam zwaar bew. z 12 0 Luxemburg mist windst. 17 0 Parijs half bew. windst. 22 0 Bordeaux zwaar bew. O 25 0 Grenoble nevel windst. 19 0 Nice half bew. nnw 23 0 Berlijn nevel zzo 20 0 Frankfort motregen windst. 19 0,1 München mist windst. 19 0 Zürich mist O 19 0 Genève mist windst. 15 0 Locarno mist O 16 0 Wenen onbewolkt zo 18 0 Innsbruck mist windst. 24 0 Rome nevel windst. 28 0 Ajaccio geheel bew. n 25 0,3 Mallorca licht bew. nno 24 4 Den Helder geheel bew. w 13 0,1 Ypenburg onbewolkt zzw 9 0 Vlissingen dichte mist zzw 8 0 Eelde mist zzw 10 0,1 Twente mist zzw 10 0 De Bilt mist zzw 10 0,1 Eindhoven geheel bew. zzw 10 0 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. windst. 10 0,3 16. „Mijn brandpost is wel de oudste, maar je moet niet denken, dat hij minder goed uitgerust is, als Brandpost 2", ver klaarde de kleine brandmeester, terwijl zij een wrakke trap op snelden. „Als je een bekwaam brandweerman wilt worden, zo een met durf en doorzettingsvermogen, moet je streng worden opgeleid. En dan ben je hier aan het juiste adres! Ik houd me aan de oude, beproefde methoden" Boven aangekomen duwde hij Panda meteen in de richting van een lange, glad de paal, die door een groot gat in de vloer verdween. „W-wat is d-dat?", vroeg Panda aarzelend, maar als enig antwoord gaf zijn leermeester hem een flinke zet, die hem pardoes in het gat deed belanden. Daar schoot hij gierend naar beneden, met zijn armen om de paal geklemd. „Nee, Panda Niet zó!", riep de brandmeester boven hem door het gat. „Als het alarm gaat, moet je je HALSOVERKOP naar beneden laten glijden, zoals het in de voorschriften staat! Kijk, zó!" En op zijn beurt, schoot nu het brandmeestertje met grote vaart langs de paal, met het hoofd naar onderen. Met een ferme klap kwam zijn helm in aanraking met Panda's hoofd. Toen bleven zij beiden enige tijd wat suffig tegen de paal leunen. Panda, die vond, dat deze manier van af dalen maar een pijnlijke indruk maakte, vroeg dof: „Weet u wel zeker, dat dit de goede manier is?" „ZO staat het in de voorschriften", was het kloeke antwoord, „en daar houd ik mij aan". Overal ter wereld schrijven specialisten Stilbépan haartonicum voor. omdat het een vaststaand feit is. dat niets zó daad werkelijk haaruitval, roos en vroegtijdige vergrijzing bestrijdt! Stilbépan is geen gewoon haargroeimiddel. Stilbépan is een biologisch haartonicum met hormonale werking. Koop vandaag nog een fles! D A G R A N. V. DIEMEN In het maandelijkse statistische bulletin van de Verenigde Naties wordt voorspeld, dat de staalproduktie dit jaar een onge ëvenaarde recordomvang zal bereiken. De staalproduktie in West-Duitsland en in de andere landen van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal zal een grote toeneming te zien geven. Verder werd bekendgemaakt, dat het Engelse aandéel in de wereldproduktie van staal verminderde van 10 tot 8 per cent en dat van de Verenigde Staten van 54 tot 38 percent. Het aandeel van de Sovjet-Unie nam toe van 12 tot 18 percent en dat van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal vermeerderde van 13 tot 20 percent. Uit de door de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. gepubliceerde gegevens blijkt, dat de staalproduktie in de E.G.K.S. in sep tember voor de eerste maal sedert maart 1957 de 5 miljoen heeft overschreden. De produktie van ruw staal bedroeg 5 064.000 metrieke ton tegen 4.876.000 metrieke ton in augustus en 4.752.000 ton in september 1956. Voor de eerste negen maanden van dit jaar bedraagt de staalproduktie 44.111.000 metrieke ton of ruim 2 miljoen ton meer dan vorig jaar. De grootste per centuele stijging gaven dit jaar Italië met 15.7 en Nederland met 13.1 percent te zien. Russische gasten. Ongeveer driehonderd Russische jongelieden, onder wie stu denten, zijn uitgenodigd volgend jaa~r als gast een bezoek aan Engeland t brengen. De uitnodiging is bestemd voor groepen die ongeveer drie weken in hel land kunnen blijven. Spinoza. In Moskou is een Russische ver taling van het werk van Spinoza ver! schenen. Elk der twee delen heeft een oplage van 30.000 exemplaren. Cyprus. Twee Griekse Cyprioten zijn gesneuveld bij een vuurgevecht met Britse militairen in de bergen van Nicosia, zo is woensdag in Nicosia ver nomen. Ouders. De meerderheid van de ouders in Oostenrijk is tegen een schoolweek van vijf dagen, zo heeft een officieel onderzoek uitgewezen; 53 percent der ondervraagde ouders sprak er zich tegen uit, vanwege de extra last die de huisvrouwen dan op de vrije zaterda* zouden hebben. Paspoorten. Achttien van de 42 jonge Amerikanen, terug van hun bezoek aan Communistisch China, hebben gewei- gerd hun paspoorten bij de Ameri kaanse autoriteiten in te leveren, zoals hun bevolen was. Geldgebrek. De intergouvernementele com missie voor Europese migratie in Genève heeft besloten het transport van Euro pese vluchtelingen uit China stop te zetten wegens geldgebrek. Nog 12.800 Europeanen, in hoofdzaak Wit-Russen willen uit China vertrekken. Hun mi gratie vergt echter een bedrag van zes miljoen dollar, en het fonds waaruit 10.000 lotgenoten werden geholpen is uitgeput. Straalvliegtuig verongelukt. Een zesmo- torige B-47 straalbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht is bij Or lando in de Amerikaanse staat Florida in de lucht ontploft en neergestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. Zuidpoolexpedities. De Nieuwzeelandse Zuidpoolexpeditie onder leiding van Sir Hillary heeft haar vertrek van Momurdo Sound naar de Zuidpool in verband met een hevige storm tot zon dag of maandag moeten uitstellen. Hil lary, de overwinnaar van de Himalaya deelde telefonisch mee dat het in orde maken van hondesleden en andere Voertuigen voor de negen man door de hevige wind vrijwel onmogelijk is. Sir Edmund wil op 1.100 km ten zuiden van Momurdo Sound, een depot vestigen en de Engelse Zuidpool-expeditie van dr. Vivian Fuchs op 't laatste gedeelte van diens tocht vergezellen. Arrestaties. Opnieuw zijn twee employé's van de Engelse legatie in Boedapest zonder opgaaf van redenen gearresteerd zo meldt het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het vrouwelijk hoofd van de school voor kinderen van legatiepersoneel, mevrouw Batyka, en een telefonist, Lemer Kovacs, zijn de gearresteerden. Er bevinden zich thans reeds vijf employé's van de legatie in hechtenis. Schip in nood. De 22.000-ton metende Amerikaanse marinetanker „Mission San Miguel" is dinsdagavond met 45 koppen bemanning aan boord, vastge lopen op een koraalrif in de Stille Zuidzee. Het gevaar is groot dat het schip doormidden zal breken. Atoomduikboot. Vandaag wordt op Mare Island de vijfde atoomonderzeeër van de Amerikaanse marine, de „Sargo", tewater gelaten. Dit vaartuig, waarvan de bouwkosten 48 miljoen dollar be droegen, is de eerste atoomonderzeeër die aan de westkust gebouwd is. Zijn vier oudere broers zijn de Nautilus, Seawolf, Swordfish en Skate. Bosbranden. Aan de Franse Cote d'Azur woedden sinds dinsdagavond weer grote bosbranden over een gebied van 27 kilometer ten zuidoosten van Grasse tot aan Nice en ook ten noordwesten van Nice. Hotel. Op „Columbusdag", 12 oktober, zal in Willemstad op Curagao, het nieuwe luxe hotel „Intercontinental" worden geopend. De bouwkosten van dit hotel bedroegen 2,5 miljoen dollar. De ope ningsplechtigheid zal door meer dan duizend gasten, onder wie hoogwaar digheidsbekleders uit Venezuela en de V.S. worden bijgewoond. Spooktram. Een onbemande tramwagen heeft dinsdagnacht een rit van 25 mi nuten door Duisburg (West-Duitsland) gemaakt, zonder schade aan te richten. Met brandende koplampen verbet de tram 's nachts plotseling de remise, ver moedelijk doordat 'n monteur, toen hij de wagen verliet een verkeerde schake laar had omgedraaid. De wagen reed dwars door de stad naar een eindpunt en kwam daar tegen een andere tram tot stilstand. WANNEER men gaat huwen, is de keus van de persoon met wie men de levens reis wil ondernemen, een ernstige zaak. Zij .behoort dit althans te zijn en vele ont sporingen, die men momenteel in onze samenleving kan waarnemen, zijn zeker terug te voeren tot het feit dat bij de keuze van de huwelijkspartner niet de nodige ernst is betracht. Vaak wordt door zeden en gebruiken - en niet zelden ook door on- zinnige vooroordelen - de kring, waarbinnen men de huwelijkspartner kan zoeken, beperkt, zodat men spreekt van endogamie, wat letterlijk vertaald eigenlijk „binnenhu- welijk" betekent. De term duidt aan, dat de bruid of brui degom uit een bepaalde kring van gega digden moet komen. Die k.Hng kan be trekking hebben op het eigen ras, zoals bij negers en blanken in Zuid-Afrïka en de zuidelijke staten van de V.S., in welk geval men van rassen-endogamie spreekt Maar er bestaat ook standen-endogamie. stam-endogamie, locale endogamie, waar bij men bij voorkeur trouwt met het meis je van dezelfde stand, stam of woonplaats- Algemeen bekend is in ons land de reli gieuze endogamie, die voorschrijft dat de mensen, die een huwelijksverbintenis aan gaan, liefst van hetzelfde geloof moeten zijn. De endogamie is zelden een verplich ting, maar veroordeelt degenen die deze door zeden en gebruiken voorgeschreven regels breken, vaak tot uitsluiting uit de kringen waartoe zij behoren. Dat de endogamie die zich in een nauwe kring voltrekt tot inteelt met ongunstige gevolgen kan leiden, is gebleken uit de geschiedenis van sommige vorstengeslach ten. Desondanks dient men te waken voor het uitspreken van de stelling, dat inteelt altijd bedenkelijk is. Ongunstige gevolgd zijn eigenlijk pas te vrezen, indien ongun stige erffactoren zijn binnengeslopenZc- lang dat niet het geval is, kan inteelt zich vele eeuwen lang voortzetten, zonder na delige gevolgen. Nog heden zijn er in Klein-Azië en Noord-Afrika talloze dorpen en oasen, waar iedereen familie is van iedereen, zonder dat enig spoor van dege- neratie valt waar te nemen. Soms zijn in die samenlevin gen de degeneratieverschijnse. len zelfs zeldzamer dan in onze grote steden, waar inteelt uit zondering is. In Zwitserland, waar lo cal e endogamie vaak een grote rol speelt, heeft een Zwit sers onderzoeker het dorp Bosco-Gurin in het kanton Tessino eens terdege onder de loep genomen, omdat alle families daa' sterk met elkaar verwant waren. Deson danks kon hij geen spoor van degeneratie ontdekken. Andere onderzoekingen bij volksgroepen die de endogamie tot een kleine kring beperkten, wezen in dezelfde richting. Zodat we tot de conclusie kunnen komen, dat inteelt op zichzelf geen goed en geen kwaad is, maar bij het binnen dringen van ongunstige erffactoren tot schadelijke gevolgen kdn leiden en in ver band met dit gevo.ar liefst vermeden moet worden. Die onderzoekingen in Zwitserland heb ben overigens een merkwaardig voorbeeld van verborgen erffactoren aan het licht gebracht. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2