Bidden Snelheid Kinderen niet zegels 3 Po Prostoe-redacteuren uit de Poolse partij gezet Studenten en nozems op de vuist in Lodz Op de -X raatótoel 8 „DE ZYLPOORT" Koningin Elizabeth in de V.S. aangekomen Vier Amerikaanse proeven met raketten mislukt Twee raketten staan nog gereed op Eniwetok Aantal doden bij Valencia gestegen tot zestig Staking in Frankrijk trof ook de ziekenhuizen Baby's in couveuses in ernstig levensgevaar DONDERDAG 17 OKTOBER 1957 f Tuurlijk! Tijdens de mars zegt-le: Burgerman., lekker man. Tijdens de rust (als hij z'n Ibis pakt) tegt-ie: Dobbelmann. lekker man. WARSCHAU (Reuter) Tien leden van de redactie van het Poolse studentenblad Po Prostoe zijn uit de Poolse communis tische partij gezet, onder wie de hoofd redacteur, Toerski, en diens voorganger Lasota. Vijf andere leden van de redactie heb ben een „berisping met waarschuwing'' gekregen en een ander alleen een „beris ping", in feite krachtige partijsancties te gen leden, die tegen de partijpolitiek zon digen. Het besluit is genomen door zeven rechters, die zitting hebben in de centrale commissie van het partij-orgaan, dat be last is met het toezicht op de partij. In Lodz, na Warschau de grootste stad in Polen, is het dinsdagavond tot vecht partijen gekomen tussen studenten en „straatschenders", zo meldt het Poolse jeugdblad „Szandar Mlodych". De inci denten begonnen volgens het blad toen een aantal „straatschenders" een groepje mensen aanviel. De militie heeft drie per sonen, onder wie een student, aange houden. WASHINGTON (Reuter) De Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Adam Rapacki, heeft gisteren na een bezoek aan minister Dulles verklaard te hopen, dat er binnenkort nieuwe economische bespre kingen tussen Polen en de Verenigde Sta ten zouden worden gehouden. Rapacki vertoeft in de Verenigde Staten als leider van de Poolse delegatie naar de UNO- Assemblee. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers heeft een brief gericht aan de minister van Jus titie in verband met de op 1 november Ingaande snelheidsbeperking. De brief dringt aan op strenge handhaving van het snelheidsgebod en opsporing van over tredingen en gewaagt van ongerustheid, die is ontstaan door de afwijzende reacties van bepaalde belangengroepen. De ver eniging vreest ontduiking van het voor schrift. dat van bepaalde zijden belache lijk is gemaakt en als zinloos wordt be schouwd. Deze ongerustheid is zeer begrijpelijk, doch het lijkt ons uitgesloten dat het weg nemen daarvan in de macht van de minister van Justitie ligt. Het is aan te nemen dat verbaliseerde overtreders onder zijn auspiciën zullen worden ge straft, doch de moeilijkheid met deze snel heidsbeperking zit voornamelijk in het constateren van de overtreding. De politie is niet bij machte, een „waterdichte" con trole uit te oefenen, omdat zij gehandicapt wordt door allerlei belemmeringen: on weerlegbare vaststelling der snelheden, achterhalen van overtreders en voort durende controle zijn in vele gevallen onmogelijk. Daarvoor zijn de politiecorp sen te klein en zij beschikken niet over de nodige technische middelen. Afgezien van dit alles echter doemt een grotere moeilijkheid op, die wel eens aan leiding zou kunnen zijn tot een volkomen averechtse uitwerking van het snelheids gebod. De grote vraag is namelijk: wat is bebouwde kom? De voorbereiding van de snelheidsbeper king zou hebben geëist dat overal duide lijk zou worden aangegeven op welk punt de maximumsnelheid van kracht zou wor den (wat de invalswegen betreft) en zou eindigen (wat de uitvalswegen aangaat). Deze voorbereiding is achterwege ge bleven, slechts worden de plaatjes met geneentenamen beschouwd als aanduidin gen van het begin der „bebouwde kom", terwijl uitzonderingen daarop worden aan gegeven met bordjes waarop „70 k.m." is aangegeven. Deze aanduidingen zijn vol strekt onvoldoende. In de eerste plaats bevinden zich nergens plaatjes, waaraan men zien kan waar de bebouwde kom ein digt, in de tweede plaats vallen de plaat jes met gemeentenamen zelden samen met punten, waar de snelheidsbeperking van belang wordt. Deze onvolkomenheid is wellicht nog voor 1 november te herstellen, door het plaatsen van de bordjes „70 k.m." op alle wegen en weggedeelten, waar het snel heidsgebod niét geldt, of deze birnen dan wel buiten bebouwde kommen liggen. Men zou dan komen tot een uniforme aandui ding van „snelwegen", zoals ook „voor rangswegen" overal duidelijk kenbaar zijn. De verkoop van Kinderpostzegels is weer begonnen en het is nauwelijks meer nodig, deze actie nog aan te bevelen. Ten eerste, omdat vrijwel iedereen zeer sympathiek tegenover de doelstelling van deze post zegelactie staat en gaarne naar vermogen meedoet, ten tweede omdat de bestellingen al merendeels zijn geplaatst. Met waarlijk overrompelende energie zijn de kinderen der hoogste klassen van de lagere scholen er dinsdag op uit getrok ken om de bestellingen te noteren en het had bijna iets van een sprinkhanenplaag. De aansporing, die deze kinderen hebben ondervonden door het wedstrijdkarakter van de zegelverkoop, heeft een uitwerking gehad die alleen maar bij .kinderen kan voorkomen: zij hebben geen huisdeur over geslagen, of liever, zij hebben de huis moeders een dag van voortdurend bel gerinkel bezorgd, waarbij zij menige kre gele bejegening hebben moeten slikken van slachtoffers, die tot in den treure naar de deur moesten. Het is jammei-, dat velen de spontane ijver der kinderen hebben beloond met dreigementen, ofschoon het begrijpelijk is dat de bel tenslotte op de zenuwen ging werken. Het goede doel lijdt onder derge lijke wrijvingen! Natuurlijk zouden vele storingen voorkomen hebben kunnen wor den door het bewijsje van aankoop duide lijk zichtbaar op de huisdeur aan te bren gen, doch dan moet men eerst kopen en er zijn natuurlijk altijd mensen, die zich de uitgave niet kunnen of willen getroos ten. Waarmee gezegd wil zijn, dat men ieder zijn vrije wil en recht moet laten en dat de gevolgde methode soms ging lijken op dwang. Misschien is het goed, een volgende maal de kinderen nog eens duidelijke en ver standige instructies te geven, opdat zij zich wat beheersing opleggen in het belang van het mooie doel, waarvoor zij erop uit trekken. Daarbij dient te worden aange tekend, dat de schooloverheden zich dienen le hoeden voor een al te nadrukkelijke stimulans van de rivaliteit tussen de scho len onderling. Op deze wijze brengt men de Kinderzegelactie in diskrediet, vooral bij de kinderen zelf, die teveel vervuld wor den van de „wedstrijd" en vergeten dat zij in de eerste plaats een charitatief werk verrichten. Spoken zien Laten wij dit, om te beginnen, de vorm geven van een gewone test. Wat zoudt u doen, ja u waarde lezer, als u op een goede dag een brief ontving van een wild vreemde man, die u de volgende vraag stelde: „Hebt u ooit in een gebouw dan wel in de open lucht iets waargenomen, dat u op de een of andere wijze aan een spookverschijning deed denken?" Er onder staan twee vakjes, één met „ja" daarbij geschreven, één met „neen". (Zwart maken wat bedoeld wordt). U zoxidtoh ja, zoudt u dat doen ach, wat aardig. Niet, dat ik verbaasd ben, hoor. Maar dat kunnen we toch niet in de krant zetten, vindt u wel? Maar wacht. U hebt de andere vragen nog niet gehoord. Het stond allemaal in een gedrukte brief, die mijn vrouw dezer dagen ontving. Het epistel was perfect ge adresseerd, zelfs haar meisjesnaam was goed gespeld. Het geheel was getekend door een meneer in Den Haag, die blijk baar alleen maar in een postbus woont. Een beetje wonderlijk, eigenlijk. Een soort postaal psychiatrisch consult - gratis wel iswaar, maar dan ook zonder genezing of zelfs maar diagnose. Alleen maar het ver zoek of hij ook onze naam mag vermelden bij het publiceren van onze antwoorden. De andere vragen: „Hebt u ooit in een droom of terwijl u klaar wakker was een indruk, visioen of verschijning gehad, ver band houdende met een gebeurtenis waar voor het volgende geldt: a. U kon deze op dat ogenblik langs de normale weg niet waarnemen, b. U kon op redelijke gronden niet vermoeden, dat die plaats zou vinden, c. De indruk, enz., die u kreeg trad, naar u later hoorde, ongeveer tegelijkertijd met die gebeurtenis op en stemde er geheel of gedeeltelijk mee overeen". Volgende vraag: alsvoren. maar dan ten aanzien van iets dat later nog moest gebeuren. Derde: „Woonde of verbleef u ooit in een zgn. spookhuis of hebt u daarvan gehoord in uw omgeving? (Onverklaarbare bewegin gen, geluiden, voetstappen, lichtverschijn selen)". Dan dit: „Hebt u ooit, onder welke omstandigheden dan ook, het gevoel ge had van uw lichaam gescheiden te zijn, terwijl u toch meende a) bij volle bewust zijn te wezen, b) waarnemingen te kunnen doen (zgn. uittredingDe laatste vraag informeert, of we dan wel eens andere vreemde ervaringen van dit soort hebben gehad. Dat is het, de hele brief, voorzien ove rigens van een soort vaag wetenschappe lijke inleiding. U vindt.Ja, echt hoor, dat moet u toch anders formuleren. Dit is een keurig dagblad. De ondertekenaar, ene Z., zit nu op ant woord te wachten. Misschien zit hij wel vast wat couleur locale op te doen in een Haags spookhuisLinks van hem loopt een geest met ketenen te sjouwen, rechts krijt de oude gravin (een mooi Haags beeld, trouwens). En als hij goedin de toekomst kijkt, ziet hij het formulier dat aan ons werd gestuurd, steeds verder trekken op de weg tussen ons huis en de plaats, waar de gemeente de inhoud van vuilnisauto's uitstort. Komt u maar eens praten, heer Z. Ver telt u eens wat over uw eigen leven, over uw moeilijkheden en uw strijd, over druk- kerskosten en knullige uitgevers, over spo ken en visioenen. U zult dan zeker een goed glas van ons krijgen. Want wij horen zulke verhalen graag. Maar verwacht u verder niet te veel, meneer Z. U hebt met onze spoken niets te maken. Ze zijn nog jong - onze flat is pas twee jaar oud. Het zou zo zielig voor hen zijn. Dit is ons antwoord, meneer Z. In ge dachten maken we het vakje „neen" zwart. En u mag mijn naam voluit gebruiken bij eventuele publicatie. Deze: E. Romayn ADVERTENTIE O 9 9 lif=Rj SHERRY 9 e van Beaufort 3 5.50 per fles o©©Q©ö»o©©e«©o©öoe Kinderhuisvest 47 - 51 Telefoon 10717 Een staking van het personeel van de Franse elektriciteits- en gasbedrijven heeft gisteren het openbare leven in Frankrijk voor een etmaal verlamd en voor de Franse produktie een verlies van ongeveer veertig miljard francs opgeleverd. Voor het eerst staakte niet alleen het lagere personeel, maar ook het kader. De staking die door alle vakbonden was gesanctioneerd, had als inzet de eisen tot salarisverhoging en de bezwaren van de vakbonden tegen de verambtenarisering van de genationali seerde bedrijven noemen. Zij klagen dat het vrijwel onmogelijk is besprekingen te voeren met verantwoordelijke patroons, omdat de uiteindelijke beslissingen bij een ministerie liggen. Hoe zorgeloos en schandelijk de stakers te werk zijn gegaan, blijkt wel uit het feit dat in de ziekenhuizen van Dyon, Toulon en Bayonne een aantal couveuse-kinderen bijna om het leven zijn gekomen omdat de stroom, die voor hun verwarming moest zorgen, uitviel. In Dyon kwam het leger met een aggregaat te hulp, in Toulon moest eerst enige uren met de stakers worden onderhandeld voor zij bereid bleken een centrale in werking te stellen. Ook moes ten vele ernstige operaties achterwege blijven omdat de patiënten in de zieken huizen niet met de liften konden worden vervoerd en er evenmin stroom voor koel kasten en instrumenten was. In het Cambo-sanatorium hadden elf slachtoffers van kinderverlamming, die in elektrische ijzeren longen verblijven, ern stige moeilijkheden bij de ademhaling. In geheel Frankrijk stonden de trein stellen op de geëlektrificeerde baanvakken stil. Zij werden met stoomlocomotieven naar de naastbijzijnde stations gesleept, waardoor eerst vertraging en later een chaos ontstond. De Electricité de France, de openbare nutsmaatschappij die vrijwel alle conces sies voor de levering van elektriciteit en gas in handen heeft, komt deze staking op een derving aan inkomsten van één miljard frëncs te staan. De staat derft door het verlies van inkomsten uit de spoorwegen, enzovoorts een miljard of vijf. Voor vandaag zijn er nieuwe stakingen en betogingen afgekondigd, ditmaal alleen door de communistische vakbonden die een ..nationale dag" voor de vrede in Algerije willen organiseren. Alle optochten en de monstraties zijn echter verboden en het: zag er dan ook niet naar uit dat aan de( communistische oproep veel gehoor zou i worden gegeven. In cellofaan verpakt WILLIAMSBURG, (Reuter) Koningin Elisabeth en prins Philip zijn woensdag op het vliegveld van Williamsburg in Vir ginia geland, waarmee hun bezoek van zes dagen aan de Verenigde Staten een aanvang heeft genomen. Toen het Cana dese vliegtuig landde dreunden er 21 ka- nonsschoten over het veld. Een menigte van tienduizend mensen sloeg de aankomst gade. Na de ontvangst door de gouverneur van de stad Virginia en na een inspectie van een erewacht reed het koninklijk ge zelschap naar het historische eiland St. Jamestown, waar men een bezoek bracht ter gelegenheid van de herdenkingsfeesten van deze eerste vaste Brit nederzetting in de nieuwe wereld 350 jaar geleden. (UP) Een zegsman van de veiligheids dienst van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft ontkend dat de veiligheidsmaatregelen rond Koningin Elisabeth zouden zijn verscherpt naar aan leiding van de dreiging van een bomaan slag. Volgens de „Montreal Herald" zijn er dreigbrieven geschreven door fanatiek anti-Britse leden van de Ierse Republi keinse partij. Koningin Elisabeth is de eerste Britse monarch die de V.S. bezoekt. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt dat er vier pogingen zjjn gedaan om proefraketten van ballonnen af de ruimte in te schieten, maar dat de proefnemingen heofdzakclijk zijn mislukt tengevolge van slechte weersomstandigheden. De raket ten hadden tot afstanden van 6500 kilo meter de ruimte in moeten gaan. Het wa ren proeven met raketten van het type Farside, die zelf geen fouten hadden ge toond. De bijzonder lage temperaturen op grote hoogte hadden een verkeerde uitwerking op de ballonnen, met het gevolg, dat de raketten niet in de juiste positie waren gekomen. In twee gevallen waren de ra ketten afgeschoten in de hoop enige nut tige gegevens te bemachtigen, hoewel van te voren bekend was dat zij niet de ver eiste hoogte zouden bereiken. De twee an dere raketten waren niet afgevuurd. Bij de atol van Eniwetok zijn evenwel nog twee raketten blijven staan, die, zodra het weer gunstiger wordt, zullen worden af geschoten. Volgens de „New York Times" is de eerste proef mislukt voor de Russen hun kunstmaan lanceerden. Daarna zouden, onder druk van de luchtmacht, die op dracht had gekregen een poging te doen de psychologische gevolgen van het suc ces met de Russische kunstmaan te neu traliseren, nog twee raketproeven gedaan zijn, die beide mislukt zijn, aldus het blad. (USIS) Er zouden in totaal zes proef raketten in de Stille Oceaan worden af gevuurd. Het zijn viertrapsraketten, die een aantal instrumenten meevoeren. Het reservoir met de instrumenten, die te zamen nog geen twee kilogram wegen, zal een snelheid van maximaal 27.200 kilo meter per uur kunnen bereiken. Volapuk-pionier. Op Crooswijk te Rotterdam is teraardebesteld het stoffelijk overschot van de in Putten (Gld.) over leden 92-jarige polyglot dr. Arie de Jong, die op 85-jarige leeftijd nog de vier evan geliën en een sociologisch werk vertaalde in de door hem weer tot leven geroepen wereldtaal Volapuk. Iemand, die over de dingen van leven en dood terdege had nagedacht en tot een hel dere blik op de mensen en hun bekommernissen gerijpt was, heeft eens gezegd: „Het moeilijkste, het nodigste en tegelijk het meest begerens- waax-dige voor een mens op een bepaald moment in zijn leven is: bidden". Dat bepaalde moment in het leven komt voor ieder een wellicht, doch het is een moment dat geproduceerd wordt door de omstandig heden door een lawine van ellende, door een muur van wanhoop die oprijst tot de wolken, door flitsende doods angst of een hevig verlangen naar het onbereikbare. Het komt bepaald niet eerder, dan dat de valse heilsbood schappen zich in hun ontoe reikendheid en bedrog heb ben onthuld en het blinde vertrouwen op eigen kunnen en eigen kracht ontzenuwd is. Het komt dus wellicht pas, wanneer de mens alle toe- vluchten die het leven lijkt te bieden, heeft beproefd en ondeugdelijk bevonden. Pas dan, wanneer hij is teleurge steld in de hechtheid van het bouwsel, dat hijzelf heeft op getrokken uit illusies en idealen wanneer hij het leven om zich heen ziet spot lachen om zijn nood en hij zich voelt wankelen op een rand tussen bestaanszeker heid en een oneindig vacuum. Het komt zeker niét, wan neer men erg jong is. Dan is het te gemakkelijk, de knieën te buigen, de ogen te sluiten en de handen te vouwen, om de Hemel te vragen de gekwetste enkel van tante Amelia spoedig beter te maken. Want als men dan de ogen opent om God duidelijk te doen zien dat het gebed is afgelopen, kan men erbij verzuchten: „Maar niet te vlug liever, want dan staat ze weer iedere dag bij ons op de vloer", zonder duidelijk te voelen dat deze bijvoeging een profane en egoïstische boosaardigheid is. Kinderen bidden, zoals de ouderen hun dat geleerd hebben en zij verdiepen zich daarom meestal slechts in de di-ingendste wenselijkheden, zoals zij hun verlanglijstjes voor Sinterklaas opstellen. Hun gebed is een behartiging van persoonlijke en familie belangen, omdat zij de over tuiging hebben aangepraat gekregen dat de Hemel zich zeer speciaal voor hen en hun dierbaren interesseert, ter wijl de buiten die kring le vende mensen door de Schep per slechts met een zekere antipathie worden geduld. Dit eigenaardige misver stand is zonder twijfel niet alleen bij de kinderen te con stateren, doch kan een wijd verbreid en internationale naïviteit worden genoemd, waardoor het gebed in veler lei opzicht slechts een uiter lijk verschijnsel zonder enige betekenis kan worden ge noemd. Er is voor de rechtgeaarde Engelsman geen discussie mogelijk over het feit, dat God een Engelsman is en dat dientengevolge de bij hem binnenkomende verzoeken in de Engelse taal een zekere preferentie genieten. Ook dat moet natuui'lijk een misverstand worden ge noemd, doch dat zulke aan vechtbare overtuigingen niet altijd louter uit nationale zelfoverschatting voortkomen, leert ons het voorbeeld van een oud Italiaans moedertje in een bergdorp. Dit bekoor lijke vlek, met zijn boerde rijtjes en hutjes tegen een groene bergwand leunend, deed elke zomer een proces sie uittrekken door de glooiende velden om de He mel te bewegen, een bruik bare en aangepaste hoeveel heid regenwater te doen neerdalen over de smachten de weiden, opdat de wankele economie van het dorp niet geheel en al tot de ondei'gang zou zijn gedoemd. Toen de processie was uit getrokken en weergekeerd op haar basis, en iedereen te vreden naar huis ging in af wachting van het frisse he melwater, verbaasde een oud moedertje het ganse dorp door een krachtig staaltje van ongeloof. Zij legde namelijk haar omvangi-ijke was uit op de bleekweide, sloot de deur van haar ax-melijk stulpje en aanvaai'dde een voettocht van anderhalf uur om haar zoon in een naburig dorp te gaan opzoeken. Aldus te kennen gevend, dat wat haar be trof iedere speculatie op een goedgunstige regenbe schikking achterwege kon worden gelaten. Deswege ei-nstig onderhouden door de parochieherder, verklaarde de oude opgewekt, dat zij ge beden had om het nog twee dagen droog te laten wezen, in verband met de was. En toen de herder haar verbaasd en ontsteld vroeg, of zij meende dat haar ge bed zou zijn opgewassen te gen de gezamenlijke smeking van het hele dorp, met pro cessie en al, was het schalkse en overtuigde antwoord: „Dat misschien niet, maar ik heb het 't laatst gevraagd". Ziedaar een kenschetsend voorbeeld van overschatting en vervorming der gebeds- ki-acht, die in dit geval zelfs gebaseei'd waren op de voor zichtige veronderstelling dat de Heer zich door een tac tische manoeuvre gemakke lijk laat overrompelen en een menselijk aandoende wankel moedigheid bezit, die men handig moet weten uit te buiten. En telkens weer ontmoet men de volkomen onbegirijpe- lijke vermenselijking der maatstaven met betrekking tot het gebed. De wereldge schiedenis is er vol van. Heeft men bij de kruistoch ten niet eerst met een merk waardig inzicht in de be schikkingen en doeleinden des Hemels vastgesteld, dat het met geweld der wapenen binnenvallen in de landen van het Oosten uitdrukkelijk door God gewenst werd, om daarna bij tegenslag en ne derlagen de Hemel gestreng te hulp te roepen? „Dieu le veut" was de leuze der Europese legers, die de aarde in het Nabije Oosten doordrenkten met mensenbloed. „Dieu ne le veut pas" was de zwijgende reactie der Saracenen, die met hun kromzwaarden een even heilig geloof verdedig den als dat, wat Europa ti-achtte te verbreiden. Waarmee een felle ver- zuchting is geslaakt de vei-zuchting dat het een tra ditie der mensen geworden is, hun God te spannen voor hun groepsbelangen en van Hem te eisen, dat hij partij kiest in de conflicten die zij zelf geschapen hebben. Ook vandaag aan de dag gebeurt dat. Men heeft kun nen lezen dat in Little Rock een groep predikanten een gebedsactie op touw heeft gezet om de rassenvermen ging op de scholen ongedaan te maken, terwijl een andere groep zich met gebeden tot de Hemel richtte om de ge lijkberechtiging volledig te doen voltrekken. Er werd bij gemeld, dat president Eisenhower zich achter deze laatste gebedsac tie had geplaatst, doch deze toevoeging maakt het geheel nog bedenkelijker. Men zou er namelijk uit dienen te concluderen, dat na de partij keuze van de pi-esident de Goddelijke keuze niet moei lijk meer zou behoeven te zijn, wat een kinderlijke ge dachte zou moeten heten. De geborneerdheid des mensen uit zich wel bijzon der pijnlijk in zijn bidden, zou men kunnen zeggen. Hij leeft in de volstrekt onrede lijke overtuiging, dat hij in staat is uit te maken wat de Hemel op een bepaald mo ment zou moeten doen of na laten, aldus zichzelf de hou ding gevend van de inge nieuze adviseur eens zwak ken monarchs. In zijn zelf overschatting stelt hij zich op het standpunt dat het wel en wee der wereld slechts ge diend is met de behartiging van zijn eigen belangen en dat dit de Hemel ondubbel zinnig dient duidelijk te wor den gemaakt. Hij moet wel een zeer po ver idee hebben van zijn God, wanneer hij zich ver stout zijn aanwijzingen voor de bestiering van het Heelal omhoog te zenden en dat in de vorm van een onder danig verzoek, doch met de ondertoon van: „U moet het natuurlijk zelf weten, maar. Zo zijn wij op het uit gangspunt teruggekomen, waar een zeer wijs en er varen mens het bidden als het moeilijkste, maar ook het nodigste en meest begerens waardige bestempelde. Moei lijk is het zeer zeker nodig en begerenswaardig echter wordt het pas, wanneer men zijn eigen onmacht en klein heid heeft zien wegsijpelen tot niets in de verblindende, versmeltende schijn ener op perste majesteit J. VALENCIA (Reuter/AFP) Het aantal doden als gevolg van de overstromingen in en om Valencia is tot zestig gestegen. Men vreest dat honderd mensen om het leven zijn gekomen. Sommige overstroom de gebieden heeft men nog niet kunnen bereiken. Het dorpje Nazaret is vrijwel geheel verwoest. In Pedralba zijn dertien lijken geborgen. Het dorpje Mai'ines, waar zes mensen om het leven zijn gekomen, is ontruimd. Het loopt gevaar bedolven te worden door een heuvel die door het water ondermijnd is. Woensdag hebben zeven hefschroefvliegtuigen van het Amerikaanse vliegdekschip „Lake Champlain" levens middelen naar geïsoleerde plaatsen ge bracht. Valencia biedt een troosteloze aanblik. In de straten staan een vijfhondei-d zwaar beschadigde auto's. De stad is verstoken van vei's water en benzine. Brood is schaars. In enkele delen van de stad is de elektriciteitsvoorziening hei-steld. Vier Spaanse ministers hebben woensdag het rampgebied bezocht. (Van onze correspondent in Parijs) Weet je het verschil tussen een militair op mars en in rust, Lekkerman? ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5