Horen en zien r v SPION IN BERLIJN Agenda voor Haarlem „Donemus"-concert met zeven Nederlandse orkestwerken PRIMMETJE A J bondig^ nabeschouwingen Marjo Tal zong door haar gecomponeerde Franse chansons Kort en Radio - televisie Teveel gepraat Meesterlijke inzet De radio geeft vrijdag Geen voetbal? Staatscommissie voor het kadaster Kerkelijk Nieuws In Teisterbant Herdenkingswerk voor gemeente Enschede Kapitein weigerde zich te laten inenten Uitspraken rechtbank ONS VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON .J DONDERDAG 17 OKTOBER 1957 Het gisteravond voor de AVRO-televisie cespeelde „Mademoiselle de Panama" van je Fransman Marcel Achard, in de verta ling van Joan Remmelts, heeft in de eerste minuten misschien even boeiend geleken, het is dat voor ons niet gebleven. De ac teurs hebben wel gedaan wat mogelijk was 0m de verveling op ~üe achtergrond te houden, maar die mogelijkheden bleken jn deze t.v.-versie toch te beperkt, overi gens ook door de aard van het stuk, dat zich afspeelt tussen enkele leden van een Franse compagnie, die tegen het einde van de vorige eeuw in midden-Amerika zweet, bloed en tranen heeft gestort in een poging het Panamakanaal te graven. Die poging is toen gestrand op plaatselijke tegenwer king en door tekort aan geld, de laatstge noemde factor ten gevolge van een rege ringsbesluit, dat destijds in Frankrijk zo veel critiek heeft verwekt, dat de hele kwestie in de geschiedenis te boek kwam te staan als „het Panamaschandaal". Het stuk is geschreven op de demorali serende invloed, die de mislukte poging had op de arbeiders. Achard is een handige toneelschrijver en Joan Remmelts heeft het werkelijk uitstekend vertaald. Maar niemand is er woensdagavond toch in ge slaagd de ingrijpende ontmoediging, die door de woorden wordt gesuggereerd, te typeren. Dit is niet de plaats om uitvoerig critiek te leveren op het stuk. Wij volstaan er mee te zeggen, dat Achard zijn verhaal door een te veel aan woorden in een anti climax heeft laten doodlopen. De t.v.- versie kon moeilijk anders dan mager wor den, ondanks knappe spelmomenten met Jan Retèl en Jan Blaaser. Voor de „made moiselle de Panama" de enige vrouw in een losgeslagen mannenmaatschappij was Ellen Vogel verre van bevredigend. Zij moet opgewekte rollen spelen, vooral geen overdreven gepassioneerde. Otto Sterman blijft op toet toneel een voordrachtkunste naar, hoe innemend zijn voordracht ook is. Een paar weken geleden zijn de jeugdige kijkers door de schrijfster Mies Bouhuys in het veertiendaags AVRO-televisiepro- gramma „voor de grotere kinderen" al voor de door haar geschreven avonturen van prof. Plano warm gemaakt. Die inleiding heeft vast en zeker heel wat jongeren met spanning doen wachten op de eerste af levering van „Morgen gebeurt het", een vervolgkijkspel over ruimtevaart. Woens dagmiddag was het dan zover en we kun nen ons niet voorstellen, dat iemand te leurgesteld zou zijn. Het was een meester lijke inzet, suggestief en „apespannend". Professor Plano is al een figuur, die „staat". Zijn laboratorium met knippe rende lampjes, borrelende vloeistoffen en vibrerende fluittonen vergeten we voor lopig niet meer, evenmin als de weetgie rige Peter, leuk gespeeld door Manfred Schulte, die in dat „lab" op één van de eilanden in de kop van ons land door dringt en professor Plano het hemd van het lijf vraagt over zijn geheimzinnige experimenten met een bemande raket. Door het afschieten van de „Spoetnik" in Rusland zal dit begin bij ieder wel extra tot de verbeelding hebben gesproken. De Russische aadsatelliet, die nu hoog boven de aarde zweeft, kon Mies Bouhuys moeilijk uit haar verhaal laten. Zij heeft het begin ADVERTENTIE REPRODUCTIES naar foto's van overleden personen - beter dan het origineel. FOTO-NELL HERBERT Lange Veerstraat 13 - Tel. 11178 Het tienjarig bestaan van de Stichting Donemus" (Documentatie voor muziek in Nederland) werd woensdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam gevierd met een concert door het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Paul Hupperts. Het programma van dit eerste concert bevatte niet minder dan zeven werken en gezegd dient te worden dat dit, ondanks een doordachte keuze en rangschikking waarin tevens de verschillende generaties hun eigen geluid konden laten horen, rijke lijk veel gevergd was van het bevattings vermogen van de hoorders: een tijdsduur van tweeëneenhalf uur is voor zo'n avond bepaald teveel. En een critische beoor deling van een zo groot aantal werken die men voor de eerste of ten hoogste tweede keer hoort, is ook daarom een hachelijk iets. Persoonlijk vond ik dat twee van de zeven werken blijk gaven van een schep pende fantasie, die door de begrenzingen van een modern academisme heenbrak. De in elkaar verweven arabesken van Henke- mans' vioolconcert stammen uit het klank- gebied van Debussy's latere werken, waar mee dit concert ook het wat vermoeid- improvisatorische gebaar gemeen heeft, dat slechts gemaakt kan worden door een componist met een zuiver gevoel voor de fijnste verhoudingen. De nostalgische toon is soms wat aan de behaagzieke kant (mol- to adagio). Maar daar staan talrijke pas sages tegenover, waarin een koele bekoring uitgaat van het subtiele samenspel van de viool met één of meer solo-instrumenten uit het orkest. Dick de Reus, die het werk correct en zuiver speelde, vond helaas zel den de wat smekende „insinuerende" toon, die deze muziek doet spreken. De samen werking van het orkest geschiedde té dui delijk volgens de letter en te weinig vol gens de geest om de noodzakelijke sou plesse te kunnen bereiken. Van een geheel eigen on-Hollandse, ver beeldingswereld getuigden ook de Drie Romances op teksten van Heine van de in Hongarije geboren doch reeds sinds bijna dertig jaar in ons land levende componist Géza Frid. Zonder de speels-cynische tek sten van Heine op een volkomen oorspron- hilversum i 402 m. 7.00—24.00 kro. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 3.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolra dio. 10.05 Gram. 10.30 Franse chansons. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nederlandse liedjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Brabants ork. en sol. 14.45 Amus.muz. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Commentaar op het nieuws. 19.15 Regeringsuitz.: Onderlinge bijstand tussen de landen van het Koninkrijk, door drs. A. Jonkers. 19.25 Regeringsuitz.: Emigratierubr.j het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.35 Gram. 20.05 Pianospel en gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Amus.muz. en voordr. 21.20 Pepote, kind van de straat, hoorsp. 22.20 Piano recital. 22.50 Niet gelukkige huwelijken, caus. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Jazzmuz. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 3-40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Voor de zieken. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Sopr. en Piano. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beurs- her. 14.00 Kamermuz. In de pauze (plm. 14.15— 14.35) Voordr. 14.55 Gevar. progr. VARA. 16.00 Orgelspel. 16.30 Muzlk. caus. 17.10 Voor de jeugd. 17-40 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Leven m Nederland, klankbeeld. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Filmrubr.. 20.20 Voordr. en muz. 20.35 De Ver. Naties weer bijeen, caus. 20.45 Mensen in het gezin, caus. VARA: 21.00 Intern, volksliedjes. 21.25 Etherfo- nim. 22.10 Instr. kwint. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avond- wijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. hrussel 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 School radio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Cello en piano. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.45 Muz. caus. 20.00 Symf.conc. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.11 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55 -23.00 Nieuws. er vermoedelijk voor moeten omwerken, want wij nemen aan, dat zij al een eind op dreef was met de reeks, toen niemand hier nog van de „Spoetnik" had gehoord. Boven de „Spoetnik" zweeft nu de raket van prof. Plano. Professor Plano heeft telecontact met zijn raket, totdat er een storing komt, die wordt veroorzaakt door. Tot over veertien dagen. Wij zijn beslist ook weer aan het toestel. Beeldschermer De televisie-kijkers zullen het misschien althans in Zweden moeten stellen zonder regelrechte uitzendingen van de wereldkampioenschappen voetbal volgend jaar. „Misschien zullen een paar wedstrij den regelrecht worden uitgezonden voor Eurovisie, maar de Zweedse kijkers grij pen er naast, want we zijn niet van plan de Zweedse tv toe te staan ons toeschou wers ai' te nemen zonder ervoor te beta len", zo heeft Holger Be?:gerus, secretaris van de Zweedse Voetbalbond, verklaard. Bergerus zei dat zïjr. bond in recente onderhandelingen verlangd heeft dat de Zweedse tv een garantiesom van twee mil joen Zweedse kronen zou storten voor vol ledige tv-rechten. Deze eis werd echter af gewezen. De FIFA zal in deze het laatste woord hebben, maar daar de FIFA deelt in de eventuele winst uit het toernooi, zal deze organisatie stellig de Zweedse bond steunen bij haar pogingen het risico van geldverlies te vermijden en de kans op gel delijk gewin te verdedigen. Bergerus herinnerde er aan dat in 1954 in Zwitserland de bruto recette ongeveer vier miljoen gulden bedroeg, maar dat de Zwitserse Voetbalbond desniettemin ruim twee ton op het toernooi moest toeleggen. „We hebben een bruto-recette van zeven miljoen kronen nodig om een tekort te vermijden. Als we de Zweedse tv de vrije hand geven, moeten we er dik op toeleg gen", aldus Bergerus. Wat uitzendingen door Eurovisie betreft, ligt de zaak enigszins anders. De Zweedse bond geloofd niet dat enkele Europese uit zendingen de kaartjesverkoop sterk nade lig beïnvloeden zullen. De buitenlandse voetballiefhebbers alleen uit Duitsland worden 10.000 verwacht zullen toch wel naar Zweden komen. Maar als de FIFA niets voor Eurovisie-uitzendingen voelt zullen ook die door de Zweedse bond ver boden worden. kelijk plan muzikaal te interpreteren is Frid er toch in geslaagd aan de surrealis tische humor van de woorden sterk relief te geven. Zijn muziektaal is bepaald niet nieuw, maar de componist beschikt over voldoende innerlijke vrijheid om er een nieuw geluid mee te doen klinken. De liederen werden door de sopraan Erna Spoorenberg prachtig gezongen. Wat betreft de overige uitgevoerde wer ken zal ik met een korte vermelding vol staan. Het concert was geopend met de Symfonische Etude van Hendrik Andries- sen en de eerste helft werd besloten met de „Zeven Dansflitsen" van de onlangs overleden componist Sem Dresden. Hier mee was tevens een gerechtvaardigde hul de aan de oudere generatie gebracht. Een „In Memoriam" van Lex van Delden, op gedragen aan de nagedachtenis van de slachtoffers van de watersnood van 1953, heeft de elegische toon welke deze com ponist dikwijls op persoonlijke wijze weet te realiseren. Een „Galant kwartet" van Jan Mul omrankt vier gedichtjes van Harry Prenen met klanken, passend bij prieel en koepel. Over de derde symfonie van Guillaume Landré kan ik geen oordeel geven vanwege de reeds vermelde muzi kale overbelasting, die het registreren van muzikale spanningen en daarmee het geven van een beoordeling onmogelijk maakte. Sas Bun ge De minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra, heeft in zijn departement een staatscommissie geïnstalleerd, die een stu die zal maken van de maatschappelijke functie, die het kadaster nu heeft, en voorts de wenselijkheid van een wettelijke regeling voor deze materie zal overwegen. In zijn installatierede heeft de heer Hofstra een aantal punten opgesomd, die de aan dacht van de commissie zullen vragen. De voorzitter van de commissie, dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, zei in zijn ant- woordrede, dat het kernprobleem bij de studie over het kadaster bij de juridische betekenis van dit instituut ligt. Het kadas ter heeft in ons land totnutoe geen rechts kracht. Het kadaster hier te lande is er bovendien in opzet ten behoeve van de fis cus. De vaststelling van kadastrale ge gevens geschiedt buiten medewerking van partijen. Van bijzonder belang is de kwestie van de wijziging van bestaande eigendomsver houdingen bij wijziging van het kadaster stelsel. Daarbij zal dan in het bijzonder de aandacht moeten zijn gericht op het over gangsrecht. Tenslotte releveerde dr. Prin sen enige moeilijkheden, die men nu door onvolkomenheden in het kadaster heeft bij het maken van saneringsplannen. Geref. Kerken Tweetal te Goes (vac. R. A. Flinterman): C. L. Timmers te Sint Pancras en H. R. Zijlstra te Koudekerk a. d. Rijn. Aangenomen naar Kamerik H. Boswijk te Rotterdam-Feijenoord.:: Aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Oostzaan: J. D. de Vries, kand. de Stadskanaal, die bedankte voorsoortgelijke benoeming te Oud-Loosdrecht. Bedankt voor Oost- en West-Souburg H. J. van Duinen te Willemstad. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Aalsmeer J. M. Visser te Dokkum. Beroepen te Deventer W. van 't Spijker te Drogeham; te Steenwijk J. H. Carlier te Zutphen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Akkrum D. H. Scholten te Heerewaarden. Aangenomen naar Ouw- sterhaule (toez.) C. Nauta, vicaris te Drachten, die bedankte voor Surhuister- veen. Benoemd tot hulpprediker te Epe (Geld.) D. Eveleens, hulpprediker te Dok kum. Aangenomen naar Middelharnis T. Poot te Haaften, die bedankte voor de Bilt, Katwijk aan Zee (toez.), Kinderdijk, Sint Maartensdijk. Giessen-Nieuwkerk en voor Woerden (toez.). Bedankt voor Bellingwolde (toez.) E. van Loenen. voorganger Vrijz. Hervorm den te Amersfoort. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Enumatil D. Nieuwenhuis te Bunschoten-Spakenburg; te Goes J. Fa- ber te Deventer. Woensdagavond werden de leden van de Haarlemse sociëteit Teisterbant vergast op de voordracht van een omvangrijke reeks moderne Franse chansons, getoonzet door de Nederlandse pianiste en componiste Marjo Tal, die haar hart aan dit genre ver pand heeft. Volgens gedane mededelingen van de heer J. van Doveren, die haar in leidde, wordt dit oeuvre te Parijs in ar tiestenkringen gewaardeerd en uitgevoerd en zal het eerlang in druk verschijnen. Het is vooral de dichter Jacques Pré vert die in Margo Tal de muzikale vertolkster van zijn verzen gevonden heeft. Zij heeft bo vendien tal van teksten van Paul Géraldy, Paul Fort, Guillaume Apollinaire, Ray mond, Queneau en Max Jacob op muziek gezet zodat er in haar werk nogal veel verschillende aspecten te onderkennen zijn. Het geheel zou men een mozaïek van het vlottende denken van de moderne mens in de grote stad kunnen noemen. Trou wens, sommige gedichten zijn op zichzelf reeds een mozaïek van snel verglijdende gedachten, tezamen een stemming we vend, die dan meestal de bittere impressie wekt dat het leven een vat vol onzekerhe den is. De gulle lach van het vroegere chanson zou er niet meer in passen, even min als zijn direct werkende sentimentali teit. Met geraffineerde intellectualiteit dis- tancieert het zich aldus van het voor ieder begrijpelijke en meevoelbare populaire chanson. Alleen de wijze waarop het gede biteerd wordt, blijft trouw aan de traditie. Mevrouw Tal zong „a voix rauque" zelf haar composities, zich daarbij vaardig aan de vleugel begeleidend. De wisselwerking van de tekstvertolking (die doorgaans geen melodische curve nastreeft) met een ly rische lijn in de pianopartij viel ons een paar keer als zeer geslaagd op. Wij con stateerden daarbij ook wel eens enige dis crepantie, wanneer de muziek ons minder modern voorkwam dan de tekst. Meerma len echter troffen ons verrassende harmo nisaties, zo bijvoorbeeld in „Chanson pour- vous". De tragische impressies die wij kregen van het grote stuk „La fontaine des Innocents" (dat men geen chanson meer kan noemen) werden weliswaar even ge stoord door minder sterke harmonische middelen, maar vonden toch aan het eind een overtuigende bevestiging. Zo zouden meer nummers te citeren zijn, waarin de muzikale aanpassing de tekst gedachten een sterk relief geeft. De rit miek van de declamatie staat uiteraard in deze chansons voorop. In de pianopartij worden de sfeerwekkende en als het enigszins kan de melodische middelen aangewend, waaraan de geest van Schu mann's liedkunst niet vreemd is. Een even lyrisch nadeunen bij sommige chansons wees ook in die richting. Het oeuvre van Marjo Tal dwingt in ieder geval respect af. Of men van het genre houdt is een kwestie op zich zelf. Wat er van zij, Marjo Tal weet er mee te boeien en verdedigt aldus op respect en belangstelling afdwingende wijze zijn be staansrecht, immers: „Tous les genres sont bon, sauf les genres ennuyeux" (alle genres zijn goed, behalve de vervelende genres). Jos. de Klerk De voorzitter van de Culturele Raad van Enschede, mr. J. H. Schmidt, heeft dinsdag tijdens een bijeenkomst in het stadhuis te Enschede, waarbij het gemeentebestuur en de leden van deze raad tegenwoordig wa ren, een kunstwerk, vervaardigd door de dichter Bert Schierbeek en de toonkunste naar H. P. Keuning, overgedragen aan de gemeente. Schierbeek en Keuning hadden opdracht gekregen werk te maken, dat telkenjare op de avond van de herdenking der gevallenen zal kunnen worden uitge voerd door een koor en een symfonie orkest. Beide kunstenaars hebben hun in spiratie gevonden in de beeldengroepen van het oorlogsmonument van Mari An- driessen, dat zich bevindt in het Volkspark te Enschede. De titel van het werk luidt: „Als de dag van gisteren". Nadat het werk aan de burgemeester van Enschede was overhandigd, heeft de dichter Bert Schier beek de tekst voorgedragen. KONINGIN BIJ „INBAL" Koningin Juliana heeft woensdagavond informeel een voorstelling van de Jeme- nitische dansgroep „Inbal" in het Kur- haus te Scheveningen bijgewoond. Ja, Primmetje mocht dan 'n peutertje zijn... maar parmantig was-ie heus wel, hoor. Toen hij wat ouder was, leerde hij een deur open doen; dat kostte wel wat moeite, maar 't ging toch Dan liep Primmetje in de tuin en daar genoot hij. Want hij hield veel van bloemen en soms plukte hij daar wat van, om moeder 'n boeketje te brengen. En dat wilde wat zeggen voor hem want die bloemen waren net zo groot als hijzelf! 9-10 Veertien dagen gevangenisstraf met ontslag uit de dienst vorderde de advocaat fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof tegen een 42-jarige reserve-kapitein die op etische gronden had geweigerd zich tegen pokken te laten inenten. Dit werd als weigering van een dienstbevel opgevat. De krijgsraad had de kapitein tot drie maanden gevangenisstraf met ontslag uit de dienst veroordeeld. Voor het Hoog Militair Gerechtshof be toogde mr. P. van 't Hoff Stolk, dat de kapitein, in het dagelijkse leven leraar aan een antroposofische school, zijn opvatting over bestrijding van ziekten heeft ontleend aan een door hem zelf in de loop van zijn leven gevormde levensbeschouwing. Hij was altijd een voortreffelijk officier, een harde werker, een toegewijde, deskundige leraar en huisvader. Twee psychiaters be vestigden in rapporten deze kenschets. De kapitein is geen querulant, noch draagt hij zijn opvattingen uit of dringt ze aan an deren op. Gevaar voor de gezondheid of de gevechtswaarde van de troep levert het niet ingeënt zijn van de kapitein niet op. Bovendien heeft hij nog slechts enkele weken herhalingsoefeningen te goed. Over drie jaar zal hij vermoedelijk ontslag uit militaire dienst vragen. Mr. Van 't Hoff Stolk verzocht „deze bescheiden, zoekende figuur, die anderen niet van hun plichten houdt", zeer mild te behandelen. De advocaat-fiscaal merkte op, dat per soonlijke motieven in deze zaak niet ter zake dienen en dat men bereid moet zijn straf te aanvaarden voor individualis tische opvattingen, die strijdig zijn met de wet. Op 12 november zal het hof uit spraak doen. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in een aantal ver keerszaken. De bestuurder van een vracht wagen een 49-jarige markiezenmaker uit Hilversum, werd wegens te snel en roeke loos-rijden conform de eis veroordeeld tot een boete van f 150 en intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar. Een 31-jarige expediteur uit Bever wijk die veertien dagen geleden terecht stond omdat hij een motorrijder had aan gereden werd veroordeeld tot een boete van f 150 en intrekking van het rijbewijs van drie maanden. De officier van Justitie had een boete van f 150 en een half jaar intrekking van het rijbewijs geëist. De expediteur was door de kantonrechter tot vijftig gulden boete veroordeeld van welk vonnis hij in hoger beroep was gegaan. Een 21-jarige fietsenmaker uit Hoofd dorp werd tot een week veroordeeld en intrekking van het rijbewijs gedurende drie jaar, omdat hij onder invloed van sterke drank op een bromfiets zou hebben gereden. De officier van Justitie had twee weken geleden drie weken gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegd heid geëist. Dezelfde gevangenisstraf maar met een intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar was geëist tegen een Zand- voorter, die eveneens dronken op een bromfiets was gestapt. Hij werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van een week en intrekking van het rijbewijs ge durende anderhalf jaar. 32. Ik ben weer alleen maar ik voel me beter. Ik heb nooit van een Paty gehoord, maar ik weet dat Smith er achter zit. In gedachten zie ik vadertje Smith bezig een paspoort met mijn foto in elkaar te flansen. Wat zullen de heren van de Franse veiligheidspolitie er wel van denken? Zullen ze zo'n verhaaltje werkelijk geloven? Patyhoe ziet zij er uit? Aardig? Knap? Als com missaris Dumontier het ooit in zijn hoofd haalt haar met mij te confronteren hoe moet ik me er uit redden? De deur gaat open en de gestalte van Pierrot be neemt me het uitzicht op de gang. Hier. Eet! Een blikje met vleesragout wordt bij me neergezet. Er is een glas water bij, meer niet. Ik had nooit ge dacht dat het eten nog op de bon was in Frankrijk HOOFDSTUK II U kunt hem meenemen. De twee inspecteurs wachten alleen nog op deze woorden van de rechter van instructie om me de tra ditionele handboeien weer aan te doen. Mijn advocaat grabbelt haastig een paar papieren bijeen, die verspreid liggen over het tafeltje, dat hem ter beschikking staat bij het bureau van de magistraat, die sympathiek is, ondanks het feit dat hij er streng uit ziet. Meneer de rechter, mag ik u om een gunst voor de heer Holden vragen? e hefi „at voor gunst? Juffrouw Paty Franck zou haar vriend graag en kele secxmden zien. Als het onderhoud plaats vindt in het bijzijn van een agent, heb ik er geen bezwaar tegen. Ik dank u zeer. Mijn advocaat schijnt daar bijzonder mee ingenomen te zijn en legt een hand op mijn schouder. Mr. Luigi Pardone heeft zojuist zijn handen vol ge had aan mijn verdediging. Ik heb systematisch gewei gerd mijn schuld aan de twee moorden, die men mij ten laste legde, te bekennen en elke keer dat de rech ter mij iets vroeg waarop ik niet wilde antwoorden, heb ik mij op mijn advocaat verlaten. Hij heeft me niets over het bezoek van Paty verteld, maar ik kan niet zeggen dat ik het onplezierig vind ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) haar nu eens in levende lijve te zien. De hele vorige avond heb ik geprobeerd me voor te stellen hoe zij er zou uitzien. Wij staan in de gang en plotseling zie ik haar. Een klein blondje, nauwelijks een meter zestig. Zij ziet er patent uit, draagt een klein mutsje op de goudblonde haren. Als zij me ziet, komt ze dichterbij, maar zij durft niet helemaal bij me te komen. De aan wezigheid van de inspecteurs schijnt haar niet bepaald op haar gemak te stellen. Mr. Pardone knikt bevestigend waarna Paty een theatraal gebaartje maakt, dat toch ook wel erg reëel is. Zij stormt op me toe en valt in mijn armen, alsof zij dagen naar dit ogenblik heeft verlangd. Zij zoent me hartstochtelijk. Haar lippen gaan langzaam vaneen en ik voel iets vreemds, het lijkt op een stuk kauw gum wat ik tussen mijn tanden voel. Paty heeft in een fractie van een seconde gehandeld. Een van de bewakers voert haar al weg. Maar woe dend schreeuwt zij: Waar bemoeit u zich mee? Ik mag hem toch wel even omhelzen, niet? Maar lieveling, wees toch niet zo Sammy, ik verveel me zo zonder jou. Je moet in voorlopige vrijheid gesteld worden, het moet.... Zou 't lukken? Vraag mijn advocaat. Wil je nog iets hebben? Sigaretten. Hier heb je mijn pakje. Zij doet haar tasje open en geeft me een pakje maar meteen neemt de inspecteur het haar af en steekt het in zijn eigen zak. Welja, geneer u niet. Het is verboden de gevangene iets te geven, me vrouw, wat dan ook. Het spijt me. Of u neemt 't terug, of ik houd het. Geef het mij maar terug dan. Voor een volgende ontmoeting zult u gewoon een aanvrage moeten indienen, zegt een der politiemannen. Ik wuif Paty vaarwel en volg mijn bewakers. Weldra zie ik haar niet meer, zij verdwijnt achter een muur en ik loop de trap af. Niet zo gek, dat vriendinnetje van jou. Ik geef geen antwoord, maar haal mijn schouders op. Als ze denkt, dat je vrij komt, is ze lelijk mis. Denk maar niet dat de chef je laat gaan voordat je bekend hebt. Dat ik blijf zwijgen, irriteert Pierrot. Hij trekt eens extra hard aan mijn handboeien. Buiten wacht weer een gevangenisauto op ons. Ik ga op de achterbank zitten, tussen mijn bewakers in. De chauffeur rijdt meteen weg, richting Rue des Saus- saies. Ik zit weer in mijn cel, wandel heen en weer. Ik voel het voorwerp nog in mijn mond. Het is vervelend en ik zou het er graag uitnemen, maar er zitten nu eenmaal kijkgaten in een cel, waardoor men mij kan zien, zonder dat ik het weet, en ik zal dus moeten wachten tot het donker is. Nu wordt het gelukkig gauwer donker dan ik gedacht had. Niemand is me komen opzoeken, behalve natuurlijk de bewaker met zijn traditionele pannetje. Boven mijn hoofd schijnt een lampje van 25 Watt. In de uren dat ik op de duisternis zit te wachten, heb ik elke steen, elke hoek, elk gaatje van mijn cel, kun nen onderzoeken. Ik weet nu ook precies van welke kant zij me eventueel kunnen bekijken, dus ik hoef maar met mijn rug naar die kant te gaan zitten om „veilig" te zijn Eerst dacht ik, dat het kauwgum was, wat ik van Paty had gekregen, maar het is een rolletje rubber. Ik haal het uit mijn mond en kijk er aandachtig naar. Er zit nergens een gaatje in, dus trek ik er maar eens aan. Een dopje laat los.En in het binnenste van het rol letje ontdek ik een papiertje, nietcgroter dan een sigaret tenvloeitje. Cijfers staan kriskras door elkaar. Ik herken direct de code die Smith en ik wel gebruiken. Het is dus inderdaad weer deze fantastische man geweest die de geschiedenis met Paty heeft verzonnen! De vertaling van de tekst in code kost me een kwar tiertje, maar dan kan ik die ook uit mijn hoofd op zeggen: „Blindedarmaanval, vannacht om drie uur. S." Ziedaar weer eens een bewijs dat de bureaucraten zich dikwijls niet kunnen indenken hoe de „actieven" met moeilijkheden te kampen hebben. (Wordt vervolgd) Ambassadeur. Tegen het einde van dit jaar zal de heer W. C. Posthumus Meij- jes, thans ambassadeur te Athene worden vervangen door de heer A. Merens, laatste lijk gezant te Manilla, die nu met verlof hier te lande vertoeft. Tabernakel gestolen. Uit het kerk- scheepje „Noorderlicht" dat aan de Span- gensekade te Rotterdam ligt en toebehoort aan de Russisch orthodoxe kerk, is een zil veren tabernakel gestolen. Toen de archi mandriet Dionessig M. Loukine uit Den Haag het vaartuig bezocht, bleken inbre kers zich door een openstaand raam toe gang te hebben verschaft en het taber nakel te hebben meegenomen. Gesmokkelde boter. De gemotoriseer de brigade van de Belgische douane te Lo keren heeft in een huis te Destelbergen 1500 kilo gesmokkelde Nederlandse boter in beslag genomen, die een waarde van 100.000 franken vertegenwoordigt. Oudste tweeling. Op 31 oktober hopen de tweelingbroers Jan en Cornelis Bleek, wonende te Ouderkerk aan de Amstel en Alkmaar, hun 90ste verjaardag te vieren. Voor zover op het laatst gehouden twee lingencongres kon worden nagegaan, is dit 's werelds oudste tweeling. Chef luchtmachtstaf. Luitenant-gene- raal-vlieger-waarnemer H. Schaper, chef luchtmachtstaf, is woensdag voor een be zoek van 24 uur in Bonn aangekomen. Hij zal besprekingen voeren met de Westduitse staatssecretaris van Defensie Rust en de inspecteur van de Westduitse Luchtmacht, Kammhuber. Dank. De minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid heeft aan het Nederlandse Rode Kruis een fotoalbum aangeboden ter herinnering aan de samen werking bij de hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnoodramp van 1953 en als dank voor de doeltreffende samenwerking, die bij de opbouw der ge schenkwoningen aan de dag is getreden. Bassins. In Amsterdam wordt de meeste aal en paling geconsumeerd, na melijk 12 a 13 kg. per hoofd per jaar te gen 10 kg. in het gehele land. De gemeen te heeft daarom in de grote vismarkthal len zeven waterbassins laten aanbrengen voor het levend bewaren van aal en pa ling. De bassins worden gevuld met spe ciaal uit een diepe put geboord bron water. De capaciteit van de bassins is 15.000 pond. Anderhalve maand houdt men de vis er levend in. Slachtoffer A-griep. De A-griep heeft in Alkmaar het tweede dodelijke gevolg gehad. Enkele weken geleden was het een 4-jarig meisje; nu is een volwassene, de 55-jarige heer J. K., bij wie zich een com plicatie met longontsteking voordeed, over leden. Intrekking benoeming. Bij Koninklijk Besluit is het Koninklijk Besluit waarbij dr. G. Diemer werd benoemd tot hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, ingetrokken. Protest. Het Ambtenarencentrum be legt op 26 oktober in de Dierentuin te 's-Gravenhage een protestvergadering. Het centrum wil in het openbaar protesteren tegen het standpunt van de regering, dat op dit moment de vooi-stellen der centra- len van overheidspersoneel tot verbetering van de financiële positie der middelbare en en lagere ambtenaren niet in overweging genomen kunnen worden. Oneerlijke sergeant. De krijgsraad heeft een beroepssergeant-hofmeester bij de artillerieschool te Breda veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk en ontslag uit de militaire dienst. De sergeant had uit de kas van de kantine, waarvan hij be heerder was, bijna f 1500 ontvreemd. DONDERDAG 17 OKTOBER Stadsschouwburg, 20 uur: „Der Bettel- student" door Diogé. Concertgebouw, 20 uur, lezing door Nico Jesse over fotogra fie. Frans Halsmuseum, 20 uur: Kamer muziek voor Volksuniversiteit. Cinema Palace: „Een leger van gehouwen steen" en „Nacht en nevel", 21.15 uur. Studio: „Geordie", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Rit in de nacht", 14 jaar, .19 en 21.15 uur. Luxor: „De zanger uit Mexico", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Het Zondagskind", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. Lido: „Zeven zwar te beha's", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Vuurdoop van een lafaard", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva: „Het balboekje", 20.15 uur. VRIJDAG 18 OKTOBER Frans Halsmuseum: Prof. dr. M. A. Beek voor Volksuniversiteit over „Een ar cheologische reis langs Eufraat en Tigris", 20 uur. Wilhelminastraat 22: Ver. van Spi ritisten „Het Licht" met psychometrische avond, 20 uur: Minerva: „De klauwier", 18 jaar, 20.15 uur: Lido: „China Gate", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 14 en 19.30 uur. Roxy: „Noodlanding in de jungle", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: ,.De schat van Afrika", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „Huis des onheils", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Ariane", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Ariane", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7