Behandel de klanten niet Ërofheid Rustig herfstweer geen waarborg voor een ruime vlucht Noren demonstreerden tegen bezoek van Speidel Kroesjtsjev verwijt minister Dulles Turkije op te hitsen Vliegtuig van Duitse generaal moest buiten Oslo landen Hij beweert dat de wereld in het Nabije Oosten door een nieuwe oorlog wordt bedreigd Zeerecht-conferentie beperkt verantwoordelijkheid Rusland werkte con amove mee aan conventies Saoed wil bemiddelen in Arabische tweespalt De gevechten op Noord- Sumatra Rode desawachts de aanstokers? Ook Abdoelgani wenst terugkeer van Hatta Soedan wil handel met de Sovjet-Unie Wenen officieel zetel van het kernenergiebureau Hoornraaf met kunstgebit Maximum snelheid in Duitsland is nog geen succes DE VOGELTREK Cultuuruitwisseling tussen Frankrijk en Rusland Blinde passagiers naar de gevangenis? DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 OSLO (UP) eraal Speidel, Woensdag is de Duitse bevelhebber van de irnmeld, om de Duitse generaal met luid- nrekerwagens en spandoeken te vertellen, ongewenst zijn bezoek is. De gemoede- viVO-landstrijdkrachten in de centrale 'pctor van Europa, per vliegtuig uit Ko- s hagen vertrokken voor een bezoek aan Envegen, waar hij tegen het middaguur op het Oslose vliegveld Fornebu verwacht Wfang voor dit uur had zich daar echter n menigte van ongeveer duizend studen ten arbeiders en vliegveldfunctionarissen verz spre E warén dusdanig verhit, dat een Britse opneraal, Sir Cecil Sugden, die ter verwel koming van zijn Duitse collega op Fornebu rriveerde met stenen en aardkluiten be kogeld werd, omdat blijkbaar iedereen Jacht dat hij Speidel was. Kort daarna kwam het vliegtuig met de Duitse gast in zicht, maar de politie vond het beter, de landing uit te stellen tot de massa tot kalmte gebracht zou zyn. Dit lukte echter niet, zodat de piloot van het vliegtuig, na drie kwartier rondgecirkeld Ie hebben, tenslotte opdracht kreeg door te vliegen naar het militaire vliegveld Rygge, 65 km ten zuiden van Oslo, waar het pu bliek geen toegang had. Vandaar vertrok Speidel, die vergezeld wordt door de Ne derlandse vice-admiraal Bos, per auto naar de Noorse hoofdstad. Waardige demonstratie 's Middags hebben vele Oslose bedrijven het werk twee minuten stilgelegd uit pro test tegen het bezoek van Speidel. Des avonds is een zwijgende massabetoging »ehouden. Duizenden demonstranten, stu denten, arbeiders, winkelmeisjes en huis vrouwen, stroomden bijeen voor het ge bouw van de universiteit in Oslo. Met spandoeken, waarop leuzen stonden als ..Speidel, ge zijt niet gewenst" marcheer den de betogers vandaar naar het parle mentsgebouw. Daar las de voorzitter van de Noorse studentenbond, Leif Fetveit, een korte resolutie voor, waarin de stu denten de regering en het parlement ver zoeken, de nodige stappen te nemen ter voorkoming van verdere bezoeken van Duitse generaals. De menigte zong het Noorse volkslied en stond met ontbloot hoofd. Er was nergens politie te bekennen. De demonstranten gedroegen zich voorbeeldig ordelijk, doch hier en daar klonk de kreet „Weg met de N.A.V.O.". De overgrote meerderheid der betogens beantwoordde die kreten met een overstemmend geroep van „sssttt". De diplomatieke conferentie over het zeerecht te Brussel heeft met 22 stemmen voor, geen tegen en negen onthoudingen een internationale conventie goedgekeurd, waarbij de aansprakelijkheid van de reders in geval van ongelukken op zee wordt beperkt. Een conventie over blinde passagiers werd aangenomen met elf stemmen voor, drie tegen en veertien onthoudingen. Een derde conventie over het vervoer van personen en hun bagage per schip werd als ontwerp aangenomen en zal voor verdere bestudering aan de regeringen van de deelnemende landen worden voor gelegd. De aansprakelijkheid van de reders voor goederen is vastgesteld op 1000 „goud franc" per ton van het schip; die voor de dood of verwonding van de passagiers op „goud franc". (De goud-franc is een in feite niet-bestaande internationale munt eenheid, die gebruikt wordt voor de af rekening van het internationale telegraaf- verkeer. De goud-franc wordt herleid tot een waarde van 1.25 - Red.). Groot-Brit- tannië en Frankrijk stemden voor deze conventie. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie onthielden zich. Nederland, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie stemden tegen de conventie over blinde passagiers. Deze conventie maakt het mogelijk, dat reders van de staten, die deze conventie hebben gerati ficeerd, blinde passagiers aan land zetten in de eerste aanloophaven in een land, dat de conventie heeft bekrachtigd. Deze con ventie slaat niet op politieke vluchtelingen. Waarnemers hebben met nadruk gewe zen op het feit, dat de Russische afvaardi ging veel medewerking heeft verleend bij het opstellen van de conventies. Deze af vaardiging werd geleid door Sawiljef van het ministerie van de Koopvaardijvloot. De Sovjet-Unie heeft voor de eerste maal aan deze conferentie deelgenomen. BEIROET (UP) Het bezoek, dat ko ling Saoed aan Beiroet zal brengen hij wordt vandaag in de hoofdstad van Liba non verwacht en zal daar vijf dagen blijven wordt in politieke kringen in Beiroet als zeer belangrijk beschouwd. De besprekingen, die Saoed zal houden, betreffen de verdere ontwikkeling van de gebeurtenissen in net Nabije Oosten, aldus een officiële formulering, en dat acht men even belangrijk als het gekozen tijdstip. Nog altijd spreken berichten van Turkse troepenconcentraties aan de Syrische Srens, al heten deze officieel manoeuvres. Pas twee weken geleden was Saoed in Damascus, waar hij verklaarde, dat noch be communistische wapenleveranties noch de reorganisatie van de Syrische legerlei ding redenen tot ongerustheid voor zijn land waren. t Voorts heeft Saoedi-Arabië juist ver klaard, dat het niet instemt met de Eisen- hower-leer. „Eerlijke makelaar" De besprekingen worden gevoerd tussen «oed en president Chamoun van Libanon. Het is geen conferentie der „grote vijf" geworden: koning Feisal, koning Hoessein en president Nasser ontbreken. Chamoun Was, naar verluidt, voorstander van zulk conferentie op het hoogste niveau op dit ogenblik, doch Nasser wenste, naar Ver'u'dt, niet te komen. Men neemt aan, dat Chamoun en Saoed wllen overleggen, hoe men een brug kan 'laan tussen de westelijk-georiënteerde en de oostelijk georiënteerde landen van het Wabische blok. Saoed is daarbij, zo Ijjeent men, de enige Arabische heerser, die genoeg overwicht heeft om de rol van ee" „eerlijke makelaar" te spelen. baoed, zo wordt in Beiroet verteld, was degeen die voorstelde, dat nu Nasser niet kwam, ook Hoessein en Feisal niet uitge nodigd moesten worden, zulks om te ver- nnjden, dat Nasser de conferentie argwa nend zou bezien. NEW YORK (Reuter) Nikita Kroesj tsjev, de eerste secretaris der Russische communistische party, heeft in een vraag gesprek met James Reston van de New York Times verklaard, dat de wereld in het Nabye Oosten door een nieuwe oorlog wordt bedreigd en hy beschuldigde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, ervan Turkye te willen verleiden deze te beginnen door een aanval op Syrië. In het derde en laat ste artikel over een vraaggesprek met Kroesjtsjev op maandag schryft Reston, dat de Russische partyleider de Ameri kaanse Senaat uitdaagt zyn beschuldi gingen te onderzoeken. Kroesjtsjev sprak scherpe woorden over Turkije. Hij waarschuwde, dat dit land in geval van een oorlog geen dag zou be staan. „Indien er een oorlog uitbreekt zijn wij dichtbij Turkije en de Verenigde Sta ten niet. Wanneer de kanonnen gaan schieten kunnen de raketten beginnen te vliegen en dan zal het te laat zijn er nog over na te denken". Kroesjtsjev beschuldigde Dulles er in het bijzonder van aan Loy Henderson, zijn deskundige voor het Nabije Oosten, in structie te hebben gegeven Jordanië en De Duitse Democratische Republiek heeft met veel openbaar feestvertoon haar achtste verjaardag gevierdPartij secretaris Walter Ulbricht (links) en premier Otto Grotewohl (rechts), beiden vergezeld van hun echtgenoten, brach ten een bezoek aan het feestterrein op de Marx-Engels-Platz in Oost-Berlijn. Irak tegen. Syrië op te zetten. Toen dit mislukte zette Henderson Turkije onder druk, aldus Kroesjtsjev. Toen Reston vroeg waarop hij zijn be schuldigingen baseert, antwoordde de Russische leider: „Ik raad u aan de heer Dulles inlichtingen te vragen. Laat hij, als man die dikwijls God aanroept, zweren, dat hij dergelijke instructies niet aan Hen derson heeft gegeven". Hij legde er de na druk op, dat de Sovjet-Unie documenten heeft om deze beschuldigingen te be wijzen. Alle documenten zullen eventueel worden gepubliceerd. Kroesjtsjev veroordeelde het Eisen- hower-plan voor het Nabije Oosten en ontkende, dat er sprake is van een „Sov jet-provocatie" in Syrië of een bedreiging van het Nabije Oosten door het commu nisme. Hij gaf toe, dat de Sovjet-Unie militaire uitrustingen aan Syrië heeft ver kocht, maar „er is niet een van onze sol daten in Syrië". De Arabieren staan ver af van de communistische denkbeelden. Op het ogenblik dat in het Nabije Oosten de „koloniale slavernij" ineenstort, nemen de Verenigde Staten de rol van „interna tionale gendarmerie" op zich. Overal waar de volken hun vrijheid krijgen wensen de Verenigde Staten deze te vernietigén, aldus Kroesjtsjev. Geen antwoord (AFP) Reston kreeg op twee vragen geen antwoord. Deze hadden betrekking op de gebeurtenissen in de Sovjet-Unie na de dood van Stalin en op de proble men, die de industriële industrialisatie en de landbouwplannen hebben opgeworpen. Woensdag is te Deventer de K.L.M. stewardess mejuffrouw Klein Couwen- burg begraven, die het ongeluk met de „Neutron" bij Biak overleefde, maar later aan haar verwondingen bezweek. Een delegatie van de K.L.M. legt een krans op het graf. DJAKARTA (ANP). - Naar de leger- woordvoerder in Medan donderdag heeft meegedeeld, werd de verrassende aanval, die maandagmorgen vroeg op de stad Pematang Sianter werd gedaan, uitgevoerd door 300 leden van de desawacht van het nabijgelegen Simelungun, van wie een deel thans de wijk genomen heeft naar de bos sen. Volgens leidende Islamitische personen in Djakarta bestonden de desawachten in dit gebied voor het grootste deel uit leden van de communistisch-georiënteerde vak bond van ondernemingspersoneel, die in het begin van dit jaar door de militaire commandant van Tapanuli, luitenant kolo nel Wahab Macmoer zouden zijn bewa pend. De secretaris-generaal van de Indonesi sche communistische partij. D. N. Aidit. heeft het partijbestuur in Noord-Sumatra geïnstrueerd, zich ervan te onthouden om van de jongste ontwikkelingen in het mili taire commando van Noord-Sumatra een politiek probleem te maken. Intussen is op Pematang Siantar een uitgaansverbod ingesteld van acht uur 's avonds tot vijf uur 's morgens. Volgens berichten uit Medan is de situa tie in het gehele gebied thans weer nor maal. DJAKARTA, (UP) De Indonesische Nationale Raad van Advies is voor een te rugkeer van de oud vice-president Moham med Hatta in een regeringsfunctie. De vice- voorzitter van de raad. Roeslan Abdoelgani, deelde woensdag mee, dat de raad zal voor stellen. Hatta een functie te geven in het binnenkort op te richten nationale plan bureau. Hatta maakt op het osenblik een rondreis door communistisch China. KHARTOEM, (Reuter) De regering van de Soedan heeft in beginsel een aan bod van de Sovjet-Unie voor het aankno pen van handelsbetrekkingen tussen de bei de landen aanvaard. De Sovjet-Unie wil katoen en andere landbouwprodukten kopen, maar heeft nog niet te kennen gegeven, hoe zij deze wil betalen. Wel heeft Moskou aangeboden de Soedan machinerieën en technische hulp en een lening op lange termijn te verschaffen. Van onze correspondent in Wenen) Wenen is met algemene stemmen ge kozen tot permanente zetel van het inter nationale bureau voor kernenergie. In het algemene debat heeft de vertegen woordiger van Canada meegedeeld, dat ook zijn land aanzienlijke hoeveelheden splijtbaar materiaal aan het internationale bureau ter beschikking zal stellen. Een Roemeense spreker stelde voor de discussie te heropenen over de mogelijk heid communistisch China als lid, of ten minste als waarnemer, toe te laten, maar de overgrote meerderheid der leden ver wierp dit voorstel, omdat zij een conferen tie over het vreedzame gebruik van kern energie niet het geschikte forum achtten voor politieke propaganda. (Reuter) Door toelating van Finland tot het bureau is het aantal deelnemende landen gestegen tot 56. Oost-Duitsland heeft het lidmaatschap aangevraagd. Het hoofd van de Canadese vertegenwoordi ging, dr. Werxshof, zei te verwachten, dat de jaarproduktie van uranium in Canada in 1958 tot 15.000 ton zal zijn gestegen. De Indonesische vertegenwoordiging drong er bij de Ver. Staten en de Sov jet-Unie op aan, dat deze twee landen ter gelegenheid van de oprichting van het in ternationale bureau elk één kernwapen afschaffen en het materiaal van de bom ter beschikking stellen van het bureau. Een hoornraaf uit diergaarde Blijdorp te Rotterdam heeft een kunst-ondergebit ge kregen. Van zijn lange ondersnavel was meer dan de helft afgebroken, waardoor het dier zijn voedsel niet meer kon oppik ken. Een dierenarts heeft nu het afgebroken deel er stevig aangeschroefd en bij een tandtechnisch laboratorium een prothese van kunsthars laten maken. Nu wacht men af of de vogel aan zijn kunstgebit zal kun nen wennen. Tot dusver is de in West-Duitsland in gevoerde maximumsnelheid van 50 kilo meter binnen de bebouwde kom nog geen succes. Dit verklaarde commissaris H. Ebeling uit Hamburg tijdens het inter nationale congres van de verkeerspolitie te Eindhoven. De Duitse politie had liever gezien, dat de maximumsnelheid op zestig kilometer gesteld zou zijn geweest en nog liever, dat het bepalen van maximumsnelheden, aangepast aan de plaatselijke omstandig heden, aan de verkeersdeskundigen van de politie zou zijn overgelaten. Bij kruispunten ontstaan door de te lage snelheden opstoppingen en verkeersblok- keringen, waardoor de verkeersstroom aanzienlijk vertraagd en de taak van de verkeersregelaars bemoeilijkt wordt. Het aantal gewonden is na de invoering van de maximumsnelheid iets vermin derd ten aanzien van de vergelijkbare pe riode van 1956. Het aantal ongelukken is echter nauwelijks verminderd en er viel zelfs een dode meer. De Hamburgse commissaris erkende dat men na een maand nog niet volledig kan oordelen over de uitwerking van de maximumsnelheid. Daarvoor is zeker een halfjaar nodig, zo meende hij. De ver- keersontwikkeling echter achterhaalt doorlopend de wet, zodat het veel beter zou zijn aan de verkeerspolitie ruime vol machten ter beveiliging van het verkeer te geven in plaats van een star wetsvoor schrift, dat nooit aan alle eisen van het verkeer kan tegemoetkomen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Tot dusver is de trek deze herfst over het algemeen nog niet sterk geweest wat betreft het aantal vinken en spreeuwen, aat onze kustpost passeert. De vrij goede trek, waarmee oktober begonnen was, zette zich op 2 oktober voort. Bij zwakke zuid oosten wind passeerden langs de post aan de Boulevard bij de Zeeweg van zeven tot acht uur in zuidelijke richting: 650 spreeu wen, 80 vinken, 27 veldleeuweriken 2 boomleeuweriken, 100 graspiepers, 4 witte kwikstaarten, 30 ringmussen, 12 kneutjes, 80 pimpel- en koolmezen, 23 houtduiven. 2 boerenzwaluwen, 6 zanglijsters en 21 Vlaamse gaaien. De post in de Waarder pclder berichtte geringe trek van veldleeu weriken. De daaropvolgende drie dagen, 3, 4 en 5 oktober, stond er een voor de trek te harde noordwesten en westen wind, zo dat de posten aan de kust en in de Waar- derpolder geen of heel geringe trek meldden. Onder dergelijke weers omstandigheden is er soms nog wel enige trek langs de binnenduinrand, doordat daar wat minder wind is en de vogels er over bebost gebied vliegen, een terrein, PARIJS, (Reuter) De Sovjet-Unie en Frankrijk hebben besloten, een gemengde commissie in te stellen die van tijd tot tijd de culturele en wetenschappelijke betrek kingen tussen beide landen zal bestuderen. Dit is bekendgemaakt in een Frans-Rus sisch communiqué dat na besprekingen in Parijs woensdag is uitgegeven. Er is voorts overeenstemming bereikt over een program voor uitwisseling van ge leerden, studenten acteurs, technici, ballet groepen, kunsttentoonstellingen en radio- en televisieprogramma's. j\\0 "HUIL in U moet toch eens inktvis op uw menu zetten. Ik geef u de verzekering, dat het een sma kelijk voedsel is en de vreem de bijgedachte aan een grieze lig, wriemelend ding went u wel af. Ze moeten tegenwoor dig in Amsterdam te krijgen zijn. Ik heb voor het eerst cala- mares gegeten aan de toon bank van een Sevillaanse bar, het begin zonder het te weten. Bij mijn glas manza- nilla werd een schoteltje licht bruin gebakken rondjes met een gaatje geschoven. Ik hap te er voorzichtig in en be merkte, dat ze nogal taai wa ren, maar goed smaakten. Dat waren de aan mootjes gehak te holle tentakels van de inkt vis. Het is dankbaar eten, want je kunt er een hele tijd op kauwen, ontdekte ik. Later las ik in een Valen- ciaans restaurant op het menu „calamares en su tinta" vrij vertaald „inktvis in eigen sap" Enigszins roekeloos bestelde ik de schotel en ik moet eer lijk bekennen, dat ik er wel even tegenaan heb zitten kij ken. De stukken octopus zwommen in een breiachtige zwarte saus, waarin ik met grote spitsvondigheid onmid dellijk de inkt herkende, die deze dieren als een soort rook gordijn om zich heen spuiten om zich onzichtbaar te maken voor de vijand. Maar ik heb mijn ogen gesloten en onver schrokken doorgezet en wa rempel, het bleek een gerecht te zijn om er nog eens op terug te komen. En toen wees een vriend my een Madrileens eethuis, dat een specialiteit maakt van dit DE GULDEN REGEL, dat de klant koning is, gaat vol strekt niet overal op. Er kunnen zelfs omstandigheden ontstaan, waarin het voordelig en zakelijk verstandig is geheel tegen overgesteld te handelen aldus de opvatting van een Spaanse restaurateur. zeebanket en er zelfs zijn naam aan heeft ontleend: Los Calamares. Het werd :n die dagen juist schuchter bezocht door de eerste Amerikaanse toeristen, die een aanvanke lijke weerzin trotseerden om thuis te kunnen opscheppen typisch Spaanse maaltijden te hebben geprefereerd boven de eeuwige „steak". De eige naar, Santiago Armenez, rook goede zaken en stuurde zijn zoon naar de Verenigde Sta ten om het vak grondig te leren. „Toen hij terugkwam", ver telde Armenez, „dacht ik eerst, dat hij daar een tik van de molen had gekregen. Ik had het tot dusverre helemaal ver keerd gedaan, beweerde hij Naar zijn mening moesten we sfeer in het restaurant bren gen en het zou helemaal geen kwaad kunnen de gasten on behoorlijk te behandelen". Hij schudde zijn hoofd, toen hij aan het gesprek terug dacht, maar liet tegelijkertijd zijn tevreden blik door de overvolle zaal gaan. „Enfin, ik gaf hem de vrije hand. Toevallig zat er een Amerikaans echtpaar aan een van de tafeltjes. José zou ze wel bedienen. En hoe! Het eerste wat hij hun ze4 was: „Inktvis hebben we niet". Nota bene, onze specialiteit!" „Wat was de bedoeling daar van?", vroeg ik. „Dat was zijn systeem, zei hij. Goed, ze begonnen met rode wijn te bestellen. Hij bracht ze witte en morste bij het inschenken een paar drup pels op het tafelkleed. Bij het bedienen lukte het hem de heer in het gezicht te stoten met zijn elleboog. Na de eer ste gang fluisterde hij de dame in, dat hij om harentwil nog eens zijn best zou doen om inktvis te krijgen. Tegen die tijd was ik zo nerveus, dat ik de schotel zelf klaarmaakte. En hij zei maar: „Kalm aan, papa, ik heb in New York precies geleerd hoe je het moet doen". Het moet een nachtmerrie voor de goede Santiago Ar menez zijn geweest. Pas tegen het einde van de maaltijd be gon José een beetje vriende lijk tegen de gasten te doen. Hij bracht ze voor dessert de fijnste aardbeien uit Aranjuez en raadde een cognac aan met een exquies bouquet. Daarna scharrelde hij een gitaarspeler van de straat op, geen kunste naar, maar een redelijke mu sicus en tenslotte bracht hij hen tot de deur en schudde hen warm en langdurig de hand. Terwijl de restaurateur zich opgelucht het angstzweet van het voorhoofd veegde, vroeg hij zijn zoon wat dat allemaal te betekenen had. „Tactiek, papa", zei deze, gebaseerd op psychologisch inzicht. Kijk eens, de Ameri kanen, die hier komen, willen wat beleefd hebben, zodat ze er met vrienden over kunnen praten Je moet natuurlijk niet te ver gaan, vandaar, dat ik ze na een slecht begin echt in de watten heb gelegd". Hij keek zelfbewust om zich heen. „Er moet trouwens hiei nog heel wat veranderen", vond hij. „Er is geen sfeer genoeg. Dat doet 't 'm bij Amerikanen, sfeer, typisch Spaanse sfeer". Armenez keek me met een twinkeling in zijn slimme ogen aan. „De jongen had gelijk. Het zilverwerk en het servies, die me kapitalen hadden gekost, zijn de deur uitgegaan. We laten tegenwoordig de toeris ten eten met het ordinairste bestek, dat er te koop was. En al dat smetteloze tafellinnen ik durf u niet te zeggen wat het me gekost heeft is ver vangen door goedkope ge bloemde kleedjes. Elke nieuwe gast krijgt een schoon stuk wit papier voor zich, dat is alle luxe". Van die tijd af dateerde de bloei van Los Calamares. De mensen vertelden elkaar door hoe je daar behandeld wordt ,,'t is een rare boel, maar het eten is best. Typisch Spaans, hè?" en wie er te genwoordig komt zonder een tafeltje te hebben gereser veerd, kan een uur of ander half in de rij staan of een an der restaurant opzoeken. „José bedient al lang niet meer", vervolgde de Span jaard, „maar hij heeft de op leiding van de kellners op zich genomen. U moet van mij aan nemen, dat het heel moeilijk is een goede Spaanse kellner zijn manieren af te leren, maar José speelt het altijd weer klaar. We nemen ook alleen maar zeer intelligente mensen in dienst. Wanneer een gast iets bestelt, moet hij om te be ginnen al een bezorgd gezichl trekken. José drukt de kell ners altijd op het hart: „Een toerist moet zich geen gast voelen, maar een indringer. Daarna moet hij voelen, dat hij zich lichtelijk dwaas heeft aangesteld door een bepaald gerecht te bestellen. Wanneer je hem dan tegen het einde van het diner vriendelijk be jegent, zal hij je dankbaar zijn en hij wordt een lopende re clame voor de zaak. En heeft de jongen gelijk gehad of niet?" Ik heb hem dat uit volle borst bevestigd. Laat ik er nog aan toevoegen, dat ik er met de uiterste zorgen ben omringd, dus ik schrijf in dit geval niet geheel uit eigen ervaring. Natuurlijk zal er een stuk charmante overdrijving in het verhaal zitten en ik durf Nederlandse restaurateurs, die dit stukje mochten lezen, be paald niet aanraden het voor beeld van hun Spaanse col lega te volgen. Maar zit er eigenlijk voor sommige toeris ten niet iets in en worden we allemaal niet graag een beetje te pakken genomen, als we in het buitenland zijn? J. J. F. Kemming d# dat voor de meeste soorten niet zo af schrikwekkend is als de open duinen. De post „Santpoort" was dan ook de enige, die toen wat trek te melden had. In Twente was het op 4 oktober gunstiger weer. Onze waarnemer in Hengelo maakte melding van een goede vinkentrek. Het mooie, rustige herfstweer van zon dag 6 oktober deed een goede trek ver wachten. Het zou echter heel anders ver lopen dan verwacht werd. Waarschijnlijk door het minder gunstige weer in het oostelijker gedeelte van ons land bleef de trek aan de kust beperkt tot de vogels, die reeds in het duingebied aanwezig waren. De aantallen waren dan ook over het al gemeen gering, maar als verrassing trok ken er zeer veel kool- en pimpelmezen, vogels die als regel niet tot de trekkers be horen. Een verdere bijzonderheid was, dat al deze mezen ook verreweg het grootste gedeelte van bijna alle andere soorten in de verkeerde richting langs de kust vlogen, namelijk naar het noorden. Deze zogenaam de „verkeerde" trek is een meer voorko mend verschijnsel, waarvoor men nog geen bevredigende verklaring gevonden heeft. Langs de binnenduinpost in Santpoort was de trek westwaarts gericht. Die dag passeerden er langs de kustpost van 7 tot 11 uur: 380 spreeuwen, 9 veld leeuweriken, 30 graspiepers, 10 witte kwik staarten, 17 lijsterachtigen, ruim 1500 kool- en pimpelmezen, 2 boerenzwaluwen, 1 gro te bonte specht, 3 sneeuwgorzen, 40 vin ken, 140 ring- en huismussen, J2 sijsjes en 450 andere vinkachtigen, waaronder kneutjes en enige groenlingen en voorts 50 Vlaamse gaaien. De gaaien trekken niet elk jaar. In de herst van 1955 was er een grote invasie van deze soort. Dit jaar ver schenen ze ook weer en wel reeds begin september, wat ongeveer een maand vroe ger is dan in 1955. Volgens ontvangen berichten, ook van onze waarnemer op Texel, zijn er overal in het westen van het land zeer veel kool- en pimpelmezen zelfs in de polders en worden er ook troepen zwarte mezen gesignaleerd. Maandag 7 oktober was er door de dikke mist geen trek. De volgende dag waren de weersomstandigheden weer geschikt om de stroom in beweging te zetten. Bij een zwakke oosten wind en vrij goed zicht viel er behalve de normale langs de kust ge stuwde trek ook veel „zeetrek" waar te ne men. Van alle soorten trokken er vogels zeewaarts en vooral op de latere uren ook van zee uit landwaarts. Tevens was er weer „verkeerde" trek. Verder kenmerkte deze dag zich door de eerste kraaientroe- pen onder de trekkers: een aantal bonte kraaien, roeken en een paar troepen op grote hoogte naar het westen overvliegen de kauwen. De post aan de Boulevard no teerde die morgen in vier uur: 1050 spreeu wen, 460 vinken, waaronder enige kepen, 200 andere vinkachtigen, 100 veldleeuwe riken, 290 graspiepers, 200 lijsterachtigen (meest koperwieken), 1000 ringmussen, 30 witte kwikstaarten, 44 Vlaamse gaaien 700 kool- en pimpelmezen (grotendeels naar het noorden), 1 boerenzwaluw en 2 sperwers. Een troep van 36 talingen en 40 wilde eenden koerste hoog over naar het westen. Gedurende de laatste windstille nachten was er regelmatig trek van koper wieken te horen. Op woensdag 9 oktober was het luchtverkeer van de vogels in deze contreien weer geheel lamgelegd door de mist. BRUSSEL (UP) De diplomatieke af gevaardigden van 28 zeevarende landen, die in Brussel hebben deelgenomen aan het congres over het scheepvaartrecht, hebben voorgesteld om de kosten voor blinde passagiers in het vervolg voor re kening te laten komen van hun eigen re geringen in plaats van voor de scheep vaartmaatschappijen, zoals totnutoe ge bruikelijk is. Als het voorstel aangenomen wordt, zul len de kapiteins de verstekelingen af kunnen zetten in de dichtst-bijzijnde ha ven en de betrokken regering de rekening sturen voor de kosten. De regeringen zou den deze kosten door boete of gevangenis straf met de verstekelingen kunnen ver effenen. Een speciale regeling zal gelden voor politieke vluchtelingen. Verder werden een aantal aanbevelingen gedaan om de verantwoordelijkheid van de scheepvaart maatschappij voor de passagiers te be perken.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3