MacMillan gaat dinsdag voor overleg naar Washington HET WEER Londen is niet gerust op de Russische politiek OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT &ee MORRIS 'êefore/öt/ÓMf/ „TRESLONG" - Hillegom Moederraket ligt drieduizend kilometer voor op kunstmaan Stuurman Cohen O.E.E.S.-ministers stemmen in met vrijhandelszone Buien Dr. Holtrop over resultaten van de bestedingsbeperking Tekort in eerste halfjaar reeds 520 miljoen Procureur-generaal bij de Hoge Raad Bonn breekt met Belgrado Het woord is aan PONTIAC - BOREL - OMEGA Vijf verdachten blijven in arrest Sovjetjurist pleit voor de vrije ruimte Radio-actieve neerslag in gebied van Londen Vier doden in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 953 DODEN S Geen Nederlanders bij de slachtoffers in Valencia Europees klimaat 72e JAARGANG No 86 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 239 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Intergouvernementele commissie ter vergadering te Parijs ingesteld De ministers van de zeventien Europese landen, die bij de Organisa tie voor Europese Economische Sa menwerking zijn aangesloten, hebben besloten om in West-Europa een vrije handelszone te creëren. De ministers die de vergadering van de O.E.E.S. in Parijs bijwoonden, namen namelijk donderdag een resolutie aan waarin 'zij verklaarden vastbesloten te zijn „te zorgen voor de oprichting van een vrije handelszone" in West-Europa. Zij namen tevens een resolutie aan in zake het oprichten van een nieuwe inter gouvernementele commissie, die belast zal zijn de onderhandelingen over de voorge stelde handelszone voort te zetten. De Britse vertegenwoordiger, Reginald Maul- ding, die op het vasteland propaganda kwam maken voor het Britse voorstel tot instelling van een vrije handelszone, zal de nieuwe commissie leiden. De commissie zal vandaag met haar werkzaamheden be ginnen. Het doel van het plan is om de handels barrières tussen de Westeuropese landen, die tot de tarievenvrije zone zullen be horen, te beperken. Het is een aanvulling op de gemeenschappelijke markt, die in januari in werking treedt en waarvan Engeland geen lid is. Het staat reeds vast, dat ook de Scandinavische landen tot de vrijhandelszone zullen behoren, en waar schijnlijk ook Portugal, Griekenland, Tur kije en de Ierse republiek. De bijeenkomst van de ministers van de O.E.E.S.-landen is gisteren officieel ge sloten en vanochtend in een andere vorm heropend, namelijk die van het inter gouvernementeel ministerieel comité, dat zowel de ministers van de zeventien O.E.E.S.-landen omvat als die van de Ko len en Staal Gemeenschap; tenslotte zul len ook nog die van de gemeenschappe lijke markt er aan deelnemen, zodra deze officieel tot stand is gekomen. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 STURKA DAMES AUTO-COATS J0a=cCccccoccxx<xx)oocootx>Tfx>r>rxxxxicoofyvx> ««n VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later nu en dan buien, maar ook enkele opklaringen. Krachtige tot matige wind tussen zuid en west. Kouder overdag. j Volledige weerrapporten op pagina twee. COOLXXCODCCCCCCCCODCOOCCO^CCOMCCCOCOCOCCCOr Twee beelden uit de chaos, die woens dag in Parijs heerste, toen het perso neel van de gas- en elektriciteitsbedrij ven in geheel Frankrijk het werk neerlegde. De bovenste foto werd ge nomen bij de Porte d'Orléans aan de rand van de stad, waar duizenden men sen, die met bussen en de ondergrondse naar hun werk wilden, zijn gestrand. De ondergrondse reed niet en de bussen konden de massa's niet verwerken, ook al om,dat er onuitwarbare ver keersopstoppingen ontstonden, doordat de verkeerslichten niet functioneerden. De onderste joto geeft een beeld van de toestand op Place de la Concorde., waar nog meer auto's krioelden dan gewoonlijk. De fotograaf heeft zijn opname gemaakt van de kant van de Tuilerieën in de richting van de Madeleine. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S De president van de Nedcrlandschc Bank, dr. M. W. Holtrop, heeft hedenmid dag in de vergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers verklaard, dat het jaar 1957, ondanks het programma van bestedingsbeperking, nog geen duide lijke verbetering heeft gebracht in de fi nanciële en economische spanningen, die ons land ondergaat. De heer Holtrop zei dit in een rede, waarin hij naging hoe het momenteel met het nationale economische evenwicht is gesteld. De nationale beste dingen hebben de normaal voor binnen landse besteding beschikbare middelen met ongeveer vier percent overtroffen. Voor 1957 moet worden gevreesd dat het tekort op de lopende rekening van de be talingsbalans groter zal zijn dan dat van 1956. In het eerste halfjaar van 1957 be droeg dat tekort reeds f 520 miljoen. De beperking der bestedingen dient aldus dr. Holtrop gepaard te gaan met het langs directe of indirecte weg dienst baar maken aan de export van de in het binnenland vrijkomende produktieve krachten. Het feit dat het geschatte be talingsbalanstekort op lopende rekening in 1957 het tekort van 1956 nog overtreft, wekt de indruk dat het bestedingsbeper kingsprogramma van februari 1957 geheel zonder resultaat is gebleven. Deze indruk mag wellicht worden her zien op grond van de overweging dat in 1956 het tweede halfjaar een aanmerke lijk ongunstiger betalingsbalansresultaat te zien gaf dan het eerste halfjaar en dat naar verwachting 1957 een omgekeerd beeld zal vertonen. Anderzijds moet worden vastgesteld dat de vermindering van bestedingen die in enkele bestedingscategorieën daadwerke lijk is toegepast in belangrijke mate is ge- frusteerd door de uitbreiding van de be stedingen in de woningbouw, die ten op zichte van 1956 op niet minder dan ruim f 400 miljoen moet worden geschat, aldus dr. Holtrop. Prof. mr. G. A. Langemeijer benoemd Tot procureur-generaal bij de Hoge Raad is benoemd prof. mr. G. E. Langemeijer, thans advocaat-generaal bij dat college. Hij volgt in deze functie jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck op. Van onze correspondent in Londen) De verrassende aankondiging van het vertrek van premier MacMillan op dins dag naar Washington behoeft op zich geenszins alarmerend te zijn. MacMillan kan nu weer terug zijn als het Britse parlement dinsdag over een week bijeen komt. In elk geval is zijn bezoek aan president Eisenhower een duidelijke demon stratie tegenover het Kremlin van de onverbreekbare eenheid tussen Groot- Brittannië en de Verenigde Staten. Al tracht men dit officieel te ontkennen, het is duidelijk dat Washington zich werkelijk bezorgd maakt over het oorlogsgèvaar in het Nabije Oosten. Vandaar dat Eisenhower MacMillans voorstel tot een spoedige bijeenkomst heeft aanvaard. MacMillans verzoek werd gedaan, onmid dellijk nadat de Russen op 4 oktober hun kunstmaan hadden gelanceerd. Mac Millan wilde die gelegenheid aangrijpen om kracht bij te zetten aan de Britse eis tot vrije uitwisseling van wetenschappelijke gegevens tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannic, die volgens de Amerikaanse wetgeving onmogelijk is. Minister Selwyn Lloyd, die in Amerika is wegens het bezoek van het koninklijk paar, zal aan de conferentie deelnemen. De Amerikaanse politiek was gegrond op de stelling dat na Stalins dood de mo gelijkheid bestond van een betere ver standhouding met de Sovjet-Unie. Thans heerst er twijfel of Kroesjtsjev geen twee de Stalin, of misschien zelfs een tweede Hitler, is. Verder zal worden gesproken over de eventuele vervanging van het allerminst doeltreffend gebleken Eisen- howerplan door een andere politiek om de Russische propaganda te doorkruisen. De Britse regering heeft op ondubbel zinnige wijze te kennen gegeven hoe zij over de beschuldigingen van Kroesjtsjev en Syrië jegens Turkije denkt. Londen be schouwt Kroesjtsjevs optreden als pure propaganda en gelooft niet, dat „er enig gevaar voor een Turkse aanval op Syrië bestaat". „Naar onze mening heeft het Nabije- Oosten een periode van kalmte nodig en geen eindeloze alarmerende berichten en geruchten over verzonnen komende ge beurtenissen", aldus dè woordvoerder. De Britse vertegenwoordiger heeft opdracht ontvangen elke stap te steunen, welke be oogt de toestand in het Nabije Oosten voor de UNO-Assemblee te brengen. De agenda commissie van de UNO-Assemblee zal hierover vanavond beslissen. ANKARA (UP) Een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de bewering van Gromyko, dat Turkije een aanval op Syrië wil on dernemen „een onderdeel van een wereld omspannende campagne om onrust te zaaien" genoemd. „De belachelijkste ver klaring die Gromyko als minister vsn Bui tenlandse Zaken ooit heeft afgelegd", zo werd gezegd. Volgens waarnemers vormen de ver schillende politieke partijen, ondanks hun verdeeldheid in nationale kwesties ten aan zien van de buitenlandse politiek, één front. ISTANBUL (AFP) „De kwestie Cy prus en de communistische infiltratie in Syrië hebben ons onder meer aanleiding gegeven de datum van de verkiezingen te vervroegen", zo heeft premier Menderes op een verkiezingsbijeenkomst verklaard. „In deze kritieke tijd voor onze buiten landse politiek is het belangrijk, dat het volk opnieuw zijn vertrouwen in de rege ring uitspreekt", zei hij. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse marine heeft bekendgemaakt, dat een eenheid van de Amerikaanse zesde vloot, waaronder de met geleide projec tielen uitgeruste kruiser Canberra, een bezoek zal brengen aan de Turkse haven Izmir (Smyrna). Andere eenheden zullen bezoeken brengen aan havens van bevrien de landen in het gebied van de Middel landse Zee, waaronder de Griekse eilanden Kreta en Rhodos. De marine deelt mee, dat de meeste sche pen van de zesde vloot in havens zijn en dat Amerikaanse schepen in het oostelijk deel van de Middellandse zee niet aan oefeningen of andere activiteit deelnemen. „Grens geschonden' MOSKOU (Reuter). Volgens radio-Moskou zijn vijftigduizend man Turkse troepen in het grensgebied met Syrië samengetrok ken. De Turkse eenheden zouden voort durend versterkingen ontvangen en zij zouden stellingen hebben ingenomen die erop zouden wijzen dat een aanval op han den zou zijn. Radio-Moskou beweerde voorts dat de Turken steeds meer de Sy rische grens schenden. DAMASCUS (AFP) Volgens de Sy rische pers is het bureau van het gemeen schappelijke Syrfsch-Egyptische opperbe vel zonder onderbreking bijeen er> staat het doorlopend in verbinding met de be velhebber van het Syrische en Egyptische leger, generaal Amer, om in geval van een Turkse aanval direct te kunnen reageren. In het gebied van Aleppo, in het noorden van Syrië, bouwen bewapende „volksver zetsorganisaties". stellingen. Duizenden vrijwilligers melden zich voor oefening met de nieuwe wapens. Voertuigen verboden AMMAN (Reuter) Te Amman is be kendgemaakt dat van hedenavond af in be paalde delen van Noord-Jordanië een rij verbod voor voertuigen geldt. Een uitzon dering is gemaakt voor regerings- en le gervoertuigen-en ook voor auto's van bui tenlandse toeristen. Het verbod is uitge vaardigd om orde en rust gemakkelijker te kunnen handhaven. TEHERAN (Reuter) De Perzische mi nister van Buitenlandse Zaken, Ardalan, heeft verklaard, dat Perzië de diplomatieke betrekkingen met Syrië zal verbreken, ten zij Syrië de beschuldiging intrekt, volgens welke de Verenigde Staten een staatsgreep in Syrië voorbereiden, gelijk aan die in 1953 in Perzië. AMMAN (Reuter) De besprekingen tussen koning Saoed van Saoedi-Arabië en president Sjamoen van Libanon hebben er toe geleid dat zondag in Beiroet een con ferentie op hoog niveau van Arabische lei ders zal worden gehouden. Volgens een Jordaanse regeringswoordvoerder in Am- BONN (Reuter) De Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken dr. Heinrich von Brentano heeft te Bonn verklaard dat zijn regering het noodzakelijk acht, haar betrekkingen met Joegoslavië te verbre ken, nu dit land de regering van Oost- Duitsland heeft erkend. (Zie ook pag. 5). Anonymus: Als de natuur een nederlaag lijdt tegen de conventie, spreekt men van een deugd. ADVERTENTIE JUWELIERS HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM Juwelendiefstal in Haarlem Naar aanleiding van de juwelendiefstal. die vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag in een juwelierszaak in de Grote Houtstraat in Haarlem werd ge pleegd. zijn zoals wij reeds berichtten vijf personen aangehouden. Zij zijn twee broers uit Bennebroek van 29 en 30 jaar, een 24-jarige Haarlemmer, een 31- jarige Rotterdammer en een 25-jarige vrouw, eveneens uit Rotterdam. De Benne- broekers en de Haarlemmer worden door de politie als de hoofdverdachten in deze zaak beschouwd, maar zij ontkennen iets met de diefstal uitstaande te hebben. Waarschijnlijk hebben de vijf vermoede lijke juwelendieven ook nog een inbraak gepleegd in een .grammofoonplatenzaak in de Kalverstraat in Amsterdam. Enige hon derden platen zouden zij daar hebben buit gemaakt. Deze werden in Rotterdam van ae hand gedaan De politie heeft na ijverige naspeurin gen de platen aangetroffen bij een Rotter dammer, nadat zij een tip had gekregen in Amsterdam. De gestolen sieraden zijn ach terhaald, hetgeen het resultaat is van een goede samenwerking tussen de politie te Velsen, de rijkspolitie in Bennebroek en de Haarlemse politie. ADVERTENTIE Premier Menderes man is ook koning Hoessein uitgenodigd. J President Nasser zou nog niet benaderd zijn. Volgens zegslieden zullen op de con ferentie Libanon, Saoedi-Arabië, Jordanië, Irak en Syrië vertegenwoordigd zijn Koning Feisal van Irak is vandaag in Teheran aangekomen voor een staatsiebe- zoek van drie dagen. Het doel van het be zoek is de banden tussen Irak en Perzië te versterken. ZATERDAG en ZONDAG Thé-, Diner- en Soirée-Dsnsant Aan de vleugel: HER HEIERMAN. Menu f 6.—: Cons. Henri IV, Escalope Bohémienne, Glace Treslong. Zat. t. 2 u. geopend. Reserv. 02520-5347 MOSKOU (AFP) De Russische kunst maan heeft gisteren haar 190ste omwente ling om de aarde voltooid en een afstand afgelegd van ongeveer 8.300.000 kilometer, zo meldt het Russische persbureau Tass. Vanavond zal de voorsprong van de moe derraket op de satelliet ongeveer 22 mi nuten, of tienduizend kilometer bedragen LONDEN (Reuter) De Britse profes sor Lovell is ervan overtuigd, dat de raket- delen zeer binnenkort in de dampkring terecht zullen komen en daar zullen ver branden. In Cambridge worden de signalen van de kunstmaan nog steeds duidelijk ontvangen. Geleerden menen dat de kunst maan per dag ongeveer drie kilometer dichter bij de aarde komt en per etmaal drie seconden aan snelheid inboet. MOSKOU (AFP) In het Russische- blad „Sovjetskaja Rossia" schrijft de jurist Za- dorozjni. dat de kunstmaan het luchtruim van geen enkel land schendt omdat de Spoetnik niet de ruimte boven andere lan den binnendringt, maar het gebied van die andere landen tijdelijk onder de baan van de aardsatelliet komt door het draaien van de aarde. Het is even belachelijk de rechtmatigheid van het verschijnen van de „spoetnik" als dat van de zon en de maan te betwijfelen, aldus Zadorozjni. Naar analogie van het beginsel van de vrije zee, buiten de territoriale wateren open voor alle landen, betoogt Zadorozjni. dat de ruimte boven de landen, die niet meer op doelmatige wijze kan worden be heerst, moet worden beschouwd al*, .vrije ruimte". James Patterson, lid van het Ameri kaanse Congres, die kortgeleden Moskou bezocht, heeft verklaard dat de Russen LONDEN (Reuter). - In het afgelopen weekeinde is de radio-actieve neerslag in het gebied van Londen twintig maal zo groot geweest als normaal, aldus heeft het Britse gezagsorgaan voor atoomenergie vanochtend meegedeeld Dit is veroorzaakt door het ongeluk in de plutoniumfabriek te Windscale in Cum berland. Een woordvoerder van het gezags orgaan verklaarde dat er absoluut geen gevaar voor de gezondheid bestaat. reeds in 1953 een proefraket hebben afge schoten, die enkele dagen een kunstma tige aardsatelliet is geweest. Patterson ver klaarde dit van niet-officiële zijde ver nomen te hebben. NEW YORK (UP) Het Smithsonian astro-physisch observatorium te Cam bridge, in de Amerikaanse staat Massa chusetts. heeft alle gegevens omtrent de Russische aardsatelliet naar de Sovjet- Unie gezonden maar nog geen inlichtingen van Russische, geleerden over de spoetnik ontvangen. De 30-jarige invalide man J Y. is bij een verkeersongeluk te Amsterdam op de Stadhouderskade vlak bij de Ferdinand Bolstraat om het leven gekomen Het in validewagentje. waarin de heer Y gezeten was, kantelde toen hij van de stoep af de rijweg opreed. De heer Y. kwam onder de achterwielen van een tientons trekker mei oplegger De trein uit Nijmegen naar Utrecht heefi op een onbewaakte overweg onder R en s w o u d e een bromfietser, de 65-iarige G aangereden De man werd gedood. In de gemeente 't Zandt is de motor rijder J Larkens uit Bierum op nog niet opgehelderde wijze in aanraking gekomen met een staaldraad en ten val gebracht. Hij was op slag dood De staaldraad werd ge bruikt hjj werkzaamheden. De heer J van R uit Lunteren is aan zijn verwondingen, die hij opliep toen hij met zijn motor op de Goorsteeg onder Lunteren met een auto in botsing kwam. bezweken Bij verkeersongelukken in 1957 j in ons land zijn terstond of kort i j daarna om het leven gekomen 953 j personen, van wie 187 kinderen. j •s-GRAVENHAGE. - Naar wij van offi ciële zijde vernemen, zijn bij de recente overstromingen in en bij Valencia geen Nederlandse slachtoffers te betreuren. In Straatsburg is gisteren het grote debat van d~ Raad van Europa begonnen, het debat waarin parlementsleden uit vijf tien landen hun mening zullen uitspreken over de algemene politiek van de Raad van Europa en in het bijzonder over aan bevelingen en richtlijnen voor een ge meenschappelijke buitenlandse politiek van die vijftien landen. Een belangrijker onderwerp voor een Europees parlementair debat kan men zich moeilijk voorstellen, want zolang Europa nog niet verenigd is en er van een gemeenschappelijke politiek op enig intern terrein nog geen sprake kan zijn. ligt het voor de hand dat men in een gemeen schappelijke buitenlandse politiek het middel hoopt te vinden, waardoor Europa dat wil zeggen het „Grote Europa" der vijftien op concrete wijze blijk kan ge ven van zijn streven naar toekomstige eenwording. En dan zou het stellig een taak voor de Raad van Europa zijn. een dergelijke politiek uit te stippelen en te propageren. Ter voorbereiding van het debat had de politieke commissie de Raad een rapport voorgelegd, waarin aanbevelingen werden gedaan voor het tot stand brengen van een gemeenschappelijke buitenlandse po litiek. Wat de werkmethoden betreft, komen deze aanbevelingen neer op het bepleite'- van geregeld overleg tussen de ministers van Buitenlandse Zaken en, voor de belangrijke kwesties, informele bijeenkomsten van de ministers-presiden ten; de ministeriële besprekingen zouden moeten worden voorbereid door een per manente groep van hoge ambtenaren. De vraagstukken, die zich volgens dit rapport bijzonder zouden lenen voor een gemeen schappelijke Europese politiek, zijn: a. ontwapening, b. hereniging van Duitsland, c. bevrijding van Oost-Europa, en d. het Nabije Oosten en de onderontwikkelde landen. De keus van deze vier onderwerpen als basis voor een gemeenschappelijke buiten landse politiek der Europest landen is nauwelijks geschikt om veel geestdrift te wekken Ontwapening is eer probleem, waarbij de buitenlandse politiek der Euro pese landen slechts een uiterst kleine en onbetekenende rol speelt De hereniging van Duitsland en de vreedzame bevrijding van Oost-Europa zijn kwesties, waarover men het op Europese vergaderingen altijd roerend eens is, zolang men niet met con crete en practische oplossingen voor de dag hoeft te komen. En het Nabije Oosten is wel bij uitstek het gebied van de sterk ste Europese belangen- en opinietegenstel lingen! Desondanks is er gisteren in de Raad van Europa slechts weini0 critiek ge uit op deze wel zeer povere keus van de uitgangspunten ener toekomstige gemeen schappelijke buitenlandse politiek. Wel maakte de Franse socialist Marius Moutet de verstandige opmerking, dat men de re geringen niet om een gemeenschappelijke politiek kon vragen zonder dat de Raad van Europa eerst eens de grondgedachten van een dergelijke politiek had geformu leerd Maar alleen de Deense liberaal Per Federspiel sprak nadrukkelijk zijn ongeloof uit in de mogelijke resultaten van een streven naar een gemeenschappelijke bui tenlandse politiek op dit ogenblik. Vóór de ontwikkeling van een dusdanige politiek moet de schepping van een waarlijk Euro pees politiek klimaat komen betoogde hij. en zo'n politiek zou ook dan slechts waarde hebben als Europa in staat was. haar on afhankelijk en eendrachtig uit te voeren. Hoezeer hij gelijk had en hoezeer het nog aan zo'n waarlijk Europees klimaat ontbreekt, zelfs onder de parlementariërs van de Raad van Europa, bleek wel uit het feit dat midden in ditzelfde debat over een gemeenschappelijke Europese politiek de Griekse afgevaardigde een fel anti-Engelse rede over Cyprus ging houden, waarvoor hij door de voorzitter moest worden te rechtgewezen Wie kan de illusie koesteren, dat op een bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken of zelfs van ministers- oresidenien over dit en vele andere onder werpen eenstemmigheid wordt bereikt? Hef parlement van de Raad van Europa, aj bestaat bet dan ook ~eheel uit politici van wie de meesten over veel ervaring be schikken. schijnt soms de politieke reali teit uit het oog te verliezen Dat kan wel eens heel nuttig zijn. want a] te veel besef voor de politieke realiteit is vaak dodelijk voor het idealisme en dat idealisme heeft de Raad van Europa hard nodig Maar er is een middenweg tussen hollen en stil staan tussen het hollen naar een gemeen schappelijke politiek waarvoor de basis nog ontbreekt, en het stilstaan bij conflic ten als dat van Cyprus. Die middenweg ligt in dit geval in het geduldig en gestadig scheppen van een Europees politiek kli maat. waardoor later het één mogelijk en het ander onmogelijk zal worden. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1