Economische ontwikkeling in Polen beslist over de positie van „Wieslav" Gomoelka NOG IS POLEN NIET VERLOREN.... (4) Aziatische griep heeft nu ook Frankrijk te pakken Geen gejuich bij rijtoer door Washington Landbouwbeleid blijkt uitgesproken succes, de industrie blijft het kritieke punt Liberaal beleid A chterlijke industrie Nieuwe mogelijkheden Marxistische psychose Dodelijke lachziekte in Tweede atoomreactor in Oostelijk Nieuw Guinea Windscale ook stilgelegd Boedapest weigert prins ¥/an te ontvangen Bijstand onontbeerlijk „Mens kan leven in ruimte zonder zwaartekracht" Distributie stagneert van anti-griepwapens Wel een nieuwe uitnodiging aan Hammarskjoeld Examens Studenten in Krakau hebben twee dagen gestaakt ELIZABETH II IN AMERIKA D ON PER DAG 17 OKTOBER 19 5 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Rome) WARSCHAUoktober - „Volgende maand is het geld op en in maart het eten. Als het Westen niet bijspringt, is het met Gomoelka gedaan," zei een westelijk diplomaat legen mij. „Onzin, was de mening van een geschoolde Amerikaanse waarnemer even later. „Er zitten ook gezonde tendenzen in de foolse economische ontwikkeling. Grote moeilijkheden zijn er, maar een ineen storting is niet te verwachten." Een Nederlandse zakenman dacht er weer anders over: „Het gebrek aan efficiency is ten hemel schreiend. Nu importeren consumptiegoederen op krediet; het mo e t misgaan." De warwinkel van ver schillende meningen, verschillende waarnemingen en verschillende cijfers biedt ook een rijke verscheidenheid uit Poolse bron. Maar omdat cle economische ontwikkeling zonder enige twijfel beslissend zal zijn voor de evolutie van Gomoelka's „geliberaliseerd" regime, m o et men trachten onbevooroordeeld. veelal gissend en in het duister tastend - wel trachten haar in liet oog te krijgen, moet men nagaan of professor Bobrovsky, een van Polens leidende economen, gelijk heeft als hij zegt: „Het valt niet te ontkennen dat in de komende twee, drie jaar Polen economisch gezien op het scherp van het mes zal balanceren. Hunnen wij .in die overgangsperiode onze economie saneren, de fouten uit het stalinistisch verleden corrigeren, clan zijn wij een eind op weg." Een werkelijk onbevooroordeelde kijk op de Poolse economie.... nu, men ont komt niet gemakkelijk aan de neiging tot ironiseren over een groot aantal belache lijkheden van een marxistische staatseco nomie in de praktijk. Neem het verhaal van de lege wodkaflessen. Een slimme staatsfunctionaris bedacht dat het toch zonde was ze niet in te zamelen. Men dichtte derhalve een nieuwe instantie, die zeventien miljoen zloty krediet kreeg en flessenverzamelbrigades het land inzond. Pas toen men een grote hoeveelheid fles sen aan het staatsmonopolie voor alcohol aanbood, bleek dat deze instantie niet over flessenwasmachines beschikte. Men kon ze slechts na eindeloze moeite aan de staats- glasfabriek kwijt, maar niet voor dat men ze tot gruis had geslagen, aangezien de glasfabriek alleen machtiging had de spoorwegen wagons voor het vervoer van scherven te vragen! Zulke verhalen zijn er legio. Maar an dere dan economische overwegingen be palen nu eenmaal dat Polen een socialis- iische economie zal hebben. Werkelijk heidszin dwingt tot die erkenning, al voelt men triomf, dat Polens regering op eco nomisch gebied ook tot enig realisme is geraakt. Met name in haar nieuwe land bouwpolitiek, die op goeddeels liberale pij lers rust. Men heeft de indirecte dwang tot collectivisatie, die door vérgaand voor trekken van de tien percent coöperatieve landbouwbedrijven alleen maar de indivi duele boeren ontmoedigde, laten varen, de boeren hun land teruggegeven, de ver plichte leveringen verlaagd, de prijzen verhoogd en de boeren in staat gesteld grond en landbouwmachines te kopen. Resultaat: afremming van de trek naar de steden, nieuw vertrouwen vai. de boe ren in de regering, dat tot uiting komt in sparen om land en machines te kopen (het geen het inflatiegevaar vermindert), afras tering van land, veel betere bedrijfsvoe ring en sterk verhoogde produktie. Die laatste steunt weer de wankele handels balans, door agrarische importen zwaar overbelast. De agrarische politiek is een uitgesproken succes, groter zelfs dan de regering durfde hopen. Veel moeilijker echter zijn de correcties in de industriële sector. Het over-ambi- tieus stimuleren van de industrie, vooral de zware industrie, het blindelings co- piëren van het Sovjet-model heeft de Poolse economie levensgevaarlijk gefor ceerd. Men schiep een theoretische poten tie, die tot de werkelijke exploitatie-capa- De boerenvrouw, die haar waren aan de markt brengt, is niet ontevreden. De nieuwe agrarische politiek van de regering heeft snelle en tastbare resultaten gehad (links). citeit in geen enkele verhouding stond. Met piepjonge ingenieurs, een groot ge brek aan technici en uit een achterlijke boerenstand gerecruteerde arbeiders, bouwt men geen moderne industrie op. Het rendement van de Poolse arbeider is nu een van de laagste in Eui-opa. Hetzelf de gold voor de mijnbouw, waar men door arbeid van gevangenen en militairen, als mede werk op zondag, do kolenproduktie (steenkoolexport is een pijler van de Pool se economie) trachtte te handhaven. Van deze „amateurmijnbouw" is men nu afge stapt, Men heeft de lonen met veertig per cent verhoogd om beroepsmijnwerkers te trekken. De totale produktie is nu welis waar iets gezakt en bovendien is de we- reldprijs voor steenkool sterk verminderd, maar de produktie per man neemt toe. het geen hoop voor de toekomst geeft. Het door de geforceerde industrialisatie verbroken evenwicht kwam vooral ook tot uiting in de Poolse handelsbalans: ver mindering van de traditionele agrarische export, verhoging van de import van grondstoffen en machines. Die handelsba lans blijft een ongunstig saldo tonen, hoe wel de betalingsbalans blijkbaar door ver leende diensten althans volgens de offi ciële cijfers een klein overschot toont. Kan Polen daarin door verhoogde afzet van mijnbouw- en industriële produkten verbetering brengen? Professor Bobrovsky, die na de oorlog met zijn gematigd en realistisch driejaren plan duidelijk succes boekte, vervolgens in Frankrijk asiel zocht en thans door Go moelka is teruggeroepen, gelooft van wel. Hij stelt dat de industriële potentie er in ieder geval is, dat Polen nu in die te gro te industriële jas moet groeien door ren dabeler exploitatie, convertering van de bewapeningsindustrie, betere gedecentra liseerde planning, waarbij men niet langer tevoren vaststelt hoeveel augurken er in een fles „pickles" moeten zitten. Of dit lukken zal, is een andere vraag. Een werk van lange adem zal het zeker zijn, te meer daar de politieke noodzaak om tot gelijk tijdige verhoging van de levensstandaard te komen het voortdurend doorkruist. Verheugend is dat men capabele men sen in handel en industrie niet langer om politieke redenen terzijde schuift, dat men privé-initiatief in het kleinbedrijf, ter sti mulering en aanvulling der genationali seerde bedrijven, begint toe te laten en met kredieten begint te steunen. De durf, die men in de landbouwpolitiek aan de dag heeft gelegd, is echter in indu strie en handel onvoldoende te bespeuren, wordt blijkbaar door marxistische psycho ses zwaar geremd. „Labor relations", de betrekkingen tus sen bedrijfsleiding en arbeiders, zijn on voorstelbaar slecht, de Poolse socialisten zouden op dit gebied met vrucht bij Ame rikaanse kapitalisten in de leer kunnen Een groot economisch probleem is ook de wederopbouw in clit, cloor de oorlog geteisterde land. Dit prachtige plein van het oude Warschau is met liefde hersteld, maar de woningbouw blijft achter. gaan. De nieuw ingevoerde arbeidersraden boeken wat dit aangaat, geen concrete successen. De materiële aansporingen tot produktieverhoging zijn onvoldoende, overbezetting van de bedrijven en onvol doende scholing leiden tot te laag rende ment. Poolse economen geven toe, dat de „zwartste kapitalistische prikkel" werk loosheid onontkoombaar, maar tegelijk stimulerend kan zijn. De gedecentraliseer de „planning" is nu veroordeeld, maar met marxistische halsstarrigheid houdt men de noodzaak van gedetailleerde planning vol en met marxistische breedsprakigheid is men nog steeds doende over de nieuwe vorm van gedecentraliseerde planning te discussiëren. En inmiddels blijken Britse textielmachines uit de vorige eeuw nog steeds produktiever en betrouwbaarder dan de nieuwste Poolse, die met eentonige regelmaat naar de schroothoop verdwijnen. Moet men dus tenminste terughoudend heid betrachten jegens professor Bobrovs ky's optimisme voor de toekomst, zijn erkenning omtrent de moeilijkheden op korte termijn kan men ten volle delen. Inflatie is een lelijk woord in een -marxis tische economie, maar zij dreigt in Polen. Tegenover de uit politieke overwegingen gegeven loonsverhogingen staat slechts een gering tegenwicht: binnenlandse kre dietbeperking, minimale snaarneiging en goederenvoorraden, die reeds tot het uiter ste zijn teruggebracht. Van de uit het Wes ten (tweehonderd miljoen dollar) en het Oosten (driehonderd miljoen dollar) ver kregen kredieten, die nu een adempauze geven, maar straks, bij aflossing, de Pool se betalingsbalans zullen belasten, is in derdaad een vrij aanzienlijk deel „opge geten", in de consumptieve sector aange wend dus om inflatie tegen te gaan. Voor de oplossing van haar economische problemen staal: de Poolse regering nu voor de beslissende keuze: verdere libera lisering of terugkeer naar het dwangstel- sel. Het is de vraag of Gomoelka het eer ste aandurft of zelfs wenst. Maar vast staat dat hij er voortgezette westelijke hulp voor nodig zal hebben. Krijgt hij die niet, dan valt te vrezen dat weer met dwang zal worden geprobeerd de onverzoenlijkheden te verzoenen. Met alle politieke gevolgen van dien. Geleide economie: men struikelt in Warschau over cle kantoren van de bureaucratie rechts). PORT MORESBY (Australisch Nieuw- Guinea). De waarnemend directeur van gezondheidszorg in Papua en Australisch Nieuw-Guinea, dr. Roy Scragg, heeft dins dag verklaard, dat een mysterieuze en noodlottige verlamming, de dodelijke lach ziekte, mogelijk de oorzaak is geweest van vele moorden uit wraak in de Oostelijke hooglanden van Nieuw-Guinea. Dr. Scragg zei, dat de bevolking gelooft, dat de ziekte door vijandelijke toverij wordt veroorzaakt. Hij meende dat vele moorden in het gebied bedreven waren als „vergelding" door familie van de slachtoffers van deze dodelijke kwaal. Al sedert dertig jaar komt deze ziekte veelvuldig voor onder de Forea stam. De dood volgt gewoonlijk negen maanden na het verschijnen van de eerste symptomen der ziekte. BARCELONA (AFP) Een Amerikaan se arts heeft donderdag op de conferentie voor ruimtevaart te Barcelona gezegd, dat het niet noodzakelijk is, bij interplanetair verkeer de zwaartekracht kunstmatig te herstellen. De mens past zich goed aan in omstandigheden zonder zwaartekracht. De dokter zei, dat men dit in de V S. had kunnen nagaan aan boord van vliegtuigen, waarvan de snelheid en de baan zo was vastgesteld, dat de zwaartekracht 47 seconden lang werd opgeheven. tiet prestatievermogen daalt niet, aldus de arts. De helft van de proefpersonen vond de toestand zonder zwaartekracht aangenaam, een kwart liet het onverschil lig en het laatste kwart kreeg luchtziekte. Op de conferentie is ook een document besproken, waarin wordt beschreven hoe door het inschakelen van drie ruimte stations op verschillende plaatsen rondom de aarde, televisie-uitzendingen overal ter wereld kunnen morden opgevangen. (Van onze correspondent in Parijs) De Fransen die in een lichtzinnig opti misme hadden gemeend het Aziatishe griep-offensief in hun land, als enig brug- gehoofd van gezondheid in Europa, te kun nen weerstaan, hebben ook moeten capi tuleren. Alle grenzen zijn door de epidemie overschreden, nadat een vijfde bacillen colonne het terrein grondig had onder mijnd. Parijs probeert de eer als laatste bolwerk nog wat op te houden, maai de zakdoeken, waarmee de gehele dag ge wapperd wordt, en niesbuien, die overal weerklinken, bewijzen dat ook deze weer stand niet lang meer zal duren. In tegen stelling met verscheidene steden in het land worden de Parijse scholen tot nader order nog niet gesloten, ofschoon ongeveer een kwart van de leerlingen al onder de dekens is gekropen. Gevaarlijk is de griep hier overigens ook niet en tot dusver is nog maar een sporadisch geval met dode lijke afloop geregistreerd. De boulevardkranten hebben een nieuwe vubriek geopend waarin zo mogelijk met hun portret in het ziekbed de be roemdste patiënten worden vermeld, die op de lange rekening van de griep worden geschreven. Tot de laatste aanwinsten be horen enige bekende acteurs en de win naar van de Ronde van Frankrijk, Jacques Anquetil. De apothekers kampen met een nijpend gebrek aan geneesmiddelen, als gevolg van een recente prijsverlaging van vijf percent die de regering op alle genees middelen laat toepassen. De berekening daarvan over alle schakels tussen fabri kant en publiek is zo ingewikkeld dat zo leggen de betrokken syndicaten het ten minste uit in de distributie een lichte vertraging moest ontstaan. De minister van Volksgezondheid heeft echter al ge dreigd de verdeling en verkoop van ge neesmiddelen in eigen hand te zullen nemen indien het publiek niet onmiddel lijk van de nodige „wapens" wordt voor zien in de strijd tegen de verder opruk kende griep -bacillen (Reuter/AFP) Een op de vijf Fransen lijdt aan griep. De griep wordt bestreden met een serum dat uit een Russische ent stof is ontwikkeld. NEW YORK (AFP) De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Imre Horvath, heeft de uitnodiging van zijn regering aan secretaris-generaal Ham marskjoeld van de UNO voor een bezoek aan Boedapest hernieuwd. Hammarskjoeld heeft de uitnodiging echter „voor het ogenblik" afgeslagen. De Hongaarse regering heeft "geweigerd, de voormalige voorzitter van de Algemene UNO-Vergadering Prins Wan van Thai land in Hongarije toe te laten. Minister Horvath, die de Hongaarse UNO-delega- tie leidt, heeft Prins Wan medegedeeld, dat hij de Hongaarse regering schriftelijk vragen kan stellen. Kort na de opstand van vorig jaar ok tober heeft de Hongaarse regering gewei gerd, Hammarskjoeld te ontvangen. Daar na is de secretaris-genei-aal enkele malen uitgenodigd voor een bezoek aan Boeda pest, maar Hammarskjoeld wees al deze uitnodigingen van de hand. Op 14 september heeft Prins Wan van de UNO-Assemblee opdracht gekregen, als haar vertegenwoordiger contact te zoe ken met de Hongaren en de Russen ten einde tot een oplossing van de Hongaarse kwestie te komen. De Prins is nu voornemens, het Hon gaarse regiem een lijst van vragen voor te leggen, die volgens Hongaarse zegslie den „zo niet beantwoord, dan toch in overweging zullen worden genomen". Prins Wan zelf acht het belangrijker. Moskou te bezoeken dan naar Boedapest te gaan. Zijn moeilijkheid is, dat geen van beide regeringen hem zal ontvangen in zijn hoedanigheid als UNO-vertegenwoor- diger. Leiden. Kandidaatsexamen A wis- en natuur kunde: W. Toutenhoofd, Leiden.. Doctoraalexa men natuurkunde: A. R. Miedema te Leiden. Doctoraalexamen biologie: mej. T. W. Schrader, Leiden: H. J. de.Jongh, Leiden (cum laude). Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot arts: mevr. B. A. Nieuwenhuize-Trier, me.i. M. van Ruth, beiden te Amsterdam: mevr. M. A. F. Buwalda-Hermans, Kloosterzande; S. M. Aronowitz, R. F. Braun. Ch. Block, J. A. Droog, allen te Amsterdam: J. N. M. Luken, Koog a.d. Zaan. Artsexamen le gcd.: me.i. Th. M. Th. de Vaan. mevr. O M. Hommes-Hendriks en de he ren C. J. Slooft, H. Mattie en J. C. Butter, allen te Amsterdam. WINDSCALE (Reuter) De leider van de Britse kernwapenproduktie, Sir Wil liam Penney, heeft donderdag ook de slui ting gelast van de tweede kernreactor van de „atoomfabriek" in Windscale. Door deze maatregel is de gehele plutoniumproduc- tie van de fabriek stilgelegd. De eerste atoomreactor, waarin pluto- niumpatronen voor de Britse atoom- en waterstofbommen werden vervaardigd, is al sinds vorige week donderdag gesloten, nadat door oververhitting radioactieve stof naar buiten was ontsnapt. Een woordvoerder van het Britse gezags orgaan voor atoomenergie heeft verklaard, dat de sluiting van de fabriek is gelast om voor het onderzoek naar het ongeluk van donderdag eenzelfde reactor beschikbaar te hebben als die waarin het ongeluk ge beurde. De tweede reactor zal gesloten blijven zolang ^e commissie van onderzoek dit nodig acht. De woordvoerder zei nog, dat er met de tweede reactor niets aan de hand is. In de andere afdelingen van de fabriek te Windscale gaat de bewerking van kern bra njdstof, afkomstig van de kern energiecentrale Calder Hall, normaal ver der. De resultaten van het onderzoek in de fabriek le Windscale zullen over ongeveer drie weken aan premier MacMillan wor den voorgelegd. Daarop zou een openbare verklaring volgen. WARSCHAU (Reuter) Volgens berich ten die in Warschau ontvangen zijn, heb ben begin vorige week de studenten van de universiteit van Krakau twee dagen ge staakt ter ondersteuning van de studenten in de hoofdstad, die opheffing van het ver schijningsverbod van het studentenblad Po Prostoe eisten. De staking viel samen met een bezoek van de vice-minister voor het hoger onderwijs, Golanski, die naar Krakau gereisd was om een onderzoek in te stellen. De burgemeester, de ontvanger en vier ambtenaren van de secretarie van het Poolse stadje Makow zijn in hechtenis ge nomen wegens verduistering. Zij zouden op papier huizen hebben gebouwd, stenen hebben gekocht en straten aangelegd. Het „Atomium", het middelpunt van de wereldtentoonstelling 1958, welke in Brussel zal worden gehouden, krijgt meer en meer vorm. Deze foto laat zien hoe de tweede bol reeds op zijn plaats is gehesen. Hij zal weldra van dezelfde bekleding worden voorzien als de eerstvoltooide bol onderaan. Het enor me bouwwerk wordt phn. 100 m hoog. WASHINGTON (UP) Koningin Eliza beth en prins Philip zijn donderdag op het vliegveld van Washington aangekomen en daar door president Eisenhower en minis ter Dulles ontvangen. Het Engelse konink lijk paar zal vier dagen in Washington verblijven. Drie uur voor de aankomst begonnen de eerste belangstellenden in Washington zich langs de route naar het Witte Huis te scha ren. Toen het koninklijk paar en de pre sident passeerden werd echter niet ge juicht. Slechts hier en daar klaterde wat applaus op en het aantal mensen was aanzienlijk geringer dan bij andere gele genheden wanneer de president zich in het openbaar vertoont. Galadiner Eisenhower heeft donderdagavond in het Witte Huis een galadiner gegeven ter ere van het koninklijke bezoek. Hij zei in een speech dat het totaal van de activa dei- vrije wereld veel groter is dan dat van de potentiële vijand. „Het komt er slechts op aan, onze krachten te bundelen. De NAVO is een weg daartoe". Koningin Elizabeth herinnerde in een tafelrede aan de dagen van de tweede wereldoorlog, toen Eisenhower het bevel voerde over de geallieerde troepen die in 1944 in Normandië aan land gingen. „Uw moedige besluit van 6 juni 1944 om de operatie „Overlord" (de grote invasie) te lanceren, zullen wij nooit vergeten. Wij zijn van gevoelen, dat wij u veel beter kennen dan vele andere wereldleiders", zei zij. „Fluwelen gordijn" LONDEN (Reuter) De Britse pers heeft zich donderdag opnieuw bezig ge houden met de positie van het Britse ko ningshuis. De „Daily Mirror" schrijft, dat oprechte trouw aan de koningin niet betekent dat alle kritiek maar onderdrukt moet wor den. Het blad schrijft onder meer dat er nog steeds een fluwelen gordijn hangt tussen de koningin en haar volk. Dit gor dijn wordt neergelaten, afgestoft en „in stand gehouden" door beroepshovelingen, strooplikkers en levende relikwieën, die nog steeds de geest van koningin Victoria door de gangen van het paleis zien wan delen. De „Daily Sketch" dringt erop aan, dat de critiek op de koningin beëindigd wordt. „Het is de wens van de gewone man dat de koningin blijft zoals zij is", aldus het blad.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11