Effecten -en Geldmarkt PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER FILATELIE 'S Proces der gezondwording van onze economie komt op gang Wisselvallig weer INDUS HORLOGES 't Silver Stoepke NAAIMACHINES Wereldnieuw: ^Loclx ia het zo BEMOEDIGENDE SYMPTOMEN Weinig verrassend nieuws op Londense autoshow Onveranderd dividend Kon. Ver. Tapijtfabrieken Comité voor vrijhandelszone in november weer bijeen „De Korenschoof" Utrecht passeert dividend Voor goodo en duurzame vloeren EDELHOUTi vloeren Thomassen emitteert bijna f 2 miljoen aandelen Snelle redding van een straaljagerpiloot Alarmtoestand op Cyprus na nieuwe bomaanslagen 3 s O e SE 6 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland In één nacht Uw handen gaaf en zacht Werkplaats der natuur J ZATERDAG 19 OKTOBER 19 5 7 (Van onze financiële medewerker) Er doen zich momenteel symptomen voor welke aangeven, dat het aanpassings proces, dat nodig is om de bestedingsexcessen van het recente verleden te couperen, op gang begint te komen. Hoewel het' koersherstel van deze week te Amsterdam vooral een technisch karakter had, ging het toch met enkele moedgevende verschijn selen gepaard. Dat minister Hofstra bij zijn terugkeer uit de V.S. zijn rotsvast ver trouwen in onze valuta heeft uitgesproken en eerder een daling dan een verdere stijging van de rente verwacht, zegt niet zoveel omdat een minister van Financiën, die via de Bank voor Nederlandsche Gemeenten een 6 percent Woningbouwlening uitgeeft, moeilijk anders kan doen. Van enige ontspanning op de kapitaalmarkt is nog altijd echter geen sprake, maar wel heeft het een goede indruk gemaakt dat de goud- en deviezenvoorraad bij de Nederlandsche Bank nu reeds twee weken achtereen kon toenemen en ook de schatkist zij het dan ook door de versnelde inning van de Voorlopige aanslagen voor 1957 weer wat ruimer in het geld is komen te zitten. Van meer betekenis moet worden geacht dat de Nederlandse han delsbalans, die geruime tijd een verontrustend verloop had, in september een daling van de invoer en een belangrijke stijging van de export heeft te zien gegeven (f 1073 miljoen tegen f 884 miljoen in augustus en f 999 miljoen in september 1956), waar door het invoeroverschot van f 192 miljoen in september 1956 en f 332 miljoen in augustus 1957 tot f 109 miljoen is gedaald en het dekkingspercentage tot 91 percent (augustus 73 percent) is gestegen. Ten dele is dit een seizoenverschijnsel, omdat in augustus en september de expor ten in de agrarische sector sterk toenemen, maar voor een ander deel zal dit beter aspect van de handelsbalans ook aan een gunstiger ruilvoet moeten worden toege schreven. De omvangrijke prijsdaling, welke er sinds de laatste tijd op de grond stof fenmarkt is ingetreden heeft het prijs indexcijfer voor de invoer van 109 in juni en 108 in juli tot 105 in augustus doen da len en in september is er vermoedelijk op nieuw een verlaging ingetreden, waar te genover staat dat het prijsindexcijfer voor de uitvoer van 106 in juli tot 108 in augus tus is gestegen, met het gevolg dat de ruil voet voor Nederland gunstiger is gewor den. Van een algemene prijsdaling in het binnenland is nog geen sprake, maar de daling van de grondstoffenprijzen en van de vrachten zal in elk geval de door mi nister Zijlstra beoogde prijsstabilisatie vergemakkelijken en allicht tot enige prijsdaling kunnen leiden, als tenminste nieuwe loonsverhogingen kunnen worden voorkomen. De arbeidsmarkt Uit de besprekingen in de Stichting van de Arbeid is wel gebleken dat de werk nemers daarvoor niet zo gemakkelijk meer zijn te vinden dan enige tijd geleden. Het ontslag van personeel, waartoe hier en daar als gevolg van de bestedingsbeper king' moest worden overgegaan, waardoor de arbeidsreserve thans geleidelijk toe neemt, zal de werknemers trouwens tot grote voorzichtigheid moeten nopen. Nog altijd is de arbeidsreserve nog kleiner dan economisch verantwoord en wenselijk ADVERTENTIE stellen niet te leur; wij hebben ze te kust en te keur 17 steens-shockproof waterdicht f 49.— heeft 't voor u. de kleine zaak met de grootste keuze Gr. Houtstr. 49 - Haarlem - Tel. 20049 (Van onze correspondent in Londen) De 42ste internationale automobielten toonstelling, welke in Earls Court in Lon den wordt gehouden, zal degenen, die op zienbarende nieuwigheden hadden ver wacht, teleurstellen. Gloednieuw zijn alleen de Humber Hawk Estate Car, die ruim 14.000 gulden kost en de opmerkelijke „Elite",, een tweepersoons race-coupé met een zelfdragende carros serie van fiberglas, na lang experimenteren ontwikkeld door Colin Chapman, die de wereld verbaasde door zijn beroemde Lo tus-racewagens. Op het ogenblik is de Britse auto-export na een korte inzinking zo sterk vooruitge gaan, dat de Britten op de wereldmarkt de Duitsers van de eerste plaats hebben verdrongen. De British Motor Corporation heeft daar in het grootste aandeel. Opmerkelijk is de sterk toegenomen afzet van kleine Engelse wagens in de Verenigde Staten, waar voor al de nieuwe Morris Minor 1000 in trek is. De Amerikanen erkennen, dat de Engel sen specialisten zijn in kleine wagens. Ook in de Verenigde Staten heeft de Britse auto-industrie de Duitse, tot nu toe de grootste exporteur naar dat land, voorbij gestreefd. Basis voor de export vormt echter een grote binnenlandse afzet, wil de enorme kapitaalinvestering worden goedgemaakt. In dit opzicht zit de regeringspolitiek de automobielindustrie nog altijd dwars. De bekende Engelse merken maken thans hun opwachting in verfraaide uitvoeringen met meer blinkend chroom, wijder uitzicht, grotere zit- en bagagaruimten. Schijfrem men, welke tot dusverre slechts voor sport wagens werden gebezigd, treft men nu ook op vele personenwagens aan. Ook bij goed kopere wagens verschijnt nu de half-auto- matische gangwissel. Het vol-automatische systeem blijft nog aan de duurdere types voorbehouden. Miniatuur-wagentjes maken in Engeland nog steeds weinig kans, want de Britten zijn in hoge mate op comfort gesteld. Er is echter een Engelse lilliputter, de 325 cc. Frisky, met een romp van fiberglas en plaats biedend aan twee volwassenen en drie kinderen. Ook is er nog een open mo del van deze Britse baby-auto. Nieuwelingen of beter transformaties zijn de Standard Ensign en de Standard Pen nant, de eerste een nieuwe editie van de Vanguard met een verbeterde, doch klei nere motor en vier versnellingen in plaats van drie. Door de algemene kostenstijging ver tonen de autoprijzen een opwaartse nei ging. De duurste wagen van de show is de Rolls Royce „Silver Wraith", die 91.500 gulden kost. De goedkoopste is de Ford Popular, waarvan de exportprijs 2950 gul den bedraagt. wordt gedacht, maar de ietwat ruimere arbeidsmarkt betekent voor de bedrijven reeds het voordeel dat ten aanzien van het personeel weer enige selectie kan worden toegepast en het verloop van personeel minder omvangrijk wordt. Ook dit laatste is een winstpunt. Een fabrikant met 400 man personeel zei nog niet lang geleden dat het verloop bij zijn bedrijf ongeveer 25 percent per jaar bedroeg, hetgeen een verlies van rond f 100.000 betekende. De ruimere arbeidsmarkt zal ongetwijfeld het vinden van een redelijk exploitatie-even- wicht of het handhaven daarvan verge makkelijken. Men krijgt dus de indruk, dat het aan passingsproces in ons land op gang begint te komen en minister Zijlstra is zelfs van mening dat het Nederlandse bedrijfsleven tegen het einde van het volgend jaar met nieuwe kracht zal kunnen starten. Dit zal echter voor geen gering deel afhankelijk zijn van de richting, waarin de kapitaal markt zich ontwikkelt, welke op haar beurt weer verband houdt met de omvang van het overschot der nationale inkom sten boven de nationale bestedingen. De recente cijfers inzake de particuliere consumptie wijzen nog niet op een noe menswaardige teruggang, maar het toege nomen vertrouwen in de waardevastheid van het geld zal, naar mag worden aan genomen, de vlucht in goederen bij.de par-, ticulieren en de voorraadvorming bij de bedrijven temperen, waardoor een groter deel van het nationaal inkomen voor de kapitaalmarkt vrij komt. Dit proces is ech ter van lange duur en vooreerst blijft de kapitaalnood het zwaarste probleem, waarmee overheid en bedrijven hebben te kampen. De beurs De Amsterdamse beurs werd deze week overigens verrast met enige goede bedrijfs- berichten AKU, Vereenigde Machinefa brieken, Bronswerk en met een herstel op de vrachtenmarkt, die vermoedelijk haar dieptepunt achter de rug heeft. Scheepvaartwaarden hebben hiervan uiter aard geprofiteerd, nadat ook deze dit jaar wat het indexcijfer betreft van ongeveer 166 tot 130 waren teruggelopen. Ook nu is er nog geen reden alle zorg voor de toekomst te laten varen, maar het is wel duidelijk geworden dat men op de beurs ook te somber kan zijn en er geen reden is om het vertrouwen in de elastici teit van het Nederlandse bedrijfsleven te verliezen. Directie en commissarissen der n.v. Ko ninklijke Verenigde Tapijtfabrieken te Moordrecht zullen aan de algemene ver gadering van aandeelhouders voorstellen over het boekjaar 19561957 een dividend uit te keren aan gewone aandeelhouders van 15 percent (onv.) en aan houders van preferente aandelen van 7 4/5 percent (onv.). Na een korte bijeenkomst is het donder dag ingestelde intergouvernementele comi té van ministers der zeventien landen van de OEES. dat zich in de toekomst zal bezig houden met het bestuderen van de pro blemen, die samenhangen met de Europese vrijhandelszone, vrijdag uiteen gegaan. Het comité zal in november opnieuw een drietal dagen bijeenkomen, teneinde een overzicht te bespreken, waarin de des kundigen alle vraagstukken zullen be schrijven, die zich met betrekking tot de vrijhandelszone voordoen. Als documen tatie voor dit overzicht zullen de rappor ten der drie werkgroepen dienen, alsmede een rapport, van de zes landen der Euro pese Markt. De betreffende ministers zullen dit overzicht tijdig ontvangen, zodat zij in de gelegenheid zijn het nog vóór de con ferentie in november begint, aan een onderzoek te'onderwerpen. De besprekingen stonden onder leiding van de Engelse paymaster-general Regi nald Maudling, de voorzitter van het nieuw opgerichte comité van ministers. Behalve door de ministers der onder scheidene landen nam ook de heer D. P. Spierenburg, lid van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal aan de vergadering deel (ANP). Het saldo exploitatierekening over het boekjaar 1956/1957 van „De Korenschoof" n.v. te Utrecht heeft f 189.742 bedragen (v.j. f 62.589). Na afschrijvingen op onroe rende goederen, machinerieën, enz., inte rest, verlies deelnemingen en een toevoe ging aan de vernieuwingsreserve van f 30.000, resteei-t een winstsaldo van f 9797 (v.j. f 43.430). Voorgesteld wordt dit bedrag naar nieuwe rekening over te bren gen. Ér zal geen dividend worden uitge keerd (v.j. 4 percent). Het afgelopen boekjaar was het eerste, na 1940, waarin weer volledig verwerking van zelf geïmporteerde grondstoffen plaatsvond. Zoals reeds in het vorig jaar verslag uiteengezet, zijn de omstandighe den op de graanmarkt zodanig, dat de meelfabrieken belangrijke voorraden grondstoffen moeten aanhouden. Het be zit hiervan, waar geen bloemverkopen te genover staan, terwijl er ook geen vrije termijnmarkt is, veroorzaakt risico's, zoals in het thans beëindigde boekjaar duidelijk is gebleken. ADVERTENTIE HAARLEM ZIJLSTRAAT 96 TELEF.20340 De Rotterdamsche Bank, Heldring en Pierson en Pierson en Co. melden dat de inschrijving op f 1.943.500,'- gewone aan delen in stukken van f 500 op naam res pectievelijk certificaten aan toonder van gewone aandelen in stukken van f 100 en f 500 gerechtigd tot het slotdividend over het boekjaar 1957 en tot het dividend over de volgende boekjaren in de n.v. Motoren- fabriek Thomassen uitsluitend voor de houders van claims zal zijn opengesteld op 1 november 1957 tot de koers van 100 pet, Inlevering van twee dividendbewijzen no. 9 van gewone aandelen geeft recht tot in schrijving op een nieuw gewoon aandeel. De storting dient te geschieden op 15 no vember 1957. Daar enerzijds de bedrijfsuitbreiding en de voortgaande verbeteringen der outillage aanzienlijke bedragen vergen en in een sneller tempo plaats vinden dan voorzien en anderzijds ook buitenlandse vertegen woordigingen kapitaal vereisen, terwijl tevens rekening gehouden moet worden met dé betaling in de tweede helft van het jaar van vennootschapsbelasting over 1956, zowel als over 1957, wordt tot deze emissie overgegaan. Tevens wordt hier mede een betei-e verhouding bereikt van het uitgegeven kapitaal ten opzichte van de grootte en omzet van het bedrijf en de algemene reserves. Het ligt in het voorne men, onvoorziene omstandigheden voor behouden een onveranderd dividend van 15 percent over het boekjaar 1957 te de clareren. De n.v. Motorenfabriek Thomassen de clareert een interimdividend over 1957 ad 12V> percent, dat van 11 november a.s. af betaalbaar zal zyn. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER". OVER VEEN TeL K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Een Super Sabre-straaljager van het Amerikaanse squadron op Soesterberg kreeg gisteren omstreeks het middaguur een motorstoring boven het IJselmeer. De 20-jarige piloot sprong er met de schiet stoel uit en kwam in de omgeving van Sneek neer. Tien minuten later was hij reeds opgepikt door een helikopter van de vliegbasis Leeuwarden, die hem naar Soesterberg bracht, waar hij reeds om halfeen arriveerde. De straaljager is in het IJselmeer ge vallen. NICOSIA (Reuter) De regering van Cyprus heeft de alarmtoestand afgekondigd na 3 bomaanslagen die door de EOKA, de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie ge pleegd ouden zijn. Donderdag werd een transformatorhuisje van radio-Cyprus door een ontploffing ver nield, waardoor de zender enige uren uit de ether verdween. Voorts zijn twee transformatorhuisjes van de Britse lucht macht beschadigd. Het weer in onze omgeving wordt nog steeds gekenmerkt door een grote depres sie-activiteit. In de afgelopen nacht trok alweer een volgende depressie over de Noordzee. Aan de kust kwam daardoor opnieuw tijdelijk harde tot stormachtige wind voor. Deze depressie trekt nu naar het oosten weg en wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk. Daardoor neemt de wind af. In de polaire lucht waarin we ons de komende 24 uur zullen bevinden komen naast buien ook opklarin gen voor. Bij IJsland is een nieuwe de pressie gearriveerd. Deze zal het weer in ons land morgen echter nog niet beïnvloe den. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 20 oktober Hoog water: 0.40 en 13.14 uur. Laag water: 8.49 en 21.07 uur. Maandag 21 oktober Hoog water: 1.38 en 14.04 uur. Laag water: 9.45 en 22.02 uur. Zondag 20 oktober Zon op 7.15 uur, onder 17.38 uur. Maan op 3.31 uur, onder 16.07 uur. Maandag 21 oktober Zon op 7.17 uur, onder 17.36 uur. Maan op 4.54 uur, onder 16.34 uur. £0000000» 24. Het kostte Panda en de brandmeester heel wat moeite, om hun brandweerauto weer uit de greppel te krijgen. Toen hun dit eindelijk gelukt was, waren Zwarte Dolf en zijn mannen reeds lang in de verte verdwenen. „Echt gemeen van hem, om ons van de weg te dringen", zei Panda, „hij had ruimte genoeg om gewoon te passeren". „Zoiets doet hij altijd", knarse tandde de brandmeester, terwijl hij het stuur greep en vol gas gaf, „niets is hem te erg, om eerder bij een brandje te ko men. Nu staat hij natuurlijk al lang te blussen en laat niets voor mij ouer. Dan kan hij straks weer beweren, dat ik altijd te laat kom". Maar toen zij eindelijk de plaats van de brand bereikten, zagen zij daar tot hun grote verbazing Zwarte Dolf staan, die een beleefde buiging voor hen maakte. „Ga maar voor, vrienden", zei hij liefjes, „brandpost nummer 1 heeft de oudste rechten!" Met grote ogen staarden Panda en de brandmeester naar het fel brandende fabrieksgebouw, dat Zwarte Dolf aanwees. Het was een brand, die iedere brandweerman zou doen watertan den. Waarom dan was Zwarte Dolf er niet zelf aan begonnen? Waarom gunde hij hun opeens de eer?? oococoocc FRANKRIJK. - 21 oktober komt een? nieuwe serie „Landschappen en stads-\ gezichten" uit, die als volgt is samen-1 gesteld: 8 fr. de Seno-rivier te Guade-\ loupe; 10 fr., het Elysée te Parijs; 18 fr.A Beynac-Cezenac (Dordogne); 25 fr., kas-' teel van Valengay; 35 fr., kathedraal van Rouaan; 50 fr., Saint-Remy les Anti ques; 65 fr., Evian-les-Bains. Een serie van zeven waarden zal in! de loop van november en december1, worden uitgegeven, waarmee beroemde', buitenlandse personen uit de geschie-\ denis worden geëerd. Het zijn de Duits- Poolse astronomen Nicolaus Copernicus] (8 fr.), de Italiaanse beeldhouwer'' Michelangelo (10 fr.), de Spaanse schrij-1 WEERR APPORTEN Temperaturen buiten w> 00 land maxima van giste- c ra g ren. Binnenland heden D. u 7 uur Neerslag laatste 24 uur O o B Stockholm geheel bew zzw 9 5 Oslo regen nno 7 Kopenhagen geheel bew zw 13 2 Aberdeen onbewolkt wnw 12 3 Londen zwaar bew. wzw 15 13 Amsterdam geheel bew wzw 16 6 Luxemburg motregen w 19 0,6 Parijs regen zzo 20 5 Bordeaux regen wzw 25 5 Grenoble zwaar bew. ono 24 0 Nice motregen n 21 7 Berlijn zwaar bew. zw 18 2 Frankfort regen zw 20 0,1 München half bew. z 21 0 Zürich zwaar bew. zzo 21 0 Genève licht bew z 22 0 Locarno mist windst. 19 0 Wenen geheel bew zo 18 0 Innsbruck licht bew windst. 19 0 Rome onbewolkt windst. 25 0 Ajaccio half bew. windst. 23 0 Mallorca half bew. nw 24 0 Den Helder zwaar bew. wzw 11 7 Ypenburg geheel bew w 12 6 Vlissingen geheel bew zw 11 6 Eelde zwaar bew. zw 11 8 Twente zwaar bew. zw 12 4 De Bilt geheel bew. zw 10 4 Eindhoven geheel bew. zw 11 4 Vlv. Z.-Limb lichte regen zzw 11 2 ver Miguel de Cervantes (12 fr.), de$ Engelse wis- en natuurkundige Isaac Newton (18 fr.), de Nederlandse schildert Rembrandt (15 fr), de Oostenrijkse kom- i ponist W. A. Mozart (25 fr.) en de Duit- se dichter Goethe (35 fr.). Ter herinnering aan het feit, dat 100 jj jaar geleden de Franse scheikundige L.'f J. Thenard (1777-1857) overleed ver- o schijnt binnenkort een zegel van 15 fr.y met zijn portret. VERENIGDE STATEN. - Als propo-p ganda voor de instandhouding van de\- wilde dieren geven de Amerikaanse posteryen op 22 november een postze-ï 8 gel van 3 cent (blauw, groen en geel)', uit. Een paar kraanvogels met hun\ jongen komen er op voor. ITALIë. - Vijftig jaar geleden over-j leed de beroemde Italiaanse dichter Giosué Carducci (1835-1907), hetgeen] CMyASTfiS 8 onder meer is herdacht door de uitgifte 8 van een postzegel van 25 lire (donker- olijf), waarop Carducci's portret is af-j 8 gebeeld. R »20»»KXXX>OOOOOOOCO»X)0000»OOOOCCO»OC©000©OOOOOOOCOOO»» Een groep vooraanstaande Amerikaanse per soonlijkheden uit financiële kringen, de staal industrie en de kolenmijnbouw zal op uitnodi ging van de Hoge Autoriteit van 8 tot 16 novem ber een bezoek aan de E.G.K.S. brengen. Dienst. President Eisenhower heeft de hertog van Edinburgh de gouden me- daille van de nationale vereniging voor aardrijkskunde aangeboden voor de dienst, die de hertog de aardrijkskunde heeft bewezen. Vorig jaar heeft de her tog een wereldreis van 65.000 kilometer gemaakt. Resultaat. Uit een voorlopig overzicht blijkt dat het aantal verkeersongeval len in de Duitse bondsrepubliek is af genomen sedert er een algemene maxi mumsnelheid is ingevoerd. In septem ber van dit jaar, de eerste maand van de snelheidsbeperking, werden in de bondsrepubliek met uitzondering van Beieren 25,9 percent minder personen gedood dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Het aantal gewonden daal de met 27,3 percent. Pijnlijk. In de Egyptische volksvertegen woordiging zijn vragen gesteld omtrent de activiteit van het observatorium van I-Ielwan. De geleerden van dit ob servatorium zijn er niet in geslaagd de aardsatelliet in hun kijkers te krijgen terwijl vele Egyptenaren de kunstmaan met het blote oog waarnamen. Oslo, Oslo. Voor de eerste maal in zijn ge schiedenis is de Noorse hoofdstad Oslo genoemd in verband met illegaal ver keer van narcotica. Volgens het blad van de regeringspartij „Arbeiderbladet" worden in Oslo heroïne, morfine en marijuana-sigaretten verhandeld. Ge bruikers zijn vooral jonge meisjes en rijpere mannen en vrouwen. Overleden. De laatste van de vijfling die op 2 oktober te Toulon werd geboren, is vrijdag in een ziekenhuis overleden! Drie van de vijfling overleden binnen 24 uur na de geboorte, de vierde vijf dagen later. Tot de geboorte van de vijfling was het echtpaar Christofle kinderloos. Mevrouw Christofle had zich enige tijd voordien tegen on vruchtbaarheid laten behandelen. Epidemie. De griep heeft in de Sovjet- Unie een epidemische omvang aange nomen, aldus meldt radio-Moskou. Vele scholen in Moskou, Leningrad en andere grote steden moeten sluiten. Krachtdadig. Onder federaal commando staande parachutisten hebben vrijdag voor de school van Little Rock een groep van twaalf tot veertien blanke leerlingen uiteengejaagd. De jongens, die op wapens werden gefouilleerd, hadden zich verzameld toen zeven negerleerlingen twee hunner hebben griep het schoolgebouw wilden be treden. Onderzoek. Een commissie van zeven per sonen uit de commissie voor de rech ten van de mens van de Raad van Europa zal een onderzoek instellen naar de Griekse beschuldiging, dat Britse politiemannen Cyprioten hebben mishandeld. De commissie zal 29 van de 49 Griekse klachten onderzoeken, de overige zullen aan de plaatselijke auto riteiten worden overgelaten. Te laat. Woensdag is in Argentan in Frankrijk een baby 75 minuten na de geboorte overleden omdat de couveuse waarin het geplaatst had moeten wor den geen stroom ontving vanwege de algemene staking in de elektriciteits industrie. Toen het plaatselijke kracht station, na alarm van de ziekenhuis directie, in werking werd gesteld, bleek het al te laat te zijn. Naar de doods oorzaak is een gerechtelijk onderzoek gelast. Verkocht. Alaska heeft vrijdag herdacht, dat het negentig jaar geleden door Rusland aan de Verenigde Staten werd verkocht voor 7.200.000 dollar. De naam „Alaska" betekent „het grote land". Alaska heeft op het ogenblik een be volking van 200.000 zielen. Succes. Plet Westberlijnse district Steg- litz meldt, dat de verkeerslessen op de scholen een duidelijk succes zijn: in drie maanden tijds is in de levensge vaarlijke Schlossstrasse geen enkel kind bij enig verkeersongeval gedeerd. Wel werden er 58 volwassenen gewond. Stilstand. Het Zuidafrikaanse departement van Arbeid heeft 4000 inheemsen en 7500 kleurlingen verboden als geschool de arbeiders te werken in de confectie- industrie in Transvaal. Volgens de nieuwe bepaling zullen zij mogen blij ven werken als ongeschoolde arbeiders. De wex-kgevers vrezen niet voldoende geschoolde blanke arbeiders te kunnen vinden en dat de industrie tot stilstand zal komen. ADVERTENTIE NADAT Guyénot de bananenvlieg als geven, dat in een chromosoom zo'n 300 studie-object had aanbevolen en de Ame-1 miljoen reuzenmoleculen aanwezig zijn, rikaanse bioloog Morgan op grote schaaL die hier met hun aLlen een werkzaamheid m bestuderen van te fWart- Te" buikige liefhebster van de dauw zoals kunnen voorstellen, dat een en ander wat haar Latijnse naam „Drosophila melano j ingewikkelder is dan de simpele voorstel- gaster zegt, had georganiseerd zijn tot Ung, die in enkele woorden kon worden 1950 ongeveer 200 miljoen van deze dier-1 vervat. Zouden we deze 300 miljoen reu tjes nauwkeurig gade geslagen Vooral voor het erfelijkheids- onderzoek bleek de bananen- vlieg uitermate geschikt, om dat zij in haar speekselklieren chromosomen bezit die onge veer 200 maal zo lang zijn als de gewone, maar overigens normaal zijn gebouwd, zodat zenmoleculen willen neer schrijven met hun structuur formules - hoewel de samen stelling van die moleculen volkomen onbekend is - dan zouden daarvoor 10.000 boe ken van 500 bladzijden elk noodzakelijk zijn. En die boeken zouden dan alleen de men als het ware sterk vergrote exem- structurele samenstelling aangeven, maar plaren voor zich ziet. Wat de oorzaak is ons het begrip onthouden. In ons lichaam van deze reuzenchromosomen in de cellen lopen naar schatting enige bonder dduizen- van de speekselklier, kon tot nu toe niet den scheikundige processen naast en door worden onthuld, maar de onderzoekers elkaar en elk van deze processen wordt maken zich daarover weinig zorgen en mogelijk gemaakt door speciale reuzen- grijpen de gunstige gelegenheid die hun i moleculen of combinaties daarvan. Levert hier geboden wordt dankbaar aan. een gen een afwijkend molecuul, dan doet Juist in deze sterk vergrote chromoso-zich hetzelfde voor als wanneer in een men konden in de loop der tijden genen vliegtuigfabriek de monteurs geen gereed- worden aangewezen die een duidelijk aun schappen te hunner beschikking zouden te wijzen functie hadden. Deze genen zorg- hebben: uit de aanwezige materialen kan den voor de beharing, die voor de kleur, onmogelijk een nauwkeurig lopende motor weer andere voor de lengte der vleugels, worden opgebouwd, want de cylinders enz. Met andere woorden, de genen waren kunnen niet worden gedraaid, moeren kun- stuk voor stuk (en in vereniging) dragers ven niet worden aangeschroefd, het staal van bepaalde eigenschappen, die in het k,an niet de vereiste vorm krijgen, enz toekomstige individu naar voren zouden treden. Dit lijkt op het gehoor uiterst eenvoudig en verschillende schrijvers hebben dat aanvankelijk ook als zodanig voorgesteld. Maar wanneer we er ons rekenschap van Ter afwisseling moet u nu eens horen, hoeveel geld er als cowboy te verdienen valt. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2