s PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Fraai najaarsweer i s k Onverwachte geldzuivering in de Oostzone van Duitsland Festivalweek s W ere ld nieuws^ NAAIMACHINES c 2 Zwarte zondag voor middenstandersspaarders boeren en de wisselkantoren van West-Berlijn Aniem verkreeg belang in elektriciteitsbedrijf in Péru Aziatische griep oorzaak van daling kolenproduktie Plasticbuizenfabriek te Hardenberg geopend Zuidmolukse pers aan banden gelegd Groeiende werkloosheid in Azië Hongaren geronseld voor strijd in Algerije? .festival" .festival" w* .festival" blauw .festival" zwart .festival"LILA .festival"GROEN „Tarawa" veroorzaakte schade bij vertrek Kadar waarschuwt tegen „provocaties" Tito sprak vier uur met Zjoekov Premier Tsjoe-En-Lai naar Oost-Europa „Negen negerkinderen zijn duurste leerlingen uit de onderwijshistorie" Schuilkelders in Parijs Hammarskjoeld kandidaat voor Nobelprijs ió Wet zo MENDEL VJ MAANDAG 14 OKTOBER 1957 (Van onze correspondent in Bonn) Het is een zwarte zondag geweest voor het overgrote gedeelte van de bevolking van Oost-Duitsland Om acht uur 's mor gens hoorde de bevolking door de radio, dat iedereen verplicht was voor tien uur 's avonds zyn bankbiljetten van een mark en hoger tegen nieuwe in te leveren. Men zou voorlopig voor driehonderd mark nieuwe biljetten krygen en later horen, wat met het overige geld zou gebeuren. Premier Grotewohl verklaarde, dat de maatregel nodig was omdat de monopolis ten en de militaristen van het Westen met oostmarken speculeerden, hun economische leven in de oostzone in de war wilden schoppen en hun spionage-centrales finan cierden. De nieuwe bankbiljetten die in 1955 zijn gedrukt, lijken op het eerste gezicht veel op de oude, met uitzondering van de kleur. Zij zijn niet van de handtekening van de president van de emissie-bank voorzien, doch dragen het opschrift „Uitgegev-n door een Duitse Bank, Berlijn 1955". Een paar jaar geleden gingen al geruch ten, dat het oude geld tegen nieuw zou worden ingewisseld, maar de minister van Financiën had de bevolking gerustgesteld met een verwijzing naar leugens van de fascisten en de imperialisten van het wes ten. De actie werd toen opgeschort. Men had een zondag uitgekozen om het geld te wisselen, omdat de meeste mensen dan vrij zijn. In Oost-Berlijn en in de andere steden van de Oostzone was het de hele dag bij zonder druk op straat. De mensen waren opgewonden. Voor de wisselkantoren, hoofdzakelijk scholen, postkantoren, par tijlokalen en eetgelegenheden stonden lange rijen mensen. Op tal van plaatsen moest het wisselen tot na de vastgestelde sluitingstijd van acht uur worden voortge zet. Men kan er zeker van zijn, dat honderd duizenden het meeste geld dat zij bezaten, hebben verloren. Niemand in de Duitse Democratische Republiek mocht meer dan driehonderd mar-k in huis hebben. Winke liers mochten niet meer dan vijftig mark in voorraad hebben. Zij waren verplicht, wat zij meer in kas hadden gekregen, tot twee keer per dag bij de banken af te dragen. Wie meer dan driehonderd mark heeft ingeleverd en ni'et kan bewijzen op rechtmatige wijze aan die bankbiljetten te zijn gekomen, is dat geld kwijt. De kleine man is de dupe van de geldzuivering. klei ne neringdoenden, boeren «?n spaarders, maar ook de wisselkantoren in West- Berlijn, die een Westduitse mark voor vier Oostmarken gaven. Men schat, dat er on geveer twintig miljoen Oostmark in West- Berlijn is. De totale omloop van o -stmar- ken bedroeg op 31 december 1956 volgens officiële gegeven 4,659 miljard maik. Men schat, dat zich bijna twee miljard Oost mark in handen van mensen heeft bevon- ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Zoals in de op 28 augustus gehouden jaar vergadering van de elektriciteitsmaat schappij Aniem n.v. werd medegedeeld, had de invoering door de Indonesische re gering van de nieuwe deviezenregeling stagnatie gebracht in de regelmatige uit voering van de getroffen regeling voor de transfer der vergoeding voor de in no vember 1954 genaaste Aniem-bedrijven. Thans is deze stagnatie opgeheven en de achterstand in de maandelijkse overma kingen, die sinds juli ontstaan was, inge lopen. Voorts wordt medegedeeld, dat de Aniem een belang heeft verworven in de Compania de Servicios Electricos, s.a., ge vestigd te Lima, Peru, waarbij zij op voet van pariteit met de. oude aandeelhouders zal deelnemen. Deze naamloze vennoot schap exploiteert elektriciteitbedrijven in Chiclayo, Supe, Barranca, Ica, Chincha en Pisco. Aan deze deelneming gaat gepaard het verlenen van technische en organisa torische bijstand. Een vrij groot aantal mijnwerkers heeft door de Aziatische griep het werk moeten verzuimen, hetgeen een tamelijk sterke invloed op de Europese kolenproduktie heeft. Uit voorlopige gegevens, gepubli ceerd door de Hoge Autoriteit voor de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, blijkt althans, dat de mijnen van de gemeenschap in september 1.230.000 ton kolen minder hebben gedolven dan in augustus en 630.000 ton minder dan in september 1956. De produktie bedroeg 18.930.000 ton. Vooral in Nederland en West-Duitsland heeft de Aziatische griep in september veel absenteïsme veroorzaakt. In Neder land waren gedurende een korte periode zelfs 45 percent van de arbeiders absent. In West-Duitsland bereikte het absenteïs me een top van 25 percent van het totale aantal arbeiders. In Nederland was de kolenproduktie in september 100.000 ton lager dan in augus tus. In West-Duitsland bedroeg de pro- duktiedaling 800.000 ton en in het Saar- gebied ongeveer 130.000 ton. In Frankrijk en Italië bleef de produktie onveranderd. (AFP) Grootste van West~Europa In Hardenberg (O.) is heden de n.v. 'VAVIN, de grootste plasticbuizenfabriek an West-Europa officieel geopend en in gebruik gesteld door mevrouw De van der Schueren-Helmich, echtgenote van de commissaris der Koningin in de provincie Overijsel. den die hierover volgens de voorschriften niet mochten beschikken, ofschoon zij er eerlijk waren aangekomen. Grens gesloten De grens naar het Westen was de gehele dag gesloten. Alleen de internationale D- treinen mochten passeren. Bij de doorlaat posten op de wegen vormden zich kilo meterslange rijen personenauto's, vracht wagens en bussen. De wagens met melk, die uit de bondsrepubliek naar West-Ber lijn onderweg waren, werden na enig op onthoud doorgelaten. Tal van leden van de Westduitse bondsdag, die in auto's on derweg waren om in West-Berlijn aan de eerste zitting van de nieuwe Bondsdag op dinsdag deel te nemen, moesten eveneens wachten of terugkeren naar Hannover eh daar een vliegtuig nemen. Voetgangers werden gefouilleerd. Zwarte handel (Reuter) Al voordat de omwisseling in Oost-Duitsland voltooid was, ontwikkelde zich in West-Berlijn een bloeiende zwarte markt in Oostmarken. Men verhandelde daar vier of vijf oude Oostmarken tegen één nieuwe. (DPA) Westelijke persfotografen, die van de lange rijen voor de wissellokalen foto's maakten, moesten op politiebureaus hun films en platen inleveren. Aan het einde van deze week zouden zij het mate riaal terug kunnen halen. (UP) Gisteravond maakte het Oost- duitse persbureau ADN bekend, dat bij de controle aan de grens 150 personen waren gearresteerd en 115.000 Oostmarken in beslag genomen. DJAKARTA (UP) De militaire auto riteiten in de Zuid-Molukken hebben twee dagbladen, die daar verschijnen, ver boden uit te komen en twee andere dag bladen censuur opgelegd. De plaatselijke journalistenvereniging heeft om opheffing van het verschijnings verbod gevraagd. De twee onder censuur geplaatste bladen hebben uit protest hun publicatie geslaakt. De bladen zouden berichten over mili taire aangelegenheden hebben gepubli ceerd, zonder dat zij daartoe machtiging hadden gekregen van een militaire in stantie. GENèVE (UP) De kloof tussen Azië en de meer ontwikkelde Westerse gebieden heeft zich onlangs verbreed en zal zich nog meer verbreden, „tenzij er aanzienlijke verbetering komt in het onderwijspeil in Azië", aldus de conclusie van een rapport der internationale arbeidsorganisatie, I.L.O. In dit rapport, opgesteld door de direc teur-generaal David A. Morse^ wordt er op gewezen, dat ondanks een zekere vooruit gang de productie in Azië het vooroor logs peil nog niet heeft bereikt. De jaar lijkse toeneming houdt geen gelijke tred met de grote bevolkingsaanwas. Elk jaar komen ongeveer acht en een half miljoen nieuwe arbeiders op de arbeidsmarkt en slechts een deel van hen kan worden geab sorbeerd, aldus het rapport, waarin ver volgens wordt uitgewijd over de groeiende problemen van werkloosheid in praktisch elk Aziatisch land. NEW YORK (UP) Het Algerijnse „Nationale Bevrijdingsfront" (F.L.N.) heeft vandaag de beschuldiging geuit, dat Hon gaarse vluchtelingen gedwongen zouden zijn om dienst 'te nemen in het Franse Vreemdelingenlegioen voor „oorlogsdien sten" in Algerije. Volgens het F.L.N. heeft een negentien jarige Hongaar, die uit het legioen is ge vlucht, onthuld, dat „er gewetenloze en onwettige methoden" door de Fransen worden gebruikt jegens jonge vluchtelin gen, die in Frankrijk om asiel vroegen". Deze Hongaar Sandor geheten werd na zijn vlucht uit Hongarije eerst naar ver schillende steenkoolmijnen in Frankrijk gestuurd, waar hij de arbeidsomstandig heden deplorabel vond en de veiligheids maatregelen nihil. Hij had al eenmaal kennis gemaakt met de ronselaars van het Vreemdelingen legioen, die zich wederom met hem be moeiden, toen bekend werd, dat het hem in de Franse mijnen niet beviel. Maar zij vertelden ditmaal niet, dat het voor het legioen was en lieten hem tekenen voor dienst overzee, waar hij later zelf een stuk land zou kunnen krijgen. Eenmaal in Marseille aangekomen, ont dekten hij en dertig lotgenoten dat zij bij het Vreemdelingenlegioen beland waren. „Nu leven zij vrij onder de bescherming van de F.L.N.", aldus de mededeling van I het Algerijnse Bevrijdingsfront in een brief aan de UNO. ADVERTENTIE Gedurende slechts 7 dagen brengt Gerzon de bekende nfestlval"-nylons (per 2 paar) tegen een speciale prijs. heeft veel vóór... „Fttitlval" nylons hebben oen lijn en regelmatig weefsel, „Festival" nylons hebben oen r-o-k-b-a-a-r boord, dat nooit knelt. „Festival" nylons hebben de juiste maatverhouding van boen, voet en boord, terwijl do grote maten extra lang zijn. Het hlelpatroon geelt een modern slankmakend ollect; voet en teen zijn extra versterkt. ROOD Wandelnylon 51 g./30 d. De solide kous voor uw dagelijks gebruik, £25 per paar 2.95, per 2 paar Middagnylon 51 g./15 d. De perlecle kous voor uw middagtoilet. £50 per paar 3.25, per2 paar Wandelnylon 60 g. 30 d met laddervrij boord en leenring. Extra lijn. per paar 3.95, per 2 paar Avondnylon 60/15. laddervrij boord en leenring, ragfijn weefsel. KQ per paar 3.95, per2 paar Naadloos 1 5 denier/4 74 naalds (de aller fijnste die gemaakt worden) g? ©Q per paar 3.95, per 2 paar Stretchnylon 60 g./20 denier. De kous. die past als 'n tweede huid. «sStf O per paar 4.50, per 2 paar g Het Amerikaanse vliegdekschip „Tara wa'' is vrijdagmiddag bij het verlaten van de haven van Rotterdam in aanvaring ge komen met een Italiaans schip en een drijvende kraan-. Het uitgebouwde vliegdek van de „Tara wa" kwam, toen het vaartuig achteruit varend de Waalhaven wilde verlaten, te gen het aan een boei gemeerde Italiaanse schip „Foloda" en een daarnaast liggende kraan. Vijf trossen waarmede de „Foloda" was vastgelegd, braken. De kraan werd beschadigd. De „Tarawa" is doorgevaren. Het is niet bekend of dit schip schade heeft opgelopen. BOEDAPEST (Reuter) De Hongaarse premier Janos Kadar heeft in een zater dag gepubliceerde rede gewaarschuwd, dat alle pogingen om „provocaties" uit te lokken op de verjaardag van de opstand van vorig jaar oktober, neergeslagen zul len worden. In een toespraak, die hij vrijdag voor het centrale comité van de Hongaarse com munistische partij heeft uitgesproken, zei hij, dat men hier en daar, over „imperialis tische radiostations", maar ook in Honga rije zelf, stemmen kan horen over „reac tionaire dromen" in verband met de ko mende verjaardag van de oktoberrevolu tie. Kader pleitte verder voor grotere een heid, discipline en kameraadschap bij de strijdkrachten, de politie, grenswacht en de arbeidersmilitie. Hij sprak voorts zijn tevredenheid uit over het feit, dat de recente relletjes in Warschau onderdrukt zijn en dat de meer derheid van de Poolse studenten zich van die onlusten gedistancieerd heeft. BELGRADO, (UP) De Russische mi nister van Defensie, Zjoekov is met veel plichtplegingen en ophef door president Tito van Joegoslavië ontvangen. Zondagmiddag was er een officiële lunch, daarna een jachtpartij, en 's avonds een galareceptie. De Britse minister Selwyn Lloyd kreeg indertijd slechts een officiële lunch bij zijn bezoek aan Tito. Men geeft voor dit omvangrijke eerbetoon de verkla ring, dat president Tito voornemens is, een door Zjoekov over te brengen aanbod van „modernisering" der Joegoslavische strijd krachten van de hand te wijzen. Tito's ver langen, met het Westen en het Oosten op goede voet te blijven, zo vermoedt men in Belgrado, dwingt hem, Zjoekov met meer dan gewone vriendelijkheid te ontvangen om eventuele Russische gevoeligheden te ontzien. Over het resultaat van de bespre kingen van Tito met zijn gast, die vier uur duurden, is niets bekendgemaakt. De Russische maarschalk zal deze week ook een bezoek van enkele dagen aan Al banië brengen, ondermeer aan de voor naamste havenstad Valona tegenover het eiland Sasseno, waar een Russische duik bootbasis zou zijn gevestigd. TOKIO (UP") Premier Tsjoe-en-Lai van communistisch China heeft een uitno diging van premier Anton Joegov om spoe dig een bezoek aan Bulgarije te brengen, aanvaard, zo meldt radio-Peking. Premier Joegov brengt momenteel een bezoek aan communistisch China. LITTLE ROCK (UP) Het zal de re gering naar schatting 24 miljoen dollar kosten om de negen negerleerlingen op de huidige militaire voet tot het einde van het schooljaar in Little Rock de school te laten bezoeken, aldus heeft gouverneur Faubus, bedlegerig met Aziatische griep maar niet minder strijdlustig, verklaard. Deze negen kinderen zijn daarmee de duurste scholie ren in de onderwijsgeschiedenis, zo zei hij. Zoals men weet zijn 1000 man federale troepen in Little Rock gelegerd en werden 9.900 man van de nationale garde onder federaal commando gesteld. Van deze 9.900 man doen er slechts 1.500 dienst. De an deren ontvangen soldij zonder dat zij in werkelijke dienst zijn. Zij moeten zich alleen twee maal per dag bij hun compag nies-commandant melden. Dit onder federaal bevel stellen van de nationale garde is het kostbaarste onder deel van de gehele Little Rock-affaire. Tweeërlei gebedsacties LITTLE ROCK (UP) Vierentwintig Baptistenpredikanten zullen een gebeds bijeenkomst houden opdat de integratie in Little Rock geheel ongedaan wordt ge maakt. Slechts door de negers een aparte school te laten bezoeken kan de rust in Little Rock worden hersteld, zo betogen zij. Zondag zijn echter in 85 andere kerken van de staat Arkansas diensten gehouden voor „eerbiediging van de wet en goede wil onder de mensen". Initiatiefnemer van deze actie is bisschop Robert R. Brown van de Episcopaalse kerk in Arkansas. President Eisenhower heeft zich achter deze laatste gebedsactie gesteld. „De maan gemist" ATLANTA (UP) De gouverneur van de Zuid-Amerikaanse staat Georgia, Mar vin Griffin, heeft de gouverneurs der 47 andere staten telegrafisch uitgenodigd, of ficiéél te protesteren tegen de „usurpatie" van de soevereiniteit van Arkansas door federale troepen. De oud-gouverneur van Florida, Millard Caldwell, heeft verklaard dat „de president het to druk had met het zuiden, dat hij de Russen er met de maan vandoor liet gaan". In Parijs zijn vijf „experimentele" onder grondse schuilkelders tegen atoomontplof fingen gebouwd. Indien de resultaten gun stig zijn, zullen er nog meer van dergelijke schuilkelders, die elk ongeveer driehonderd mensen kunnen bevatten en, afgezien van een directe treffer, .volledige bescherming bieden, worden gebouwd. Als „directe treffer" wordt nog beschouwd een bom die tien straten verder ontploft. LONDEN (UP) De Londense Evening News schreef zaterdag, dat secreratis-gene- raal Dag Hammarskjoeld met mevrouw Roosevelt genoemd worden als kandidaat voor de Nobelprijs voor de vrede. Er zullen dit jaar twee vredesprijzen worden uitge reikt, omdat er het vorig jaar geen werd toegekend. Ook zou voorgesteld zijn de prijs toe te kennen aan een „onbekende Hongaarse vrijheidsstrijder" en het geld dan ten goede te laten komen aan de Hon gaarse vluchtelingen. ADVERTENTIE Gedurende het weekeinde wist het fraaie najaarsweer zich te handhaven. Dit hield verband met een hogedrukgebied dat zich zaterdag en zondag van Ierland over Duits land naar Rusland verplaaste en dat ver sterkt werd door een nieuw hogedrukgebied boven de Britse eilanden en de Noordzee. Aangezien boven onze omgeving de stag nerende lucht vochtig is, vormde zich in de avond en nacht op vele plaatsen een dichte mist, die in de ochtend bijnea overal weer oploste. Overdag stegen de temperaturen tot ongeveer 15 graden. Op de oceaan ontwikkelde zich een om vangrijke en diepe depressie waarvan het centrum bij de zuidpunt van Groenland is aangekomen. Deze depressie zal morgen nog weinig invloed uitoefenen op het weer in West-Europa, waardoor het rustige najaars weer voortduurt. WEERRAPPORTEN Dinsdag 15 oktober Zon op 7.06 uur, onder 17.49 uur. Maan op 22.26 uur, onder 13.25 uur. Maanstanden 16 okt. 14.44 uur laatste kwartier. 23 okt. 05.43 uur nieuwe maan. 30 okt. 11.45 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 15 oktober Hoog water: 7.20 en 19.39 uur. Laag water: 2.53 en 15.11 uur. Temperaturen buiten BB BB land maxima van giste- R P ren. Binnenland heden TJ 3 d B 7 uur. Neerslag laatste SB S 4, dl 24 uur SP O cS Stockholm onbewolkt wnw 12 0 Oslo onbewolkt windst. Kopenhagen half bew. wnw 13 0 Aberdeen mist windst. 13 0 Londen mist windst. 19 0 Amsterdam mist z 17 0 Luxemburg mist ono 17 0 Parijs zwaar bew. nno 18 0 Bordeaux half bew. ono 23 0 Grenoble zwaar bew. windst. 23 0 Nice licht bew. nnw 22 0 Berlijn geheel bew. w 12 0 Frankfort motregen ozo 14 0,3 München geheel bew. windst. 14 0 Zürich geheel bew. windst. 15 0 Genève mist windst. 18 0 T "carno onbewolkt windst. 21 0 Wenen onbewolkt w 18 0 isöruck mist windst. 22 0 Fiome onbewolkt O 26 0 Ajaccio onbewolkt no 23 0 Mallorca ge heel bew ono 26 0 Den Helder dichte mist windst. 8 0 Ypenburg zwaar bew. windst. 8 0 Vlissingen mist O 8 0 Eelde mist windst. 11 0 Twente geheel bew. windst. 7 0 De Bilt zwaar bew. z 5 0 Eindhoven dichte mist ozo 6 0 Vlv. Z.-Limb dichte mist ono 8 0 is SCHROMPELEN WEG Pijn en jeuk verdwijnen bloeden houdt op 5 De wetenschap heeft thans een nieuwe ky helende substantie ontdekt met de verbazingwekkende eigenschap .de r" aambeien eenvoudig te doen wegdro- V gen - pijn verdwijnt, bloeden houdt op. Zelfs in de meest hardnekkige ge- y< vallen schrompelen de aambeien JA ineen, zó afdoend dat ze thans geen probleem meer zijn. Het geheim zit in wl het weefsel vernieuwende Bio-Dyne. £l Deze stof wordt thans toegepast in de nieuwe SPERTI-zalf, zacht en des- infecterend. Voor veilige, recht- ft streekse behandeling van aambeien. zonder verdovende middelen, een tube SPERTI a f. 3.30. H Rondleiding. Een groep Amerikaanse politici, onder wie drie senatoren, heeft zaterdag een bezoek gebracht aan het atoomcentrum Doebna, in de omgevin^ van Moskou. Zij werden rondgeleid door de directeur van het instituut^ prof Blokhintsev. Marcinclle. Koning Boudewijn van Bel gië heeft zaterdag te Marcinelle een monument onthujd ter nagedachtenis van de mijnwerkers, die vorig jaar bij de ramp in de mijn Bois-Du-Cazier om het leven zijn gekomen. Droogte. Radio-Peking meldt dat er reeds twee maanden een „ernstige" droogte heerst in de valeien van de Jangtse en de Hoeai. Negen belangrijke gra°an- provincies worden door droogte ge teisterd. Kans. Met ingang van vijftien maart zal Straatsburg een dagelijkse luchtverbin- ding hebben met Parijs. De uitbreiding van de verbindingen met Straatsburg is bedoeld om de kans, dat de stad de „hoofdstad van Europa" wordt, te ver groten. Slavernij. Bij een campagne tegen sla vernij en kindei'arbeid heeft de politie in Oost-Nigeria dertig meisjes van vier tot tien jaar opgespoord, die ieder voor ongeveer zestig pond (ongeveer zes honderd gulden) waren verkocht. De ouders zullen gerechtelijk worden ver volgd. Onverwoestbaar. De zevenjarige Simon James uit Londen heeft 'n maand lang mogen doen waarvoor zijn vriendjes streng bestraft worden: zijn schoenen (trachten te) vernielen. „Wanneer je een plas ziet: loop er door. Ligt er een steen of blikje op straat: er tegen aan schoppen. Bagger door .modder zoveel je kunt", zo vertelde zijn, vader hem. De schoenen zijn gemaakt van een bij zonder soort plastic, dat volgens de firma die ze in de handel brengt, on verslijtbaar is. Brand. De politie schat, dat er twintig duizend Indonesiërs dakloos zijn ge worden door een brand, die het dicht bevolkte kampong-district van bet noordwestelijke gedeelte van Djakarta heeft geteisterd. Het vuur, dat drie uren lang woedde, verwoestte ongeveer vijf tienhonderd woningen en veroorzaakte een schade van naar schatting tien miljoen ruphia's, bijna vier miljoen gulden. De brand is de grootste, die ooit in de hoofdstad van Indonesië heeft gewoed. Brug. In de Chinese provincie Woehan wordt de eerste brug over de Jangtse geopend. Het is een dubbeldeks brug voor rail- en wegverkeer van ruim elfhonderd meter lang. Russische des kundigen hebben geholpen met het ont werpen en bouwen. De pijlers zijn ge bouwd zonder gebruikmaking van cais sons. Men heeft buizen tot op de rots bodem laten zakken en onder druk be ton aangebracht. Oorzaken. Diergeneeskundigen van het Britse ministerie van Landbouw heb ben meegedeeld, dat alle 84 epidemieën van mond- en klauwzeer bij vee, die dit jaar zijn geconstateerd, veroorzaakt zijn door de invoer van vlees en de vogeltrek. Dit jaar zijn reeds 14.500 stuks vee in Groot-Brittannië geslacht in de strijd tegen mond- en klauwzeer. Kunstmatig. De aanleg van een groot kunstmatig meer in de bijbelse vailei Emek in het midden van Galilea is vol tooid. Dit meer zal een regulerend reservoir vormen, dat water uit de Jor- daan en uit Opper-Galilea zal ontvan gen. Het uit het noorden van het land toegevoerde water zal de Negev-woes- tijn kunnen bevloeien. Uitbarsting. De vulkaan Mihara op het Japanse eiland Osjima, een der actiefst? van Japan, is plotseling tot uitbarsting gekomen, waardoor een persoon om hei leven is gekomen en 54 mensen ernstig zijn gewond. Meer dan duizend toeris ten, die zich op de helling van de 759 meter hoge berg bevonden, werden met hefschroefvliegtuigen gered. Operaties. Op Cuba zijn vrijdag bii een operatie van het leger 45 opstandelingen gedood en talrijke gewond, zo is offi cieel in Havanna bekendgemaakt. Bij een andere operatie zijn vier rebellen gesneuveld. Het leger leed bij deze twee operaties geen verliezen, aldus een com muniqué. 19. „G-geen v-vangzeü!"dacht Panda doodsbeangst en hij begon luidkeels om hulp te roepen. De kleine brandmeester keek peinzend omhoog. „Ik moet iets be denken", mompelde hij, „de knaap zou zich anders wel eens kunnen bezeren wat staat er ook weer in de voorschrif tenHopelijk zou hem tijdig te bin nen schieten wat er in zo'n situatie werd voorgeschreven, anders kon Panda zijn redding wel afschrijven! Maar nee! Juist op tijd werd de neerstortende Panda ge troffen door een krachtige waterstraal. Met een verbluffende tegenwoordigheid van geest had de brandleraar zich op de brandkraan geworpen, die zich juist onder zijn ongelukkige leerling bevond. „Zie je wel?", riep. hij juichend, „water is des brandmans beste vriend! ZO staat het in de voorschriften! Men moet zich altijd houden aan de voorschriften!" HET IS de onsterfelijke verdienste ge- der de amateurs, althans in de ogen van weest van Gregor Mendel, de Oostenrijksehen die de officiële wetenschap vertegen abt uit het Augustiner Stift te Brünn, als woordigden. Daarna publiceerde Mendel eerste de wetten der erfelijkheid ih hoofd- zijn werk in het tijdschrift van die vere zaak te hebben geformuleerd. Hij deed niging van natuuronderzoekers, waardoor proeven met verschillende erwtenrassen vakgeleerden er geen kennis van kónden die van elkaar verschilden door vorm van nemen, tenminste niet in ruime kring, om- erwt, kleur van erwt en peul, vorm van dat de onderzoekers dergelijke tijdschrij- peül, kleur van de bloem, verdeling van ten, die zich nu eenmaal niet bewegen op de bloemen aan de stengel, grootte van het niveau dat het hunne is, eenvoudig de plant, enz. en verrichtte zo veel krui- niet lezen. Het is bekend, dat de Duits2 singenals hij kenmerken wilde nagaan, botanicus C. W. Naegelidie destijds pro- Telkens kruiste hij dus twee planten, die fessor aan de universiteit van München in één van deze eigenschappen van elkaar was en daar o.a. zijn micellairtheorie op- verschilden en kon op deze wijze nauwkeurig het lot van die ene eigenschap nagaan. Zo kwam hij omstreeks 1868 tot baanbrekende inzichten aan gaande de erfelijkheid, die hij in bevattelijke en heldere taal publiceerde. Desondanks werd zijn werk door de officiële we tenschap niet opgemerkt en raakten zijn „Mendelse wetten" in vergetelheid, tot ze in het begin van deze eeuw opnieuw aan het licht werden gebracht. Dit geschiedde, merkwaardig genoeg, bijna gelijktijdig door drie van de voornaamste onderzoe kers in die dagen op het gebied van de erfelijkheidsleer Nu zijn er altijd mensen die nogal gauw klaar staan met bittere opmerkingen over het miskende genie. Misschien schuilt in die bitterheid wel enige reden, maar in het geval van Mendel was daarvoor werkelijk geen ruimte. Iemand die een geniaal denk beeld heeft, of een bepaalde ontdekking heeft gedaan, moet zijn ideeën of erva ringen nu eenmaal niet publiceren in een advertentieblaadje, maar in een vaktijd schrift van erkende reputatie, zodat het onderwerp onder ogen van deskundigen kan komen en eventueel in discussie kan worden gebracht door onderzoekers die op dat terrein reeds gewerkt hebben. Dit nu, heeft Mendel nagelaten. De bescheiden m.onnlk heeft een paar voordrachten ge houden voor een van de vele honderden vereniging et.j es van natuuronderzoekers, die destijds in Oostenrijk en Duitsland be stonden en rangschikte zich daardoor on- stelde (welke theorie vooral in de laatste tijd zeer hoog geschat wordt) de conclusies van Mendel heeft bestudeerd, maar ze als voorbarig kwa lificeerde, tenminste voor soorten, waarmee Naegeli juist zelf uitvoerig had ge ëxperimenteerdEn juist bij deze planten, moest Mendel toegeven dal z\in conclusies niet te handhaven waren. Hoewel Mendel desondanks tóch juist was - wat bij de stand van de wetenschap van die dagen echter nog niet begrepen kon worden - sterkte deze ervaring het ver trouwen in de conclusies van Mendel niet. Hij zond zijn werk toe aan een veertigtal academische beroemdheden uit zijn tijd: t maar ontving geen enkel antwoord, omdat men geen vertrouwen had in de monnik, die zich als natuurkundige op het terrein van de biologie roas gaan bewegen. Hoewel het zeker niet gemakkelijk is de factoren aan te geven die oorzaak zijn ge weest dat een wetenschappelijke ontdek king door tijdgenoten niet op haar juiste waarde werd. geschat, menen we toch, dat de ongelukkige publicatie van Mendel's werk in het blaadje van de plaatselijke vereniging voor het onopgemerkt blijven van deze denkbeelden van grote betekenis is geweest. Laten we nu dan' eens over mvt"1'"- spreken. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H Pétilkn

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2