DROM SHAG TRADITIERIT 1957: EEN KOSTELIJK FEEST VOOR 54 STOKOUDE AUTOMOBIELTJES Onsmakelijk artikel over Britse koninklijke paar U weet niet ïialf hoe lekker die half zware shag Hall zwaar - Heel lekker! Van dag tot dag van Douwe Egberts is! C&raatótoel M 3 Onheilspellend Russen geven China geen atoomwapens Spoetnik liet zich horen en zien boven Nederland Sterke codesignalen in Sydney opgevangen Zweden stemden over een ouderdomsverzekering Koninklijk bezoek aan Canada begonnen Deense diplomaat door Rusland uitgewezen MAANDAG 14 OKTOBER 1957 De aankomst van Egyptische versterkin- in Syrië duidt er op, dat de Syrische Lering zich niet sterk genoeg voelt de binnenlandse oppositie tegen de conse- ties van het aanvaarden van Russi sche hulp, de baas te blijven. De bewering het officiële communiqué, dat de beide bondgenoten zich teweer zullen stellen tegen (binnenlandse) „imperialistische .mbities", lijkt aannemelijker dan de ver wijzing naar de beveiliging van de noor delijke grens, met Turkije, en de zuidelijke ens, met Israel. UNO-waarnemers heb ben óp recente Syrische klachten laten weten dat er geen troepenconcentraties aan de Israëlische grens te bekennen waren en de Syrische protesten over Turkse troepenconcentraties hebben tot dusver alleen weerklank gevonden in be schuldigingen van Russische leiders. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken, mevrouw Meir, die kennelijk een wraakoefening van Nasser vreest, voor de nederlaag die de Israëliërs Egypte ver leden jaar hebben toegebracht, heeft onmiddellijk gewezen op het gevaar voor Israel van deze ontwikkeling. De grens van Israel met Egypte wordt op het ogen blik nog bewaakt door het politieleger van de UNO, maar de UNO-controle aan de grens met Syrië bestaat slechts uit waar nemingsposten. De omsingeling van Israel krijgt dus een dreigender karakter, waarin het enige lichtpunt is, dat de stemming tussen Jor danië en Syrië, juist naar aanleiding van de Russische hulp aan Damascus, niet bij zonder hartelijk is. Cairo en Damascus vleien zich vermoedelijk met de hoop dat Egyptische militaire ruggesteun voor de Arabische broeders aannemelijker is dan nog openlijker gewapende hulp van de Russen, maar de verwijzing naar „impe rialistische ambities" moet de Jordaanse regering onheilspellend in het oor klinken, na de onvriendelijkheden van Syrische en Egyptische zijde jegens het Jordaanse hof. Koning Hoessein heeft gisteren aan de Jordaans-Irakse grens een onverwachte ontmoeting gehad met zijn achterneef, koning Feisal, die, als bondgenoot van Turkije in het pact van Bagdad, evenmin is gebrand op uitbreiding van de Egyp tische invloed in het gebied der oliepijp leidingen. Deze verwikkelingen zullen Cairo en Damascus niet zijn ontgaan, maar de bin nenlandse situatie in Syrië gedoogde blijk baar geen verder uitstel van deze operatie, waarvan het doel is de huidige Syrische regering te handhaven en daarmee de Russische hulp te behouden. President Nasser blijkt nog steeds niet van plan zijn gevaarlijke banden met de Sovjet-Unie te verbreken en het Kremlin kan tevreden zijn over het waagstuk van zijn vazal in spe, die met zijn roekeloze optreden de waarschuwing van Kroesjtsjev dat een volgende oorlog de meeste kans heeft in het Nabije Oosten te ontbranden, een onheilspellende bijklank geeft. HONGKONG (UP) Ondanks herhaald aandringen heeft de Sovjet-Unie geweigerd communistisch China van kernwapens te voorzien zo wordt in Hongkong vernomen. De reden van deze weigering werd niet genoemd, doch men neemt aan dat de re gering te Moskou öf niet het risico wenst te lopen dat China te eniger tijd een oor log met atoomwapens in het Verre Oos ten ontketent, of de wapens lange tijd als lokmiddel gebruiken wil om de Chinezen afhankelijk te houden. Niettemin wordt de mogelijkheid dat China spoedig over kernwapens zal be schikken niet uitgesloten geacht. In het gebied van Foekien, de kuststrook tegen over Formosa zijn verscheidene lanceer- installaties voor raketten. Men betwijfelt of het Chinese leger inderdaad ovei bal listische of geleide projectielen beschikt, maar de lanceerinrichtingen zouden, wel licht met behulp van Russische technici, spoedig voor gebruik gereed kunnen zijn. Bij Foekien zijn eveneens talrijke vlieg velden aangelegd. De weinige viermotorige bommenwerpers van de Chinese lucht macht met schroefaandrijving, doch ge schikt voor het vervoer van a- en h-bom- men zijn evenals de Russische IL-28 straalbommenwerpers langs de Jangtse ge stationeerd. Militaire waarnemers in Hongkong zijn overigens van oordeel dat Peking-China in militair opzicht een geduchte macht vormt., wellicht de derde ter wereld na de V.S. en de Sovjet-Unie. ADVERTENTIE Robert Delaunay. Van 18 oktober tot 1 december wordt in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling gehou den van werken van Robert Delaunay. De sterrenwacht te Utrecht heeft in de afgelopen nacht de kunstmaan waargeno men om 4 uur 44 min. 30 seconden in het sterrenbeeld de Grote Beer. Men zag gedu rende drie seconden een lichtstip als een heldere ster bewegen. Daarna werd het onzichtbaar, vermoedelijk door bewolking. Zaterdagochtend werd de kunstmaan waargenomen te 4 uur 50 minuten 12 se conden even ten zuid-westen van de laat ste ster van de staart van de Grote Beer, een minuut later ging hij langs de ster Beta van de Leeuw. Het signaal van de „Spoetnik" is in de nacht van zaterdag op zondag en in de vroege ochtenduren van zondag vijfmaal opgevangen door de radiokamer van het ANP. Het sein, thans een onafgebroken toon, was tegen twaalf uur vrij goed, om streeks half twee en kwart over drie goed en van 04.44 tot 04.58 en van 06.27 tot 06.36 zeer goed hoorbaar. SYDNEY (Reuter, Tass, AFP) Zon dagavond zijn in de buurt van Sydney code-signalen van de „Spoetnik" opgevan gen, die honderd maal krachtiger waren dan de aanvankelijk uitgezonden seinen. Zondagmiddag hebben de kunstmaan en de i,moederraket" de honderddertigste tocht om de aarde volbracht. Een Russische na tuurkundige acht het niet uitgesloten, dat hoewel de raket in de dichtere lagen van de atmosfeer grotendeels zal verdampen, stukken metaal op aarde terecht zullen ko men. Professor Bertil Anders van het ob servatorium te Lund in Zweden is erin geslaagd de kunstmaan zondagochtend te fotograferen. De omloopsnelheid van de Russische kunstmaan neemt heel langzaam af. Za terdag deed zij 95 minuten en 57 seconden over een reis om de aarde. (Aangezien de snelheid van de kunstmaan niet groter kan worden blijkt hieruit, dat haar baan om de aarde iets kleiner is geworden en zij Jus dichter bij de aarde komt). De snelheid van het raketgedeelte dat de satelliet, begeleidt neemt echter minder snel af en het gevolg is dan ook, dat het de kunstmaan heeft ingehaald. Dat is op 10 oktober gebeurd en zaterdag had het mketgedeelte al een voorsprong van drie minuten, of 1500 kilometer op de kunst maan. In Moskou heeft men de satelliet en het raketgedeelte zaterdagochtend duidelijk met het blote oog kunnen waarnemen. We zijn gisteren van Utrecht naar Zandvoort gereden als passagier van de heer M. Gatsonides uit Bentveld. Op zichzelf is deze mededeling vrij zinloos. Maar wanneer men weet dat de heer Gatsonides voor velen beter bekend als „Maus" een ervaren coureur is, die in tientallen internationale rally's talrijke ereplaatsen heeft behaald, dat het tochtje in een zeer bijzondere automobiel werd afgelegd, maar dat het desondanks bijna vier volle uren vergde, dan wordt het wellicht iets anders. Toch heeft de heer Gatsonides de gehele route vrijwel op volle snelheid, gereden, terwijl hij achternagezeten werd door drieënvijftig andere automobilisten, die allen het gaspedaal tot op de planken indrukten. Die planken zaten echter vast aan automobielen en automobieltjes die varieerden in de leeftijden van zestig tot zevenentwintig jaar oud. En dat was het bijzondere. Gisteren werd namelijk de „Traditierit" van de Tionier-Automobielen Club ver reden, van Utrecht naar Zandvoort, compleet met controleposten, verplichte rustplaatsen en een uitgebreide behendigheidsproef aan het slot van de rit op het circuit van Zandvoort. De Pionier-Automobielen Club (de P.A. C.) is - zoals de statuten het ons leren - een Vereniging tot Instandhouding van Historische Automobielen, een organisatie o,ok, die enkele keren per jaar naar buiten optreedt om dit edele streven aan de mens heid te tonen. De anderen dagen van het jaar blijven de vehikels meestal op stal staan waar zij dan vertroeteld worden door hun bazen, die steeds weer nieuwe vlekjes op de glimmende spatbordeh ontdekken en die keer op keer, bij wijze van tractatie, de motor uit elkaar halen en weer in el kaar zetten. Dat zijn de werkelijke Pioniers. De man nen die ook tijdens de „Traditierit" niet kunnen nalaten over hun antieke wagen tjes te confereren alsof het evenzovele wereldproblemen zijn. Wanneer zij onder de motorkap van zo'v oud beestje gluren dan lichten zij de En gelse sportpet van het hoofd. Leken menen dan dikwijls dat dat geschiedt om de pet niet te bevuilen. Maar ingewijden weten beter. Zij weten dat de auto bij de P.A.C.-ers alles is. Zij begrijpen waarom een deel nemer aan de traditierit lachend uitstapt wanneer zijn wagen midden in de mist op een eenzame polderweg na een korte kuch en een verschrikkelijke schok stokstijf stil blijft staan. Zij weten namelijk dat de eigenaar van zo'n auto het inwendige van zijn overjarig voertuigje kent als de zak van zijn kwiek, dikwijls iets te kort jasje. Terwille van de volledigheid laten wij hier de uitslagen volgen: A-klasse: Wagens met bouwjaren van 1898 tot 1914: 1. Panhard 1898 (Gatsonides); 2. Chenard et Walker 1908 (Allard, België) en 3. Studebaker Flanders 1910 (Manson). B-klasse: (Kleine wagens met bouwjaren van 1913 tot 1930): 1. Ford 1924 (Ooms); 2. Chevrolet 1925 (Stoutenbeek) en 3. Ford T-Tudor 1928 (Renes). C-klasse: (Grotere wagens met bouwja ren van 1913 tot 1930): 1. Hudson Cabriolet 1928 (Jordaan); 2. De Dion Bouton 1925 (De Greeuw) en 3. Ford A-Cabriolet 1928 (Beemsterboer). D-klasse: (Sportwagens): 1. Bugatti 1928 (Lautier); 2. Bugatti 1927 (Geesink) en 3. Bugatti 1929 (Pieters). STOCKHOLM (UP) De Zweden kon den zich zondag bij volksstemming uit spreken over de meest gewenste vorm van ouderdomspensioen. Alle politieke partijen zijn het er over eens, dat het pensioen minstens zestig per cent van het topsalaris moet bedragen. Volgens de laatste gegevens heeft 70.4 procent van de stemgerechtigden zijn stem uitgebracht. Daarvan ging 46.4 percent naar het socialistische voorstel tot gedwongen pensionering, 15.2 percent naar de voor standers van een regeling op basis van vrij willigheid (de centrum-partij) en 34.6 per cent naar de voorstanders van een regeling door middel van onderhandelingen tussen werkgever en werknemer (liberalen en con servatieven). OTTAWA (U.P.) Zaterdag heeft Elizabeth II voor de eerste maal als ko ningin van Canada voet op Canadese bo dem gezet. De DC7C van de BOAC, die haar en Prins Philip over de oceaan heeft gebracht, landde 's middags om half vijf in prachtig herfstweer. Naar schatting 30.000 perso nen brachten de koningin een ovatie op de luchthaven Upland?. Toen het vliegtuig neerstreek, werd een saluut van 21 kanonschoten gegeven. Het koninklijk paar werd begroet door gouver neur-generaal Vincent Massey en door pre mier John Diefenbaker met zijn kabinet. Vele tienduizenden omzoomden de route die van het vliegveld gevolg werd naar Government House, waar de stoet om streeks zes uur arriveerde. De stad was één vlaggenzee. Zondag heeft koningin Elizabeth in Otta wa voor het eerst in haar leven een tele visie-toespraak gehouden. Zij vertelde de Canadezen dat zij in 1959 persoonlijk terug zal komen om de opening van het St. Lau- renskanaal mee te maken en dan een tocht dwars het gehele land hoopt te kunnen maken. i&p de' Kofi pie Gij zegt wel eens bij de aanblik van een portret van de heer V. van Gogh, eertijds schilder te Arles: „Wat heeft me die man toch een gekweld koppie. Nou", vervolgt gij, die was óók lang niet happy!", en daarin, lezer, hebt gij groot gelijk, zoals de romans dat trouwens ook bewijzen. Maar nu dit: over gekwelde koppies ge sproken: hebt gij óns gekwelde koppie wel eens gezien? Een koppie waar dat van de heer V. van Gogh - een lekker fris toetje bij is. Daar zijn redenen voor. Artistieke redenen. Ja. Oók! Voor dat koppie van ons. Want ook wij kronkelen vaak in artistieke pijnen. En daar helpt geen aspirientje te gen, lui! Wij willen dat hier even verkla ren. Wij schrijven immerswel eens een stukje in de krant. Een simpel verslagje. Een zuchtje. Een briesje. Een glimlachje. Een traan. Het heeft geen gewicht, men sen; het is een veder. Het heeft geen stem: een mot spreekt luider. Het heeft geen portée: de aktentas van een Haags ambte naar (na lunchtijd) heeft meer inhoudZo maar een stukje. En daarmee, zo meent men dan, verricht men iets. Voorziet men in ene behoefte. Dat wil tenminste zeggen, mensen, jongens, als men het leest. Let daar even op: als men het leest. Want doet men dat niet, dan gaat er veel verkeerd in ons. Dan breekt er iets van binnen, ja. Want wanneer zo'n stukje gemaakt wordt, is dat een heel gekners der tanden: een volle kruiwagen op een grintpad. Een heel gegrol tegen omstanders. Een heel gezweet. Zo'n stukje namelijk vergt concen tratie. Vraagt Wikken. Mikken. Wegen. Schrappen. Tegen de gezinsleden schreeu wen. Wim smeken OP TE HOUDEN MET BONKENGuurt verzoeken ELDERS TE GAAN FLUITEN. Buurman innig bidden DE RADIO ZACHTER TE ZETTEN en de televisie uit de knop te rukken. Kortom: in het algemeen het ganse woonblok te verzoeken, dringend te verzoeken, KALM AAN TE DOEN, en niet door te trekken op het toilet omdat dit een geweldig lawaai verwekt in de waterleidingbuizen. Een stukje schrijven betekent STRIJD. Betekent door het huis sluipen om elk overbodig gemcht, elk zogeheten zingen, BONKEN, TIKKEN, RYTMISCH RAM MELEN en DREUNEN te dempen. Nee, zo'n stukje is maar niet lekker achterover gaan zitten met een losse lach en, hupla- keetje, daar staat het. Nee: het is smeden. Worstelen. Zwoegen. Het is een heroïsche kamp met het mes tussen de tanden, zo'n stukje schrijven. Kijk, en dan staat het in de krant. Men glimlacht als men het ziet. Er blinkt een traan in het oog. Men is vader geworden. Men leest het. Men neuriet. Men wuift naar buurman en nijgt naar Notaris, een opgeblazen figuur met toch ook wel goede zijdenEn men wendt zich dan tot de eigen gezinsleden; het eigen bloed en vlees. Wat doen zij? Lezen zij, een blos van opwinding en ontroering op de wangen, uw stukje? NeenDe een roept: „Hoe staat het met het ploegenklassement?" en „Wie maakt dat doelpunt bij SCH?" En „Geemij- diekrandis!" „Nee, eerst het feuilleton, ik lees altijd eerst het feuilleton", antwoordt de ander. En de derde? Die zegt: „Hoe is de uitslag van die zeeppuzzelDe zeeppuzzel, jon gens. Kijk nou 'es effe naar de zeeppuzzel En wij, lezer, (begrijpt gij wel?) wij zit ten daar en kijken zwijgend de kamer in. Wij drinken de thee. De koffie. Wij ver kruimelen een biscuitje. En krijgen nieu we trekken van leed op het gelaat. Goed: een rood baardje hebben wij niet. Maar gekweld! Wij zeggen soms: „D'er staat ook een eenvoudig stukje van mij in". Wij leggen een zoet, een ielfijn verwijt in de stem. „Ja, straks hoor", roepen ze, „dat lees ik straks wel effe! Dat loopt niet weg. Ik heb nou geen tijd, hoor". Duif Evenals verleden jaar trad de P.A.C. gis teren dus op de tweede zondag in oktober naar buiten voor een manifestatie die een zegetocht is geworden voor de oude ge degen automobiel en die tegelijkertijd ei genlijk een demonstratie werd tégen de moderne geriefelijke wagen. Overal op de route werden namelijk deze laatste ijlings in de berm gereden wanneer er weer een vehikeltje kwam aantuffen en de duizen den toeschouwers in de diverse dorpjes en ?teden gebaarden driftig naar de aarzelen de automobilisten wanneer die even wacht ten met het ruimbaan maken voor de P.A.C.-ers. 4 Het begon allemaal zondagmorgen in Utrecht waar de eenenveertg Nederlandse en dertien Belgische deelnemers zich in alle vroegte verzamelden en waar wij ook, zij het op het laatste nippertje, de heer Gatsonides aantroffen die in de haast om zijn Panhard 1898 in beweging te zetten de startketting stuktrók. Nu verdroot dat hem geenszins aangezien een klein duwtje een even duidelijk resultaat had. De oude wagen maakte een licht sprongetje en be gon vervolgens weliswaar wat luid maar zeer tevreden te ronken. Nu is de heer Gatsonides iemand die in een race, zelfs al gaat het er niet om wie er het eerst binnenkomt, liefst zo min mogelijk deelnemers voor zich weet ter wijl hij zich in geen geval wil laten passe ren. Dat gelukte aardig. Na de drommen Utrechtenaren achter ons gelaten te heb ben trokken wij namelijk met een gange tje van vijftig mijl per uur de mistige pol der in en op weg naar de eerste rustplaats in Vreeland en bij de eerste kastelen van de Vecht waren wij er zeker van dat wij aan de kop lagen. De petten werden nog iets dieper in de ogen gedrukt, de stofbril len kwamen te voorschijn en de dassen en jekkers werden tot het bovenste knoopje dichtgemaakt. Dat was geen overbodige luxe want onze Panhard, die overigens ter leen was gegeven door de heer Roy Clark- son, een vriendelijke Schot, was niet in het bezit van een dak, had geen voorruit en was verder aan alle kanten open. Bepaald fris werd het na de koffiepauze in Vreeland waar we het eerste controle stempeltje ontvingen en na een ware triomftocht langs hoofdzakelijk oude maar verharde wegen, langs de Vinkenveense plassen en door het drukke Uithoorn wa ren we blij in Aalsmeer even te kunnen mm uitblazen. Het autootje trouwens ook ge loven wij. Het eerste traject zat er op. We hadden anderhalf uur gereden en er waren acht endertig kilometers onder de snelle wiel tjes doorgegaan. Wie echter meent dat de bemanning van de wagen haastig de warme koffie ging opzoeken heeft het geheel mis. Eerst werd de Panhard van nieuwe raampjes in de koplampen voorzien, vervolgens werd al het koper flink opgepoetst en tenslotte kreeg het automobieltje zestig liter water in zijn tank. Pas toén kon in grote haast de lunch genuttigd worden, waarvan de toespijs echter ijlings ingepakt werd omdat er weer gereden moest worden. Het tweede traject, over Leimuiden, Nieuw-Vennep naar Hillegom en vervol gens via Vogelenzang en Bentveld naar het circuit in Zandvoort (35 kilometer bij benadering) ging opnieuw bijzonder vlot. Voor ons zaten echter de snelheidsdui vels Schade met zijn rokende Minerva 1909 en Mutsaerts met een Ford T-Touring (1915) die enkele minuten eerder de baan opstoven. Het wachten was dus alleen nog maar op het publiek en op de overige eenen vijftig deelnemers. Dat kwam allemaal in orde. De tribunes stroomden vol en de autootjes kwamen een voor een min of meer kreunend binnensukkelen. Intussen schoten tientallen fotografen evenals on derweg tientallen films vol, terwijl de P.A.C.-comitéleden de behendigheidsproe- ven uitzetten. Aan deze wedstrijden werd om drie uur begonnen. Om vijf uur waren ze afgelopen en op dat moment hadden alle deelnemers met hun wagen getracht eep paaltje nét niet om te duwen, drie rondjes achteruit te rijden, op een streep te stoppen, twee blokjes op te rapen en een glas water naai de finish te brengen. Pas laat in de avond, na het afscheids diner, werd in het restaurant van het cir cuit de uitslag bekend gemaakt en wij zijn er trots op dat toen duidelijk werd dat onze gastheer, de heer Ga.tsonid.es, in het A-klassement de beste prestatie had ge leverd. Wij menen daar in geringe mate aan meegewerkt te hebben. Bijvoorbeeld door op de achterbank gedurende de gehele tocht de toegevouwen paraplu vast te hou den. Een van de organisatoren van dit kostelijke feest vertelde ons namelijk dat het bij dergelijke ritten op de kleinigheden aankomt. En daar houden wij hem aan. De start voor de behendigheidsproeven op het circuit van Zandvoort. KOPENHAGEN (UP) Tussen Dene marken en de Sovjet-Unie woedt een klein maar heftig diplomatiek geschil, dat begonnen is met de uitwijzing van de Russische militaire attaché uit Denemar ken. Op haar beurt heeft de Russische re gering thans de Deense landbouwattaché in Moskou uitgewezen, op motief dat de militaire Sovjet attaché in Kopenhagen in het geheel niet gezondigd zou hebben tegen de diplomatieke regelen. Toen de Deense regering op 2 oktober de Russische militaire attaché. Smirnov, uitwees, zag zij ervan af ruchtbaarheid van haar beweegredenen voor dit besluit bekend te maken. Van Russische zijde werd daarop geantwoord met het genoem de protest en met de uitwijzing van de Deense landbouwattaché Teo Ranek. Dit heeft de Deense regering ertoe genoopt alsnog een verklaring af te leggen over de gedragingen van Smirnov. Deze zou aldus de Deense regering, tevergeefs gepoogd hebben, een Deense burger met de belofte van een grote beloning ertoe te bewegen, inlichtingen te verschaffen over het Deen se radar-beveiligingssysteem. Smirnov maakte daartoe afspraken op „donkere, af gelegen plaatsen". Zelfs had de Russische diplomaat ergens in een bos in Jutland een metalen kist in de grond gegraven, die als geheime brievenbus moest dienst doen. De Deense contactman moest daarin de gevraagde gegevens leggen. Smirnov zou ze dan weghalen als hem dit gelegen kwam. Smirnov was de derde Rus, die dit jaar door Denemarken uitgewezen is. De Deense landbouwattaché Ranek is 55 jaar en gehuwd met een Russische vrouw. Zij hebben twee kinderen. Ranek was al bijna 18 jaar in Rusland en hij wordt be schouwd als een der grootste deskundigen op het gebied van de economische en agra rische zaken der Sovjet-Unie. De Deense regering heeft in Moskou tegen zijn uit wijzing die „geheel en al. een vergeldings maatregel" blijkt te zijn, geprotesteerd. (Van onze correspondent in Londen) Na Lord Altrincham, de onafhankelijke Conservatief, die onlangs de Britse ko ninklijke familie verweet dat zij niet meer met haar tijd meegaat en die daarbij vooral critiek oefende op Koningin Eliza beth, slingert thans Malcolm Muggeridge, de vroegere hoofdredacteur van het Engel se humoristische weekblad „Punch", mod der naar het Britse koninklijke gezin. Hij doet dit in het invloedrijke Ameri kaanse weekblad „Saturday Evening Post", nota bene op het ogenblik dat Amerika de ontvangst van Koningin Eli zabeth en Prins Philip voorbereidt. Mug geridge zegt in dit hoogst onsmakelijke artikel, dat het onverstandig is om te denken, dat de Britse troon veilig is, om dat de Koningin populair is. Hij schrijft verder, dat de Engelse aristocraten de Koningin als „banaal, ouderwets en fan tasieloos" beschouwen. „Zij lijdt een praalziek en smakeloos leven in Bucking ham Palace en in Windsor Castle en wak kert snobisme en vleierij aan", aldus Muggeridge, die vervolgens ook de her tog van Edinburgh critiseert. „Prins Phi lip heeft slechts belangstelling voor tech niek. Zijn grappen ten koste van anderen zijn luidruchtig en de door hem gekozen metgezellen zijn meer pretmakers dan lieden, die in staat zijn tot een hoogstaand gesprek". „De rol, die de Koningin heeft geërfd is zuiver symbolisch. Als ze een gewoon sterveling was, zou ze niets be tekenen", aldus Muggeridge. Muggeridge concludeert dat de monar chie een schouwspel is dat opgevoerd wordt voor hysterische menigten, die zich eraan vergapen. In de ogen van de schrij ver is de Koningin afgedaald tot de rol van eenvoudige figurante. Door de „Sunday Express" geïnterviewd over deze aantijgingen verklaarde Mugge ridge, dat zijn artikel niet zozeer een cri tiek behelst op de koninklijke familie als wel een „historische ontleding"! Hij geloofde, dat het artikel geen na delige invloed op het koninklijk bezoek aan de Verenigde Staten zou hebben. Muggeridge zegt het stuk geschreven te hebben voordat bekend was, dat de Ko ningin Amerika zou bezoeken. Britse functionarissen in Washington zijn diep geschokt door het artikel en heb ben verklaard, dat de ontvangst, welke Koningin Elizabeth in Amerika ten deel zal vallen het beste antwoord zal vormen. Muggeridge is een briljant schrijver, die er van houdt uit te dagen, maar zijn uitlatingen over het koninklijk gezin kun nen niet anders dan als uiterst minder waardig worden gekenmerkt. Ook dit ar tikel is kennelijk een uiting van de on behaaglijkheid onder de Britse intellec tuelen over de tekortkomingen in de En gelse samenleving, die zich sinds de oor log nog steeds in een moeilijke over gangstoestand bevindt, waarbij men zich enerzijds soms krampachtig aan een voor bij tijdperk tracht vast te klemmen, ter wijl als andere uiterste overal heilige huisjes, waaraan in het vaak op teveel traditie en conventie steunende Engeland geen gebrek is, worden omvergeworpen. De bekendste vertegenwoordigers van deze laatste groep zijn de jonge toneel schrijver John Osborne en de auteur Colin Wilson, in wie sommigen zelfs een tweede Shaw zien. Koninklijke rede Volgens berichten uit Ottawa heeft ko ningin Elizabeth de hulp van haar zo scherp becritiseerde adviseurs geweigerd en voor de eerste maal zelf de tekst ge schreven voor de rede, die zij zaterdag avond voor de Canadese televisie heeft gehouden. Een hoogwaardigheidsbekleder verklaarde, dat elk woord van haar zelf was. De rede was een groot succes. Ko ningin Elizabeth blijkt thans inderdaad naar grotere informaliteit te streven, om op deze manier de critici tot zwijgen te brengen. (Muggeridge noemde in zijn artikel de pers-adviseurs der koningin „zeer uitzon derlijk onbekwaam". De koningin, zo meent hij, heeft goede adviseurs nodig, omdat zij ten gevolge van haar opvoeding, een tamelijk beperkte horizont heeft). W. M. Dudok naar Irak Architect W. M. Dudok uit Hilversum, die dit voorjaar de opdracht kreeg een ontwerp te maken voor een paleis van justitie en een hoofd bureau van politie in Bagdad, is thans naar Irak vertrokken. De regering heeft met het plaatselijk bestuur van Bagdad het plan opgevat het centrum van "de stad geheel en al te moderniseren. Aan tal van beken de architecten uit alle delen van de wereld zal voor dit project worden gevraagd van advies te dienen of ontwerpen te maken.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5