Aardsatelliet is voor het Westen een uitdaging Italië zondigde tegen de democratische spelregels Volgende Sovjet-satelliet zal 1500 tot 2000 km hoog komen DONDErDAG 10 OKTOBER 1957 Volgens Tass zijn de bovenste luchtlagen oneindig minder dicht en minder warm dan men dacht Roemeens Balkan-initiatief is tot mislukken gedoemd Belgrado afwijzend als niet alle zes meedoen Samenwerking op wetenschappelijk en technisch gebied blijkt een onmisbare voorwaarde Praten in de ruimte I'X Bonn wenst geen volks stemming in correctiegebied DE CRISIS IN SAN MARINO Conflict geforceerd om de communisten te wippen „Valscherm-expeditie" naar de Noordpool MOSKOU (Reuter-AFP) De Russische hoogleraar professor Sternfeld heeft tegen over een vertegenwoordiger van radio- Moskou verklaard, dat de volgende kunst maan hoger zal worden gelanceerd dan de eerste, welke een baan beschrijft, die ten hoogste negenhonderd kilometer boven het aardoppervlak ligt. De volgende satelliet zal tot een hoogte van 1500 tot 2000 kilo meter worden gebracht. Hier is de wrijving zoveel geringer dat het apparaat verschei dene jaren in de lucht zou kunnen blijven. Volgens prof. Sternfeld zal een kunstmaan, die nog eens zo hoog kan worden gelan ceerd, voor onbepaalde tijd om de aarde cirkelen. Tass meldt dat de kunstmaan donderdag morgen omstreeks 4 uur 78 maal rond de aarde gedraaid heeft en daarbij circa 372 miljoen kilometer heeft afgelegd. Radio Moskou heeft gemeld dat de omlooptijd blijkens waarnemingen in 24 uur drie seconden minder wordt. Men denkt, dat de kunstmaan nog vrij lang om de aarde zal blijven draaien, aldus radio Moskou. Tass deelt mee dat Russische geleerden op grond van gegevens over de kunstmaan tot de slotsom zijn gekomen dat de boven ste lagen van de atmosfeer oneindig min der dicht zijn dan men tot nu toe had aan genomen. Dit wordt bevestigd door de con stantheid van de omwenteïingsperiode en de baan van de kunstmaan, aldus Tass. Deze bestendigheid kan weer worden af geleid uit het feit dat de weerstand, die de kunstmaan ondervindt, zo gering is, dat men hem tot heden niet heeft kunnen meten, aldus Tass. Professor Valerian Krassowski, een specialist in vraagstukken betreffende de buitenste lagen van de at mosfeer, heeft volgens Tass voorts meege deeld, dat de dichtheid en de druk van de bovenste lagen nauw verbonden zijn met de temperatuur die daar heerst. De tem peratuur in deze lagen is oneindig lager dan men tot heden heeft verondersteld. Onder deze voorwaarden kan de kunst maan voor onbepaalde tijd door de ruimte draaien. Men zal echter pas over enkele maanden als alle gegevens bestudeerd zijn, tot definitieve conclusies over een en an der kunnen komen. Deze twee tekeningen van de Russische aardsatelliet zijn uit de Sovjet-Unie ontvangen. Boven ziet men het exte rieur van de Spoetnik en onder een schematische dwarsdoorsnede. De on derschriften zijn gesteld in cyrillisch schrift, maar de woorden „antenne" en „batterij" zijn met een beetje goede wil wel te ontcijferen. De aanduidingen betekenen, van links boven af te be ginnen: radio-zender, elektronisch apparaat, antenne, meettoestel, batte rijen en eindpunt van de raket. BELGRADO (Reuter) De Balkan conferentie, die Roemenië heeft voorge steld, zal alleen doorgaan als alle landen die uitgenodigd zijn er aan willen deel nemen, zo heeft de Joegoslavische vice- president Rankovitsj verklaard. Tot op heden hebben alleen Bulgarije en Albanië het Roemeense voorstel aanvaard. Joegoslavië heeft in beginsel met het plan ingestemd, maar Griekenland heeft het voorlopig verworpen en Turkije heeft nog nie'c geantwoord. (Joegoslavië is met deze beide landen in het Balkanpact verbonden.) De conferentie heeft geen zin als niet alle uitgenodigde landen deelnemen, aldus ver klaarde Rankovitsj tegenover journalisten op een receptie ter ere van de Sovjet minister van Defensie, Zjoekov, in Bel grado. Over de politiek ten aanzien van de Sovjet-Unie zei Rankovitsj, dat westelijke commentaren volgens welke de Joegosla vische politiek gewijzigd is, „slecht be doeld of vals" waren. „De Sovjet-Unie heeft de laatste tijd en ik leg de nadruk op deze woorden „de laatste tijd" een politiek van vrede en co-existentie gevoerd om tot vermindering van de spanning te komen", zo zei hij. Maarschalk Zjoekov heeft te Belgrado meegedeeld, dat de Russische strijdkrach ten zijn uitgerust met de nieuwste wapens, waaronder atoom- en waterstofwapens. Tijdens een lunch zei Zjoekov, dat de Rus sische strijdkrachten beschikken over de ingewikkeldste radarapparatuur, straal motoren en raketten. De Sovjet-Unie en Joegoslavië zijn volgens de Russische mi nister verbonden door „een gemeenschap pelijke cultuur, een lange gemeenschappe lijke strijd tegen dezelfde vijanden en de onvergankelijke denkbeelden over de so cialistische oktoberrevolutie". Zjoekov zal zaterdag besprekingen voeren met Tito. UIT HET l-EVEN VD. KUNSTMAAN dekunstmaan onderzoekt de zone lussen onze at mosfeerenhei-heelal dekunstmaan vliegt in ca l,5uur rond ae aarde ÜP op de hoogte v.d kunst-, maan staan zon en sier ren gelijktijdig aan de de signalen vd. 2ijnlotq standop alen vd. kunstmaan, oplOOOkmaf- ple vangen dp kunstmaan is gelijk tijdig observatorium en radiostation (Van onze correspondent in Londen) De les van de Russische kunstmaan voor de Britten is, dat Groot-Brittannië zyn achterstand op het gebied van technisch onderwijs, thans meev dan ooit, moet in halen. Niet alleen ten opzichte van de Rus sen, maar ook van de Amerikanen. De Britten hebben weliswaar op speciale ge bieden, zoals kernenergie en elektronische industrie, prachtige dingen gedaan, maar in het algemeen klemt men zich in het bedrijfsleven nog vaak krampachtig vast aan verouderde werkwijzen. De „Times" gewaagt van bewondering, en ook dank baarheid, voor deze wetenschappelijke mijlpaal, al deelt het blad de bezorgdheid van velen, dat het lanceren van de kunst maan bevestigd, dat de Russen inderdaad beschikken over een intercontinentale raket, die elke plek op aarde kan bereiken. De „Manchester Guardian" stelt vast, dat een retourbiljet naar de maan pas moge lijk zal zyn, wanneer raketten gebouwd kunnen worden die duizend maal zo krach tig zyn als de Russische. Een geheel nieuwe rakettentechniek zal daarvoor nodig zyn. Wat het militaire aspect betreft mogen de Amerikanen misschien betere bommen bezitten, hoewel ook dat volgens het blad valt te betwijfelen, maar de Russen be schikken over de beste middelen om hun doel te treffen. Het strategisch evenwicht wordt door het nieuwe succes echter niet onmiddellijk verbroken. Dat zal alleen het geval zijn als de Russen voldoende raket ten bezitten om tegelijkertijd de westelijke vergeldingsbases te vernietigen. Dan kun nen zij hopen dat een plotselinge aanval succes heeft. Verkwisting De Russen hebben jarenlang meer we tenschappelijk geschoolden en technologen afgeleverd dan het gehele westen. Ruimte vaart is op het ogenblik echter een neven- belang, hoe opmerkelijk ook. Daarom moet men hopen dat naijver over de Russische prestatie niet tot verkwisting van energie zal leiden. Dat zou de weg naar de onder gang zijn. Eerste eis is modernisering der industrie. Men schat, dat het Amerikaanse project om een kunstsatelliet op te zenden evenveel heeft gekost als het hele Britse kernenergie-programma. Een dergelijk plan zou in Groot-Brittannië niet kunnen wor den uitgevoerd. Er moet daarom voorzich tig met de beperkte bronnen worden om gesprongen en meer dan ooit door inter nationale samenwerking. Versnippering De „Daily Telegraph" vraagt zich af of de Sovjet-Unie een werkelijke voorsprong heeft. Haar materiële, technische en intel lectuele hulpbronnen zijn zeker geringer dan die der Verenigde Staten, hoeveel Duitse geleerden de Russen ook in hun dienst hebben gehouden. Het is een kwes tie van voorrang en de macht deze af te dwingen. Een dictatuur in een gesloten economie heeft dit voordeel boven de vrije wereld, dat het vrijheid en levensstan daard kan opofferen aan wetenschappe lijke en industriële ontwikkeling op uit gekozen gebieden. Het westen moet daar om zijn energieversnippering opgeven. Wat zouden Amerikanen, Britten, Fransen en hun Europese bondgenoten niet kunnen presteren als ze samen inplaats van naast elkaar werkten, aan de grote militaire en wetenschappelijke projecten van onze tijd? Gezien in het licht van de satelliet, zijn hun grenzen en hun privé-aangelegenhe- den zinloos. De „News Chronicle" herinnert eraan dat hoe groot de technische prestaties ook zijn, de noden van de mens door de techniek alleen niet kunnen worden bevredigd. De eerste plicht is de maatschappij en de wereld te organiseren, en vooral Azië en Afrika economisch tot ontwikkeling te brengen. Het wekt in Londen overigens voldoe ning dat de hoofdfiguur bij de ontwikke ling van de kunstmaan de 63-jarige pro fessor Peter Kapitza is, de zoon van een tsaristisch generaal, die in 1921 naar Cam bridge kwam en onder Lord Rutherford onderzoekingen deed op het gebied van kernenergie, met inbegrip van thermo- nucleair werk. Hij werd destijds als een genie beschouwd en hij kreeg in 1933 de beschikking over een speciaal labora torium. In 1935 bracht Kapitza een bezoek aan de Sovjet-Unie, vanwaar hij nooit terugkeerde. De Russen gaven hem alles wat hij wenste. De Britse regering stuur de hem zijn Maan-laboratorium achterna na vergeefse pogingen hem te bewegen terug te keren. MOSKOU (Reuter) Kapitza heeft het succes van de Russen op het gebied van de aardsatellieten aan het socialisme toe geschreven. In de landen „met een socia listisch bewind" is het gemakkelijker de grote groepen van begaafde geleerden en ingenieurs, die voor de oplossing van moei lijke technische vraagstukken nodig zijn, te organiseren, te inspireren en te leiden dan in landen met een ander regerings systeem, aldus Kapitza voor radio-Moskou. De „Izvestia" schrijft dat de groepen Rus sische geleerden „aan een stuk doorwer ken" om de problemen van de ruimtevaart onder de knie te krijgen. Professor Bruno Pontecorvo, de kernge leerde die in 1950 Groot-Brittannië verliet om later in de Sovjet-Unie op te duiken, heeft in het Russisch instituut voor kern onderzoek te Doebna de Russische kunst maan „een symbool van de macht van de menselijke geest" genoemd, aldus meldt radio-Moskou. Het internationaal astronautisch con gres, dat dit jaar in de Spaanse stad Barcelona wordt gehouden, is begonnen onder het gelukkige gesternte van de Russische kunstmaan. De Brit dr. Shepherd, president van de internatio nale astronautische federatie gaf een uiteenzetting van de ontwikkelingen naar de ruimtevaart. Achter de tafel ziet men de Russische kunstmaan- deskundige professor Sedov (met bril), de Zwitser Sres Estemmer, de Span jaard Murial en de Amerikaan Durante. Het laboratorium van de marine te Washington heeft medegedeeld, dat de kunstmaan zich volgens zijn laatste obser vaties, naar het lijkt, nog steeds even snel op dezelfde hoogte en in dezelfde baan als in het begin voortbeweegt. Een woord voerder van het laboratorium zei, dat de signalen van de satelliet nog steeds krach tig en duidelijk zijn. In Londen zijn woens dagavond weer radioseinen van de satel liet opgevangen. De kunstmaan die Londen om 23.50 passeerde, zond nu een draaggolf, een ononderbroken fluittoon uit. Verzekering Een Australische firma in Sydney heeft bij Lloyds in Londen een verzekering van 8.000 pond sterling gesloten teneinde haar staf en klanten te beschermen tegen de financiële gevolgen van „een ongeluk met dodelijke afloop, veroorzaakt door de sa telliet". De polis kostte 25 pond sterling. Protest De Britse vereniging tot bescherming van dieren heeft bij de Russische ambas sadeur in Londen geprotesteerd tegen een voorstel om in de volgende kunstmaan dieren mee te zenden. De Londense „Daily Mirror", die dinsdag nog de leus voerde „Het blad met de groot ste oplage ter wereld", heet sec\grt woens dag „Het blad met de grootste oplage in het heelal". Speelgoed In New York is een nieuw stuk speelgoed op de markt gebracht: een kunstmaan, compleet met lanceerinrichting. Deze „sa telliet" kan een hoogte van 25 meter be reiken en heeft in tegenstelling tot de echte kunstmaan het voordeel, dat hij in km 900 800 700 600 500 400 300 200 100 Am. plan voor rakel naar 160Q-6400km f kunstmaan 1957] eenmeos dieop de aarde ca.67kilo weeg! zou Ier hoogte v.d. kunstmaan maarca.50kllo wegen MlEveresl 8840m mm A goede staat op de grond komt en weer kan worden afgeschoten. De Oostenrijkse PTT heeft aan haar reeks bijzondere telefoonnummers voor de in woners van Wenen een nieuwe dienst toe gevoegd: door een bepaald nummer te draaien kan men de seinen van de kunst maan horen, die de Weense radiozender op de band heeft opgenomen. Dezelfde service verleent de Westberlijnse PTT. In Cambridge (Massachusetts), Seattle (Washington) en het midden-westen der Verenigde Staten zijn radio-signalen ont vangen op dezelfde golflengte als waarop de kunstmaan uitzendt. De signalen wer den uitgezonden alsof het boodschappen van de „Spoetnik" waren. De federale commissie voor radioverbingdinen in Washington heeft meegedeeld dat zij hier naar een onderzoek zal instellen. BONN (UP). - Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag avond meegedeeld, dat de bondsregering niet van zins is, toe te stemmen in een volksstemming in de correctiegebieden aan de Nederlands-Duitse grens. Men deelde mede. dat de Bondsregering steeds bezwaren tegen een referendum heeft geopperd. Volgens de bondsrepubliek zijn de betrokken gebieden aan Nederland slechts administratief overgedragen, en moeten zij te zijner tijd aan de Bonds republiek worden teruggegeven, zonder dat daartoe eerst een referendum over de wen sen der bevolking wordt gehouden. Een volksstemming zou slechts onnodige opwinding en onrust stichten in de gezin nen der betrokken bevolking, zo meent men in Bonn. Dit is de eerste officiële foto, die uil de Sovjet-Unie ontvangen is van de Russische aardsatelliet, voordat zij in de neus van de drietrapsraket werd ge plaatst. De antennes wijken als de stralen van een kwal naar onderen. De bol, die vervaardigd is van een aluminiumlegering, ligt op een statief. De opname is langs radiografische weg overgeseind. (Van onze correspondent in Rome) IN DE VROEGE ochtend van 1 oktober vernamen de bewoners van San Marino, de oudste onafhankelijke republiek ter wereld (zij bestaat'ruim 1600 jaar), dat Italië hun nieuwe regering had erkend. Zij wisten toen nog niet dat er een nieuwe regering was en hadden in het begin ook wel moeite haar te vinden, want de twee heren die zich sedert middernacht de „regenten" der republiek noemden, hadden hun intrek moeten nemen in een soort schuur, een onvoltooide fabriek, op dertig meter afstand van de Italiaanse grens. De Italiaanse consul voor San Marino, die de raad had gegeven op deze wijze het conflict, dat een tiental dagen tevoren was ontstaan, tot een oplossing te brengen, was ook „beneden" nu eens in „de schuur" dan weer in Rimini maar nooit in zijn ambtswoning „boven", in de hoofdstad. Daar in het regeringspaleis zetelden na melijk de twee regenten, die op 1 april be noemd waren en op 1 oktober moesten af treden. De „secretaris" van Buitenlandse Zaken, professor Giacomini, een Nenni- socialist, en die van Binnenlandse Zaken, de communistische advocaat Morganti, wa ren ook „boven" in de stad. Meer dan die twee secretarissen of ministers heeft San Marino niet. Wat is er nu precies gebeurd? Bij de verkiezingen in 1951 hadden de linkse par tijen, communisten en Nenni-socialisten een kleine meerderheid verkregen. Zij heb ben de regering gevormd en van dat ogen blik af steeds de twee regenten benoemd, souvereinen die gedurende een half jaar gezamenlijk de republiek besturen. In 1955, hoewel de Christen-Democraten, gesteund door hun partijgenoten in Italië zelfs ge- emigreerde burgers van San Marino per vliegtuig uit Amerika naar hun geboorte land terug brachten om te stemmen (en de communisten op hun beurt emigranten uit Italië per autobus naar het republiekje terugbrachten) kwamen de linkse partijen nog beter uit de bus en kregen zij een flinke meerderheid. Dat succes zal wel ten dele verklaard moeten worden uit ver ontwaardiging over de wijze, waarop het christen-democratische Italië de „Sovjet enclave aan deze zijde van het ijzeren gordijn" het leven zuur had gemaakt. Uit „morele overwegingen", die blijkbaar voor Venetië, San Remo, Campione en andere Italiaanse gokoorden niet gelden, was Rome gekant tegen de speelbank van San Marino en gedurende vele maanden was de republiek geblokkeerd om bezoek van Italianen aan die speelbank, en dus aan San Marino te beletten. Tenslotte had San Marino moeten toegeven. Alles leek rustig en in het vreedzame bergstadje (de hoofdstad heeft minder dan 6000 inwoners, de gehele republiek zowat 13.000) ging het leven zijn gewone gang. Op 1 oktober zou weer, zoals sedert eeuwen ieder half jaar gebeurt, de inhul diging van de twee nieuwe regenten plaats vinden. Deze worden tien dagen tevoren in de grot, waar de Heilige Marinus een Dalmatijns steenhouwer die de stichter is van deze vrije gemeenschap, als kluizenaar heeft geleefd, door de „Grote en Algemene Raad" gekozen. Die grot maakt deel uit van de hoofdkerk, maar men moet zich de „communisten" in Italië niet al te fana tiek voorstellen. In San Marino althans zijn zij allen even goede (of even lauwe) katholieken als hun tegenstanders. Bij de verkiezing op 21 september ver klaarden vijf socialisten en één communist, dat zij waren overgegaan tot de sociaal democratische of tot de christen-democra tische partij. Het gevolg was dat er niet langer een linkse meerderheid van 35 tegen een minderheid van 25 bestond, maar een rechtse meerderheid van 31 tegen 29 link sen. De regenten, die nog de volle souve- reiniteit bezaten, vonden dat dit niet ging en dat de betrokken zes volksvertegen woordigers dienden af te treden om door anderen, behorende tot de partij waarvoor zij gekozen waren, te worden vervangen. Groot tumult was het gevolg. Tenslotte be paalden de regenten, dat de beste oplos sing het uitschrijven van nieuwe verkie zingen voor 3 november was. Dit werd door de christen-democraten, in Rome méér dan in San Marino, een communistische staatsgreep genoemd. De dag daarop werd in San Marino een Ita liaan gevangen genomen, die de zes afval ligen had omgekocht, naar een Ameri kaans journalist wist te melden voor een belachelijk bedrag. Deze gevangene ligt nu met Aziatische griep, maar welbewaakt, in het ziekenhuis van San Marino. Zoli had haast Op 1 oktober volgde de verrassing van de „nieuwe regering", door Italië erkend nog vóór de bevolking van haar bestaan afwist. De regenten, die hadden moeten aftreden, wensten echter aan te blijven tot na de verkiezingen, maar de „regering beneden" wilde van geen verkiezingen weten. En ook de Italiaanse minister president Zoli had in Rome in het parle ment verklaard dat de bestaande Grote en Algemene Raad nog zitting heeft tot 1959. Hij sei er ook bij, dat het met de demo- crane in San Marino maar matigjes ge steld is. Men kent er zelfs geen vrouwen kiesrecht, zodat de helft der bevolking politiek onmondig is. Nog in de nacht van 30 september op 1 oktober werd het grondgebied der kleine republiek door Italiaanse politietroepen geheel geïsoleerd. Niemand werd er toe gelaten en nog veel minder mocht iemand er uit, behalve de leden van de regering „beneden", die in de schuur, zonder tele foon, zonder elektrische stroom, bedden of wat dan ook, de eerste dagen het niet zo heel prettig hadden en daarom voor de maaltijden geregeld naar Rimini in Italië gingen. Er stonden nu vijfduizend Italiaanse carabinieri als wachten rondom het grond gebied van San Marino. De „regering boven" had behalve de twaalf politie agenten (waarvan er twee waren overge lopen naar de „rechtsen") en de twaalf carabinieri, ook de militie (50 man) onder de wapenen geroepen en daarnaast nog ruim honderd vrijwilligers belast met de bewaking der toegangswegen tot de hoofd stad. Italië, dat in de laatste jaren zo wei nig scheutig was tegenover San Marino, heeft de „regering beneden" veertig mil joen lire geschonken „voor de eerste kosten". Dit is ongeveer een vierde van het be drag, dat Italië jaarlijks aan San Marino moet uitkeren als vergoeding voor het feit dat dit staatje geen tabaksmonopolie mag hebben en dus de Italiaanse rookwaren moet betrekken, terwijl Italië verder de invoerrechten incasseert voor alle niet- Italiaanse produkten, die de bevolking van San Marino nodig heeft. De kleine repu bliek heeft zelf geen douanestelsel. Van de ontvangen gelden heeft de „regering beneden" onmiddellijk een aan tal Italiaanse carabinirei als vrijwilligers aangeworven. Zij dragen de Italiaanse uniform, maar zijn voorzien van kenteke nen in de kleuren van San Marino (blauw wit), die te Milaan in allerijl werden ge reed gemaakt. Een contingent van vijftig man, uitstekend gewapend, werd sinds dien in een paar prefabricated huizen, ook uit Italië afkomstig, op het terrein van de fabriek ondergebracht. De hele vraag komt tenslotte hierop neer: wordt een Kamerlid gekozen om zijn persoon of om de partij die hij vertegen woordigt? Wat zou president Gronchi doen, wanneer plotseling een zestigtal christen-democratische volksvertegen woordigers in Italië zich communist ver klaarden en daarmee de meerderheid in het parlement aan de huidige oppositie in handen gaf. Zou hij van zijn recht gebruik maken om de Kamer te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven? In dat geval heeft in San Marino de rode „reggenza" juist gehandeld. Of zou hij zich erbij neerleggen en dat zestigtal toch als vertegenwoordigers van het volk be schouwen? Zo ja, dan heeft de „regering beneden" gelijk en deed Rome niets anders dan de bestaande toestand erkennen. Bij zijn oordeel over deze zaak mag onzes inziens een democraat zich echter niet laten beïnvloeden door het feit dat men de communisten een loer heeft gedraaid. Dat de communisten zelf, waar zij maar kunnen het recht verkrachten, is bekend. Maar democratische partijen en landen moeten zich er voor hoeden, die methoden na te volgen. De bevolking van San Marino is steeds uiterst gevoelig geweest voor alles wat haar onafhankelijkheid belaagt. Een rege ring, die met buitenlandse hulp en onder militaire bescherming van vreemde troe pen bezit neemt van het regeringspaleis, zou bij de eerstvolgende verkiezingen worden verslagen. LONDEN (UP) Volgend jaar zal een groep Engelse poolonderzoekers met para chutes op de Noordpool dalen en van daar uit de terugtocht van ruim duizend kilo meter naar de bewoonde wereld onder nemen. Luchtmaarschalk Lord Tedder en expe ditieleider Stanley Moss, kondigden woens dagavond bijzonderheden van deze onder neming aan. Men hoopt, dat de Sovjet- Unie behulpzaam zal zijn door het ver strekken van gegevens over de situatie in het Poolgebied. De expeditie zal proberen te ontdekken, welke kansen een reddings expeditie heeft, die bij een vliegramp in het Poolgebied hulp moet verlenen. De groep zal uit acht personen bestaan en zal in mei 1958 starten. Sleden en honden, zul len de sprong meemaken. De honden zul len in plastic houders geparachuteerd wor den.. Alle deelnemers moeten geoefende parachutespringers zijn. Er zijn reeds vijf deelnemers gekozen, drie oud-militairen en twee militaien. De tocht zal van de Pool naar Groenland gaan, ongeveer de route die in 1909 door Peary gevolgd werd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9