Is Gomoelka s lente slechts de voorbode van een nieuwe communistische winter? NOG IS POLEN NIET VERLOREN.... (5) Polio-inentingen door huisartsen 'Brieven aan de redactie SLOT DEFECT? ZATERDAG,19 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Dwang der omstandigheden kan sterker zijn dan tactische manoeuvres der partij Democratische zorgen Gewapende vrede Herstwandel toch ten Tactische redenen Radio-actief materiaal in kikkersloot UIT STAD EN STREEK SUEZKANAAL GEREED HOLLANDSCHE SOCIËTEIT VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. Examens Nieuw kleurtje voor vijftig huizen van „Onze Woning" Jubileum Vrouwen Elektriciteitsvereniging (Van onze reisredacteur) WARSCHAU, oktober „Polen is iotaal veranderd er is nauwelijks iets veranderdGomoelka is geen commu nist meerhij is nog steeds verwoed communistde geheime politie is op aeheven - - integendeel zij is zeer ac tief... de kerk is thans vrijnee, de kerk blijft gekluisterd de persvrijheid groeit„Po Prostu" is verboden." P Op zoek of er in het Polen van Go moelka iets w e z e n 1 ij k s is veranderd, blader ik mijn notities door en licht er zonder moeite de tegenstrijdigste uit spraken van Polen en buitenlanders uit. Voeg bij die tegenstrijdigheden de on begrensde massa van oncontroleerbare geruchten, die door Warschau zoemen, bedenk dat achter verklaringen van voor- en tegenstanders steeds bijgedachten of tactische beweegredenen schuilen, en het besef daagt, dat men alleen met „het oor te luisteren leggen" in Polen geen stap verder komt. Want slechts de vraag of men optimist of pessimist is, goedge lovige of scepticus, beslist dan of men juichend of weeklagend huiswaarts keert. Nuttiger is de stapel oncontroleer baar materiaal, persoonlijke uitleg en alles wat naar wensdromen zweemt, van de schrijftafel te vegen en op een be perkt aantal concrete punten te toetsen, in hoeverre Gomoelka's democratisering werkelijk vaste voet heeft gekregen. Waarbij men dan al ras opmerkt, dat de „Poolse weg naar het socialisme", zoals Gomoelka zijn beleid omschrijft, aller minst een vastomlijnde politiek is, die etappegewijs naar een duidelijk doel voert, maar veeleer een nogal vage ge dragslijn van geven en nemen, die zich voortdurend aanpast aan de binnen- en buitenlandse situatie. Uit dat oogpunt gezien valt niet te ont kennen dat na de periode van het „geven" Gomoelka's regime in zekere mate aan het „nemen" is gegaan. De aanvankelijk voor een communistisch land ongekende grote persvrijheid is gekortwiekt door het verschijningsverbod dat „Po Prostu" in de bus kreeg, het blad van jonge intellectuelen en studenten, dat Gomoelka's regering mee in het zadel hielp, maar haar sindsdien de critiek niet gespaard heeft. Waar het ook in andere volksdemocratieën juist die jonge intellectuelen, met name de schrij vers, zijn die het verst met hun hervor mingsijver hebben willen en kunnen gaan - het verzet krijgt zijn beste kansen binnen de partij - moet men vaststellen Voor cleze Poolse zusters heeft het regime-Go moelka het godsdienstonder wijs veel gemakkelijker gemaakt. Zal het zo blijven? (links) De Poolse leiders Gomoelka, Cyrankiewicz en Ochab met hun militaire commandanten op een luchtmacht schouw. Het ziet er een beetje dreigend uit, maar onze reisredacteurkon zonder perskaart op hel terrein komen en zonder enige moeilijkheden de grote mannen van luttele meters afstand fotograferen. dat Gomoelka, op z'n zachtst gezegd, de uiterste geleidelijkheid wil betrachten. Openlijke critiek in de pers, die aan de grondbeginselen van het marxisme tornt, wordt zeker niet toegestaan. Daar staat nochtans een regelmatige uitwisseling van Poolse en westelijke journalisten tegen over. Ik sprak een Poolse collega, die een maand bij de „Manchester Guardian" ging werken. Ook op het gebied van de aanvankelijk sterk verbeterde rechtszekerheid bestaat weer reden tot bezorgdheid. De U.B. (ge heime staatspolitie) is als zelfstandig or gaan afgeschaft en vele duizenden van haar agenten en verklikkers zijn de laan uitgestuurd. Maar hoewel de U.B. niet meer eigenmachtig mensen doet verdwij nen, blijft zij ijverig inlichtingen verzame len en is vooral actief in Krakau, de „hoofdstad van het Poolse rooms-katholi- cisme". Een rechter uit een van Polens hoogste gerechtshoven, wiens openhartige en felle critiek op de communistische rechtsbedeling weer een gunstig teken was, zei tegen mij, dat die activiteit bij vele Polen de beduchtheid wekt, dat hetgeen men vandaag gerust mag zeggen, morgen wel eens kwade gevolgen zou kunnen heb ben. Dat er tegen een aantal voormalige U.B.-leiders, waaronder de beruchte Roznanski, een proces wegens wreedheden wordt gevoerd, is een plus-punt. Dat het achter gesloten deuren geschiedt, is weer minder opwekkend. De democratisering blijft ook haperen op het stuk van de met veel ophef aangekondigde „arbeidersraden" die de democratie in de bedrijven zou moeten garanderen. Zij hadden de moge lijkheid tot decentraliserende invloed op de staatsalmacht in economische en poli tieke zin, maar maken een ontmoedigde indruk, omdat zij geen grote verbeteringen in de levensomstandigheden der arbeiders hebben kunnen afdwingen en omdat hun bevoegdheden vaag blijven. Een wezenlijke, uiterst belangrijke stap vooruit is daarentegen de afschaffing van het dodelijk wapen der politieke boycot op de arbeidsmarkt. Ook in top-functies geven bekwaamheden nu de doorslag boven par tij-lidmaatschap. Het feit valt niet te loo chenen, dat men een Poolse „wing-com- mander" met een borst vol Britse onder scheidingen na negen jaar politieke gevan genschap weer in de Poolse luchtmacht op neemt en hem zelfs in staat stelt een film te maken over het aandeel der Poolse piloten in de slag om Engeland. Een scherpe toetssteen van de Poolse democratisering ligt in de betrekkingen tussen kerk en staat, c.q. partij. Hoewel zelfs in de stalinistische periode de party nooit heeft kunnen verhinderen dat twaalf miljoen Polen, waaronder vele van haar eigen leden, de zondagsmis bijwoonden, heeft de rooms-kathoHcke kerk aan scherpe vervolging bloot gestaan, zowel onder het primaatschap van kardinaal Hlond, die iedere samenwerking met de communis- Culturele liberalisatie: interesse voor het aanplakbiljet van een Amerikaanse „musical". Want „Daj btizi Kate" be tekent „Kiss me Kate" en de Poolse jeugd heeft voor die activiteit dezelfde levendige belangstelling als de jeugd elders (rechts). Voor zaterdag 26 en zondag 27 oktober heeft het bestuur van de afdeling Noord holland van de Nederlandse Wandelsport hond weer een herfstwandeltocht georga niseerd. Aan dit wandelfestijn kan een ieder deelnemen, die de leeftijd van tien jaar heeft bereikt. De start zal plaatsvin den bij gebouw „Domi" aan het Zand- voorterpad in Overveen. Voor zaterdag zijn parcoursen van 10 en 15 km uitge schreven; voor zondag van 10, 15 en 25 km. Kinderen van tien tot en met dertien jaar lopen maximaal 10 km; van veertien tot en met vijftien jaar maximaal 15 km en van zestien jaar af 25 km. De starttijden zijn op zaterdagmiddag gesteld tussen' hvee en drie uur en zondagmorgen tusser tien uur en half een. tische regering afwees, aangezien hij ervan overtuigd was, dat het Westen het rode regime in Polen van de kaart zou vegen, als onder dat van kardinaal Wyszyinski, die met de regering-Bieroet pacteerde, maar nochtans zyn vrijheid verloor. Thans bestaat formeel volledige godsdienstvrij heid, maar hoewel Gomoelka en Wyszynski het persoonlijk met elkaar lijken te kunnen vinden, bestaat tussen kerk en partij op z'n best een gewapende vrede. De kerk heeft haar beloftes loyaal ver vuld, de staat is echter achter gebleven, volledig hetzelfde te doen, bijvoorbeeld ten aanzien van de toelating van godsdienst onderwijs op alle scholen, waar de meer derheid van de ouders zulks wenste. Kan men dit nog op praktische moeilijkheden terugbrengen, veel groter achterdocht heerst bij de Poolse rooms-katholieken over de stille steun, die de „rooms-katho- lieke" Pax-beweging van Boleslav Piasècki nog van regeringswege krijgt. Piasècki, een voormalige fascist, poogt al sinds jaren via zijn Pax-beweging - voornamelijk ten voordele van zijn eigen portemonnaie - onder het nogal versleten motto, dat Christus ook communist was, de roomse kerk met het communistisch regime gelijk te schakelen, zoals dat in Tsjechoslowakije trouwens aardig gelukt is. Deze geweten loze opportunist houdt zich thans vrij koest, maar de vijf of zes winstgevende ondernemingen, die Pax-„act.iviteiten" fi nancieren, zijn hem nog niet ontnomen. Houdt men hem voor later in reserve? Aan deze lijst van twijfelpunten kan men andere zonder tal toevoegen. Wordt de formele vrijheid van reizen naar het bui tenland werkelijk geremd door deviezen- schaarste of wordt die slechts als voor wendsel gebruikt? Is de ontbinding van de communistische jeugdbeweging en het plan het reeds met honderdduizend gedaal de ledental van de partij van 1.300.000 tot een half miljoen terug te brengen, iets anders dan een poging om de rijen te slui ten en een harde kern van door de wol- geverfde communisten te vormen? Laat men het door te veel dressuur aan het stei geren geslagen paard slechts een tijd lang de vrije teugel om het straks weer op de totalitaire stang te rijden? Daar ligt in feite de kernvraag. Zijn de Poolse communisten, onder de dwang der omstandigheden wijs geworden, werke lijk bereid een andere, sociaal-democra tische weg in te slaan, of doen zij - om louter tactische redenen - zulks slechts tijdelijk voorkomen? Beide visies zijn met sterke argumenten en praktische voorbeel den te verdedigen. De toekomst - en moge lijk de verkiezing van het nieuwe centrale comité in december, waarbij Gomoelka - naar men zegt - zal proberen de partij leiding te zuiveren van „ezels, schurken en stalinisten", kan slechts uitwijzen welke de juiste is. Persoonlijk neig ik naar de theorie der tactische beweegredenen. Echter onder dubbel voorbehoud. Ik ben voorshands be reid te geloven, dat Gomoelka en zijn, overigens niet zo talrijke, overtuigde aan hangers in de leiding, die in 1948 wegens „bourgeoise en nationalistische afwijkin gen" uit de partij, en later in de gevangenis werden gesmeten, inderdaad tot liberaler en patriottischer inzichten zijn geraakt. Maar belangrijker nog: het is zeker moge lijk dat de dwang der omstandigheden in Polen blijvend sterker zal blijken dan de totalitaire neigingen van die Poolse com munisten, die ze uit tactische overwegingen tijdelijk op de vliering van hun somp tueuze partijgebouw hebben geborgen. I-Iet bestuur van de Plaatselijke Huis artsen Vereniging te Haarlem, welke ver eniging de volgende plaatsen omvat: Haar lem, Heemstede, Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bennebroek, Hillegom, Voge lenzang, Zandvoort, Santpoort en Spaarn- dam, verzoekt plaatsing van het volgende: 1. Nu in de afgelopen week in- iedere gemeente een aantal kinderen voor de eerste maal is ingeënt tegen kinderver lamming, blijkt dat zich in vele gezinnen de volgende vraag voordoet: Kunnen kinderen, die op het ogenblik nog niet in aanmerking komen, om via een overheidsdienst te worden gevaccineerd, langs een andere weg toch nu al worden behandeld met het poliomyelitisvaccin? 2. Het antwoord op deze vraag kan be vestigend luiden. Namelyk ten gevolge van volledige medewerking van de in bo vengenoemde plaatsen gevestigde apothe ken is het mogelyk dat via de huisartsen uit die plaatsen voldoende vaccinvoorraad beschikbaar is, om te voldoen aan even tuele vraag ten behoeve van kinderen, die op het ogenblik nog niet door de overheid worden ingeënt. 3. Gezien dat de volledige inenting be staat uit drie injecties (waarvan de laatste inspuiting plaats vindt zeven maanden na de eerste), waarbij nagenoeg volledige be scherming tegen de gevolgen van kinder verlamming eerst optreedt enkele weken na deze derde injectie, is het sterk aan te raden reeds nu zich tot de eigen huisarts te v/enden om de in punt 1 genoemde vraag te bespreken. Wacht men tot een later tijd stip, dan bereikt rticn niet meer vóór de zomer van 1958 de maximale onvatbaar- making van zyn kind. 4. De onkosten, die voor de gezinnen vootrvloeien uit het laten inenten via de huisarts, moeten onvermijdelijk hoger liggen, dan wanneer een kind wordt inge ënt via een overheidsinstantie. Daar echter gebleken is, dat er vele ge zinnen zijn, die over dit bezwaar heenstap pen willen, acht het bestuur van de Huis artsenvereniging het gerechtvaardigd, het bovenstaande ter algemene kennis te brengen. op desbetreffende vragen van het Twee de Kamerlid de heer Lamberts heeft de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid medegedeeld, dat inderdaad ra dio-actief materiaal, afkomstig van kern splitsing, in een sloot te Amsterdam wordt geloosd. Het is echter bij een enige malen ingesteld onderzoek niet gebleken dat hier bij de internationaal aanvaarde normen zijn overschreden. De minister erkent dat misvormingen bij in de sloot levende kikkers zijn geconsta teerd. Of in dit geval al dan niet een oor zakelijk verband met de lozing van radio actief materiaal bestaat, is bij de huidige stand der wetenschap nog niet met zeker heid uit te maken. De minister bereidt thans algemene maatregelen voor tot regeling van de af voer van radio-actieve produkten. ADVERTENTIE Nu kunt U rustig slapen! Al wacht U morgen nog zo n be langrijke afspraak - 'n KIENZLE- wekker wekt U (welluidend) op de minuut' Miljoenen in de gehele wereld vertrouwen (slapend) op Moderne, elegante wekkers met onbreekbaar glaa vanaf f 12.75 Met de nieuwe Piano Forto Tweeklank v.af 14.25 Vader Tijd vertrouwt op Kienzlel Nieuws in het kort Jubileum. Op 28 oktober hoopt de heer H. Zwaanswijk, werkzaam als boek drukker op de afdeling boekdrukkerij B. van Joh. Enschedé en Zonen Grafische In richting n.v. te Haarlem de dag te her denken waarop hij 50 jaar geleden bij deze vennootschap in dienst trad. N.C.V.B. Bloemendaal. De afdeling Blo.emendaal van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt donderdagavond 24 oktober haaar maandelijkse ledenvergade ring in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan, waar de heer C. Eenhoorn, arts te Bloe mendaal, zal spreken over „Opvoedings problemen en de verhouding tussen jon gens en meisjes". Geen voorrang verleend. Doordat een wielrijder een vijfenvijftigjarige onder wijzer uit Haarlem, die uit de Floresstraat kwam, geen voorrang verleende aan een automobilist, die op de Rijksstraatweg reed, had er een botsing plaats. De wielrijder liep een schedelbasisfractuur op en werd naar de Deo vervoerd. De verkeerspolitie ver zoekt getuigen zich te melden. Hersenschudding. Op de Rijksstraat weg, ter hoogte van de Vergierdeweg, in Haarlem, had donderdagavond een botsing plaats tussen een zestienjarige brom fietser en een achtentwintigjarige wiel- rijdster. Dit ongeluk werd volgens de po litie veroorzaakt doordat de wielrijdster geen voorrang verleende Zij liep een her senschudding en een kniefractuur op en is overgebracht naar de Mariastichting. De bromfietser bleef ongedeerd. Dodelijke val. Een 50-jarige beton werker is van het 52 meter hoge dak van het in aanbouw zijnde Dijkzichtziekenhuis te Rotterdam gevallen. Hij was op slag dood. Hij laat een vrouw en een kind achter. ADVERTENTIE Poort naar het verre Oosten PARIJS. October 1869. De opening van het Suezkanaal zal op 17 November a s. in tegenwoordigheid van de Groten dezer aarde plaats vinden. Tal van voorzeggingen omtrent de toe komst van dit kanaal doen thans de ronde. De algemene verwachting is dat vooral de Middellandse-zcehavens van deze nieuwe waterweg groot voordeel zullen hebben. Men waagt zelfs de voorspelling dat deze havens in de wereldhandel op de eerste rang zullen worden gesteld Daarentegen vrezen de handelssteden aan de Atlantische Europese kust na de open stelling een vermindering van hun han delsverkeer. Geheel in overeenstemming daarmee hebben noch Engeland, noch Duitsland zelfs een aandeel genomen. Als een land er naar veler overtuiging voordeel van zal hebben, zal dat Egypte zijn. De onderkoning Said Pasja is in het bezit gesteld van een kwart der aandelen. In 1S69 werd bij den voortduur de aan dacht van het bestuur der Hollandsche So ciëteit van Levensverzekeringen gevraagd voor een procedure, veroorzaakt doordat een barer verzekerden bij een treinongeval om het leven was gekomen. De uitspraak van de Hoge Raad, bracht een pijnlijke la cune in het Wetboek van Koophandel aan het licht, zodat dit ijlings moest worden gewijzigd. Anderhalve Eeuw Levensverzekering HERENGRACHT 475 - AMSTERDAM-C. - TELEFOON 49100 (Verkort weergegeven ADVERTENTIE DE SLEUTELSPECIALIST" ANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 'Amsterdam. (Gem. Universiteit). Geslaagd or het kandidaatsexamen wis- en natuurkun- R. Wientjes, Amsterdam en J. G. Raaphorst, aarlem en met lof M. H. J. J. Ernst, Amster- am; voor het kandidaatsexamen politieke en ociale wetenschappen mej. A. G. Kunst en voor et doctoraalexamen mej. E. M. Dekker en H. h. Posthumus Meyjes, Amsterdam. Bevorderd accountant J. W. Tolman. Amsterdam. Lelden. Kandidaatsexamen Engelse taal- en letterkunde: mej. M. Dijkstra. Den Haag; mej. E. Brouwer, Oegstgeest. Vorig jaar juni stelde de Haarlemse ge meenteraad aan de woningbouwvereniging „Onze Woning" f 57.500 beschikbaar voor het uitvoeren van achterstallige onder houdswerken aan vijftig huizen in de Bel- lamystraat, de Hofdijkstraat en de Kinker straat. Thans zal andermaal een bedrag beschikbaar moeten worden gesteld, en wel voor het buitenverfwerk en een gedeelte van het binnenverfwerk. Deze onderhouds werken vragen een bedrag van f 14.220, Daar het onderhoudsfonds van genoemde woningbouwvereniging een nadelig saldo vertoont, stellen B. en W. de raad voor het voor het verfwerk aan de vijftig woningen benodigde bedrag aan „Onze Woning" be schikbaar te stellen. Autor ij instructeurs. Met dit ingezonden schrijven wil ondergetekende, uit naam van bona fide rijschoolhouders als FNOP. KNAC, BBN en ABAN en Bovag (die in contact staan met het CBR in Den Haag) het publiek er van in kennisstellen dal deze bovengenoemde bona fide rijscholen niets uitstaande hebben met de in H.D. van 15 oktober genoemde BEA. Voor de veiligheid van de leerling, die morgen automobilist(e) is en voor bestrijding van de beunhazerij in het algemeen juichen wij een te verwachten regeling door het Rijk ingesteld zeer zeker toe, als bona fide rijschoolhouders FNOP, de BBN, de ABAN en de Bovag. G. W. J. O., INSTRUCTEUR KNAC-FNOP TE HAARLEM (Naschrift: Wij moeten hierbij ten over vloede aantekenen dat geen enkele orga nisatie aan aspirant-rijschoolhouders het vestigingsrecht en de erkenning als zo danig kan verlenen, aangezien dit een rijksaangelegenheid is en het Rijk daar toe nog geen regeling heeft vastgesteld. Red.). Split. Met grote verwachtingen hebben wij de opening en ingebruikneming van de „Velser tunnel" tegemoet gezien en deze zijn vervuld. Echter, er schijnt altijd aan het genoegen iets te ontbreken, wel niet aan de tunnel zelf, maar wel aan één van de toegangswegen. Het ,is toch een rare gewaarwording als men van Haarlem komende langs Santpoort tot de tunnel een mooie vlakke asfaltweg berijdt en in de tunnel een betonweg, dan in de richting Uitgeest op een „splitweg" terecht komt. Dit nu is met de moderne uitvoering van de tunnel volkomen in tegenspraak. Im mers, het doet haast komisch aan dat drie weken na de opening van de tunnel langs genoemde weg om de paar honderd meter nog steeds bordjes staan met „veilige snel heid 15 km per uur". Dit is een onredelijke eis. Het wegdek is volkomen ondeugdelijk en dit systeem moet nergens in ons land meer toepassing vinden. D. KILJAN. Een aantal leden van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Vrouwen Elektri citeitsvereniging heeft donderdag de vie ring van het vijfentwintigjarig bestaan van de vereniging in Tivoli te Utrecht bij gewoond. De landelijke presidente, me vrouw A. Th. Vos-Warnecke, heeft een historisch overzicht gegeven van de ver eniging. Op het ogenblik telt zij vierdui zend leden, die in twintig afdelingen zijn ondergebracht. In navolging van Electrical Association for women is de Nederlandse vereniging op 7 september 1932 opgericht. Het doel is de huisvrouw voor te lichten hoe zij door gebruik van elektrische appa raten haar huishoudelijk werk kan verge makkelijken. Hulde werd gebracht aan de secretaresse van het hoofdbestuur, me juffrouw dr. B. J. Bellaar Spruyt, die vijf entwintig jaar deel uitmaakt van het hoofdbestuur. Een groot aantal afgevaardigden bood het hoofdbestuur gelukwensen aan.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11