Aambeien? PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Gunstige ontvangst van voorstel tot instelling onderhandelaarscommissie Fa. b: engelenberg ii-M/Ofi Tijdelijk regenachtig weer J OEES-ministerraad te Parijs bijeen Wereldnieuws NAAIMACHINES ^oc/t ió Itet zo 2 Nieuw koffertje voor minister Hofstra OFFICIËLE VERKOOP SIKKERS LAKKEN Aanmerkelijk hogere winst bij Excelsior Invoerstop voor bloemkool naar België en Luxemburg Belangstelling uit het Oosten voor G.A.T.T.-vergadering Eierenexport gestegen Reguleerbare waterstofbom een stapje nader gekomen Hongaarse studenten mogen zelf „rechter" spelen Erna Spoorenberg en Géza Fr id naar Engeland voor gemak en perfectie President van de Bank voor Internationale Betalingen Saldo's over september in de EBU Toestand Kertowono niet onbevredigend Vereenigd Bezit van 1894 s •Ss 5 u 0 Westfriese fruitkwekers profiteren van hoge prijzen Ontsparingen in september Overschotten in bollenvak niet onrustbarend FATALE TREFFERS DONDERDAG 17 OKTOBER 1957 De ministerraad van de Organisatie voor Europee Economische Samenwerking (O.E.E.S.) is woensdag ter bespreking van het Europese vrijhandelsgebied op Chateau de la Muette bijeengekomen onder leiding van de Engelse minister van Financiën, Peter Thorneycroft. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en Canada. Het doel van deze bijeenkomst, die drie dagen zal duren, is onderhandelingen te beginnen over de vorming van een Europees Vrij handelsgebied, dat de landen der O.E.E.S. verbindt met de Europese Economische Gemeenschap. De besprekingen werden geopend door de Engelse minister, die belast is met de onderhandelingen over het Europese vrijhandelsgebied, Reginald Maudling. Deze stelde namens de Engelse delegatie voor een commissie van onderhandelaars op ministerieel niveau in te stellen met als taak een onderzoek in te stellen naar het principe, volgens hetwelk het vrijhandelsgebied zal moeten functioneren; een over eenkomst voor te bereiden omtrent samenwerking tussen de aangesloten landen op landbouwgebied; het vraagstuk te bestuderen van de onzichtbare export; en de bestudering van de bijzondere situatie van de in economisch opzicht minder ontwik kelde landen. In zijn rede verwees Maudling naar de belangrijke twistappel: het al dan niet op nemen van landbouwprodukten in het voorgenomen vrijhandelsgebied. Voorzover mij bekend is, zei hij, zou geen van de hier vertegenwoordigde landen, mogelijk een of twee uitgezonderd, een stelsel voorstellen waarbij hun landbouw op dezelfde wijze aan concurrentie zou worden blootgesteld, als de industriële produktie in het vrij handelsgebied daaraan zou blootstaan. „Wij allen beschermen onze landbouw op de een of andere wijze en zijn ook voornemens dit te blijven doen," aldus Maudling, die er aan toevoegde: „wij willen eerst bepalin gen hebben voor de handel in landbouw produkten, opdat de handel vrijer en eer lijker zal kunnen zijn." Enige Amsterdamse studenten, leden van het dispuutgezelschap Beets, keurig met slipjes en hoge hoed, zijn naar het ministerie van Financiën in Den Haag ge gaan en hebben minister Hofstra een fraai koffertje aangeboden. De minister immers verscheen op de derde dinsdag in september wel met een Miljoenennota, maar deze was niet ge borgen in het gebruikelijke koffertje met het bekende opschrift De breuk met deze traditie achten de leden van „Beets" be treurenswaard. Zij vermoedden, dat het oude koffertje het onder de last der steeds zwaarder wordende Miljoenennota's heeft begeven en dat geen geld beschikbaar zou zijn om een nieuw koffertje te kopen. Daarom legden de studenten botje bij botje, kochten een nieuw koffertje en bo den dit de minister van Financiën aan. De minister heeft de studenten in zijn werkkamer ontvangen en het koffertje in dank aanvaard. Over een gemeenschappelijk buiten- tareif voor een vrijhandelszone ten aanzien van de tarieven zei Maudling, dat Enge land „om welbekende redenen geen enke le verplichting kan aanvaarden om zijn tariefbescherming op te geven". „Wij zul len ons echter niet verzetten tegen opne ming in een landbouwovereenkomst van een bepaling inzake geleidelijke afschaf fing van de tarieven tussen de aangesloten landen, zo lang aan het Verenigd Ko ninkrijk daarvoor vrijstelling verleend wordt. Besluiten zouden ook verder op basis van eenstemmigheid genomen dienen te worden, zoals het bij de O.E.E.S. reeds gewoonte is". Funcionarissen van de O.E.E.S. waren woensdag van mening, dat het voornaam ste doel van de ministeriële bijeenkomst onder leiding van minister Thorneycroft vrijwel bereikt was. De continentale ver tegenwoordigers wezen erop, dat funda mentele moeilijkheden, als die, welke be trekking hebben op de landbouw, nog moe ten worden opgelost. Maar men is toch een stap vooruit gekomen in de richting van het in beweging komen van een onderhan- delings-apparaat. ADVERTENTIE Doclstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 „AUTOFLEX" AUTOLAKKEN De n.v. Metaalbuizenfabriek Maatschap pij Excelsior te Schiedam heeft over 1956/57 een saldo exploitatierekening be haald van f 2.659.669 (v.j. f 2.606.025). Na afschrijvingen en reserveringen is een winst ter verdeling beschikbaar van f 1.238.650 (f 767.400). Op de oude aandelen wordt een dividend voorgesteld van 14 percent (v.j. werd 14 pet betaald, waarvan 9 pet in contanten en 5 pet in aandelen uit de agioreserve). Karakteristiek voor het verslagjaar was de toenemende vraag naar buizen, waar door de produktie en de omzet wederom zijn gestegen. Over de nieuwe fabriek in Oosterhout zegt het verslag, dat men op het oorspronkelijke tijdschema 2 maanden is achtergeraakt. Desondanks meent de di rectie over de totale bouwtijd van 18 maanden niet ontevreden te mogen zijn. Teneinde de kwetsbaarheid van de afzet in het buitenland te beperken is de activiteit van Excelsior in deze steeds gericht op een ruime spreiding naar alle landen. België en Luxemburg hebben bekend gemaakt dat zij met ingang van heden de invoer van bloemkool uit Nederland weer zullen stopzetten. Ruim een week is de ex port van Nederlandse bloemkool naar deze landen nu weer mogelijk geweest want de grens ging op 7 oktober open. Tevoien was op 9 september de grens van België en Luxemburg voor bloemkool uit ons land dicht gegaan. De Nederlandse kwekers achten dit een onbevredigende situatie. De export van bloemkool in ons land richt zich echter hoofdzakelijk op West-Duits- land. Polen, Roemenië en de Arabische Liga hebben verzocht waarnemers te mogen zenden naar de twaalfde zitting van de Organisatie der Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.) die donderdag te Genève begint. De commis sie voor lopende zaken van de G.A.T.T. besloot tegen de toelating geen bezwaar te maken. Tot eind september zijn 1.731 miljoen kippe-eieren geëxporteerd met een op brengst van 223,3 miljoen tegen respec tievelijk 1.435,3 miljoen en f 208,4 miljoen in dezelfde periode van 1956. West-Duits- land is weer verreweg de grootste af nemer. (Van onze correspondent in Londen) Britse kerngeleerden van het onderzoek centrum Harwell zijn er in geslaagd door middel van kernreacties temperaturen van vijf miljoen graden Celcius te ontwikkelen, waardoor het mogelijk wordt de energie Van de waterstofbom dienstbaar te ma ken aan de vrede. Groot-Brittannië ligt hiermede voor op de Amerikanen en Rus sen. De laatsten zijn er in geslaagd tempe raturen van een miljoen graden Celsius te bereiken. De betekenis van de Britse vinding is dat het schaarse en kostbare uranium in de toekomst in kernreactors door water zal kunnen worden vervangen. De hitte wordt vrijgemaakt door de fusie van atomen van „zwaar waterstof" (deuterium). Dit is het beginsel van de H-bom en van de zoiitte- energie. Veertig liter water zal in een kernreactor evenveel energie kunnen le veren als tien ton steenkool. Deze energie kan gemakkelijk in elektriciteit worden omgezet. BOEDAPEST (Reuter) De Hongaarse minister van staat Marosan heeft de stu denten van de universiteit van Boedapest gemachtigd zelf af te rekenen met colle ga's die zouden trachten het uitbreken van de opstand op 23 oktober van het vorige jaar te herdenken. „Behandel hen zoals uw overgrootvaders door prelaten en aris tocraten zijn behandeld", zo zei hij op een vergadering van studenten. Een student wiens vader kapitalist was, moet geholpen worden tot andere inzichten te komen, maar als hij zou trachten in het bezit van zijn vaders bezittingen te komen, wacht hem hetzelfde lot als zijn vader. Als vrien delijke woorden niet helpen, zouden de uni versiteiten van staatsvijandige elementen worden gezuiverd. Op 23 oktober zal worden nagegaan wie van de studenten afwezig is en waarom. Wie zonder geldige reden afwezig is zal nooit meer tot een universiteit worden toegelaten. Voor de oorlog, aldus de mi nister, konden studenten die communis tische denkbeelden propageerden, ook van de universiteiten worden geweerd. De sopraan Erna Spoorenberg en de pia nist Géza Frid zullen op 27 oktober in de „Wigmore Hall" in Londen de serie con certen, die daar onder auspiciën van de Nederlandse ambassade zal worden gege ven, openen. Het programma bevat liede ren van Mozart, Mahler, Frid en Bridge. Het duo zal ook op 4 november voor radio Keulen optreden. ADVERTENTIE Geen minuut meer strijken,geen cent wasrekening meer. Elke dag een schoon overhemd. De ideale dracht voor elke man (en een uitkomst voor zijn vrouw!) Verkrijgbaar in effen tinten, fijne streepjes en ruitjes. Van f 17.90 af. Alleen verkrijgbaar in goede I, herenmodezaken Dr. M. W. Holtrop zal de functie waarschijnlijk aanvaarden De president-directeur van de Neder- landsche Bank, dr. M. W. Holtrop, zal het presidentschap van de Bank voor Interna tionale Betalingen te Bazel, voor welke functie hij werd aangezocht, „waarschijn lijk" wel aanvaarden. Dr. Holtrop, die thans commissaris van de Bank voor In ternationale Betalingen is, zou de opvolger worden van de heer Maurice Frère, presi dent van de Belgische Nationale Bank, die heeft verzocht van zijn functie bij de Bank voor Internationale Betalingen te worden ontheven. Uit Bazel wordt gemeld, dat de raad van directeuren van de Bank voor Internatio nale Betalingen de heer Frère heeft ver zocht aan te blijven totdat het verslag over het lopende boekjaar is goedgekeurd. Het aanvaarden van de functie door dr. Hol trop zou geen invloed hebben op zijn func tie van president-directeur van de I^eder- landsche Éank. ADVERTENTIE dan TRANSROID - tabletten INNEMEN en de onaangename klachten verdwijnen! Verkrijgbaar bij Uw apotheker of drogist. Blijkens cijfers, die bekendgemaakt zijn door de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking, bedroeg het netto- nadelige saldo van Engeland over sep tember in de Europese Betalings Unie 172,6 miljoen dollar. Het geaccumuleerde nadelige saldo van Engeland was op 30 september 393,3 miljoen dollar groot. Van het nadelige saldo over september heeft Engeland 129,5 miljoen dollar in goud verrekend. West-Duitsland had over september een voordelig saldo van 236,6 miljoen dollar en het geaccumuleerde voordelige saldo van dat land was eind september 1.013,4 miljoen dollar groot. De verbetering van de Franse positie hield aan. Frankrijk had over september een nadelig saldo van 29,6 miljoen dollar. Het geaccumuleerde nadelige saldo van dat land was eind september 384,8 miljoen dollar groot. T)e positie der verschillende landen was als volgt: (in miljoenen dollai'S, is over schot, is tekort). Cumulatieve Saldo over positie per september eind sept. Oostenrijk 5,4 -f 10,0 België-Luxemburg 17,8 134,9 Denemarken 15,6 90,4 Frankrijk 29,6 384,8 West-Duitsland 236,6 1.013,4 Griekenland 5,3 2,4 IJsland 0,2 5,2' Italië 15,5 117,5 Nederland 21,7 64,4 Noorwegen 1,1 79,3 Portugal 3,3 nihil Zweden 12,9 15,4 Zwitserland 6,5 37,5 Turkije 5,6 30,0 Ver. Koninkrijk 172,6 393,3 Voor de n.v. cultuurmaatschappij Ker towono is de toestand op het ogenblik ze ker niet onbevredigend, zo vernamen aan deelhouders in de jaarvergadering. De be drijven verkeren in goede conditie. De on derneming Gunung Ringgit werd afge stoten. De verkoop bracht IV2 miljoen ru- piahs op. De nieuwe deviezenregeling is gunstig voor de exportprijzen, waartegen over echter hogere kosten staan. De nieuwe loonsverhoging van 20 percent, waarmee rekening moet worden gehouden is, aldus de directie, min of meer reeds aanwezig doordat de levensstandaard in Indonesië de laatste maanden aanmerke lijk hoger is geworden en de lonen ten dele in natura worden uitbetaald. Blijkens het verslag per 30 juni 1957 van de n.v. Verenigd Bezit van 1894 te Rotter dam zette de groei der vennootschap zich in het afgelopen boekjaar voort. Het ge plaatste kapitaal steeg van 1.996.250. tot 2.411.250; de beurswaarde der aan- delenportefeuille yan 3.124.703.tot 3.922.847.en de winst van 129.074 tot 176.903, waaruit 5°/o dividend wordt uitgekeerd aan houders van prioriteits aandelen en 8 pet. voor houders van ge wone aandelen, waarvan 5-% pet in contan ten en 2V2 pet. in aandelen. De beleggingspolitiek vertoonde in zo verre enige wijziging, dat in meerdere mate tot aankoop van Amerikaanse fondsen werd overgegaan. Op 4 juni 1957 vond een statutenwijzi ging plaats, waarbij het maatschappelijk kapitaal verhoogd werd tot 10.001.250. en de mogelijkheid werd geopend tot uit gifte van aandelen ad 100 nominaal over te gaan. In het nieuwe boekjaar is besloten metterdaad aandelen van 100 nominaal uit te geven, waarvoor notering ter beurze te Amsterdam en Rotterdam wordt aan gevraagd. Gisteravond en vannacht passeerde het frontensysteem van een depressie bij IJs land ons land. Er viel daarbij 610 mm regen. Op de fronten volgde een zwakke rug van hogedruk die opklaringen bracht. Een storing, die uit het zeegebied bij de Azoren afkomstig is, begon in de afgelo pen nacht ten zuidwesten van Ierland snel in betekenis toe te nemen. Het bijbeho rende regengebied bereikte vanmorgen Ierland en zuidwest-Engeland. Het is te verwachten dat deze actieve depressie naar de Noordzee zal trekken en de wind tot hard of stormachtig zal doen toenemen. Vanavond en vannacht zal de regenzone passeren, waarna morgen onstabiele po laire lucht ons land zal binnenstromen, waarin naast opklaringen ook enkele buien zullen voorkomen. Vrijdag 18 oktober Zon op 7.11 uur, onder 17.42 uur. Maan op 0.52 uur, onder 15.12 uur. WEERRAPPORTEN Maanstanden 23 okt. 05.43 uur 30 okt. 11.48 uur nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 18 oktober Hoog water: 10.46 en 23.27 uur. Laag water: 5.54 en 18.26 uur. Temperaturen buiten 60 land maxima van giste ren. Binnenland: heden n. u 7 uur. Neerslag: laatste Hl c 0) 24 uur 0 ♦J c.£ Stockholm geheel bew. z 12 0 Oslo regen windst. 13 14 Kopenhagen regen zw 11 4 Aberdeen zwaar bew. zw 14 0,1 Londen mist windst. 14 16 Amsterdam zwaar bew. wzw 12 6 Luxemburg mist wnw 14 4 Parijs mist windst. 16 1 Bordeaux mist windst. 23 1 Grenoble mist windst. 21 0 Nice licht bew. n 22 0 Berlijn regen zw 15 0,5 Frankfort mist w 16 3 München zwaar bew. zw 16 0 Zürich weerlicht no 18 0 Genève geheel bew. windst. 15 0,5 Locarno mist 20 0 Wenen mist n 17 0 Innsbruck half bew. wnw 21 0 Rome mist windst. 26 0 Mallorca licht bew. windst. Den Helder licht bew. w 12 6 Ypenburg zwaar bew. verand. 9 6 Vlissingen geheel bew. windst. 11 7 Eelde licht bew. w 8 6 Twente half bew. wzw 9 5 De Bilt laagh. mist wzw 8 9 Eindhoven mist wzw 11 8 Vlv. Z.-Limb half bew. zw 11 4 22. „Nu moeten we salamanders vlug zijn!", riep de kleine brandmeester door het gerinkel van de alarmschei heen, „anders is Brandpost Twee ons weer te vlug af!" Hij dook naar de paal en gleed met grote vaart met het hoofd omlaag naar beneden. Panda, die van zijn lessen veel had opgestoken, zorgde ervoor achter hem aan te komen. Zodoende was hij even later in staat om zijn wat wankele leer meester te ondersteunen. „Toch geloof ik niet, dat het goed is om met je hoofd naar beneden te glijden, als je vlug wilt zijn" meende Panda. „H-het s-staat Z-ZO in d-de v-voorschriften!"antwoordde de brandmeester gekrenkt, „en daar m-moet je je aan h-houdenl" Tengevolge van de strenge nachtvorsten in mei is een groot deel van de Neder landse fruitoogst vernietigd. De officiële oogstverwachtingen geven aan 124 mil joen kg appels (315 miljoen kg in 1956) en 31 miljoen kg péren (150 miljoen kg vorig jaar). De streken die het meest getroffen werden zijn Limburg, de IJselstreek en de Betuwe. In West-Friesland echter ma ken de fruitkwekers een gouden jaar, aangezien hier de nachtvorst van veel minder betekenis is geweest als elders en men maakt prijzen voor het fruit, waar van men niet had gedroomd. Bij de spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, is in sep tember f 11.654.450 ontspaard. Inleg en terugbetaling beliepen respectievelijk f 67.676.428 en f 29.330.878. Bij de niet aan gesloten algemene spaarbanken werd een bedrag van f 39.858 ontspaard. Inleg en terugbetaling bedroegen hier respectieve lijk f 230.013 en f 269.871. Tenslotte over trof ook bij bankspaarbanken de terugbe taling de inleg met f 1.065.091. De inleg was f 4.375.512 en de terugbetaling f 5.440.603. Verkoop is niet verminderd (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De spanning in het bloembollenvak is gebroken, de kwekers en exporteurs we ten nu, hoe groot de overschotten onge veer zijn. De Stichting Bloembollensurplus Fonds heeft twee weken geleden een cir culaire naar de exporteurs gezonden met het verzoek op te geven, hoeveel zij nog in hun schuren aan voorraden hadden lig gen en vermoedelijk niet zou worden ge ëxporteerd. De veilingen werd verzocht de hoeveelheden opgeslagen bollen, die dus werden doorgedraaid, aan het Sur- plusfonds bekend te maken. Men is aan het cijferen geslagen en heeft bevonden dat veertien percent van de hyacinten, vier percent van de vroege tulpen, tien percent van de late tulpen en drie percent van de narcissen niet verkocht is. De inning van de surplusheffingen ge schiedt op de volgende wijze: De expor teurs moeten zestien, zes, vijftien en vijf- enc-enhalf percent van hun inkoop, be rekend tegen de binnenlandse minimum prijs afdragen aan het Surplusfonds. Ze mogen hiervan bij de kwekers terugvor deren negen, vier, tien en vier percent. De volgorde van dit rijtje staat al sinds jaren vast volgens de afkortingen h.t.n.: hyacinten, tulpen, vroeg en laat en nar cissen. Ook het geld, nodig om de onvolwaar dige bollen uit de markt te nemen, wordt dankzij dit systeem van inning geïnd. De exporteurs zijn incasseerders voor de Stichting Bloembollen Surplusfonds. In de bedragen, dat zij overmaken, zit dus zowel hun aandeel, als dat van de kwe kers. Zij hebben bij de kwekers het heft in handen, want ze trekken de heffing eenvoudig van de rekening af. Het Sur plusfonds heeft intussen gezorgd dat er voldoende in de „pot" komt. Sinds het be gin van de saneringsmaatregelen hebben de exporteurs tien percent van de export in het voorgaande jaar moeten storten. Dit geschiedt meestal in de vorm van een bankgarantie. In april volgt dan de af rekening. Voldoet de exporteur niet aan deze eisen dan ontvangt hij geen export vergunning. Op deze wijze circuleert het geld door het bloembollenvak en wordt de handel gezond gehouden. Over het geheel genomen zijn de over schotten dit jaar niet onrustbarend. Men wist dat de hyacinten en late tulpen over het algemeen best zijn gegroeid en be reidde zich al op een stevig overschot voor. Aan de prijzen aan het eind van het seizoen was wel degelijk te merken, dat de vroege tulpen en narcissen schoon op waren. Men heeft vele na-orders niet kunnen uitvoeren, zoals ze werden opge geven. Uit de exportgegevens blijkt, dat de export is toegenomen, zodat deze overschotten niet te wijten zijn aan een verminderde verkoop. Sterkte. Met het onder de wapenen komen van 6500 nieuwe rekruten heeft het Westduitse leger thans een sterkte van 120.000 man bereikt. Tevens werden 4000 vrijwilligers voor een periode van on geveer drie jaar opgeroepen. Jachthond. Een Deense jager is getroffen door een schot uit zijn eigen geweer toen hij met zijn jachthond ravotte. De hond trapte op de trekker, het schot ging af en de jager werd gewond aan zijn linker hand. Herstellende. De gezondheidstoestand van Sir Anthony Eden, die voor een medisch onderzoek in Londen verblijft, is voor uitgegaan sinds enkele maanden ge leden. Hij is echter nog steeds herstel lende van de operatie. Dubbel. Het aantal vluchtelingen dat uit Joegoslavië Oostenrijk binnenkomt is dubbel zo groot als vorig jaar. In sep tember 1957 vluchtten 861 Joegoslaven naar Oostenrijk, vergeleken bij 414 jn september 1956. De meesten zijn tussen 18 en 26 jaar oud. Breuk. De Armeense kerk in Amerika heeft de banden met de moederkerk in Rusland verbroken en zich gesteld on der de Armeense „catholicos" van Bei roet in Libanon, hoofd van de oude Armeense kerk van Cilicië, Zarehi. In een verklaring wordt gezegd, dat de Sovjets politiek misbruik hebben ge maakt van de Armeense kerk in het stamland Armenië. Sinds 1933 hebben de Russische autoriteiten geweigerd de Armeense kerk van Amerika te erken nen en haar te voorzien van priesters. Rashonden. De Italiaanse douane heeft 133 windhonden die in de haven van Genua werden vastgehouden, omdat de kennel die hen had laten overkomen, failliet was gegaan en niemand de in voerrechten wilde voldoen, na acht dagen vrijgegeven aan het dierenasiel van Milaan. Straatjongens hebben de rashonden voor de hongerdood behoed, toen een Genuees blad berichtte dat zeven honden van honger waren om gekomen. Fietsen. Ondanks het grote aantal auto's in Zweden een auto per tien inwo ners heeft het rijwiel zich kunnen handhaven. Er zijn in Zweden ongeveer 2V2 miljoen rijwielen in gebruik en de afzet van rijwielen beweegt zich, na enige jaren van daling, weer in stijgen de lijn. De voornaamste oorzaak van deze hernieuwde belangstelling is de toe nemende verkeersdrukte en de beperkte parkeergelegenheid. Droogte. Miljoenen boeren in de Chinese provincie Hoepé zijn gemobiliseerd om de gevolgen te bestrijden van de ergste droogte die dit gebied ooit heeft geteis terd. Na meer dan twee maanden ver stoken te zijn geweest van regen, wor den de oogsten in deze provincie be dreigd. De lage waterstand in de rivie ren maakt irrigatie bijzonder moeilijk. Op sommige plaatsen wordt dag en nacht gewerkt om de katoen- en rijst oogst te redden. Uitgebrand. Het Alpenhotel Schwarzsee nabij Zermatt is uitgebrand. De schade wordt op 300.000 Zwitserse franken ge schat. Het hotel lag 2.590 meter hoog. Journalistiek. Te Straatsburg is het eerste internationale centrum voor onderwijs in de journalistiek geopend, dat in nauwe samenwerking met de UNESCO, de UNO-organisatie voor onderwijs, we tenschap en cultuur, tot stand is geko men. Het is de bedoeling dat er in an dere werelddelen dergelijke instituten worden opgericht. Oude koers. Volgens Oostberlijnse mede delingen zijn zondag tijdens de geld- omwisselingsactie 16.700 personen onder verdenking van „speculatie" door de volkspolitie in hechtenis genomen. De strenge grenscontrole op automobilisten, voetgangers en passagiers van de stads tram haalt, blijkens de koers in West- Berlijn, niets uit. De vraag naar West marken is zo groot, dat de koers weer het peil heeft bereikt van voor de geld- omwisseling: 4% Oostmark tegen 1 Westmark. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 ZOALS we gezien hebben, zijn de reu- zenmoleculen, waaruit de genen zijn sa mengesteld, uiterst gevoelig voor warmte, zodat chromosomen (waarin zich de genen bevinden) die een „warmteschok" te ver duren hebben gekregen veranderingen ondergaan. Ook energierijke stralen zijn in staat een verplaatsing van atomen of atoomgroepen in de genen te veroorzaken, waardoor veranderingen in de erfelijke eigenschappen optreden. Het is wellicht niet eens zo gewaagd te veronderstellen, dat vele van die reuzen- moleculen in een labiel even- wicht verkeren, althans bij sommige dieren, zoals de reeds eerder genoemde bananenvlie- gen. Bij die insecten verschij nen immers zonder tot op he den aanwijsbare oorzaken mu taties met een frequentie van 1 op 700.000, zodat op de 100.000 vliegen er één te voorschijn andere kenmerken dan zijn treedt met - voorouders Worden de vliegen bestraald, dan stijgt het aantal mutaties naar verhouding van de kracht der bestraling. Bij een bestraling van 5000 Röntgen-eenheden zijn het aantal mutaties bijvoorbeeld honderdmaal zo hoog, zodat per 1000 vliegen reeds een ge muteerd individu te voorschijn komt. In dit opzicht kunnen de genen, die de erfelijke eigenschappen op de nakome lingschap moeten overdragen, vergeleken worden met de atomen van gevoelige structuur, die door fysisci gebruikt wor den voor het opwekken van kernenergie. Worden die atomen door deeltjes met vol doende energie getroffen, dan is één tref fer voldoende om een elektron tot de sprong te bewegen. Onze hedendaagse ap paraten schieten blindelings in de struc tuur van het atoom; welk schot raak zal zijn en een treffer wordt, kan men van te voren niet weten. Wellicht is het 't eerste schot. Op deze basis moeten we ook de reuzen- m.oleculen in de genen beschouwen. Zij zijn gevoelig voor kortegolf-, ultraviolet-, Röntgen- en gammastralen en wanneer zij door fotonen van voldoende energie wor den getroffen, kan een atoom wegspringen, waardoor de samenhang van het molecuul gewijzigd kan worden, of de elektrische lading die het atoom op zijn plaats houdt verandert van waarde en het geïoniseerde atoom neemt in de structuur van het reu- zenmolecuul een andere plaats in. Hoe een en ander zich ook precies voltrekt, een treffer heeft tot gevolg dat het gen mu teert en dat de nakomelingschap daarvan de gevolgen krijgt te dragen. Het verschijnsel, dat zelfs een zeer korte bêstraling reeds een mutatie kan teweeg brengen, schept een gewel dige verantwoordelijkheid voor allen en ieder die met stralingsapparaten te maken hebben. Niet bij Röntgen- verbrandingen ligt het kwaad, want de mutaties die zich in de chromosomen der huidcellen voltrekken, treden direct aan de dag door de ontaarding der cellen. Veel gevaarlijker is de aantasting der kiemcellen in de geslachtsklieren, waarvan de mens zelf niets merkt en waar van zelfs de kinderen nog niets behoeven te merken, indien de mutatie recessief is. Maar wanneer na enige generaties twee nakomelingen van in dit jaar bestraalde mensen met elkaar huwen en kinderen krijgen, moet men niet verbaasd zijn over katastrofale gevolgen. Hoe meer Röntgenapparaten in handen van ondeskundigen komen schoeniph kels!), hoe meer mensen met atoommachi nes werken, hoe meer atoomontploffingen plaatsvinden, des te groter zijn de kansen op „treffers" in het menselijke en dierlijke organisme, met alle catastrofale gevolgen van dien. Nu we de door stoffen overgedragen erfelijkheid nogal eenvoudig hebben voor gesteld, gebiedt de eerlijkheid ons u te laten zien, dat een en ander toch vrij in gewikkeld is. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2