PIJNLOZE POLIO-PRIKKEN KINDEREN OP DE STRAAT Leeuwenkuil" zal worden bebouwd met vijf villa's Al 25 jaar worden in het bollenvak saneringsmaatregelen toegepast Gemeenteraad Bloemendaal VOOR HET KIND BETER UITZICHT Kattenbelasting heeft aandacht van ministerie van Financiën Zij dacht dat haar tijd voorbij was.... 'grieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 11 Michel van der Plas over: dichter en toehoorder* ZILFA PLEET Vrijzinnige Hervormden hielden forumbijeenkomst Cursus N.V.S.H. Woodbrookers over het onderwijsplan-Cals Protesten tegen surplusheffingen mochten niet baten Lezing over Wallis Kerkelijk Nieuws VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 De heer J. van Holten (V.V.D.), die en- Ie Weken geleden in de vergadering van gemeenteraad van Bloemendaal bij de ^handeling van een voorstel tot verhoging- van de hondenbelasting de suggestie op- nerdc over te gaan tot het invoeren van een kattenbelasting, deelde in de raadsverga dering van donderdag mee, dat de reacties op zijn idee in den lande groot zijn ge weest. Hij heeft van het ministerie van Fi nanciën het verzoek ontvangen het nut van het invoeren van een kattenbelasting uiteen te zetten. Dit. punt kwam aan de orde bij het voor- stel van B. en W. tot het invoeren van een nieuwe verordening op de heffing van cen belasting op het houden van honden. Voorgesteld was voor alle honden hetzelf de bedrag te vragen, namelijk f20. In de oude verordening wordt onderscheid ge maakt tussen kleine en grote honden. De heer S c h u 1 z (Arbeid) stelde voor voor kleine honden f 15 te vragen en voor grote f25, welk voorstel met 7 tegen 10 stemmen werd verworpen. Het voorstel van B. en W. werd met de stem van de heer Schulz tegen aangenomen. De Leeuwenkuil B. en W. hebben de raad een ontwerp- partieel uitbreidingsplan in onderdelen, genaamd „De Leeuwenkuil", aangeboden. Bij verwezenlijking van het plan kunnen aan de westzijde van de Hoge Duin en Daalseweg nabij de Karmeltrap enige vrij staande eengezinswoningen gebouwd wor den. Ingekomen was een aantal bezwa ren van bewoners van de Hoge Duin en Daalseweg. B. en W. stelden voor de be zwaren ongegrond te verklaren. De heer F ij e n (K.V.P.) herinnerde aan een bezwaarschrift van de heer J. Polak, die het terrein, dat eventueel bebouwd zal worden, gehuurd heeft. Hij heeft grote be dragen uitgegeven om het terrein een fraai aanzien te geven. (De heer Polak heeft het betrokken ter rein ruim tien jaar geleden gehuurd; het was aanvankelijk onverzorgd en hij heeft het tot een buitengewoon fraai stuk na tuurschoon gemaakt en zich daarvoor grote uitgaven getroost. Daarom doet het hem leed, dat de gemeente Bloemendaal plan nen heeft het terrein te verkavelen'in vijf bouwpercelen. Volgens de heer Polak dient een dergelijke verkaveling niet te geschie den, daar het aanwezige natuurschoon stellig, zo niet geheel, toch grotendeels verloren zal gaan. De heer Polak heeft met toestemming van B. en W. een betere inrit gemaakt. De heer Polak heeft overwogen te trachten het terrein voor een redelijke prijs van de gemeente Bloemendaal te ko pen. De pogingen moesten reeds daarom stranden, omdat de gemeente geen prijs wilde noemen voordat het onderhavige uit breidingsplan was vastgesteld en goedge keurd). ADVERTENTIE HAARLEM, 17 oktober. Haar man ging al wat grijzen en de kinderen werden echt grootToen kocht ze een Maidenform Bh en keer op keer zag men haar aan voor „het oudste zusje" Overdreven, denkt u? Misschien 'n tikkeltje. Maar 't is toch 100 waar dat een vrouw, die 'n paar van de elegante MAIDEN- FORM-beha's tot haar beschikking heeft, een jeugdige lijn en een charme vertoont, waar zelfs de tand des tijds niet tegen opgewas sen is De voltallige fllCLldf/lfbrfll collectie (vanaf f 9.75) vindt u bij VAN RIETSCHOTEN Woensdagavond bestond er maar weinig belangstelling voor de bijeenkomst, die de oudercommissie van de St. Anthonius- school in Aerdenhout ter gelegenheid van het drievoudig zilveren feest aan de ouders en leerkrachten heeft aangeboden. Namens de oudercommissie huldigde de voorzitster, mevrouw H. A. M. van Sam- beek-Gehéniau, eerst op hartelijke wijze Qe beide zilveren jubilarissen, de heer N. A. Faase en mejuffrouw C. M. W. Een horst. Michel van der Plas gaf daarna zijn visie op „De dichter en zijn toehoorder". Hij ging diep in op de psyche van de dichter en van zijn toehoorder en daarbij vroeg de spreker zich af: heeft de dichter wel een toehoorder en kan hij wel een ideale toehoorder hebben? De dichter is een idea list en zijn werk roept bij sommigen een zekere weerstand, bij anderen weer ver ding op, maar iets van onbegrip is er bijna altijd. In de amusementsprogramma's wordt de dichter voorgesteld als een alles vergetende zonderling met lange haren, gekleed in een manchester pak. Als voor beeld haalde de heer Van der Plas de jaar lijkse Boekenmarkt aan, waar de dichters voor „aap" staan. Er zijn slechts enkele gelegenheden, zoals feestdagen, en dagen van nationale rouw, dat de gemeenschap een daarop toepasse lijk gedicht accepteert, aldus de spreker. Eij gezamenlijk herdenken en feestvieren van het gehele volk, verzoekt de gemeen- sohap dan de dichter zijn stem, namens ben uit te brengen. Diezelfde mensen, die de dichter op die dag zullen eren negeren bem het verdere jaar, of ze lezen en ver zaden hem als hij niet voldoet aan de ge stelde verwachtingen. Bertus Aafjes heeft gezegd: „Dichters liegen de waarheid" en do dichter doet dat evenzo goed als de krant, was de mening van spreker. Na de pauze las hij eigen werk voor, en besloot hiermee deze avond. Wethouder Van Geluk (V.V.D.) ant woordde de heer Fijen, dat de heer Polak het terrein thans voor zijn privc-genoegen gehuurd heeft; hij moest het in de oor spronkelijke staat laten, maar hij heeft het met een groot aantal bomen laten beplan ten. De gemeente heeft dat oogluikend toegelaten. Volgens de heer Van Geluk heeft de heer Polak het terrein in huur ontvangen tegen een prijs die niet over eenkwam met de waarde. Onderhandelin gen om het terrein te kopen zijn op niets uitgelopen. Het terrein is per maand verhuurd en de overeenkomst kan op kor te termijn teniet worden gedaan. Mevrouw Po u lus (V.V.D.) merkte op. dat als de gemeente wil bouwen er altijd bezwaren binnenkomen, die over behoud van natuurschoon gaan. De adressanten be seffen niet, dat de gemeente zich genood zaakt ziet te bouwen en dat zij over weinig geschikt terrein beschikt. Burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller vond het prettig, dat mevrouw Poulus zich geuit heeft. Bloemendaal is geen bouw-gemeente, maar een gemeente met villa-parken. Zij beschikt wel over veel ruimte, maar dat moet behouden blij ven voor recreatie. Wethouder Van Geluk merkte nog op, dat het onderhavige terrein op het ogenblik bestemd is voor de heer Polak en voor hen die hij op het terrein toelaat. Particulieren mogen er geen gebruis van maken. Vermoedelijk zullen omwonenden het meer waarderen dat er villa's gebouwd worden dan dat velen zich op het terrein ophouden, als het openbaar terrein werd. Het voorstel van B. en W. werd goedge keurd. St. JOsèp'nschovi Bij het voorstel van B. en W. om afwij zend te beschikken op een verzoek van het bestuur van de Sint Josephschool te Bloemendaal om medewerking voor het inrichten van een noodlokaliteit in de aula van het nieuwe schoolgebouw, vroegen de heren Fijen en Pin x ter (beiden K.V.P) of het niet mogelijk was het be stuur ter wille te zijn. Mejuffrouw dr. N o 11 e (K.V.P.) deelde namens het college van B. en W. mee, dat in normale tijden mogelijk een oplossing gevonden zou kunnen worden. De gemeen te heeft al enige keren geholpen De in specteur van het lager onderwijs in de in spectie Haarlem heeft geadviseerd geen medewerking te verlenen. Hij heeft ge zegd: „Zet de kinderen in de aula." Aangezien de raad verplicht is vóór 9 november te beslissen op het verzoek be sloot de raad afwijzend er op te beschik ken en het schoolbestuur te berichten, dat als een nieuw verzoek wordt ingediend overleg gaarne open staat. B. en W. werd machtiging verleend een faecaliënauto voor Publieke Werken aan te schaffen, nadat de raad ruim een half uur een gedachtenwisseling had gevoerd over afschrijvingen door de overheid en bedrijven. Verhoogde uitkering In de rondvraag informeerde de heer Schulz welke bedragen de gemeente ex tra zal ontvangen nu het rijk het uitke ringspercentage heeft verhoogd. De voorzitter antwoordde, dat de bedragen niet zo hoog zijn om erg te jui chen. In 1958 zal de gemeente f 20.000 meer ontvangen en over de afgelopen twee jaar f27.700. T andverzorging Ir. Tirion (V.V.D.) bracht naar aan leiding van een rapport van de school- tandarts een aantal punten ter sprake, waarna de voorzitter zeide van me ning te zijn, dat de veronderstelling dat in Bloemendaal het aantal kinderen dat slechte tanden heeft door snoepen hoger is dan elders, niet juist te achten is. In ieder geval geeft het probleem aanleiding een nader onderzoek in te stellen. Vakonderwijs De heer Van Holten vroeg, mede na mens enkele andere raadsleden, terug te komen op een raadsbesluit over afschaf fing van vakonderwijs (lichamelijke oefe ning) in de derde en vierde klas. De voorzitter zal het verzoek in B. en W. aan de orde stellen, waarna het in de volgende raadsvergadering behandeld zal worden. ADVERTENTIE origineel juwelierspleet W. VOET Zn. Grote Houtstr.165, Haarlem Tel. 12136 (Verkort weergegeven Verkeer. In de in uw krant geplaatste „Brieven aan de Redactie" komen zo vaak stukken voor tegen de bromfiets. Als je veel aan de weg timmert, merk je, dat in wezen bij alle weggebruikers, zelfs bij de voetgangers wel eens personen zijn, die bewust andere weggebruikers hinderen. Mijns inziens moeten we ons dan ook niet in groepen gaan verdelen die fel tegen el kaar tekeer gaan. Met wat meer eerbied voor het Leven, wat meer beleefdheid, wat meer begrip voor elkanders problemen, zou het Velig Verkeer veel meer gebaat zijn. K. F. O. Voor een grote schare belangstellenden hield de jubilerende Vereniging van Vrij zinnig Hervormden te Haarlem woensdag een forumavond, waarbij aan de orde kwa men de vragen over het samenleven in de wereld en daarna, voor een tweede forum, de vragen over het samenleven van de verschillende richtingen in de kerk, met name de hervormde kerk. Onder leiding van prof. dr. W. Banning kwam eerst het forum over de maatschap pelijke vragen aan bod. In dit forum wa ren mensen aan het woord, die op heel verschillende plaatsen in het maatschap pelijke leven staan: prof. dr. F. H. van Heek .hoogleraar in de sociologie; ir. J. H. Kaars Sijpesteyn, industrieel; mevr. M. v. d. Wall-Duyvendak, gemeenteraads lid van Haarlem; H. Wallenburg, vor mingsleider van het NVV. Van de vragen noemen we onder meer: is zuilvorming in ons volksleven gezond of ongezond? In een beperkte zuilvorming kon prof. Van Heek nog wel iets goeds ontdekken, voor zover die zuilen een stuk geestelijke vorming van de tot haar behorende men sen betekende, maar daarentegen keerde de rechtzinnige prof. Van Niftrik zich fel tegen alle zuilvorming, die hij zonder meer funest achtte voor het volksleven. Ten aanzien van de zogenaamde poli tieke uitspraken van de synode erkende het forum, dat altijd het gevaar bestaat, dat de politieke overtuiging van de syno deleden daarin een rol mee zou kunnen spreken. Nodig is het daarom, dat bij uit spraken over sociale vragen zo eerlijk mo gelijk geluisterd wordt naar de boodschap van het Evangelie dat luisteren moet er zijn bij degenen die de uitspraak opstel len, maar ook bij degenen, die in de kerk deze boodschappen moeten voorlezen of moeten aanhoren. Bindend voor het per soonlijke geweten mogen zij niet zijn: een ieder zal altijd weer in eigen verantwoor delijkheid zijn beslissing moeten nemen. Tenslotte erkende het forum met het. ontwapeningsvraagstuk niet klaar te zijn; in een sterk persoonlijk gehouden woord erkende prof. Banning de waanzin van de moderne atomaire oorlog, die voor God nooit te verantwoorden is, maar tegelijker tijd zou hij op dit ogenblik bijvoorbeeld in Israel geen ontwapening durven prediken, omdat bij ontwapening van Israel dit volk meteen van de kaart zou worden geveegd door zijn Arabische buren. Bij het theologische forum, waarin vrij zinnigen en rechtzinnigen zitting hadden (behalve prof. Banning: prof. Van Niftrik, ds. Van Gelder, ds. Heidinga en ds. Kater) ging het uiteraard meestal om de grote veranderingen, die de laatste jaren in hef hervormde kerkelijke leven zich voltrok ken. Daar in de vragen zowel als in de ant woorden steeds weer bleek, dat het geheel eigene van de hervormde kerk ook daarin bestaat, dat binnen haar muren christenen van verschillende richting en modaliteit sa men wonen, werd tenslotte de vraag be sproken of een aparte organisatie van vrij zinnige hervormden dan nog wel zin had. Het forum bleek van mening, dat zulk een organisatie zeker nog zin heeft als samen bundeling van krachten in dienst van de kerk, want door deze organisatie bleven duizenden in contact met het Evangelie. Voor tal van jonge maar ook oudere mensen is het vragen naar het hoe en waarom van zekere feiten en ervaringen in het leven laat staan een openhartig rechtstreeks antwoord daarop nog als het betreden van een, liefst nog met on vriendelijk schrik- of prikkeldraad om geven terrein, waarop het in ons land niet onbekende bordje met „verboden toegang" ons voor onbezonnen stappen behoedt. Hoewel het aangeroerde onderwerp ten nauwste verband houdt met dat leven, al thans met een der belangrijkste uitingen daarvan, met name het geslachtsleven, is een eerlijke heldere verklaring dikwijls ver te zoeken. Integendeel, nietszeggende of bewust misleidende antwoorden maken het onbegrip en de verwarring nog groter. Een van de- verenigingen, die zich ten doel stelt op dit gebied juiste, duidelijke en we tenschappelijk verantwoorde inzichten en opvattingen te grondvesten en te verbrei den, is de in 1946 opgerichte en op het ogenblik ruim honderdertigduizend leden tellende Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming. De N.V.S.H. acht een gezond geslachtsleven noodzakelijk voor een harmonische, zowel geestelijke als licha melijke ontwikkeling van de mens. Zij be schouwt dit niet alleen in het belang van de mens afzonderlijk maar ook van het gezinsleven en van de gemeenschap. De N.V.S.H. wil haar doelstellingen verwer kelijken door het uitgeven van een maand blad, het houden van lezingen en het op richten van consultatiebureaus. Verder worden er in talrijke plaatsen waar afde lingen zijn gevestigd cursussen, „huwe- lijksscholen" geheten, georganiseerd, waar artsen, psychologen en juristen voorlich ting geven over vele zaken welke voor het huwelijk yan belang kunnen zijn. Ook Haarlem, dat momenteel meer dan vijf endertighonderd leden van de N.V.S.H. telt, kent sedert kort een dergelijke huwe- lijksschool. Iedere woensdagavond gedu rende een aantal weken achtereen komen de cursisten in een der zalen van het ge bouw „Cultura" aan de Jansstraat bijeen waar de behandelde onderwerpen over ge boorte, hygiëne, huwelijksrecht en alles wat tot een goede verstandhouding tussen de aanstaande echtgenoten of gehuwden kan bijdragen met aandacht worden ge volgd en diverse vraagstukken op het ge bied van de geestelijke en lichamelijke ont plooiing van de mens door een arts-docent worden behandeld. Geen samenleving kan op den duur stand houden zonder een weloverwogen stelsel van onderwijs en opvoeding. Aan zulk een weloverwogen stelsel ontbreekt het de meeste Europese landen. In Nederland is na een langdui-ige voorbereiding door des kundigen het nieuwe onderwijsplan van minister Cals gereed gekomen. De Arbeidsgemeenschap der Woodbroo kers zal op 2 en 3 november dit plan in een najaarscursus bespreken. Zaterdag 2 no vember heeft de opening plaats. De heer H. Roelfsema zal spreken over „Wat be helst het plan?" Vervolgens zullen enige afgevaardigden van verscheidene partijen, zoals K.V.P., V.V.D., P.v.d.A. en een van de christelijke partijen, hun standpunt om trent het onderwijsplan uiteenzetten. Zon dag zullen gespreksgroepen worden ge vormd en h^eft een samenvatting van het gesprokene plaats. Prof. dr. Ph. J. Idenburg spreekt tot slot van de cursus over „Per spectieven". De leiding van de cursus be rust bij dr. A. van Biemen. Zeven dagen Haarlem De kinderen, die deze week aan de hand van moeder, vader of grootmoeder een van de drie centra, waar zij tegen de kinderverlamming worden ingeënt, binnenstap pen zijn te verdelen in twee groepen: de dapperen en de bangerds. De dapperen para deren parmantig langs de inentingsarts, kijken alles- begrijpend en vriendelijk naar de assisterende zusters, krijgen een klein schokje als de dokter de „prik" geeft, maar stappen meteen moedig weg. Als compliment krijgen zij soms 'n paar schuimpjes een sympathiek gebaar, waarmee de zusters de dap pere voor zijn kranige hou ding hulde brengen. De dapperen zijn echter verre in de minderheid bij de bangerds, die soms al bij het binnenstappen van het gebouw de eerste tekenen van angst vertonen. Meestal krijgen zij dan rond de neus een „pips" kleurtje, totdat zij dikwijls in huilen uitbar sten, als zij de witte jassen van dokter en zusters in het oog krijgen. Het tegensparte len begint: de moeders of vaders kunnen de sparte lende zoon of dochter met moeite in bedwang houden. Dan springen de zusters bij, zeggen heel vriendelijke woorden, wijzen op de trom mel vol snoepjes en houden de arm van de jeugdige spar- telaar zo lang in bedwang, dat de dokter gelegenheid heeft gehad de „prik" te §f geven. Bij deze kinderen gaat g de injectie gepaard met een g door de kleine geïmprovi- seerde aubade of serenade H al naar gelang of het mor- gen of middag is. Verwijt, bezorgde moeders, de dokters en zusters geen jj wreedheid, als zij de door g zoon of dochter op luide toon M geproduceerde protesten jj slechts voor kennisgeving U ai nnemen. Want zij hebben jj tijdens het inenten letterlijk H onafgebroken hun handen g vol zodat zij zich geen tijd jj mogen gunnen om zich het U leed van Rietje of Pietje aan g§ te trekken. Toch kunnen zij jj ook oog hebben voor de af- wijzende houding, waarmee de kinderen zij het niet op g wetenschappelijke dan toch g op persoonlijke gronden de m injectie van de hand, of heter M van de arm, wijzen. En daar- g om krijgen de kleine „prik- jj protesteerders" ook dikwijls g „als zalfje op de wonde" een g paar schuimpjes. Veronder- g stel niet, dat de kinderen nu g onmiddellijk overlopen van jj dankbaarheid. want het g snoepje wordt aangenomen g met een gebaar van: „U g dacht zeker, dat ik het niet g doorhad?" g Nu is die angst van de jj meeste kinderen natuurlijk g begrijpelijk. De „prik" is jj echter pijnloos en daarom is het niet zo begrijpelijk, dat de angst ook vele moe ders parten speelt. Soms zijn de moeders bang, terwijl dochter of zoon zich blij moedig laat injecteren. Er zijn moeders, die als de dok ter met de naald manoeu vreert, een traan wegpinken. Wijze dames hebben hun kin deren trouwens met de nodige voorlichting op het prikje voorbereid en niet zoals an deren hen een verhaaltje op de mouw gespeld. Die voorgelichte kinderen zijn minder bang dan de an deren. Dat vertelde dokter W. C. Kors, die met de wijk verpleegster zuster C. M. Willemse en de Rode Kruis- zusters P. E. Montijn en J. Groenendijk, een van de zes inentingsteams vormt. „En de minste last heb je met de kleinste kinderen, die laten zich meestal gemakkelijk in enten", vertelde dokter'Kors, die elke middag gemiddeld driehonderd injecties gaf. En de zusters voegden er aan toe: „Het is heel leuk werk, in een onafgebroken stoet trekken de kinderen aan je voorbij, en soms moet je echt om ze lachen". Na de „prik" is de angst gauw verdwenen. De moedigen stappen gul-lachend weg. De bangerds pruilen nog wat na. En de moeders zeggen tegen zoon of dochter: „Zeg dan: dag dokter en dag zus ter". Slechts enkele kinde ren zijn zó „principieel" ver ontwaardigd, dat zij met de lippen stijf op elkaar dokter en zuster de rug toekeren. Toen dinsdag de deuren van de scholen werden ge opend, stormden de kin deren naar buiten, renden de straten in om ditmaal op legale wijze aan vele deu ren de bel te laten tingelen Lange tijd heeft op de Kin derhuissingel bij de Zijlbrug een transformatorhuisje ge staan, door nijvere lieden beplakt met affiches, waar op de kwaliteit van zepen en andere nuttige artikelen in mooie volzinnen werd ge prezen. Het transformator huisje is nu verdwenen misschien tot spijt van de eerder genoemde nijvere lieden. Echter met de volle instemming van de automo bilisten en fietsers, die hier geregeld voorbijtrekken. Want het huisje vormde een hinderlijke sta-in-de-weg voor de mensen, die eerst de weg wilden overzien, voordat zij zich in het ver- keersgewoel stortten. Het uit zicht ter plaatse is nu veel beter geworden, waardoor hopelijk de stedelijke ver keersveiligheid weer een tik keltje veiliger is geworden. of zoemen. Voor een paar dagen worden de kinderen weer erkend als ongediplo meerde handelsreizigers, die met hun koopwaar, post zegels en prentbriefkaarten „Voor het kind", de huizen afgaan om zoveel mogelijk orders te boeken. Als u nog geen bezoek van deze jeug dige vertegenwoordigers hebt gehad, zullen ze een dezer dagen nog wel langs komen. Zij rekenen erop, met u goede zaken te kun nen doen. Van uw kooplust hangt het af, of de sympa thieke actie „Voor het kind" dit jaar weer zal slagen. De politie in Zandvoort heeft een eenvoudige, maar afdoende maatregel geno men. Een maatregel, die de spelende kinderen met ge juich en de weggebruikers met goedkeurend gemompel hebben ontvangen. De politie zet op bepaalde tijden, - zo als 's woensdags- en 's zater dagsmiddags en na school tijd - een straat af. Aan het begin en einde van het ge blokkeerde weggedeelte wijst het bordje „speelstraat" er op, dat de kinderen in het afgezette deel heer en IIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIII meester zijn. Zij mogen dus op de weg blijven spelen. Maar nu, zonder dat zij voor een luid claxonnerende auto opzij moeten springen. De ouders behoeven niet meer bang te zijn, dat de spelende kinderen op de vrije midda gen of na schooltijd iets zal overkomen. Een zorg minder. De maatregel is genomen in navolging van wat in di verse steden al is gedaan: het bestemmen van straatge deelten voor tollende, hoepe lende, ballende, hinkelende en ravottende kinderen. De IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIL toeneming van het verkeer m maakt dit noodzakelijk. M Weggebruikers zullen het jj voor lief nemen als in de jj verschillende wijken van de j| Spaarnestad hier en daar een M rustig weggedeelte wordt be- m stemd tot „speelstraat". De jj politie zal zeker dergelijke g straten weten te liggen. Als g de kinderen daarin kunnen W spelen zonder door fietsers en auto's te worden gestoord, jj zullen zij zeker zeggen: „De jj politie is mijn beste kame- jj raad". En de ouders zullen goedkeurend mompelen. jy IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIO ,111# (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Deze week zijn de percentages bekend geworden, die de stichting Bloembollen Surplusfonds van de in het binnenland verkochte bloembollen wil heffen, ten einde de overgeschoten bollen op te kopen. De vaststelling van deze percen tages is voor de kwekers een belangrijke aangelegenheid, omdat zij dan in feite pas weten hoe de bedrijfsuitkomsten dit jaar zullen zijn. Dit jaar betekent de vaststelling van de percentages een jubi leum. Want gedurende een kwart eeuw moet ieder jaar bijdragen worden opge bracht om de overschotten uit de markt te nemen. Dit is noodzakelijk om een zo genaamde „bodem" in de markt te vor men. Is die er niet dan worden de bloem bollen veel te goedkoop op de buiten landse markt aangeboden, waardoor het gevaar van dumping dreigt. In 1930 nog brachten 45 miljoen kilo gram bloembollen 46 miljoen gulden op. In 1932 slechts 28 miljoen. De Engelsen kochten toen meer dan de helft van de totale export en dreigden met importbe perkingen als aan deze dumping geen eind kwam. De bloembollenexporteurs wisten trouwens mee te praten van dumping, want het pond sterling stond op 15 september op 12.04 en op 31 december op 8.46. De bloembollen waren vóór 15 september ver kocht en na levering betaald. De verliezen worden geraamd op twee miljoen gulden. Er gaan onder de vakgenoten nu nog verhalen uit de tijd van vóór de sanering rond. In de trant van „We verkochten de bollen voor een gulden per honderd en moesten toen nog dankjewel zeggen ook, dat we ze mochten leveren." Deze chaotische toestand was ontstaan in de jaren vóór 1930, toen iedereen aan het telen van bloembollen sloeg. Het plant goed werd duur en de gevestigde kw.ekers en exporteurs konden grote winsten in hun boeken noteren. De economische klap kwam des te harder aan. Het „regende" faillissementen. Het waren toestanden, die om gezond making schreeuwden. Vakorganisaties en regering poogden orde in de chaos te brengen. Er werden plannen gesmeed om een bodem in de markt te krijgen. De overschotten aan bloembollen moesten worden opgekocht, op basis van de eerst vastgestelde binnenlandse minimumprijs. De exporteurs dienden een heffing van drie percent van de factuurwaarde voor dit doel af te dragen. Zij zelf werden weer be schermd door buitenlandse minimumprij zen, die door de felle concurrentie echter meteen maximumprijzen bleken te zijn. De regering verleende steun, maar toch vielen alle maatregelen nog in een bodemloze put. Pas in 1935 moest de kwekerij gaan be talen aan de Stichting Bloembollensurplus- fonds, waarvan het bestuur wordt gevormd door vertegenwoordigers van de vakorga nisaties. De saneringsmaatregelen zijn met enorm gekrakeel gepaard gegaan. In de bollen streek herinnert men zich nog de retori sche talenten van wijlen Willem Murk, de heren Piet Bakker, Jac. de Brabander en hun medestanders, die op de drukbezochte vergaderingen hun protesten tegen de sanering lieten horen. De bewoners van de bloembollenstreek ondervonden de gevolgen van de sanering, zij het niet in de beloning. Vele jaren hebben de leiders van de oppositie grote plakkaten laten aanplakken, waarop men hun ene eis kon lezen „Weg met de sa nering". Men bemerkte, dat bloembollen ook als veevoer konden dienen. In het begin vernietigde men de bollen door ze op vuil nishopen te gooien. Bergen rottende bollen verspreidden hun stank. Later en nu nog worden de bollen tot veevoeder vermalen. Een bijkomstigheid van de sanering was ook, dat de bloemenkwekers in Rijnsburg opeens zeer goedkope bloembollen konden kopen om bloemen van te trekken. Er waren geen uitvoerverboden en dus bom bardeerden zij de toch al overvoerde bui tenlandse bloemenmarkten met Nederland se bloemen. De uitvoerverboden zijn ge komen. Natuurlijk niet zonder strijd. Deze strijd wordt thans nog gevoerd. Het gevecht om de sanerende maatrege len is nog niet voorbij. Als de handel goed verloopt, hoort men weinig, maar niet zo gauw dreigt er weer een overproduktie of iedereen bemoeit zich met de teeltbeheer singsmaatregelen. Na de tweede wereld oorlog toen Europa aan alles gebrek had, waren er bloembollen te veel. De sanerings- strijd was weer even fel als vóór de oorlog. Na 1950 zwakte deze wat af, doordat de teelt streng aan teugels werd gehouden en de export voortdurend toenam. Op het ogenblik mogen de kwekers zich door mid del van het Produktschap voor Siergewas sen bemoeien met de export. Zij hebben de wensen van de exporteurs uitgebuit om hen ook bij te laten dragen in het surplus. De exporteurs zijn door de knieën gegaan en wachten nu met evenveel spanning en on der evenveel protest als vijfentwintig jaar geleden op de „surpluskorting". En niet alleen hier heeft de geschiedenis zich herhaald. Bij het vaststellen van het verkoopsysteem voor 1958 heeft men over leg gepleegd met de belangrijkste Engelse organisatie. Zij heeft het systeem goedge keurd, officieel, zoals de organisatie vijf entwintig jaar geleden de saneringsmaat regelen goedkeurde. De afdeling Haarlem van de Nederland se Reisvereniging heeft woensdagavond het winterseizoen geopend met een bijeen komst in het Concertgebouw te Haarlem, waarop de heer A. L. C. A. van Nijnanten uit Breda over Zwitserland heeft gespro ken. In het bijzonder lichtte hij de bezoe kers in over Wallis en de loop van de Rhone. Tijdens zijn bezoeken aan het Franse gedeelte van Zwitserland heeft de heer Van Nijnanten een groot aantal foto's ge nomen. Ter illustratie van zijn voordracht vertoonde de spreker honderdvijfentwintig kleurendia's. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Zoetermeer C. Batenburg te H. I. Ambacht. Bedankt voor Kockengen: J. Spelt te Dinteloord. Geref. Kerken Beroepen te Oud-Beijerland G. Henge- veld te Woubrugge. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Aarlanderveen-Nieuwkoop R. Kok te Veenendaal en M. Vlietstra te Eemdijk, van wie eerstgenoemde te beroe pen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Kalamazoo (USA) H. Rijksen te Vlaardingen. Oud-Geref. Gemeenten Bedankt voor Kampen J. v. d. Poel te Ede. II 9

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15