Horen en zien SPION IN BERLIJN UfMjtr tobtfl/mfö Agenda voor Haarlem Ouwe Job vertelt zyn avonturen aankondigingen en nabeschouwingen „Hier uw haven" NAAIMACHINES Rij-examen Kort en bondig Radio - televisie Succes der regie Voor operaliefhebbers Keersluis bij Brouwershaven nu officieel in dienst „Linos"-ensembles In De Waag Contactcommissie woon- ruimtevraagstuk in Beverwijk bijeen Vragen over onbemande straaljager Overwegwachter tot een maand veroordeeld Rijkskweekschool te Meppel in nieuw gebouw Rijksbegroting dinsdag in de Tweede Kamer De radio geeft vrijdag GARAGE DEN HOUT Ambtenaren stalen benzine op marinevliegveld Aantal leden „Witte Kruis" nam in 1956 toe VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON J Boeren, in conflict met waterschap, staken een dam door pONDERDAG 10 OKTOBER 1957 De toneelgroep „Theater" verleende •oensdagavond haar beloofde medewerking een avondvullend televisiespel met de novoering van „Een Satanskerel" van feorge Bernard Shaw in het programma van de VARA. Regisseur was - bij ont stentenis van de aan het filmen geslagen Willy van Hemert - de van de AVRO ge leende Walter van der Kamp. De vertoning werd met een toespraakje van Piet te Nuyl ir ingeleid. Deze repte wel van de organi satorische omstandigheden rond deze voor stelling, maar niet over Shaw's spel, of schoon zo'n commentaar zeker wel zin had gelpe'satanskerel" is een van de minder bekende werken van de geestige spotter, die Shaw was, vol van zijn drift tot het omverschoppen van heilige huisjes en met die paradoxale situaties, welke het soms onmogelijk maken in gevoelens te geloven van de personages, die allemaal van Shaw en met Shaw behept zijn. Enfin, men kan er in elk geval plezier in hebben, omdat er •neel veel brille aan te pas komt. Dat was na een trage aanloop ook in „De Satanskerel" het geval. Afgezien van het spitse, maar wel heel gelukkige eind (alsof we ermee in de maling genomen worden) viel er veel te beleven aan de escapades van de vrijbuiter,door wiens mond Shaw aan het oreren en ironiseren slaat. Robert de Vries speelde die held heel aannemelijk, losjes en „lekker" onserieus. Er was ook een fraaie rol van Johan Walhain als een domme jongen. Richard Flink zette een mooie generaal op de been, kortom de mannelijke krachten van het gezelschap haalden hun hart op en de vrouwelijke beten zich vast in wat Shaw haar nog be liefde toe te werpen. De regie van Walter van der Kamp was rondweg voortreffelijk. Hij speelde tekst en handeling rustig in het beeld, zorgde voor dynamiek door welgekozen wisseling en gaf het stuk geen pretentie meer dan 'net gedoogde. De rubriek „Mensen, dingen, nu" was niet meer dan plaatjes kijken met een verhaaltje over de ontwikkeling der lucht vaart. Eigenlijk te mager en te statisch voor het levendige medium dat de t.v. kan zyn. Beeldschermer De volgende week zijn niet minder dan vier opera's via de BBC te horen. Op zon dagavond 13 oktober om kwart voor elf in de Home Service (330 en 276 meter) wor den belangrijke fragmenten van Verdi's „Falstaff" in een Italiaanse bezetting onder leiding van Tullio Serafin uitgezonden. De zelfde artisten geven op maandagavond 14 oktober via het Third Programme (464 me ter) een complete uitvoering van „Manon Lescaut" van Puccini, zij het dan dat deze keer Angelo Questa in de dirigeerstoel staat. In hetzelfde programma kan men vrij dagavond 18 oktober om tien over tien met twee op het thema van Cervante's held Don Quijote geïnspireerde operapartituren kennismaken. In het eerste geval gaat het om „Don Quichotte chez la duchesse" van de Franse componist Boismortier, die van 1691 tot 1765 leefde. De uitvoering ge schiedt volgens de achttiende eeuwse par tituur, welke zich in de Nationale Biblio theek te Parijs bevindt, waarvan door de dirigent, Anthony Bernard, een microfilm werd gemaakt. Het tweede werk is de pop- penopera „El retablo de Maese Pedro" van De Falla, welke gecomponeerd werd voor het particuliere poppentheater van de Poiignac in 1923 en enkele jaren geleden ook in het Holland Festival te zien is ge weest. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft woensdagmiddag de keersluis in het havenkanaal te Brouwers haven, de eerste sluis in de provincie Zee land die na de stormramp gereed is geko men, officieel in gebruik gesteld. De mi nister onthulde voorts bij de sluis een ge denksteen. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, memoreerde dat de grote rijkssubsidie een welbesteed be drag is geweest, daar de sluis reeds vijf keer „officieus" moest worden gesloten wegens een hoge waterstand. Het is in onze tijd een niet te onder schatten vooruitgang op het gebied der culturele ontwikkeling van de middelbare schooljeugd, dat deze door middel van concerten „levend" of per gramofoon tijdens een speciaal lesuur in contact ge bracht wordt met goede muziek en er op die manier de beschavende invloed van ondergaat. Maar het is nog heel wat meer waard, dat de jongelui in schoolverband de gelegenheid krijgen onder beproefde leiding zelf tot musiceren te komen. De zelfwerkzaamheid zal het altijd winnen van het passieve luisteren. Deze overweging beheerste ons denken toen wij woensdagmiddag (in de grote zaal van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden aan de Jacobsstraat te Haarlem) de uitvoering bijwoonden van de Linos ensembles van het gemeentelijk Gymna sium en daarbij weer eens konden vast stellen, hoe ijverig en doeltreffend er in de aloude „latijnse school" van het Prin senhof aan muziekbeoefening gedaan wordt. Dat Linos op het ogenblik over een dubbele bezetting beschikt, heeft zijn oor zaak in de eigenaardige omstandigheid, dat de liefhebberij voor het bespelen van de dwarsfluit die voor het hanteren van een strijkinstrument over het hoofd ge groeid is, zodat dirigent Eduard Biele naast het gewone schoolorkest, waarin hij niet al zijn fluitisten kon plaatsen, een tweede orkest gevormd heeft, waarin tien blazers (op een grondbas van celli en be geleidende piano) hun harten kunnen op halen aan klassieke trio-sonates. Zo wer den deze middag in deze ongemene, maar zeer aanvaardbare bezetting, werken van Quantz en Pepusch vertolkt. Het werden interessante muzikale conversaties, zonder hinderlijke ontstemming, een spel van vraag en antwoord in stevig ritmisch ver band en evenredige structuur. Welbe schouwd mag het een benijdenswaardige bezigheid geacht worden in een dergelijk ensemble een partij te vervullen. De strijkers van Linos leefden hun mu- siceerlust uit met de Kleine Suite van,G. de Saint George en bovendien kregen we ook nog de aardige Sonate voor drie flui ten (enkelvoudig bezet) van James Hook te horen. Hiermee werd aan de zin voor in tieme huismuziek op treffende wijze vol daan en wel zo, dat het ook andere Linos leden kon stimuleren aan iets dergelijks hun krachten te beproeven. Achter dit al les wat wij te horen kregen was de leiden de en ordenende hand van de heer Biele te merken. Maar vooral om wat hij zijn Linos-meis- jes en -jongens meegeeft aan zin voor sa menspel als muzikale ontspanning en be levenis zal men hem later dankbaar zijn. Ik denk hierbij aan het wijze woord van Ernest Legouvé: „De ware les is deze, wel ke zich in onszelf voltooid, wanneer de leraar er niet meer bij is". Deze Linos manifestatie werd door de N.C.R.V. op genomen en zal op woensdag 30 oktober uitgezonden worden. Golfbreker Ter gelegenheid van het F.I.A.T.A.-con gres, een internationaal expediteurscon gres, is in het Amsterdams Historisch Mu seum De Waag de tentoonstelling „Hier uw haven" te zien. Men hoopt niet alleen de congresgangers enig idee te geven van Amsterdams bijdrage in het internationaal goederenverkeer in verleden en heden, maar ook direct en indirect bij de- haven betrokkenen wat meer te interesseren voor hetzelfde onderwerp. Met een paar maquettes, foto's en kaar ten wordt een klein overzicht van de hui dige stand van zaken gegeven, waarbij na tuurlijk ook aandacht aan Schiphol werd besteed. De beperkte ruimte liet weinig toe. IJmuiden kon zo alleen maar voor komen op de plattegrond van de haven. In de historische afdeling ontmoet men nog een aquarel van het Noordzeekanaal, gezien in vogelvlucht, waarop in ieder ge val de plek voorkomt waar een stad bezig is te groeien. Op genoemde plattegrond staan Velsertunnel en brug over het Bui ten IJ aangegeven. Werd het te pijnlijk om te vertellen dat Amsterdam ook inzake een tunnel nog plannen heeft? Een paar vaten, enige schuitjes tin, twee theekisten en twee balen tabak symboli seren de goederen. Een klein aantal grafie ken tonen de stijging van het vervoer na de oorlog, twee kaarten Amsterdams ver bindingen over zee en door de lucht met de gehele wereld. Kaarten, boeken, boek houdingen, veilingaffiches, prenten, schil derijen, gewichten om oud vreemd geld te controleren, gevelstenen, scheepsmodellen en nog zo enige andere zaken illustreren de geschiedenis van Amsterdams verbin dingen met het buitenland, van de haven, de vemen, het gilde der waagdragers en de verplaatsingen van de toegangen tot de haven, de opslagruimtes en de aanleg plaatsen. Wie enigszins vertrouwd is met de geschiedenis van Amsterdam kan hier zeker enige interessante dingen ontmoeten en mogelijk nog wat leren. Dat Zwolle be langrijk was als einde en beginpunt van vervoer over land naar en van Amster dam is hier misschien een voorbeeld van. Congresgangers uit den vreemde hebben op deze tentoonstelling een rondleiding nodig, want bepaald overzichtelijk is het geval niet. De tentoonstelling sluit 15 no vember. Bob Buys De provinciale contactcommissie Noord holland inzake het woonruimtevraagstuk zal op 23 oktober in Beverwijk de najaars bijeenkomst houden waaraan ongeveer 150 personen uit alle delen van Noordholland zullen deelnemen. Des morgens om tien uur wordt het grote gezelschap in het stadhuis te Beverwijk ontvangen waarna men zich, na het wel komstwoord van burgemeester J. G. S. Bruinsma, naar het Kennemer Theater in de Zeestraat zal begeven. Daar houdt om streeks elf uur de heer W. J. A. H. van Berkel, hoofd van de afdeling verdeling woonruimte van het ministerie voor Maat schappelijk Werk een inleiding over het onderwerp „De woonruimtewet 1947, anno 1957". Om half één volgt er een lunch in het Kennemer Theater en des middags wordt de bijeenkomst afgesloten met een excur sie naar de rioolwaterzuiveringsinrichting aan de Wijkermeerweg in Beverwijk, naar de tunnel en naar de n.v. Beijnes. Het Tweede Kamerlid de heer E. A. Ver meer (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Defensie gevraagd of het juist is, dat de oorzaak van het vliegtuigongeluk van 3 oktober, waarbij een straaljager na ander half uur zonder piloot te hebben rondge vlogen, neerkwam in de omgeving van Venray, een defect aan het hydraulische systeem is geweest, waarmee roeren, rem men, landskleppen, landingsgestel en an dere onderdelen worden bediend. De heer Vermeer vraagt of reeds eerder vliegtui gen zijn verongelukt of defect geraakt door dezelfde oorzaak en of het juist is, dat een nieuw systeem is ontworpen, waardoor bedoelde oorzaak van het ongeval kan worden weggenomen. Voorts vraagt hij of de minister het verantwoord acht om Thunderstreak- en Thunderflash-vlieg- tuigen tg gebruiken, zolang daarin het nieuwe systeem niet is ingebouwd. Bomen bleven open, omdat hij dronken lag te slapen Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft het vonnis van de rechtbank bevestigd, waarbij een 25-jarige overwegwachter uit Leiden was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, omdat hij in de avond van 12 oktober van het vorig jaar de bomen van de spoorwegovergang op de Zoeter- woudseweg te Leiden niet tijdig had ge sloten. toen een trein naderde. Een voor bijganger wist door midden op de weg te gaan staan en met zijn armen te zwaaien het verkeer tegen te houden. Toen de trein voorbij was, ging men in het overweghuisje kijken. De wachter lag dronken op de vloer te slapen. Hij ver klaarde later dat hij zoveel had gedronken omdat zijn meisje de verloving had ver broken. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals heeft in Meppel het nieuwe gebouw van de rijkskweekschool geopend. De minister zei onder meer dat het nieuwe gebouw de bezegeling vormt van de nieuv/e bloei, die deze school sedert de oorlog kent. Het aan tal leerlingen steeg van 1945 tot 1950 van 52 tot 107. In 1955 waren er 137 leerlin gen en thans, met inbegrip van de derde ieerkring 162. De laatste jaren is de be langstelling voor de onderwijsopleiding sterk toegenomen. Het aantal leerlingen van kweekscholen bedroeg op 1 september 17.153, dat is ongeveer 1000 m'eer dan op 1 september 1956. De minister achtte dit zeer verheugend, omdat de eerstkomende jaren grote aantallen onderwijzers nodig zullen zijn voor de verwezenlijking van de onderwijsvernieuwing, waarvoor verlaging van de leerlinge'nschaal een eerste voor waarde is. De Tweede Kamer zal dinsdag 15 okto ber een begin maken met de algemene politieke beraadslagingen over de rijks begroting voor 1958. Op de agenda voor dinsdag 22 oktober en volgende dagen staan onder meer het wetsontwerp tot in stelling van het staatsbedrijf „artillerie inrichtingen" en het ontwerp-wet op de herkapitalisatie. Voorts vermeldt deze agenda de interpellatie van de heer Wage naar (Comm.) over de situatie in de mijnen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Musettemuz. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst.. 11.00 Gram. 12.00 Sopr. en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Instr. trio. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. '4.25 Gram. 14.50 Filh. ork., koor en sol. 15.15 Voordr. 15.36 Vocaal ens. en solist. 16.00 Het rooien en bewaren van dahliaknollen, caus. 16.15 Ork.conc. 16.45 Koperens. 17.00 Voordr. 17.20 Meisjeskoor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Koorzang. 18.20 Stemmen van Overzee. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Regeringsuitz.: Rubriek Ver klaring en toelichting: Serie: Wat biedt het Nij verheidsonderwijs onze jeugd? Het onderwijs volgens het leerlingenstelsel door ir. G. H. J M. Moerkerk. 19.20 Regeringsuitz.: Emigratieru briek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd op eigen wieken, hoorspel. 21.00 Fan- tasio, opera. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.35 c-ram. 23.55— 24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. «O Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, eaus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Voor de zieken. 11.00 Voor de kleu ters. 11.15 Gram. 11.20 Plantaardig of mineraal, competitie. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. '3.25 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Alt mezzo en piano. 14.25 Voordr. 14.45 Mannenkoor. 13.00 Gevar. progr. VARA: Gram. 16.30 Jeugd- eoncert. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Orgel en zang. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Dansmuz 18.50 De puntjes op de i. caus. 19.00 Voor de kinderen. '910 Musette-ork. VPRO: 19.30 Leven in Neder- ™d, caus. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. -005 Levend uit de kracht Gods, caus. 20.20 dnekbespr. 20.35 De Ver. Naties weer bijeen, raus. VARA: 21.00 Muzikaal kolderjouim. 21.20 w lange weg, documentaire. 21.45 Gram. 21.55 «riS kest en solist. 22.25 Buitenl. weekoverz. \PRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avond wijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 wam. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. «20 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. J Gram. 20.00 Amerik. muz. (Om 20.35 Kunst- «liedoscoop). 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.11 "use folklore. 22.30 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. is het heerlijk frisse en zachte snoepje waarvan alléén van Melle het geheim kent In 3 smaken aardbeien - sinaasappel - citroen En nou komt het raarste van het gevalwelk schip denk je, dat het was? De Annemarie! Ons eigen schip, dat op de terugreis was, kwam daar nou toevallig precies langs ons gevaren'. Na een half uurtje was het schip hij ons, en toen zagen we tot onze grote verbazing en blijdschap, dat het onze Annemarie was. Ze gooiden een touwladder uit en daarlangs klommen wij naar boven. Daar stonden toe aan het dek, salueerden netjes en zeiden: „Present, kapitein!" 116-117 ADVERTENTIE Voor de zoveelste maal gezakt Dit examen wordt veel eenvoudiger met de automatische koppeling van RENAULT. Meerprijs slechts 275. Bovendien op alle R E N A U L T-producten 6 maanden garantie, zowel onderdelen als arbeidsloon, ongeacht het gelopen aantal KM. Vraagt nadere inlichtingen bij De politierechter in Den Haag heeft ambtenaren tot geldboeten en voorwaar delijke gevangenisstraffen veroordeeld omdat zij vliegtuigbenzine van het ma rinevliegveld Valkenburg hadden ver duisterd. Een 41-jarige burgerambtenaar, E. B. uit Noord wijk, die toezicht had op de ben zinevoorraad, gebruikte vliegtuigbenzine voor zijn motorfiets. Voorts gaf hij andere ambtenaren ook wel eens enige liters voor hun voertuig. Hij kreeg er echter nooit geld voor. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir, dat de ambtenaren niet verlegen zaten om benzine en best van hun eigen inkomsten benzine konden kopen. B. werd veroordeeld tot een boete van f 60 en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. De 56-jarige ambtenaar T. M. uit Den Haag, die ongeveer 150 liter had aange nomen, zei dat hij het allemaal niet zo ernstig had ingezien, omdat er toch vaak benzine werd weggegooid. De politie rechter veroordeelde hem tot f 100 boete en vier maanden voorwaardelijk. De 39-jarige voorman-vakman T. van der V. uit Leiden, die zestien liter benzine had gekregen hoorde zich tot f 20 boete en een week voorwaardelijk veroordelen. De 31-jarige machinebankwerker A. J. van den B. die 200 liter had gekregen, kreef f 40 boete en een maand voorwaar delijk. Twintig gulden boete en twee we ken voorwaardelijk was de straf die werd opgelegd aan de 54-jarige meesterknecht G. L. den H. uit Leiderdorp. Hij had 25 liter aangenomen. De 37-jarige A. G. C. M. die totaal 250 liter in de tank van zijn auto had laten gooien, werd veroordeeld tot f 50 en twee maanden voorwaardelijk. In het jaarverslag over 1956 van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" wordt meegedeeld, dat de werk zaamheden in het afgelopen jaar vrucht dragend zijn geweest. Afdelingen en hoofd vereniging gaven bewijzen van activiteit op het gebied van de doelstelling. Het ledental van de 117 afdelingen bedroeg aan het einde van 1956 175.191 en steeg met 9266 leden. De afdeling Bennebroek telde 1009 leden (967), Beverwijk en omstreke 2853 (2751), Bloemendaal 1963 (1880), Haarlem 9307 (8506), Haarlemmermeer 6032 (5873), Half weg en omstreken 1695 (1650), Heemstede 2900 (2451), Spaarndam 400 (400), Velsen 8921 (8606) en Zandvoort 864 (796). 26. Maar dit meisje was degene die mij aanvankelijk de Russische sector van Berlijn heeft binnen ge smokkeld. Nu zij het vertrouwen blijkbaar heeft ver loren, zullen de Russen nu ook niet achterdochtig wor den ten aanzien van mijn persoontje? Pola werkte in feite voor Smith, maar ging al heel lang voor een Russische spionne doorHaar chefs hadden een ongebreideld vertrouwen in haar en met opzet gaf Smith haar nooit te belangrijke opdrachten, opdat zij niet al te zeer zou opvallen. Sindt ik in dit krankzinnige circus meedraai, heb ik maar met me laten doen. Ik ben de deurmat bij uit- St Maar het is niet te ontkennen dat miss Morelli zich aan haar afspraak inzake de plannen van Jean-Fran gois Lelong met het Franse projectiel zal houden. Zij zal zeker komen en dan zal ik de touwtjes eens in handen moeten nemen. Ik zal haar naar ons Parijs contactbureau brengen en die moeten haar dan maar doorsturen naar Amerika. Als Smith er maar was.als ik eens met hem zou kunnen praten, hem vertellen wat ik beleefd heb. Hij moet mijn boodschap toch ontvangen hebben? Waar om doet hij niets? Ik voel me als iemand die alleen door een oerwoud loopt. Het gevaar loert aan alle kanten. Kurt neemt me bij de arm en fluistert: Hoe vind je het? Prima, zeg ik. Kijk eens naar die balconloge rechts.... daar bij die steunpilaar.... daar. Ja, ik zie 't Zie je een man zitten? Ja Dat is Jean Frangois Lelong, van de villa Roma- rin. Hij is met een jonge vrouw. Haar broer speelt mee met het gezelschap. Over een paar minuten zal ik zorgen dat je ze een beetje beter kunt zien. Q Kurt leunt weer achterover en het tweede bedrijf loopt op zijn eind. Het applaus .klatert op en wij gaan Kurt steekt meteen een sigaret op, presenteert er mij ook een en mompelt: ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) Kom, we gaan een trapje hoger. Vijf minuten later zijn we in de hall van de eerste verdieping die naar de balconloges leidt. Tegen een muur geleund blijven we kijken naar de ingang. Plot seling geeft Kurt mij een stoot, het paar verschijnt. Jean-Frangois Lelong is in gezelschap van een jonge blonde vrouw. Zij heeft een goed figuur en haar jurk zit als gegoten. Maar het schijnt dat zij een paar banale opmerkingen maakt, want Lelong is kennelijk ver stoord en neemt haar een beetje apart. Waarop Kurt tegen me zegt: Zie je die man met dat tweed jasje? Ja. Inspecteur Dumontier van de Franse veiligheids politie. Hij laat Lelong geen ogenblik schieten. Hij woont zelfs bij hem in de villa Romarin. Dat was niet in ons programma opgenomen. Weet ik, maar we wisten toen ook nog niet dat hij er logeerde. Ze houden Lelong al sinds maandag in het oog. Een bewijs dat het werk op een eind loopt. Je zult vannacht in actie moeten komen, beste jongen. Vannacht? NatuurlijkBen je bang? Helemaal niet. Kom, het wordt tijd dat we naar huis gaan. Een vriendin zit op ons te wachten. Kurt loopt het eerst de trap af en maakt kalm zijn sigaret uit in een asbakje in de muur. Terug rijden we in Kurts eigen wagen, een zwarte Citroën. Hij rijdt uitstekend en kent Parijs op zijn duimpje. We hoeven trouwens niet zo ver. Maar ik heb toch tijd genoeg om te kunnen merken dat we weer gevolgd worden. Het is geen Buick dit keer, maar een kleine Renault. Als we in de buurt van Kurts huis komen, staat de auto plotseling stil en dooft de lam pen. Een onbezorgde Kurt stapt uit en wacht me op. Heb je gemerkt dat we weer gevolgd werden? Nee. Ik geloof hem werkelijk dit keer en het verbaast me als hij vraagt: Wat was 't voor wagen? Een kleine Renault geloof ik. Oh! Let maar niet op die auto's, Holden. Je kunt in Parijs geen honderd meter rijden of je komt een half dozijn 4 CV's tegen. Ja, ja In Kurts werkkamer treffen we een bijzonder knappe vrouw aan in een zwart mantelpakje en wit herme lijnen mutsje. Zij glimlacht geamuseerd. Angela. Holden, wat prettig je weer te zien. Dat doet me goed! Ik zou haar bijna omarmen. Haar verschijning doet me werkelijk goed. Ik heb de sensatie van een jager, die meent dat hij zijn prooi kwijt is, maar deze plotse ling midden op een bospad ziet staan. Kurt heeft me net verteld dat we vanavond in actie gaan? Precies! Ik zal je de situatie even uiteenzetten. De Fransen worden steeds achterdochtiger. Ze hebben ken nelijk iets opgevangen. Bewijs: dat er nu iemand van de politie onder hetzelfde dak als Jean-Frangois Lelong bivakkeert. Hun achterdocht is heel verklaarbaar. Hun werkzaamheden lopen op een eind en de luchtmacht gaat zeer binnenkort het eerste projectiel in de richting van de Sahara vervoeren. Het is dus zaak snel toe te slaan. Om één uur vannacht zal een auto je naar de villa van Lelong brengen. Het lijkt me niet nodig je nog eens te vertellen wat je moet doen, Holden. Alleen wordt je werk een beetje bemoeilijkt door twee omstandigheden, die we niet hadden voorzién. In de eerste plaats door de aanwezigheid van de inspecteur van politie en vervol gens dat de blonde vrouw die je vanavond in de schouw burg bij hem zag, soms ook blijft logeren. - Dat belooft leuk te worden. Maak je niet ongerust. Je krijgt trouwens een wapen. En ik zal op mijn post zijn in de wagen van Kurt. Als je de map hebt, kom je bij me. In de buurt van het huis staan Kurt en Mac Carter te wachten. Duide lijk? Ja, volkomen duidelijk. Prachtig. Laten we dan nu maar aan tafel gaan en wat krachten opdoen, want ik geloof zo dat we die hard nodig hebben. (Wordt vervolgd De „Sibajak" terug. Met ruim 700 passagiers is gisteren het m.s. „Sibajak" uit Nieuw-Zeeland; Australië en Indone sië te Rotterdam aangekomen. De gezag voerder, kapitein J. Roos uit Wassenaar, heeft zijn laatste reis op dit schip gemaakt. Binnenkort is hij aan zijn pensioen toe. Voor één reis gaat hij op de „Willem Ruys" kapitein F. de Jonge die van vakantie wil genieten vervangen. Kolendamp. De 56-jarige heer A. H. Geerdes te Dedemsvaart is door kolen dampvergiftiging om het leven gekomen. Het gezin zat in de huiskamer, toen een dochter onwel werd. Zij ging de kamer uit en zakte in de gang in elkaar. Haar vader belde de dokter op en bracht het meisje naar buiten. Toen werd hij echter zelf on wel en overleed plotseling, naar later bleek tengevolge van kolendampvergiftiging. Prof. Cleveringa eredoctor. De Leidse hoogleraar prof. mr. R. P. Cleveringa is benoemd tot eredoctor van de universiteit van Gent. Ongelijkheid. De Nationale Vrouwen raad van Nederland heeft de minister van Binnenlandse Zaken verzocht de ongelijk heid, die er bestaat bij de opleiding van mannen en vrouwen bij de rijks- en ge meentepolitie, op te heffen. Er worden thans zowel mannen als vrouwen toegela ten tot de examens voor inspecteur van politie, doch voor de mannen bestaat de mogelijkheid om hiervoor te worden op geleid op kosten van de staat. De vrouwen moeten zelf haar eventuele opleiding voor de examens bekostigen. P. Cornelissen overleden. Op Aruba, waar hij met vacantie vertoefde, is plotse ling overleden de heer P. Cornelissen, di recteur van hotel de l'Europe te Amster dam. Hij was 69 jaar. Geen plan. De gemeenteraadsleden van Tiel hebben in felle bewoordingen hun afkeuring uitgesproken over het feit, dat Gedeputeerde Staten van Gelderland hun goedkeuring hebben onthouden aan een raadsvoorstel tot het verlenen van een crediet van f15.000 voor het maken van plannen voor de bouw van een schouw burg. Het provinciaal bestuur belette vol gens de raad de plaatselijke overheid haar taak in cultureel opzicht te vervullen. De boeren in de zogenaamde Weitemans- landen ten noorden van Almelo hebben het recht in eigen hand genomen en een dam doorgestoken, teneinde hun landerijen van wateroverlast te bevrijden. Enkele dagen geleden hadden deze boeren felle critiek geuit op het beleid van het hoofdbestuur van het waterschap De Regge, dat naar hun mening verantwoordelijk is voor de thans geleden waterschade. In deze critiek worden zij gesteund door de Overijselse Maatschappij van Landbouw. Zij hebben reeds herhaaldelijk gevraagd de afwate ring van het gebied via een grotere grond- duiker onder de weg Almelo-Vriezenveen te doen geschieden. Deze duiker is echter niet aangebracht. Een noodoplossing met een tijdelijke eenvoudige stuw op de plaats van de dam is eveneens niet door het wa terschap geaccepteerd. Reeds twee jaar ge leden werd een crediet van f 100.000 be schikbaar gésteld voor de bouw van een duiker in de weg Almelo-Vriezenveen, maar er is nooit een begin met de uitvoe ring gemaakt. Als oorzaak wordt genoemd een principieel meningsverschil over de grootte van de duiker. DONDERDAG 10 OKTOBER Zuiderkapel: D. J. Bruyn over „Israël Gods wondervolk", 20 uur. Minerva: „Mira- colo a Milano", alle leeftijden voor Bijzon der kerkewerk gemeente Heemstede, 20.15 uur. Roxy: „Schuldig", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „De nacht vol beklemming", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „De he melbestormer", 14 jaar, 18.45 en 21.15 uur. Rembrandt: „Dieven en moordenaars", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De grote kraak", 18 jaar, 19 en 21.15 uur Cinema Palace: „Geef mij een kans", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „Groot alarm bij de ge heime politie", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 11 OKTOBER Concertgebouw: N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Solist is Frederick Marvin, piano, 20.15 uur. In de bovenzaal inleiding van het concert door Paul Chr. van Westering voor Volksuniversiteit, 19.30 uur. Frans Halsmu seum: Prof. dr. M. A. van Beek houdt lezing over archeologische reis langs Eufraat en Tigris, tweede avond, 20 uur. Minerva: „Giant", 14 jaar, 20 uur. Lido: „Zeven b.h.'s, 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: „Geordie", alle leeftijden, 14.15 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Vaders en zonen", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De arend van Madagascar", 14 jaar, 14.30 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Rit in de nacht", 14 jaar, 14.30 19 en 21.15 uur. Luxor: „De zanger uit Mexico", alle leef tijden, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Het Zondagskind", alle leeftijden, 14, 16.15 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7