Ajax bleef jeugdploeg in stromende regen de baas Sport in het kort Uitstekend spel van AVC-ers niet met zege beloond Oók al aan de sigaar? Voorstellen voor Bondsvergadering ondervonden weinig tegenstand Jeugdzevental op vierde plaats in Boekarest De beslissing viel in tweede speelhelft DE VOLLEYBALCOMPETITIE Overgangsklassers uit Haarlem doen het goed Behoorlijke prestatie na bar slecht begin 11 PSV niet verder dan gelijk spel tegen Spora Het Schotse jeugdteam tegen Nederland Sparta verloor van een derde divisie club Fortuna versloeg in Aken Duitse club Alemannia Cesarewitch gewonnen door Sandiacre Nederlandse tafeltennis ploeg tegen de Fransen Belgische korfbalteam tegen Nederland Voorwedstrijden cadre 38/2 voortgezet „A tlete van het jaar' Koersen oh Duindigt Importeur-prijs was voor Quichotte De zesdaagse in Berlijn CLUBS BETAALD VOETBAL BIJEEN Galina Bystrova verbeterde wereldrecord vijfkamp Broer van Vladimir Dedijer na critiek ontslagen Vrije meningsuiting in Amerikaans blad bepleit Hond in Sovjetraket 200 km hoog geschoten Belediging een feit, als brief op de post is Rode kruis helpt Spanje pONDERDAG 17 OKTOBER 1957 Landskampioen Ajax heeft woensdagavond in het Olympisch stadion in Amsterdam de oefenwedstrijd tegen een aantal spelers, die in aanmerking komen om volgende „eek tegen Schotland te spelen, met 2-1 gewonnen. Veel houvast heeft bondscoach Elek Schwartz aan de in stromende regen gespeelde wedstrijd van een aantal moge- lijken (beneden 23 jaar) niet gekregen. In de jeugdploeg waren midvoor Tol (Volen- dam) en spil Walhout (NOAD), omdat men niet de beschikking had over vier spelers van Sparta en twee van PSV, die met hun clubs in het buitenland waren, de besten - maar zU zün de 23 al gepasseerd en komen dus voor de eigenlijke ploeg niet in aan merking. Over het algemeen viel het tempo van de jeugd tegen, al was het veld door dc gladheid moeilijk bespeelbaar. Schwartz zal de definitieve ploeg dan ook pas na de competitiewedstrijden op zondag samenstellen. In de eerste minuut kreeg Jong Oranje een goede kans om de score te openen toen rechtsbinnen Dekker (SHS) langs de aarze lende Amsterdamse achterhoede liep, Pie pers Graafland met een schot passeerde, maar Van Mourik er nog net in slaagde de bal van de lijn weg te trappen. Voorlopig bleef het bij dit wapenfeit, want de be faamde Ajax-acnterhoede hield het heft in handen. Linksbuiten Seelen (VVV), die na rust wegens een lichte enkelblessure ver vangen werd door Dahrs (Blauw Wit), was vaak te zelfzuchtig. Ma twintig minuten verloor Ajax, dat in deze wedstrijd met de voorhoede experi menteerde, linksbinnen Snoeks. Hij scheur de bij een botsing een band in de rechter knie en is zeker voor een maand uitge schakeld. Zijn plaatsvervanger Swart be proefde voor het eerst doelman Cox (Rapid) met verre schoten, maar de Limburger bleef in dit duel winnaar. Aan de andere kant had Tol evenmin succes met afstand schoten. In de 36ste minuut strafte Piet van der Kuil een fout van de jeugdachterhoede af. Hij kreeg een vrij veld voor zich, om speelde Cox en scoorde beheerst (0-1). Toch maakte de jeugd nog vóór rust gelijk. Rechtsback Brull (Rapid) was de grondleg ger van een fraaie combinatie, waaruit Tol de bal naar rechtsbuiten Coenen (MVV) schoof, die met een onhoudbaar schot Picters Graafland passeerde (1-1). In de tweede helft werd het peil er niet Woensdagavond heeft PSV in Luxem burg zijn eerste wedstrijd gespeeld in het toernooi om de vriendschapsbeker. De Eindhovenaren speelden met 33 gelijk tegen Spora, de ruststand was 31 in het voordeel van PSV. Het Schotse voetbalelftal, dat woensdag 23 oktober in het Tynecastle Park in Edin burgh tegen Nederland zal uitkomen in de wedstrijd voor spelers tot 23 jaar, is als volgt samengesteld: Doel: Beattie (Celtic); achter: Parker (Falkirk) en Acintosh (Fal kirk); midden: Mckie (Hearts), Perderleith (Hibernian) en Price (Airdrieonians); voor: Young (Hearts), Currie (Clyde), Davidson (Aberdeen), Harrower (Hibernian) en O'Hara (Falkirk). Reserves: Slater (Falkirk), Donnelly (Celtic) en Nicol (Hibernian). De Rotterdamse club Sparta heeft een wedstrijd gespeeld tegen de Engelse derde divisie club Southend United. De Engelsen wonnen de ontmoeting met 5-2, nadat zij bij de rust reeds met 1-0 voorstonden. Een voetbalwedstrijd tussen de Duitse oberligaclub Alemannia en Fortuna voor 27.000 toeschouwers in Aken gespeeld is geëindigd in een 4-2 zege voor Fortuna. Bij de rust leidden de Duitsers met 1-0. De Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Angenent (2 maal), Notermans en Jon gen. De Cesarewitch, een van de Engelse klassieke paardenraces over 2 1/4 mijl, is gewonnen door Sandiacre, een paard van Tommy Farr. Sandiacre, die gereden werd door Douglas Smith, stond 100/8 genoteerd. De kastanjebruine ruin won met een halve lengte voorsprong voor „Morecambe". Der de werd „Predominate". Voor de tafeltenniswedstrijden Neder land-Frankrijk (heren), die zondag 27 ok tober in Hilversum zal worden gehouden, zijn de teams als volgt samengesteld: Nederland. Bert Onnes, Frans Schoofs "beiden Amsterdam), reserve Wim Stoop (Rotterdam). De heer Scheffer fungeert als non-playing captain. Frankrijk: René Root- hooft en Alex Cafiero. DE ENGELSE LEAGUE. Dc voor de eerste divisie van de Engelse league ge speelde wedstrijd EvertonArsenal ein- in gelijk spel, 22. ENGELAND TOT 23 JAAR. De voetbal wedstrijd voor spelers tot 23 jaar tussen Engeland en Roemenië in het Wembley- stadion in Londen is door de Engelse ploeg gewonnen met 32. Bij de rust stonden beide ploegen gelijk, 2—2. NEDERLANDSE BOKSERS. De Neder landse Boksbond heeft een uitnodiging gekregen tot deelneming aan internatio nale bokswedstrijden voor amateurs, die hegin november in Glasgow worden ge- kouden. Behalve Nederland zullen aan deze wedstrijden teams deelnemen uit Schotland en Engeland. beter op. Na zeven minuten passeerde Feld- mann met een beheerst boogballetje de voor Cox ingevallen De Graaf (Storm vogels) (1-2). Even later knalde Den Edel tegen de paal. In het laatste kwartier ondernam de jeugd een stormloop om een gelijk spel te bevechten, maar Eddy Pieters Graafland bleef schoten van Althof (Blauw Wit), Dahrs, Dekker en Luyten (NAC) de baas. De opstelling van de jeugd was: doel: Cox (Rapid) en later De Graaf (Storm vogels); achter: Brull (Rapid) en Kraay (DOS); midden: Burgerhoff (BW), Walhout (NOAD) en Althof (Blauw Wit); voor: Coe nen (MVV), Dekker (SHS), Tol (Volendam), Luyten (NAC) en Seelen (VVV) en later Dahrs (Blauw Wit). Voor de korfbalwedstrijd BelgiëNeder land, die zondag 20 oktober in Merksem zal worden gespeeld, is het Belgische team als volgt samengesteld: Aanval: dames: Maria Rogiers (Deurne) en Mariette CoppensVan Hove (Mercu- rius), heren: Vranckx (Meeuwen) en Ver- esen (AKC). Midden: dames: Chr. Torf (Vorwaert) en P. SchaersGrumier (Mercurius), heren: Bal (espero) en Vandevelde (Scaldis). Verdediging: dames: W. Adriaenssens Van Kerckhoven (Vorwaerts) en J. Cosselo (Mercurius)., heren: Verdonck (Meeuwen) en Decamps (Mercurius). Reserves: dames: Denise Paulis Stef (Scaldis) en W. Schram (Mercurius), heren: Van Hove (Vorwaerts) en Van der Bulcke (Espero). Gisteravond zijn de voorwedstrijden cadre 38/2 in hotel ,,'t Hof van Holland" in Haarlem voort gezet. De deelnemers hebben behoorlijk strijd geleverd. De resultaten waren: Ketel 127 25 17 5.08 0 Luiten 250 25 56 10.— 2 Hoek 250 32 37 7.81 2 Karman 198 32 33 6.18 0 Willemse 197 29 46 6.79 0 Nobels 250 29 41 8,62 2 Luiten 250 34 24 7.35 2 Hoek 176 34 25 5.17 0 Gisteravond is in het Krelagehuis in Haarlem een aantal aantrekkelijke volley balwedstrijden gespeeld, die veel spanning maar ook soms behoorlijk volleybal brachten. Vooral de vriendschappelijke ontmoeting tussen HVS en Die Raeckse en het treffen tussen het damesteam van AVC en het Zaanse SES waren van goede kwa liteit. De AVC-dames vielen met hun be weeglijke jonge ploeg uitstekend aan, maar troffen in de Zaanse gasten stugge ver dedigsters die harde slagen niet vreesden. MHBS bleef het goede pad bewandelen en versloeg nu Octopus uit Alkmaar. Het peil van deze ontmoeting was het predicaat „overgangsklasse" echter niet waardig. AVC en SES speelden een spannende eerste set, die na 1111, 1212, 13—13 en 1414 met 1614 door de Aerdenhoutse dames werd gewonnen. In de tweede set liep AVC een behoorlijke achterstand op (126), die met voortreffelijke aanvallen gereduceerd werd tot 1413. Voor een set zege kwam AVC net iets te kort en met 1513 kwam de balans weer in evenwicht. In de derde game waren de smashes van AVC niet te stuiten. De groen-witten speelden bijzonder sterk, bouwden goed op en liepen uit tot 112. Onverminderd doorzwoegen van SES gaf de score nog een redelijk aanzien (159). In de laatste set viel het spel van AVC aanvankelijk een weinig cerug en door solide verdedigen nam SES de leiding en kon die lange tijd behouden: 64, 9—7, 99, 119 en 1310. In het laatste deel van deze set kwam AVC aanvallend zeer sterk naar voren, goed gesteund door de verdediging sloegen de dames Leeuwen berg, Haverkamp, De Vilder en Philips er lustig op los, maar de Zaanse dames wis ten van geen wijken. Na een bijzonder spannend slot waarbij de ploegen elkander van 1414 tot 1717 niets toegaven trok SES uiteindelijk aan het langste eind en won iets tegen de verhouding in de set met 1917. Een puntenverdeling werd dus het resultaat van deze goede strijd. MHBS won MHBS, technisch sterker dan Octopus, verloor de eerste set met 1511. In de tweede set nam MHBS door goede slagen van Elly Claassen en sterk serveren van aanvoerdster Josien van Calmthout een 61 voorsprong. Mejuffrouw Hölsken vergrootte met goed opslaan deze voor sprong tot 102. Met 154 won MHBS de set. In de der- In Genua werd de Columbus-dag ge houden ter gelegenheid waarvan „de atleet van het jaar" werd gekozen. De xdtverkorene was de Australische zwemster Lorraine Crapp, die de 400 meter vrije slag in 4 min. en 47 sec. heeft gezwommen. Uit handen van de Italiaanse president Giovanni Gronchi ontving zij een gouden model van „Christopher Columbus Caravel", het schip waarmee Columbus naar Amerika voer. De uitslagen van de draverijen op Duindigt gehouden luiden: Allouezprijs (2140 m.): 1. Valeur 1.29.6; 2. Vrij dag 1.31.8; 3. Uppsala Pluto 1.32.3. Winn, f2.30; pi. f 1.40, f 1.30, f4.40; k. f3.80; cov. f2.10. Edelmanprijs (2100 m.): 1. Vlaamsche Gaai S 1.30.4; 2. Trekduif S 1.28,8; 3. Reine du Maire 1.28.3. W. 2.30; pl. 1.40, 1.30, 4.40: k. 3.80; cov. 2.10. Criterium D 2-jarige prijs (1500 m.): 1. Wal kure 1,27.8; 2. Wala 1.29.9; 3. WiebelineWip 1.31.4. W. 1.20; pl. 1.10, 1.50, 1.50; k. 3.10; cov. 3.10. Edel Scottprijs (2100 m.): 1. Sonja Zora 1.25.9; 2. Regina Spencer 1.25.5; 3. Prinses Julia B 1.25.6. W. 3.10; pl. 1.50, 5.90 6.40; k. 11.70: cov. 11.40. Importeurprijs (2020 m.l: 1. Quichotte 1.23.2; 2. Pieter D 1.23.3; 3. Oscar 1.23.6. W. 11.10; pl. 4.20. 8.20. 4.50; k. 14.20; cov. 17.50. Edelmanprijs (2100 m.): 1. Vlekloos Hanover 1.28.9; 2. Uranus 1.26.6; 3. Tilda O 1.28.7. W. 2.30; pl. 1.80, 1.80, 2.70; k. 3.50: cov. 3.80. De uitslagen van de rennen zijn: Sakinaprijs (1800 m.): 1. Cold Water; 2. Prin- cesse Aldis; 3. Aquavit. W. 5.30; pl. 2.90, 8.90; k. 57.40; cov. 12.10. Qualissaprljs (1350 m.) Ie deel: 1. Roddelaar; 2. Heraut: 3. Clemenceau. W. 8.80; pl. 3.30, 3.30; k. 18.40: cov. 3.40. Qualissaprijs (1350 m.) 2e deel: 1. Hykala; 2. Douce France; 3. Monpti. W. 4.20; pl. 1.50, 1.70, 1.30; k. 6.50; cov. 6. Totalisatoromzet f 68.949. Vanmorgen vroeg luidde de stand in de zesdaagse van Berlijn: 1. TerruzziArnold (It./Austr.) 408 punten; 2. SenfftlebenFor- lini (Fr.) 339 punten; 3. SchulteBugdahl (Ned./Dld.) 315 punten; 4. Van Steenbergen Severeyns (Belg.) 193 punten op één ron de; 5. Roth—Derksen (Zwits./Ned.) 217 pun ten. De overige koppels volgden op twee of meer ronden. Afgevaardigden van 23 westelijke clubs, uitkomend in de afdeling betaald voetbal van de KNVB, hebben woensdagavond in Den Haag, onder leiding van de heer A. H. Martens, voorzitter van de sectie be taald voetbal, vergaderd. Deze vergade ring had ten doel de meningen te peilen met betrekking tot de agenda's voor de algemene vergadering van het betaalde voetbal, die zaterdag 19 oktober in Am sterdam wordt gehouden, en voor de bondsvergadering, die zaterdag 26 oktober in Amsterdam plaats vindt. Eén van de belangrijkste punten van discussie was de kwestie van de verkiezing van een nieuwe bondsvoorzitter. De speciaal hiervoor in het leven geroepen commissie heeft ge adviseerd de heer A. L. M. Schroder hier toe te benoemen. Hoewel de heer Mosterd ('t Gooi) aan voerde dat de man die in het verleden zo fel het betaalde voetbal heeft bestreden, moeilijk door het betaalde voetbal zal kun nen worden aanvaard, en de heer Van Doesburg (Blauw Wit), de leeftijd van de kandidaat een bezwaar vond, bleek na een langdurige discussie dat slechts enkele westelijke clubs bezwaren tegen de benoeming van de heer Schroder tot bondsvoorzitter hadden. Bij een oriën terende stemming waren slechts vijf clubs uit het westen tegen. Ook het voorstel van het bondsbestuur om de strafrechtspraak zodanig te wijzi gen dat het bestuur hierdoor niet langer wordt overbelast, kreeg na ampele be sprekingen overigens een meerderheid van de afgevaai-digden. Het bestuursvoorstel ten aanzien van de gewijzigde overschrijvingsbepalingen daar entegen ondervond grote tegenstand van de vergadering. Wel was men het er over eens, dat er een grotere uniformiteit moest komen, maar aan de andere kant meende men, dat de gewijzigde bepalingen de semi-profclubs niet voldoende bescher ming bieden. Ten aanzien van dc andere agendapun ten het verlengen van de termijn waar in spelers kunnen worden gecontracteerd, de uitbreiding van het aantal contract- Het Nederlands jeugdzevental bezet in het eindklassement van het internationaal waterpolotoernool, dat in Boekarest is ge houden, de vierde plaats. Roemenië werd eerste voor de ploegen van Joegoslavië en Hongarije. Oost-Duitsland kwam op de vijfde plaats en Polen werd zesde. De resultaten, welke door de Neder landse ploeg werden behaald, waren: Ne derland—Hongarije 1-3, Nederland—Polen 5-2, Nederland—Roemenië 2—6, Neder land—Oost-Duitsland 5-2, Nederland—Joe goslavië 3-4. Bij de terugkomst van de Nederlandse jeugdploeg vertelde de heer B. Planjer, die tijdens de trip als ploegleider was op getreden, het een en ander over het spel van de Nederlanders. „Eerlijk gezegd heb ben we ons na die eerste wedstrijd tegen de Hongaarse jongens afgevraagd wat we begonnen waren met deel te nemen aan dit toernooi. Het was een droevige verto ning, waarin de jongens volkomen de kluts kwijt waren en zelfs met 7 tegen 5 man geen doelpunt konden maken. Maar daarna ging het beter en in de laatste wedstrijd, die we overigens met 4-3 van de Joegoslaven verloren, is zelfs zeer goed gespeeld. In deze ontmoeing werd in de volgende opstelling gespeeld: Hermsen (Robben), Van der Klashorst (Robben), de Boer (Robben), Ran (Zian), Vriend (IJ), Van Dorp (AZPC) en Muller (Dolfijn). Dit bleek de sterkste formatie te zijn. Het is tenslotte een wedstrijdenreeks geworden, die voor de training van de topjeugd van veel nut is geweest. Zowel trainer Frans Kuyper als de jongens waren er van over tuigd, dat zij in Boekarest zeer veel hebben geleerd. Een extra Nederlands succesje werd behaald door scheidsrechter W. Goose. Hij kreeg na afloop de beker voor de beste scheidsrechter van het toernooi en tevens een invitatie om de eerste wed strijd van het Roemeense zevental in het nieuwe seizoen te komen leiden". spelers tot 25, de bepaling dat in de toe komst slechts twee buitenlandse semi- profs door een club mogen worden gecon tracteerd en het wijzigen van de transfer regeling ging de overgrote meerderheid van de vergadering, in grote lijnen althans, akkoord. Zuid I en II De afgevaardigden van de semi-prof clubs uit Brabant en Limburg zijn in hun in Eindhoven gehouden vergadering niet steeds voetstoots meegegaan met de ver schillende voorstellen. Bezwaar was er niet tegen het instellen van een zelfstan dige instantie, die zich met de rechts pleging in KNVB-verband gaat bezighou den, mits, zo werd bepaald, deze geen be trekking heeft op het zogenaamde routine werk, dat snel afgedaan moet worden maar op grote zaken, die een werkelijke juridi sche beoordeling van node hebben. Het vergemakkelijken van de overschrij vingsbepalingen, van de semi-prof, die geen contract meer krijgt en weer naar een amateurvereniging terug wil, vond nogal tegenkantingen. De vergadering meende, dat hierdoor de betreffende speler te gemakkelijk de gelegenheid krijgt zijn vereniging te verlaten en daardoor een te snel heengaan in de hand gewerkt wordt. Het voorstel om de transfertijd van één tot twee maanden te verlengen kreeg een volledig akkoord. Dat was eveneens het geval met de voorstellen, waarin men het aantal buitenlandse contractspelers van drie tot twee terug wil brengen. Noord en oost In Zwolle vergaderden de afdelingen noord en oost. De vergadering ging vlot akkoord met een voorstel betreffende de strafrechtgeving. Wat betreft de voorge stelde wijziging van de overschrijvingsbe palingen, hierover wisselde men langdurig van gedachten. De meerderheid zag gaarne een clausule opgenomen dat bij terugkeer van een speler naar zijn oude club. de vereniging bij wie de speler vertrekt hier mede akkoord gaat. Indien dit niet het geval is, zou men graag de oude regel ge handhaafd willen zien. Het voorstel om het aantal buitenlandse spelers voor een elftal te beperken van drie tot twee vond algemeen tegenkanting in deze vergadering. Tenslotte werd van de zijde van En schedé de kwestie-Hoolboom ter sprake gebracht. Opgemerkt werd dat er sprake van is dat de sectie amateurvoetbal op de komende vergadering een motie van wan trouwen zal indienen tegen de heer Hool- boom. Enschedé toonde zich bevreesd dat de vacature-Hoolboom, die eventueel zal ontstaan, niet meer door een oostelijke kandidaat zal worden bezet. De heer Hoolboom, die de vergadering presideerde, stelde de vraagsteller gerust: aan de ooste lijke zetel kan niemand tornen. Overigens achtte men het onjuist deze kwestie in be spreking te nemen zolang deze bij de com missie van beroep is. Tijdens de Russische universiteitskam pioenschappen in Odessa verbeterde Galina Bystrova het wereldrecord vijfkamp, dat sedert 12 augustus 1956 op naam staat van haar landgenote Nina Vinagradova met 4767 punten. De nieuwe recordhoudster behaalde een totaal van 4846 punten. De prestaties van de 23-jarige studente waren: kogelstoten 12,73 meter, hoogspringen 1,58 meter, 200 meter 25,2 sec, 80 meter horden 10,8 sec., vèrspringen 6,17 meter. de set bleef MHBS beter volleybal spelen dan haar tegenstandster, hoewel het aan geven bij MHBS zwak bleef. Met 15—8 won MHBS; de laatste set werd na 91 en 13—6 met 15—10 door MHBS ge wonnen. HVS won Ook HVS heeft in de overgangsklasse de eerste winst geboekt. In Beverwijk wonnen Atie Wijdenes en haar ploegge noten d© eerste stets met 15—6 en 15—8 van De Kennemers. De derde set ging ge lijk op, maar werd gewonnen door De Kennemers met 15—13. In de laatste set kwam HVS met 93 achter. Toch wonnen de Haarlemse dames (1513) en dit be tekende de eerste winst. Hoogstaand De rivaliteit tussen Die Raeckse en HVS waarborgt een strijd waarbij de ploegen elkaar volkomen geven. Ook gisteravond was dit het geval, zodat het publiek van een enthousiaste en op behoorlijk peil staande wedstrijd kon genieten. De eerste game won Die Raeckse met 16—14 na 66 en een 1410 achterstand. De tweede game was voor HVS en ook de derde set bracht winst bij Clay c.s. HVS leidde met 71 en 133, maar de zege kwam nog in gevaar toen Die Raeckse ophaalde tot 1410. De laatste set had een spannend slot; Die Raeckse leidde met 149, maar HVS reduceerde de achter stand tot 1413. De winst gaf Jac. Moole- naar c.s. echter niet uit handen. Een draw CIOS beschikt over een beweeglijke ploeg met een stevige opslag die echter in de aanval tekort schiet, terwijl ook het aangeven niet altijd even zuiver is. In de eerste set nam CIOS tegen OVRA een 128 voorsprong, maar moest toch de set aan OVRA laten (15—12). Ge Gaus be zorgde OVRA in de tweede set met harde Tsjechische serves een 84 voorsprong, die men behield (1512), zodat OVRA een nuttige 20 voorsprong nam. In de derde set ontstond een beweeglijke felle strijd waarbij beide ploegen aanval lend weinig presteerden. CIOS leidde met 85 en 118 en won door fouten van OVRA met 156. De laatste set bracht volop spanning. Na 77 liep CIOS uit tot 117, even later tot 1310, maar Gerrit v. d. Dool bracht aan serve de spanning er weer in: 1313. Luide aanmoedigin gen vielen de ploegen ten deel. CIOS won met 1513, zodat na een 20 achterstand toch nog een gelijkspel behaald werd: 22. Die Raeckse 2 won van PSVH met 15 12, 15—1 en 15—9. In de eerste klasse dames moest Vesmia wederom een veer laten, met 1511, 15 13, 1115 en 1512 bleef Eclecta de baas. In de tweede klasse dames deelden Set up en PSVH beide gegadigden voor de eerste plaats de punten (22). Het spel van Anneke Schut (Set up) viel op. De resultaten De uitslagen van gisteravond luidden: Heren: Eclecta 2Boru 03; OVRA CIOS 2—2; PSVH 2—OVRA 2 0—3; PSVH —Die Raeckse 2 0—3; HBC 2—CIOS 3 3—1; Gios 3—Set up 2 4—0; DSS—OVRA 3 4—0. Dames: VesmiaEclecta 13; MHBS Octopus (Alkmaar) 31AVCSES (Zaan dam) 2—2; PWNSS O 2 2—2: SSO—OSS 2—2; Santpoort—VVSH 0—3: PSVH—Set up 22; SnaarnestadEclecta 3 13; OVRA 3—OSS 2 3—1; Gios 3—De Blinkert 3 30; SpaarnestadSSO 2 30. BELGRADO (UP) Stevan Dedijer, een vooraanstaande Joegoslavische na tuurkundige, die een Amerikaanse oplei ding heeft gehad en die kortgeleden cri tiek leverde op de communistische poli tiek tegenover de wetenschap, heeft zijn betrekking verloren aan het hoofd van een kernenergie-instituut van de regering, aldus verneemt UP. Dedijer, broer van Vladimir Dedijer, heeft sedert 1954 in Zagreb gewerkt als leider van het Roedjer Boskovitsj insti tuut. Het instituut heeft, naar uit be trouwbare bron wordt vernomen, gewei gerd zijn oorspronkelijke contract van drie jaren te verlengen, waarvoor als re den wordt opgegeven, dat hij onvoldoen de bevoegd is voor dit werk. De moeilijkheden begonnen, nadat het Amerikaanse „Bulletin of atomic scien tists" een artikel van Dedijer publiceerde, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van vrijheid van meningsuiting, die, naar zijn mening, de westerse maatschappij stabieler en dynamischer had gemaakt, dan Karl Marx had voorzien. Hij schreef, dat het ontbreken van die vrijheid de „marxistische wetenschappelijke maat schappij" onstabiel had gemaakt en on doeltreffend, omdat er in die maatschap pij van niets anders sprake is dan van oorlog en omdat er teveel inspanning en moeite van de mensen wordt gevergd. Hij schreef, dat de enige manier, waarop een onontwikkeld land een juiste politiek kan ontwikkelen is „zichzelf en zijn nieuwe wereldbeschouwing met een genadeloos critisehe kijk van alle gezichtshoeken uit te bezien". „Dat is onmogelijk", zei hij, „zonder op stoutmoedige wijze de uitwis seling van gedachten te handhaven. Het dictatorschap van vroegere tijden kan niet uitgewist worden zonder vertrouwen in het volk". Dedijer werd in 1949 benoemd tot hoofd van het Tehboris Kidritsj staatsinstituut voor kernonderzoek, het voornaamste kernenergie-instituut van het land. In 1954 werd hij overgeplaatst naar het Roed jer Boskovitsj instituut in Zagreb, na ver schil van mening met de kerngeleerde professor Pavel Savitsj. Dedijer woonde lange jaren in de Verenigde Staten, maar keerde in 1945 naar Joegoslavië terug, om deel te nemen aan de opbouw van de nieuwe communistische maatschappij. Hij is niet zo bekend in het westen als zijn broer Vladimir, die grote bekendheid verwierf als officiële biograaf van Tito, lid van het hoofdbestuur van de commu nistische partij. Als hoofdredacteur van „Borba", het partijdagblad, steunde Vla dimir Djilas, toen deze twee jaren geleden het communistische regime begon te criti- seren. Vladimir verloor daardoor zijn of ficiële functies en leeft nu als particulier in vrij moeilijke economische omstandig heden. Vladimir heeft beslist ontkend ooit een interview te hebben verleend aan de Weense „Bildtelegraf", dat wij gisteren publiceerden. Hij verklaarde dat hij zijn advocaat opdracht heeft gegeven in We nen de nodige maatregelen te nemen om zijn persoonlijke belangen te beschermen. WENEN (Reuter) De „Bild Telegraf" bericht dat zijn vraaggesprek met Dedijer op 29 september in Belgrado is gehouden. Volgens de „Bild Telegraf" zijn westelijke journalisten in Belgrado van mening dat Dedijer „onder druk" heeft ontkend dat hij het vraaggesprek heeft gevoerd. MOSKOU (UP) De erkenning van Oost-Duitsland door Joegoslavië is door radio-Moskou „een daad van grote inter nationale betekenis" genoemd. „De Joego slavische regering gaat uit van de werke lijke situatie, namelijk het bestaan van twee Duitse staten", aldus radio-Moskou. ADVERTENTIE MOSKOU (AFP). - Volgens het blad van het Russische ministerie van Defensie, Sovjetsky Flot, hebben Russische geleerden onlangs honden in raketten op een hoogte van tweei'.v ,-.d kilometer gebracht. Het blad drukte bij het artikel een foto van een hond af, die op een hoogte van 210 kilometer zou zijn genomen en schreef erbij dat deze hoogte het gedrag noch de toestand van de dieren had beïnvloed. De schrijver spreekt de verwachting uit dat dank zij de uit deze proeven verzamelde gegevens in de nabije toekomst een kunst maan kan worden afgeschoten waarin men honden heeft opgesloten. LONDEN (UP). - De Britse Liga tegen wrede sport heeft geprotesteerd tegen deze proefneming. „Slechts personen zonder enig menselijk gevoel voor andere levende we zens kunnen dergelijke diabolische expe rimenten ondernemen", zo heet het. MOSKOU (AFP). - De volgende Russi sche kunstmanen zullen volgens de Russi sche geleerde Berg bestuurbaar zijn en naar de aarde teruggebracht kunnen wor den. Berg verklaarde dit op een weten schappelijke conferentie te Moskou. Uit mededelingen ter conferentie is opge maakt, dat de derde Russische satelliet met telescopen uitgerust zal zijn waarmee het heelal buiten de dampkring der aarde ge observeerd kan worden. Tot dusver zijn observaties van het heelal slechts mogelijk geweest door de dampkring heen, waar door het werkelijke beeld van de zon en de planeten misvormd werd. MOSKOU (Reuter). Russische geleerden hebben, voordat zij hun aardsatelliet lan ceerden, tien jaar besteed aan het onder- Belediging per brief is gepleegd, zodra men een beledigende brief aan de post ter verzending heeft toevertrouwd en men dus niet meer kan verhinderen, dat de geadres seerde van de belediging zal kennis nemen. Dit heeft het gerechtshof te 's-Gravenhage beslist in een zaak tegen een 67-jarige Mexicaanse zakenman uit Den Haag, die was veroordeeld tot een boete van f 500, omdat hij een beledigende brief had ge schreven aan een relatie in Londen. De verdediger, mr. J. Th. Vermeulen, had ge steld, dat het misdrijf van belediging pas compleet is, als de geadresseerde kennis genomen heeft van de beledigende inhoud van de brief. Aangezien dit in Londen, dus buiten Nederland, was gebeurd, achtte pleiter zijn cliënt niet strafbaar. Het hof verwierp dit verweer echter. Het Nederlandse Rode Kruis verzendt 500 dekens ter waarde van f 10.000 aan het Spaanse Rode Kruis in Madrid. Deze de kens zijn bestemd voor do slachtoffers van de overstromingen in Valencia. zoek van de bovenste luchtlagen met be hulp van raketten, zo heeft de algemene secretaris van de Sovjet-academie van wetenschappen, Toptsjijev, in de „Pravda" verklaard. Volgens hem is er in de Sovjet- Unie al 25 jaar op het gebied van raketten gewerkt. Het lanceren van de kunstmaan noemde de Russische geleerde het resul taat van de uitgebreide algemene ontwik keling op wetenschappelijk en technisch gebied in de Sovjet-Unie.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13